CARELS' Boter janhagel Cheque-koersen Stofzuigerhïëis RIAE^TENS Laatste Nieuws r HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exlde Batterijen Ook reparaties STADSNIEUWS Agenda 14 Maart Agenda 16 Maart St. Vincentius-Bibliotheek NIEUWE GROENMARKT 22 De Rijksweg AmsterdamHaarlem Nog geen algefaeele asphalteering Priesterjubilea aan de H. Hartkerk Uitgesteld tot 12 April Personalia Rijwieldiefstal BotermarktBarrevoetstraat Keizerstraat-Vereeniging Wit-Gele Kruis Jubileum R. K. Middenstandsvereèniging Fragonardin de Alliance Fransaise Het Comité van Katholieke Actie te Haarlem N.V. Hypothecaire Beleggingsbank Een Verkade's film €en smakelijk koekje bij de thee. 20 ct. per ons Wlnkeliersvereenlging E. M. M. Haarlem-Noord Verkiezing Provinciale Staten Stemmen ln een andere gemeente HaarlemWest Frisia Voorzichtigheid blijft aanbevolen Nieuwe burgemeester van Enkhulzen Visschen ln de Wierlngermeer V reemdellngen verkeer JAARVERGADERING. BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK SANTPOORT VELSEN VELSEN-NOORD LISSE OVERVEEN Als: „De eik en het riet" BERICHT Wegens overvloed van copie moet de Jeugdpaginatot Maandag blijven liggen. INGEZONDEN Barteljorisstrsat 16 - Te!. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.- Telegrafisch Weerbericht SPORT EN SPEL Geen Zwaluwentour naar Engeland SCHIETEN Nationale wedstrijden KERKNIEUWS Pastoor H. Moes Pastoor J. J. M. Rombouts Het Vlootaccoord Stockholm Sociëteit „Sint Bavo" Commissieraad Noordholland, 3 uur Algemeene Prn- pagandaclub, 4 uur „Geel-Wit", 6 uur Jeugdgroep R.K. Metaalbewerkers, 5 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur. R.K. Openbare Leeszaal cn Bibliotheek St. Augustinustentoonsteiling op de tij den, waarop de leeszaal geopend is. Sociëteit „Sint Bavo" R. K. Stuca- doorspatrcons, 8 uur R. K. Melkhande laren St. Jozef,, half 9 uur Ledenverga dering R. K. Meubelmakers, 8 uur R. K. Textielarbeiders, 8 uur Comité „St. Cae- cilia", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdienst, der apothekers wordt van heden tot en met Vrijdag waar genomen door P. Th A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoqn 10539, de firma C. G. Loomeijer en Zoon, zyiweg 34, telefoon 12495 en de Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraat weg 19, telefoon 12711. Woensdagmiddag uitsluitend voor jongens en meisjes van half 34 uur. Woensdagavond van half 8—9 uur en Vrij dagavond van half 8 tot nalf 9 uur. KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagavond van half 89 uur. HAGESTRAAT 49 Woensdagmiddag uitsluitend voor Jongens en meisjes van half 3 tot 4 uur. Woensdagavond van half 8 tot half 9 uur en Vrijdagavond van half 8 tot half 9 uur. GEN. DE LA RE1JSTRAAT 17 Dinsdag- en Vrijdagavond van haf 9 tot half 10 uur. De Minister van Waterstaat heeft aan de K. v. K. voor Amsterdam medegedeeld, dat 't geheel asphalteeren van den Rijksweg Am sterdamHaarlem, wegens de voorkomende verzakkingen, nog niet kan geschieden. Met het oog op den H. Vastentijd, zal de herdenking van het 25-jarig Priesterjubileum van Pastoor van der Valk en Pater Dek kers niet plaats hebben op 25 Maart a.s., doch op Zondag 12 April a.s. Voor het eerste gedeelte van het arts examen aan de Universiteit van Amsterdam is geslaagd de heer S. C. van Waalwijk var» Doom, alhier. Tot arts aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd de heer A. J. H. Dokkum, al hier. Uit een tuin achter een perceel aan de Thorbeckestraat Is gisteren een damesrijwiel ontvreemd. De gisteren gehouden vergadering ^as slecht bezet, waarover de voorzitter zijn leed wezen uitsprak. De aanwezige leden waren enthousiast voor het deelnemen aan de llchtweek, doch de kosten moeten nog eens extra bekeken worden. Uit de vergadering kwam de grief naar voren, dat de straten door de gemeente zoc slecht verlicht worden en dat op het schrij ven der vereeniging zelfs niet eens een ant woord ontvangen is. Wel worden nu van de vereeniging offers gevraagd, om de straten eens in vol licht te doen schitteren. Doch de vereeniging is vol goeden moed en hoopt, dat het stadsbestuur spoedig zal inzien, dat de Barrevoetstraat hoog noodig verbetering eischt. De heeren Keiler en Stroucken en tevens een vertegenwoordiger der Phlllpsfabrieken, de heer Noê, waren zoo welwillend, om in verschillende projecten en projectielantaam- plaatjes te laten zien, hoe andere steden en landen lichtweken georganiseerd hebben. Volgens de plannen zal het Barrevoet- straat-hofje zeldzaam mooi verlicht worden. Wij vestigen nog eens de aandacht op de collecte voor de R. K. Wijkverpleging van het Wit-Gele Kruis die morgen wordt ge houden in de St. Antoniuskerk. 19 Maart a.s. zal het 25 Jaar geleden zijn, dat de heer J. A. Ableij, hoofdopzichter by het electriciteitsbedrijf in functie trad al hier. Het zal den as. jubilaris zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Een algemeene ledenvergadering wordt gehouden Dinsdag 17 Maart, des avonds te half negen in het gebouw der St. Jozefs- gezellenvereeniging, Jansstraat 59. De agenda vermeldt ojn.: Mededeelingen, rede door den Bondsadvi- seur, Rector J. P. A. Bots, Installatie der diverse gevormde commissies, bestuursver kiezing. Aftredenden: de heeren W. J. B. van Liemt, Joh. F. Lamp en H. Habraken, rekening en verantworoding over 1930, be- :rootlng 1931, de vrije halve dag aan het winkelpersoneel en e.v. voorstellen Centrale Raad. Nu de Alliance Fransaise te Haarlem de goede idee heeft gehad Georges Grappe, den conservator van het Rodinmuseum te Parijs en tevens den uitnemenden kenner der Fransche schilders uit de 18e eeuw, uit te noodigen tot het houden van een voordracht over Fragonard, zal het niet ondienstig zyn hier te wijzen op de groote beteekenis van een kunstenaar, die zeer sterk den invloed heeft ondergaan der Hollandsche meesters. zyn krachtig realisme in de behandeling van kostuums en byzonderheden getuigt daar op ondubbelzinnige wijze van en het land schap, dat een voorname plaats bekleedt in zyn schilderwerk, vertoont naast een duur- zamen invloed van Tiepolo de duideiyke sporen van de realistische compositie der Hollanders, zyn drang naar nauwkeurigheid en waarheid, gepaard aan zijn voorliefde voor wazige luchten, zoo meesteriyk weerge geven door een Ruysdael, een Wynants, een Pieter de Hoogh, een Van der Meer uit Delft, verklaren voldoende zyn groote bewondering voor onze landgenooten, die hy, wat ook Virgile Josz daarvan moge zeggen, in de Hollandsche musea zelve ls gaan bestudee- ren. Jammer, dat in zyn levensbeschryving de byzonderheden over deze reis ontbreken, maar de Fragonardkenner, Portalis, wijst er terecht op, dat zyn teekeningen naar de „Nachtwacht" van Rembrandt en den „Schuttersmaaltyd' van Van der Helst, slechts te Amsterdam kunnen zyn gemaakt. Ook Thoré-Burger, die van naby zyn land schappen heeft bestudeerd uit de collectie Walferdln, komt tot dezelfde conclusie. Ove rigens was Fragonard een te begaafd schil der dan dat zyn neiging tot Imiteeren, uit bewondering geboren, hem had kunnen schaden en zoo is de studie en de Invloed der Hollanders hem ten zegen geworden. Het zou op de voordracht van Georges Grappe vooruitloopen zyn, als wy hier in nadere byzonderheden gingen treden over den fijnen Franschen schilder, wiens huwe lijk op zulk een bekooriyke wyze door den conferencier der Alliance Fransaise ls be schreven in het fraai geïllustreerde artikel van het laatst verschenen Kerstnummer der „Illustration". Wy hebben alleen willen wy- zen op een eigenschap van den kunstenaar, die hem In de oogen van een Hollandsch publiek ongetwyfeld interessanter moet doen voorkomen en die tevens de leden der Al liance Fransaise in grooten getale Dinsdag a.s. ral lokken naar de bovenzalen van „De Kroon". Dat zy daarby zullen kennis maken met een der beste biografen van Fragonard, is een dubbel voordeel. Georges Grappe, die kunstgeschiedschryver en criticus is en als conferencier zeer zeker tot de besten mag gerekend worden, is tevens de schryver van den beroemden roman „Un soir a Cordoue", die als een meesterstuk van lokale kleur kan worden beschouwd en waarvan Léon Daudet ons vertelt, dat hij hem driemaal in veertien dagen heeft gelezen en er telkens nieuwe schoonheden in heeft ontdekt. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eeniglngen. Geen andere vergaderingen uit- schryven. Dinsdag 17 Maart 8 uur: Repetitie van 't R. K. Mannenkoor ,-,St. Caecilia" ln gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Repetitie van de R. K. Zangver- eeniging „Cantemus", by Brinkmann, Groo te Markt. 8.30 uur: Ledenvergadering R. K. Midden - standsvereeniging In St. Josephsgezellenver- eeniging, Jansstraat 59. Donderdag 19 Maart 8 uur: Repetitie van de R. K. Oratorlumvereeniging in het Gem. Concertgebouw, van 89.30 uur voor sopra nen en van 9.3011 uur voor de tenoren. 8 uur: Bestuursvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het Vincentius- gebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlem's R. K. Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. Vrjjdag 20 Maart 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Cen tral", Groote Houtstraat 176. 8.15 uur: Lezing met lichtbeelden voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Schouwburg Jansweg. 8.30 uur ledenvergadering van de R. K. Handelsreizigersvereeniging „St. Christoffel", Af deeling „St. Paulus", in „Central", Groote Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeiiyken, wordt allen R. K. ver- eeniglngen verzocht by het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering vooraf over leg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon no. 12791 en na vaststelling hiervan onmiddeliyk mededeellng te doen. Aan het jaarverslag dezer Bank over 1930 wordt het volgende ontleend In tegenstelling met den gang van zaken in vele andere bedrijven, die te lijden hebben van de algemeene malaise, mogen wij met genoegen constateeren, dat de omvang van ons bedrijf zich uitbreidt en de rentabiliteit daarvan toeneemt. Het laat zich trouwens gereedelijk begrijpen, dat velen, die met hun belegging in aandeelen treurige ervaringen opgedaan hebben, er toe overgaan een ge deelte van hun vermogen in eerste hypothe ken te beleggen, en daarbij gaarne van de meerdere zekerheid gebruik maken, die bij de door onze bemiddeling gesloten hypo theken geboden wordt door de garantie die wij ten behoeve van den crediteur op ons nemen. Er werden in 1930 91 hypotheken gesloten ten totalen bedrage van/803.150.afgelost werd in totaal 359.721. Het totaal van de 453 op 31 Dece ibcr 1930 uitstaande hypotheken bedroeg 3 0^7.993,50 tv. j. 2.594.564.50) alzoo een vermeerdering van ƒ443.429.— Tweemaal moest tot executie worden overgegaanin beide gevallen dekte de opbrengst ruimschoots de bedragen der hypotheken met rente en kosten. Het belang van de Bank bij onbebouwde eigendommen bedraagt slechts ca. 3 %.van het totaal der leeningen bij de leeningen op ongebouwd is een ruimere overwaarde aan wezig gemiddeld staat hierbij ongeveer de helft van de taxatie uit. De netto-winst bedroeg 12.767.93 (v. j. ƒ7.627,31). Commissarissen stellen voor, na extra dotatie aan het Reserve Fonds van 3.000. (v. j. ƒ1.000.een dividend van 8% (v. j. 7 over de verplichte stortingen uit te keeren. Door de N.V. Verkade's Fabrieken te Zaan dam is een bedryfsfilm vervaardigd, welke 17 en 18 Maart, des middags half 3 en des avonds 8 uur, in den schouwburg aan den Jansweg zal vertoond worden. =s=ü— Bovengenoemde vereeniging vergaderde in gebouw Flora. Na voorlezing der notulen werd verslag uitgebracht door de kascommissie. De ijverige heer v. Aken ontving een bedankje voor zijn accuraat beheer. Punt 4 van de agenda „Voorstel tot ontbinding der Vereeniging" volgde nu, en zooals te voorzien was, werd het besluit de vereeniging op te heffen, door alle aanwezigen goedgekeurd. Het batig saldo werd toegewezen aan de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem. Na afloop dezer vergadering had in aan sluiting hiermede, een tweede vergadering plaats eefiige winkeliers uit de Cronjts raat bespraken de mogelijkheid en de wenschelijk- heid om te komen tot oprichting van een speciale Cronjéstraat vereeniging. De vroegere bestuursleden van E. M. M. stonden zeer sympathiek tegenover dit denkbeeld en zegden volle medewerking toe. Een voor- loopig comité vormde zich en zal, onder leiding van den heer J. H. Horsijens, de voorbereidende werkzaamheden verrichten. Reeds a.s. Donderdag is er een groote openbare vergadering in het gebouw Flora, waar allerlei plannen ter tafel zullen komen, en waar, wanneer blijkt, dat de deelname voldoende is, overgegaan zal worden tot oprichting van een Gen. Cronjéstraat-Ver- eeniging. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten de kiezer, met inacht neming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der kieswet, pinlaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente in dezelfde provincie aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmaght stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deel nemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt, De kiezer, die heeft medegedeeld in een. andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwe.'k hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn gemachtigde mogen nier meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De roodbroeken spelen morgen op het terrein aan den Schoterweg een vriend- schappeiyken wedstryd tegen West Frisia, de vermoedeiyke kampioen der 2e klasse A. Gistermiddag omstreeks 4 uur nam de 34-jarlge wielrydster mej. P. L., wonende te Zuid-Schalkwyk, komende uit de rich ting Amsterdamsche poort en gaande rechtsom ln de richting Amsterdamstraat, de bocht te groot, waardoor zy ln botsing kwam met den 21-jarigen wielryder J. S. Zy viel en brak haar rechteronderbeen. In het politieposthuis Amsterdamsche- poort werd zy verbonden en vervolgens per ziekenauto van Mathot naar de Maria- Stichting overgebracht. Tot burgemeester van Enkhuizen is be noemd de heer D. Baron Mackay, thans burgemeester van Medan (N.O.I.). Naar wy vernemen is baron Mackay de Christelijk Historische beginselen toege daan, 53 jaar oud en reeds 13 jaar burge meester van Medan. Evenals burgemeester Zitomerman, was ook de nieuwbenoemde vroeger officier bij de Kon. Ned Marine. Na zyn ontslag uit den militairen dienst was baron Mackay eerst gemeente-ont vanger te Epe en daarna te Voorburg. De kinderen van den nieuwen burgemees ter studeeren reeds in Holland. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald dat, met afwijking in zoover van het voorgeschrevene in art. 7 van het Byzonder Visscherijreglement II het van 16 Maart tot en met 31 Mei toegestaan zal zyn in de Wieringermeer te visschen met alle geoorloofde vischtuigen. Vrijdagavond vond de jaarlijksche leden vergadering van Vreemdelingenverkeer Haar lem plaats. In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter, Jhr. J- C. Mollerus,he; f it, dat het bestuurslid, de heer W. A. J. v. d. Kamp, sinds Maart 1906 onafgebroken zit ting had gehad in het bestuur en dus thans zijn zilveren jubileum als bestuurslid vierde. Hij bracht den heer v. d. Kamp dank en hulde voor wat hij in die lange reeks van jaren voor de vereeniging had gedaan, welke woorden door de aanwezigen met applaus werden ont vangen. De heer v. d. Kamp dankte in het kort voor de hulde, hem gebracht, en sprak zijn leedwezen uit over het feit, dat het werk van Vreemdelingenverkeer nog steeds zoo geringe waardeering ontmoet, zooals wordt uitgedrukt door het weliswaar langzaam stijgende doch nog steeds te geringe aantal leden. De voorzitter deelde voorts mede, dat het bestuur met belangstelling had kennis ge nomen van de plannen voor een Lichtweek in October a.s. en had besloten deel te nemen aan het Algemeen Verlichtingsfonds. Hierna werden de notulen der vorige jaar vergadering gelezen en goedgekeurd, waarna de secretaris verslag uitbracht over de ver richtingen der vereeniging in het jaar 1930. Hoewel dit jaar geen bijzondere groote ge beurtenissen heeft gekend, is er toch door bestuur en informatiebureau weer veel werk ten dienste van het streven der vereeniging gedaan. Bij verscheidene excursies en con gressen werd assistentie verleend, nieuw pro- paganda-materiaal voor stad en streek werd vervaardigd en verspreid, duizenden infor maties werden door het bureau verstrekt. Het ledental steeg in 1930 van 523 tot 544. Uit het verslag van den penningmeester valt te vermelden, dat, dank zij een zuinig beheer de financiën in goeden toestand ver- keeren, hoewel gewoekerd moet worden met uiterst geringe middelen en de vereeniging, wanneer zij meer steun genoot, gaarne veel meer zou tot stand brengen. De voorzitter bracht den penningmeester, den heer P. H. Deinum, dank voor zijn uiterst accuraat en voorzichtig beheer. De heeren W, J. B. v. Liemt, G. A. Luitingh ,en Ir- C. Bosman, die als bestuursleden aan de beurt van aftreding waren, werden bij ac clamatie herkozen. t Bij de rondvraag deelde de heer v. Tetering mede, dat in de jongste vergadering van de Middenstandscentrale het denkbeeld geop perd was, om een krachtige propaganda voor stad en streek in binnen- en buitenland te voeren. Hiervoor werfl de steun en bij voor keur het initiatief van Vreemdelingenverkeer gevraagd. Na eenige discussie zegde de voorzitter toe dat deze aangelegenheid door het bestuur ernstig ter hand zal worden genomen. Een denkbeeld, door den heer v. Tetering namens de Barteljorisstraatvereeniging doorgegeven, om Haarlem's naam als bloemenstad op den voorgrond te brengen door een jaarlijksche stadsversiering met bloemen bijv. gedurende een week ih den bloeitijd der bloembollen, werd terzijde gesteld, als zijnde te kostbaar voor uitvoering. Hierna werd de vergadering gesloten. Naar wij vernemen, werd het jubileerende bestuurslid, de heer W. A. J. v. Kamp, na afloop der vergadering in den kring van het bestuur gehuldigd met een avondmaaltijd waarbij hem een souvenir met gecalligra- feerde opdracht werd aangeboden. De heer Mollerus sprak hierbij woorden van warme hulde voor het vele, dat de heer v. d. Kamp voor Vreemdelingenverkeer heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog vele jaren in goede gezondheid voor zijn gezin en voor zijn werk ln het algemeen belang, dat hem zoo na aan het hart ligt, gespaard mag blijven. Geboren: 12 Maart d. van H. Bouma-Buys; z. van P. M. van Lunenburg-Dekker; Ui Maart: d. van H. C. Hein-van Toorn: 13 Maart: z. van M. E. Langenberg-Valk; z. van C. P. R. Veringa-Drenth; 10 Maart: d. van D. Gerrltsen-de Graaf; 12 Maart: d. van C. A. M. Nederkoom-Ruyter; 12 Maart: d. v. A. A. van den Broek-van Drunen. Overleden: 12 Maart P. Lubbers, 45 Jaar,' Breestraat, 11 Maart M. F. Barbiers-lm Churn, 77 Jaar Wilhelminastraat Personalia Te Leiden is geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer M. Brulnlng, alhier. R. K. Kiesvereeniging' „Centrale Velsei^' Op Maandag 16 Maart as., 8 uur, wordt in het patronaatsgebouw door de Centrale Velsen de vergadering gehouden waarop het Politiek Advies voor de as. gemeenteraads verkiezing zal worden samengesteld. De a.s. gemeenteraadsverkiezingen De R.K. kiesvereeniging „Recht en Plleht" al hier, zal Zondagavond kwart vóór 8 uur nogmaals een ledenvergadering houden in 't R.K Vereenigingsgebouw, in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. L. Alders Alhier is op 63-jarigen leeftyd overleden de heer L. Alders, tn le ven ambtenaar van den Haarlemmermeer polder. Als opvolger van zyn vader was de overledene jaren brugwachter van den Haarlemmermeerpolder op de brug Kanaal- weg Lisse over de ringvaart te Lisserbroek. Toen de overledene bevorderd was tot kan tonnier van den polder heeft hy een 10-tal jaren te Leeghwater by de Kaag gewoond. De laatste Jaren was hy woonachtig met goedvinden van het polderbestuur te Lisse. De overledene was een plichtsgetrouw ambtenaar, had 42 dienstjaren en zou eer lang met pensioen gaan. Een korte ongesteldheid van slechts en kele weken maakte een einde aan dit werk zame leven. ......Maar 's nachts woedde een hevige storm en den volgenden morgen lag de krachtige, forsehe eik, gebroken op den grond. Maar het zwakke, teere riet, dat zich deemoedig gebogen had onder den geweldi gen adem van den orkaan, stond weer recht op- Deze elk-en-riet-fabel heeft zich deter dagen, hoewel onder eenigszins andere om standigheden, in Overveen afgespeeld. Ook hier waren een zwakke en een sterke party De zwakke was een oud, gebrekkig vrouwtje; de sterke party was een nog krachtig boomentweelingpaar, twee forsehe -stammen, stoelend op een gemeenschappe - ïyken worteltronk, een raadsel opleverend, hoe 't mogeiyk is geweeet, dat men twee boomen, langs een openbaren weg groeiend, zóó, tegen alle regelen van o de en regelmaat in, heeft kunnen laten opwassen. Over bei der hoofden waren stormen gegaan; over dat van het eenzame vrouwtje de stormen van nocdlct en leven, over die van de beide boomen de stormen des dampkrings. Maar beiden hadden zy die stormen het hoofd ge boden enze hadden stand gehouden. Het nederige kleine huisje op den Bloe- mendaalschenweg was beiden tot een schut geweest. Oner zijn dak had de oude be woonster altijd het zcet van „eigen haa d" gesmaakt. En achter dat beschermend dgk waren de boomen altyd in de luwte geweest, als de ruwe stormen uit zee uit het westen kwamen aangegierd. En zoo waren ze sa men oud geworden; het kleine gebrekkige vrouwtje en de stcere, krachtige boomen, Maar naar menschelyke berekening zou den de tweelingbroeders, op wie van toe passing was het oud-vade landsche devies: „l'Union fait la force", het in een wedstryd wie den jongsten dag zou aanschouwen, het gewonnen hebben van de eenzame. Het is echter anders uitgekomen. De Bloe- menaaalscheweg eischte verbreeding. En de boomen stonden daartoe in den weg. Mej. B. bleek niet ongenegen, een strookje grond voor haar huisje voor dat doel af te staan. Als de boomen gevoel hadden en ze rede neeren en oordeelen konden, zouden ze deze welwillendheid, die gelyk stond met hun doodvonnis, niet in dank hebben aanvaard. Dan zouden ze waarschynlyk geargumen teerd hebben: „hebben we u daarvoor 's zo mers schaduw gegeven en uw voor den Bloe- mendaaischeweg al te nederig geworden huis- Je zoo goed mogelyk aan de oogen der men- schen onttrokken. Maar nu zyn ze gevallen. Maar den rooiers hebben ze op meedoogenlooze wyze de waarheid laten ervaren van het: „met één slag valt de boom niet om." En aan haar, die haar doodvonnis tee- kende, zullen zy, als zy reeds in brand hout zyn veranderd, laten voelen, dat De Genestet gelijk had in zyn dichtregels: Toen ik hem daagiyks voelde en zag, Beminden wij elkander. Toch hield 'k, geloofde ik, nog meer Van zon en licht en eenig ander; Maar nu die trouwe vriend mU is ontvallen, ÏJu merk ik 't ai te goed: Hem minde ik 't meest van allen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk EEN BETREURENSWAARIG BESLUIT DER MIDDENSTANDSCENTRALE? Geachte Redactie, Mr. dr. A. F. Byvoet heeft het mij voor myn slotwoord buitengewoon gemakkelijk gemaakt. Eerstens door zijn antwoord, dat geen doorslaande argumenten bevat; tweedens door den beminnelyken en verzoenenden toon, waarin zyn artikel gesteld is en waar- daor het my onmogelijk is nog langer kwaad te biyven op hem. Laat hy evenwel dit weten: onze Midden stand is lankmoedig, laat heel wat over zyn kant gaan, doch komt hy eenmaal overeind, dan is men nog niet met hem klaar. Dat de heer Byvoet deze waarheid aan neemt van iemand, uit de practyk des levens, die onzen Middenstand kent. Er wordt nu steeds ge:proksn en ge schermd, met dat z.g. „overleg", dat door ons geweigerd zou zyn, óók een onbekende „Toeschouwer" komt ten tooneele (waarom noemt die man zyn naam niet; we behoeven toch niet voor elkaar te verschij nen met maskers, al is het mi-carême?), maar wanneer wy spontaan ter ver gadering opgaan, voor dat z.g. „over leg" en reeds dadelyk wordt door den voor zitter medegedeld: „Hce óók, doch het moet steeds een vrye middag zyn." Is dat „over leg"? Neen, dat is het mes op de keel van onzen Middenstand. Juffrouw, mag ik asje blieft van u een dubbeltjes-sensatie-roman? P. J. M. VAN TETERING, Voorz. der R.K. Middenstandsver. DE VRIJE HALVE DAG Nu de zaak van den vryen middag zoo toe gespitst is geworden en in verband met de motie van den heer Byvoet ook het door my ingediende amendement in bespreking is, kan het mogelyk goed werken, om over de beweegreden tot dat amendement iets op te merken. De zaak stond er by de behandeling op 29 Oct. in den Raad zóó voor, dat de Raad moest pogen om eene bemiddeling te treffen tuschen werkgevers en bedienden in de win kelbedrijven. Vast stond reeds, dat door de wet aan de bediende een halve vrye dag ge waarborgd werd. Dat behoefde de Raad dus niet nog eens opnieuw uit te spreken. Daar naast kwam de vraag der organisaties, om één* en denzelfden middag voor allen. Daar heb ook ik my beslist tegen ver klaard om verschillende uitvoerig besproken redenen. Wat lag nu echter meer voor de hand, dan by de door den heer Byvoet voorgestelde re geling, met terzy destelling van dien unifor men middag voor allen, toch zoover mogelijk tegemoet te komen aan de begeerte naar een vryen middag! Het behoeft geen betoog meer, dat een middag veel meer beteekent in dit verband, dan een morgen. Wordt nu uitgevoerd, wat de Raad heeft gewild, dan hebben de werkgevers toch nog een behoorlijke vrijheid van beweging behou den. Myne bedoeling was en is nog, dat elke redeiyke overeenkomst hier gesanctionneerd i Hoogste barometerstand 763.6 te Akurart Laagste barometerstand 741.0 te Hapa- randa. Verwachting: Meest matige Zuideiyke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwaar bewolkt' Aanvankelyk met weinig of geen regen, iets zachter, kan worden, indien de bediende zyn of haar middag maar krijgt; b.v. een winkelier kan de voor zijn zaak meest geschikten middag uitkiezenvoor zijn geheele personeel. HÜ kan ook twee middagen kiezen en dus twee halve dagen werken met de helft van zijó personeel. En is het voor zyn zaak gewenscht dan kan hij voor ieder lid van zijn personeel een van de zes beschikbare middagen aanwU' zen, in overleg natuurlijk met dat personeel- Daarom stelt de hor %'->g der werkgevers nu inderdaad teleur en iicop ik en zeker ve- 'en met my, dat men van het ingenomen standpunt nog zal terugkomen. JOH. VISSER- De voor Paschen voorgenomen teer van de „Zwaluwen" naar Engeland gaat niet door, omdat de Bristol Rovers voor het spe len van een wedstryd. op Goeden Vrijdag geen toestemming hebben kunnen verkrij gen. Ter gelegenheid van het vijf-en-twintig jarig bestaan van de schietvereeniglng „Im mer Vaardig" te Hoek van Holland, organi seert deze vereeniging nationale schietwed strijden op 25, 26, 27 en 28 Maart. Voorts 1» 2, 3, 4, 8, 9, 10 en 11 April a.s. Er zyn korpswedstrijden voor eerste, twee de en derde vyftallen, een eerekorpswed- stryd, een personeele wedstryd, een jubi leumwedstrijd, een vaste baan-, een vrye baan-, en een geluksbaanwedstryd. De Zeereerw. heer H. Moes, pastoor te Zwaagdyk, zal, na het neerleggen van ziju pastoraat, zyn intrek nemen in het Sint Augustinus-gesticht te Alkmaar, waar hem nog vele jaren van welverdiende rust na zijn yvervollen, priesterlyken arbeid wor den toegewenscht. c, heer C. Stokman, wonende Pennings- cer 6, herdenkt Maandag, 16 Maart, den dag, dat hy 12 J4 jaar lid van den gemeen teraad van Haarlemmerliede cat. is. Men meldt ons uit Wormsrveer: .De zeereerw. heer J. J. M. Rombouts is morgen, 15 Maart, 20 jaar herder dezer parochie, zyn arbeid hier is zeer vruchtbaar geweest. Zoo kwam onder zyn pastoraat een nieuwe kerk met pastorie tot stand en een Vereenigingsgebouw. De parochianen zullen het feit ongetwij feld in hun gebeden herdenken en wy stelden het op pi-ys even hun aandacht op de ge beurtenis te vestigen. NA DE RAMP VAN DEN MERAPI. Wat Indië bijeenbracht. Het Centraal Meraplcomité heeft ln to taal f 389.905.76 byeengebracht, exclusief de bydragen uit Nederland. Blijkens een rondschryven zyn de inza melingen gestaakt. Het te verwachten over schot wordt gestort in het Smeroeforrds. BRAND TE BANDJERMASIN. Schade f 80.000. Gisternacht is te Bandjermasin de ge- méentepassar Soeamampir afgebrand, be nevens twee toko's. De schade bedraagt f 80.000. Hiervan is f 67.000 verzekerd. Voor Amerika van geen rechtstreeksch belang Stimson, de minister van Buitenlandsch® Zaken, verklaarde heden, dat de regeering der Vereenigde Staten 't Engelsch-Fransch- Italiaansche vlootverdrag niet z-ou kunnen teekenen, en hy voegde er bij, dat hy voor die onderteekening geen enkele reden zag- daar de Vereenigde Staten by het accoord geen rechtstreeksch belang hadden. ONTPLOFFING IN EEN MIJN TE TASMANIë 4 dooden Ten gevolge van een ontploffing to d3 mijn te Launceston in Tasmanië werden 4 mynw-erkers gedodo, die zich op het momsr-t van de ontploffing aan den ingang van d3 myn bevonden. ZATERDAG 14 MAART Parijs Brussel Londen New-York (cnole) Berlijn Zürlch Rome Madrid Oslo Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.70 12-111/2 2.49 59.35 47.95 13.— 26.60 66.70 66.75 66.75 7.30 35.— 27.— 9.80 34.80 12. 12j/2 2.50 59.45 48.05 13.10 26.80 66.80 66.85 66.85 7.40 35.10 29.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2