Uit den Stofzuigerhuis MAERTERS HERINGA WUTHRiCH, HAARLEM Exide Batterijen - Ook reparaties Bartsljorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzusgersf175.- Nieuwe burgemeester van Enkhuizen BENNEBROEK HILLEGOM NOQRDWIJK LISSE LISSERBROEK SASSENHEIM ZANDVOORT WARMOND KENNEMERLAND VELSEN VELSEN-NOORD BEVERWIJK De vergadering werd daarna gesloten. SANTPOORT IJMUÏDEN BERICHT Wegens overvloed van copie moet de „Jeugdpagina" tot Maandag blyven liggen. Visschen in de Wieringermeer CASTRICUM LIMMEN KERKNIEUWS^ Pastoor H. Moes Pastoor J. J. M. Rombouts INGEZONDEN MARKTNIEUWS Tot burgemeester van Enkhuizen is be noemd de heer D. Baron Mackaij, thans burgemeester van Medan (N.O.I.). Naar wij vernemen is baron Mackaij de Christelijk Historische beginselen toege daan, 53 jaar oud en reeds 13 jaar burge meester van Medan. Evenals burgemeester Zimmerman, was ook de nieuwbenoemde vroeger officier bi] de Kon. Ned Marine. Na zijn ontslag uit den militairen dienst was baron Mackaü eerst gemeente-ont vanger te Epe en daarna te Voorburg. De kinderen van den nieuwen burgemees ter studeeren reeds in Holland. Bevolking De uitslag van de volks telling ter plaatse luidt als volgt: 1021 •inannen, 1139 vrouwen, totaal 2160 inwoners (waarbij inbegrepen zijn de patiënten en het inwonend personeel der stichting „Voge lenzang", bestaande uit 205 m. en 229 vr.). Bij de vorige volkstelling bedroeg het aan tal inwoners 1266. Burgerlijke Stand Geboren: A. van Honschoten—Affourtit, dochter. Overleden: Reid Sternsdorff, 72 jaar; W. Hoogland—Van Beem, 65 jaar. Burg. Stand. Getrouwd: G. M. Chau- dron en B. C. Dam. Geboren: A. M. WassenaarAarts, d. M. F. Planting—van der Staaij, d. J. M. Boon—van Amerongen, z. p. a. Vermeij van der Ham, z. a. BootsmaVriend, d. J. M. Vervatvan Wijnen, z. A. Ver leur—Molenaar, z. G. S. W. Dekkers- van Druten, z. Overleden: G. C. van Kempen, m., 74 jaar. Retraite-Vereeniging. Gisteravond hield ue Retraite-vereeniging1 voor ongehuwden „St. Paulus", haar jaarvergadering. De voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet en een woord van welkom. De secretaris leest de notulen, die onver anderd onder dankzegging worden goedge keurd. Het jaarverslag getuigde van een opge wekt vereenigingsleven, van den vriend schapsband, die steeds hechter wordt door het mooie, religieuze, ons zelf en anderen stichtende werk der retraiten. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van f 20.74. De bescheiden werden nagezien: alles klopte prompt, zoodat de penningmeester onder dankzegging werd gedéchargeerd. Voor de open gekomen bestuursfuncties werden gekozen de heeren A. Broxterman, J. van Lierop en W. Elstgeest. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Hierna sluiting met den Christelijken groet. ..Uit de raadstukken 1. Vaststelling no. tulen. 2. Ingekomen stukken. Deze bevatten: bericht van den heer K. J. van Gemert te Naaldwijk, inhoudende dat hij zijn benoeming tot directeur van Openbare Werken gaarne aanvaardt; goedgekeurde Raadsbesluiten door Ged. Staten; kennisgeving door dat -college, dat de beslissing inzake aankoop -van grond van de N. V. Mercator is ver- .idaagd; verslag der commissie tot wering van schoolverzuim ovèr 1930. 3. Verordening art. 114 bis Gemeentewet i.z. Slachthuisknecht. Het dienaangaande verzoek van Ged. Staten heeft slechts een formeele beteekenis. B. en- W. stellen den Raad voor aan den wensch van Gedeputeerde Staten gevolg te geven. 4. verhuur gemeente-eigendommen. B. en W. stellen den Raad voor, met ingang van een nader te bepalen datum een dienstwoning aan de Jhr. Moekkade te verhuren aan den Voorman P. van Roode, de andere aan den gemeente-arbeider A. Kooy. De huurprijs zal voor elk bedragen f 7.00 per week plus f 1 voor aansluiting dier woningen aan de cen trale verwarming. De genoemde gaan met een en ander accoord. 5. Reclame straat- en rioolbelasting. Na ingesteld onderzoek stellen B. en W. den Raad voor in deze te restitu- eeren: aan C. Maaskant f 13.79, aan J. van Vliet f 11.87, aan Coöp. Veilingsver. „Hille- gom" f 74.63 en aan H. P. Kuitems f 47.36. 7. Begrooting schoolartsendienst. Deze be grooting ligt bij de stukken ter inzage. 8. Voorschotten aan schoolbesturen op vergoe ding '31. Het totale bedrag is f 17647.71. B. en W. stellen den Raad voor, de uitbetaling in een termijn te doengeschieden op 24 Maart a.s. 9. Vergoeding ex. art. 100 der L. O.-wet 1920. Dit betreft de vergoeding aan de chr. Burgerschool voor één boventalligen onder wijzer. Het gevraagde bedrag is f 2016.95. B. en W. stellen den Raad voor, dit te voteeren. Hetzelfde wordt gevraagd voor een boven talligen onderwijzer aan de St. Martinus- Jongensschool (U.L.O.). Het gevraagde be drag is f 1898.85, welk bedrag B. en W. den Raad voorstellen te voteeren. 10. Benoeming leden der Commissie tot Wering van School verzuim. Aftredend zijn (in alphabetische volgorde)C. J. Bakker,, A. Th. Goemans, E. A. Jansen, H. J. Lijclama, Mr. J. B. Sens, G. A. Spilker en W. A. v. d. Wal B. en W. stellen den Raad voor de aftredende te her benoemen. In de vacature J. C. Bol worden aanbevo len; 1. J. C. de Koning, Hoofd der Boaz- school alhier; 2. J. O. Vermeer, Emmastraat alhier; in de vacature H. Veldhuijzen van Zanten: 1. W. Kijne. Hoofd der Julianaschool alhier en 2. C. de Wreede, Sixlaan, alhier. Pluimveehouders-Konijnenfokkers Gis teravond hield de Pluimveehouders- en Ko- nijnenfokkersvereeniging Streven tot Ver betering" voor Hillegom en Omstreken haar jaarvergadering in „Flora." De belangstelling was goed. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de secretaris de notulen leest die onveranderd onder dankzegging v^r de getrouwe weergave worden goedgekeurd. Het jaarverslag gaf een duidelijk overzicht van de werkwijze der vereeniging in het af gesloten boekjaar en van de bereikte resul taten; een en ander stemt alleszins tot te vredenheid. Mede werden daarin besproken de gehouden veilingen, die naar genoegen slaagden. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo. De bescheiden werden gecontroleerd, zij bleken punctueel in orde. weshalve de pen ningmeester onder dankzegging voor het ge voerde beheer werd gedéchargerd. Besloten werd, in de maand Mei 1 of 2 veilingen te houden van jonge raskonijnen, kuikens etc. en wel op een Zaterdagmiddag. Het deel is, betere soorten onder de liefheb bers te brengen, waaruit naar het bestuur ten stelligste meent vergrooting van het ledental zal voortkomen. De grootte dei- plaats in aanmerking nemend, kan het aan tal leden bij een goed gevoerde propaganda wel verdubbelen. Behalve het boven aangegevene kunnen ook andere konijnen ter veiling worden in gebracht, deze zullen dan afzonderlijk wor den geveild. Over deze zaak werd prettig gediscussieerd. Hierop volgde de rondvraag, die strikt huishoudelijk was waarna de voorzitter deze geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Jubileum In deze maand zal het 12 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Zusters van O. L. V. met het onderwijs in de St. Joseph- parochie aanvingen. Wegens den Vastentijd zal de herdenking op 2en Paaschdag plaats hebben. Burgerlijke Stand van 27 Februari tot 6 Maf/ft Geboren: 26 Febr. z. v. J. de Haas en A. H. van Oosten. 28 Febr. z. v. H. Th. van Dsursen en A. C. C. Blokker, d. v. S. C. van der Plas en A. C. Bouman. 4 Maart d. v. W. Rodenburg en G. J. van der Weij- den. Overleden: 26 Febr. Anna Egbers. 54 jaar, gen. met C. de Greef. 27 Febr. Jurrien Frederik Oceterhof, 45 jaar, geh. met A. J. Smit. 1 Maart. Anna Maria Vink, 68 jaar, wed. van a. Ruigrok. 5 Maart. Cornelia L. Alders t Alhier is op 63-jarigen leeftijd overleden de heer L. Alders, in le ven ambtenaar van den Haarlemmermeer polder. Als opvolger van zijn vader was de overledene jaren brugwachter van den Haarlemmermeerpolder op de brug Kanaal- weg Lisse over de ringvaart te Lisserbroek. Toen de overledene bevorderd was tot kan tonnier van den polder heeft hij een 10-tal jaren te Leeghwater bij de Kaag gewoond. De laatste jaren was hij woonachtig met goedvinden van het polderbestuur te Lisse. De overledene was een plichtsgetrouw ambtenaar, had 42 dienstjaren en zou eer lang met pensioen gaan. Een korte ongesteldheid van slechts en kele weken maakte een einde aan dit werk zame leven. R. K. Kiesvereeniging De R. K. Kies- vereeniging hield gisteravond in het Bonds- gebouw een goedbezochte vergadering onder voorzitterschap van den heer F. C. J. v. a. Eerden, welke vergadering in hoofdzaak werd gehouden in verband met de candi- daatstelling voor de gemeenteraadsverkie zing. Met het gebruikelijke gebed opende de voorzitter de vergadering. Vervolgens deelde de voorzitter mede het verloop van den a.s. installatie van den nieuwen burgemeester. Hierna had de voorlezing plaats van de ingekomen candidaten. Er waren drie lijsten ingekomen en wel twee voor de A-groep (ar beiders), bevattende de volgende namen: A. H. Schrama, E. Schrama, A. Th. v. Keste- ren, M. v. d. Vlugt, L. C. Elferlng en F. A. Beyssens en een voor de B-groep (burgers), bevattende de volgende namen: C. Lange- veld, L. Onderwater, P. C. Romijn, J. Berber Gz„ G. J, Vreeburg en S. T. Barnhoom en vervolgens een lijst van een aantal bewo ners van de Engel voor den heer P. C. Ro mijn. De plaatsen 1 en 2 zijn reeds de vorige week vastgesteld. Voor 3 en 4 zal de stem ming plaats hebben op 17 Maart; voor 5 en 6 op 20 Maart; voor 7 en 8 op 24 Maart; voor 9 en 10 op 27 Maart, terwijl het bestuur het recht verkreeg hun plaatsen volgens loting vast te stellen, echter met dien ver stande, dat als 10 er een is van de A-groep, 11 er een moet zijn. van de B-groep of om gekeerd. Een korte gedachtenWissdling ontspon zich over de vraag ofop het stembiljet de groepen onder of naast elkaar geplaatst moeten worden. Het bestuur verkreeg "het recht te handelen naar goeddunken. Voor het dorp worden de stemmingen gehouden in den Volksbond des namiddags van 3 tot 9 uur en in de Engel bij den heer K. Verde- gaal op denzelfden tijd. Met gebed werd hierna de vergadering ge sloten. Een gouden echtpaar Gisteren vierde het echtpaar De RegtVisser zijn gouden huwelijksfeest. Burgemeester Slob en zijn echtgenoote kwamen hen feliciteeren. Het plaatselijk muziekgezelschap bracht hen 's avonds een serenade. Leening Parochiaal Armbestuur iP. Kok Co. berichten, dat van 17 Maart af de in schrijving op de 4Vt pCt. obligatieleening groot 150.000 ten laste van het R.K. Pa rochiaal Armbestuur te Sassenhelm in stuk ken van 1000, 500 en 100 tegen den koers van 99>/2 pCt. bij hen is opengesteld. Houders van niet-uitgelote obligaties der 5 y. pCt. Obligatieleening Anno 1923, oor spronkelijk groot 80.000, kunnen hun stuk ken, zoolang de voorraad strekt, in 4'A pCt. obligaties van gelijke nominale waarde con- verteeren tegen den koers van 99 pCt. De storting, resp. de omwisseling, zal plaats hebben op Woensdag 1 April 1931. Bi) even- tueele latere storting moet 4% pCt. rente vanaf 1 April 1931 worden bijbetaald. De opbrengst dezer leening zal worden aangewend voor; aflossing der 5% pCt. obli gatieleening anno 1923, oorspronkelijk groot 80.009, pro resto groot 74.000 en voor de terugbetaling der gelden, die voor de uit breiding van het St. Bemardus-gesticht zijn opgenomen. Behalve dat het Armbestuur zich ten volle aansprakelijk stelt voor de richtige nakoming der verplichtingen, welke uit deze leening voortvloeien, wordt de rente en aflossing ruim gedekt door de inkomsten van het St. Ber- nardus-gesticht. Bovendien heeft het Armbestuur in eigen dom: twintig hectare bouw- en tuingrond, die door een deskundige ter plaatse gezamen lijk geschat zijn op eene verkoopwaarde van ruim 250.000. De aflossing der leening zal geschieden in de jaren 1933/82. Het bestuur behoudt zich het recht voor nè, 1936 de uitloting te ver- grooten of de geheele leening te allen tijde a pari af te lossen. Badinrichting De bouw van de nieuwe badin "Whting, die zal komen op het Zand- voortsche strand bij den Nieuwen Zeeweg, ls opgedragen aan den laagsten inschrijver, de firma Rijendijk en Bisenberger, alhier. R. K. Kiesvereeniging Op verzoek van een groep leden van de R. K. Kiesvereeni ging, zal Woensdagavond In het Patronaats gebouw een ledenvergadering worden ge houden. Het onderwerp voor dien avond is: Gemeenteraadsverkiezing. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten, een subsidie te verleenen aan de op te richten R. K. H. B. S. te Beiden. Besloten werd niét over te gaan tot invoe- ring van den schoolartsendienst. Besloten werd over te gaan tot aankoop van eenige panden voor wegverbreeding. Gelden werden beschikbaar gesteld voor verbetering der speelplaats van de R. K. school. Ben tweetal woningen werden onbewoon baar verklaard. R. K. Kiesvereeniging „Centrale Velsen" Op Maandag 16 Maart a.s., 8 uur, wordt in het patronaatsgebouw door de Centrale Velsen de vergadering gehouden waarop het Politiek Advies voor de as. gemeenteraads verkiezing zal worden samengesteld. De a.s. gemeenteraadsverkiezingen De R.K. kiesvereeniging „Recht en Plicht" al hier, zal Zondagavond kwart vóór 8 uur nogmaals een ledenvergadering houden in 't R.K. Vereenigingsgebouw, in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. R. K. Gymnastiek-Vereeniging „Sport- Staait-Spieren" Het is zeer waarschijnlijk dat de Onderlinge Wedstrijden der afdeeling Heeren, vastgesteld op a.s. Donderdag 19 Maart, door onverziene omstandigheden wor den uitgesteld en waarschijnlijk zullen wor den gehouden op Donderdag 26 Maart. Het is echter nog niet zeker en daarom worden alle leden der Heeren-afdeeling verzocht a.s. Maandag de Courant na te zien of er iets daaromtrent is opgenomen. Is dit echter niet 't geval dan gaan de wedstrijden op den vast- gestelden datum door d.i. 19 Maart dus a.s. Donderdag. Alle Adspirant-leden zoowel jongens als meisjes die nog bonnetjes in hun bezit heb ben worden verzocht deze zoo spoedig mo gelijk in te leveren en de reeds verkochte af te rekenen, aan het bekende adres Breestraat 130. Stille Omgang Gisteravond hield het Genootschap van den Stillen Omgang in het K. S. A.-gebouw een druk bezochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer C. G. van Baar, memoreerde in zijn openings woord het gouden jubileum van het herstel van de sacramentshulde in Amsterdam. Spr. kon met voldoening constateeren, dat ook in Beverwijk een groote devotie bestaat voor het H. Sacrament van Mirakel. De voorzitter hoopte, dat de deelname dit jaar zekec niet minder zal zijn, dan in 1930. Bij monde van den heer H.de Lange, verklaarde de commissie van verificateurs boeken en bescheiden van den penning meester in volmaakte orde te hebben be vonden. De functionaris, de heer J. Hol land, werd met een woord van dank ge déchargeerd, waarbij tevens de hoop werd uitgesproken, dat hij nog vele jaren de fi nanciën van de afdeeling Beverwijk zal mogen beheeren. Nadat het benoodigde aantal voorbidders was benoemd, deelde de voorzitter mede, dat Zaterdagavond 21 dezer te 0 uur in ae parochiekerk van de H. Agatha het Lof zal worden gehouden voor degenen, die te voet naar Amsterdam vertrekken. Voor de pel grims, die de reis per boot maken, waarvoor twee booten zijn gecharterd, is het Lof op 11 uur bepaald. Onder beide godsdienstoe feningen zal de Hoogeerw. heer Deken J. M. Lucassen de bedevaartgangers toespre ken.. De voorzitter herinnerde voorts aan de algemeene intentie van den Stillen. Omgang voor dit jaar n.l. tot herstel van dé we- reldcrisis. De godsdienstoefeningen in de kerk van de H. Agatha zijn ook voor de vrouwen toegankelijk, in verband met het feit, dat ook zij de aan den Stillen Omgang ver bonden aflaat kunnen verdienen. In Amsterdam zal te 4 uur in de kerk van den H. Jozef in de Kalverstraat ue H. Mis voor de Beverwijksche deelnemers worden opgedragen. Onder de H. Mis wordt de H. Communie uitgereikt. De afvaart van de booten uit Amsterdam zal nader aan de pelgrims worden bekend gemaakt. Met voldoening maakte de voorzitter mel ding van den bloei van de Altaarwacht, hoewel gezien het feit, dat het Genootschap van den Stillen Omgang 437 leden telt. liet ledental zeer zeker veel grooter kan zijn, waardoor de mogelijkheid ontstaat om met vier leden tegelijk de wacht bij het H. Sa crament te kunnen betrekken. Tenslotte werd- nog medegedeeld, dat dit jaar de verkoop van kaarten zal geschieden heden (Zaterdag) avond van 6 tot 8 en Donderdagavond van 78 uur in het ge bouw der K. S. A. Eventueel zullen ook op den Zaterdagavond van den Omgang van 68 uur kaarten worden uitgereikt, indien dit althans noodig is. Aanbeveling verdient het, om op de beide eerstgenoemde dagen zich van kaarten te voorzien, omdat het bestuur dan kan bepalen, of het charteren van een derde boot noodzakelijk is Daarna sprak de Hoogeerw. heer Deken J. M. Lucassen een opwekkend woord waarvoor Z.Eerw. als uitgangspunt het pel grimslied nam. Daarin toch ligt voor het grootste gedeelte het doel uitgedrukt van den Stillen Omgang, n.l. een uiting van ons geloof en tegelijkertijd een bidden, om ande ren te brengen tot dat geloof In het Aller heiligste Sacrament. Als echte ware Katho lieken gelooven wij in het woord van Chris tus, Die gezegd heeft tot zijn Apostelen: „Ik ga van u, en toch zal ik met u zijn," en de daad bij het woord voegend stelde Christus het H. Sacrament des Altaars in. Dikwijls heeft God zich op bijzondere wijze in het H. Sacrament geopenbaard en het' bijzondere is het groote Mirakelfeit, dat de God zich bij den grooten brand van Am sterdam openbaarde. Te midden van het viui- immers bleef ongerept en ongedeerd staan de H. Hostie in de ciborie. Dit feit Herhaal de zich later ten tweeden male. De bevestiging van het gelooi willen wij gedenken door in Amsterdam den processie- tocht te houden, om daarna aan te zitten aan den Liefdedisch. Zoo zullen we optrekken in de duisternis weliswaar van den nac-ht, maar bestraald door het licht van het ge loof en van het H. Sacrament. De betuiging van dit geloof is een uiting van hetgeen in ons binnenste leeft. Daarom doet het spr. zoo goed, dat zoo velen uit Beverwijk naar de H. Stede zullen optrekken. Dat moge zijn een kenteeken niet alleen, maar ook een bevestiging van het geloof. Christus gaf ons zijn H. Vleesch en Bloeo onder de gedaante van brood en wijn. Hij wilde ons leeren, dat het Brood, dat Hij ons gaf, het „Panis Angelorum" het Brood der Engelen ls, als een dagelijksche spijze voor onze ziel. Christus heeft de hoogste eenheid gezocht door Zichzelve te geven, zoo Zijn liefde bevredigend. Wij van onzen kant moe ten onze liefde betoonen. door ons even graag met Hem te vereenigen Wanneer dat ons geloof zal verlevendigen en ons meer zal doen aanzitten aan de Tafel des Heeren, dan wordt het doel van den Stillen Omgang vol komen bereikt. Z.Eerw. verheugde zich over de algemeene Intentie, nX om te bidden voor uitkomst in de wereldcrisis. Nederland staat in uiting van geloofsleven aan de spits, moge het dan zijn dat het gebed van Katho liek Nederland aan de wereld zijn machti gen invloed zal toonen. RAADSVERGADERING NIET DOORGEGAAN. De gemeenteraad kwam gistermiddag in spoedeischende vergadering bijeen op ver zoek van de leden J. Eijking, M. Tromp en J. Visser, om opnieuw te stemmen over het voorstel-Eljking, om aan de ongeorgani seerde werkloozen 80 procent uit te keeren van de steunbedragen, die aan de uitge- trokkenen wordt uitbetaald. In de vorige vergadering staakten over dit voorstel de stemmen met 4 tegen 4. Met voornoemde leden was slechts wet houder Steijn aanwezig, zoodat de verga dering wegens onvoltalligheid, op grond van art. 40 der Gemeentewet gesloten moest worden. Personalia Te Leiden is geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer M. Bruining, alhier. Vergadering gezelschap Stille Omgang Donderdagavond werd in het Vereenigings gebouw door het Gezelschap van den Stillen Omgang een druk bezochte vergadering ge houden. De voorzitter de heer v. Gooi opende met gebed. Het kerk-zangkoor zong een vierstemmig „Jesus Dulcis Memoria." Hierna hield kap. v. d. Hoeven een gloed volle rede over het houden van den Stillen Omgang. Zijnesrw. hoopte dat overeenkom stig den wensch van onze Bisschop de deel nemers v. d. stillen kruistocht niet met 't ge weld der wapenen, maar door de kracht van het gebed Jezus in het Sacrament van Mi rakel zullen vragen dat de ideeën vastgelegd in de Encycliek van Z. H. den Paus Pius XI over het christelijk huwelijk meer Ingang zul len vinden. Het zangkoor zong vervolgens „Lauda Sion" van B. Kotha. De regeling De deelnemers die dit jaar den tocht te voet afleggen maken te kwart voor 10 uur het lof mee te IJmuiden-Oost. Om half elf vertrekt men met IJm. Oost en Velsen-N. n. A'dam. Voor de deelnemers die met de de boot naar A'dam gaan is er 'n kort lof om half 12 in de kerk alhier. De boot vertrekt te ruim 12 uur. Het is de wensch van het bestuur dat na 12 uur niet meer wordt gerookt. Kaarten vcor de boot zijn verkrijgbaar tot Zaterdag 21 Maart des avonds 9 uur. Op de boot worden geen toegangsbewijzen verstrekt. Controle wordt uitgeoefend door personeel van de stoomboot Mij. „Alkmaar Packet". Deze kaarten geven tevens recht op toegang in de kerk te Amsterdam. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de volgende adressen: J. v. Goel Pr. Kruierstraat 98, J. Kneppel, Kortenaêr- straat 23, A. Neyzen, Evertstraat 16, (IJm. O.), voorts bij W. Quax, Annastraat 11 en A. Ros. Oranjestraat 14. De H. Mis is te half 5 in de Anthorrtus- kerk in de Tiggelstraat. Opgaven voor deel- neme aan het ontbijt kunnen geschieden bii het bestuur tot uiterlijk 18 Maart. Pri's der plaatsbewijzen voor de boot f 1,35 enkele reis (terug 70 cent), waarbij tevens gezangen en gebeden worden afgegeven. Per sonen die per fiets gaan. betalen 35 cent. voor toegangsbewijs voor de kerk en gezangen en gebeden. Nadat de regeling was medegedeeld werd door het zangkoor uitgevoerd „In monte Olictie" van Martini, en het „Jubilate Deo", van Haagh. De voorzitter dankte hierna allen die den avond zoo goed hadden doen slagen. R. K. KiesvereenJg'ng Uitluiden I Gis terenavond werd in de Zusterschool, alhier, door bovengenoemde vereeniging een goed bezochte vergadering gehouden, waarbij" de Zeereerw. Heer Pastoor der parochie tegen- woo-dig was. De heer Voogd deelde in zijn openings woord mede, dat op de laatst gehouden ver gadering van de Centrale Velsen was beslo ten om alleen R. K. georganiseerden voor een candidatuuv voor den gemeenteraad in aanmerking te laten komen. De heer Voogd zeide dit hij tot zijn spijt deze vergadering niet ad meegemaakt, omdat hij tegen dit be-".uit zeker geageerd zou hebben. De voorzitter deelde voorts mede, dat vol gens den wensch der Bisschoppen groepen en vakbelangen op den achtergrond moeten staan bij het stellen der candidaten. De heer Voogd wenschte mencshen in den raad te zien die bekend staan om hun katholiciteit. Eind 1930 was er een batig saldo van 124 98 In kas. De notulen werden goedge keurd. De heer Zwanenburg (gemeenteraadslid) deelde mede dat de katholieke raadsfractie getracht heeft om Santooort II weer aange sloten te krijgen bij e Centrale Velsen, wat tot nog toe helaas is mislukt. De heer Zwanenburg hoopte en vertrouw de, dat de heeren Handgraaf en Diependaal zich bij de Centrale zouden aansluiten daar dit anders onaangename concequenties met zich zou brengen bii het stellen der candi daten voor het politiek advies. Door den heer Lubbes werd een lijst in gediend met ruim 100 hnaöteekeningen die na stemming werd aangenomen. Door de 53 aanwezigen werd 48 stemmen uitgebracht. Met groote meerderheid werd de lijst, zoowei wat betreft de namen a's de volgorde aan genomen; zij luidt als volgt: No. 1 J. Zwanenburg, 2. A. Tieman, 3.*J. N'ijssen, 4. Maas (gemeenteraadslid), 5. Die- pendaal ,6. Meijer. Velsen-Noord, 7. J. Smak man en no. 8 F. Strijbosch. In verband met de candidaatstelling kun nen 3 bestuursleden de vergadering der Cen tra'e Velsen, waar het po'itiek advies wordt samengeste'd, niet bijwonen. Als afgevaar digden we~d benoemd de heer Lubbers, Berk hout en Th. Smakman. De heer v. d. Meij betreurde, dat, waar de bevo'king voor 80% uit arbeiders bestaat dit in de candidaatstelling zoo slecht tot uiting komt. De heer Voogd was echter van meening. dat meer moest worden gezien naar de kwaliteiten van dei/ persoon, als wel naar ziin stand. Hierna sluiting. De heer C. Stokman, wonende Pennings- veer 6, herdenkt Maandag, 16 Maart, den dag, dat hij 12 A jaar lid van den gemeen teraad van Haarienunerliede c.a. is. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald dat, met afwijking in zoover van het voorgeschrevene in art. 7 van het Bijzonder Visseherijreglement II het van 16 Maart tot en met 31 Mei toegestaan zal zijn in de Wieringermeer te visschen met alle geoorloofde vischtuigen. R. K. Kiesvereeniging. Donderdag verga derde de R. K. Kiesvereeniging over de ge meenteraadsverkiezingen. Na de opening werden de notulen vastge steld. Hierna was het woord aan den weleerw. heer de Boer, kapelaan der parochie. Deze deelde allereerst mede, dat de toe stand van den ZeerEerw. heer Pastoor was verergerd en verzocht hem hedenavond bij het avondgebed te willen gedenken. 1 Dan wijst hij op de woorden van wijlen Dr. Schaepmann: weest één en blijft waar, de vorige maal door den voorzitter gebe zigd. Hij zal dit trachten ook hedenavond te zijn en hoopt dat de vergadering dit zal aannemen. Dan wijst hij er op dat de groote kracht van de R. K. Kerk is, dat zij één en dat zij waar is. Onze macht behouden in den raad kunnen we alleen als we gezamenlijk optrek ken ter stembus. Is die eenheid er niet, dan zullen we niet één zetel moeten missen maar twee of meer. Hij zou den raad willen geven zet alle ge schilpunten voorloopig op zijde. Stopt ze in een goed gesloten doos en komt er mede voor den dag na de verkiezingen, dan kan alles rustig en wie overwogen, onderzocht, voorbereid en behandeld worden. Doen we dat niet, hij zegt het nogmaals, dan zal ae eenheid In gevaar komen. Met den ernstigen wensch dat dan zoo gehandeld mag worden in het belang van de katholieke eenheid besluit hij dit aandachtig aangehoord woora, hetgeen met een overweldigend applaus werd begroet. De heer De Wildt zegt namens zijn groep dat hij het voorstel, in de vergadering inge diend tot reglementswijziging, thans wil la ten rusten. Hierna wordt mede ingetrokken de motie, ingediend door een 250-tal leden, het ver trouwen uitsprekend in de tegenwoordige raadsfractie. Hierna vraagt de heer W. Res of de com missie van onderzoek inzake gas en electri- citeit eenige mededeelingen kan doen. De heer De Wildt, die later blijkt voor zitter van deze commissie te zijn, vraagt of daartoe thans de tijd is. De heer Spaansen meent dat straks om een offer is gevraagd in het belang van de eenheid en meent dat daarom de tijd moet worden afgewacht. Nadat hierover eenige sprekers aan het woord zijn geweest wordt ten slotte door den secretaris van het bestuur, geassisteerd door den heer De Wildt, die achter hem plaats neemt, een brief voorgelezen, waaruit dan moet blijken dat hier het gas veel te duur is. of dat gas van Beverwijk voordeeliger zal zijn. Na voorlezing werden de discussies geslo ten. De heer De Vries meent dat dit schrijven toch niet alleen als maatstaf voor de be oordeeling van een en ander kan dienen. Men zal toch ook om de eerlijkheid en bil lijkheid gelegenheid moeten geven om ai- zaak te bezien. De voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling moet zijn, anders zou men de zaak eenzijdig behandelen. Hierna wordt behandeld het verslag van de kascommissie, dat vastgesteld wordt. Hierna stelt de voorzitter de ingekomen candidatenlijsten aan de orde. De volgende candidaten zijn gesteld: H. Hemmer, G. Kuijs Sr., G. Kuijs—Pie pers, G. Louter, A. Liefting, J. de Ntjs, B. Res, G. F. Res, C. P. Spaansen, P. Twisk, P. de Vries, D. de Winter, J. B. Koopman, S. Twisk en H. Steevers en als plaatsvervan gers P. Borst, R. Duijn, B. J. Piepers, E. Hopman en P. de Wildt. In het adviseerend college wordt medege deeld dat zitting zullen hebben: W. Scher mer, D. de Winter, D. C. Twisk, E. Spren- gers, C. Ipelaan, C. Hes, H. J. Zandbergen, J. Tromp, A. van Benthem, C. Lute, W. Res, C. de Wildt en P. Vader. Hierna volgt de rondvraag. De heer De Wildt wil een ernstig woord spreken tot den zittenden en tot den komen den zlttenden raad. Dat woord is, dat deze gemeente te hoog leeft. Men heeft hoog moedswaanzin. Wij zijn geen Bussum of Hil versum. Castricum is een armoedige gemeen te en moet dus de lasten niet te hoog opvoe ren. Hi) hoopt dat de nieuwe raad dit woord ter harte zal nemen. De heer Twisk, fractie-voorzitter, zegt dat hij de woorden van den heer De Wildt vol komen onderschrijft. Het was goed dat een gedeelte van de fractie als rem kop optre den, maar we waren in de minderheid en daarom hebben we in den raad niets kun nen bereiken. De heer Zandbergen vindt de houding van den fractievoorzitter allerbedroevendst. Hi) heeft nooit in den raad als fractievoorzitter het woord genomen. Toen spr. in den raad zat heeft de heer Twisk voor alle uitgaven die er werden voorgesteld, voorgestemd. Zie maar naar den Bakkummerweg, Zeeweg enz. Nu hij op Schoutenbosch woont zou hij weer gaarne hebben dat die weg verbeterd werd. De heer Twisk speelt hier de minder heid uit, maar hij moet hier niet zijn hou. ding. maar die van de fractie verdedigen. Hierna ontstaat een discussie over de sioot aan Schoutenbosch, waarop de voorzitter mededeelt dat deze zaak ln behandeling ls. Er ontstaat ten slotte een verwarring, waarop Kapelaan Bollinger het woord vraagt en wijst op de eenheid en het politiek-advies. waarmede men het niet eens behoeft te zijn Noch de candidaat behoeft zich een plaat sing te laten welgevallen, noch de leden die stemmen behoeven zich daaraan te hou den. Men kan vrijelijk stemmen en laten stemmen. Laat men niet met een vrije iijst komen. Dat schaadt de eenheid en kracht, want als die lijst den kiesdeeler niet haalt dan zijn de stemmen, daarop uitgebracht, verloren. De heer F. Res wijst nog eens op de taak van het advies-college en waarschuwt er voor dat men daar tracht tot een vergelij king te komen, want de bevolking, tuinders en boeren, zullen anders niet tevreden zijn en er bestaat groot gevaar voor scheuring. Ten slotte is het woord aan den voorzitter, die met een kort woord van dank voor de Ge moedelijke besprekingen de vergadering sluit. R. K. Kiesvereeniging Woensdag 18 Maart 's avonds half 8 zal in het Pationaats- gebouw de algemeene vergadering worden gehouden van de R. K. Kiesvereeniging. De agenda bevat zeer belangrijke punten, o.a. een voorstel van het bestuur, waarbij de R. K. Raadsleden zich verbinden fractie vergaderingen te houden voordat een oren- bare raadsvergadering plaats vindt. Dit voorstel ls op de bestuursvergadering met algemeene stemmen aangenomen en beoogt natuurlijk de eenheid en de saamhoorigheid voor de R. K. Staatspartij te bevorderen. Vervolgens een ander belangrijk punt, d< candidaatstelling voor den gemeenteraad- Ten slotte verkiezing van het bsetuur, dat volgens art. 5 van het reglement periodiek moet aftreden. De Zeereerw. heer H. Moes, pastoor te Zwaagdijk, zal, na het neerleggen van zijn pastoraat, zijn intrek nemen in het Sint Augustinus-gesticht te Alkmaar, waar hem nog vele jaren van welverdiende rust na zijn ijvervollen, priesterlijken arbeid wor den toegewenscht. Men meldt ons uit Wormerveer: De zeereerw. heer J. J. M. Rombouts ts morgen, 15 Maart, 20 jaar herder dezer parochie. Zijn arbeid hier is zeer vruchtbaar geweest. Zoo kwam onder zijn pastoraat een nieuwe kerk met pastorie tot stand en een Vereenigingsgebouw. De parochianen zullen het feit ongetwij feld ln hun gebeden herdenken en wij stelden het op prijs even hun aandacht op de ge beurtenis te vestigen. Moor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Vogelenzang, 14 Maart 1931 Geachte Redactie. Het verslag van de vergadering der Coöp. Boerenleenbank te Bennebroek in uw blad van 13 Maart j.l., met hoeveel accuratesse overigensook behandeld, kan door zijn be knoptheid voor oningewijden tot voor mij onaangename conclusies leiden. Zou u daarom zoo vriendelijk willen zijn. onderstaande uiteenzetting ln uw blad op te nemen? Op 24 Juni 1930 vergaderde de Boeren leenbank te Bennebroek met als voornaam ste punt: De Bank houdt eiken dag kantoor; de avonden vervallen. In het belang der Bank en op verzoek van eenige leden verdedigde ik een voor stel, waardoor het mogelijk werd één avond te behouden. Wie de bevolking der plaatsen Benne broek en Vogelenzang kent, zal begrijpen, dat dit voorstel een flinke meerderheid kreeg. Dat mag echter in die instelling niet. Ze wordt beheerd door een bestuur, Cat Jaren lang de wetten voorschreef. De algemeene vergadering had te slikken, zonder meer. En nu had een meerderheid anders be slist! De oplossing was moeilijk, maar ze werd gevonden. De verdediger van het voorstel zou worden geroyeerd. Art. 6 bood daartoe een welkome gelegenheid. Immers het royeeren kan geschieden als de belangen der Bank in hooge mate wor den geschaad en het oordeel hierover is aan het bestuur. Het behoeft geen betoog, dat hier in sterke mate sprake is van machtsmicbruik. Dit bleek wel heel duidelijk, toen de President van den Raad van Toezicht mij verzekerde, dat de belangen der Bank in geen enkel opzicht waren geschaad. De voorzitter van het bestuur (de direc teur) had blijkbaar de zaak niet eens begrepen. De belangen der Bank had ik niet ge schaad. Ik ging er uit „naar het oordeel van het bestuur". Sic! Voor de hand ligt, dat een slim be stuurslid de oplossing aan de hand had gedaan, zonder dat de directeur er Iets va» had gesnapt Zoo stonden de zaken, toen Ik beroep deed op de algemeene vergadering. De directeur zegde me beroep toe, maar hij hield zijn woord niet. Het stond bij het bestuur ver moedelijk vast, dat de algemeene vergade ring wel eens een voor het bestuur onaan gename uitspraak kon doen. Dan maar liever den goeden naam van iemand er aan gewaagd! Hiermee hoop ik ook buitenstaanders een juist inzicht te hebben gegeven in deze onverkwikkelijke geschiedenis. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, TH. REMMERSWAAL. BEVERWIJK, 13 Maart R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" Boerekool 1.20—1.60 per kist; Roode kool 0.040.0é per stuk; Gele kool 0.030.08 p. stuk; Prei 0.20—0.38 per bos; Rabarber I 0.28—0.38, id. II 0 12—0.16 per bos; Uien 0.02—0.04 per K.G.; Wortelen 0.02 —0.04 per K.G.; Bieten 0.04—0.07 p. K.G.; Knollen 0.04—0.16 per stuk; Spruiten 0.250.40 per K.G.; Schorseneeren 7.05— 0.15 per K.G.; Witlof 0.10—0.35 per K.G. BEVERWIJK, 13 Maart 1931. Bloemen veiling ,,'t Centrum" William Pitt 3255 c., William Copland 2557 c., Frans Hals 42—50 c., Homère 36—45 c., Antoon Mauve 3255 c., Sieraad van Flora 2343 C., Centenaire 4864 ot., Prof. Rauwenhof 34— 50, Ingles Combe Yellow 3244 c., U. S. A 3850 c., Victoire d' Oliveira 3856 c., Le Nótre 39—64 c„ City of Haar'em 64—80 c.. Princess Elizabeth 45 60 ct., Madame Kre- lage 3050 c., Fam. Combe Sanders 3955 c., Bartigon 32—64 c., E. v. t. Gele Prins 3246 ct., Hermann Schlegel 2132 Ct., Ibis 25—40 c., Calipso 24—34 c„ Diane 18—31 c., Mac. Kinley 3045 c., Prosperity 2532 c., Progression 3650 c., Cramoisie Brillant 2030 .c, Prins van Oostenrijk 2844 c.. La Reine 1828 c., Flamingo 2435 c., Rose- gris-de-lin 20—32 c„ D. T. Ada 50—52 c., Peach Blossom 4048 ct., Murillo 25—35 ct., Mr. v. d. Hoef 44—70 ct., Vuurbaak 48«5 c., Theeroos 3246 c., Couronne d'Or 45—60 c., Azalia 3650 c. Narcissen per 100. Di verse Poetassen 0.80—1.50, Poëtaz Lourens Coster 0.902, Poëticus Ornatus 0.601.20, Golden Spur 1.451.80, Von Sion 1 Princep 0.801.60, Oranje Club 1 201.73. Sir Watkins 1.453, Emperor 22.20, Bico- lcr Victoria 1.80—2.40, King Alfred 3—4. Di verse Crocussen 1.504. idem Vyaclnten 25, Blauwe Druiven 0.602, diverse Ane monen 27. Coöp. Tuinbouw Vrije Groenten- en Fruitveiling W. A. Spruiten 2030 c-> Aardappelen 47 c.. Bleten idem, Uien 3-—4 c., Spinazie 37—42 c.. Witlof 16—25 c., pel K.G. Boerenkool per kist. Prei 2030 c.. Rabarber 10—32 c. per bos. Roode en Gele kool 412 c. per stuk. (Deze pagina gedeeltelijk gecorrigeerd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 4