cIBinnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN j DE Zorg voor jeugdige werkloozen Mevr. Steenberghe-Engeringh Rome te Het Congres voor, Vakopleiding Voor al deze punten zijn vooraanstaande G. J. Sariemijn Bebossching van heideveld Eerste Kamer Het nieuwe stadhuis te Leiden De spoorwegvrachten voor tuinbouwproducten Arbeidstijd in wasscherijen KUNST EN KENNIS Het zwaarste vergift ontdekt LEGER EN VLOOT Generaal-Majoor Pfeiffer GEMENGD NIEUWS v Fabrieksbrand te Nijmegen Gewelddadig beklag over ontslag De roode baby Autobestuurder onwel geworden Brand te Amsterdam Boerderij afgebrand Trap van een koe De Noordfeevisscherij Corruptie te Soekaboemi RECHTSZAKEN De bloembollenzwendel ONZE OOST Brand op een onderneming van de Deli-Maatschappij Dit rractische vak bekwaming; en ontwikkeling De Minister van Staatf Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heelt aan de gemeentebesturen de navolgende circa- laire verzonden Een van de moeilijkste vraagstukken welke zich bij de werkloosheid naar voren dringt, is de zorg voor de jonge werkloozen. In deze tijden van crisis-werkloosheid valt helaas het verschijnsel te constateeren, dat talrijke jonge menschen niet in de gelegenheid zijn zich in het vak, dat zij gekozen hadden, ver der te bekwamen. Velen van hen zoeken troost op de straat met al de gevolgen daaraan verbonden. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke gang van zaken zeer te betreuren is, omdat daaruit èn voor de betrokkenen èn voor de maatschappij, allerlei ongewenschte gevolgen voortvloeien. Indien nu in die gemeenten, waar zich dit verschijnsel voordoet, door een krachtige samenwerking van het gemeente bestuur, de vakbeweging, de jeugdorganisaties en andere corporaties, welke geacht kunnen worden rechtstreeks belang te hebben bij of belang te stellen in het treffen van maat regelen om het hier geschetste euvel eeniger- mate te bestrijden, het noodige zou kunnen worden gedaan, dan zou de Regeering zulks in hooge mate toejuichen. De maatregelen zouden kunnen bestaan in eenvoudigen handenarbeid, zooveel mogelijk aanpassende aan hetgeen in de vakken, waar uit de jonge menschen komen, moet worden verricht, m goede algemeene ontwikkeling en in ontspanning, welke algemeene ontwik keling zal kunnen bevorderen. Het ontwerpen van plannen dient plaatse lijk te geschieden, omdat alleen dan door samenwerking, als hiervoren aangegeven, datgene naar voren komt, dat geacnt kan worden weer te geven, wat voor de plaatse lijke behoefte het beste is. Het is gewenscht, dat dit geheele vraagstuk wordt gezien als crisisverschijnsel en der halve eventueele plannen worden opgezet, los van normale voorzieningen op dit gebied. Wanneer in uw gemeente, onder verant woordelijkheid van uw college en voorbereid in den zin als hier aangegeven, plannen kun nen worden ontworpen, welke mij ter goed keuring worden voorgelegd, ben ik in begin sel bereid de uitvoering van plannen, welke practische vakbekwaming en goede ontwik keling beoogen, mogelijk te maken door het toekennen van een in elk geval nader vast te stellen subsidie. Het zal mij aangenaam zijn, bij voorkeur zeer spoedig van u te mogen vernemen of uw College van meening is, dat ter zake door u de noodige stappen kunnen worden gedaan en of ik te zijner tijd voorstellen van u mag verwachten. Ook indien reeds een en ander op dit gebied in uw gemeente wordt verricht ontvang ik daarvan gaarne mededeeling. Door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen De Heilige Vader ontving in langdurige audiëntie de voorzitster van de Interna tionale Unie van Katholieke Vrouwenbon den mevr. P. Steenberghe-Engeringh. Deze stelde de provinciale overste van de Eerw. zusters Ursulinen der Romeinsche Unie aan Z. H. voor. Begin Augustus te 's Gravenhage Zooals reeds is medegedeeld, zal te 's Gra venhage een Nationaal Congres voor Vak opleidingsvraagstukken worden gehouden. In een dezer dagen gehouden persconfe rentie, uitgeschreven door het hoofdbestuur van de Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden in Ne derland, zijn over dit congres nadere mede- deelingen gedaan. Het congres zal worden gehouden op 3, 4, 5, 6 en 7 Augustus in de Ridderzaal te "8 Gravenhage, welke met de andere aan grenzende lokalen welwillend door de Re geering is beschikbaar gesteld, zoodat ook tegelijkertijd verschillende sectie-vergade ringen kunnen worden gehouden. Op verzoek van den voorzitter, mr. H. Smeenge, lichtte de heer H. D. Tabak, architect te Amsterdam, als vice-voorzitter het doel van het congres toe. Spr. merkte op. dat in de tegenwoordige moeilijke tijden voor de industrie dit congres hoogst belangrijk moet worden geacht. Vooral is dit congres belangrijk omdat allen, die belang hebben bij de vakopleiding, daar aan kunnen deelnemen. In de eerste plaats heeft de industrie, welke worstelt met het vraagstuk van de vakopleiding, belang bij dit congres, aangezien dit vraagstuk der vak opleiding om een spoedige oplossing vraagt. Daarom is voor het komende congres een groote taak weggelegd, en het urgente vraagstuk der vakopleiding kan alleen op gelost worden, indien belanghebbenden daar toe volle medewerking verleenen. De heer ir. Steffelaar, voorzitter van de commissie voor de persaangelegenheden, huishoudelijke aangelegenheden, excursies e.d-, deelde nog mede, dat reeds 60 vereeni- glngen hebben medegedeeld, dat zij aan het congres zullen deelnemen. Uit de verdere mededeelingen bleek, dat het a.s. congres zal moeten trachten op te lossen, in welke richting het nijverheidson derwijs in al zijn geledingen zich in de toe komst zal moeten ontwikkelen, aangezien bet bedrijfsleven in de laatste jaren geheel is veranderd. Ook daarom, waar de bedrijven behoefte hebben aan geschoolde krachten met goede vakopleiding, is dit congres van groot be lang, en waar het congres beoogt een rich ting aan te geven voor de regeering ten aanzien van de vakopleiding, is het ge wenscht, dat ieder belanghebbende aan dit congres deelneemt. Op het congres zullen de volgende onder werpen worden behandeld: 1. Bekwaamheidseischen voor leerkrach ten bij de vakopleiding; 2. Doel en aard van het Middelbaar Technisch Onderwijs; 3. Het aesthetisch element in de vakopleiding; 4. Inrichting van het Avondnijverheidson- derwijs; 5. Internationaal instituut voor vakopleidingsvraagstukken; 6. Invloed van vakorganisaties bij de vakopleiding; 7. Leer middelcentrale: 8. Opleiding van machinis ten ter koopvaardij; 9. Opleiding bij de bin nenvaart: 10. Onderzoek van beroepsge schiktheid Bij opleiding in vakschool of be drijf; 11. Resultaten der Nijverheids-Onder wijswet: 12. Vakopleiding van volwassenen; 13. Vakopleiding in het bedrijf met aanvul lend en aanpassend Nijverheidsonderwijs; 14 Voorlichting bij keuze van beroep en vakopleiding; 15. Vooropleiding in de vak school met aansluitende opleiding in het bedrijf; 16. Vraagpunten van vakopleiding en huishoudonderwijs voor meisjes; 17. Zee- vaartonderwijs. personen op het betreffend gebied uitgenoo- digd om prae-advies uit te brengen, welke prae-adviezen na een schriftelijke voorberei ding zullen worden behandeld op het con gres, zoodat de aan te nemen conclusies een goede leidraad kunnen vormen voor de rich ting, waarin het vakonderwijs, vooral in ver band met de eischen der industrie zich in de toekomst zal hebben te ontwikkelen. De heer G. J. Sariemijn, afdeelingschef le kl. bij den Dienst der Exploitatie, heeft het verlangen te kennen gegeven eerlang uit den dienst der Spoorwegen te treden. Meer dan een halve eeuw heeft deze hoogst bekwame ambtenaar de Spoorwegen met volle plichtsbetrachting gediend en heeft zich vooral in de oorlogsjaren als toegevoegd e.az. bij de militaire spoorweg commissie bijzonder onderscheiden. Zoowel de directie der N. S. als de regeering zien hem noode heengaan. Aankoop door Staatsboschbeheer van gronden in Drente Het Staatsboschbeheer heeft aangekocht het heideveld, gelegen tusschen Schoonlo, Grollo en Elp, ter grootte van ongeveer 1500 H.A. tegen een prijs van 125 per H.A. Het geheele complex zal waarschijnlijk worden beboscht. De heer Nivard neemt zijn benoeming aan Het Centraal Stembureau heeft van den heer F. L. D. Nivard te Rotterdam bericht ontvangen, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer (vacature wijlen J. J. G. baron van Voorst tot Voorst) aanneemt. Een adres aan den gemeenteraad Eten groot aantal personen heeft zich tot den gemeenteraad van Leiden gericht met een adres, waarin zij mededeelen kennis te hebben genomen van het bij den Raad aan hangige plan, om het Stadhuis met behoud van den ouden gevel op te bouwen volgens het ontwerp van den heer Dudok. Volgens de toelichting van den heer Dudok is de beschikbare ruimte aan de Breestraat door ligging in het centrum der stad nog steeds de aangewezen plaats voor den herbouw. Volgens adressanten past dit plan niet in de voor Lelden juist zoo karakteristieke omgeving van Vischmarkt en Korenbeurs, terwijl huns inziens bij aanpassing der om geving aan het volgens bovengenoemd plan te bouwen Raadhuis, zooals de heer Dudok in zijn toelichting aangeeft, juist het typi sche karakter der oude stad, althans ten deele, verloren zou gaan. Adressanten achten een beter bij de om geving aansluitend plan wel degelijk tot de mogelijkheden te behooren en in een moei lijke opgave als de onderhavige, welker op lossing voor Leiden van zoo overwegend be lang is, het dringend gewenscht de plannen van andere bouwkundigen te leeren ken nen. Redenen, waarom zij den Raad in over weging geven, alsnog eenige architecten uit te noodigen een plan tot bebouwing van het beschikbare terrein tusschen Breestraat en Vischmarkt in te dienen. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft den minister van waterstaat ge vraagd: 1. Waar uiteraard de minister bekend is met de omstandigheid, dat de export van groenten spoedig een aanvang zal moeten nemen, is de minister met het oog daarop niet van oordeel, dat binnenkort zekerheid behoort te bestaan omtrent de verlaging van de spoorwegvrachten voor tuinbouwproduc ten? 2. Kan de minister meedeelen of het rap port van de voor dit vraagstuk benoemde commissie met enkele dagen is te verwach ten? 3. Mocht dit niet het geval zijn, is de minister dan bereid als voorloopigen maat regel eenigszins belangrijke tariefreducties voor het vervoer van tuinoouwproducten toe te staan? De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijkinrichtingen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat geduren de de tijdvakken van 7 tot en met 10 April 1931, van 11 tot en met 15 Mei 1931 en van 26 tot en met 29 Mei 1931 en op II April, 16 Mei en 30 Mei 1931 in him onderneming door de aldaar,werkzame arbeiders in af wijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 arbeid wordt verricht als volgt: op 7, 8, 9 en 10 April, op 11, 12, 13 en 15 Mei en op 26, 27, 28 en 29 Mei gedurende ten hoogste 9K uur per dag, en op Zaterdag 11 April, 16 en 30 Mei gedurende ten hoog ste 6 uur per dag, een en ander onder voor waarde, dat: a. in die tijdvakken de arbeidstijd van de betrokken arbeiders op de eerste 5 werkda gen der week in zijn geheel is gelegen tus schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 2 uur namiddags; b. in de onderneming, waar van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, geen ar beid wordt verricht op Maandag 6 April, Donderdag 14 Mei en Maandag 25 Mei 1931. 5000 maal sterker dan strychnine Men meldt, dat het meest doodelijke ver gift, adenis geheeten, ontdekt is door dr. Green, deskundige aan het laboratorium te Onderstepoort in Zuid-Afrika. Het vergift wordt gehaald uit een grassoort welke in Transvaal inheemsch is. Het laat geen enkel spoor na in de organen der slachtoffers van het gift. Men verklaart, dat een deel van een grein van het vergift voldoende is om een volwas sene te dooden. Het is 5000 maal sterker werkend dan strychnine. Naar uit militaire uringen verluidt, ligt het in het voornemen van den generaal- majoor der artillerie K. A. Pfeiffer zijn ontslag tegen 1 Mei as. iit den dienst te vragen. Generaal Pfeiffer werd in 1872 geboren 13 October 1892 benoemd tot 2e luitenant der artillerie, in September 1899 1ste luite nant en doorliep alle tusschenliggende ran gen, totdat hy 2 Mei 1928 benoemd werd tot generaal-majoor, behoort tot den staf van dat wapen en is directeur van het materieel der landmacht. Hü is onderscheiden met het ridderkruis der orde van den Neder!, ueeuw, is officier der orde van Oranje-Nassau, drager van de Atjeh-medaille 29 Maart 1896—1900 en van het eereteeken voor 35-jarigen dienst. Een schoenfabriek totaal uitgebrand Vrijdagavond is een felle brand uitgebro ken in de schoenfabriek Tilburg aan de Weezenlaan te Nymegen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, stond het geheele complex in lichte laaie. Met eenige stralen op de waterleiding werd het vuur bestre den, doch het duurde wel eenige uren, alvo rens het blusschingswerk was voltooid. Het geheele gebouw brandde uit en ook de machinerieën en de voorraden werden een prooi der vlammen. Het geheele bedrijf ligt stil. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Zes chauffeurs overvallen een garage-chef In de garage van een taxi-verhuur onder neming in de Bart. Ruloffstraat te Amster dam, heeft Zaterdagavond een mishande- Hy was byna zeven jaar; veel te oud voor een auto. Bovendien maakte hy by het be stijgen van den heuvel zoo'n helsch lawaai, dat men hem al een minder fraaien bynaam had gegeven. Maar Jim, die ook byna zeven jaar was, vond den kleinen rooden auto van zyn vader een wonder van pracht en, volgens hem, be stond er geen mooiere wagen op de heele we reld. Als zy samen op een mooien zomerdag den auto in de garage oppoetsten, hy en Tom, de chauffeur, en dan een ritje in den omtrek maakten, kwamen zy vaak auto's tegen, die de steile hellingen namen, byna zonder ge raas van den motor; ook zag Jim wel eens een wagen, waarvan de kap alleen al zoo groot was als hun heele auto. Maar dit alles veranderde niets aan zyn opinie betreffende de „roode baby". „jy houdt zeker ook niet van groene auto's, hè Tom?" vroeg het kind aan den chauffeur, toen een groote, grasgroene limousine hen voorbyreed. „Weet je wel Tom, dat we beiden even oud zyn, de roode baby en ik? We zyn allebei zeven jaar. En ik heb me vast voorgenomen, dat we altyd by elkaar zullen blijven. Als ik later groot ben stuur ik hem zelf, als ik dok ter ben, net als vader!" Tom was minstens zoo enthousiast als het zoontje van zijn meester. Dr. Hope dacht er echter anders over. Zyn collega Smith had zijn oud rijtuig verkocht en een mooien, modernen, vierpersoons auto genomen. En als dokter Smith vóór hem den heuvel opreed in zyn snelrijdenden acht-cy- linder, verdween de gelukkige bezitter van den twoseater in de stofwolken. Toen op een winterdag sneeuw de wegen bedekte en de kleine auto slechts met veel moeite vooruit kon komen, bromde dokter Hope: „Die verwenschte oude rammelkast!" Jim schrok, zyh lieve roode baby een „rammelkast?" Dat kón zyn vader toch niet meenen! Dienzelfden middag vertoonde de roode baby nog meer kuren. Eerst wilde hy niet uit de garage komen en toen hy ten slotte eenige kilometers met een flinke vaart ge reden had, bedacht hy zich en stond stil. Er was geen beweging meer in hem te krij gen. Toen zag Jim, dat zyn vader in het oude dorpsrijtuig stapte om zyn zieken te bezoe ken. „Dat komt natuuriyk, omdat hy „ram melkast" tegen hem gezegd heeft", dacht Jim. En hy ging naar Tom om met hem over de zaak ernstig te spreken. Tom lag languit onder den wagen. „De motor deugt niet meer, jongeheer, daarom wil ie niet vooruit." „Maar iemand, die heel knap is. kan hem toch wel maken, niet waar? Vader maakt immers ook zieke menschen weer beter!" „Dat zou dan wel een heel knappe man moeten zyn", zei de chauffeur. „Het bin nenwerk is geheel versleten." „jy kunt het vèst, Tom", zei kleine Jim. „Probeer het maar gauw. Wat moet vader tje beginnen, zonder zyn roode baby?" „Hy zal wel een anderen auto koopen, misschien een groene". En Tom had geiyk. Eenige dagen later stond er een groene wagen in de garage, terwyi de roode baby in het uiterste hoekje stond opgeborgen, met een kleed er over. Maar dokter Hope zou niet veel pleizier van den anderen auto die trouwens twee- dehandsch was beleven. Geen week later bracht het dorpsrijtuig hem weer naar zyn patiënten. Iri de garage was Tom met allerlei ge reedschap druk in de weer en kleine Jim week geen oogenblik van zijn zyde. Toen het kind een poos later in huis kwam. zag zijn moeder een vuilen, kouden Jim, die on gemerkt naar zyn kamertje poogde te glip pen. Maar moeder had hem gesnapt en zy wilde weten, waarom Jim zoo vuil en koud was. „O moeder, 't is een verrassing voor va der! En ik verklap myn geheim niet, hoor!" Den volgenden morgen waren de straten in het dorp en vooral de buitenwegen zeer glad. De stalhouder weigerde dan ook pertinent zyn paard in te spannen en er zat voor den dokter niet anders op, dan te loopen. Gelukkig had dokter Hope dien dag niet veel patiënten. Maar toen 's avonds om half zeven de telefoonbel rinkelde, nam de dokter niet zon der aarzeling de telefoon van den haak. 't Was de huisknecht van lord Barrymore, die vroeg of de dokter zoo spoedig mogelijk wilde komen, daar de lord by de jacht ge vallen was en zyn arm had gebroken. Woedend smeet dokter Hope de telefoon neer. Heelemaal naar Barrymore House loo pen eenige myien ver! Dat juist nu, met dit afschuweiyke weer, zijn motor defect was! In zyn verbeelding zag hy reeds, hoe lady Barrymore zyn collega Smith opbelde en hoe die met triomphantelijken blik in zijn auto voorby zou ryden. Hy moest er wel heen gaan! Eerst probeerde hy nog eens, of hy geen anderen auto kon huren, maar tevergeefs. En ook de koetsier bleef weigeren zyn paard in te spannen. Zou hy er met sneeuwlaar- zen en een lantaarn op uitgaan? Toen hy de buitendeur opende woei de sneeuw hem in het gezicht en verblindde hem voor een oogenblik. Loopen zou dwaas heid zyn! Hy deed de deur weer dicht, maar meteen slipte Jim naar binnen Hy sloeg zyn armen om zijn vaders hals en riep opgewonden: „O! ik ben toch zóó biy!" „Zoo jongen, ga maar naar je moeder. Ik moet er vanavond nog op uit!" Maar toen zyn moeder naar den dokter in de spreekkamer ging, sloop de kleine jon gen weer naar buiten in den kouden, don keren avond. „Heb ik 't niet gezegd, dat jy heel knap bent, Tom!" riep Jim vrooiyk uit, terwyi hy om de roode baby heenliep, wiens motor weer snorde als voorheen. „Nou, nou, jongeheer, of ik zóó knap ben, weet ik niet. Maar vanvond zal de auto het zeker wel doen, hoewel ik denk, dat het wel zyn laatste reis zal zijn. Jongeheer Jim, jy hebt anders de, roode baby ook geen oogen blik verlaten. Jullie tweeën hooren by el kaar", voegde de chauffeur er nog aan toe. „Kom, Tom, laten we nu naar buiten ryden en vader gaan halen. Wat zal hu verrast zyn! Bel nu aan en zeg, dat de roode baby vóór staat. Nu kan vader toch naar den lord gaan, vanavond!" Dokter Hope en zün vrouw kwamen naar buiten, toen er gescheld werd. zy waren zóó verbaasd, toen zy den ouden auto weer voor de deur zagen staan, dat Jim ongemerkt in de dickey-seat kon kruipen, zy hadden slechts oogen en ooren voor Tom, dien zy om het zeerst prezen. Mevrouw deed de noodige instrumenten en verbandartikelen in de dokterstasch en weg reed dokter Hope tn den kouden avond. Achter in den auto zat een kleine, ver kleumde jongen. Hy had het erg koud, maar durfde niet om een plaid vragen. Als vader wist, dat hü meereed, zou hy hem zeker teruggebracht hebben en dat wilde Jim niet. „Wu hooren by elkaar, de roode baby en ik", mompelde hij zacht, „en 't is misschien zyn laatste reisToen viel Jim in slaap. Eten kwartier later draaide de auto het hek binnen van Barrymore House. Spoedig was de dokter in het warme huis verdwenen, terwül Tom een pyp opstak en zich in zijn hoekje goed toestopte met kussens en plaids. Toen de dokter na een poos terugkwam en het volle licht uit de hall op den auto viel, riep hy van het bordes Tom toe: „Maar kerel, wat heb je toch achter in den auto gestopt?" Dokter Hope ging naar de dicky-seat, stak zyn hand naar het pak uit en voelde een klein, üskoud hoofdje, dat niet bewoog. Doodeiyk verschrikt nam hy het leven- looze hoopje op en droeg het naar binnen, gevolgd door Tom. zyn keel was als dicht geschroefd: Jim was zyn eenig kind zou hy hem nog kunnen redden Lady Barrymore snelde de trap af en nam het pakje in haar armen, zy liet warme doeken en warm water komen en een beker warme melken dacht aan haar eigen jongen, die boven rustig in zyn bedje lag te slapen. In doffe wanhoop ontkleedde de vader zyn kind en begon de versteende ledematen te wrijven; hy vreesde het ergste. Maar na een poos hoorde hy weer een lichte ademhaling. ,,'t Is onze kleine jongen", zei hy tot lady Barrymore. zy knikte hem toe. „Het gaat al weer beter met hem; hy slaapt vast en is alleen nog maar heel, heel koud", zei zy, vergetend, dat zij tot een dokter sprak, die alles na tuuriyk veel beter wist, dan zy zelf. „Arme, lieve jongen", fluisterde zy en kuste zyn koude, blauwe lippen, zyn wangen en zyn oogen. Toen lichtte Jim even de oogleden op en mompelde, nog half in slaap: „wy hooren by elkaar, de roode baby en ik en 't Is misschien haar laatste reis." De arme, kleine Jim werd héél ziek. Toen hy beter begon te worden en weer belang stelde in de dingen om hem heen, kwam zyn vader by zi'.n bed zitten, nam een klein, vermagerd handje in zyn groote hand en zei; „Jim, nu mag je over een paar weken naar buiten. En dan heb ik nog een verrassing voor je: de roode baby is voor jou, heele maal voor jou alleen!" „O, wat ïyn, vader!" zei Jim. Nu hooren we écht by elkaar, de roode baby en ik!" ling van een garage-chef plaats gehad. In deze zaak zün de vorige week, met acht dagen opzegging, een zestal jeugdige chauffeurs ontslagen. De ontslagenen, die jJ. Zaterdag voor het laatst*in dienst van de onderneming waren, hebben dienzelfden avond hun ontslag ge wroken op den garage-chef. Deze bevond zich omstreeks 8 uur in den avond alleen in het kantoortje der garage, toen plotseling een zestal personen, de ont slagen chauffeurs, binnenkwamen en hem overvielen. Naar het schünt verkeerde het zestal min of meer onder den invloed van alcohol en terwyi eenigen hunner hun woede koelden op den inventaris van het kantoortje, waarin alles kort en klein geslagen werd, wierpen twee anderen zich op den garage chef en mishandelden hem. Toen een voorbyganger, die zag wat er gaande was te hulp schoot, namen de aan randers de vlucht. In de woning van den garage-chef in de nabüheid van de garage hebben zy echter eerst nog een paar ruiten ingegooid. Bü de politie heeft de eigenaar der taxi- onderneming van het gebeurde aangifte ge daan. Tijdig uit den wagen gesprongen, die te water reed Zaterdagavond omstreeks 10 uur reed te Amsterdam een automobilist op den Ach terburgwal, toen hy zich plotseling onwel voelde worden, waardoor hy de macht over zyn stuur kwyt raakte. De auto reed naar den waterkant toe en de bestuurder, die alleen in zyn auto zat, had nog juist den tyd er uit te springen. De auto nam een duik in het water en de eigenaar, een zekere K„ viel byna op het kantje van den wal, bewusteloos neer. Men ontfermde zich het eerst over den zieken autobestuurder, die naar het Wilhel- minagasthuis w?rd vervoerd, vanwaar hy later naar zyn woning werd gebracht. Eerst vér na middernacht kreeg de brandweer het verzoek de auto door mid del van den kraanreddingswagen te lichten, aan welk verzoek de brandweer heeft vol daan. Talrijke bewoners redden zich in nacht gewaad In den afgeloopen nacht te kwart vóór 3 bemerkte een surveilleerend agent van poli tie in de Albert Cuypstraat te Amsterdam, dat op de zolderverdieping van perceel 139 brand was uitgebroken. Hy waarschuwde onmddeliyk de bewoners, die in- dit perceel talryk waren, aangezien de 3 verdiepingen ubbele bewoners hadden. Het gevolg van zyn alarm was, dat de ge zinnen met tal van. kinderen zich ylings in nachtgewaad in veiligheid stelden; diverse bewoners vluchtten met medeneming van heele bundels kleeren de straat op, waar zy by naastwonenden tydeiyk onder dak wer den gebracht. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die met 2 motorwagens en een motorladder aanrukte. Het vuur had zich reeds baangebroken door het dak, waar de vlammen fel uit sloegen, hetgeen de lucht rood kleurde. Ter- wyi de motorladder tot aan de dakverieping werd opgedraaid, brachten brandwachts één straal langs de trappen naar de zolderver dieping omhoog, en tweede staal werd via 't naast gelegen perceel naar boven gebracht. Het pleit was toen vry spoedig beslist. De vuurverschijnselen minderden en de ladder kon weer worden neergedraaid. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat de brand was ontstaan op een der zolderafdee- lingen, i eals bergplaats in gebruik was by der bewoner van één hoog-vóór, den maga zijnknecht C. J. Wolthoff. Deze zolderverdie ping is geheel door het vuur verwoest. Be halve als bergplaats, diende zy ook als ver- biyfplaats van een groot aantal duiven, die daar in houten stellingen waren gehuisvest en door het zolderraam gewend waren uit te vliegen. Men kan aannemen, dat het grootste deel dezer duiven verbrand is. De bewoners zyn tegen brandschade verzekerd. Als oorzaak stelde de brandweer vast, een defect aan het schoorsteenkanaal, waardoor een tegen den muur geplaatste stroozak, ten gevolge van de bitte-uitstraling, in brand moet zijn geraakt. Kindje met veel moeite gered Gisteravond omstreeks 7 uur brak door on bekende oorzaak te Someren brand uit in de woning van den landbouwer A. Het huis met stal en schuren brandde geheel af. Een gedeelte van het huisraad kon worden ge red, terwyi een kindje met veel moeite utt het brandende huis kon worden gehaald. Van het vee verbrandden 7 varkens. Verzekering dekt de schade. Te Waspik kreeg G. K. een trap van koe en is aan de gevolgen overleden. De opbrengst in Februari 1931. Gedurende de maand Februari kwamen te IJmuiden binnen Trawlvisschers 362 (446)» Nederlandsche stoomtrawlers met f 877.239 (f 960.919), 4 (13) Duitsche stoomtrawlers m. f 16.551 f 53.522), 186 (212) motorloggerS met f 168.306 (f 161.004), 306 (358) motor- kustvisschers met f 15.776 (f 12.107), 7 (24) open booten met f 32.f 148.—) 2 (1) Bel gische motorkotters met f 1460 (f 760). Beugvisschers 38 (31), stoombeugers met f 36.493 (f 47.333). Consignatiezendingen f45.413 (f39.546). Totaal in Februari f 1.161.273 (f 1.278.092). Totaal eerste twee maanden f 2.153.969 (f 2.661.148). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cy- fers van het overeenkomstige tydvak in 1929). Uit bovenstaande cyfers biykt, dat, al hoewel het aantal binnengekomen motor- loggers kleiner was dan in de maand Fe bruari van het vorig jaar, het totaal der besommingen dezer vaartuigen hooger was. De gemiddelde besomming was f 905 per vaartuig tegen f 760 in Februari 1929. Het gemiddelde der stoombeugers daarentegen was veel lager n.l. f 960 in de maand Fe bruari 1930 tegen f 1525 in dezelfde maand van het vorig jaar. Voor de stoomtrawlers waren de cyfers f 2425 in 1930 tegen f2150 in 1929. Aannemer poogt den burgemeester en directeur van G. W. om te koopen „Het „Soerabajaasch Handelsblad" meldt, dat een aannemer trachtte den directeur van Gemeentewerken en den Burgemees- ster van Soekaboemi om te koopen voor een bedrag van f 40.000, ter verkrijging van de opdracht van den bouw van woningen voor de Volkshuisvesting tot een bedrag van f 400.000. De officier van justitie te Batavia stelde een onderzoek in. De verdachte aannemer gaf toe, dat hy den burgemeester geld had aangeboden. HU zal terzake voor den Raad van Justitie moe ten terecht staan. Een koopman te 's Gravenhage is door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf wegens oplichting. Zoo als bekend, heeft verd. In verschillende En- gelsche dagbladen en tydschriften annonces geplaatst, waarin tegen opzending van een postwissel ad een shilling (f 0.60) gratis bloembollen werden aangeboden. Zoowel de off. van justitie als verdachte waren van dit vonnis in hooger beroep ge komen. De procureur-generaal heeft bevestiging van het gewezen vonnis geëischt. Het Hof vernietigde het vonnis der Recht bank ten aanzien van de straf en veroor deelde verd. tot drie maanden gevangenis straf, met aftrek van den tyd in voorarrest doorgebracht. Schade drie ton Vrijdagmiddag brak brand uit op de on derneming Arnhemia, van de Deli-Maat- schappy. 80 pintoes, drie pasar-loodsen en een bioscoopgebouw werden verwoest. Scha de wordt geschat op f 300.000. Koelies hak ten een gesloten goedang van de Bataafsche Petroleum My. open, waarin groote benzine voorraden waren, welke in veiligheid kon den worden gebracht. De belendende kedeha werden ontruimd. Er hadden geen persoon- lüke ongelukken plaats. Twee Bataks en een Chinees werden op vermoeden van brand stichting gearresteerd. 235. Eindeiyk, na wel een tien minuten. Aan den klant was niet gedacht, Vonden zy, dat men genoeg gepraat V. Dat men lang genoeg had gewacht. Maar het meisje deed, onnadenkend, Naar de kom een verkeerden greep, De kapper nam den pot met roomijs, Het meisje den pot met zeep. n,6. Pim begreep het, gevaren dreigden, Nu 't met zyn zwerftocht was gedaan. Hy gilde. Hij zag een vischkop rijzen, Dreigend keek het dier hem aan, Dreigend was de bek geopend, wachtend Op de prooi, die komen zou. Pim schreeuwde, gilde, huilde, roepend. Of niemand hem helpen wou. Of

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12