III f 3000.- f750.- f250. f125.- f50.- f40. 3 Bureaux nassaulaan 49 dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 16 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17717 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Energie De Bisschoppelijke Titulatuur Hoogwaardige Excellentie Vaarwel vreemdeling! De ramp van de Noordpool Dankbetuiging van de reeders De jacht op dranksmokkelaars De Stille Omgang te Amsterdam J. H. de Waal Malefjjt f Electrificatie van den trein HaarlemZand voort Ernstig ongeluk bij motorwedstrijden Juweelendiefstal in Florida „Het volkomen huwelijk" van dr. Th. H. v. d. Velde De directeur eener zaak ontvoerd VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Ongeval op een torpedoboot Het ijs In de Zuiderzee Minister Reijmer te IJmuiden Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bU vooruitbet B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. abrmné's ot> dit blad rijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een break van been of arm bii verlies van 'n anderen vinger Op de vergadering van de Kamer van koophandel te Rotterdam verklaarde Minister Verschuur de vorige week, dat tijd van depressie ook wel eens Zegenrijk kon zijn. Deze bewindsman dacht daarbij in het bijzonder aan de ^dustrie, die door de malaise gedwon gen werd tot reconstructie van het be drijf en het zoeken van de beste outli ne. Met dit inzicht zullen velen zich Beheel kunnen vereenigen, mits men het Wet beperkt tot de industrie, maar het van toepassing verklaart voor alle be kijven. Zelfs voor den land- en tuin bouw kon deze tijd wel eens zegenrijk zUn, omdat de leiders geprikkeld worden ontplooiing van de grootst mogelijke edergle om het afzetgebied, dat mogelijk Verloren gegaan is, te herwinnen en daarnaast nieuw gebied te veroveren. Met vreugde en, we mogen het gerust bennen, met rechtmatigen vaderland- Schen trots constateeren we thans weder kt dit ook werkelijk het geval is en dat de tuinbouw er niet aan denkt om in kze tijden van druk den moed te ver hezen en bij de pakken te gaan neerzit ten. Het vorige jaar is de tuinbouw onder leiding van het Centraal Bureau der Peilingen eerst getrokken naar Zwitser land om den strijd daar aan te binden Wet Italië en Frankrijk door een poging Wt verovering van een nieuw afzetge bied. Het mag erkend, dat wij de con currentie niet vreezen en dat onze pro keten tot de beste behooren, die 'n kropa gekweekt worden. Het resultaat van de land- en tuinbouwtentoonstel- kg te Zürich was zeer bevredigend en k invoer in Zwitserland in 1930 is sterk kstegen, al is daardoor natuurlijk nooit kheel het verlies van afzet te herstel en, dat wij in Duitschland lijden door k steeds hooger opgevoerde bescher mende rechten aldaar. In het najaar ^as het weer het Centraal Bureau, dat kmens den Nederlandschen tuinbouw deel nam aan de wereldtentoonstelling W - Antwerpen, de hoogste onderschei dingen verwierf en den naam onzer pro keten weder opvoerde, voor zoover dit kg mogelijk was. Het belang van deze reclame, die be staat in-het-«elf er op uit gaan, wordt Gelukkig algemeen door den tuinbouw Wgezien. Hoe meer de moeilijkheden bij a*fcet der Nederlandsche producten toe- kmen, hoe meer de noodzaak dringt om Wet alle ten dienste staande middelen dien afzet te bevorderen. Aan de doel matigheid en vruchtdragendheid van kh algemeene onpersoonlijke reclame ^ijfelt niemand meer, dat wordt wel bewezen door het feit, dat de tuinbouw biervoor gaarne een twintigste procent van den geheelen omzet op de veilingen Wr beschikking stelt van het Centraal bureau. Ten spijt zelfs van de finan- Weele moeilijkheden, waarin de tuin bouw verkeert, zijn zelfs velen voorstan ders van een opvoering dezer bijdrage een tiende procent, maar het be stuur meent dit op het oogenblik toch Wet te mogen aanvaarden. He volgende week gaat het Centraal bureau voor de veilingen naar Praag °W daar van 22 tot 29 Maart afzetge bied te veroveren in Tsjecho-Slowakije, ^aar de Duitschers ons dit jaar, mede Ws gevolg van de zeer veel lagere spoor- ^sgvrachttarleven voor de kool uit ®leeswijkHolstein, leelijk dwars zitten. invoer is in 1930 aldaar gestegen Wet 200 wagons kool, terwijl de Neder- Wiidsche sterk is afgenomen. Het is wel een blijk van de geweldige kergie, waarover de tuinbouw, veree- nigd in het Centraal Bureau voor de veilingen, beschikt, dat pen het in dit jaargetijde aandurft om den strijd in Tsjecho-Slowakije te aanvaarden. Naast wat nieuwe jonge groenten, in het bijzonder onze kaskomkommers, zal de hoofdzaak van de Inzending te Praag toch bestaan uit den trots der Noord- Hollandsche koolbouwers: de alom be kende Noord-Hollandsche bewaarkool, In de groote en mooie Hodachalle van het reusachtige Praagsche Messepalast zullen de Nederlandsche (ln dit geval mogen we wel zeggen: de Hollandsche) producten tentoongesteld worden. Het geheel is grootsch opgezet, want aan niet minder dan 9000 Importeurs en handelaars in groenten en fruit in Tsjecho-Slowakije wordt deze week vol gens „De Tuinderij" een uitnoodiging gezonden om de Hollandsche inzending te komen bezichtigen. Tal van Neder landsche groenten- en fruitexporteurs gaan mee om ter plaatse oude relaties te verruimen en nieuwe aan te knoopen. Het persoonlijk contact tusschen de ex porteurs en de distribueerende zaken- menschen, het dan gepleegde overleg zijn immers de beste middelen om het nu verstoorde evenwicht tusschen vraag en aanbod weder te herstellen en de samenwerking te bevorderen. Tsjecho-Slowakije is een land, waar Nederland een goeden naam heeft. Op handelsbetrekkingen met ons wordt groote prijs gesteld en daarom is het juist zoo te betreuren, dat we er het laatste jaar door onze concurrenten, die het gemakkelijk hebben door den steun, die zij van hun regeeringen ondervin den, wat zijn verdrongen. Aan de handelsbetrekkingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Nederland kan nog heel wat verbeterd worden, vooral als men weet, dat wij het laatste jaar daarheen slechts exporteerden voor 5 millioen en dat Tsjecho-Slowakije hier voor 25 millioen gulden invoerde. Gaarne brengen we hülde aan het Centraal Bureau, dat tot deze tentoon stelling besloten heeft. We hopen dan ook, dat de werkelijk energieke poging met succes bekroond mag worden en dat dit zal blijken uit een toenemenden om zet op de Noord-Hollandsche veilingen in de- volgende weken. Het Paaschfeest zal dan in dubbel opzicht voor onze koolbouwers een vreugdefeest zijn, dank zij de energie, ontwikkeld door het Cen traal Bureau. Van officieele zijde wordt ons medege deeld, dat de titel van Hoogwaardige Ex cellentie, welke volgens het pauselijk de creet van 31 December 1930 aan alle Aarts bisschoppen en Bisschoppen moet worden toegekend, ook in de Nederlandsche Kerk provincie behoort te worden ingevoerd. Een hand en een enkele reis naar het vaderland. Aan alle vreemdelingen in de Ver. Sta ten, die ten minste sedert drie jaar zonder middel van bestaan zijn, zullen gratis bil jetten derde klasse worden verstrekt om nen ln staat te stellen naar hun land terug te keeren. De immigratieautoriteiten hebben desbetreffende instructies ontvangen. De Stille Omgang te Amsterdam In het Concertgebouw te Amsterdam werd gisterenmiddag een herdenkingsbijeenkomst gehouden. De eenige nog in leven zijnde stichter van den „Stille Omgang", de heer C. A. J. Elsenburg, woonde deze plechtigheid bij Op het podium Mgr. Aengcnent, Min. V erschuur, Deken van Noort e.a. De reederij van de Noordpool IJm. 132", heeft een schrijven gezonden aan den se cretaris van de Visschers-Associatie van Fraserburgh, waarin den autoriteiten en der bevolking de hartelijkste dank wordt betuigd voor de bereidwilligheid en deelne ming, betoond in verband met het vergaan van den trawler, waarbij negen personen om het leven zijn genomen. Een conferentie. Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter van Maassluis zich J.1. Zaterdag tot het bestuur van de IJmuider Federatie gewend inzake het overbrengen van het stoffelijk ovenschot van de slachtoffers van de ramp van de „Noordpool" en een conferentie over deze aangelegenheid voorgesteld. Deze conferentie zal hedenmiddag ten stadhuize te Maassluis plaats vinden. In Amerikaansche wateren De kustwacht heeft gisteren succes gehad bij haar strijd tegen de alcoholsmokkelaars en heeft twee schepen van de rumvloot prijs gemaakt. Voorbij Long Island werden de schepen gezien en met een waarschuwingsbord ge sommeerd, om bij te draaien. De smokke laars dachten hieraan echter niet, zoodat, na nog eenige waarschuwingsschoten, de schepen van de kustwacht er ernst van maakten en de twee rumschoeners met scherp gingen beschieten. Bij hun pogingen om te vluchten, raakte de motorschoener 650 H. in ondiep water en liep vast, zoodat de kustwacht het vaartuig gemakkelijker kon prijs maken. Aan boord bevond zich voor 10.000 dollar aan alcohol. De andere schoener, de „Notus", had voor een waarde van 80.000 dollar aan boord en gaf ten slotte den strijd op. De bemanning van beide booten werd ge arresteerd. Oud-minister van koloniën en oud burgemeester van Katwijk Te Katwijk-binnen is overleden, 79 jaren oud, de heer J. H. de Waal Malefijt, oud minister van koloniën en oud-burgemeester van Katwijk; De heer De Waal Malefijt werd 31 Ja nuari 1852 te Overveen geboren. Aanvanke lijk was hij werkzaam op de gemeente-secre tarie van zijn geboorteplaats, maar na kor ten tijd wijdde hij zich aan den handel en werd deelgenoot iv een zeepfabriek te Zeist. Tijdens zijn verblijf in die gemeente werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad en bleef dit van 1884 tot 1890, toen hij be noemd werd tot burgemeester van de ge meente Westbroek en Achttienhoven. In 1892 werd hij voor het kiesdistrict Breuke- len gekozen tot lid van de Provinciale Sta ten van Utrecht en vijf jaren daarna werd hij door 't zelfde district als anti-revolulion- nair naar de Tweede Kamer afgevaardigd. In 1901, 1905 en 1909 werd zijn mandaat telkens verlengd en voor zijn burgemeesters schap moest hi) bedanken, toen hij in 1903 gekozen werd tot lid van Gedep. Staten van Utrecht. In de Tweede Kamer toonde de heer De Waal Malefijt zoo veel belangstelling in ko loniale aangelegenheden, dat hy in 1905 op voordracht van minister Fock benoemd werd tot curator van de Indische Bestuursacade- mie te 's-Gravenhage. In 1909 werd hij als opvolger1 van den tot Gouverneur-Generaal benoemden heer Iden- burg belast m,et de portefeuille van Kolo niën. Hij wist zich te handhaven totdat het ministerie-Heemskerk in 1913 werd opge volgd door het minis te rie-Cort van der Lin den. Twee jaren later, in 1915, werd de heer De Waal Malefijt benoemd tot burgemeestér van Katwijk, welke functie hij twaalf jaren waarnam. Bij zijn aftreden werd hij in deze kwaliteit opgevolgd door mr. dr. Schokking. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Stille Omgang werd in den nacht van Zaterdag op Zondag te Amsterdam gehouden. Een foto van den stoet bij het Bagjjnhof en in de Kalverstraat» Zal de hoofdstad in de kosten bijdragen? Het gemeentebestuur van Amsterdam, dat zich den laatsten tijd in verhoogde mate interesseert voor de electrificatie van de spoorlijn HaarlemZandvoort en dat ten aanzien van deze aangelegenheid samen werking zoekt met het Rijk en met de pro vincie, heeft te Utrecht een onderhoud ge had met de directie der Ned. Spoorwegen. Opgemerkt werd, dat de Ned. Spoorwegen voor haar bedrijf deze electrificatie op tech nische gronden nog niet noodzakelijk ach ten. Men kan hiertoe nog niet besluiten wegens de hooge extra-kosten, die o.m. be staan in den aanleg van de electrische bovenleiding op het traject Haarlem— Zandvoort en de vervanging van de stoom treinen door electrisch materieel op de lijn AmsterdamZandvoort. Overeengekomen werd, dat de directie der Ned. Spoorwegen een schriftelijke bereke ning van deze extra-kosten aan het ge meentebestuur van Amsterdam zal doen toekomen. Het schijnt, zoo meldt de „Tel.", dat er, gezien de gevoerde besprekingen, wel eenige grond bestaat voor de veronderstelling, dat het gemeentebestuur van Amsterdam de vraag in overweging heeft genomen in hoe verre in deze extra-kosten kan worden bijgedragen, ten einde daardoor de electri ficatie te bespoedigen. Vijf gewonden Zondagmorgen heeft op den Spaamwouder- weg, tusschen den Aalsmeerderweg en tien Sloterweg in de gemeente Haarlemmermeer, een ernstig ongeval plaats gehad. Op dezen weg werden door motorrijders wedstrijden, of althans oefenwedstrijden, ge houden. Op zeker moment, toen drie motor rijders met zeer groote snelheid over den weg reden, komende uit de richting Schiphol, raakte de voorste motorrijder, doordat iemand uit het vrij talrijke publiek langs den weg, plotseling den weg overstak, zijn stuur kwijt. Hij kwam te vallen en werd ernstig gewond. De tweede motorrijder kwam over hem heen en sloeg in zijn val tegen een motorrijder met duo, die langs den weg stilstond. Ook deze motorrijder werd gewond, evenals de man, die met zijn motorrijwiel langs den weg stond en de jongen, die op de duo zat. De derde motorrijder kon niet tijdig genoeg zijn vaart inhouden en kwam op zijn beurt te vallen over de verongelukte motorrijwielen heen. Ook deze derde motorrijder werd ern stig gewond. Een der ernstige gewonden werd door een particulieren auto, die passeerde, naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht. Intusschen werd de G. G. en G. D. te Am sterdam gewaarschuwd, die, hoewel het ongeval buiten de gemeente plaats had, on middellijk een brancardwagen zond. Hier mede werden twee der andere gewonden naar Amsterdam overgebracht. Onderweg werd door Dr. Faber, die aan den Sloterweg woont, de eerste hulp verleend. Belde ge wonden werden naar het Tesselschade- ziekenhuis overgebracht. De toestand der drie naar de ziekenhuizen te Amsterdam overgebrachte gewonden was bij aankomst in het ziekenhuis vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk. De beide andere licht gewonden konden zich naar huis begeven. Nader vernemen wij nog, dat een van de gewonden die naar het Tesselschadezieken- huis waxen overgebracht, de 24-jarige J. Fransen, na geholpen te zijn naar huis kon worden vervoerd. De 23-jarige A. Philips Js ter verpleging in het Tesselschadezlekenhuis opgenomen. Ook de gewonde die naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht is, de 26-jarige A. v. d. Werken, moest worden opgenomen. Op den Index geplaatst De Congregatie van het Officie heeft, naar de „Msb." meldt, op den Index van verboden boeken geplaatst het werk „Het volkomen Huwelijk" van den Nederland schen auteur dr, Th, H. v, d. Velde. Dieven hebben den directeur van het fi liaal van de juwelierszaak van Charlton and Company uit New York te Palm Beach (Florida) overvallen en hem gedwon gen de sleutels van de safe af te geven, zy zijn ontkomen met een buit van ten min ste 650.000 dollar aan juweleen. Volgens me- dedeelingen van de directie der onderne ming, zou t' gestolene by nauwkeurige be rekening een waarde van ongeveer een mil lioen dollar vertegenwoordigen. De roovers konden ongestoord werken en zonder dat alarm kon worden gemaakt, konden zy ontsnappen. Otto Wegener, de plaatseiyke directeur van de firma, die reeds vele jaren in haar dienst is, deelde aan de politie mede, dat hy Donderdagavond door drie mannen word ontvoerd. Dezen dreigden hem te zullen dooden. tenzy hij de sleutels van de safe afgaf en mededeelde, hoe deze moest worden geopend. Wegener beweert te zyn overvallen voor zyn hotel en te zyn ge bracht naar een leeg huis in het Z.-W. deel van Palm Beach; waar hy, na de ge- wenschte inlichtingen te hebben gegeven, tot den volgenden morgen werd gevangen gehouden. De dieven hebben, naar gemeld wordt, een zeer goede keuze gedaan en hebben de zeld zaamste diamanten en kostbaarste juweelen medegenomen. Ernstig ongeluk b(j mo torwedstrijden in Haarlemmermeer. Vijf gewonden. (blz. 1, 1ste blad) Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg te Beverwijk. (blz. 4, 2de blad) Geval van corruptie te Soekaboemi (blz. 4, 3de blad) Ongeval aan boord van een torpedoboot in Ned. O.-Indië. Drie gewonden. (blz. 1, lste blad) Overleden de heer J. H. de Waal Malefijt, oud-minister van koloniën en oud-burge meester van Katwijk. (blz. 1, lste blad) Belangrijke juweelendiefstal in Florida. (blz. 1, lste olad) Het personeel van de te Boohum over stroomde mijn, groot 1900 man, is voorloo* pig ontslagen. (blz. 3, lste blad) Plechtige herdenking van den 50sten Sta len Omgang te Amsterdam. (blz. 1, 2de blad) Groote rede van Grand) Voldoening over het vlootaccoord. (blz. 2, 2de blad) De schedel van de H. Elisabeth te Brussel gevonden? (blz. 2, 2de blad) Vermindert Gandhi's invloed? (blz. 2, 2de blad) Zware straffen voor de opstandelingen van Jaca. (blz. 2, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.66 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.35. Hoogste barometerstand 765,7 te S&rna. Laagste barometerstand 742,9 te Reykjavik. Verwachting: Matige Oosteiyken tot Zuid- oosteiyken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. Drie gewonden Uit Soerabaja wordt gemeld, dat van de oude torpedoboot „Krokodil", varende ter hoogte van Grissee, de patting van het dek sel van den voorsten ketel wegsloeg. Twee inlandsche matrozen werden zwaar, een derde licht gewond door het rondspui- tende kokende water en den stoom. Voor het leven der zwaargewonden wordt gevreesd. Verkeer Marken hersteld Zaterdagmorgen is men er elndeiyk ln geslaagd het Monnikerdammer fot, dat nog geheel vol ys lag, te breken, waardoor de scheepvaart hersteld is. Dank zy de offervaardigheid van een groot aantal belanghebbenden, zooals beurt schippers, grossiers en caféhouders, kon een som geld samengebracht worden, waardoor schipper Duif in de gelegenheid gesteld werd met zyn zware motorboot het ys te breken. Voor den Marker-veermotor was het toen een kleine moeite aan den steiger te komen, waardoor de dienst om half een hersteld was. Dank zy den Z. W. wind. dreven de ysschotsen langzaam maar zeker zeewaarts, zoodat het fot binnen enkele dagen geheel ys-vry zal zyn. Een bezoek aan het Staatsvisschcrr havenbedrijf De minister van Waterstaat, mr. P. Rey- mer, bracht hedenmorgen in gezelschap van de heeren ir. A. Ringers, directeur-generaal van den Rykswaterstaat, lr. W. G. C. Gelinck, hoofdlr.-dir. van den Rykswaterstaat te Haarlem en ir. P. J. van Voorst Vader, hoofdir. van het Noordzeekanaal te Amster dam, een bezoek aan het Staatsvisschers- havenbedryf te IJmuiden. De bezoekers werden rondgeleid door de heeren F. J. H. Schneiders, directeur, en C. Oud, onderdirecteur van het ötaatsvis- schershavenbedryf. O.a. werd het afslaan van de visch ga degeslagen en werd ook een bezoek gebracht aan het myntoestel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1