Cheque-koersen Amsterdamsche Beur: Laatste Nieuws m «SB "1Jëtden omtrek Stofzuigerhuis MAERTENS 'G HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders De aardverschuiving In Savoye De moord op den communist Henning STADSNIEUWS Agenda 16 Maart Agenda 17 Maart R. K- Vrouwenbond De magazijnen van het Witte Kruis VERKEERSONGE VALLEN Motorongeval aan den Heerenweg Na sluitingstijd in de Groote Houtstraat Jongen door auto aangereden A. R. K. A. Vegetarisch Bureau „Geloof en Wetenschap" Het Reclasseeringswer!. Inbraak In de Tetterodestraat Typografische Studiekring Haarlem Jubileum Van een dak gevallen St. Franclsca Romana Liefdewerk Na de ramp van de .Noordpool" Begrafenis H. J. Lingeman Half-Maartsche zomer-idyüe BURGERLIJKE STAND BINNENLANDSCH NIEUWS Het proces te Moscou HEEMSTEDE Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.* LISSE CASTRICUM SASSENHEIM Koert 2.15 143% 130# 148 76% 62% 148 78»% 63 10 71 90 21% 287% 10% 8% 109 90 65 59 44 4 15% 385% 242% 252# 62% 307 196 19 7% 43 32% Dorpen verder ontruimd De toestand in het gebied van de aard verschuivingen in de Alpen van Savoye bij Chambéry is in den loop van gisteren weinig verbeterd. De omlaag schui vende aardmassa's zetten hun vernielend werk voort, en op geen enkele wijze slaagt men erin, de stroom in een andere richting te dirigeeren. Twee nieuwe gemeenten, La Motte en Bauges en Prés de Foire moesten gisteren ontruimd worden, omdat de bewoners ern stig gevaar liepen. Gelukkig is de snelheid van de omlaag schuivende aarde veel ver minderd, zoodat de reddingsbrigades hun werk met grooter voorzichtigheid en met minder gehaastheid kunnen verrichten. Ook in andere deelen van Frankrijk heeft de langdurige regenval aardverschuivingen veroorzaakt, die aanzienlijke schade hebben aangericht. In de omgeving van Bordeaux moest het verkeer op sommige hoofdwegen stopgezet worden, aangezien door aardver schuivingen de wegen op verscheidene plaatsen door aardmassa's waren versperd. Verscheidene huizen worden ook in deze streek bedreigd. De groote straatweg van Montauban naar Moissac, die verleden jaar bij de groote overstroomingen zulk een be kendheid verwierf, is geheel door aard massa's versperd. In de nabijheid van den straatweg stortten twee huizen in, doch gelukkig konden de bewoners zich nog tijdig in veiligheid brengen. Twee daders gearresteerd Omtrent den moord op het Communis tische Gemeenteraadslid Henning in een autobus op den dienst Zollnspieker—Ham burg deelt een ooggetuige in het „Hambur ger Fremdenblatt" van vanmorgen o.a. mede, dat ongeveer tien personen in de autobus zaten. Op de achterbank zaten drie mannen, die in Fünfshausen waren inge stapt. Voor hen zat de communistische af gevaardigde Henning met zijn partijgenoot Chanbley uit Altona, die van een politieke vergadering te Zollnspieker kwamen. Op het lange traject van Annenhof naar Spaden- land stonden de drie mannen achter in de autobus plotseling op en riepen den chauf feur toe: „Stoppen of wij schieten". Op hetzelfde oogenblik knalden reeds de schoten. Henning werd getroffen en zakte bewus teloos in elkaar. Een naast hem zittende onderwijzeres kreeg drie of vijf kogels in de beenen. Chambley, die zich op den grond wierp en zich hield alsof hij geraakt was, kreeg slechts een onbeteekenend schamp schot, terwijl een andere dame aan de hand werd gewond. De drie daders wisten in de algemeene consternatie uit de autobus te komen en te ontvluchten. De gewonde vrouwen en eenige andere passagiers verlieten den wagen, die met de grootste snelheid naar den naastbij- zijnden politiepost reed en daar het ge beurde mededeelde. De daders worden door de passagiers niet ouder dan twintig a vijfentwintig Jaar geschat. Het was den chauffeur opgevallen, dat de jongelui niet zelf hun kaartje betaald hadden. Dit was geschied door een bewoner van Ochsen- waerder, waar zij in de bus waren gekomes, die hen naar de halte had gebracht. Be halve Henning, die gedood werd, hebben vier inzittenden, w.o. twee vrouwen en een kind, meer of minder ernstige verwondin gen opgeloopen. Twee der daders zijn gearresteerd. Sociëteit „Sint Bavo" R. K. Stuca- doorspatroons, 8 uur R. K. Melkhande laren St. Jozef, half 9 uur Ledenverga dering R. K. Meubelmakers. 8 uur R. K. Textielarbeiders, 8 uur Comité „St. Cae- cilia", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. „St. Caecilia", 8 Sociëteit „Sint Bavo" uur. Filmavond „Het Hoogland", 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9 uur. Ledenvergadering R. K. Trampersoneel, 8 uur. Bestuur A. R. K. A., 8 uur. Bestuur R. K. Volksbond, 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw R. K. Jonge Middenstandsvereeniging, half 9 uur. JOe Kroon" .Alliance Francaise." Lezing afgelast In verband met ziekte van den spreker, den heer Jos. de Lobel. gaat diens lezing voor de leden van den R.K. Vrouwenbond welke morgenavond gehouden zou worden, niet door. Be|angrüke uitbreiding De af deeling Haarlem van de Noord- Hollandsche Vereeniging Het Witte Kru's bezit twee magazijnen van verplegingsarti- kelen n.l. aan de Frankestraat no. 10 an aan het Soendaplein no. 2. Ingeval van ziekte kunnen leden der vereenigng uit deze magazijnen kosteloos verplegings-artlkelen leenen. De magazijnen zijn thans belangrijk uit gebreid door aanschaffing van 12 ligstoe len, 12 ondersteken, 18 windringen, 18 irri gators, 4 inhalatietoestellen, 12 bedzeilen 5 croupketels, 5 electrische kussen, 2 kamerschermen, koortsthermometers, bad- thermometers, waterbedden, pincetten, ka mergemakjes, zogpompen, warmwaterzak- ken, sputumpotjes, ruggesteunen, enz. Alle goederen worden steeds zorgvuldig gedesinfecteerd. De zich steeds uitbreidende magazijnen mogen zich in eene groeiende belangstelling verheugen. Zondagmiddag, circa 3 uur, kwam de 24- jarige W. W., handelsreiziger, op een motor rijwiel. met op den duo zijn 29-jarigen broer C. W., makelaar, wonende Vondelkade te Heemstede, de Zandvoortschelaan te Heem stede uitrijden naar den Heerenweg, rich ting Bennebroek. Of doordat de motorrijder de bocht te ruim nam, of doordat hij zijn stuur kwijtraakte, kwam de motor te ver links van den weg en botste tegen een van Bennebroek komend vierwielig motorrijtuig. Dit motorrijtuig werd bestuurd door den heer P. J. P., wonende Van Hogendorpstr. 1, Den Haag. Door den schok werden de gebroeders W. van het motorrijwiel afgeslingerd. Een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde bij den heer W. W. een dijbeen- breuk, en bij den heer C. W. een bloeduit storting in de lies en een lichte hersen schudding. Beiden werden per auto-bran card van den heer Mathot naar het Diako- nessenhuis vervoerd. Na onderzoek en verbonden te zijn kon C. W. in. den avond naar zijn woning vervoerd worden. De motor werd zwaar, de auto licht be schadigd. De bestuurder van den auto kwam met den schrik vrij. Zaterdagmiddag te half zes had op den hoek van de Wilhelminastraat en de Prins- Hendrikstraat een aanrijding plaats tus- schen den 9-Jarigen wielrijder P. Turken burg, wonende Brouwersvaart 30, en een auto, komende uit de Prins-Hendrikstraat. De bestuurder van dezen auto bemerkte den jongen te laat, waardoor hij een aanrij ding neit meer kon voorkomen. De jongen werd door de voorzijde van den auto geraakt, tegen den grond geworpen on kreeg daardoor een hersenschudding. Door een lid van den O. D. werd het ventje, dat het bewustzljp verloren had, ver bonden en daarna per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Tegen den autobestuurder is proces-ver baal opgemaakt. Jaarvergadering groep XII. De algemeene Jaarvergadering van de Algemeene RK. Ambtenaarsvereeniging, groep XII (verplegenden) wordt dit jaar gehouden te Bloemendaal in het clubhuis aer afdeeling Bloemendaal, huize „Sylva" aan de Zomerzorgerloon. op Maandag 24 Maart: Het programma van den eersten dag dezer bijeenkomst, welke om 3 uur n.m. aanvangt, is als volgt samengesteld: 1. Openingswoord en verwelkoming aan de afgevaardigden uit de diverse afdeelingen des lands door den Groepsvoorzitter den heer H. Sombroek. 2. Behandeling agenda en voorstellen der groep Den tweeden dag wordt des morgens om 9 uur een H. Mis opgedragen in de Pa rochiekerk van de H. Drieëenheid te Bioe- mendaal tot intentie van de groep. Voor zoover de gelegenheid het toestaat zal door den Gioepssecretaris, den heer C. J. H. Zeijger, een inleiding gehouden wor den over: „Opleiding der Verplegenden" Om 12.30 uur wordt gepauzeerd tot lunchen. Des nun. 2 uur zal den afgevaardigden een excursie worden aangeboden naar het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort met wel willende medewerking van den Eersten Ge neesheer-Directeur Dr. G. Kraus. Hierna wordt de vergadering voortgezet met de rondvraag en Sluiting. Den eersten dag wordt des avondps te 8 uur een gezellige bijeenkomst gehouden in het Clubhuis. Medewerking hieraan verlee- nen: de weleerw. heer H. Roelvink, Geert. Adviseur der afdeeling; de heer G. Bulten, Bondsvoorzitter A.R.K A. en Burgemeester van Voorhout en het Mannenkwartet „Kin- heim", directeur de heer N. J. Arisz, Sant poort. De heer G. Bulten zal spreken over; Ambtenaren-Organisatie. Het Bestuur van de afd. Haarlem van den Nederl. Vegetariërs Bond, heeft besloten een inlichitngendienst te organiseeren. Het ligt in de bedoeling om voorlichting te geven op het gebied van Vegetarisme, voe ding en natuurgeneeskunde. Juist nu tegenwoordig de belangstelling voor de vegetarische leefwijze sterk groeit, is een dergelijk bureau zeker op zijn plaats. Het bureau is gevestigd bij den voorzitter van den Veg. Bond, M. H. Groenendaal Jr., Indischestraat 48, Haarlem-Nrd. en geeft in lichtingen over vegetarische voeding, recep ten, hotels in binnen- en buitenland, pen sions, restaurants, kinderkolonies, vegetari sche en natuurgeneeskundige artsen, lectuur enz. Elk advies zal zoo zorgvuldig mogelijk ge- gegven worden zoodat het bureau zeker in een behoefte zal voorzien. Vrijdag a.s. vindt de dertiende bijeenkomst van de vereeniging „Geloof en Wetenschap" plaats in den schouwburg aan den Jansweg, 's avonds te 8.15 uur. De Zeereerw. heer Pastoor F. C. van Beu- kering, uit Rotterdam, zal dan een lezing houden over: „Het R. K. Kerkgebouw." Retraite in de gevangenis In de gevangenis alhier is vanwege de R. K. Reclasseeringsvereeniging een retraite gehouden voor de gevangenen. De retraite, welke gehouden is door den Zeereerw. Pater Germanus O.C., heeft ge duurd van Woensdag tot en met Zondag. Het koor van de parochiekerk van O. L. V. Rozenkrans verleende gisteren zoowel onder de Hoogmis als onder het Lof zijn mede werking. Ongeveer 70 pet. der gedetineerden heeft gisteren bij de sluiting de H. Commu nie ontvangen. Eenig geld ontvreemd In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich door het verbreken van een ruitje toegang verschaft tot perceel Tette rodestraat 17 De bewoner H. was afwezig. Bij zijn thuiskomst bemerkte hij, dat men een bezoek aan zijn woning gebracht had en een bedrag van 5.20 had ontvreemd. De politie stelt een onderzoek naar den in breker in. Lastige belhamels Aanhoudend komen er klachten binnen over het gedrag van een aantal opgeschoten jongens, dat des avonds na acht uur in de Groote Houtstraat zwerft, hangt en stre ken uithaalt. De winkeliers hebben er hinder van en zijn bang voor hun étalageniiten, waartegen de heeren met het grootste gemak leunen met hun.volle gewicht. Nu bestaat er in Haarlem een politie verordening, waarbij het verboden is, zich in portieken op te houden. In den avond van 28 Januari stond de 23-jarige varensgezel J. K., uit Heemstede, met eenige andere jongelui in een portiek van Vroom en Dreesmann. Een agent van politie gebood de jongelui zich te verwij deren zulks op grond van genoemd artikel 45 van de Haarlemsche politie-verordenlng. Ze verlieten de portiek, maar toen de agent tien stappen verder was, stond ver dachte er weer in en leunde tegen de ruiten van de étalage. De agent sommeerde hem weg te gaan, waarop verdachte zeide „Voor jou niet". De brutale houding van K. en de weigering zijn naam op te geven, nood zaakten den agent hem naar het bureau te brengen. Er ontstond een worsteling, waar bij beiden over de straat kwamen te rol len. Voor den politierechter moest verdachte zich verantwoorden. Hij merkte op, dat de agent hem uitgenoodigd zou hebben verzet te plegen, hetgeen de politierecher niet erg aannemelijk vond. Daar de dagvaarding niet juist was uit gebracht, vroeg de officier van justitie nietigverklaring daarvan. De politierechter sloot zich daarbij aan. Dit wil echter niet zeggen, dat een volgende maal hetzelfde vonnis gewezen zal worden. STATUTEN De „Staatscourant bevat de statuten van de N. V. „Drukkerij De Spaamestad", alhier. De heer D. J. Buys zal op Dinsdag 17 Maart voor leden en genoodigden van den Typografischen Studiekring „Haarlem" een lezing met lichtbeelden houden, waartoe als onderwerp gekozen is: Oude Plaatdrukken (gravure, ets, aquatinta, mezzotinso, enz.). De lezing wordt gehouden ln gebouw „Cae cilia", Jansstraat 48 en begin 's avonds cm 8 uur. Heden viert mej. M. Ames, te Haarlem den dag, waarop zij vóór 12'A jaar in dienst kwam by de Nederl. Handels- en Landbouw- bank aan de Ged. Oudegracht alhier. Thans is zij aan deze instelling als procuratiehoud ster verbonden. De directie gaf van haar belangstelling in dit jubileum blijk door het aanbieden van een souvenir, terwijl het personeel de jubi- laresse in de bloemetjes geplaatst had. Goed afgeloopen. Zaterdagmorgen viel de 17-jarige loodgie ter R., wonende te Heemstede, vermoedelijk door uitglijden van een dakkapel van 'n per ceel in de Amarylllslaan, waarbij hij ver moedelijk een pols brak en verschillende verwondingen in het aangezicht bekwam. Na ter plaatse te zijn verbonden, is hij per ziekenauto van Mathot naar het Dlaco- nessenhuis overgebracht. Viering van den feestdag der H. Patrones Zondag, Laetare, ook een dag van vreugde in het Sint Franclsca Romana-huis. Of de H. Franclsca Romana haar verjaardag in den Hemel ook al viert op 9 Maart, haar beschermelingen doen' dit 'jaarlijks op den Zondag onder het octaaf. 15 Maart was het den geheelen dag feest voor de Romaantjes. De dag werd ingezet met een gezongen H. Mis met assistentie. Feestelijk was- 't beeld van St. Fr. Romana versierd met seringen en tulpen, die ook op 't altaar prijkten in 't stemmig paars der boete. Het Evangelie van de broodvermenig vuldiging was voor den Eerw. Directeur een aanleiding om de twee honderd kinderen te wijzen op 't voorbeeld van haar patrones, dié-' iederen morgen „het Heilig Levend Brood" vroeg en daardoor zoo sterk was in den harden strijd des levens. Na de H Mis vonden allen, zooals lederen Zondagmorgen, beneden de tafel gedekt, maar nu wat feestelijker dan gewoonlijk, dank zij een stillen weldoener, die bij iedere voorkomende gelegenheid boterhammen meubileert. Een leuk gezocht, vooral in de groote zaal, waar de kleineren ontbijten, al die glundere kindergezichten boven het welvoorziene bordje. De' eerste tien minuten is 't daar buiten gewoon rustig, als de katjes muizen. Dan eenige uren rust, ten minste voor de kin deren. Om half vier loopt de groote zaal weer vol. Met z'n 120 zitten ze weldra ln luister stille anadacht voor het kindertooneel bi) uitstek: de poppenkast. Een echt stukje ge zonde en echt Roomsche kunst geven ze, de twee dames, die met eigen gedichte liedjes en verhaaltjes, geïllustreerd met zelfge maakte poppen, de jeugd een lesje geven in missieactie en de oude Jan Klaassen ten tooneele voeren, terwijl ze de kinderen rustig boeeni en toch blij doen meeleven. Een kopje thee met een echt taartje bracht de feeststemming op het hoogtepunt. Sen kort lof, met een aansporing van den Directeur om iederen Zond g in zoo'n groot getal de H. Mis bij te wonen, besloot 't feest voor de kleinen. Om 7 uur was de kapel weer geheel ge vuld, nu met de ouders en de groote meisjes. Onder 't plechtig lof, hielde de Eerw. Direc teur de feestpredicatie, een korte schets van 't leven van St. Franclsca Romana als voor beeld voor alle drie groepen van aanwezigen, nl. de ouders, de meisjes en degenen, die in het Romanahuis voor de meisjes arbeiden. Na het lof werd onder 't zingen van het St'. Fr. R.-lied haar relikwie vereerd. Daarna was het in de zaal thee drinken. De tooneel- club zorgde weer voor een waardig slot van den dag. Ernstig was ditmaal het program, wegens den vastentijd: levende beelden met zang en declamatie. Voorgesteld werden St. Fran- cisca Romana, St. Agnes, St. Caecilia en St. Theresia van het Kindje Jezus. Dat het ge- bodene in den smaak viel, bewees de stilte in de eivolle zaal tijdens de tableaux. Het feest van St. Francisca Romana, zoo met luister gevierd, mag weer een goedge slaagde dag heeten Driemaal was de kapel geheel gevuld en driemaal jubelden de zan gen ter eere der H. Vrouwe, onder wier be scherming zoo velen zich zien gesteld. Moge haar voorbeeld en voorbede die allen steun den in den strijd van dit leven en blij ma- ken in het toekomende. Een onzer abonné's, getroffen door het in ons nummer van Zaterdag j.l. voorkomen de gedicht „Wreek of the trawler „Noord pool" van Mr. A. Stephen, verzoekt ons ziln vrije vertaling van dit gedicht op te nemen, aan welk verzoek wij gaarne hieronder vol doen: HET WRAK VAN DE „NOORDPOOL" Zwak glansde de maan door omfloersende wolken, Die ijlden droef voorwaarts, langs noord'lijke lucht. Geen vrien'lijke sterre verlichtte hun vlucht, Of bestraalde den strijd van de bruisende kolken. Der woedende zee, hemelhoog opgestooten, Stortend één met een langerig gebrul op de kust, Als een troep wilde dieren, bloeddorstig, bcust Op hun prooi, bijna binnen de klauwen omsloten. Onvermijdelijk lot: staag geslnigerd door vlagen. Gesleurd door den stroom in het vliegende schuim Van branding, vloog trawler en scheepling uit 't ruim Naar rotsen, die dreigend, zwart op kwamen dagen.... Koud en hard rees de wintersche zon aan de kimmen Hm bescheen toen het einde van 't stormend geweld Waar op rotsen, nog rustloos door golven besneld, Een gebroken, armzalig stuk wrak lag te glimmen. Roofzuchtige golven, die 't schip hebt ver slonden, Gij greept, onmeedoogend, naar edeler goed: In een kloof door het zeewater uitgewroet Werden lichamen, zonder het leven, gevon den. Geen oog heeft gezien, wat hun is wedrvaren, Geen tong kan verhalen'hun strijd en hun nood Toen zij in den vreemde, ach, stierven den dood, Verminkt, onherkenbaar voor t liefdevolst staren1 Vrij vertaald naar J. STEPHEN. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan vond hedenmiddag onder groote belangs teling de teraardebestelling nlaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. J. Lingeman, in leven voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Ned. Kappers- bond en zoowel in dit bedrijf als op ander terrein bekende en sympathieke persoonlijk heid. Een groot aantal kransen was geschonken, o.a. door het hoofdbestuur van den Ned. Kappersbond en de afdeeling Haarlem van dien bond, de Haarlemsche Begrafenisver- eeniging „Door Eendracht Verbetering" en de kappersbedienden organisatie. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, sprak de heer F. Werver, voorzitter van den Ned. Kappersbond, in deelnemende bewoordingen het verlies schet send, dat de bond, van welks hoofdbestuur de heer Lingeman eenigen tijd lid geweest is, bij dit verscheiden lijdt, en den ijver, wel ken overledene zoowel in bonds- als m af delingsbestuur aan den dag legde voor het behartigen van de belangen der collega's. Hij was volgens spr. zijn plaats in het hoofdbe stuur ten volle waardig en de vader van de afdeeling Haarlem. De heer N J. Vos, secretaris van de af deeling Haarlem, ging uitvoeriger op de ver diensten van den overledene voor de afdee ling in en memoreerde het medeleven van hem met, de leden en zijn streven om hun belangen te behartigen en de vaktoestanden te verbeteren. De leden wenddens ich tot den voorzitter als kinderen tot een echteen va der en hij volgde hen bij al hun verrichtin gen. De afdeeling Haarlem zal den overle den voorzitter niet vergeten en onder zijn in spiratie blijven werken. Verder spraken nog de heer De Telloo, voorzitter van de Haarlemsche Begrafenis- vereeniging „Door Eendracht Verbetering", de heer J. C Bijl Jr., secretaris van de af deeling Amsterdam, namens alle afdeelingen. de heer W. H. Polman Tuin. penningmeester van het hoofdbestuur en de heer Heyden- daal van de afdeeling Amsterdam. Naast woorden van waardeering voor den overledene en zijn arbeid in dit leven richt ten zij hartelijke woorden van deelneming tot de familie, namens welke de oudste zoon dankte voor de belangstelling. Drukte langs den weg Het was gisteren een voor den tijd van het jaar mooie Zondag. Hoewel nog slechts half Maart, was do zon best te voelen en de temperatuur bijna zomersch. Natuurlijk waren er direct vroege zwalu wen, die naar buiten trokken en er een belangrijken voetbalwedstrijd voor lieten schieten. En als we het dan over „buiten" hebben, zal direct ieder toegeven, dat Zandvoort er in de omgeving van Haarlem een van belangrijkste zoo niet de belangrijkste plaats onder Inneemt. Zandvoort stond dan ook gisteren in het teeken van de algemeene belangstelling. Niet alleen uit Haarlem, maar ook uit de hoofdstad hadden velen zich naarv onze bekende badplaats begeven, zij het dan niet om te baden, dan toch zeker om er een aangename verpoozing te zoeken. Auto's en fietsen brachten drommen be langstellenden aan en de trams maakten begrijpelijk goede zaken, om nog niet te spreken over de parkeerplaatsen. Het ijs bood krachtigen tegenstand, zoo zelfs, dat het heden op verscheidene wate ren nog niet eens geheel verdwenen was. Edoch, de schaatsenliefhebbers zullen nu toch wel zoo zoetjes aan gaan inzien, dat zij hun ijzers niet meer behoeven te slijpen, want we krijgen nu andere dagen, dagen, waarnaar we meer verlangen en misschien zoeken enkele ras-optimisten al naar hun strooien hoed.... Geboren: 12 Maart: A. Ruijzenaars-Van Geenen, zoon Overleden: 13 Maart: C. Heemskerk-Klee, 82 j., van Loostraat C. L. J. de la Bije, 55 J. Voorhelmstraat 14 Maart H., 3 dagen, z van A Schouws. Klarenbeekstraat J3 Maart S. J. Rath, 81 jaar, Westerhoutparlc. In zijn Zaterdag gehouden vergadering nam het Partijbestuur der S.'D. A. P. een motie aan, waarin net met diepe veront waardiging protesteert tegen de leugenach tige beschuldigingen, in het proces, dat te Moscou tegen een aantal voormalige sociaal democraten is gevoerd, uitgesproken tegen de sociaal-democratie in het algemeen en tegen de S. A. I., eenige buitenlandsche so ciaal-democratische partijen en haar leiders in het bijzonder, alsof deze een militaire in terventie van West-Europeesche mogend heden tegen Rusland had willen bevorderen. Voorts protesteert men met afschuw tegen de wreede veroordeelingen, die, op grond van onware beschuldigingen en van klaarblijke lijk met dwangmiddelen afgeperste onware verklaringen, die tegen de aangeklaagden zijn uitgesproken. NA DE VRIJSPRAAK IN DE MOORD ZAAK-LANS Nieuwe hoop in het gezin Het „Volk" heeft een bezoek gebracht aan mevrouw Van Oudheusden, echtgenoote van den verdachte in de veelbesproken moordzaak-Lans, die sinds Vrijdag, den 13en, geen verdachte meer is. Het verzoek om even met haar te mogen babbelen, werd snel ingewilligd. Onnoodig te zeggen, dat zij zich gelukkig voelde. Opgetogen vertelde zij van haar blijde stemming. Haar vaak op timistische kijk op den loop van het proces, was te vaak teleurgesteld om nog zoo'n gunstigen uitslag te verwachten. „Mij ontbrak de moed om nog optimistisch te zijn. Maar toch was het huls met bezemen gekeerd en blonken de meubels je tegen. Als vader eens thuiskwam. Vrijdagmiddag was mevrouw v. O. naar haar zuster in Rotterdam gegaan, om daar in spanning het bericht uit Den Bosch af te wachten! Kort na de uitspraak was het telefoontje gekomen met de verheugende tijding: Vrijspraak van doodslag. Bij de tele foon was gedanst van vreugde, maar onmid dellijk daarna volgde toch wel eenigszins een teleurstelling: Nog drie maanden wachten! Thuis in Den Haag wachtte mevrouw v. O. het gelukstelegram van den verdediger en eenige verslaggevers, mede onderteekend door den deurwaarder van het Hof. „Vannacht heb ik geen oog dicht gedaan. Slapen kon ik niet. En als Nonnie, het oudste meisje van 12 jaar, Jarig is, is pappie weer thuis! Ik heb het mijn kinderen maar verteld. Ze waren dolblij. Pappie terug uit het ziekenhuis!" „Hebt u de kinderen steeds onwetend kun nen laten?" „Ja, behalve de oudste, het meisje van twaalf. Die twijfelt. Vriendinnetjes van school hebben leelijke dingen van pappie ge zegd, maar ze vindt hem toch lief." Vol moed gaat Mevrouw Van Oudheusden de toekomst tegemoet. Gebroken is haar man, maar hij zal wel voor zijn gezin zor gen. Opening van een Ontspanningslokaal. Dank zij de financieele medewerking van de ingezetenen, kon reeds vandaag overgegaan worden tot de opening van een Ontspan ningslokaal, waar de werkloozen hun vrijen tijd prettig kunnen doorbrengen. Het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg was hedenmorgen gevuld met een zeer uiteen'oopend gezelschap. Onder de belangstellenden merkten wij o.m. op den Hoogeerw. Heer Regent, M. Wijtenburg, Pastoor H. A. V. IJzermans, Kap. van Schalk, Wethouder Dr E. A. M. Droog namens B. en W„ verschillende R.K. Raadsleden en het Comité, gevormd uit ver schillende Vereenigingen. Een 50-tal werkloozen van alle richtingen en leeftijden vulden de groote koffiekamer. De voorzitter, de heer C. A. M. Jonck- bloed, heette a'lereerst welkom den Hoog eerw. Heer Regent, Pastoor IJzermans en Wethouder Dr. E. A. M. Droog en vervolgens de vele werkloozen, die, door gehoor te geven aan de ultnoodiging. sympathie toonde voor het doel van het Comité. De eerste circulaire tot de burgerij verzocht financieelen steun en dankbaar, zegt spr., is het comité voor de groote hulp. Maar voldaan zijn wij niet. Er is veel noodig, en, zoo zeide spr., nog meer gelden te zenden aan den penningmeester, den heer C. P. Nells, giro no. 65553, Heem stede, zal zeker dankbaar worden aanvaard. Een 2e circulaire zal gericht worden tot de burgerij om werk. Dank brengt spr. aan het kerkbestuur en voora'. aan Pastoor IJzermans voor het gratis beschikbaar stellen van het gebouw. Medegedeeld wordt, dat het gebouw iede ren werkdag, behalve Zaterdagmiddag, be schikbaar zal zijn voor iedereen, en dat er in geen geval politiek mag besproken worden, omdat dit alleen een daad is van Christe lijke naasteliefde. Na nog enkele mededeelingen, als het teekenen eener presentielijst, om zoo contrö'e te krijgen over de meest noodlijdende vak ken en den wensch dat deze noodmaatregel spoedig overbodig zou worden, gaf de voor zitter het woord aan den Hoogeerw. Heer Regent M. Wijtenburg voor een openings rede. De omstandigheid, aldus Z Hoogeerw., hier te zijn, is geen blijmoedige. Zooveel jonge mannen te zien, wiens handen jeuken om te werken en dit niet kunnen, is niet prettig. Maar de werkeloosheid is niet alleen van ouden tijd. Dit zien wij uit de parabel in de H. Schrift bij den heer, die arbeiders op roept voor zijn wijngaard. Zelfs Christus was in zijn prilste jeugd het slachtoffer der werkloosheid bij de vlucht naar Egypte. Maar de omvang is nu enorm. De reden? Machines, vrouwenarbeid, de dumping van Rus1 and? Niemand weet de Juiste oorzaak. Maar wij moeten het beschouwen als een kruis, door God toegelaten. Het is als een ziekte. En als een ziekte kunnen wij het gelaten dragen of er tegen ln opstand ko men. Nu is het ons doel dit kruis mede te helpen verlichten, door wat zon te brengen aan de donkere wolken. Zoo, aldus spr., moet u het werk van het comité zien. En als dan eenmaal de zon doorbreekt laat dan de gedachte bij u blijven, dat heel de bevo'king met u medeleefde in de kom kommer tijd. Sprekende namens B. en W., zeide Wet houder Dr. E. A. M. Droog, dat het B. en W. genoegen doet, dat dit comité te opgericht. B. en W. doen veel, maar kunnen niet alles; kunnen allen geen werk verschaffen. Zij ziet in dit comité een middel om de werkloozen te behouden voor algemeene moreele depres sies. Als voorzitter der K.SA. hoopt spr., dat dit werk er toe bij moge dragen, het leven der werkloozen eenigszins te veraangenamen. Pastoor H. A. V. IJzermans zeide, met ge noegen dit gebouw beschikbaar gesteld te hebben, er den wensch aan toevoegend, dat er een goed gebruik van gemaakt zal worden. Namens den R.K. Volksbond sprak de heer H. A. Meeuwenoord woorden van dank aan het comité, en zeide dat a'les bereikt was door organisatie. 8pr. spoorde de niet ge- organiseerden aan, zich te organiseeren. Hierna sloot de Voorzitter dit offlcleele ge deelte, en de werkloozen groepten zich om biljarts en tafeltjes, om in spel den tijd te dooden, onder het genot van een kop koffie eh een heerlijk sigaartje. Weesvader en -moeder. Tot vader I moeder in het Burgerweeshuis te Alkmaar zijn benoemd de heer J. D. Verkerk eD echtgenoote, wonende alhier. DE INSTALLATIE VAN DEN NIEUWE?* BURGEMEESTER Eerst Vrijdag a-s. Naar wij hedenmorgen vernamen is de in stallatie van den heer dr. S. F. A. C. bi- baron van Wijnbeken als burgemeester va" deze gemeente wegens ziektegeval in de ia' mille van den nieuwen burgemester uitge' steld tot Vrijdag 2u Maart, des middags kwart voor twee uur. PASTOOR G. J. VAN OOSTWAARD Naar wij hedenmorgen bU informatie ver namen, is de toestand van den Zeereer#- heer Pastoor G. J. van Oostwaard bevredi gend.. Eenige vooruitgang in het ziektever loop valt te constateeren. VERLENGING VAN DE WERK VERSCHAFFING Naar wij vernemen, is door de gezamen lijke besturen van de plaatselijke Vakveree* nigingen ln het Bloembollenbedrijf aan het gemeentebestuur schriftelijk verzocht om de gemeentelijke werkverschaffing niet zoos'4 andere Jaren einde Maart te doen eindi gen, doch einde Mei. Zulks in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden e° mede door het feit, dat door der laten plot seling ingevallen winter de groei van d« bollen aanmerkelijk is tegengehouden, waar door de losse arbeiders later te werk gesteld kunnen worden in de bedrijven. MAANDAG 16 MAART Parijs Brussel Londen New-Vork (cable) Berlijn Zurich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.80 34.70 34.80 12.11 12.12% 2.49 2.50 59.35 59.45 47.95 48.05 13.— 13.10 26.70 26.90 66.60 66.80 66.65 66.80 66.75 66.90 7.30 7.40 35.— 35.10 MAANDAG 16 MAART Vorige Koersen Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 *'A Nederl. 1916 *'A Nederl. 1917 4'A N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). - industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford Indostr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8. Leather intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoeli Serbadjadl Sllau V 1. O. O. Allied Intercontln Rubber Scheepvaart HoU. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. 8toomo Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. Suiker H. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell e Spoorwegen Union Pacific Wabash Jhle MUw. St. Paul Kansas City South Erie Rallr 101*/, 100% 102'%, 103 98%, 218% 224% 111 114% 78 46% 54 54 229 234 83% 82 329% 339% 70% 88# 270 2C%. 285 159% 815/i# 10%, 8% 110% 89% 65% 38 70% 33 6! 45 4»/,. 14 12% 55% 131 15% 15'/, 385 26% 100% 78 247 255 62 310 43 196 18% 35% «jgtfr lOlVf 100%:' 102»/* 103 98%, Prolongatie 1% 17, (Déze pagina gedeeltelijk gecorrigeerd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2