een halve eeuw gebedsnacht Elecfrojwc LOTTGERING Model UW MOEDER Tweede blad I MAANDAG 16 MAART 1931 BLADZIJDE 1 'De Stille Omgang te Amsterdam Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent celebreert een Pontificale Hoogmis Plechtige, enthousiaste herdenkingsvergadering Pauselijke onderscheidingen STADSNIEUWS Sint Franciscus Liefdewerk De germschlooze, debaueriënvanger De Verkeerscommissie De broodprijs in Haarlem De vrije halve dag voor winkelpersoneel Athletiek-nieuws Gouden jubileum van den heer J. de Jong Gemeentezaken Comité voor Zuivere Filmkunst Ontheffing Winkelsluiting DAMMEN District H. en O. v. d. Ned. R. K. Dambond liet reeds stoeien en verven bij ue sa. GR. IIGÖTSTR. 5a Telefoon 10771 Het octaaffeest ter eere van het Hoog heilig sacrament van Mirakel dat deze ™eek te Amsterdam plechtig gevierd wordt werd voorafgegaan door den Stillen Om- ganS, Zondagnacht 1.1., der duizenden deel nemers van buiten de stad. Tusschen mid dernacht en één uur wierpen de hedendaag- sche verkeersmiddelen een donkere rrfassa Rijgende mannen in de nachtrust der gryze hoofdstad. Met strakke IDnen van diepe ernst en in getogenheid op hun gezicht begeven zich de donkere figuren naar het Spui, waar net J'redige Begijnhof met z'n klein, intiem bede huis te slapten staat. Hier neemt de Ge dempte Begijnensloot de stoet der zwij gen- dei op, om ze door de Begijnensteeg in do Kalverstraat te werpen, waar tusschen Enge en Wijde Kapelsteeg de devotie begint. Dit 18 de historische plek, waar de woning stond, *darin God in 1345 het wonder liet plaats vinden. Het is één uur, als de eerste deelnemers deze plek betreden. Doffe, holle klanken, nu dens aanzwellend, dan weer vervagend, vormt hun tred in de stil-verlaten straten. Zwij- Rend, een ieder in zichzelf gekeerd, de ro- Senkrans tusschen de vingers, rijen de man hen hun weesgegroeten onder den strakken, donkeren hemel der ingeslapen stad. Op net Hamplein gekomen, wordt voor vorstenhuis eh vaderland een hartelijk gebed gestort. *&t een waardige beantwoording is aan net beestachtige pamflet „De misdaden van Katholiek Nederland", waarmede onze ge- 'oofsgenooten in Amsterdam al eenige "taanden getergd worden door een drietal "toraal verkrachtende colporteurs. En verder beweegt zich de rij der biddenden, langs Hieuwendljk, Martelaarsgracht en Prins Hendrikkade, waar op de Nieuwe brug een Rebed opstijgt voor de zeevarenden en hen, die op zee hun eeuwigheid ontmoetten. Door Hieuwebrugsteeg, Warmoesstraat, Nes en Hangebrugsteeg wordt de Langebrug bereikt, *aar een speciaal gebed voor den Paus en de eenheid der Christenen verricht wordt. Han door Taksteeg, Kalverstraat, Enge Hapelsteeg, Rokin en Wijde Kapelsteeg ^nmaal dus de kapel rond is het einde der devotie daar. Ruim vier uur bewoog s'ch een bijna onafgebroken, onafzienbare van zwijgende gestalten, die zich na het Vurig, stil gebed naar de him aangewezen berken begeven om daar de H. Mis bij te Wonen en na gesterkt te zijn met het Brood des Levens, blijmoedig om de belijdenis van bun geloof, den terugtocht naar hun woon steden in het hooge Noorden en diepe Zui den ondernemen. De Pontificale Hoogmis Wegens het halve-eeuw-bestaan van het Aftsterdamsch Gezelschap van den Stillen Omgang pontificeerde Z. H. E. Mgr. J. D. Aengenent in de H. Catharina-kerk, Sin- Rel, bij het Koningsplein, een pontificale Hoogmis, waarbij de assistenties verricht Werden door de volgende H.H. geestelijken. Hresbyter asslstens: de Hoogeerw. Heer dr. O. C. van Noort, Deken van Amsterdam. Troondiakens de Zeereerw. Heer L. Stolk, Pastoor der St. Catharinakerk en de Zeer- eerw. Heer J. Th. Lagewey, Pastoor v. O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen; Diaken der Mis: de Zeereerw. Heer P. M. A. Lucassen, Pastoor 's-Gravenhage en subdiaken der Mis de Zeereerw. Heer D. J. J. de Kok, Pastoor van St. Nicolaas en Barbara (de Liefde) te Am sterdam. De lagere assistenties door eenige ®erw. Heeren uit Amsterdam, terwijl twee kleinzonen van den heer C. Elsenburg, een der opzichters van het genootschap, als mis dienaars in de Mis fungeerden. Het koor voerde onder leiding van de beeren B. Bak en P. v. d. Velde de „Missa Hontificalis II" van Perosi uit. Na het evangelie richtte Z. H. E. zich tot de aanwezigen in een korte predikatie naar aanleiding van het evangelie van den Zon dag, dat handelde over de wonderbare broodvermenigvuldiging, waarbU het volk Christus zyn koning wilde kronen en be sloot zyn toespraak met allen aan te sporen Hem in zijn H Sacrament koning over hun fciel te laten zyn nu en altijd en in alle eeuwlgheid. De plechtige herdenkingsbijeenkomst Toen om twee uur de deuren gesloten Werden, was de groote zaal van het Con certgebouw tot in het uiterste hoekje ge vuld. Precies 2 uur schreed Z. H. Exc. Mgr. J. H. J. Aengenent zegenend door 't midden- Pad, voorafgegaan door het bestuur van het Jubileerende genootschap en Z. Exc. minis ter Verschuur, om daarna te midden van bet bestuur aan een op het podium ge- Plaatste tafel plaats te nemen. Na een korte inleiding van den vice-voor- bitter, den heer L. v. d. Broeke, opende de "toderator, Deken dr. G. C. v. Noort, de vergadering, die per radio uitgezonden werd, biet den Christeiyken groet. Zyn Hoogeerw. zei, dank zy de beschei denheid van den vice-voorzitter, het zeld zame voorrecht te genieten deze heeriyke Vergadering te openen. Spr. richtte harte lijke welkomstwoorden tot alle aanwezigen, bi het bijzonder tot Z. H. Exc. Mgr. den Hisschop, Z. Exc. minister Verschuur, als Vertegenwoordiger van de vier kath. mi- histers en den heer C. Elsenburg. Spr. Vraagt, de bede om zegen en gebed voor den Voorzitter, den heer C. Elsenburg, duizen- Voudig te beantwoorden met amen. Dan sprak spr.: God zegene den verdien- atehjken voorzitter, die het initiatief tot dezen bedetocht nam. God zegene hem en blln familieleden; waarna alle aanwezigen •■amen" antwoordden. By het binnenkomen van Mgr. had Jan Hieland de zelf gecomponeerde Marche Pontificale op het orgel aangeheven. Ver volgens zong na dit openingswoord een koor Van 700 Amsterdamsche kerkzangers onder leiding van Anton ter Steege het Haec Dies Van Alph. Vranken, waarvan de strophe: Confiteminl Domini, oorspronkelijk geschre den voor een klein koor, door het geheele *°or met fluisterstem gezongen, byzonder "tooi tot zyn hecht kwam. Dan doet de vice-voorzitter mededeeling van een verzonden en terug ontvangen tele- Rram van Z. H. den Paus, waarin de H. Va der zyn bijzonderen zegen aan den heer Hlsenburg verleent. Ha het koorwerk „Jesu Dulcis Memoria", 6Peciaal voor deze gelegenheid gecompo- "eerd door Theo van der Bijl en evenals Mie andere zangnummers uitgevoerd door bet koor onder Anton ter Steege, trad de 2eereerw. Pater F. K. Duynstee naar het ?Preekgestoelte voor het houden van zUn eestrede. Spr. ving aldus aan„Monseigneur, Uwe Hooge aanwezigheid hier is ons niet alleen een ornament, maar heeft een diepe beteekenis. wy herdenken heden, dat katholiek Amsterdam, ja Kath. Nederland 50 jaar lang in stille godsvrucht een jube lende hulde bracht aan den Koning Eucha- risticus. Spr. bracht dan den dank van Kath. Ne derland aan den „democratischen Bisschop", om vervolgens aan het bescheiden, rotsvast geloof, het „feu sacré" van den ouden voor zitter, die men tot zyn dood in die functie laat, driewerf hulde te brengen (langdurig applaus). In het eerste deel van zijn rede voor de pauze betoogt spreker, dat het on- redelyk zou zyn van een christelyke regee ring, opheffing van het Processieverbod te eischen, indien de gemengde bevolking een struikelblok mocht blijken te zyn. Princi pieel blijft het echter een onrecht aan den Christus Eucharisticus, den Wereld kampioen, als spreker zich zoo mag uit spreken, Die het record sloeg in opofferende liefde. Dan vergeiykt spreker het karakter van Christus' leven als veel overeenkomst vertoonend met een stillen omgang. Jesus zoekt het vaak niet in publiciteit van zijn mooie daden, zooals de verheerlyking op den berg Thabor, slechts in tegenwoordigheid van drie zijner apostelen en niet in de stad Jerusalem, maar op een stillen berg top. By zijn intocht onder Jerusalem's poor ten, als het volk hem met palmgewuif en zegekreten inhaalt, wekt dit de jaloezie der Farizeeën en dezen vragen Hem zijn leerlin gen te berispen en dan antwoordt Hij: „Ik zeg u, indien zij zwygen, zullen de steenen spreken." In het tweede deel van zyn feest- toespraak brengt hy deze gedachte op den Stillen Omgang over. Hetzelfde karakter vindt men terug in de H. Eucharistie. Nu en dan wil Christus de glorie van zyn Eucha ristisch Koningschap toonen en hierby denkt spr. aan de openbare processies, de eucharistische congressen, de plechtige Sacra mentsprocessie door Paus Pius XI op het groote Sint Pietersplein (applaus), aan de jaarlyksche herdenking van het Hoogheilig Mirakel, ook tydens de reformatie, die de eer en opkomst van Amsterdam bewerkte. Reeds de instelling van het H. Sacrament droeg het karakter van den stillen eenvoud. Ook in Amsterdam spreken de steenen. Spr. besluit zyn rede, die herhaalde malen door een spontaan applaus onderbroken werd, met te zeggen, dat Amsterdam ons vooral dierbaar was om de zegenryke glorie van het Hoogheilig Mirakel (donderend ap plaus). Na weer 'n paar verdienstehjke zangnum mers van het koor: „Ave Verum" van pater dr. C. Huygens O.F.M. en „Quam dilecta" van Ph. Loots, was het woord aan onzen Bisschop: „Excellentie, Dierbare katholieken van Amsterdam. Wie zou niet vervuld worden van een heeriyk enthousiasme, wanneer men deze heeriyke vergadering bywoont, een vergade ring, die toch tenslotte niets anders is dan een machtige manifestatie van een diep ge loof aan Jesus Christus in zyn H. Sacra ment. Wanneer men het heeriyk enthou siasme ziet, waarmee de spreker van heden werd toegejuicht, wordt onze ziel van dank baarheid vervuld, dat er zooveel diep gevoel huist in de harten van de katholieke Am sterdammers en der velen, die naar hier zyn gekomen." Vervolgens spreekt Z. H. Exc. over de schoone rykdom van het officie van dezen Zondag, waarvan het grootste gedeelte zoo by uitstek toepasselyk is op dit feest en spreker uit den wensch, dat de drommen van stille om gangers mogen aangroeien en dat de duizendtallen andersdenkenden eens met ons mogen opgaan tot onzen Heer in Zyn H. Sacrament in het tabernakel (le vendig applaus). Dan spreekt nog de voorzitter van het gezelschap uit Den Haag en de heer Jan Smit namens de katholieken van Amster dam woorden van hulde aan het gouden gezelschap, dat niet in de gelegenheid is om te recipiëeren. De Kerkvorst van Haarlem deelt nog mede, dat het Z. H. den Paus behaagd heeft de heer Fr. Kristen, Alph. Elsenburg en J. B. Tabes te begiftigen met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice", dat hun door Z. H. E. overhandigd wordt, terwyi den Zeereerw. Heer Stolk, pastoor der St. Ca- tharinaparochie tot eere-kanunnik van het Haarlem's Kapittel benoemd was. Vervolgens zingt Jan Nelissen het Jubel lied ter eere van het H. Sacrament van Mirakel van Joh. Löser, waarna deze fees- teiyke vergadering met den christelyken groet gesloten wordt. Nieuws uit Haarlem-Noord Gisteren, Laetare-Zondag, heerschte er vreugde by de S.F.L.'ers. Immers, de woorden, die den psalmist dien dag in de H. Mis werden nagezegd, droegen een byzonderen klank voor het S. F. L.-filiaal in Haarlem-Noord: „Ik ver heugde my over hetgeen my gezegd werd; laten wij naar het Huis des Heeren gaan!" Het huis des Heeren!.... Sinds geruimen tyd vonden de jongens van het St. Franciscus-Liefdewerk, afdee- ling Haarlem-Noord, des Zondagochtends gulle gastvrijheid in de kapel der Francis canessen aan de Timorstraat. Dóór volg den zij het H. Misoffer, in Franciscaan- sche sfeer. De gebrandschilderde ramen spraken, Zondag aan Zondag, van het won dere leven van hun zonnigen Patroon Sint Franciscus. Aanvankeiyk bood de kapel ruimte ge noeg voor het S.F.L.-contingent. Lang zamerhand, met het klimmen van het aan tal, werd de ruimte tóch te klein, totdat de laatste Zondagen de eerlyke klacht geslaakt móest worden: „Zóó gaat het niet langer! Twee en zestig jongens kunnen niet langer in de Zusterkapel gepropt worden! De jon gens bezetten bijna de treden van het al taar!" Deze klacht was echter spoediger geuit dan opgelost. Waarheen moesten de boys migreeren? Eerder dan men verwacht had, kwam redding. De exodus kon aanvangen: naar de kapel van het R. K. Kerkhof „St. Barbara". Gisteren dan betrokken voor de eerste maal de twee en zestig jeugdige ^vol gelingen van den „welkomroeper van broe der Dood" deze kapel, hun nieuwe „huis des Heeren". Waar de Dominicanerpater Pierre Lhande verhaalt, hoe uit de fransche seminariën een keur van Docenten, in apostolischen zielenyver, hun assistentie hebben aange boden om Christus te helpen brengen in de banlieu van Parys, daar mag het Haarlemsch St. Franciscus Liefdewerk op een uiterst gelukkige analogie gaan wijzen: een der leeraren van het seminarie „Hage- veld" heeft zich bereid verklaard, voortaan de H. Mis te komen opdragen voor de Haarlem-Noordsche S.F.L.-jongens. Nu het kapelvraagstuk voorloopig opge lost is, dient er verandering en verbetering gebracht te worden in de localiteiten voor ontspanning en ontwikkeling. In de Vin- centiuslokaliteit in de Gen. de la Reystraat werkt men des avonds met twee ploegen. Men moet het gezien hebben, om te ge- looven hoe daar dan met de gastvrye ruimte wordt gewoekerd. De jongste ploeg komt om 5 uur, de oudste jongens om kwart over 7. Zelfs bij een dergelijk ploegenstelsel is de lokaliteit absolutissime te klein. Tot in de uiterste hoekjes zitten de boys daar ge hurkt. Nu (zooals gezegd) het kapelvraagstuk tijdelyk is opgelost, dient thans een gron dige oplossing gevonden te worden voor de verdere behuizing. Deze oplossing behoeft het S.F.L. niet meer te zoeken: zij is vol maakt bekend aan het S.F.L. Onnoodig te zeggen, dat het bestuur van het S.F.L. (de adressen zyn langzamerhand wél bekend!) gaarne bereid is, gelden hiervoor te aan vaarden. Mogen vele Franciscusvrienden op dezen tip klinkend reageeren! Het is hard noodig....! Allerlei besprekingen In een by eenkomst van de Verkeerscom missie, samengesteld uit de verschillende organisaties, welke rechtstreeks met het verkeer te maken hebben, is besproken de situatieteekening van den verkeerstoestand by de Amsterdamsche Poort. Na zeer uit voerige gedachtenwisseling mede naar aan leiding van het persooniyke onderzoek van de commissie ter plaatse, kwam de commis sie tot de gedachte, dat met niet al te hooge kosten reeds een belangryke verbetering te verkrijgen zal zyn, indien er aan de brug een kleine verandering zal worden aange bracht. De commissie zal zich tot de auto riteiten wenden, waarby tevens de wensche- ïykheid besproken zal worden van het een weinig verleggen der tramrails op de Hee- renvest. In behandeling kwam ook een aantal in gekomen klachten betreffende de verlichting op het Kennemerplein. Deze verlichting is van dien aard dat de automobilisten des avonds hier een zeer slecht uitzicht hebben. Verder werd gewezen op eenige verkeers- fouten op het Plein, welke, vooral als aan stonds de drukte naar de bloemenvelden komt, gevaarlyk zal worden. Het parkeeren in verschillende straten neemt op onrustbarende wyze toe. Ook op dit euvel zal de aandacht der autoriteiten gevestigd worden. Een vergelijking met andere plaatsen In het orgaan van den Algemeenen Ne- derlandschen Bakkersgezellenbond „De Bode" is opgenomen het volgende overzicht van de gemiddelde broodpryzen in een aantal plaat sen van ons land: Pryzen in centen per 800 gram Waterbrood Melkbrood Bruinbrood Haarlem: Kruisweg 70 c, Telefoon 14271 Alkmaar 18 22 18 Almelo 16 21 15 Amersfoort 16 22 16 Amsterdam 17 22 16 Apeldoorn 18 22 16 Arnhem 16 22 16 Assen 18 22 16 Baam 18 24 18 Breda 12 16 12 Bussum 18 24 18 Delft 17 21 16 Deventer 14 20 14 Dieren 16 22 16 Dordrecht 15 20—21 12 Dragten 18 24 13 Eindhoven 16 22 16 Enkhuizen 16 21 12 Enschedé 12 18 17 Gorinchem 18 23 12—14 Gouda 14—16 20 16 's-Gravenhage 16 20 K 14 Groningen 16 20 18 Haarlem 18 24 18 Heerenveen 18 24 17 Heerlen 17 23 18 Den Helder 12 18 12 Hilversum 16—18 24—25 16—18 Hoogezand 16 20 Hoorn 16 21 16 Leeuwarden 17 23 18 Lelden 18 23 16 Nymegen 16—17 20—22 15—16 Opsterland 16 22 16 Purmerend 14 20 15 Roden 16 14 Rotterdam 18 22 17 Schiedam 16 20 15 Sneek 18 24 18 Steenwyk 16 20 15 Tiel 16 22 14 Wageningen 16 21 12 Weesp 18 24 18 Winkel 16 20 14 Winschoten 16 20 15 Wolvega 16 20 16 Wormerveer 16 21 16 IJmuiden 18 24 17 Zandvoort 18 24 17 Zuid-Scharwoude 18 2? 16 Zutfen 14 18 12 Zwolle 16 24 16 „Stand houden" In het Algemeen Weekblad „De Midden standsbond", officieel orgaan van „De Kon. Ned. Middenstandsbond", wordt onder den titel: „Stand Houden" een artikel gewyd aan het- verleenen van den vryen halven dag voor winkelpersoneel. Daaraan ontleenen wy het volgende: „Een gemeenteraad, die een verordening krachtens art. 6 tot stand brengt zonder vol doende rekening te houden met de belangen van en tegen den wil van de meerderheid der winkeliers, handelt naar onze overtui ging onwettig en zal het moeten aanzien, dat de Kroon op grond van strijd met de wet zoodanige verordening niet goedkeurt, daargelaten nog, dat ook strijd met het al gemeen belang aanwezig kan worden ge acht;" En verder: „Wel is niet tegen te spreken, dat voor vele winkelbedienden een vrye middag meer waard is dan een vrye morgen (intusschen valt daarop ook nog wel wat af te dingen), wij moeten toch vasthouden aan de stelling, dat nu Arbeidswet en Winkelwerktijdenbe sluit het arbeidersbelang voldoende bescher- meh, de regeling der winkelsluiting uitslui tend en alleen een zaak is van de werk gevers." Het artikel besluit aldus: Zoowel te Haarlem als te Dordrecht poogt men door middel van een zoogenaamd col lectief contract tusschen de organisaties van werkgevers en werknemers, tot een oplos sing te komen; althans de gemeentehjke overheid wil dien kant uit. Wij zullen in ons volgend nummer uitvoeriger op dit denk beeld ingaan, doch willen reeds aanstonds verklaren, dat het reeds daarom voor de winkeliers onaannemelijk moet zyn, omdat zy onder ongeoorloofde pressie zouden moe ten bewilligen in het geven van een vryen middag als regel. Waar het bedryfsleven daaraan voorals nog niet kan worden gebonden, moeten de pogingen in die richting tot vruchteloosheid gedoemd zijn. Afgezien nog van de niet te onderschat ten andere bezwaren aan een dergeiyke re geling verbonden. Het verheugt ons, dat de - middenstands organisaties ten deze volkomen eensgezind zijn en zich niet van hun welgefundeerd standpunt laten dringen. Zeer juist is de zienswijze, vervat in de op 23 October 1930 door den Centralen Raad van den Ned. R. K. Middenstands bond aangenomen motie-Haarlem, luidende: „De Centrale Raad, gezien de bepalingen van het Werktijden besluit voor winkels, waarby o.a. aan win kelpersoneel wordt gewaarborgd een vrije halve dag per week, van oordeel, dat deze vrije halve dag behoort te worden vastgesteld in onder ling overleg tusschen werkgevers en werknemers, met dien verstande, dat steeds, waar dit inderdaad door het per soneel gewenscht wordt en waar dit niet in strijd is met de vitale belangen der betreffende zaak, hiervoor een middag worde bepaald, spreekt als zyn meening uit, dat overal stelling moet worden genomen tegen een niets ontziend, en met deze vitale belan gen geen rekening houdend streven van de personeelorganisaties, om by Gemeentelij ke Verordening voor bovengenoemd doel een middagsluiting voor alle winkels te zien vastgesteld, óók voor die bedryven, welke zonder personeel werkend, met het Werktydenbesluit niets te maken hebben." Bij zooveel eenstemmigheid, by een zoo sterk standpunt, kan de leuze van de plaat- seiyke middenstandsorganisaties, die ten aanzien van deze materie voor een beslissing worden geplaatst, waar het hier gaat om een onzer voornaamste beginselen, slechts zyn: „Stand houden!" „Haarlem" in het Stadion Nu de wedstryden naderen en de training der Haarlemsche athleten dus een intensie ver karakter gaat dragen, wordt ook dit jaar wederom getracht de leden op een sintel- baan te doen oefenen. Immers alle voorname nationale en inter nationale wedstryden worden by voorkeur op een sintelbaan gehouden. En op een der gelijke track komen de prestaties beter tot hun recht en zyn hierdoor hooger op te voeren. De onderhandelingen met de A. B. L. O. zijn nog gaande, dus zullen de „Haarlem"- leden ook in 't komende seizoen wederom de gemeenteiyke sintelbaan te Amsterdam benutten. In afwachting van een definitieve regeling en mede om geen tijd verloren te laten gaan, heeft de H. A. V. met beide handen het vorstelijk aanbod der Stadion-directie aanvaard en traint des Zondags op de Stadion-baan. De gelegenheid voor een warm bad en massage is bovendien een belangryk voor deel boven de gemeentelijke baan. Boven dien is de rust daar „Haarlem" alleen dit voorrecht heeft de oorzaak, dat de trai ning nu meer geconcentreerd kan plaats vinden. Op de gemeenteiyke baan te Amsterdam, waar wy Zondag IJ. een kykje namen, is het 's Zondags zoo druk, dat van serieuze tech- niek-beoefening vrywel niets komt. De oefendagen in de week hebben dit be zwaar niet. Intusschen is de groote trek van Amsterdamsche athleten naar de sintelbaan voor onze hoofdstad een verbiydend teeken. Internationale wedstrijd „Stadion 1931." Daar de T. C. der K. N. A. U. dit jaar wederom zeer laat was met het samenstellen der wedstryd-agenda, hadden de overige Europeesche landen hun indeeling reeds ge maakt. De oorspronkeiyke datum van 26 Juli is dan ook weer gewyzigd moeten worden om zich de medewerking van Charlottenburg met haar phenomenale estafetteploeg, onder aanvoering van den bekenden Duitschen sprinter Körnig te verzekeren, terwyl Wich- man op de 1500 meter zal uitkomen. Verder zijn onderhandelingen gaande met Frankryk. Engeland, Noorwegen en Finland. Bovendien ontvangen de bekende Polen Pethiwiter en Kusoeinsky een uitnoodi- ging voor de 5 K.M. Behoudens goedkeuring der T. C. omvat het programma de volgende geselecteerde nummers: 100 meter, 200 meter invitatie, 800 meter, 1500 meter, 5 K.M. handicap, 4 x 100 meter estafette, speerwerpen, polshoog en 100 meter dames. Alle nummers zijn internationaal. De N. H. A. B.-kwestle. De bond van Theinert is de broedplaats van kwade plannen geworden. Een strooming in den N. H. A. B., waaronder voorzitter en secretaris schijnen neiging te hebben zich af te scheiden, daar zij zich niet neer willen leggen bij het meerderheidsbesluit der; alge- meene vergadering der K. N. A. U., dat het „eeuwigdurende proeflidmaatschap" af schafte. Hierdoor zijn verschillende clubs gedwon gen meer te betalen. Het wakend oog der K. N. A. U. zal deze zaak desnoods op strenge wyze wel in 't reine brengen. De buitengewone algemeene vergadering inzake de kwestie „proeflidmaatschap" op 22 dezer zien wy intusschen met belangstel ling tegemoet. De N. H. A. B. mag wel goed op zyn tellen passenl De heer J. de Jong te Haarlem, herdacht den dag waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad by de firma J. H. Schous, aldaar. De heer Schous spelt den gouden jubilaris het eere-metaal, de Oranje- Nassau-orde, op de borst. Gisteren herdacht de heer J. de Jong het feit, dat hy voor 50 jaar bij de firma J. H. Schous aan de Oude Groenmarkt in dienst kwam. Als 13-jarige smidsleerling kwam hy bij den heer J. H. Schous Sr. in diens smederij in de Frankestraat, waar de grondslag voor de latere zaak in haarden, kachels, kinder wagens, enz. werd gelegd. Als trouw en yve- rig bediende heeft de jubilaris de zaak zien uitgroeien en 15 Maart 1906 mocht hy zyn Zilveren jubileum in de vergroote zaak in de Warmoesstraat vieren. Door gestage uitbrei ding moest de zaak worden verplaatst naar de Oude Groenmarkt 1416, alwaar de heer J. de Jong thans als nog krachtig man, en in goede gezondheid zyn gouden jubileum mocht herdenken. De firma Schous had voor deze gelegen heid een gedeelte van haar winkel op keu rige wijze versierd en gaf van 12 tot 2 uur een ieder gelegenheid, den jubilaris te com plimenteeren, en door velen is hiervan ge bruik gemaakt. Te ongeveer half 12 uur ontvingen de hee ren Schous en hunne echtgenooten den ju bilaris en zyn gezin in het perceel der firma. Onder het zingen van een welkomst lied begaf men zich naar het versierde ge deelte van den winkel, alwaar de jubilaris, na plaats genomen te hebben, werd toege sproken door den heer J. H. Schous. Spr. bracht op kernachtige en gevoelvolle wijze oprecht dank voor hetgeen de jubilaris voor de firma heeft gedaan. Tevens gaf spr. zijn spijt te kennen, dat z'n ouders dezen heug lijken dag niet meer mochten beleven. Wat spr. wel het meeste had getroffen, was, dat de jubilaris in de afgeloopen 50 jaar nooit ziek is geweest. Namens de firmanten bood spr. den jubilaris een dressoir en rookfau- teuil aan. Ten slotte deelde spr. mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had, den jubilaris de Eere-medaille te verleenen, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke door de echtgenoóte van een der fir manten hem op de borst werd gespeld. Vervolgens nam de heer Mica, boekhouder der firma het woord en richtte enkele woor den van gelukwensch tot den jubilaris. Hij memoreerde in het byzonder de voortreffe- ïyke wyze, waarop de firmanten met per soneel wisten om te gaan. Op de drukbezochte receptie merkten wy o.a. op den Zeereerw. Heer Pastoor Sondaaï Z. Eerw. memoreerde, dat dit feest zeer heugiyk was en dat de jubilaris niet alleen een trouwen dienst aan z'n tijdelijken heer heeft bewezen, maar ook met evenveel trouw z'n Opperheer heeft gediend. Spr. eindigde met den wensch, dat het den jubilaris ge geven zou mogen zyn, eenmaal het diaman ten feest te vieren. De jubilaris mocht in den loop van den dag vele bloemen en schriftelyke felicitaties ontvangen. Overigens werd de dag in huiselijken kring doorgebracht. B. en W. bieden ter vaststelling aan de lijst van leden en plaatsvervangende leden van stembureaux, ten dienste van even- tueele stemmingen voor leden van de Twee de Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeente raad, geldende voor de vierjarige periode van 1 April 1913 tot 1 April 1935. B. en W. stellen voor, aan het Bestuur der St. Jozefschool, Nieuwe Gracht 16, een crediet van 660 te verleenen voor het be leggen met kurklinoleum van den vloer in het gymnastieklokaal der school. Ter voorziening in de vacature in de com missie van plaatseiyk toezicht op het la ger onderwys, welke 1 April zal ontstaan wegens het bedanken als lid door mej. M. C. Berdenis van Berlekom, is de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mr. A. Beets; 2. Mevr. M. MaarschallKomin. B. en W. stellen voor, voor de aanschaf fing van leermiddelen, boeken, kaarten, platen, enz. ten behoeve van de school voor gewoon 1. o. met Montessori-leermethode aan de Bakkerstraat no. 11 4460 beschik baar te stellen. B. en W. stellen voor aan het Bestuur der R. K. School voor buitengewoon lager on derwys alhier voor den avondcursus voor oud-leerlingen zyner school over het tijd vak van 1 September tot en met 31 Decem ber 1930, en voor het jaar 1931, als voor schot op de vergoeding, ingevolge art. 102 der Lager-onderwyswet 1920, toe te kennen respectieveiyk 960 en 2900. B. en W. stellen voor aan de besturen van de volgende scholen over het jaar 1929 ingevolge artikel 100 der Lager-onderwys wet 1920 een vergoeding toe te kennen als volgt: Heerensingel 75, 5359.48; Velserstraat 55, 2824.42; Timorstraat 38, 851.45; Ti morstraat 17, 2507.65; Jansstraat 83 3268.27. B. en W. stellen voor, van W. Houtkooper, met de bestemming van openbaren weg, kosteloos en gratis voor de gemeente in eigendom te aanvaarden pl. m. 940 M.2 grond, gelegen aan de Lorentzkade. Voor de uitvoering van openbare werken op en in den over te dragen grond vragen B. en W. een bedrag ad 6400 aan. E. J. Beuverij, leeraar aan de Hoogere Burgerschool A met 5-j. c. alhier, verzoekt den Raad, hem met ingang van 1 Septem ber a.s. eervol ontslag te willen verleenen, wegens het bereiken van den vyf en zestig jarigen leeftijd. B. en W. stellen voor te benoemen voor het tydvak van 1 Februari 1931 tot en met 31 Maart d.a.v. aan de H. B School lett. A., tot leeraar in de natuurkunde, den heer Dr. G. de Vries en tot leeraar in de natuur kunde en cosmografie den heer C. M. Wal ler Zeper. Hier ter stede is opgericht een comité, dat zich ten doel stelt zuivere filmkunst aan het publiek te brengen, door van tijd tot tyd voorstellingen met avant-garde films te geven. De eerste vertooning heeft gisteravond in het gebouw St. Bavo plaats gehad en daar was, gezien het speciale karakter van de voorstelling, tamelyk veel publiek opge komen. De samenstelling van het programma was zoo, dat men van de primitieve film, (pro ducten uit het begin van 1900), en de zuivere film van den laatsten tyd, een goed overzicht kreeg. Al deze films waren reeds de Liga revue gepasseerd, waardoor deze voorstelling ons niet meer verraste. Het vreemdst stond een groot deel van -het publiek wel tegenover de absolute film Emp,k Bakia, een filmische buitensporigheid, die echter, wijl zij alleen op rhythme is ge bouwd, het meest de zuivere film benadert; het object is byzaak en slechts ondergeschikt middel om tot film te komen. Wijl teveel naar inhoud werd gespeurd, schoten de meeste gedachten rakelings of ver af, langs de eigenlijke bedoeling. Regen van Zeus behoorde dan ook onge- wijfeld tot het belangrykste gedeelte, wyl hier een meer concreet onderwerp zuiver rhythmisch werd behandeld. Nogent sur Marne van Marcel Carné, een film in den geest van München am Sonn- tag, doch minder machtig en gaaf, is niet temin daar haar eerlijkheid en opvatting, aanmerkeiyk beter dan de inhoudlooze scenariofilms. Visioenen van rykdom, een allereerste Pathéfilm, een bescheiden doch alleen staand filmpje van Leo Tolstoi op z'n SOsten verjaardag en een reportage film, genaamd: cinéma, verdiende belangstelling om haar historische, of documentaire waarden. Of de zoo goed bedoelde opzet zal slagen, zal afhangen van de belangstelling van het publiek, dat er prys op stelt een film als film te leeren waardeeren en te begry- pen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door de afdeeling Haar lem en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen op 16 Maart 1931 te houden demonstratiedag in de Gemeentelylce Concertzaal ingevolge de verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op genoemden datum nó des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blyven, daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen, De wedstryden om het pers. kampioenschap 3e klas Deze week zal een aanvang gemaakt wor den met bovengenoemde wedstryden. De animo voor het pers. kamp. 3e klas schijnt zoo groot te zijn, dat in die eerste ronden de clubgenooten in hun eigen clublokaal tegen elkaar moeten uitkomen. Eerst dan, wanneer deze ontmoetingen hebben plaats gehad, zullen de wedstryden worden voortgezet in het gebouw van de St. Jozefsgezellen, Haarlem 2, aan het Tey- lerplein. Wedstrydplannen Het districtsbestuur heeft, met het oog op de komende zomermaanden, die door gaans een inzinking in het actieve dam- leven bezorgen, belangryke plannen op touw gezet. Er zullen n.l. bekerwedstrijden georgani seerd worden, welke niet voor de clubs gelden, maar waaraan ieder lid kan deel nemen, met de kans een beker te bemach tigen. Voorwaar niet alledaagsche wedstry den, die zoo niet spannender zullen ver- loopen dan de wedstrijden om het persoon- lyk kampioenschap, dat per saldo een jaar lijks wederkeerende gebeurtenis is, dan toen minstens even aangenaam zullen zijn. Ook zullen er massakaropen plaats heb ben, die, zooals men wellicht weet, al in langen tijd niet gespeeld zijn. Dat het district met snelle schreden thans vooruitgaat, blijkt wel uit het feit, dat bin nen afzienbaren tyd een feestelijke instal latie van het 150ste lid zal plaatshebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5