Buitenlandsch cJ^Cieuws P Jgmpe FEUILLETON SCHOONMAAK DE DROOMER Chili's Monte-Carlo De slang in het paradijs Rede van Grandi Voldoening over het vlootaccoord De president van de Ver. Staten De invloed van Gandhi Zal de Mahathma blijven lelden? De doodelijke mist in het Luiksche De conclusie der commissie Boerendag te Weimar Gemengde Buitenlandsche Berichten De opstand in Jaca Zware straffen Dreigementen aan den directeur van de Duitsche Spoorwegen Opstand In een staatsgevangenis Bom ontploft In een tram De schedel van de H. Elisabeth Te Brusset gevonden? Dankbaarheid jegens de Missionarissen Een kanaal in Zweden Communistische leider gedood KORT NIEUWS RADIO-OMROEP V is 9 D&mea en. Kinderkleeding Eerst II "Mill - kijken i Eenigen tijd geleden schreven wij over de eigenaardige voorliefde van de bewoners van Latijnsch Amerika voor overdadig prach tige gevels, terwijl ze naderhand niet goed raad meer weten met het gebouw, dat er achter staat of moet komen te staan. Ont leenden wij toen eenige bijzonderheden aan een schrijven van Richard Katz uit Ecuador, thans meldt genoemde correspondent eenige interessante indrukken aan zijn blad over het Monte Carlo van Chili, de badplaats Vina del Mar, die wel duidelijk aantoonen hoe veel moeite en welke middelen men moet aanwenden om den lüxueuzen schijn van uiterlijke pracht en praal te behouden. Vina del Mar heeft een Casino, dat er uitziet als een sprookjespaleis, zoo schitte rend en zoo vol weelde. Vijftien millioen peso's heeft het gekost. Nu is een peso daar slechts ongeveer dertig cent waard, maar dat maakt toch altijd nog een bedrag van 'n goede vier en een half millioen gulden. Het is dus logisch dat er enorme lasten drukken op dat gebouw; aan renten, aflossingen, af schrijvingen, bedrijfsonkosten en liefst ook voor wat winst moeten ontzaglijke sommen worden opgebracht en al dat geld moet men halen uit het koortsig en zonder ophou den draaien van de roulette. De eigenlijke inwoners, de Chilenen, raken aan de loulette in hun Casino hun geld niet kwijt. Die hebben wel andere dingen om aan te danken. Salpeter bijvoorbeeld. Maar ook indien zij wat geld bezitten, gooien ze 't nog maar zoo niet weg. Dat laten zij gaarne over aan de rijke Argentijnen, die daar het seizoen komen doorbrengen, waar bij dan natuurlijk een min of meer harts tochtelijke deelname aan het spelen is inbe grepen. De Chileen profiteert van een en ander op een meer zakelijke wijze, die hem meer ge noegen verschaft en hem heel wat minder kost. Hij kogit met de tram naar 't Casir.o, of met een van de waanzinnig-snel rijdende autobussen, die in een kwartier langs 't strand van Valparaiso naar Vina del Mar komen, zij het dan ook over een betonweg var» benijdenswaardige breedte, zooals men ze hier niet kent. Aan 't Casino betaalt hij dan twee peso's algemeene entree, maar niet de vijf peso's extra voor de speelzaal. De Chileen- sche bezoekers verspreiden zich door het park en genieten van de prachtige bloem perken, ze bewonderen de groote fonteinen en kijken zich de oogen uit aan de irr vuur rood gekleede boys en de vergulde portiers, dan klimmen ze naar den daktuin, staren een beetje naar de onwaarschijnlijk-blauwe zee, en bestellen heel verstandig een kopje thee,/met een citroen erbij. En na een flinke poos stilletjes genoten te hebben, stappen ze op en gaan met 'n trammetje of met de bus naar huis. Het roulette-spelen laten zij graag over aan de Argentijnen, die hun als gasten even welkom, als onsympathiek als buren zijn. De Argentijnen vormen het publiek dat noodig Is om zulk een speelhol rendeerend te ma ken, want ze moeten zeer rijk zijn, alleen al om naar Vina del Mar te kunnen komen. De spoorweg immers, die hen er brengt, de Andesbaan, is waarschijnlijk wel de duurste ter wereld. Voor de 35 uur van Buenos Aires naar Valparaiso betaalt men een driehon derd gulden voor de plaats, daar komt nog vijf e» veertig bij voor den slaapwagen en nog eens zestig gulden extra voor de Pull- mann-luxe. Voor een Argentijnsche familie van vier personen, die naar een badplaats gaat, komt dus de reis heen en weer al te staan op een dikke drieduizend gulden, en daarbij nog niet inbegrepen de restauratie wagen en de kosten van de groote bagage! Geen wonder dus dat de badgasten, als zij eenmaal in Vina del Mar zijn, er willen prr- fiteeren ook. En de schatrijke Argentijnen meenen dat niet beter te kunnen doen dan door 's avonds om zes uur al in de rij te gaan staan dringen om in de speelzaal te komen. Daar blijven ze dan aan de roulette tafels plakken, tot de croupiers niet meer kunnen. Van alle speelzalen ter wereld is die in het casino van Vina del Mar het nuchterst en zakelijkst. In tegenstelling weer met den opzichtigen voorgevel is de zaal zoo streng cn eenvoudig mogelijk ingericht. Geen pleister werk, geen goud, geen ornamenten, geen fauteuils. Zelfs geen cognac. Hier wordt niets mooi gemaakt: hier wordt gespeeld! Aan een der tien roulette-tafels, juist zoo groot als in Monte-Carlo. Wie hier maar eens wil komen toekijken, wordt zoo verwon derd aangezien, dat hU zich beschaamd terugtrekt, offiches koopt en doet, waarvoor de speelzaal dient: zijn fiches aan den croupier verliezen. In al den tijd, dat zij spelen, zetten de Argentijnen slechts op enkele nummers, wat waarschijnlijk wel het verkeerdste is, wat men bij een roulette met 36 nummers doen kan. Een verstandig man zet afwisselend op zwart of op rood dan kan hij even afwis selend op zwart en rood verliezen Het is merkwaardig dat niet de heeren, met diamanten ringen en schreeuwende das sen, het gros van het publiek uitmaken in de speelzaal van Vina del Mar, maar hun dames, met zilvervosbont om den hals. Het is werkelijk jammer dat deze, inplaats van het heerlijke strand met hun tegenwoor digheid op te luisteren, zich liever door den croupier aan de speeltafel laten afsnauwen. Want de Chilenen zijn een milltairistisch volk, zelfs de croupiers, en hun „nada muó" doet eerder denken aan een barsch bevolen „halt", dan aan het baritonaal vloelende „rien ne va plus" van Monte Carlo. En steeds maar weer harken de croupiers de stukjes parelmoer bijeen, als waren 't kiezelsteentjes, in plaats van fiches van tien, twintig, honderd peso's.... H. K. Grandi heeft bij de toelichting van de be grooting van buitenlandsche zaken zijn aan gekondigde groote redevoering gehouden, die in hoofdzaak aan de vlootovereenkomst was gewijd. GRANDI Hij zeide o.a. dat de oplossing van het vlootvraagstuk tusschen de vijf voornaamste mogendheden een atmosfeer heeft geschapen, noodig voor de oplossing van andere pro- b'emen van niet minder groot belang voor Europa en de wereld. De fascistische regee ring had nooit het vertrouwen verloren met de Fransche regeering tot een oplossing van het vlootvraagstuk te geraken. Kan men zich voorstellen zoo vroeg Grandi dat de twee landen, die door zoovele gemeen schappelijke tradities met elkaar hadden ge staan op een onvergetelijk oogenblik, wel licht het ernstigste en roemrijkste in de ge schiedenis, geen groods'ag hadden kunnen vinden voor een vriendschappelijke verstand houding? De woorden door Briand in de Fransche Kamer gesproken, hebben in onze ziel een diepen weerklank gevonden. Het Italiaansche volk beantwoordt met soortge lijken geest de gevoelens, door den eminen- ten Franschen staatsman geuit. In het bezoek van den Enee'sehen minister heeft het Italiaansche vo'k een nieuw bewijs gezien van de historische vriendschap tus schen Engeland en Italië. Wat de overeenkomst zelf betreft verklaar de hij. dat een vergelijking van de sterkte der Italiaansche en der Fransche vloot, zoo als deze op 1 Januari "930 was en op 31 December 1936 zal zijn, doet zien. dat Italië een voordeel heeft gekregen, wat d* moderne oorlogsschepen betreft, en Frankrijk een voordeel wat betreft de ouct? schepen. Het zou onjuist zijn, de beteekenis van de oude scheper, en daarmede de beteekenis van de door Italië gedane concessies te ontken nen, doch evenmin mag men de draagwijdte overschatten. De overeenkomst beantwoordt nog niet aan de twee hoofdeischen van de Italiaan sche vlootpolitiek, n!. ontwapening tot het minimum, dat mogelijk is en gelijke sterkte van de Italiaansche vloot met dfe van de sterkst bewapende vlootmogendheid. Italië beschouwt ontwapening als defini tieve oplossing van het veilighe'dsvraagstuk en streeft naar een economische samenwer king, die het oog gericht houdt op het ver beteren van den economischen toestand der landen, die door de heerschende crisis zijn getroffen, evenals naar een nauwere solida riteit tusschen de Europeesche landen. De were'd maakte zelden een zoo geweldige crisis door en gevoelde zelden zooals thans de werking van historische krachten, die openlijk de illusie der onveranderlijkheid aantastten, volgens welke men op een be paald oogenb'ik geloofde het leven der vol ken voor altijd te kunnen bepalen. Niemand kende de diepte der politiek, en economische crisis Daarom is de Italiaansche regeertng bereid, mede te werken aan de verwezen lijking van het plan eener Europeesche Unie. Verzet tegen verkiezing van Hoover Na een conferentie te Washington werd door de leiders van democraten en oppositio- neele republikeinen verklaard, dat zij in de presidentscampagne in 1932 zullen samen gaan. Senator Norris, de leider van de opposanten in net congres, bevestigde deze beixhten, waarbij hij mededeelede, dat hij zich tegen een verkiezing van president Hoover zal ver zetten. Tegelijkertijd heeft senator Cordell Huil het denkbeeld van samenwerking tusschen demo craten en oppositioneele republikeinen onder steund. Gemeld wordt, dat senator Norris de candl- datuur van gouverneur Franklin Roosevelt voor het presidentschap zal steunen. Er zijn verschillende teekenen, die er op wijzen, dat de invloed van Gandhi, als poli tieke en nationale leider, aanmerkelijk is verzwakt. Gandhi zelf is er reeds op voorbereid, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat het Pan- Indische Congres, dat einde Maart in Kara chi samenkomt, zijn overeenkomst met den onder-koning Lord Irvin niet zou goedkeu ren. Aan een persvertegenwoordiger ver klaarde Gandhi, dat hij aan de 6000 afge vaardigden, die te Karachi zu'len vergaderen, de kwestie van vertrouwen zal stel'en. Wan neer het Congres zijn overeenkomst m°t Lord Irvin niet zou goedkeuren, dan zal de Mahathma zich uit de politiek terugtrekken en zich nergens meer mee bemoeien. Verder deelde Gandhi nog mede, dat de eenige regeeringsvorm, waarmede het Pan-Indische Congres genoegen zou nemen, moest bestaan in de Home-Rule. Wanneer de tweede Ronde Tafel-conferentie dergelijke besluiten zou nemen, dan is de vrede in Indië gewaar borgd. Dat de invloed van Gandhi verminderd is spreekt ook duidelijk uit het feit, dat de Congres-vrijwilligers in Bombay gewoon doorgaan, evenals vroeger toen er met de regeerlng nog geen vrede gespten was, om den verkoop van buiten'andsche artikelen te beletten. De kooplieden hopen, dat de Mahathma zal ingrijpen en de verhitte ge moederen tot rust zal brengen. De congres leiders in Bombay waren hiertoe niet in staat, want als zij de organ'satie van vrij willigers ontbinden dan zitten ze met de moeilijkheid om 2000 vrijwilligers, die dan overbodig geworden zijn, aan werk te helpen De officieele commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaak der geheimzin nige sterfgevallen in het Maasdal, is tot het resultaat gekomen, dat sommige fabrieken in het Maasdal groote hoeveelheden ge vaarlijke gassen laten ontsnappen zonder voldoende voorzorgsmaatregelen te nemen. Men acht het mogelijk, dat de regeering de betrokken fabrieken voor de rechtbank ter verantwoording zal roepen. Huldiging van Schiele De Thuringsche Landbond heeft gisteren te Weimar een groote Boerendag gehouden onder het motto: „Boeren, helpt U zelf". Aanwezig waren o.a de Rijksminister voor de Voedselvoorziening Schiele, de voorzitter van den Rijkslandbond Graaf Kalckreuth en de Rijksdagafgevaardigde Hepp. SCHIELE De voorzitter van den Thuringschen Land bond, de Thuringsche minister Baum, open de de bijeenkomst en dankte Minister Schie le voor wat hij voor den in nood verkeeren den landbouw had gedaan. Het landvolk eischte e-hter een wijziging in de Rijksregeering, wier samenstelling niet meer ln overeenstemming is met de ver houdingen in het land. Minister Baum deed een beroep op de nationaal-socialisten en op de Duitsch-nationalen om weer mede te werken, omdat hun afwezigheid uit den Rijksdag op den duur toch niet tot eenig resultaat zou voeren. Minister Schiele, die vervolgens het woord voerde, werd stormachtig toegejuicht. Na hem voerde Graaf Kalckreuth het woord en vervolgens nog een reeks van andere sprekers. Na afloop vormden de deelnemende boe ren een demonstratie, die op het marktplein door den Rijksdagafgevaardigde Hepp en door het lid van den Pruisischen Landdag Ponfik met een-kort woord ontbonden werd. Er deden zich geen incidenten voor. Een aan tal nazi's verspreidde manifesten, gericht te gen Rijksminister Schiele Tegen de opstandige militairen, die in de Spaansche vesting Jaca den opstand tegen de regeering hadden afgekondigd, eischte aan het einde van het proces de procureur- generaal der militaire rechtbank voor een kapitein, twee lu! tenants, twee adjudanten en een sergeant de doodstraf, tegen tien luitenants, zes adjudanten en 75 onderoffi cieren en manschappen levens'ange gevan genisstraf en tegen de overige beklaagden zes maanden hechtenis. Poging tot afpersing van 100.000 M. De politie van Pruisen, Beieren en Baden houdt zich, volgens een bericht in de „Mon- tagspost", gedurende laatste weken bezig met een poging tot afpersing, waarvan tot slachtoffer, de directeur-generaal van de Duitsche Spoorwegen, Dorpmuller, was ge kozen. Deze heeft een reeks dreigbrieven ontvan gen, waarin ernstige aanslagen werden aan gekondigd, ingeval hij niet een bedrag van 100.000 M. stortte. De afpersers hadden nauwkeurig aangegeven, welke spoorbrug gen zii voornemens waren in de lucht te doen vliegen, wanneer de Rijksspoorwegen niet voor het geld zorgden. Het briefpapier, dat gebruikt werd, blijkt, volgens het onder zoek, afkomstig te zijn uit automaten, gelijk die te Freiburg gebruikt worden en waren gedeeltelijk in Baden, gedeeltelijk in Beieren gepost. Verschillende sporen wijzen er op, dat de misdadigers in Beieren gezocht moe ten worden. Op de door de misdadigers ge noemde plaatsen hebben de rijksspoorwegen een pakket doen deponeeren met waa-delooze papieren. De bandieten hebben* zelfs kans gezien dit pakket in handen te krijgen, zon der door de politie gesnapt te worden. Toen bleek, dat zij teleurgesteld waren, hebben zij opnieuw een dreigbrief geschreven. De vroolijke keuken In de staatsgevangenis te Joliet, waar 1500 veroordeelden opgesloten zitten, zijn onlus ten uitgebroken. Na het middagmaal weiger den de gevangenen naar hun cellen terug te keeren en snelden naar de uitgangen. Er werd onmiddellijk alarm geblazen, waarna reservetroepen een cordon om de gevangenis sloten en machinegeweren op de ongewapen de muiters richtten. Drie gevangenen vielen een kapitein aan, dien zij mishandelden, doch werden door cipiers neergeslagen. Een zestig muiters vernielden volkomen het meubilair in de keuken en de eetzaal, doch na een bepaald aantal schoten herstelde de orde zich. Drie en veertig gevangenen werden in de boeien geslagen in cellen gevangen gezet. Vier gevangenen werden gewond, van wie twee zwaar. Eén cipier werd gewond. Drie dooden In 'n tramwagen te Buenoc Aires explodeerde heden een bom tengevolge waarvan drie personen werden gedood en vele anderen ge wond. De bom was in het bezit van een Italiaan Pieretti genaamd, en ontplofte op het oogen blik dat deze wilde uitstappen. Ook hij werd gedood. Het gebeuren heeft te Buenos Aires groot opzien gebaard. Uit Brussel wordt gemeld, dat archief onderzoekingen aanleiding hadden gegeven tot het vermoeden, dat in de Sint Goede- lekerk de schedel aanwezig zou zijn van de heilige Elisabeth van Hongarije. De aartshertogin Isabella zou in 1617 den sche del aan de kerk hebben vermaakt. Deze reliquie was afkomstig uit de Franche- Comté. Nu was er in de Sint Goedele inderdaad een reliquarium met een schedel, waarop de naam van Sint Elisabeth geschreven staat. Een onderzoek van dr. Vervaeck, dat de zer dagen plaats vond in tegenwoordigheid van een afgevaardigde van kardinaal Van Roev. voorts van Monseigneur Marinis en andere geestelijken, heeft doen blijken, dat de schedel in quaestie die van een vrouw Ondanks vuil en stof, dat Uw handen met de schoonmaak opdoen, blijven ze zacht cn mooi door ze vooral 's avonds in te wrijven met Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten van ten hoogste vijf-en-twintig jaar kan zijn. 't Geen met de historische gegevens, die men ten aanzien van St. Elisabeth be zit, overeenkomt. Zij was 24 jaar toen zij den 19den November 1231 stierf. Het bestuur van den bond van oud-ko'onia- len in Frankrijk heeft aan den Franschen mi nister van koloniën een verzoekschrift over handigd, waarin verschillende gunsten ge vraagd worden vcor de missionarissen. De organisatie dringt er bij den minister o.a. op aan, dat aan de Fransche missionaris sen, die een diensttijd van 5 jaar in de kolo niën hebben doorgebracht, zonder uitzonde ring een vrije overtocht terug naar Frankrijk worde gegeven. Vrije reis wordt ook gevraagd voor missio narissen, die ziek geworden zijn, die ver plaatst worden, of een nieuwe benoeming krijgen. Verder wordt ook aan den minister in over weging gegeven, om den missieoversten het recht te verleenen, om in hun district de noo- dige requisities te doen. Van de zijde der re geering en van het koloniaal bestuur moet aan de missie alle hulp worden verleend, die bevorderlijk is, om haar liefdadige doeleinden te bereiken. Hoe de heksen aan het werk gingen in den heksenketel De Zweedsche pers houdt zich op het oogenblik bezig met het project voor een kanaal, dat door het gebied van de Soten- fjord, de kuststrook tusschen Göteborg en Strömstad loopen zal. Deze fjord aan de Bohnskust, wordt door de bevolking heksenketel genoemd. Talrijke schepen stranden in deze fjord, waarvan de gevaren reeds in de middeleeuwsche sagen worden beschreven. De fjord staat zoo slecht bekend, dat vele passagiers der kustbooten er de voorkeur aan geven, aan land te gaan, om met vasten grond onder de voeten ,den gevaarlijken af stand af te leggen. Als de storm raast, vluch ten talrijke vaartuigen in de nabijgelegen haven. Het beuken der hooge golven tegen de klippen der Scten hoort men tot ver in het lnad. De oude Vikingen hebben ter herin nering aan de vele gestrande schepen op een hoogte nabij het Soten-jford een reusachtige gedenksteen opgericht. De naam Soten is afkomstig van een der dapperste Vikingerhelden, koning Sote, die op deze plaats woonde. Koning Trygoe, een held uit tahiike Scandinavische sagen, ligt, naar de volksmond vertelt, aan den oever der Scten begraven. Reeds in 1908 maakte de vertegenwoordi ger van het Zweedsche ministerie voor ver keerswezen een ontwern, voor het bouwen van een kanaal, evenwijdig aan de Soten- flord. De kosten werden toen op 10 millioen kronen ge-aamd. Een staatscommissie zou de moee'ilkheden onderzoeken. De boosaar dige fjord bakte de commissie evenwel een leelijke poets. Toen de stoomboot met de commissie aan boord, de Soten naderde, lag het beruchte fjord soiegelblank. Het was onmogelijk de commissie tot goedkeuring der uitgaven te bewegen. Thans is het ontwerp volledig uitgewerkt en bij het Zweedsche parlement ingediend. In een autobus In den afgeloopen nacht is het commu nistische lid van den „Bürgerschaft", Ernst Henning in een autobus door schoten uit een revolver doodelijk gewond. Naar de Hamburger politie mededeelt, be vond Henning zich ln gezelschap van een partijgenoot op weg naar Hamburg. Te Funfhausen stapten drie mannen in de autobus, die in den beginne rustig zaten. Plotseling stonden zij op, trokken revolvers en riepen den passagiers toe: „Handen om hoog!" Vervolgens vroegen zij Henning of hij het communistische lid André was, en eischten van hem, dat hij zijn papieren zou toonen. Toen Henning zijn naam noemde, voeg den de mannen hem toe: „Jou moeten wij juist hebben." Op hetzelfde oogenblik werden eenige schoten op hem gelost, de onverlaten spron gen vervolgens uit den wagen en losten van de straat af nog eenige schoten op de autobus. Henning werd doodelijk gewond, terwijl een leerares aan de beenen werd gewond. De daders konden in het donker ont snappen. In het belang van het onderzoek, worden nog geen nadere bijzonderheden gemeld Het St. Franciscus Xaverius- Uollege, te Tsining, is door brand verwoest. Het gebouw was pas in 1914 tot stand ge- DINSDAG 17 MAART 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsluitend KRO-ult* zending 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 11.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd- Halfuurtje Pastoor Perquin 12.002.00 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen -* 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Knip* cursus 4.006.00 Gramofoonpl. 6.09-* 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 6.306.45 Verbondskwartiertje 6.457.15 Schriftverbeteringscursus 7.15—8.00 Prof. Dr. A. P. H. A. Slijpen S. J „Appolonlusvaö Tyana, een pseudo Christus te Rome" 8.00 9.30 Lijdensmeditatie door Pastoor H. A* Bots. Met muzlk. medewerking 9.309.40 Vaz Dias 9.40—11.10 Concert KRO-quintet o.l.v. P. Lustenhouwer 11.1012.00 Gramo* foonpl. HTLVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-uit* zending 8.00—9.50 Gramofoonpl. 10.00 10.15 Morgenwijding 10.3012.00 Concert AVRO-kwintet o.l.v. F. Lupgens 12.15-* I.00 Gramofoonpl. 1.001.30 Concert. Holl» Strijkkwartet 2.004.00 Aansluiting Con* certgebouw. Solisten L. Zimmermann en F- Helmann 4 004.30 Piano-studiemuziek E. Veen en L. Schmidt 4.30—5.00 Radio- kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel 5.006.50 Gramofoonpl. 5.506.10 Dr. H. A. Zwijnen* berg: „De particuliere vrijwillige arbitrage in den veehandel" 6.107.00 Concert. Kovacs Lajos met orkest 7.007.30 Enft les 7.458.00 Gramofoonpl. 8.008.30 Sem Dresden spreekt over Mozart 880— 9.00 Concert. Omroeporkest o.l.v. N. Treep. G. Kulenkampf (viool) 9.000.30 Voor* drachten door Mevr. A. v. d. Lugt Melsert- Van Ees en C. v. d. Lugt Melsert 9.30— 10.10 Koorzang door de Wognummers 10.00 Vaz Dias 10.10—10.50 Concert Omroep orkest o.l.v. N. Treep 10.5012.00 Gramo foonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel doof E. O'Henry 1.20 Orkestconcert 2.15 Tele visie 2.25 Ultz. voor scholen 4.50 Orkest concert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.00 Orgelspel door G. Thalben Ball 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Orkest concert 8.20 Lezing. Daarna: vervolg con cert 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 10.00 St. Patricks Day-Pro* gramma. Orgel, concert door militaire orkest, koor enz. 11.201280 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.35—10.35 Gramofoonpl. 10.35 11.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoon- platen 12.251.50 Orkestconcert 4.20 5.20 Concert. Viool en piano 7.20 Concert. Orkest en zang. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Of kestconcert en zang 4.204.50 Kinderuur tje 7.207.30 Orkestconcert 7.309.10 „Et Sölvbryllup". Blijspel in 3 bedrijven van E. Gad 9.25—0.45 Duetten 9.45—1080 Orkestconcert. BRUSSEL, 508,5 en 338.2 M. 508,5 M.S 5.20 Orkestconcert 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 880 Orkestconcert en causerie 328.2 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.05 Kinderuurtje 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en cau serie. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen II.201215 Gramofoonpl. 12.151.20 Be richten 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20 3.50 Voordrachten 3.50450 Concert 4.507.20 Lezingen 7.20 Orkestconcert van Dostojewski 9.2010.00 Berichten en 7.50 Hoorspel „Der Idiot," naar den roman van Dostojewski 9.2010.00 Berichten en lezing, daarna tot 11.20 Operetteconcert. komen en bood plaats voor 300 leerlingen, waaronder er uit verschillende provincies en de beste families waren. De aardschokken in Zuid-Slavië duren nog steeds voprt. Ook valt er 'n regen van slik. De opwinding onder de bevolking is dientengevolge weer gestegen. Bij de jongste aardbeving in den Pelopon nesus zijn 138 huizen, 2 kerken en 2 scho len totaal verwoest. De Spaansche minister-president spreekt formeel de geruchten nopens het aftreden van den minister van oorlog tegen. De operatie van den vroegeren Duit- schen rijkskanselier, Hermann Mtiller, is goed geslaagd. De toestand van den patiënt is bevredigend. Amsterdam, Nieuwendijk 225-229 Utrecht, Oude Gracht 151 Naar het Eugelsch 4. En, of dit niet genoeg was, kwam er nog een ver familielid in de buurt wonen, een schrijver, die echter nooit eenigen naam had gemaakt en die al de bitterheid van zijn ge moed luchtte tegenover zijn dochter, zoodat die arme Fay een verre van benijdenswaar dig lot had. Simon was de eenige, die vrij was van in halige bedoelingen, en, daar de anderen wis ten, hoe onpractiseh de „droomer" immers was, zagen ze ook niets geen gevaar voor mededinging in zijn omgang met den gene raal. Zij hadden zich nooit de moeite gege ven. om zich eenigszins te verdiepen in her geen er in den „droomer" omging; maar neef Philip begreep zeer goed de idealen van den jongen man; want wonder-veel kwamen die overeen met zijn eigen aspira ties uit zijn jonge jaren. Misschien dat van de jongeren alleen Fay vermoedde, wat een teederheid er in Simons hart school voor de bedroefden en ongeluk- kigen; althans tot hèm was het, dat zij zich wendde in haar moeilijkheden en niet tot zijn knappen broer, wieu zij zulk een ver eering toedroeg, ondanks diens grove zelf zucht. Terwijl Simon naast haar voortliep, be hoedzaam zijn groote stappen inhoudend, zoodat hij gelijken tred met haar hield, liet hij steeds den blik weiden over de uitgestrek te landerijen. Deze nieuwe bezitting toch be duidde hem zooveel meer, dan iemand wel vermoedde, en in zijn vurig verlangen, om de schoonste van zijn droomen tot verwezen lijking te brengen, vergat hij al de nieuwe lessen, die hij had geleerd: de wijze wenken betreffende het bouwen van stallen, het koo- pen van een jacht en het laten aanbrengen van golfvelden, waarop Ronald hem met zoo veel ernst gewezen had, als zijnde slechts een staaltje van zijn plicht tegenover hen allen In de jaren, dat hij zoo hopeloos had ter neer gelegen, was al dikwijls 't verlangen bi) hem opgekomen, dat hij zijn arme lotgenoo- ten toch zou kunnen helpen; hun lijden al thans zou kunnen verzachten; en nu voelde hij er zich ineens toe in staat en ook toe ge rechtigd, daar hi) zich een voorval had herin nerd uit het samenzijn met neef Philip, dat nu eerst van beteekenis voor hem werd. Hij had met den generaal op den heuveltop gestaan en van daar hadden ze het uitzcht genoten over heel het goed. „Als dit nu alles aan jóu behoorde Simon, wat zou je dan doen?" had neef Philip on verwacht gevraagd. En zonder eenige aarzeling had het ant woord geluid; „Ik zou er een ziekenhuis van maken," „Een ziekenhuis?" „Ja, een tehuis voor arme, ongeneeslijke kreupelen en aan het hoofd daarvan zou ik dan den knappen Duitsshen dokter willen hebben, die mij zoo prachtig genezen heeft." „Dus: een ziekenhuis om beter in te wor den, of een tehuis om in te sterven, zou Je bedoeling zijn?" vroeg de generaal met groo- ten nadruk. Daarop was een stilzwijgen ingetreden en toen waren ze samen den heuvel afgeloo pen, de oude heer met den arm om de schouders van den jongen. Maar, door dat stilzwijgen voelde Simon, had hij de toestemming, neen, liever de or der gekregen, om die duizenden te gebruiken op de door hem genoemde wijze Waarom zou neef Philip, die zijn illusie immers kende, hem anders zijn millioen hebben na gelaten? O, als hij dan dacht aan de pijnen en het leed, die hij zou kunnen verzachten; den zonneschijn, dien hij zou kunnen aanbren gen in het anders zoo droeve bestaan van vele ongelukkigenl Hij droomde de Abbey al geheel in een ziekenhuis herschapen: ln de hal stonden rijen witte bedden en in het park en in de oranjerie zaten en lagen tal van her stellenden. Alles zou hij aanwenden voor de verwe zenlijking van dit heerlijke plan, En zelve bleef hi) geheel op den achtergrond; hij zou slapen op een zolderkamertje, want de be schikbare ruimte moest zooveel mogelijk pro ductief gemaakt worden voor de erge pa tiënten. Maar zijn familie.1 Die moest immers altijd numero één wezen in zijn gedachte, luidde de les, die hem van morgen met zoo veel nadruk was ingeprent. „Hoe kijk je opeens zoo bedrukt, Simon?" vroeg Fay. „Zie je er tegenop, om Vader te ontmoeten? Kijk, daar staat hij al aan het venster uit te kijken." Fay Ferrol woonde met haar vader in een huisje, de „Duiventil" geheeten. Mr. Ferroi kwam de jongelui reeds tegemoet en begon op schamperen toon: „Zoo, Simon, ik ben blij, je te zien. Ik had niet verwacht, dat je nog komen zoudt in de veranderde omstandigheden." „Maar, vader!" riep Fay. „U weet immers, dat Simon altijd dezelfde zal blijven." „Volstrekt niet, Fay! Als je ineens mil- lionnair wordt, kan je onmogelijk dezelfde zijn!" „Laat u mij het nieuwe hoofdstuk eens hooren," trachtte Simon de gedachten van den ouden heer op iets anders te brengen. „Wat dost de held nü?" „Hij heeft in eens een groot fortuin gekre gen en deelt dit edelmoed'g met zijn minder door het let begunstigde familieleden." „Maar, vader! Hoe komt u er zoo toe, den tnhoud ineens geheel anders uit te werken?" „Ja, kind, daar heb jij zoo geen verstand van! Laat mij nu ook maar met Simon al leen. Wacht eens, wat hebben wij voor lunch?'' „Koud schapenvleesch," antwoordde Fay. „Hoor eens, ik geloof niet, dat wij, in onze veranderde omstandigheden aan de lunch al vleesch moeten hebben! Bewaar dat voor vanavond. Brood en kaas is nu goed genoeg." „Wat meent u met die „veranderde omstan digheden?" vroeg Simon. „De vraag is niet kiesch, vriendlief! Het schijnt, helaas, dat het bezit van geld doo- dend werkt op de fijnere gevoelens. Maar nu neef Philip mijn naam geschrapt heeft uit zijn testament...." „Neem mij niet kwalijk," viel Simon in. „Als u na zijn dood dan al niet beter af bent, u is toch ook niet slechter af, zou ik mee nen?" „Kijk eens. Jongen, ik mis nu het uitzicht op betere dagen en dit op zichzelve is een verlies, zoodat wij ons dan ook genoodzaakt zullen zien, onze huishouding op «og eenvou diger voet te schoeien, tenzij er hulp komt van buitenaf. Nu Fav, voor de lunch dus voor jou een gebakken eitje en voor mij brood en kaas; en verder zullen wij, voor het oogen blik, nu die prozaïsche onderwerpen aan kant zetten en ons in het romantische gaan verdiepen, hè, Slmon?" HOOFDSTUK m „Wel wat doen jullie hier eigenlijk, als ik vragen mag" riep Ronald, toen hij zijn zus ter en zijn nichtje bijeen vond zitten in de hal. „Ik dacht, dat het theetijd was," „Ja", nam Vera het woord, „dat is ook zoo. Maar we zagen daar net Simon de oprijlaan inkomen en we wilden hem vragen om met ons thee te drinken." „Zoo, zoo? Dan toch zeker niet met Simon, den „droomer", maar met Slmon, den milU- onnair?" „Houd je plagerijen voor je, Ronald," zei Maud bits. „We hoeven ons heusch voor el kaar niet groot te houden! Denk ja, dat wij niet heel goed merken, hoe jij het er op toe legt, om zijn paarden voor hem te koopen, die je dan zelf berijden zult, en al de verbe teringen in de jacht aan te brengen, waar van jij dan ook hoofdzakelijk profiteeren zult...." „Nu goed, kinderen! Laten wij elkander nu maar niet bemoeilijken, dan kunnen wij ieder ons slagje slaan!" „Ik ben niet van plan, om mijn „slagje" te slaan," antwoordde Vera kalm. „Er is maar één ding. dat ik graag hebben zou; begrijp je, wat dat is?" „Nu, of ik het begrijp! Je meent den paar- len halsketting met het opalen slot, hè?" lachte Ronald eens fijntjes. En Vera ont kende dit niet. (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6