I f250.- f125.- f50.- De ONDERWIJS-PACIFICAT1E EN DE S.D.A.P. Eerste steenlegging van het nieuwe R. K. Ziekenhuis te Zaandam ZIJ, Nieuwe Haarlemsclie bureauxnassaulaan 49 ÖIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN 1 I WOENSDAG 18 MAART 1931 DRIE E^ VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17719 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De moord in een toren te Amsterdam Verdachte poogt een mede gedetineerde om te koopen Auto door een trein gegrepen op onbewaakten overweg Auto met Geestelijken door een trein versplinterd Z. Ém. Kardinaal Maffi t Groote belangstelling van Zaandams Katholieken Opcenten tabaksaccijns op sigaretten die zich thans op de abonneeren ontvan&en de nummers tot 1 Aprila.s. VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Hooge Raad Directie N. H. Courant Ernstige bandjirs Van Kali Tjibooni Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15|Ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné'* op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarden kgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 UUtlU»™' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van *n anderen vinger Verschenen is een heel belangrijk opport. Wij bedoelen het rapport betreffende onderwijspacificatie, uitgebracht door jje commissie, welke daartoe bij partij besluit van 8 Maart 1930 door het be duur der S. D. A. P. werd ingesteld. Met voldoening mag geconstateerd borden, dat het rapporteurscollege in j>r°ote meerderheid blijkt te staan op standpunt, dat de uitspraak van het Groninger congres van 1902 waarbij S. D. A. P. het beginsel van de finau- Jjeeie gelijkstelling van het bijzonder en "et openbaar onderwijs heeft aanvaard bevestigd dient te worden. Weliswaar is hiermede alle goeds var, rapport gezegd; immers, voor de ^kdere onderwijsgebieden wil het rap- tort de gelijkstelling niet aanvaarden, ^kt ons niet heel consequent en tame- jjik achterlijk voorkomt; het heet, dat •*et beginsel der finantieele gelijkstel- 'kig (in de Grondwet alleen voor het ^ager Onderwijs voorgeschreven) voor andere onderwijsgebieden niet ei- *®nd moet worden, „aangezien de gron den, waarop dat beginsel voor het lager °bderwijs steunt, niet of slechts in g?- ^bge mate voor de andere onderwijs gebieden bestaan". (Het zal de commis- moeilijk vallen, deze bewering behoorlijk waar te maken!) Voor het voorbereidend (bewaar- behool-) onderwijs, alsook voor het ver volgonderwijs worden wettelijke regelin gen verlangd", waarbij „tegen onnoodige 6Mitsing wordt gewaakt" (ook wij zijn 'egen onnoodige splitsing, maar wij *reezen, dat de rapporteurs onder het ^Oord „onnoodig" wel iets anders dan V"j zullen verstaanvan het nijver heidsonderwijs wordt gezegd, „dat op bet gebied van dat onderwijs 'allerminst feden bestaat voor een splitsing naar c°nfessie, terwijl deze splitsing op dit gebied meer nog dan elders schade voor bet onderwijs oplevert" ten aanzien jAn het middelbaar en voorbereidend booger onderwijs wordt verlangd, dat Gemeentelijke en bijzondere scholen jVar oVéTeenkomstigen maatstaf door 'et rijk worden gesubsidieerd, echter ponder dat de volledige kosten van het bijzonder onderwijs door de overheid ^orden vergoed" voor het hoog er 0hderwijs ten slotte wordt de „splitsing baar confessie" radicaal verworpen, •Aangezien bij het hooger onderwijs de jNje beoefening der wetenschap verze kerd moet zijn en door geen vooropge- 'belde dogma's worden belemmerd". Op al deze aanvechtbaarheden gaari Mj thans niet in; wij hebben slechts billen doen uitkomen, dat het rapport iedere verdere (volkomen) finan- 'eele gelijkstelling niets weten wil, en bat uitsluitend de eenmaal gegeven uit braak ten aanzien van het lager onder- Vijs gehandhaafd wordt. Hierin zitten natuurlijk groote incon sequenties en onbillijkheden, maar het elt, dat de rapporteurs het eenmaal Gegeven woord ten aanzien van het Ager onderwijs althans gestand gedaan Villen zien, dat men althans niet on- t|'ouw wil worden, mag gezien de appositie In de S. D. A. P. toch niet bbderschat worden. Hoe fel en venijnig die oppositie is, *an blijken uit het minderheidsrapport, bat twee leden der commissie aan het bfflcieele rapp#t hebben toegevoegd. In het minderheidsrapport wordt er gewezen, dat de uitspraak van 1902 Viel met een stemmenverhouding van "l9 tegen 348 stemmen en 98 blanco's. .,Na langdurige beraadslagingen" en bdanks „een vrij krachtige oppositie bt het laatst toe"; en toen telde de D. A. P. in totaal nog maar ongeveer '000 leden; thans telt zij er meer dan ®0.000. In het minderheidsrapport lezen wij brder; ,,Wat heeft de practijk daarna ons nu geleerd? De goede rechtspositie voor de bijzondere onderwijzers, door den Staat gewaarborgd, is niet verkregen. De vrije keuze voor de economisch af hankelijke ouders spot met alle werkelijk heid. Kosteloosheid van het onderwijs bleef een vrome wensch, al is de propor- tioneele schoolgeldheffing na '20 verkregen op zichzelf een verbetering in de school geldheffing van vóór '20. Aan de verheffing van het onderwijspeil over de ganselie linie ontbreekt al te veel. Wel is verkregen een moreele en mate- rieele versterking van de kerk en sterke achteruitgang van het openbaar onderwin, dat nog altijd voor de sociaal-democratie de voorkeur verdient. En hoe staat het met de politieke verwachtingen In 1902 vóór de aanneming der Groninger Schoolmotle Uitgesproken? Zijn de rechtsche groepen Verzwakt en zijn groote groepen van cleri- cale arbeiders 'gemakkelijker onder den invloed der socialistische propaganda ge komen? De feiten wijzen het niet uit. De clericale partijen bleven vrijwel op hun oude kracht (ong. 58 Kamerleden); we hadden jarenlang een coalitie-regeering of een buitenparlementaire regeering, dic- Van een clericale in anti-socialistische op- Vattingen weinig verschilt. De 7 sociaal democratische Kamerleden in 1902, zeker Ze groeiden tot 24 -op heden, maar de wirut Voor de sociaal-democratie ging grooten- deels ten koste van de liberale partij, die Van 34 tot 8 Kamerleden daalde, of kwam van die arbeidersgroepen, die door de in voering van het algemeen kiesrecht in 1918 kiesgerechtigd werden. Voornamelijk dus arbeiders, die ten minste wat hun stembiljet betrof, reeds buiten de kerke lijke partijen stonden, op wie de propa ganda der kerkelijke partijen geen vat had. Van eenige reëele verzwakking der coalitiepartijen, van eenigen massalen overgang van kerkelijke stemmen naar onze partij is slechts zeer weinig te be speuren. De nadeelen voor het openbaar onder wijs zijn niet weggebleven. Volgens het laatste onderwijsverslag is 61. pet. van aile lager onderwijs reeds „bijzonder", het door de S. D. A. P. (meer gewenschte) openbare onderwijs daalde tot 39 pet. en nog gaat die daling, vooral op het platteland, regel matig door, zelfs in de groote steden weet het openbaar onderwijs zijn «positie niet meer te handhaven. Verontrustend is daarbij de groote toename van de zeer kleine scholen; de één- en tweemansscho- len, de scholen, waarin het uiterst moeilijk is goede onderwijsresultaten te behalen. Niet minder verontrustend is het feit, dat er thans reeds 150 gemeenten zijn, waar het openbaar onderwijs geheel verdwenen is. Ook dat aantal gemeenten stijgt. Eer bedenkelijk verschijnsel, dat dezen groei van het bijzonder onderwijs begeleidt, zijn wel de steeds sterker wordende aanvallen op de „neutraliteit" van het openbaar onderwijs, gewekt door de clericale tegen standers, helaas méé bevorderd door bur- gerlijke-niet rechtsche voorstanders van openbaar onderwijs." In het rapport wordt er verder tegen getoornd, dat het bijzonder, het cleri- caal onderwijs kwantitatief en kwalita tief zoozeer groeit dat de gelijkstelling „staatsgeld op onderscheidene manieren direct ten voordeele doet komen van kerkelijke instellingen", „dat de bijzon dere school in Nederland in het alge meen niets anders is dan een onderdeel der Kerk", „dat ongeveer 95 pet. der R. K. scholen worden beheerscht en, be stuurd door de kerken of de organen, die met die kerk verbonden zijn", „dat de gewone ieerkrachten steeds meer door kloosterpersoneel, door monniken en nonnen vervangen" worden. Dat vinden de minderheidsrappor teurs allemaal al heel erg, doch: „dat de Staat geld zou moeten uitgeven, dus ook het geld van niet-geloovigen, van sociaal-democraten, vrijdenkers, enz. voor het onderwijzen der kerkelijke leerstellin gen aan de jeugd, dat is een „beginsel", dat de sociaal-democratie niet alleen moet afwijzen, maar met volle kracht moet bestrijden." 't Is dus uit partijpolitieke en anti- clericale, vooral anti-katholieke overwe gingen, dat het minderheidsrapport de pacificatie niet alleen niet wil hand haven, maar haar „met volle kracht" meent te moeien bestrijden. Wij vertrouwen ten volle, dat de meerderheid het ten congresse royaal winnen zal: een bestuurs-meening, gepropageerd door de sociaal-demokratische pers, ver liest het in de S. D. A. P. niet gemakke lijk. Maar toch mogen wij voor de toekomst niet al te gerust zijn: wij voor ons mee- nen, dat het numerieke der oppositie tegen de onderwijspacificatie niet tot uitdrukking komt in de verhouding S;2 van meerderheid en minderheid der rapporteurs. De oppositie in de partij is o.i. nume riek sterker, en wij zien de linksche groepen nog maar steeds groeien en laten we zeggen vrijmoediger worden. Voorloopig zal het gevaar voor de pacificatie nog wel bezworen worden, maar wat de toekomst brengen zal is gezien de felheid, waarmede de oppositie gevoerd wordt en gezien de gretig aan vaarde „argumenten", waarmede zij speculeert op partijpolitieke en anti- clericale driften, heel onzeker. Waakzaam blijven! Dat is het parool. Door een bewaker betrapt Zooals men weet, bevindt zich in het Huis van Bewaring te Amsterdam reeds sedert 'n aantal maanden de Haagsche leidekkerspa troon M., die verdacht wordt een aantal ja ren geleden, tijdens de uitvoering van werk zaamheden aan den koepel van de Gerardus Majellakerk aan het Ambonplein in de hoofdstad, zijn compagnon, op wiens leven hij een z.g. compagnonsverzekering had ge sloten, van het leven te hebben beroofd. Dezer dagen is er, door de schuld van ver dachte zelf, in deze zaak een verrassende wending gekomen, waardoor de vermoedens tegen hem ten zeerste worden versterkt. M. heeft n.l. aan een mede in het Huis van Bewaring vertoevenden gedetineerde een briefje ter hand gesteld, waarin hij dezen trachtte om te koopen tot het afleggen van een valsche verklaring, waardoor de vermoe dens tegen zijn gewezen knecht W. zouden worden versterkt. M. had dit briefje verstopt in een stuk brood, dat hij daarna dik met boter, hem uit de cantine verstrekt, had be smeerd. Tijdens het luchten trachtte hij dit stuk brood aan den mede-gedetineerde te overhandigen, hetgeen door een bewaker werd gezien. Deze nam het brood in beslag en ontdekte daarbij het briefje, dat aan stonds aan den rechter-commissaris ter hand werd gesteld. Zooals te begrijpen is, wordt de geloofwaardigheid van de door M„ ten op zicht? van W. geuite beschuldigingen thans tot een minimum teruggebracht. Ook in an dere opzichten zijn er meldt „De Nieuws bron" tegen M. ernstige vermoedens; naar aanleiding waarvan ook een instructie we gens brandstichting indertijd te Zwijndrecht gepleegd, tegen hem is geopend. Als verdedi ger van M. is aangezocht mr. F. A. Kokosky uit Amsterdam, die dit aanzoek voorloopig heeft aanvaard, doch zich zijn definitieve be slissing heeft voorbehouden tot tijd en wijle de instructie zal zijn gesloten. EEN JEUGDIG PRIESTER GEDOOD. Twee ernstig gewonden. Gisteravond omstreeks half zes is op den onbewaakten overweg NeedeEiber gen een automobiel, bestuurd door den Weleerw. Heer kapelaan J. H. Krabbsnborg uit Groenlo gegrepen door den trein, die omstreeks half zes uit Neede naar Eiber gen vertrekt. De auto werd een eindweegs medege- sleurd en is geheel vernield. Kapelaan Krabbenborg was op slag dood. De Zeer- eerw. Heer pastoor J. P. P. Oosterbaan, Pastoor-Deken van Groenlo, werd zwaar gewond en de Weleerw. Heer kapelaan A. M. v. Soest, eveneens uit Groenlo, die ook in den auto gezeten was, bekwam minder ernstig letsel. De beide gewonde geestelijken zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Groenlo vervoerd. Het lijk van kapelaan Krabbenborg werd in een nabij den overweg gelegen woning binnengedragen. De burgermeesters van Neede en Eibergen waren spoedig na het gebeuren van het vreesclijk ongeluk ter plaatse om in hun kwaliteit van hulpofficieren van justitie een onderzoek in te stellen. Nader meldt men ons, dat ook het lijk van kapelaan J. H. Krabbenborg naar het ziekenhuis te Groenlo is overgebracht. De toestand der beide anderen was na aankomst in het ziekenhuis te Groenlo naar omstandigheden betrekkelijk gunstig. Kapelaan Krabbenborg was 31 jaar, Postoor-Deken J. J. P. Oosterbaan en ka pelaan A. M. van Soest, zijn resp. 53 er, 35 jaar oud. De door hen bekomen verwon dingen bleken minder ernstig te zijn dan zij zich lieten aanzien. Gisteravond was hun toestand goed. Nadat Dinsdagmorgen in de kerk alhier een gezongen H. Mis was opgedragen dooi den Zeereerw. heer Pastoor J. Zwart, om Gods zegen af te smesken over den bouw van het nieuwe R.K. Ziekenhuis vond om ongeveer 10.15 de plechtige eerste steenleg ging plaats, welke ook door Pastoor Zwart geschiedde. we ziekenhuis op zich zullen nemen. Verder de regenten der St. Janstichting, het R.K. Kerkbestuur, R.K. Armbestuur, enz. enz. Pastoor Zwart werd bijgestaan door Pa stoor Jacobs van 't Kalf, alsmede door de kapelaans der parochie, de eerw. heeren G. Morsch en J. Schoots. Een speciaal steiger- werk was gemaakt voor deze steenlegging. Velen hadden zich rond het groote bouw werk verzameld. Onder de officieele personen merkten wij op den Pastoor van 't Kalf, den Zeereerwaarde heer J. Jacobs, de Eerw. heeren Kapelaans der St. Bonifacius parochie, eenige zusters der St. Janstichting met aan het hoofd haar Priorin, welke zus ters de verpleging en verzorging in het nieu- 1 11 v "ny—iinumpmny Sis -♦ Onder groote belangstelling van de zijde van Zaandams Katholieken heeft gisteren de plechtige eerstc-stcenlegging van het nieuwe R. K. Ziekenhuis plaats gehad. Hier boven plaatsen wij een tweetal foto's van deze plechtigheid. Op de eene ziet men den Zeereerw. heer pastoor J. Zwart, die den steen plaatst, en op de andere boe de zusters, die het ziekenhuis zullen betrekken, een steen inmetselen Te ruim 10 uur nam pastoor Zwart het woord en richtte de volgende woorden tot de aanwezigen: Eerw. Zusters, dames en hee ren, het doet mij een groot genoegen een zoo groot getal belangstellenden hier aan wezig te zien bij de eerste steenlegging van het groote werk hetwelk we begonnen zijn. Wat een reuzenwerk zult ge zeggen, en ai- licht zult ge u hebben afgevraagd: wat moet daarvoor niet gedaan worden. Zeker, er moet veel gedaan worden, en we zullen wel eens moeilijke tijden doormaken, maar juist daarom hoop ik, dat als het college van regenten bij u aanklopt om steun, net niet tevergeefs zal komen. Toont uwe be langstelling, niet alleen financieel, doch vooral door uw gebed, want dien .steun heb ben we vooral noodig. Spr. herinnerde ver volgens aan zijn 1.1. Zondag gehouden pre dicate, waarin spr. zeide, dat als de Heer het huis niet bouwt, dan werken de bou wers tevergeefs. Op de eerste plaats wordt dit Roomsche Ziekenhuis gezet tot meerdere eer en glorie van God, en voorts voor de lijdende menschheid. Tot slot sprak Zijn Eerw. de hoop uit, dat God dit werk zal zegenen en de kracht geven om het tot stand te brengen. Hierna werd onder groote belangstelling de wijdingsplechtigheid verricht, waarna de eerste steen (een holle steen, waarin in een nikkelen etui medailles zijn ingesloten van St. Jan en den H. Jozef) door Pastoor Zwart werd ingemetseld. Hierna werden nog steenen gelegd door Pastoor Jacobs, kapelaan Morseh, kapelaan Schoots, kapelaan v. d. Berg, waarna voor belangstellenden gelegenheid bestond een steen te leggen, waarby om een offertje ge vraagd werd. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Nu is het wachten op de opening, welke nog wel een jaartje zal duren, zooals ons de aannemer, de heer Bot uit Heer-Hugowaard, mededeelde. Z. EM. KARDINAAL MAFFI is na langdurige ongesteldheid op 72-jarigen leeftijd te Pisa overleden. Kardinaal Pietro Maffi, aartsbisschop van Pisa, werd geboren 12 October 1858 in Cor- teolona bij Pavia en in 1881 tot priester ge wijd. In den beginne doceerde Z. Em. aan het seminarie in Pavia de philosophie, daarna legde hy zich toe op de natuurwe- tenschappeiyke en astronomische studie. Op dit gebied heeft hy zich bekendheid verwor ven als oprichter van de „Revue der phy- sische en mathematische wetenschappen." In het jaar 1901 werd hij op verzoek van kardinaal Riboldi diens wijbisschop in het aartsdiocees Ravenna, met den titel: Bis schop van Caesarea. Na den dood van den kardinaal was hy korten tyd waarnemend bisschop van Ravenna. In 1903 werd hy be noemd tot aartsbisschop van Pisa. Het jaar daarop volgde zijn benoeming tot directeur van de Vaticainsche sterrenwacht. Kardi naal werd hij in April 1907. Op de Eucharistische Congressen in Mal- land (1922) en Fano (1925) trad Z. Em. op als Apostolisch Legaat. Kardinaal Maffi ijverde steeds voor de verzoening tusschen het Vaticaan en het Quirinaal; aan de totstandkoming van defee verzoening heeft hij dan ook een actief aandeel gehad. Hy stond voöra] met het Italiaansche ko ningshuis op goeden voet en had als Aarts bisschop van Pisa herhaaldelijk gelegenheid om persooniyk contact met den koning te hebben wanneer Victor Emanuel de zomer maanden op het koninklijk zomerverbiyf nabij Pisa doorbracht. Z. Em. werd begiftigd met de Italiaansche Annunciatenorde en met het Grootkruis van de Belgische Leo poldsorde. Hij was lid van de ceremonieele congregatie der Pauselijke Curie. Verleden jaar heeft hij het huweiyk van kroonprins Umberto en prinses Mane Jose van België ingezegend. De laatste dagen verergerde de toestand van den kardinaal. Bij de influenza kwam longontsteking. De H. Vader en de koning van Italië hielden zich voortdurend op de hoogte van den toestand van den patiënt. Hedenmorgen is hy zacht en kalm in den Heer ontslapen. V. D. meldt: Door het overlijden van Kardinaal Maffi daalt het aantal kardinalen tot 58. Hiervan zyn 28 Italianen en 30 van andere nationa liteit. Op het oogenblik zijn dus 12 kardi naalsplaatsen niet bézet. Naar verluidt, zou Paus Pius XI in een na Paschen te houden consistorie het College van Kardinalen weer willen aanvullen. Van de door Paus Pius X geconsacreerde kardinalen zyn thans, na het overiyden van kardinaal Maffi, nog slechts tien in leven. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). Inwerkingtreding uitgesteld tot 1 Juni By tweede nota van wijziging van het wetsontwerp inzake aanvulling van de lee- ningwet 1914 en heffing var. opcenten op den tabaksaccqns op sigaretten wordt voor gesteld de invoering der nieuwe heffing in plaats van op 1 April te stellen op 1 Juni 1931, daar verwacht wordt, dat voor het ge reedmaken-en distribueeren van de voor de uitvoering van de wet benoodigde aanvul lingszegels een zoodanige tijd vereischt wordt, dat de invoering der nieuwe heffing veiligheidshalve niet vroeger gesteld moet worden dan op 1 Juni. Voorts wordt het wenschelijk geacht met het oog op de ter uitvoering van de wet uit te vaardigen voorschriften, dat de wet zoo spoedig mógelijk na haar totstandkoming in werking treedt weshalve aan het ont werp een nieuw artikel VIII wordt toege voegd luidende: „Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging." Mr. J. L. M. Meckmann benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen. (blz. 1, 1ste blad) Verhooging van den accyns op sigaretten uitgesteld. (blz. 1, 1ste blad) Auto met drie geestelijken bij Neede door locomotief gegrepen. Een kapelaan gedood. (blz. 1, 1ste olad) De ramp met de „Viking" te wijten aan onvoorzichtigheid? (blz. 1, 3de blad) De douane-conferentie te Genève mislukt. (blz. 1, 3de Diad) De Engelsche Luchtvaartbegrooting, (biz. 1, 3de blad) De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Octrooiwet aangenomen met 57 tegen 9 stemmen. (blz. 2, 3de blad) Justitie-begrooting in de Eerste Kamer. (blz. 2, 3de blad) f Barometerstand 9 uur v.m.: 7.66 achter uit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.38. Hoogste barometerstand 773.1 te Breslau. Laagste barometerstand 732.9 te Vardö. Verwachting: Meest matige, oostelyke tot zuidoosteiyken of zuideiyken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, temperatuur des nachts om het vriespunt, overdag iets zach ter. Mr. Meckmann tot raadsheer benoemd De „Staatscourant" van gisteravond be vat de benoeming van mr. J. L. M. Meck mann; rechter in de rechtbank te Amster dam, tot raadsheer by den Hoogen Raad. Johannes Leonardus Maria Meckmann is 17 Maart 1878 te Amsterdam geboren. Hy bezocht het St. Willebrordus-Gymnasium te Katwijk aan den Rün en studeerde daarna aan de Gemeente-Universiteit te Amster dam, waar hy 12 Juli 1901 op stellingen promoveerde. Tot 1906 was mr. Meckmann te Bergen- op -Zoom als advocaat gevestigd, werd in Juni van dat jaar griffier bij het kantonge recht te Druten, in Aug. 1909 substituut griffier bij de Rechtbank tt Haarlem, in November 1914 rechter te Almelo en was sedert 3 Juni 1919 rechter in de Rechtbank te Amsterdam. Gisternacht had een hevige bandjir plaats van de Kali Tjibooni, onderdistrict Tjiandjoer, district Soreang, afdeeling Ban doeng. Drie groote bruggen van den weg naar de ondernemingen Tjibooni en Tjibil- too werden weggeslagen. De bevolking van de dessa Tjipoolang is gevlucht. Een aard storting vernielde nabij Tjipanas de bad huisjes. Tot nu toe is er een doode. De ondernemingen zijn geïsoleerd. De water leiding van Tjibooni is grondig vernield. De waterstand is drie meter boven het niveau onder normale omstandigheden. Een gemetselde dijk nabij Tjipanas is weggesla gen. Een bahooterrein is vernield. Van de Tjikondang-rivier De „Preangerbode" meldt uit Tjiandjoer, dat gisternacht een zware bandjir van de Tjikondang-rivier van de spoorbaan bij het station Tjibeber 45 meter heeft weggeslagen. De spoorwegverbinding Tjiandjoei—Soeka- boemi is vermoedelijk een week gestremd. De dessaweg by Handjawar is over een lengte van dertig meter weggeslagen, ter wijl circa 50 bouw sawah overstroomd is. De oogst is er gelukkig minder door getrof fen. De irrigatiedyk by de Tjikondang-wa- tervang Is weggeslagen. 4000 kubieke meter grond, welke benoodigd is om het gat te stoppen onder de spoorbaan, is weggeslagen. De stremming in het spoorwegverkeer zal veertien dagen duren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1