e Laatste Nieuws De Leidsche Courant Amsterdamsche Beurc Cheque-koersen Stofzuigerhuis MAERTENS HEfflHGA &WUTHRICH, HAARLEM PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Zwarte diamanten uit Brazilië Invoering van den gcuden standaard in Zwitserland STADSNIEUWS Agenda 18 Maart Agenda 19 Maart Het tekort bij de H. O. V. Alliance Francalse V akor ganisaties-Conïerentie N. Z. H. T. M. H. O. V. Verkeersongevallen Een kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord Typografische Studiekring Haarlem ALLÉÉN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS STERIOSCOPEN CandidaatstelHng Prov. Staten R. K. Prcpagandaclub Jansstraat-Veresmging Gevonden voorwerpen en dieren De vriendin van den gevangene Statuten BURGERLIJKE STAND ELCK WAT WILS De oude Germanen schaatsten reeds! Zeven eeuwen Bayreuth DAMMEN Om de clubkampioenschappen 19301931 der „Haarl. Damclub" Om de persoonlijke kampioenschap pen van Haarlem en omstreken De R. K. Damclub T. E. P. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Barteljorisstraat 18 - Tel. 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS BILJARTEN Tournooi Haarlemsche Biljartclub MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 14% 13 53 131% 384% 26 101 78 MEDEGEDEELD DOO^ DE SPAARNEBAN# Haarlem - Amsterda**1 Eerst waardeloos terzijde geworpen, daarna voor een prijs van twe« Kwartjes per karaat verkocht, wordt nu voor de zoogenaamde zwarte diamanten of Carbonado's, die voor al in den Braziliaanschen Staat Bahia ge vonden worden, een prijs van ongeveer f 40 per karaat betaald. Terwijl Afrika bekend staat als het land, dat ver uit de grootste witte diamanten levert, is Brazilië tot nu toe bekend als het eenige land, waar de carbona do's gevonden worden, steenen, die donker grijs tot diepzwart schitteren. Deze Carbona do's, de hardste van de minerale stoffen, die men tot heden kent, worden hoofdzakelijk voor de fabricage van diamanten en ook voor het slijpen van andere edelsteenen ge bruikt. Dit laatste werd toevallig in een dia mantslijperij te Amsterdam ontdekt. De grootste edelsteen, die tot nu toe (gevonden is, was ec-n carbonado. Hij werd in 1895 in Bahia opgegraven en woog 3078 karaat, wat tegen woordig overeenkomt met een waarde van ruim l millioen gulden. Naast dezen kolos verdwijnen de grootste bekende edelsteenen, zooals de Groot Mogoel en de Kohinor geheel in het niet. Een andere steen van ongeveer 2000 karaat was n. Amsterdam gestuurd en daar hij als waardeloos werd beschouwd, in een brillantslijperij als tegenwicht aan de deur gehangen. Toen nu op zekeren dag een der diamantslijpers bij het polijsten der bril- lantfacetten moeilijkheden kreeg, kwam hij op het idee een stuk van den zwarten dia mant af te breken en eens te probeeren of hij dat voor het slijpen van den brillant kon gebruiken, als hij het tot poeder gemaakt had. De proef slaagde uitstekend. Dit poe der van den Carbonado was veel geschikter dan het tot nu tos gebruikte middel en op deze ontdekking berust de tegenwoordige ex ploitatie der Corbonado-velden in Brazilië, die haact uitsluitend in handen van Noord amerikanen berust. New-York is de speciale markt voor de Carbonado's. In de Vereenigde Staten mogen zU vril worden ingevoerd, mits zij in ruwen toestand zijn. De Zwitsersche Nationale Raad heeft met algemeene stemmen de nieuwe muntwet goedgekeurd, waarvan de voornaamste bepa ling is de overgang naar den gouden stan daard. De Zwitsersche munteenheid is de franc met een goudwaarde van 9/31 gram fijngoud. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsc'ie In koopcombinatie, half 9; Kurst na Aroeid, 8 uur; Grafische Bond, 8 uur; Bouwvakar beiders, 8 uur; Eerbied in Gods Huis, 8 uur; Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw „De Hoofdwacht" Vergadering „Haerlem", 4 uur. Sociëteit „Sint Bavo" „Proza en Poëzie 8 uur Esperanto, 8 uur R. K. Smede- patroons, 8 uur Bestuur R. K. Coöpera tie „Arbeid Adelt", 8 uur Rechtskundig bureau, 7 uur. St. Vincentiusgebouw, N. Groenmarkt 22 Bureau-vergadering R. K. Reclasseerings- vereeniging, 8 uur. „Central" Repetitie Haarlemss R. K, Mannenkoor, kwart over 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Repetitie R. K. Oratöriumvereeniging, 8 uur (Sopra nen) en half 10 uur (tenoren). Raadhuis Overveen Gemeenteraad van Bloemendoal, 2 uur. Nog 600.noodig Bij het bestuur der H. O. V. Is de laatste dagen nog een bedrag van 150.aan gif ten binnengekomen. Nu is er nog 600.— noodig. Zouden de Haarlemmers nu om dit peuleschilletje deze vereeniging in moeilijk heden willen laten zitten? Dat is niet te ge- looven en daarom meenen wij, dat er alle kans bestaat dat het bedrag spoedig bijeen Is. Wie geeft den laatsten goeden stoot? Fragona-d, de beroemde Fransche schil der en graveur, een der meest eharmante artisten, die de 18e eeuw ten Zuiden van onze vaderlandsche grenzen heeft doorge bracht. Georges Grappe heeft ons over zijn leven en werken gisteravond interes sants dingen verteld. En we beseften, dac dezen genia'en kunstenaar, hoe befaamd ook over heel de wereld, in ons landje eigen lijk tekort werd gedaan ennog wordt gedaan, al houden we van den schilder om zijn werk. Het talrijk opgekomen publiek in „De Kroon", vertegenwoordigend zooals altijd op de soirées van de A'liance Francalse -.eu gedeelte van de geestelijke elite onzer stad. bewees door zijn aandacht en zijn harte.ij ken bijval, aan het einde der boeiende voor dracht, hoezeer het wede-om was Ingeno men met den redenaar èn met de behan delde stof. Maar leder voor zich moot wei overtuigd ziin geweest, dat we nog deerhjk te ko_t schieten in kennis op een gebied zoo aantrekkelijk als dat der Fransche beelden de kunst. Gist^javond konden we dan, althans ons intellectueel magazijn weer wat aanvullen De heer Grappe vertelde van Fragonads kinderjaren in de zonnige Midi, met 'ijn bloemengeuren en pittoreske, gore, nauwe st-aatjes; hij stond stil bij de opvoeding ln het ouderlijk huls, waar de vader, slecht za kenman. weinig presteerde; hij legde op on derhoudende geestige wijze uit, hoe 1e artist, ofschoon door zijn leermeester Bou cher, gedwongen mee te dingen naar ie Prix de Rome, onafhankelijk bleef, sterk persoonlijk en zijn kinderlijke natuur 'oe- hie'd hij tot het einde zijns leven. Fragona* met zijn ongeëvenaarde char me was hij daarvoor geen geboren Zm- deiing? toonde zich in alle opzichten 1? vaardige, de .biele teekenaar, die met tift en penseel beiden het gelante wist te .e<gen in ziin werk, dat vcor het nageslacht tot een wonderschoone, rijke erfenis werd. Het zou ons niet verwonderen wanneer, na het bijwonen i' iaiJ.iv.' iezing, de leden van de Alliance Francalse hier in Haar'em zich voor de markante figuren uit de Fransche schilderschool meêr en KH)-eri gingen interesseeren. Dan heeft monsieui Georges Grappe ongetwijfeld aen scnoor. suces behaald. Bespreking bevordering, invoering tarief- werk en toeslag lage pensioenen Gistermiddag werd de gebruikelijke drie- maandelljksclie conferentie mat de vakor ganisaties ln de directiekamer der Noord- Zuid-Hcllandsche Tramweg Maatschappij aan den Jansweg gehouden. Als het meast belangrijke onderwerp kwamen het eerst aan de orda de eischen, welke sinds Juni 1930 gasteld worden voor eene eventueele bevordering van ean am bachtsman 2e klasse tot ambachtsman 1ste klasse. Gedurende de bespraking brachten de vakorganisaties haar bezwaren naar vo ren, die niet alleen da voorbereiding voor de gevorderde examens, doch ook de eischen, welke aan die examens gasteld worden, be troffen. Na ampel overleg, verklaarde de directie zich bereid, om voor de genoemde bevordering voorlcopig te handhaven het examan, hetwelk omschreven wordt in het Regiment Dienstvoorwaarden 1924; aan het slageji voor dit examen zal evenwel niat verbonden worden de galdalijke vergoeding, die verleend wordt aan hen, die met gun stig gevclg afleggen het examen, vermeld in de desbetreffende Dienstorder van Juni 1930. In de vorige conferentie had de Directie medegedeeld, dat het voorneman bastaat, om binnen afzlenbaren tijd over te gaan tot invoering van tariefwerk in de werk plaatsen der Maatschappij. Van personeals- zijdc werd aan de Directie verzocht, om bij de v^stalling van do tarieven zich ta laten voorlichten door een tariefcomm'ssie, zooals bij de Nederlandsche Spoorwegan gebruike lijk is. De Directie had bezwaren om het verzoek in te willigen ten opzichte van de eerste vaststelling der tarieven, doch ver klaarde zich bereid, zich bij eventueele wij ziging van de tarieven, bijv. door een of meer vertegenwoordigers van de desbetref fende personeelsgroep te doan voorlichten. Op een betrekkelijke vraag van de zijde der vakorganisaties verklaarde de Directie, dat nog geen beslissing omtrent een bapaald tariefstelsel is genomen. Vervolgans werd de meening geuit, dat bij da bevordering van Bureau-ambtenaar tot Commissie-titulair niet overeenkomstig het Reglement Dienstvoorwaarden was gehan deld. De Directie verklaarde, dat dit Juist was, doch lichtte toe, dat zulks een gevolg was van de omstand'gheid, dat indertild op verzoek van en in overleg met de betrokkenen was besloten, om de vorenbe doelde bevordering niet als ean buitenge wone te beschouwen, doch als een automa tische, sindsdien vastgelegd in een bijzon dere regeling. Gevraagd werd, om in navolging van de bestaande regeling bij de Nederlandsche Spoorwegen, een toeslag op de laga pen sioenen te verleenen. De Directie deelde mede, dat over het hoofd wordt gezien, dat de 9 betrokken oud-personeelleden een ge ring pensioen genieten als gevolg van het kleine aantal dienstjaren, hetgeen weer een gevolg is van de omstandigheid, dat deze personen op gevorderden leeftijd ln dienst van de betrokken maatschappij waren ge komen, welke omstand'gheid zich thans bij de N. Z. H. T. M. niet meer kan voordoen. Vastgesteld werd, dat die bijslag van de Ne derlandsche Spoorwegen niet wordt ver leend aan personen met gering aantal dienst jaren als in het onderhavige geval en dus geen beroep op die regeling van de Neder landsche Spoorwegen kan worden gedaan. Niettemin verklaarde de Directie zich be reid na te gaan, of som willen nog Iets ln het belang van de betrokkenen kan worden gedaan. Nadat hierna nog eenige agenda- en rondvraagpunten van minder bs'argrijken aard waren behandeld, sloot de Directie de bijeenkomst. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat de H. O. V. hedenavond een bijzonder concert geeft in het Gemeentelijk Concert gebouw. Op drie vleugels zal geconcerteerd worden. De heer Ed. van Beinum treedt niet alleen als dirigent maar ook als solist op. Ook de kleur van een auto kan een ongeluk veroorzaken. Gisteren reed een met een paard bespan nen voertuig op de Koudenhom van de Zandersbrug naar de Catharijnebrug. Ook reden er twee vrachtauto's, waarvan een met een rood geverfden bak. De bestuurder van deze auto duidde met den richtingaanwijzer aan, dat hij naar links de Kokstraat wilde inrijden, doch de roode aanwijzer werd door den wagenbe stuurder niet opgemerkt, daar deze kleur niet afstak tegen die van de auto. Het gevolg was, dat de auto, die naar links wilde rijden, tusschen den vrachtwagen en de tweede auto bekneld raakte. De bestuurder van den bespannen wagen werd hierdoor tegen den grond geworpen en kreeg een wende aan het hoofd. Door een lid van O. D. werd een noodver band gelegd, waarna de man zich naar het Elisabeth's Gasthuis begaf, om verder ver bonden te worden. Een comité gevormd Men schrijft ons; Reeds lang werd de behoefte ge .old ook in Haarlem-Noord een kinderbe, uurplaats te stichten, zooals thans reeds ln het zuide lijk gedeelte der stad bestaat, In deze be waarplaats kunnen moeders, die gedwongen zijn overdag hare werkzaamheden buitens huis te verrichten, hare kindoren in bewa ring geven. In het bijzonder ir.i een wijk ais Haarlem-Noord bestaat dringende behoefte aan eene inrichting, waai op deze wijze de kieine kinderen van den leeftijd van 14 da gen tot 5 jaar, tijdens de afwezigheid der moeders goed worden verzorgd. Er heeft zich thans een comité gevormd, dat zich de oprichting van een kinderbe waarplaats in Haarlem-Noord ten doel stelt. Van dit comité is mevr. C. S. de Veer Blokwyfraudi, piesidente; mevr. E. Vene- mavan Doorn secretaresse en mevr. E. van DamCohen, Binnenweg 90, Heemstede, postgiro no. 124231, penningmeesteresse. De heer D. J. Buys hield gisteren voor leden en genoodigden van den Typografi- schen Studiekring „Haarlem" een lezing met lichtbeelden met als onderwerp: Oude Plaatdrukken (gravure, ets, aquatinta, mez- zotinso, enz.) Daar de spreker zijn stof niet in één le zing behandelen kon, o.a. de heliogravure, zoo zal deze nog ln een volgende nader aan te kondigen lezing worden gehouden. Ten stadhuize weid hedenmiddag een openbare zitting gehouden van het Hoofd- stembuieau in den Kieskring V (Haarlem; waarin over de geldigheid der ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daar op voorkomende candidaten werd beslist. Tegen de lijsten waren geen bezwaren in gebracht en alle 14 hadden zij voldaan aan de gestelde eischen, zoodat zij met alge meene stemmen werden geldig verklaard. Een dezer dagen hield de algem. voorzitter van de R.K. Propagandaclub, prof. Steger, zijn tweede en laatste les over de inrichting der provincie In de eerste plaats werden de vragen be antwoord, wie actief en wie passief kiesrecht heeft voor de Prov. Staten. Daarna werd be handeld welke de werkkring is van de Prov. Staten en welke dia van de Gedeputeerde Staten, dcor en uit de leden der Prov. Staten gekozen; alsmede de functie van den com missaris des konings in beide colleges. Daar bij bleek, dat alles wat niet behoort tot de dagelijkcche leiding en uitvoering van zaken is opgedragen aan de Prov. Staten, terwijl Ged. Staten het dagelijksch bestuur der pro vincie vormen. De Prov. Staten regelen de geldmiddelen en stellen de verordeningen vast. De provin ciale begrooting, al-mede de verordeningen, worden aan de goedkeuring des konings on derworpen. De Ged. Staten zyn belast met de uit voering der wetten en algemeene maatregelen van bestuur, alsmede met die der provinciale verordeningen. Zij oefenen toezicht uit op de gemeenten, terwijl de koning preventief toe zicht uitoefent op de Prov. Staten voor de uitoefening hunner autonomie, c.q. de Ged. Staten. Voor de uitoefening'van het zelfbe stuur houdt hij op de besluiten en beschik kingen van de belde colleges repressief toe zicht. De conclusie was, dat de Ged. Staten op den gang van zaken in de provincie cn haar gemeenten greoten invloed uitoefenen. Dewijl zij gekozen worden door de Prov. Staten is de samenstelling der laatste van een dubbel belang. De heer A. Lips, voorzitter van de paro chiale club van St. Antonius, dankte namfens de talrijke hoorderessen en hoorders prof. Steger voor zijn gewaardeerde voorlichting. De Jansstraat-varecniging zal Woensdag 25 Maart, 's avonds half 9 uur, een vergade ring houden, waarin de plannen in verband met de a.s. Lichtweek in deze stad, zullen worden besproken. Terug te bekomen bij: v. Dijk, Bellamy- straat 2, actetasch. v. Gelder, Papentoren- vest 2rd„ appelen, v. Balen, Nagtzaamstr. lrd„ benzine. Schouten, Papentorenvest 32, boekjes, v. d. Berg, Gen. de la Rejjstraat 17, bankbiljet. Honing, Slachthuisstraat 53, bril; v. Zomeren, Gen. Cronjéstraat 99, bankbiljet. Tames, Laurierstraat 24, contributieboekje; Bisschop, Floresstraat >33, étui met schrijf behoeften. Ravers, Caeciliasteeg I3zw., hand schoen. v. Tongeren, Zonnesteeg 7, idem. v. d. Meulen, Minahassastr. 24, kinderhand- scheen. v. Soest, Bisschop Ottostraat 11, handbeschermer. Prinsen, Bilitonstraat 38, hondenpenning. Kennel Kleist, Houtvaart, twee honden. Kennel Fauna, Parklaan, twee honden en een kat. Preenen, Wald. Pyr- montstraat 19, kettinkje. Jacobs, Seringen straat 2, lorgnet. De Ridder, Rozenstraat 41, pet. Koster, Zijlweg, Eng. muntstuk Smit, Stuyvesantstraat 17, portemonnaie met inh. Ewijn, Amsterdamschev. 20, idem; Aarts, Earbarcssastraat 34, idem: Hazewinkel, Tet terodestraat 98, idem; Vermeulen, Oranje- boomstr. 16, idem: Micdema, Gr. Willem straat 43, idem; Zwart, Eizenplein 15, Idem; Teunissen, Ailanstraat 80, parapluie; Hune- ker Bisschop Ottostraat 8, ring: Gart, Oos terstraat 50, rijwiel; Teeuwen, Spoorweg straat, schort; Jansen, L. Molenstraat 40Brd.. etui met schrijffcen.; Bannink, Paarlaarstseg 6, sigaren; Koster, Accaciastraat 2, schoen (gymn.); Steeman, Ampzingstr. 22, schoe nen (gymn.); Politiebureau, Smedestraat 9, bos sleutels; Wessaltng, Sérlngenstraat 11, sleutel; Groote Gasthuis, Gasthuisvest 2, sleutels (Yale en Torne); Bureau van Po litie, Smedestraat, kindertaschje met in houd; v. Eijkhof, Teijlerhofjesstr. 1, vulpen houder; Bureau van Politie, Smedestraat, stuk ijzer. De Bros, Kleverlaan 28, broche; v. Deenen, Kokstraat 2, bril; v. d. Schaar, Berensteyn- straat 6, beenkappen; Bur. v. Politie, Smede straat, cape;.Bur. v. Politie, Smedestraat, autodop; Wiggers, Accaciastraat 13, hand schoen; v. Es, Staringstraat 25, kinderschoen; Pol, Gasthuislaan 123, handschoen; Kennel Fauna, gestr. herder; Pol vliet, Magdalena- straat 2, jas; Kennel Fauna, grijs-witte kat, gebracht door: Goedhart, Z.B. Spaarne 124, Castelein, Dekkerstraat 15, mes; Fortgens, Ged. Oudegracht 26, pet; Vermeeren, Cele- besstraat 18, rijwielbelastingplaatje; Castri- cum, Tetterodcstraat 100, idem; v. d. Wate ren, 01ycan-:raat 2, sjaal; Meulman, Spijker manslaan 21, vulpotlood. zoekers heeft nog niet zoo heel lang ge leden bij opgravingen in den omtrek van Spandau, n.l. in Stresow, een paardenbeen gevonden, die hem tot zeer Interessante ontdekkingen leidde. Men kon nd. definitief vaststellen, dat dit been door de oudste be woners van de mark Brandenburg als schaats gebruikt werd. Deze schaatsen be vestigden de Germanen onder hun leeren sandalen. Bijzonder groote snelheid zullen deze ijskunstenaars in ieder geval wel niet met hun primitieve schaatsen op het ijs der Havel en Spree bereikt hebben. Maar 't dorp Stresow in Brandenburg kan toch aan spraak maken op den roem, dat het blijk baar de oudste wintersportplaats der wereld is. In 1787 werd Quatremer Dissonoaal, die in Holland adjudant-generaal was, door Prui sische soldaten gevangen genomen en door den hertog van Brunswijk tot 25 jaar kerker straf veroordeeld. Quatremer, die een groot liefhebber der natuur was, vond het in zijn gevangenis te Utrecht een groot genoegen om het leven van zijn eenige gezellin, een spin, te obser- veeren. Van tijd tot tijd werd Quatremer over vallen door hevige hoofdpijnen, die altijd samenvielen met een verandering in het weer. Hij constateerde toen ook, dat de manier van doen der spin ook in nauwe be trekicing stond met de weersgesteldheid. Zoo bemerkte hij, dat lederen keer, wanneer de spin zich verborg, de hoofdpijnen hem over vielen en kort daarop slecht weer volgde. Bij den terugkeer der spin verlieten hem ook de hoofdpijnen en er kwam mooi weer. Tengevolge van zijn langdurige, nauwkeurige waarnemingen bracht Quatremer het zóóver met zijn weervoorspellingen ,dat hij de weersgesteldheid 10 tot 14 dagen tevoren kon bepalen. Door een zeldzaam toeval zou hij op grond van deze ervaringen zijn vrijheid terug krijgen. Tevergeefs had hij jarenlang alle pogingen in het werk gesteld, om het einde van zijn gevangenschap te bespoedigen, tot hij in den winter van 1794 vernam, dat het leger der Fransche Republ'ek in Holland binnengedrongen was en dat de plotseling ingevallen dool den Franschen generaal ge dwongen had zich snel terug te trekken. De generaal was reeds van plan de onderhande lingen met Holland aan te knoopen, toen Ket Quatremer gelukte, den generaal dwars door den vijand heen, een brief te doen toekomen, waarin hij verzocht, in geen geval te kapitu- leeren, maar den zegevierenden tocht voort te zetten. Quatremer motiveerde dezen raad met de onbedriegelijke waamem'ngen op z«n spin wier handelwijze met zekerheid voorspelde dat op z'n nvnst binnen de 14 dagen een strenge vorst in zou treden en alle rivieren van het land bevroren zouden zijn. De generaal hechtte geloof aan deze voor spelling en gaf zich niet over. Na 12 dagen begon het reeds geducht te vriezen en het Ijs werd zóó dik, dat de Franschen gemak kelijk de zwaarste kanonnen over de rivieren konden brengen. De generaal, die kort daarop zijn zege vierenden intocht in Utrecht hield, schonk Quatremer, uit dankbaarheid voor zijn raad de vrijheid, die de officier enkel en alleen aan zijn spin te danken had. De „Staatscourant' bevat de statuten van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, alhier. Getrouwd 17 Maart: M. Witkamp en G. E. A. Schipper. Geboren: 16 Maart J. A. C. v. Damme- Koelemeijer; 15 Maart 2 d. van C. S. Ver- hagen-Hersevoort; 15 Maart d. van H. Berg- huis-Geursen; 16 Maart d. van M. M. Been- ders-v. Houten; 17 Maart z, van D. A. M. Klooster-Schijvenaar; 16 Maart z. van J. v. Kesteren-Jansen; 16 Maart d. van J. Kobes- v. Wanrooij. Overleden: 16 Maart A. de Graaf, 73 jaar, Jansstraat; 16 Maart J. W. Dickmann- Brinkhuis, 81 jaar, Groote Houtstraat; 14 Maart S. Engel, 51 jaar, Harmenjansstraat. Het zal menigeen nog onbekend zijn, dat de schaats al minstens 3000 jaar oud Is. Hoe men dat meent te weten? Nu, sportcorres- pondenten bestonden er toen natuurlijk nie* Maar tegenwoordig Is men in staat om op zeer grord'ee manier rrae-h'storlsehï onder zoekingen te do.n. En een van deze onder- Met een eenvoudige plechtigheid zal de stad Bayreuth op 28 Maart a.s. haar zeven honderdsten verjaardag vieren. De oudste nog bestaande oorkonde, waarin Bayreuth als stad vermeld staat, dagteekent uit het jaar 1231. Men vermoedt echter, dat Bayreuth, als nederzetting, reeds meer dan duizend jaar oud is. Bayreuth deze naam is muziek, is als een bruisende zee van melodieën en motieven. Een parade van stralende wezens en bonte gestalten. Bayreuth het is alsof-het Walhalla open voor u ligt. In de ziel van eiken Duitscher leeft Bayreuth als een sprookjesstad. Het wezen van deze stralende stad is een voudig, zooals de tijd der Markgraven was onder den „Soldatenkoning". Het uiterlijk der stad Is gezellig maar donkergrijs van ouderdom. In het midden der stad staat de oude burcht der Markgraven. De zuster van Frederik den Grooten heeft zich smalend uitgelaten over het „sombere onbewoonbare" slot en zijn verbleekte pracht. Een galerij van ongeveer honderd statuen blikt hoog moedig vover het gewemel van de Maximl- lianstrasse. Op waardige wijze omringen een aantal burgerhulzen met eigenaardige barok- daken of trapgevels het oude kasteel. In de Stadtirchke met haar twee torens rusien de Markgraven van Bayreuth. Een kleine bron klatert voor de kerk. Jean Paul de Duitsche dichter en alom geroemd voor beeld van den goeden smaak, wandelde eens door deze straten. In de herberg „Roll- wenzel" pleegde hij zich te goed te doen aan het lekkere bier. In het oude Bayreuth droomt men op klaarlichten dag van Markgraven. Elk oogenblik verwacht men een hunner met hc*'2 laarzen en een krulpruik door de straten te zien rijden. Ginds staat de sierl jke Opera in Italiaanschen rokokosttjl. De Jaren hebben den gevel van dit gebouw zwart ge maakt, maar binnenin is deze Opera nog stralend als in vroegere tijden. Karossen komen aangereden en een hofdame met hooge, gepoederde pruik, in een crinoline, verheft zich uit de zachte kussens en ver dwijnt in de hei-verlichte vestibule van den schouwburg. Zoo was het eens.... Achter het nieuwe Rokokopaleis van Markgraaf Friedrich, strekt zich het S'ot- park uit. Tusschen steenen ridders en godinnen, op kaarsrechte, welverzorgde wegen, met pérken, een vijver en romanti sche groepjes boomen, zouden ook heden, als weleer, de demoiselles en cavaliers uit den Rokokotljd kunnen stoeien, spelen en flirten De roem van Bayreuth is de „Eremltage". de versteende Rokokodroom van Markgravin Wilhelmine. De zuster van Frederik den Grooten liet dit ïlot, een nabootsing van dat van den Zonnekoning Lodewijk XIV van Frankrijk, bouwen. De „Eremltage" Is een kostbaar symbool uit vervlogen tijden. De oude Markgravenstad Bayreuth heeft door Richard Wagner nieuwen roem ver worven. Hier verheft zich zijn „Wahn- fried", verscholen achter hooge, heerlijke kastanjeboomen. Duizenden brengen, gedu rende de „Festsplele", een bezoek aan de drie, ln de benedenverdieping gelegen ver trekken van het huls: de vestibule, de lila salon en de „zaal", die de bibliotheek en de schrijftafel van den meester bevat. In den tuin achter „Wahnfried" ligt, on der een geweldigen marmeren steen, het stoffelijk overschot van Richard Wagner en van Coslma, zijn vrouw, begraven. Z.jn wer ken zullen echter, onsterfelijk, blijven voortleven. Zij vieren elk jaar hun herle ving in den tempel op den „Feldsplelhüg?!". aan de Bürgersreutherstrasse. Daar bloeit dan de bonte fesstwelde van Neurenberg uit den „Meistersinger" met zang, dans en feestvreugde. Daar lokt ln „Tannhaussr" Venus in haar „Zaubsrberg" tot minnespel en liefdelust. Hier stijgt Lohergrin van zijn zwaan. Uit de betoovering van het Rijngoud, uit de heerlijkheid van den Graalsberg, uit den glans der „Festspiele" met hun ridders, helden en goden, met hun menschelljke smarten en menschelijke vreugdsn, verheft zich de kunst van een Richard Wagner, als een lichte zonneboog, als een vredesburg, die alle harten en alle volken vereen'gt. Slechts een gering gedeelte van hen, die in „Wahnfried" de atmesfeer van den ge- nialen mensch Wagner zoeken, kennen en vinden den weg naar een ander oord vol herinneringen, naar het nieuwe Richard Wagner-Museum in het Nieuwe Slot te Bayreuth. Een vrouw, Helena Wellem, uit Bayreuth, heeft hier met opofferende liefde en zorg, in onvermoeiden a beid, uit een zeer bescheiden begin na zes jaar het funda ment van een Richard Wags -r-Mu:eum gelegd. De verzameling kon verleden jaar, bij het begin van de „Festspiele", aanmer kelijk worden uitgebreid. De nauwkeurig, volgens de verschillende perioden van het leven van den meester, Ingerichte Richard Wagner-zaal, die, met de bibliotheek van Von Glasenapp, den bekenden Wagner- biograaf, den grondslag van het wordende museum vormt, bezit thans ook een aantal voorwerpen, waardoor de aantrekke'ljkheld van het museum zeker zal worden verhoogd; zoo, bijvoorbeeld, een nabootsing van het vertrek, waarin Wagner in het Palazza Ven- dramin te Venetië overleed met den divan, waarop htj voor immer de oegen sloot, en het heerlijke doodenmasker, alsook het tot nu toe nog nimmer vertoonde doodenmas ker van Cosima. Men vindt hier verder tal van voorwerpen, die in het leven van Wag ner een rol hebben gespeeld of met zijn leven innig verbonden zijn geweest, zooals zijn fluweelen baret, waarmede hij op alle schilderijen en portretten der latere jaren van zijn bestaan staat afgebeeld, zijn laat ste schrijftafel, zijn zetel en voorts een aan tal roerende herinneringen, zooals een haar lok van den Meester en een vlecht je van het grijze haar van Cosima, naast een uiterst fijn potloodportretje, dat Richard Wagner zelf van Blandine von Bulow teekende. Voorts Is hier vereenigd de volledige ver zameling van handschriften, schetsen, brie ven en boeken van den Meester. Dit museum is sinds een jaar een nieuwe bezienswaardig heid, dat Bayreuth, de Wagner-stad, aan de Wagner-bedevaartgangers toont. Deze wedstrijden werden gisterenavond in de „Korenbeurs" voortgezet. De uitslagen luiden: Tweede klasse: J. van Steenwijk wint van F. W. de Pater. Derde klasse. A. Kiel wint van W. J. A. Matla. Reserve derde klasse. Fh. F. Amelung wint van D. J. Erb; J. Roosen wint van G. J. Veen; N. Oknehout remise met T. Kerkman. In de „Korenbeurs" te Haarlem, werden gisterenavond bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen laten wij hieronder volgen: Hoofdklasse. H. W. Zitman remise met J. B. Sluiter Jr. (eerste party van den herkamp om den ti tel). lste Klasse. J. v. d. Giessen remise mét K. Leibbrandt; Joh. Fabel Jr. wint van L. Koetsier. Tweede Klasse. J. Balk wint van G. A. Ottolini Jr.; W. van Pelt wint van H. van Lunenburg Jr. Derde klasse. Jac. Fr. van Garderen remise met H. C. Stappers; Jac. Fr. van Garderen remise met C. Dlkkeboom; H. C. Stappers remise met A. Kiel. De partyen Th. Werdler—J. P. Exel Jr. en Th. WesselmanH. Rozyn werden afgebro ken. Joh. Fabel Jr. behaalt het le klasse kampioenschap In den wedstrijd om het eerste klasse kam pioenschap van Haarlem en Omstreken be haalde Joh. Fabel Jr. („Haarlemsche Dam club") gisteravond definitief den titel. De beslising inzake den 2den en 3den prys is nog niet gevallen. De strijd om deze beide prijzen gaat nog alleen tusschen Greeuw en Leibbrandt (beiden van de „Haar lemsche Damclub"). De onderlinge clubcompetitie 2e klas, werd Maandagavond wederom voortgezet, waarby ditmaal slechts 3 partyen het tot een uitslag brachten. N. Koedooder wint van H. v. d. Ham, Th. Kurvers wint van J. Besselink, H. v. d. Ham verliest van J. Besselink. De party B. v. d. KroftW. Besselink moest wederom worden afgebroken. De stand van deze competitie is op heden als volgt: gesp.gew.rem.verl.punt N. Koedooder 11 7 1 3 15 J. Besselink 9 5 4 10 W. v. d. Steeg 4 4 8 Th. Kurvers 9 4 5 8 B. v. d. Kroft 4 3 1 6 W. Besselink 4 2 1 1 5 J. Schreurs 2 1 1 2 H. Aalst 1 1 2 C. de NUs 1 1 J. Heger 2 2 H. T. v. d. Ham 9 9 De Leeuw maakt een moyenne van 43,75 Dinsdagavond werd in café „De Wijf' berg" aan de Barteljorisstraat wederom een tweetal partyen gespeeld voor dit interessa»' tournooi. W. Kobus behield een uitstekende kans op een der bovenste plaatsen door Damman (Insulinde) in een sterk gespeelde party kloppen. De volledige uitslag is: pnt. brt. h.s. gem- W. Kobus 350 18 53 19M Damman 212 18 36 1171 De Leeuw (H.E.T.E.Y.) was tegen zijn clubgenoot geweldig ln vorm, scoorde schlt' terende series van 171 I en 131 en maakte d8 350 car. cadre ln slechts 8 beurten vol. Hieronder het resultaat: pnt. brt. h.s. gem- P. de Leeuw 350 8 171 43-7® H. Geestman 92 7 54 13-1* De belangstelling was wederom zeer groot- Hedenavond voortzetting. WOENSDAG 18 MAART 1931 Vorige Koersen Koer* 2. li Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4'/, Nederl. 1916 4 Jé Nederl. 1917 4 Jé N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accousttek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. TapanoeU Serbadjadl Silau V I C. O. Alüed Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika MJn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- Dnie Marine co mm Marine pref Suiker H. VA. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust oenembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Jhlc. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Rallr Prolongatie 101% 1CC»/18 102l%, 103 98% 142 130% 148 148 218% 216 112 112 76% 76% 55 54 250 263 83% 83% 334 329 79%, 64%, 10 32 19%, 61 91% 272 22 29C% 158% 53%: 10% 8% 110% 90 59% 37% 69% 31% 59% 45 4%, 242 252% 63% 310%* 43 lVO'/2 19 7% 42% 35% 1% 101% 10C"/i« 102 103 98 78% 62% 10 61 91 23 294% 10% 8% 111% 90 60 60 45 4»/i. 5% 390 246 255 63 312 493 18% 7% 43 32 WOENSDAG 18 MAART 1931 ParUs Brussel Londen New-York (cnDle> Berlijn Ziirich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.70 12.11% 2.49 59.35 47.95 13.- 26.10 66.70 66.75 66.65 7.30 35.— 27.— 9.80 34-^i/ 12.12'/* 2.50 59.45 48.05 13.10 26.30 66.80 66.85 66.75 7.40 35.10 29.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2