Buitenlandsch oJ^Cieuws feuilleton Vergeet niet Kapitaalsvlucht uit duitschland - goud- DE DRQOMER D'V* Dames en. Kinderkleeding Neem Vfybe/-// PERDE BLAD WOENSDAG 18 MAART 1931 BLADZIJDE l BRIEVEN UIT DUITSCHLAND TEVEEL IN FRANKRIJK - EEN ILLUSIE? Eerst kijken De Douaneconferentie Totale mislukking Het verraad te Jaca Het vonnis van den krijgsraad Communisten in Britsch-Indië Engelsche Luchtvaartbegrooting M millioen hooger Revolutionnaire sfeer in N.-Zuid-Wales Het Nationaal-Socialisme Een nieuwe kerkelijke veroordeeling Gemengde Buitenlandsche (Berichten Het raadselachtige geval Ellis te Londen De ramp met de „Viking"' Onvoorzichtigheid oorzaak? Een moordproces te Regensburg Misdaad om verzekeringsgeld RADIO-OMROEP Koning Gustaaf bij het tennisspelen gewond tijdens de schoonmaak Berlijn, 13 Maart 1931 Hoewel, om de hooge belasting en uit vrees v°°r binnenlandsche onlusten, ongetwijfeld °°k in Holland belangrijke sommen zullen 2iin in veiligheid gebracht, is voor de meeste Vermogende Duitschers toch Zwitserland de "'J uitstek betrouwbare „safe" waarschijn- •*lk ook wel voor enkele vermogende Hol anders. In 1913 werkten de Zwitsersche hypotheek banken met 3!4 millioen franc kapitaal. In '929 met 7 millioen franc, wat eenvoudig Verk!aard kan worden uit toenemende wei- Vaart in het eigen land. In de groote Zwit- ®6!'sche banken lag in 1913 een kapitaal van millioen franc, in 1929 het viervoudige, 6360 millioen. Wat alleen kan verklaard wor den uit het toestroomen van vreemd kapi taal, voornamelijk uit Duitschland. Milliarden Duitsch kapitaal zijn in het buitenland neergelegd tegen lage rente. Voor publieke en private ondernemingen moest van bet buitenland worden geleend tegen zeer booge rente. Om „heimatstreue" zonen van b land met gewetensbezwaren en vrees voor staaf, tegemoet te komen, wilde de regeering ®en belastingamnestie-wet indienen. Met een beroep op vaderlandsliefde en edelmoedigheid V'erd den belastingontduikers de verdiende straf kwijtgescholden, als zij hun geld lieten Vepatrieeren. Wat zij den fiscus hadden ont trokken aan belastingpenningen gedurende ben tijd dat hun kapitaal buitenslands was, Jouden zij niet behoeven na te betalen. Een kostelijk wetje, bij de ijzeren wet, die den ftacus machtigt, armzalige inboedeltjes voor ®un spotprijsje te verschacheren, als de be lastingschuldige zijn laatste termijntje niet ban opdiepen. Het wetje is wel in de finan- tieele commissie van den Rijksdag ter spra- be gebracht, maar van de baan geschoven eh de vluchtelingen zijn niet teruggekeerd. Belangrijke werken moesten worden stop- Suzet. Groote projecten te algemeenen butte en tot leniging van de werkloosheid V'erden opgegeven. No money! Er schijnt uchter een straal door de duisternis te wil- tah breken. Wat Duitschland te weinig heeft, beeft Frankrijk te veel. Daar ligt aan zui- Ver goud een bedrag van bijna 5 milliard Sulden. Deze enorme goudvoorraad werkt on gunstig op den omloop van bankpapier, ver- boogt het prijsniveau. De Fransche rentenier ban nauwelijks 2 pet. rente van zijn geld brij gen. Men schijnt er eindelijk tot het inzicht te tajn gekomen, hoe productief Fransch kapi taal kan worden uitgezet in Duitschland. *I®fc zijn de materieele voordeelen, die den Transchman verlokken zijn geld in Duitsch- and uit te zetten tegen minstens driemaal be rente, die hij er in het eigen land voor krijgen kan en met evenveel zekerheid of Risico. Ook hier werden de materieele voor delen voor het eigen land niet onderschat. Heeds de vermindering der werkloosheid zou, boiitiek en economisch, een zegen zijn. Maar, kuifs in kringen, waar men dit niet verwacht kou hebben, wordt gewezen op ideëele ge volgen van deze niet onbaatzuchtige toe nadering. Duitschland kromt zich onder het luk van Versailles en verweert zich tegen bu beschuldiging, alleen den wereldoorlog ont ketend te hebben, waaraan in het bijzonder frankrijk vasthoudt. En toch is Duitschland biet vervuld van haat tegen Frankrijk. Men 's hier de mannen van Versailles allesbehalve Hdendschappelijk gezind en de Fransche uhauvinisten en nationalisten wenscht men Van harte naar de maan, maar aan waar- beering, ja zelfs bewondering van het bkansche volk in het algemeen, ont breekt het hier niet, ook niet in Duitsch- bationale kringen. Wat de nationaal-socia- Usten ervan maken, kunnen we buiten be- chouwing laten; deze Duitsche „camelots du ui" zullen hoogstwaarschijnlijk na eenigen bd inkrimpen tot een zang- en boksclub. Zou inderdaad Frankrijk met zijn rijkdom men Duitschland helpen in zijn nood door ®ubrek aan kapitaal; zou Duitschland met rbn nu braakliggende energieën Fransch ka staal productief maken en daarmee Frank- b'jk wederkeerig helpen in zijn nood door uvervloed aan kapitaal, door idealisme aan bu eene zijde en baatzucht aan beide zijden tQt elkaar gebracht; zou men den weg ge- - Amsterdam, 'ueuwendijk 225-229 Utrecht, Oude Gracht 151 baand mogen achten naar vriendschap tus- schen de beide groote naties, althans naar een vredig naast elkaar leven en streven? Hier hoopt men dat in alle gematigde kringen van links en rechts. Dat de Duit- scher zoo hartelijk en taai haten kan als de Franschman, geloof ik niet. Wel weet ik, dat hü niets en niemand in de wereld zoo hate lijk haten kan als zijn eigen landsman van andere politieke richting. Hij zal nog liever Poincaré of een fanatieken camelot du roi aan zijn hart drukken dan de hand van een landsbroeder, die 't in de politiek niet eens met hem is. We begrijpen het wantrouwen van Frankrijk tegen Duitschland, maar als „la Nation généreuse" eens het Duitsche volk de hand zou toesteken, het zou zich een trou- weren vriend verzekerd hebben, dan het ooit gehad heeft. Een illusie? Dan is ook de vredesbeweging een illusie! Wantrouwen en Versailles zijn de gevaarlijke klippen. Moge het in elk geval heel prozaïsch en baatzuchtig beginnen met geld leenen en goede rente betalen. De liefde van den man zeggen ze! gaat door de maag. Het is tusschen Michel en Marianne al niet anders. Marianne geeft de duiten en ze zal tot haar profijt ervaren, dat Michel zijn handen uit de mouwen weet te steken. Ze zal hem er kentelijk zijn voor de grooteré productivi teit van hare contanten en hem ten slotte wel in de armen vallen. Wel een luchtige tirade met happy end, maar, nuchtere amice, moet het tenslotte niet zoo gaan, willen we vrede hebben in Europa? H. L. De in de eerste Europeesche Douanetarie ven-conferentie aangenomen z.g. Handels overeenkomst van 24 Maart 1930 is blijkens het verloop van de gisteren gehouden be sprekingen als definitief mislukt te beschou wen. De Engelsche regeeringsvertegenwoordiger drong aan op aanneming van het Engelsche voorstel. Het Engelsche voorstel werd onder de 13 regeeringen, welke de overeenkomst hebben geratificeerd, in stemming gebracht. Italië, Zwitserland en Spanje stemden te gen. De overige regeeringen namen het voor stel onder voorbehoud aan, hetgeen dus practisch gelijk staat met verwerping van 't voorstel. In de Douane-conferentie werd op voorstel van den Zwitserschen Regeeringsvertegen woordiger besloten een protocol aan te ne men, hetwelk de navolgende punten bevat: 1. De Europeesche Conferentie inzake een Douanebestand constateert, dat een overeen stemming over de inwerkingtreding van de handelsovereenkomst per i April as. niet mo gelijk is gebleken. 2. De vraag, of op een later tijdstip de Europeesche Conferentie ter bespreking van de inwerkingtreding zal bijeenkomen, bleef onbeantwoord. Dit protocol zou in de zitting van heden ochtend door de ratificeerende mogendheden moeten worden aangenomen. Voorts wordt een resolutie voorbereid, waarin de Euro peesche Commissie verzocht wordt van haar kant de kwestie van de inwerkingtreding te onderzoeken. Er wordt op gewezen, dat de verantwoor ding voor de mislukking van de handelsover eenkomst uitsluitend op rekening komt van de Engelsche en Fransche regeeringen. De Fransche regeering heeft geen bindende ver plichtingen inzake de ratificatie op zich wil len nemen, terwijl de Engelsche regeering de bemiddelingsvoorstellen van Duitschland, Italië en Nederland, welke een zij het ook beperkte, inwerkingtreding per 1 April mo gelijk maken, heeft afgewezen. Per 1 April loopt de eerste overeenkomst inzake een ta- rievenbestand af. De vraag, of zij na dien datum nog juridische beteekenis heeft, kan moeilijk worden beantwoord, aangezien bij de langdurige besprekingen van gisteren betref fende deze juridische aangelegenheid geen overeenstemming werd verkregen. De Confe rentie zal hedenavond eindigen met de on- derteekening van het slotprotocol. Na een beraadslaging, die 36 uur geduurd heeft, heeft de krijgsraad van Jaca met ge sloten deuren het vonnis uitgesproken tegen de 77 beklaagden. Kapitein Sediles werd ter dood veroordeeld. De andere vonnissen ble ken alle lager te zijn dan de eischen van den officier. In vier gevallen, waarin de doodstraf was geëischt, veroordeelde de krijgsraad tot le venslange gevangenisstraf. In 68 gevallen werden gevangenisstraffen van 6 maanden tot 20 jaar gegeven. 4 Beklaagden konden worden vrijgesproken. De vonnissen moeten nog worden be krachtigd door den kapitein-generaal van Saragassa, waarbij eventueel hooger beroep mogelijk is. Algemeen verwacht men, dat de ter dood veroordeelden zullen worden begenadigd. Verklaringen van Gandhi Communistische elementen, leden van de organisatie „De Roode Vlag", hebben hevige incidenten verwekt tijdens een vergadering in het district der katoenspinnerijen, waar Gandhi het woord zou voeren. De communisten beklommen het spreek gestoelte, rukten de congresvlag naar be neden en heschen de roode vlag onder het geroep „Weg met het congres, weg met Gandhi!" Vrijwilligers slaagden er echter in, de con gresvlag op haar plaats te zetten. Vervolgens hield Gandhi zijn redevoerin gen, waarbij hij echter voortdurend door in terrupties en geschreeuw werd onderbroken. Hij zeide o.a., dat het congres blijft vast houden aan de onafhankelijkheidsverklaring van Lahore, die trouwens op het eerstvolgen de congres in Karatsji zal worden vernieuwd. Hij verzekerde vervolgens, dat de congres delegatie, die deel zou nemen aan de onder handelingen aan de ronde tafel, opdracht zou ontvangen geen plan van zelfbestuur goed te keuren, dat niet de duidelijke ken- teekenen der onafhankelijkheid in zich draagt. Montague, de onder-minister voor Lucht vaart, heeft gisteren in het Lagerhuis de begrooting voor Luchtvaart voor het vol gend jaar, sluitende op een bedrag van 18.100.000 p. st. ingediend, hetgeen een kwart millioen meer is dan de raming ver leden jaar. Montague zeide dat drie nieuwe eskaders in de verdediging van het moederland zul len voorzien, overeenkomstig het plan, waar aan door het Ministerie van Luchtvaart ge durende eenige jaren gewerkt is. Groot Brittannië zal dan 42 eskaders be zitten. De regeering wenscht iederen luchtbewa- peningswedloop te vermijden. Van de a.s. Wereldontwapeningsconferentie worden tast bare resultaten verwacht. Brittannië neemt de vijfde plaats in tus schen de luchtvaartmogendheden, hetgeen nog meer beteekent, wanneer men bedenkt dat een grootere verantwoordelijkheid ge dragen moet worden voor luchtverdediging in den vreemde. De uitgaven voor de Britsche Luchtvaart zijn ongeveer 1% lager dan 5 jaren geleden, terwijl de Fransche 130%, die van Italië ongeveer 40% en die van de Vereenigde Staten meer dan 150% hooger zijn. Montague refereerde aan de onderzoekin gen ter verbetering van het materiaal. Hij wees er op dat ongelukken welke het gevolg zijn van fouten door gebrekkig vakmanschap of in het materiaal bijna niet meer voor komen. Ten aanzien van de ontwikkeling der ci viele luchtvaart deelde Montague mede, dat men zich in de opening der noordelijke sectie van de route CairoKaapstad mag verheugen. Voor het einde van het jaar zal de heele route in gebruik zijn en verbinding geven met vele uitgebreide en rijke, doch onont gonnen gebieden. Door de voorwaarden van de Engelsch Italiaansche conventie, welke voorloopig is goedgekeurd, krijgen de Imperial Airways toestemming met landtoestellen via Milaan, Rimini en Brindisi te vliegen. Een proefschema is ontworpen voor een wekelijkschen luchtpostdienst tusschen Cal cutta en Australië, ten einde een schakel te vormen in den bestaanden passagiers- en postdienst tusschen Engeland en Indië. De voorgestelde Britsche Luchtvaartdiensten in West Indië en tusschen West Indië en Canada zijn in twee secties verdeeld, n.l. een met de eilanden die doorgetrokken zal worden tot Britsch Guyana en een tweede wekeljjksche dienst tusschen Trinidad en Montreal over Bermuda. Het plan hangt af van de medewerking van Canada. De onderhandelingen zijn nog in gang. Montague zeide dat zoolang het rapport van het Hof van Onderzoek inzake de ramp van de R 101 niet is bestudeerd, een be spreking betreffende de toekomstige lucht- vaartpolitiek voorbarig zal zijn. Sir Samuel Hoare, Minister van Lucht vaart in de conservatieve regeering, legde den nadruk op den snellen groei van de vernielende kracht der luchtbewapening en de vermeerdering der door andere volkeren voor de luchtvaart bestede bedragen. Hij zeide dat de vermindering der lucht bewapening ter a.s. ontwapeninpsconferen- tie voor Groot Brittannië van vitaal belang zal zijn, mits zij de pariteit van andere groote mogendheden verzekert. Aan de Engelsche bladen wordt gemeld, dat in een Zaterdag gehouden bijeenkomst der Arbeiderspartij een revolutionnaire stem ming heerschte en werd aangedrongen op wapening ter verdediging van Lang, den premier van Nieuw Zuid-Wales. Theodore, V^ybert vervangt het gorge!- Pdrankje. Wybert beschermt U tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert te origin dooien t ii» -II-*S ets de minister van financiën van het gemeene- best, is met algemeene stemmen uit de Ar beiderspartij gezet wegens zijn vijandige houding tegen Langs politiek van niet-be- taling van de schulden. Een resolutie werd aangenomen voor de aanneming van een po litiek van socialisatie van industrie, distri butie en geldhandel. Het gevaar dat gedeel ten van Nieuw-Zuid-Wales zich van den staat afscheiden wordt met bezorgdheid ga degeslagen, en een commissie werd benoemd om daartegen te ageeren door een „All- for-Australia League" op te richten. Medegedeeld werd, dat de tegenstanders van de arbeiderspartij en haar politiek over het geheele land fascistische groepen en ca- dettencorpsen vormden. Naar het voorbeeld van de leiders der Keulsche kerkprovincie hebben thans ook de bisschoppen van de kerkprovincie-Pader- bom een uitvoerige mededeeling tot hun onderhoorigen gericht. Allereerst wordt daarin gewezen op het steeds driester optreden der vrijdenkers. Ter afwering van de gevaren voor kerk en staat wordt dringend tot eenheid en saamhoorig- heid gemaand. Een belangrijk deel van het schrijven heeft op het nationaal-socialisme betrekking. Het nationaal-socialisme, aldus de bis schoppen, is niet enkel een politieke partij, maar ook een levensbeschouwing. En als zoo danig neemt het stelling ten aanzien van den godsdienst en stelt het eischen op gods dienstig gebied. Het program der nationaal-socialistische partij is in paragraaf 24 openlijk in strijd met den Katholieken godsdienst. De stelling: „vrijheid voor alle religieuze belijdenissen, voor zoover ze niet in conflict komen met het zedelijkheids- en moraal- gevoel der Germaansche rassen" gaat lijn recht in tegen de christelijke beginselen, want ze verheft het ras boven den gods dienst. In haar uiterste consequenties loochent de partij het zedelijk karakter der Katholieke Kerk. Hebben wellicht ook vele Katholieken, in hun ontevredenheid over de tegenwoordige politieke en economische toestanden, zich door de nationaal-socialistische verkiezings propagandisten laten overhalen en bedrie gen, dan willen we toch vertrouwen, dat de zulken in de toekomst het waarschuwend woord van hun bisschoppen, dat alléén uit godsdienstige overwegingen tot hen werd ge richt, gevolg zullen geven. Daar een ieder, die lid is van een partij, het geheele program dier partij steunt, is het voor den Katholiek ongeoorloofd, lid te zijn van de nationaal-socialistische partij, zoolang en in zooverre deze cultureel-poli- tieke opvattingen huldigt, die met de Ka tholieke leer onvereenigbaar zijn." Gevolgen van een studentengrap. Men herinnert zich het raadselachtige ge val van den 19-jarigen student Francis El- lis, die den 23en Februari zwaar gebonden en gekneveld dood op zijn kamer te Cam bridge werd gevonden. Allerlei gissingen werden gemaakt betreffende de toedracht der tragedie. De politie veronderstelde zelf moord, de moeder van den jongen verwierp deze veronderstelling, omdat ze uit het ge drag van den jongen vóór zijn dood niet kon worden afgeleid. De bekende deskundi- de dr. Bernard Spilsbury uitte voor de lijk schouwingsjury de veronderstelling dat Fran cis Ellis zich aan een goocheltoer had ge waagd en daarbij was omgerold en in een kussen gestikt. Niemand echter kon deze oplossing van het raadselachtige geval vol doen; daarvoor was het te vreemd. Thans wordt bekend, dat mevrouw Ellis kort na de lijkschouwing een brief met een „bekentenis" heeft ontvangen, schrijft het Hbld. Deze brief, die klaarblijkelijk met een verdraaide hand is geschreven en niet werd onderteekend, werd te Cambridge door een zonderling uitziend man overhandigd aan een familielid van mevrouw Ellis. Hij behelst dat drie studenten Ellis hadden gewaarschuwd, dat hij niet den spot moest drijven met spel en sport, doch dat hij deze waarschu wing in den wind sloeg. Zij hadden hem daarom gebonden en hem medegedeeld, dat hij in deze positie zou worden gelaten tot de „gyp" (de bediende der universiteit) hem 's morgens zou vinden. De prop. Francis in den mond geduwd, moest voorkomen dat hij hulp zou roepen. De schrijvers geven uiting aan hun groot leedwezen over wat is ge schied en verklaren dat zij hun namen niet bekend kunnen maken daar zij anders hun leven zouden verwoesten. Zij wenschten echter om der wille van hun geweten, me- HOOFDSTUK IV. Hat Simon nog geen woord gesproken had yau zijn ziekenhuis-plan, was niet, omdat jii tegenkanting van zijn familie duchtce, taaar omdat het testament hem nog niet ""ettelijk bekend was gemaakt. Hien middag ging hij, gewapend met een Notitieboek en een maatstok, naar the M>bey Het was zijn eerste bezoek aan de ptaats, sinds die in zijn bezit was gekomen, toen hij het groote gebouw vóór zich zag, J^lde hij zijn hart kloppen van een r'°mfantelijke vreugde. "Honderden zullen er een plaats in kun- beh vinden," dacht hij, terwijl hij zich met ,eUzenschreden naar „het beloofde land" begaf. Teen hij vlak bij de portierswoning was Sekornen, hield een meisje van een jaar of waalf het hek voor hem open. >,Wel, Winnie, hoe maakt Dumpty het Midaag?" vroeg hij belangstellend. ..••Och, net als"altijd, sir. Zijn rug doet erg PlJn." voor het venster lag een mismaakt jon getje, met een intelligent, maar pijnlijk ge zichtje. „Voor dergelijke patiëntjes zou de Abby nu voortaan een ideaal tehuis zijn!" dacht Simon met vreugde. En, terwijl hij bij het ventje aan bed ging zitten, vertelde hij hem van zijn plannen, zoodat Dumpty juichte in dit hoopvol voor uitzicht „O, Winnie! Winnie! Kom eens hier! Hoor eens!Hè, 't is haast te mooi om waar te zijn!" Ook het zusje keek met zoo'n stralend- dankbaren blik naar Simon, dat die hierdoor alleen zijn dag niet verloren achtte. Toen hü de Abbey naderde, sloegen van daar uit hem drie paar oogen gade, resneo- 'evelijk behoorend aan Maud, Vera Dene cn Fay Ferrol. Kijk, daar heb je den „droomer!" riej iviaud. „Hü is weer in hooger sferen, dat ka*, je hem duidelijk aanzien, ofschoon vader en Ronald toch zoo hun best hebben ge daan, om hem wat meer met de voeten on den grond te brengen." „Hü is zeker weer aan 't dichten," meende Vera. „Dan kan hü zich nu tenminste de weelde veroorloven, van zijn gedichten zelf uit te geven; als ik ze maar niet hoef te lezen!" zei Maud. „Wat zal hij zeggen, als hü ziet, dat wij 't hem afgewonnen hebben en hij ons dus niet meer hoeft te ontvangen?" „Maar je hebt hem toch gevraagd, of hü het goed vond, dat wü gingen?" .vroeg Fay. „Wel, neen! Simon vindt het natuurlijk goed! Je begrijpt, hoezeer ik verlangde, om de heele inrichting eens te zien, want een man als Simon zal toch nooit, weten, hoe hü een dergebjk huis op orde krijgt. Ik vind, dat neef Philip den boel leelük verwaarloosd heeft." Vera ging in de breede vensterbank zit ten en geeuwde. „Och, hij had zeker niet veel smaak. Hü wilde, dat alles maar soliede was, maar niet mooi of artistiek. Hoor eens, Maud, je moet je regeering hier openen met een groot bal!" „Dat is een goed idéé!" riep Maud geest driftig. „De balzaal zal ik'dadelük laten in richten. Waarom kyk jü zoo sip, Fay?" „Ik vind, dat je wel wat gauw van een bal spreekt, nu neef Philip nog maar tien dagen dood is!" „Ja, dat is waar, daar heb ik niet aan ge dacht. Dan moeten wü het nog een tüdje uitstellen. Hoe lang zou je denken? Zes we ken, of drie maanden?" „Hij heeft zoo lang in ons midden ge woond," zei Fay weer zacht, „en hü is al- tüd heel goed voor ons geweest. Ik, per- soonlük, hield veel van hem." „Goede hemel, Fay, word nu niet zoo senti menteel! Hij is dood en hü heeft ons niets nagelaten. Niet eens een bankbiljet, waarvan wü onze rouwkleeren kunen betalen; en zwart staat mü afschuwelük!" „Mij gelukkig niet," zei Vera kalm. „Neen, dat wil ik wel gelooven; jou staat alles, omdat je eenmaal een schoonheid bent." „In ieder geval: of het ons nu staat of net, wü moeten rouw dragen, om het Simon naar den zin te maken," zei Vera. „JÜ denkt zeker altüd nog aan de parels?" zei Maud veelbeteekenend. „Wat voor parels?" vroeg Fay. „Wel, de eenige mooie juweelen, die neef Philip ooit heeft gekocht, maar die zün dan ook schitterend. Melkwit, van ongewone grootte en met een opalen slot, dat alle be schrijving te boven gaat!" Op dit oogenblik werd hoefgetrappel ge hoord en Maud, die onmiddellijk uitkeek, zag een ruiter aankomen. „Kük, daar heb je Ronald!" riep ze. „Ik zal eens even gaan hooren, wat hü hier doen komt." En de daad bü het woord voegend, ülde ze hem door de galerü tegemoet. Kapitein Tremaine kwam dikwijls van zijn garnizoen, daar een tien mijlen van ver- wijderd, naar Hazelwood rüden. Maar wat hü nu daar op de Abbey deed, begreep Maud niet. „Een kranig figuur zoo te paard, hè?" zei Vera, die er kalm bü zitten bleef, terwijl haar neef naderbü kwam. „Och, hü is na tuurlijk met dezelfde bedoeling hier gekomen, als wü er ook zün. Hij wil zeker de geschikste gelegenheid zoeken voor de niéuwe stallen, die hü zoo „noodzakelük" acht! Dat belooft een gezellig familieréunie; een echte ver rassing voor Simon! Het zal mij benieuwen, wat voor gezicht hij zet, als wü allemaal onze verschillende lezingen geven, om onze aanwezigheid te verklaren." vrouw Ellis de waarheid bekend te maken. Mevrouw Ellis heeft den brief aan Scot land Yard doorgezonden, dat thans een on derzoek instelt. In studentenkringen te Cam bridge' is men geneigd, den inhoud van den brief als juist te beschouwen. De regeering van New Foundland heeft een bericht ontvangen, volgens hetwelk de over ledenen van de catastrophe met de „Viking" door de bewoners van het eiland zijn onder gebracht. Vele geredden zijn gewond of ten gevolge van de ontberingen van den afge- loopen nacht ziek. Het aantal slachtoffers van de ramp zou 25 bedragen, o.a. de filmoperateur Varoick Frissel en drie fotografen. Bij het aanbreken van den dag werd op ongeveer vijf mijl van de kust een klein vis- schersvaartuig opgemerkt, waarin zich zeven man bevonden, van wie vijf ernstig gewond schenen. Het vaartuig poogde Horse Island te bereiken. De ontploffing op de „Viking" schijnt te wijten te zijn aan een onvoorzichtigheid bij het lossen van voorraden stoffen, die voor n ontploffing zouden worden gebruikt. Een lid der bemanning, dat bij het lossen van het kruit behulpzaam was rookte een pijp. en er wordt aangenomen, dat een vonk van de pijp in het kruit is gevallen. De redster der opvarenden is de achttien jarige miss Bartlett, telefoniste in het radio station van Horse Island, die 24 uur p haar post bleef, de eerste berichten over de ramp uitzond en het zenden van reddingsbooten bewerkstelligde. Onder groote belangstelling begon voor de rechtbank te Regensburg het met span ning verwachte proces tegen den koopman Erich Tetzner en zijn echtgenoote, wegens moord en poging tot moord, alsmede we gens poging tot oplichting van een verze keringsmaatschappij en medeplichtigheid hierbij. Tetzner had indertijd op een afgelegen weg iemand in zijn auto gelokt en zijn slachtoffer vermoord. Toen had hij den auto met het lijk van den vermoorde er in in brand gestoken, waardoor het lijk onherken baar werd, waarna hij, zonder spoor achter te laten, naar het buitenland verdween. Zijn vrouw, die mede in het complot zat, inde, nadat was vastgesteld, dat het lijk in den verbranden auto, dat van Tetzner zelf moest zün, de zeer hooge verzekerings premie en voegde zich bü haar man. Het bedrog werd echter ontdekt en beide schuldigen werden gearresteerd. De belangstelling was zoo groot, dat het plein voor het gerechtsgebouw door een cor don van politie-agenten moest worden af gezet. Nadat de acte van beschuldiging was voorgelezen, begon het verhoor van Erich Tetzner. Hü deelde iets uit zün eigen leven mee. Als vertegenwoordiger van het Pestalozzi- Verlag had hü in Saksen voor deze uit geverij boeken verkocht, doch daarmede slechts weinig verdiend. Zün vrouw had hü geheel onbekend gelaten met zijn plannen om met behulp van zijn auto de verzeke- ringsmaatschappü op te lichten. Bij het verdere verhoor van Tetzner trachtte hij steeds zichzelf zooveel mogelijk van schuld te ontlasten. Met zijn vrouw voerde hü een vrü welvarend leven. Verschillende beschuldigingen sprak hü tegen. Hij had zijn vrouw nooit medege deeld, hoe hij zijn plan dacht uit te voeren. Hij had zijn vrouw nog nooit gehypnotiseerd en was zelf nooit onder hypnose gebracht. In de periode van 22 October tot 6 No vember 1929 had hü zich bü vier verzeke ringsmaatschappijen voor in totaal 415.000 mark laten verzekeren. Vervolgens plaatste hij in de „Chemnitzer Neueste Nachrich- ten" een advertentie, waarin hij reisgezel- Schap vroeg. Aanvankelijk wilde hü dengeen, die hierop af zou komen, voor zijn doel gebruiken. Na eenige aarzeling, weigerde de man, die zich het' eerst had aangemeld, echter op zijn voorstel in te gaan. Vervolgens schil derde Tetzner zijn overval op den hand werksman Alois Ertner. Hü herinnerde zich nog alle bijzonderheden en liet plastisch met gebaren zien, hoe hij nog getracht had, zün slachtoffer een boord en das om te doen. opdat hij meer op hem zou lijken. Met een ijzeren stuk gereedschap van den auto had hü op Ertner ingeslagen, die zich echter verweerd had en hem daarbü zelfs aan het oog had verwond. Zonder omwegen gaf Tetzner toe, dat hij het voornemen had Ertner te dooden. Zijn eerste verklaring luidde echter, dat hij een man, dien hij niet kende, op den weg had overreden. Den zwaar gewonden man zou hij toen in den auto hebben gedragen en nadat de man nog een tijdje had liggen steunen, was het stil geworden. Toen eerst zou hij op het idee zijn gekomen den wagen met het stoffelijk overschot van den onbekende in brand te steken. Bü het verdere verhoor verwarde Tetzner zich echter meer in zijn eigen verklaringen. De voorzitter merkte op, dat hü vroeger toch had toegegeven, een mensch levend te heb ben verbrand, terwijl hij thans beweerde den wagen slechts in brand te hebben ge- DONDERDAG 19 MAART 1831 HUIZEN, 298 M. 8.00—9.60 KRO. 9.00— 10.00 NCRV. 10.00—2.00 KRO Daarna NCRV 8.009.00 Gramofoonpl. 9.009.30 zang da meskoor NCRV. 9.3010.00 Ziekendienst 10.00 11.15 Uitz. van de gezongen H. Mis uit het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. 11.15—12.00 Gramofoonpl. 12.00—1.30 Con cert KRO-trio o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.30 2.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Handwerkcur- sus. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert. Mej. P. Berghout (harp), mej. C. Rietveld (viool), H. J. Berghout t cello)A. Martijn (piano en harmonium)6.306 45 Gramofoonpl. 6.45— 7.00 Knipcursus. 7.007.30 Gramofoonpl. Causerie E. J. Rothuizen 7.30—800 Vra gen- halfuurtje. 8.00—8.15 Gramofoonpl. 8.15 Uitv. van „Das Lied von der Glocke", Max Bruch. M m.v. orkest, koor en solisten. 10.3010.40 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1375 M. Uitsl.. AVRO-Ult- zending 8.009.50 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 1030—11.00 AVRO-kwintet o.l.v. F. Lupgens. 11 0011.30 Vrouwenhalf uurtje 11.3012.00 Vervolg concert. 12.15— I.30 Gramofoonpl. 3.004.00 Naaicursus. 4.00 5.00 Ziekenuurtje. 5.006.00 Concert AVRO octet o.l.v. L. Schmidt. 6.006.30 Concert. Van Dijk's origineele Volendammers. 6.30 7.00 Radio-Volks-Universiteit. 7.007.30 En gelsche les. 7.458.05 Sportcauserie H. Hol lander. 8.059.00 Concert Omroep orkest o.l. v. N. Treep. 9.009.20 Overste Scharroo: „Be tonwegen". 9.2010.00 Vaudeville. Kovacs Lajos met orkest. Clinge Doorenbos. Cecil Marcelü (zang). 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Vervolg Vaudeville. 11.0012.00 Gramofoon- platen. DAVENTRY, 1554.4 M. 10 35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort 1.302.10 Kerkdienst. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Lezing 6.35 Berichten. 7.00 Orgel spel door G. Thalben Ball. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Orkestconcert. 9.00 Zang door M. Licette (sopraan). 9.20 Berichten. 9.35 Be richten. 9.40 Lezing. 9.55 Dansmuziek. Va riété-nummer. 10.5012.20 Dansmuziek. 12.20 12.25 Televisie. PARIJS „Radio Paris" 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 9.05 Concert. Piano en orkest. 9.50 Concert. Orkest. Charles Panzera (zang). LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.3510.05 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12 251.50 Orkestconcert. 4.20 5.20 Concert. Piano, alt en bariton. 7.10 7.40 Orkest concert. 8.20 Concert. Orkest en cello. Daarna: Berichten en tot 11.20: Or- lfpcfponpprt KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert. 2.50—4.20 Orkestconcert. 4.20 5.00 Kinderuurtje. 7.209.20 Orkestconcert en zang. 9.3511.50 Dansmuziek. .BRUSSEL, 508.5. M. 5.20 Orkestconcert. 6 20 Kinderuurtje. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert, zang en causerie. 338.2 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.20 Kinderuurtje. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gra mofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. Cau- serie. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Be richten. 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.15 Le zingen. 7.20 Zangspel „Karten, Klatsch und Kaffeesatz". Voor orkest en solisten. 8.20 Symphonieconcert. 9.20 Berichten en daar na tot 11.50 Dansmuziek. stoken, om te verbergen, dat hü een mensch had doodgereden. Na haar man werd mevrouw Tetzner gehoord, die langen tüd geen woord kon uitbrengen en steeds weer opnieuw door huilkrampen werd bevangen. Eerst nadat de president haar met moeito tot kalmte had gebracht, verklaarde zü, dat haar man met groote hardnekkigheid steeds weer opnieuw op zijn plan was terug gekomen. Zij zelf was zenuwziek, had een zeer zwakken wil en had ten slotte toe gegeven. Van een hypnotiseering door haar man kon zü niet spreken; zij was slechts zeer zwak geweest. Tegen de comedie bü de begrafenis van den onbekenden man, had zij zich verzet. Slechts uit angst en mede lijden met het lot van den ongelukkige had zü zooveel tranen vergoten. Hiermede was het verhoor van beide be klaagden afgeloopen. Door Cilly Aussem Koning Gustaaf van Zweden, die zich thans te Monte Carlo bevindt, werd, naar gemeld wordt, gisteren bü het tennisspelen licht gekwetst. Koning Gustaaf speelde een partü tegen de Duitsche tenniskampioene Cilly Aussem. Op een gegeven moment trof hem een harde bal tegen een der oogen, ten gevolge waarvan zijn bril versplinterd werd. De Koning viel tegen den grond, doch her stelde zich een oogenblik later. Het oog zelf bleef ongedeerd, doch zijn gelaat werd door de glassplinters verwond. Uw handen ook vooral 's avonds in te wrijven met Purol, dan blijven ze, on danks al het natte en ruwe werk, toch gaaf en zacht PUROL doos 30 ct. Bij Apoth. en Drog. Fay had geen woord gesproken; al haar aandacht was in beslag genomen door Ronald. Een week-lang had ze hem nu al niet gezien en haar hart ging naar hem uit. „Fay, hoe lang heb je Ronald nu al ge kend?" vroeg Vera ineens. „Tien jaar," antwoordde Fay met een kleur. „Hoe oud was je toen?" „Zeventien." „Dus dan ben je nu al zeven-en-twintig?" „Ja." „Al zeven-en-twintig en nóg niet ge trouwd? Als ik zoo oud ben hoop ik, dat ik al lang in het huwelüksbootje ben gestapt En ik geloof, dat je altüd nog liefde voelt voor Ronald. Maar hoe kan je eigenlük zoo dwaas zijn? Je weet, dat hij je toch nooit trouwen kan, want je hebt geen geld." „Neen, dat weet ik ook wel, maar daarom kan ik toch niet helpen, dat ik van hem houd," fluisterde Fay, die wel begreep, dat heel haar uiterlük veel te zeer haar ge heim verried, dan dat zü nog moeite zou hoeven doen het verborgen te houden. „Ik zal je eens wat zeggen, Fay: ik zou dan maar al mü'n best doen, om dit gevoe len te overwinnen, want ik geloof heusch niet, dat hü meer bijzonder aan je denkt. Als hü op dit oogenblik liefde voelt voor eenige vrouw, dan is het nog meer voor mij," zei Vera. Het was Fay natuurlük onmogelük, om er iets op te zeggen; alleen bevestigde het haar in haar vrees, dat Ronald steeds meer was gaan voelen voor zün mooie nichtje. En Fay had die dwaasheid begaan, waar toe vrouwen zoo licht geneigd zün: ze had haar hart weggeschonken aan een man die, ofschoon hü haar graag van zijn liefde sprak, niet van plan was, haar te trouwen. Eéns, nu zoowat een negen jaar geleden, wa ren zij verloofd geweest, maar binnen enke le maanden had Ronald dit engagement ver broken, daar hü beweerde, dat hij haar wel lief had, maar toch te arm was, om haar te trouwen en dat hü dan immers ook niet van haar vergen mocht, dat zü op liem wachten zou. Het gevolg was, dat Fay nu zonder verloofd te zün toch op hem wachtte. En hun vriendschap kon geen ver wondering wekken, daar generaal Hastings, de Tremaines en de Ferrols allen verre bloedverwanten waren, wat den omgang veel makkelüker maakte, dan wanneer zü geheel vreemden voor elkaar waren geweest. Dat hü haar niet duidelüker te kennen gaf, dat hij er toch nooit over dacht, haar tot de zijne te maken, beschouwde hü nog niet eens als zelfzucht; neen, eerder als het tegendeel. Want hü redeneerde zoo: „als ze met mü samen is, heeft ze althans .iog een gelukkig oogenblik waaraan zij rich ver kwikken kan in het grauwe van haar be staan met die verschrikking van een va der!" (Wordt vervolgd). f j«|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9