1 I f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40. rit Ti i Nieuwe HaarlemscJie Courant otn ;uur- goed «te net bureaux nassaulaan 49 dit nummer bestaat uit drie bladen I I DONDERDAG 19 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17720 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL tyfJ EN DE STEMBUS Wij zijn het hiermede volmaakt eens: "ft zaak is niet zoo somber als de heer *I&ns haar inziet. Toch wil de heer Hans niet toegeven: een onderschrift zegt hij: „Aangenomen, dat inderdaad de katholieken het meest met kinderen gezegend zijn: die kinderen blijven toch geen kinderen? Ze worden toch groot? En zoodra ze 25 jaar zyn, wor den ze kiezer, nietwaar? Dan weerspie gelt zich dus de talrijkheid der Room- sche kinderen in de talrykheid der Roomsche kiezers." Een zóó manke redeneering hadden M) van den scherpzinnigen journalist Hans niet verwacht! 't is waar: kinderen blijven geen kin deren, en als zij eenmaal 25 jaar gewor den zijn, behooren zij tot de kiezers, 'Paar in dien tusschentijd zijn er ook ^eer een groot aantal kiezers kiezer-af Geworden, door overlijden, enz.; en Voortdurend blijft dan toch onge veer dezelfde toestand bestaan: dat er door de groote gezinnen betrekkelijk weinig wèl-kiezers onder de katholieken zijn. Wij gelooven, dat wij ons over het Verschil in de beide bovenbedoelde per centages (30.21 35.61) niet al te °Pgerust behoeven te maken, vooral Plet, als wij bovendien nog bedenken, Pat nog lang niet alle als Katholiek te boek staande personen ook werkelijk Pfaktiseerend Katholiek zijn en dus ook biet Katholiek stemmen. Wij zijn er van overtuigd, dat vrijwel aHe echt Katholieken ook Katholiek hemmen. Hitzonderingen zullen er zijn.... om "en regel te bevestigen. £en leening De N. V. „De Arbeiderspers" heeft een cPligatie-leening uitgeschreven, in ver band met een grooten uitbouw van de ®°ciaal-demokratische pers: Partij en Vakverbond beschikten reeds over één bPUioen; de vakbonden fourneerden er J^ee millioen bij tegen lage rente en nu s er nog 'n half millioen noodig, waar de obligaties van 1000 en van 100 tegen 4H pet. uitgegeven worden. Er zouden rondom deze leening heel V'at min of meer ernstige grapjes Gemaakt kunnen worden: Pat de socialistische leiders wel weten. V'aar het geld zit; dat zij de roode fPaarders lokken met 'n „kapitalistisch"- P°oge rente („De rente is niet kwaad", fepfeef „Het Volk". De Rijkspostspaar bank vergoedt nog geen 3 pet. en de Hamer verwierp nog pas een voorstel °öi er maximaal 4 van te maken"). Enzoovoort, enzoovoort. Hoe raak dergelijke „grapjes" echter °Qk zouden zijn, het lijkt ons niet juist, Poor middel daarvan de aandacht af te elden van het wel is waar betreurens waardige, maar desniettemin bewonde Waarom Daarom Woningwet Belangrijke wijzigingen in het ontwerp Nederlanders in Duitschland Een uitvinder voor 1 den Rechter- De grootste redenaar na Brugman De moordzaak-Lans Brandstichtingen und kein ende Het tragisch auto-ongeluk bij Neede Waar zal de Ontwapeningsconferentie plaats vinden? Komt Weenen ook in het geding? De moord onder Stompwijk VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De Ford-voordracht aangenomen Ernstige brand die zich thans op de ahonneeren ontvangen de nummers tot 1 April a.s. Directie N. H. Courant siste"1 vier' e.vie* i, &U ?eheel iinde* He' ,t 00» r va" onfe' een voor uide- zicf Vol' in?s- iotel- >r d« 's od ono" Telefoon No. 13866 (drie ltfnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden eSen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger In „De Vrijheid" van 3 Maart maakte e heer D. Hans de opmerking, dat lang '"et alle Katholieken bij verkiezingen werkelijk Katholiek stemmen; ten ewijze van deze bewering (hij sprak *ah „trouwens een bekend feit") maakte "'j een eenvoudig rekensommetje: bij "e laatste verkiezingen voor de Tweede ^mer heeft 29.63 0.68 pet. 30.31 van het aantal stemmende kiezers °P de Katholieke partijen (R.K. Staats- R.K. Volkspartij) gestemd; en ®'61 pet. van de bevolking is Katholiek! £>us.... t>e conclusie ligt voor de hand! Volgens den heer Hans tenminste. De zaak is echter niet zoo eenvoudig, "at men door middel van een reken- ommetje de diepste ziele- en stembus- geheimen zóó maar zou kunnen ont- ^Weren. Heel terecht vraagt de heer H. H. Bos 't jongste nummer van „De Vrijheid": „Heeft de schrijver, de heer Hans, het zich niet wat al te ge.makkelijk ge maakt bij de oplossing van dat „eenvou dige" rekensommetje?" Waarop de heer Bos als antwoord volgen: „Het is immers bekend, dat, over het geheel genomen, de grootste gezinnen worden aangetroffen by de Katholie ken. Het gevolg daarvan is m.i., dat bij de Katholieken een grooter percentage niet gerechtigd is te stemmen dan bij de andere partyen. (Alleen zouden de zich noemende Prot. en Geref. Christe- ïyke partyen wellicht buiten deze stel ling vallen). Maar in ieder geval is de oplossing van het rekensommetje fou tief, althans niet zuiver, indien zy lot Uitkomst heeft het „bekende" feit, dat een deel der Katholieken in ons land niet Katholiek stemt. Eerst als men een opgave neeft van het percentage der Katholieken, dat tot stemmen bevoegd is, kan men beoordeelen en berekenen of een deel, en het hoeveelste deel, der Katholieken niet op een Katholieken eandidaat stemt, altyd in de veronder stelling dat onder degenen, die niet Katholiek zyn, er niet gevonden wor den, die op een Katholiek hun stem uitbrengen." renswaardige feit, dat de massale macht der sociaal-demokraten in staat is tot een praestatie, als welke hier geleverd wordt. De sociaal-demokratische pers maakt zich steeds sterker (zij weet wel, welk een machtsmiddel de pers beteekent!) en wij zullen er rekening mee te hou den hebben. krachtiger en intensiever dan ooit zal de roode pers ageeren en overal bin nendringen om de verderfelijke roode leer ingang te doen vinden of in de geesten der aanhangers te bevestigen. Dat is het betreurenswaardige. Maar bewonderenswaardig en tot na volging uitdagend mag het gerust ge noemd worden, dat de sociaal-demokra- tie in Nederland, uit liefde voor het be ginsel, in staat blijkt te zijn, een model pers te stichten, waarvoor millioeners noodig zijn en.... grif gegeven worden. Wij lazen, dat er in één week tijd? reeds voor een bedrag van 252.000 op de nieuwe leening was ingeschreven, en merkwaardig was vooral de vermelding: „Het getal van 5000 obligaties van honderd gulden, dat wij aanvankelijk te plaatsen hadden, is gedaald tot de helft." Deze inschrijvers zijn natuurlijk de kleine luyden in de S. D. A. P., die geen 1000 storten kunnen, maar wel 109 opgespaarde guldens voor de partijpers beschikbaar kunnen en willen stellen. Hier valt van den vijand te leeren. Laten wij er ons voordeel mee doen. Opdat de steeds grootere macht der roode pers ons niet eenmaal zal doen betreuren, dat ook wij niet zooveel voor ons beginsel hebben over gehad. Waarom sprak Minister Hymans in het Belgische Parlement plots zoo vriendelyk over Nederland en de verbetering der NederlandschBelgische verstandhouding Hymans, die haast van woede barstte, toen het hoofd van den Schelde-dienst, de heer Tobie Claes aan de Belgische pers verklaarde, dat Nederland de Schelde prachtig onderhield. Hymans, die den heer Claes dwong, zijn woorden, zoo goed en zoo kwaad het ging, weer te vennoffelen. Hymans derhalve, die vroeger geen goed woord over Nederland hooren kon, is plots poeslief geworden. Wy waren verrast en verblyd. Vroegen: wat -is er aan de hand. En daar zagen we, schryft de „Gelderlan der", gisteravond in de Hollandsche bladen een nieuwe Belgische leening aangekondigd. Een tweede poging om uit Nederland geld te halen voor de Belgische forten. En de eerste poging is grootendeels mis lukt. Ah zoo, mynheer Paul. Om der minne van de smeer. Leekt de kat de kandeleer. Naar wy vernemen, zal de Regeering he den bij nota van wyziging een groote ver andering aanbrengen In het Ontwerp-Wo- ningwet, dat vermoedelyk morgen in de Tweede Kamer aan de orde komt. Verschillende bepalingen betreffende het streekplan zullen geheel in overeenstem ming worden gebracht met de thans door de Eerste Kamer aangenomen herziening der Gemeentewet, waarin ook de samenwer king tusschen de gemeenten onderling ge regeld is. Op 27 Maart a.s. bokst Huig Huizenaar te Hamburg tegen K. Sahn, terwyl op denzelf den avond Rienus de Boer uitkomt tegen A. Heuser. Beide partyen gaan over tien ronden, ieder van 3 minuten. <9 De deurwaarder riep den naam af van een burger uit Aalsmeer, van beroep uit vinder. Een heerlijk mannetje, even m de vijftig, trad binnen en groette de rechters met een breed gebaar. Hij stond terecht, omdat hij op 'n reclamekaart een draaibaren etalage-standaard had laten drukken met de mededeeling, dat daarop octrooi was aan gevraagd. Inderdaad had hij dit gedaan, maar omdat hij weigerde de vereischte 75 gulden vooraf te betalen, was er niets van terecht gekomen. Zijn voorbarigheid was dus straf baar, hoewel hy er niets van begreep By de behandeling van zijn zaak, was het burger mannetje uit Aalsmeer bijna een half uur, enkele interrupties van den Haarlemschen Kantonrechter daargelaten, aan het woord. Curiositeitshalve laten wij een gedeelte van zyn pleidooi volgen: „Een van de getuigen beweert, dat hij de uitvinding van den draaibaren etalage-stan daard gedaan heeft. Dat is een leugen. Ik ben de uitvinder en niemand anders. De getuige heeft tegen my gezegd: in Haarlem is zulk een apparaat te zien, ik ben gaan kijken en heb toen een nieuw ontwerp gemaakt. Nu vraag ik U in gemoede, heeren advocaten, wie is dan de uitvinder? Ik, nietwaar, wie anders?! Met die octrooi-beweging wil ik niets te maken hebben, allemaal geldklopperij. Net zoo met het handelsregister. Daaruit ont spruit de oorzaak van do huidige werkloos heid, heeft U dat wel eens overwogen? Ja, ik ga daar zoo maar f 7b dokken, als ik er niets voor terug krygwat heb ik met al die wettën te maken, ik wist niet, dat ik op mijn éigen reclame-papier, waarop mijn bloedeigen uitvinding was afgedrukt, niet mocht zetten „Octrooi aangevraagd". Dat zie je toch zoo dikwyls". Rechter: Maar je dier.t toch de wet te kennen. Verdachte: De wet? Lieve menschen, mijn heer, dan ken ik wel twee duizend wetboe ken koopen en dan ben ik dood als ik op de helft ben Ik vond het apparaat uit en myn vrouw financierde de zaak. Ik heb al drie stan daards tegen zestig gulden verkocht. En ik ga ér iederen dag den boer mee op. Vindt U het zoo prettig om straks in een ouwe mannen-armenhuis te worden opgeborgen? Ik moet zorgen voor mijn ouden dag. Rechter: Hoe heet je vrouw? Verdachte: Elisabeth, Cornelia.... wacht 'ns.... of omgekeerd..., dat weet ik zoo nauw niet edelachtbare, maar het staat in de stukken, die U daar hebt. De tribune, die stampvol was, vermaakte zich kostelyk en leefde 'zichtbaar met het mannetje mee. Rechter: Als u een uitvinding doet moet u 75 gulden betalen, om dooi de wet ge waarborgd te worden. Nu kan iedereen van uw vinding gebruik mak-n. Verdachte: Aan m'n teenen edelachtbare! Dat zou ik wel eens willen zien. Ik zal „octrooi aangevraagd" laten schrappen, maar nou vraag ik aan U, dat U alle men schen, die my nadoen, straft. Neen, dat doet U natuurlyk niet, maar ik moet boete be talen. De ambtenaar van het O. M. eischte vyf en zeventig gulden boete. Verdachte: Daar schiet ik niks mee op, nou ben ik evenveel kwijt en ik heb nog niks. Het is toch eerlijk myn uitvinding. De Kantonrechter nam in aanmerking, dat verdachte te goeder trouw gehandeld had en verminderde de boete tot vijf en twintig gul den. En verdachte zich richtende tot de publie ke tribune, verklaarde tot groote pret van alle aanwezigen: „Is dat effe een koopie. Dank U wel, meneer de kantonrechter". Rechter: Maar dat „octrooi aangevraagd" moet weg op je reclamekaarten, hoor! Verdachter- Natuurlijk, edelachtbare. Er zijn al nieuwe kaarten. Zal me zoo een zorg wezen, nietwaar. Hier heb U er een cadeau Het uitvindertje uit Aalsmeer pakte zijn papieren in zyn actetasch en nadat hij allen vriendelyk met een handgebaar gegroet had, verdween hij in de richting van het station. Zoo'n type brengt vroolijkheid in de we reld. En dat moeten we in deze dagen waar- deeren Talryke gevallen van zware oververzekering Analoog aan het geval van brandstich ting Pantaitjermin (stad) heeft zich thans zulk een geval voorgedaan te Tandjong Ba lei, waar des nachts brand uitbrak, welke werd gebluscht en waarbij men aantrof een met petroleum begoten kedehwand, alsmede in petroleum gedrenkte lappen. De bewoner van het huis was eveneens niet verzekerd en is waarschynlijk onschul dig. Een in de nabyheid wonende taukeh was echter oververzekerd. Het onderzoek te Pantaitjermin wees tal rijke gevallen van zware oververzekering uit. De Advocaat-Generaal doet geen afstand van zijn recht op cassatie Zooals wy reeds mededeelden, heeft de gewezen procuratiehouder G. J. van Oud- heusden, welke in 3 instanties heeft terecht gestaan wegens doodslag op zijn patroon, den heer P. C. Lans en wegens malversaties, Vrydag onmiddellijk na zijn veroordeeling door het Bossche Hof tot een gevangenis straf van 2 jaar en 6 maanden, afstand ge daan van zyn recht op cassatie. Hij deed dit met het oogmerk zijn straf onmiddellyk te doen ingaan en dus 8 dagen eerder vrij te komen. Zaterdag ontving de heer v. O. echter van de griffie van het Hof de mededeeling, dat de Advocaat-Generaal mr. F. Couvée geen afstand wenschte te doen van zijn recht op cassatie en zich zijn beslissing dienaangaan de voorbehield. Blijkbaar overweegt de Advocaat-Gene raal dus tegen het vooroordeelend gedeelte van het arrest cassatie aa.n te teekenen. Cassatie tegen het vrijsprekend gedeelte is niet mogelyk, omdat aan de meening van het Hof over het al of niet wettig en over tuigend bewezen zijn van de tenlastegelegde doodstraf niet valt te tornen. De stap van den Advocaat-Generaal zal origetwyfeid algemeene verwondering wek ken en zou alleen dan gemotiveerd zyn, wanneer In het veroordeelend gedeelte van het arrest een grondbeginsel van het recht zou zijn geschonden. De tyd om door gezochte cassatie-mid delen nogmaals een ver wy zing naar een ander Hof te verkrijgen, is nu toch lang zamerhand wel voorby, oordeelt de „Avp.". Voor den reeds zoo lang gemartelden v. O. heeft deze houding van den Advocaat- Generaal alleen dat gevolg, dat zyn straf met 8 dagen wordt verzwaard. Het is toch geenszins aan te nemen, dat hem, ook al werd de zaak nogmaals ver wezen, voor de malversaties een zwaardere straf zou worden opgelegd. kunstcentrum van internationale beteekenis biedt Weenen tevens duizenden gasten ook uitstekend logies en prachtige conferentie zalen staan ter beschikking. In politiek op zicht zou er tegen Weenen als conferentie- plaats niets zijn in te brengen. Het is im mers de hoofdstad van een land, dat in ont wapeningskwesties geen bijzondere rol speelt, daar Oostenrijk in den geest der vredesver dragen reeds geheel ontwapend is en in mi litaire zaken geen aspiraties heeft. Wij geven hierboven nog een foto van de eerste steenlegging van het nieuwe R. K. ziekenhuis te Zaandam, welke Dinsdag plaats vond. De burgemeester van Barcelona heeft de zer dagen den Secretaris-Generaal van. den Volkenbond, Sir Eric Drummond, bezocht; hy heeft opnieuw het voorstel gedaan, om Barcelona te kiezen als zetel der Ontwape- nings-Conferentie, deze misschien belangrijk ste internationale beraadslaging der laatste tien jaar, welke zes maanden lang zal du ren en honderden staatslieden, politici, jour nalisten en waarschynlyk duizenden andere menschen zal aantrekken. Lausanne en ver schillende andere steden in Zwitserland heb' ben zich eveneens in het Volkenbond»secre- tariaat aangeboden en daarmee begint de discussie omtrent de kwestie, in welke plaats de groote Conferentie zal dagen, weer op te leven. Wat Genève, den zetel van den Volken bond zelf, aangaat, schijnt men hier niet recht er aan te gelooven, dat deze plaats voor de Conferentie geschikt is. Het „Jour nal de Genève" heeft dezer dagen verklaard, dat Genève niet genoeg ruimte heeft voor alle deelnemers der Conferentie en dat men verschillende van hen zou moeten huisvesten in de omgeving der stad. De „Tribune de Genève" wijst dit voorstel in vrij heftigen vorm van de hand en verklaart, dat men hier niet te doen heeft met een congres van turners of zangers, met wie men zulke logeer- kunsten kan uitvoeren, maar dat het hier gaat om beraadslagingen van staatslieden, politici en journalisten, die het recht heb ben op een goede woongelegenheid en ge makken. Het blad zegt ook nog, dat men het eindelyk open moet bekennen, dat de ge heele organisatie nog in het donker is ge huld en dat slechts één ding zeker is: Ge nève wenscht het Congres en het geld. Deze discussie der twee leidende Geneef- sche bladen maakt de vraag weer actueel, of Genève voor dit belangrijke congres in technisch opzicht geschikt is. Het zal niet te vermyden zijn, dat in de naaste toekomst het generaal-secretariaat van den Volken bond, resp. de Volkenbond zelf, de kwestie, in welke plaats de Ontwapenings-Conferen- tle zal dagen, aan een onderzoek zal onder werpen. Daar, volgens de verklaringen van de vooraanstaande plaatselijke pers, Genève zelf voor de Ontwapenings-Conferentie waar schijnlijk niet in aanmerking komt, is het de taak van het Volkenbond-secretariaat de Conferentie technisch voor te bereiden. On der de technische voorbereiding neemt de kwestie der huisvesting een eerste plaats in, daar bij te groote afstanden van het cen trum der besprekingen onvoorziene vertra gingen kunnen intreden. Vooral de groote mogendheden moeten den stand van zaken nagaan. En ten slotte moet ook de inter nationale Pers, voor welke deze Conferentie gedurende meer dan zes maanden by zonder belangrijke arbeidsstof zal leveren, zich er om bekommeren, hoe het staat met de tech nische mogelijkheden in de plaats, waar de Conferentie zal worden gehouden. Want het zou een fout zijn, de joumalistische deelne mers alleen als gasten te beschouwen. Juist op deze Conferentie, die voor de heele wereld van het grootste belang is, zyn de journalisten minstens als volwaardige deelnemers aan te zien; van hun indrukken en ondervindingen zal zeker een groot ge deelte van het resultaat mee afhangen. De heele internationale Pers moet dus reeds nu er aan denken, dat ze, om aan het resultaat te kunnen meewerken, de noodige veronder stellingen voor haar arbeid moet hebben, en wanneer deze in Genève niet gegeven zyn, moet de Pers een ander oord voor de Con ferentie verlangen. Er zyn verschillende plaatsen, die alle noodige voorwaarden voor het houden dezer Conferentie bieden. On der deze is in een vroeger stadium, van Ame- rikaansche zijde, ook Weenen voorgesteld, welke stad voor deze groote internationale bijeenkomst bijzonder geschikt werd ge noemd. Van Oostenryksche zyde nu wordt er verklaard, dat er objectief kan worden vastgesteld, dat Weenen, het oude cultuur centrum van Midden-Europa, meer dan eeni- ge andere stad geroepen is voor de Ontwa penings-Conferentie. Met de centrale ligging, de bekoring van het landschap, de beroem de historische schatten en bouwwerken, als De toestand van deken Oosterbaan vry goed Betreffende het auto-ongeluk by Neede wordt nader gemeld: De drie in den auto zittende geestelyken hadden tevoren in beide richtingen van den overweg uitgekeken of een trein naderde. Zij hebben de losse locomotief niet opge merkt. Op het laatste oogenbltk zagen zy echter het groote gevaar en hoewel uit alle macht werd geremd, was het ongelukon- vermydelyk. De Zeereerw. Deken Oosterbaan was met zyn beide kapelaans te ongeveer 5 uur voor een conferentie naar Neede vertrokken. Te ongeveer half zeven uur drong het ontstel lende nieuws in de parochie door en een aangrijpende verslagenheid maakte zich van de parochianen meester. Uren lang stonden dichte drommen voor het St. Vincentius- Gasthuis de berichten af te wachten. Kapelaan Krabbenborg, die bij het ongeluk het leven heeft gelaten, had 's morgens nog een bezoek gebracht aan zyn bejaarde moe der, die dezer dagen van de laatste H.H. Sacramenten was voorzien. Het lijk van kapelaan Krabbenborg was niet verminkt. In den loop van den avond werden reeds vele betuigingen van deelneming en belang stelling ontvangen, waaronder die van Z. H. Exc. den Aartsbisschop, die telefo nisch zich met het Gasthuis in verbinding stelde. De toestand van deken Oosterbaan is thans naar omstandigheden redeiyk goed. Kapelaan van Soest maakte het uitste kend, doch Z.Eerw. moet nog een paar dagen in het Gasthuis blijven. De verdachte J. B. weer gearresteerd De uit de nog steeds duister gebleven moordzaak onder Stompwijk op den manu- facturier en hulpkoster v. d. Drift verdach te J. B., die ruim 4 maanden in voorarrest verbleef, heeft Maandag, toen hem de toe gang werd geweigerd tot het Zuid-Hol- landsch Koffiehuis te Den Haag, de noodige deining gemaakt. Den 36-jarige B. was naar de „Avp." meldt reeds geruimen tyd geleden de toe gang tot het Zuid geweigerd. Hy kwam voordien vaak in de dancing,, omdat hij daar den persoon hoopte te ontmoeten, die van hem de revolver had gekocht, waarmede hy eertyds schietproeven op de Binckhorst, onder Voorburg, had genomen. Wanneer B. 'n glaasje op heeft, kan hij zeer lastig zijn. Maandagmiddag tegen half vyf wilde hy weer het Zuid binnen loopen. De portier weigerde hem, volgens de instruc tie, den toegang. B. vroeg toen den directeur te spreken, die echter geen aanleiding vond hem te woord te staan. Een uur later kwam B. weer terug, maakte tegen den portier het noodige kabaal, aan wien hy zeide: „Zeg maar tegen je baas, als ik hem op straat tegenkom, schiet ik hem neer." Op aandringen van het personeel heeft vervolgens directeur Raven zich met de politie in verbinding gesteld, waarna twee rechercheurs naar Het Zuid kwamen met de toezegging een oogje in het zeil te zul len houden. Tegen half twaalf Maandagavond ver voegde B. zich wederom aan deze dancing, om opnieuw te worden geweigerd. Weer werd de politie gewaarschuwd, terwijl B. aan de overzijde by tie Groote Kerk op en neer bleef loopen, vermoedelyk met de bedoeling den directeur te blyven opwachten, totdat deze zich naar z'n huis zou begeven. Aangezien de heer Raven geen schandaal in zyn zaak wenschte, posteerde hij zich in afwachting der politie in de gang. Toen de politie-auto naderde, was echter B. hard weggeloopen. Thans werd van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagochtend heeft de politie termen gevonden om B. te arresteeren, onder be schuldiging van bedreiging met een misdrijf tegen het leven. Hij werd op het Hoofdbu reau in verzekerde bewaring gesteld. By fouilleering bleek B. echter geen wa pens by zich te hebben. Aangezien de instructie tegen B., wegens den onopgehelderden moord onder Stomp- wyk, nog steeds niet gesloten is, bestaat de kans, dat men hem nu weer voorloopig ir bewaring zal houden, waar hy zoo onvoo. zichtig is geweest in dit geval iemand nu den dood te bedreigen, wat in elk geval u de andere zaak als een nieuwe aanwijzin kan dienen. Naar men zich herinneren zal, is steed het vermoeden geopperd, dat de aanslag o; v. d. Drift op een vergissing heeft berust maar dat de aanrander de bedoeling' zot. hebben gehad een bekend aannemer of dien- meesterknecht wetende dat deze die' avond met veel geld zich langs dien weg zou begeven te berooven en zoo noodig neer te schieten. De Amsterdamsche Raad heeft het con tract met de Fordfabrieken bekrachtigd. (blz. 1, 1ste blad) Het auto-ongeluk bij Neede. (blz. X, 1ste blad) Lord Sankey over den toestand van Britsch-Indië in het Hoogerhuis. (blz. 1, 3de blad) Gevangenistoestanden in de Ver. Staten. (blz. 1, 3de blad) Ernstig betoog van Jaspar in de Belgi sche Kamer. (blz. 1, 3de blad) Tijdelijke terugkeer van de „Nationale Oppositie" in den Duitschen Rijksdag. y (blz. 1, 3de blad) Tetzner, de Regensburgsche moordenaar, is ter dood veroordeeld. (blz. 1, 3de blad) De Eerste Kamer heeft het hoofdstuk Justitie van de Ryksbegrooting-1931 aan genomen. (blz. 2, 3de blad) Maasnormalisatie en sigarettenaccjjns in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) „De Kosmos" te Zeist overgenomen door de „Nederlanden." (blz. 2, 3de blad) t Barometerstand 9 uur v.m.: 7.66 stil stand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 640. Hoogste barometerstand 770.5 te Weenen. Laagste barometerstand 748.0 te Valen cia. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid oostelijke tot Zuidelyken wind, licht tot half bewolkt, waarschynlyk droog weer, iets zachter. Met 34 tegen 3 stemmen Na uitvoerige discussies heeft de gemeen teraad van Amsterdam gisteravond met 34 tegen 3 stemmen aangenomen de voordracht, waarby aan de N. V. Nederlandsche Ford- Automobielenfabriek voor f 800.000wordt verkocht een industrieterrein tusschen den spoorweg naar Zaandam en de geprojecteer de havens-West. Voor het in gereedheid brengen van de 17.1 H. A. industrieterrein aldaar is een crediet toegestaan van f 520.000.—. Meisje in de vlammen omgekomen. Te Djangkaboeja in het Bireuënsche zijn 17 kedehs afgebrand. Een 13-jarig meisje is in de vlammen omgekomen. v De schade bedraagt f 25.000 en wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. Mr. J. L. M. MECKMAN, benoemd tot raadsheer bij den Hoogen Raad r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1