:i S VASSSK W. TWEEHUI.TSEN De voorbereidingen tot de Lichtweek qjmuzifk Allerwege heerscht griep „ONDERLINGE TROUW" PROPAGANDA- VERGADERING Meer steun voor den voet TH. SMIT Fa. KLEIN H.H. KLEERMAKERS! Alleen bij VELLEMAN, Lange Raamstr. 30 EEN GOED EN VROOM GEBRUIK MODERNE WIJWATERBAKJES Qeen medewerking der Zijlstraat- Vereeniging De nieuwe fabriek van Gonnermann Dr H MANNING'S CONTANT OF TERMIJNBETALING zonder rente of andere kosten MEUBELFABRIEK A: F. DE BOER Vereenlglng „Haerlera" „Door Eendracht Sterk" RECHTSZAKEN De strijd tegen de pornografie Smaadschrift GEMENGD NIEUWS Drie Inbrekers betrapt SPORT EN SPEL VOETBAL Nederlandsch elftal—Charlton Athletic 3—3 Boldo NederlandBelgië Schotsche League RUGBY Engeland—Wales BOKSEN PIstulla~"Martinez DAMMEN Om het persoon'Ijlk kampioenschap van Nederland 1931 Om de clubkamploenschappen 1930—1931 der „Haarlemsche Damclub" Om de kampioenschappen van Haarlem en Omstreken BILJARTEN Tournool Haarlemsche Biljartclub Billardclub ,,'t Spaarne" LIEVE VROUWE GRACHT, HOEK ANTONIESTR. rchop tegenwoordig is, als regel een foto ge nomen wordt, is ook Bertus vele malen op de gevoelige plaat vereeuw'gd, want hij be vond zich steeds in de nabilheid van den Kerkvorst. Doch om die foto's maalt hij niet; slechts op één gaat hij prat en dat is er een, genomen ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres, in Juli 1924 te Am sterdam gehouden. Als eenigste leek staat Bertus daarop te midden van een zestal kar dinalen en een aantal andere kerkelijke waardigheidsbekleeders. „Dat overkomt bijna geen mensch, meneer," aldus zei Bertus, vol vuur, „dat hij als leek op zóó'rl foto komt." Bertus heeft zich voorts verdienstelijk ge maakt door het componeeren van verschil lende muziekwerken, o.m. van een 3-stem- mige mis en van gezangen onder het Lof, waarop de kerkelijke goedkeuring verkregen is en welke in de Marlastichting geregeld uitgevoerd worden. De laatste 2 jaren heeft Bertus 70 a 80 partituren met de partijen ge- schreven voor de Mariastichting en de mu ziekbibliotheek voor deze stichting in orde gemaakt. Ten slotte is Bertus nog Esperantist. Reeds 15 jaar is hij voorzitter van de R K. Espe- rantistenvereeniging „Abbé Richardson" hier ter stede. Het vorige jaar heeft hij nog exa men gedaan waardoor hij het diploma be haalde, waarbh erkend wordt, dat hij het Esperanto practisch kan gebruiken. Er zit dus nog voldoende „fit" in Bertus, al is hij 75 jaar. Ondanks zijn hoogen leef tijd noemen wij hem niet graag oud. Hii is er nog te kras voor. Ad muitos annos, Bertus! In de vergadering der Zijlstraat-vereeni- ging is met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie: Gezien de geringe opkomst der vergade ring, de huidige tijdsomstandigheden en de groote kosten aan de Lichtweek 1931 verbon den, acht de Zijlstraat-Vereeniging net niet van belang zich vóór de lichtweek uit te spreken. Voorts is men van meening, dat een der gelijke lichtweek geen voordeel voor den win kelstand kan zijn, daar het publiek juist door deze verlichting te veel van hun etalages wordt afgeleid. Van deze motie kennis te geven aan het Llchtweekcomité 1931 en aan de plaatselijke bladen. Een eerste steenlegging Op de uitgestrekte terreinen van de Ma chinefabriek der N. V. Gonnermann en Co., in den Waarderpolder, waar sinds eenigen tijd de nieuwe groote fabriek dezer vennootschap in werking is gesteld, had Woensdagmorgen elf uur een plechtigneid plaats. Daar werd namelijk in het groote, in aanbouw zijnde kantoorgebouw de eer ste steen gelegd door August Cornells van der Mersch, den tienjarigen jongsten zoon van den directeur. Behalve door de leden der directie en een groot aantal genoodigden, werd de plech tigheid o. a. bijgewoond door de commissa rissen de heeren C. Maarschalk, burge- Tnppgt.pr van Haarlem, N. Levenkamp en 'Georg Fr. Hausbranddoor den architect den heer Fr. Hausbrand; den rechtskundig raadsman mr. dr. W. P. Vis, enz. Namens de directie voerde de heer G. Liebl het woord. Deze herinnerde er aan, dat in de laatste 25 jaar bij deze vennoot schap veel gebeurd was. Tot tweemaal toe was de bouw van de nieuwe fabriek uitge steld wegens de vele stagnaties, die on dervonden werden. In 1929 begon de toe stand echter zóó te nijpen, dat men wel besluiten moest, de nieuwe fabriek te bou wen. Hiervoor moesten echter zooveel moeilijkheden worden overwonnen, dat de directie bijna den moed liet zakken. „Toch 1 hebben we doorgezet," aldus spreker; „de plannen werden eindelijk door Openbare Werken goedgekeurd, zoodat op 4 April van het vorige jaar de bouw van dit groote kantoorgebouw kon worden aanbesteed. Op 15 Mei d.a.v. werd dit werk gegund aan ie N. V. Jonker's Betonbouw te Haarlem, die met bekwamen spoed aan het werk ging. Ook nu ging het echter nog niet van ?en leien dakje, want er brak een staking uit. In Juni konden eindelijk de eerste palen In den grond worden geslagen. In Augustus en September dreigde wederom een stagna tie, doordat nog steeds eenige vergunnin gen niet waren afgekomen. Ook deze nieu we moeilijkheden werden echter weer over wonnen, waarna men in October met den bouw kon beginnen." Spreker bracht dank aan den heer Le venkamp, die 25 jaar lang bankier der ven- nootsehan is geweest en ook al deze jaren de directie met raad en daad heeft bilee- staan. „De heer Levenkamp deeft zich pen waar vriend getoond", zei spreker, „daar om deed het onze directie zulk een groot genoegen, dat de heer Levenkamp zich be reid heeft verklaard om commissaris van de vennootschap te worden." Ook dankte spreker de heeren Maarschalk en Haus brand, dat zij zich een commissarisbenoe ming lieten welgevallen. Hij sprak de ver wachting uit. dat dit drie goede commis sarissen zouden zijn. Dankbaar herdacht hij den rechtskundigen steun van mr. dr. W. P. Vis en de hulp van talrijke medewer kers. Met den bouw is het tot nog toe voor spoedig gegaan. Er is geen enkel ongeluk gebeurd. Met bard wecken hoont de direc tie haar doel te bereiken, dat is in tien jaar het volbouwen van alle terreinen op dit groote cmp'ex. (Applaus). De, heer N. -Levenkamn verklaarde ook. 25 jaar lang prettig met de directie te heb ben samengewerkt; hii heeft er niets an ders dan prettige herinneringen aan. Spre ker hoopte, dat deze samenwerking nog vele jaren zou voortduren. Voor de heeren Van der Mersch en Llebl noemde deze com missaris dit een gewicht'gen dag. De resul taten van hun werk kan men in dit nieuwe gebouw zien. Door hun trouw, toewüding en zakenkennis' was het mogelük een fa briek te stichten, die aan alle eischen vol doet. Eèn hunner idealen was nog de stichting van dit groote kantoorgebouw, waarvan nu de eerste steen gelegd zal wor den. Spreker eindigde met het uitspre ken van de beste wenschen voor de toe komst der fabriek. Toen de heer Liebl den heer Levenkamp voor zijn vriendelijke woorden bedankt had, ging het gezelschap naar een der met groen en vlaggedoek versierde hoeken van het kantoorgebouw, waar het zoontje van den heer Van der Mersch den granieten gedenksteen inmetselde, nadat ln een loo- rgir igt mond en tanden. KARPETTEN - GORDIJNEN - BEDSTELLEN - ENZ. BALATUM k 1.09 PER EL HAARLEM - KONINGINNEWEG 18 Prima kwaliteit (FILIAAL) - GEEN WINKEL Buitengewoon lage prijzen den koker de volgende, door den heer G. A. Luitingh vervaardigde, oorkonde werd inge metseld: „Op heden, den 18den Maart 1931, Is ln tegenwoordigheid van Directie en Com missarissen der N.V. Gonnermann en Co., Machinefabriek te Haarlem, van dit ge bouw aan den Waarderweg te Haarlem de eerste steen gelegd door August Cornells van der Mersch, oud tien jaar. Het gebouw is ontworpen door den architect Fr. Haus brand te Blaricum en uitgevoerd door de aanneemster Jonker's Betonbouw N.V. te Haarlem. Het bedrijf was voordien geves tigd op een terrein aan de Friesche Var- kensmarkt No. 2 te Haarlem. Een geschied kundig overzicht wordt hierbij ingesloten. Haarlem 18 Maart 1931". Toen de kleine August den steen gemet seld had, sprak hij de hoop uit, dat de fa briek steeds in groei en" bloei mocht toene men. Na het ronddienen van den eerewijn werd door het gezelschap de nieuwe 'fabriek be zichtigd. Solisten; Willem Andriessen Hendrik Andriessen Eduard van Beinum Vijf minuten voor den aanvang: vestibule bijna leeg. geen mensch voor de kassa. Wij vreesden het ergste en dachten onwillekeu rig aan het concert van Maandag jj. in den Jansschouwburg, waar een dichte drom be zoekers zich verdrong voor het loket om zich een plaatsje te bemachtigen. (Later werd ons gezegd dat het vrijkaarten had gere gend. Onbegrijpelijk, een dergelijk systeem werkt in Amsterdam juist verkeerd). Het was echter geheel anders gesteld. Het bezoek was talrijker dan ooit en men had reeds tijdig plaats genomen. Wanneer ieder concert eens aldus was bezocht, zou dan het bestuur nog week aan week moeten bedelen om het tekort te kunnen dekken? Ter zake. De groote aantrekkingskracht van dit concert was het optreden van Wil lem Andriessen met Brahms' eerste piano concert en de uitvoering van een Bach- concert voor drie piano's met orkest. Het programma bevatte geen toelichting op dit concert, en zij, die het Nederlandsche boek over muziekgeschiedenis hebben ge raadpleegd, zijn niet veel wijzer geworden dan: „Het concert voor vier klavieren is een bewerking van een concert voor vier vio'en van Vivaldi; de twee voor drie en één der concerten voor twee klavieren zijn oor spronkelijke werken". Vo'.gens een speciale Bach-studie is het echter anders met dit concert gesteld. Bach bewerkte Vioolconcerten van Vivaldi. Suiten van Reincken en Vioolsonaten, Suiten en Concerten van hem zelf voor het klavier. Hiermede legde hij eigenlijk den grondslag van het klavierconcert. O.a. bewerkte Bach een concert, oorspron kelijk voor drie viloen geschreven, voor kla vier. Hij voegde echter die drie solo partijen niet te samen, doch bewerkte elke partij apart voor klavier. Vandaar die eigenaardige zetting voor drie klavieren. Het is natuurlijk een kunstwerk dit con cert. Prachtig van bouw en bewerking, rijk aan oorspronkelijke thema's en mooi wis selspel tusschen de solo-instrumenten. Ech ter hooren wil liever een concert voor drie verschillende instrumenten, zooa's het „Trl- pelconcert" voor klavier, viool en fluit. Voor gelijke instrumenten kunnen de klanken zoo danig in elkander oplossen, dat men één, zeer gecompliceerde solopartij denkt te hooren. Dit laatste was hier slechts enkele malen het geval, daar de aanslag van één der spelers nogal sterk afweek van die der andere pianisten. Ook was zijn opvatting tamelijk vrijer. Iets wat voor dit concert voo'deelen bood. namelijk: afwisseling en contrast. Het blijft natuurlijk immer inte ressant om zoo'n werk eens te hooren, voor al als er een drietal artisten aan het woord zijn. Liever hadden wij Roussel's „Pour une fête de printemos'' niet na het Bach-concert gehoord. Ie dwepen we niet erg met dezen 'entezang van Roussel en 2e hoort het sty- Ustlsch daar niet thuis. De geheele Bach- sfeer weed hierdoor plotseling weggevaagd. Met Gluck's ouverture „Iphigénie ln Aulis" als inleiding had men een betere keuze gedaan. Dit werk werd fraai en zeer stijlvol verklankt. Jammer, dat de vleugel- opstePlng niet reeds voor de ouverture kon geschieden.- Dat changeeren (en photog"a- feeren) werkt niet mede tot het verkrijgen en behouden van de vereisebte stemming. Na de pauze Brahms' eerste concert. Van de eerste uitvoering in 1859 te Leipzig wo~dt verhaa'd. dat een der crltieken luidde (aldus van Milli<*en-: „ten grave gedragen product van troostelooze leegte en do-he'd. een on verkwikkelijk maal met een dessert van schreuwende dissonanten, een drie kwartier durend Würgen und Wüllenl'' Wat die dissen" nten betreft, het publiek en de pers zal bij Brahms ten achter hebben gestaan of, als men het anders wil zeggen, Brahms was zijn tijd vooruit. Wat die leegte en dorheid betreft, dat zal wel aan den solist hebben gelegen. Wij zijn overtuigd dat het oo-deel heel anders zou hebben geluid, ais het concert was gespeeld door een Wil lem Andriessen. Die spee't van het begin tot het einde met een jeugdig enthousiasme, een bijna ongekend entrain, een volmaakte technische beheersching en sterke muzikali teit. zoodnt zelfs het tamelijk lange eerste de«l gew°idig boeido. Wij hebben vroeger dikwijls gelezen, dat het zoo moeililk was B-ahms „zum klingen zu brlrgen". Maar het schijnt voor een Wil lem Andriessen hee'emaa! geen moeite te kosten om die muziek tot de toehoorders te doen spreken, evenmin als het dirigent Van Brinum moeite kostte, den solist ondanks diens vriiheden co-rect te volgen en de orkestbegeleiding nauwkeurig aan te doen sluiten bit de solopartij. Is het te verwon deren. dat de aanwezigen zich verrukt be toonden? De H. O. V. beëndigt bet winterseizoen op voortreffelijke wijze. Dat de belangstleling op het laatste ledenconcert niet minder moge zijn. O. K. De oudheidkundige vereenlging „Haerlem" hield Woensdagmiddag in haar Verenigings gebouw „De Hoofdwacht" een algemeene vergadering onder praesidium van den heer W. Loosjes. Het eenige punt van behandeling was Sta tutenwijziging in verband met de verlenging van de Koninklijke Goedkeuring. De ver eenlging werd nJ. opgericht op 2 November 1901 voor den tijd van 29 jaren, te rekenen van den dag af, waarop de Koninklijke Goed keuring werd verkregen zijnde 31 Mei 1902. Vóór 31 Mei moet dus de verlenging wor den aangevraagd en verkregen zijn. Het be stuur had reeds het heele bestaande regle ment ampel besproken en als gevolg daarvan eenige reglementswijzigingen voorgesteld, die alle by acclamatie werden aangenomen. Art. 2 (nieuw) wil den duur der vereenlging wederom met 29 jaar verlengen, dus tot 30 Mei 1960. Art. 4 (nieuw) zegt, dat het bestuur uit minstens 9 leden bestaat. Art. 5 (nieuw) blijft bepalen, dat de be stuursleden minstens 6 jaar zitten en om de twee jaar minstens 3 bestuursleden aftreden. Evenwel de term „terstond herkiesbaar" is uitgelicht, wat natuurlijk de herkiesbaarheid volstrekt niet uitsluit. Volgens art. 8 (nieuw) kunnen goederen der vereenlging in bruikleen worden gegeven; terwijl art. 12 (nieuw) niet meer vermeldt, dat bij opheffing der vereenlging een even tueel batig saldo der kas aan de algemeene armen, maar aan de „Gemeente Haarlem" komt. Het bestuur kreeg machtiging verlangde wijzigingen, daartoe gevraagd, aan te bren gen. Bij de rondvraag bleek, dat de fotowedstrijd goed marcheert, dat de wandelingen zeer ge waardeerd worden en nog een wandeling door Haarlem en een bezoek aan een andere bui tenplaats zeer op prijs wordt gesteld. De heer Mr. Toulon van der Kaag kreeg een woord van dank voor de voorlichting bij de wenscheliike reglementswijziging. Het was een korte, maar zeer opgewekte vergadering. Dinsdag werd de jaarvergadering van de N. V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Door Eendracht Sterk" te Haar lem (Noord) gehouden ln Hotel Lion d'Or, alhier. Door secretaris en penningmeester werden jaarverslagen uitgeb cht, welke de goedkeu ring der vergadering ontvingen. Daarna bracht de Commissie van Advies en Controle het verslag uit, hetwelk even eens de goedkeuring verwierf. Als penningmeester werd herkozen de beer A. Rijs en de heer A. N. Cornelisse weid herkozen als commissaris, de heer J. Zuid- weg werd gekozen als lid der Commissie vaD Advies en Contróle. Van de winst werd na goedkeuring door de vergadering 7 pet. gevoegd bij het Reser vefonds, ruim 7000 werd op de gebouwen afgeschreven en het dividend werd vastge steld op 10 pet. voor de aandeelen der eer ste Serie, en 7 y, pet. voor de aandeelen der volgende Seriën. Verder deelde de penningmeester mede, dat het dividend betaalbaar gesteld is hij de N. V. Noord-HoUandsch Landbouwcre- diet te Haarlem. De Goudsche uitgever vrijgesproken Voor het Haagsche Gerechtshof stond in hooger beroep F. T. terecht, drukker en uit gever te Gouda, door de Arrondissements rechtbank te Rotterdam tot een geldboete van 300.— veroordeeld wegens het druk ken van „De Zwarte Kat". Bij den aanvang der zitting verklaarde de advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser te willen afzien van het hooren der gedag vaarde getuigen. Verdachte verklaarde evenals ln eerste instantie gebruik te willen maken van zijn recht geen antwoord te geven ^p de gestel de vragen. De advocaat-generaal heeft daarop in zijn requisitoir verklaard, dat hij, afgezien van tal van andere juridische quaesties, het eens was met het door den verdediger ln eerste instantie en den door dezen geraad- pleegden deskundige, den heer Henri Borel, ingenomen standpunt, n.l. dat deze geschrif ten niet zjjn voor de eerbaarheid aan- stootelijk. Hij vorderde derhalve vernieti ging van het vonnis en vrijspraak. De verdediger, mr. J. H. G Bekker, sprak in een kort pleidooi zijn vreugde uit over de voldoening, die zijn cliënt nu had, né. maandenlang geleden te hebben onder het Rotterdamsche vonnis. Het Hof heeft daarop onmiddellijk uit spraak gedaan en verdachte vrijgesproken. Tegen den redacteur, die het geschrift in „De Telegraaf' plaatste, eischt het O. M. 14 dagen gevangenisstraf. Een redacteur van „De Telegraaf" heeft zich voor de Vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank te verantwoorden gehad ter zake van smaadschrift of eenvoudige beleediging. aangedaan aan den heer J. J. F. Kloppenburg, vroeger bankier te 's-Gra- venhage. In het Ochtendblad van 5 Maart 1930 deed de redacteur in „De Telegraaf" onder de hoofden; „Drie of vier ton verduisterd?" „Praktijken van een bankier" en „De op zienbarende arrestatie van den heer Klop penburg te Haarlem" een artikel opne- Vergroot Uw weerstandsvermogen Een zwakke gezondheid zal altijd lastig en hinderlijk zijn; in deze periode van griep wordt zij gevaarlijk. Want waar zal een zwak gestel de zoo noodige weerstand uit putten? Verbeter daarom Uw gezondheid, en daarmede Uw kostbare weerstandsvermogen, voor het te laat is! Wincamis, het door duizenden doktoren aanbevolen versterkings middel, zal ook U beschermen. Wincamis bevat phosphor voor Uw zenuwen, vleesch- extract en rijk vitaminenhoudend mout voor lichaam en spieren en roode druivensappen voor het bloed. Daardoor zal Wincamis U '-iwendig een sterken weerstand bouwen, die U niet alleen minder vatbaar maakt, doch U ook sneller door een ziekte heen zal helpen. Dr. M. D. te L. schrijft o.a.: „Sinds jaren schrijf Ik steeds Wlncarnis voor in gevallen van bloedarmoede en lichaamszwakte. Voor al bij lichaamszwakte als gevolg van in fluenza verkreeg ik prachtige resultaten Het is letterlijk alsof de patiënt met nieuw leven bezield wordt, en ik ken geen middel dat Wincamis zou kunnen vervangen." Wincamis is uitsluitend verkrijgbaar bi) alle apothekers en drogisten. Prijzen vanaf 2.45. Importeurs: N. V. Rowntree Handels Mij., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. Adv. men, waardoor de heer Kloppenburg zich beleedigd achtte. Hij ontkende het opzet te hebben gehad om de eer en den goeden naam van den iieer Kloppenburg aan te randen. HU vond het bericht voor genoemden heer niet plei- Zierig, maar oordeelde dat het in het alge meen belang moest worden geplaatst. Mr. J. de Vrieze, de verdediger, vroeg akte, dat hier een beroep op het algemeen belang wordt gedaan. Op vragen van mr. De Vrieze erkende de heer Kloppenburg, dat hij wederom te Haarlem met zijn vrouw, van wie hij ge scheiden is, samenwoont. Toch werd die echtscheiding niet slechts voor den vorm uitgesproken. Zakelijke en ideëele overwe gingen hebben er toe genoopt. Toen getuige de moeielijkheden zag aan komen, was hij bang, dat zijn vrouw failliet verklaard zou worden. Ook had hij een be drag van f 500 per maand als alimentatie voor zijn vrouw willen afzonderen. Dat er een passief van zeven ton was is waar, maar toen de scheiding werd aangevraagd, had getuige het gevoel, dat hij met zijn sanee- ringsplannen van de Provinciale Bankveree- niging wel zou slagen, in welk geval hij f 500 alimentatie per maand gemakkelijk had kunnen betalen. Nadat een paar getuigen waren gehoord, nam het O M„ mr. Massink, zijn requisitoir. Hij achtte smaadschrift bewezen. Een be roep op het algemeen belang kan z.i. hier niet worden gedaan. Waar het systeem der wet by smaad schrift slechts in zeer lichte gevallen een geldboete toelaat, ziet spreker zich genood zaakt in een geval als het onderhavige ge vangenisstraf te vorderen. Hij eischte veer tien dagen gevangenisstraf. Uitspraak 1 April a.s. Bij de Amsterdamsche Rechtbank is na mens den heer Kloppenburg ook een ci viele procedure aanhangig gemaakt tegen de N.V. Dagblad „De Telegraaf". Aan de Rechtbank wordt verzocht, dat de gepleegde daad is lasterlijk, althans beleedi- gend, althans onrechtmatig, met bepaling in het eerste of tweede geval dat het vonnis op kosten van gedaagde openbaar zal worden aangeplakt. Verder wordt verzocht den gedaagde te veroordeelen om ter vergoeding der schade aan eischter te betalen een bedrag, nader op te maken by staat en te vereffenen volgens de wet. Ten slotte wordt gedaagdes veroordeeling in de kosten van het geding gevraagd. De bult lag gereed om mee te nemen. Te ongeveer middernacht werd de poli tie van het bureau Marnixstraat te Amster dam opgebeld door een garagehouder van de Rozengracht, die mededeelde dat naar zyn meening een winkelpand aan die straat ver dacht bezoek genoot De politie ging on- middeliyk naar het bewuste perceel, waarin een kleermakerij is gevestigd en het bleek haar, dat zij nog juist op tyd was geko men, want drie mannen, die zich door in klimming tot het pand toegang hadden ver schaft, bleken gereed te zyn gekomen met hun keuze uit de voorjaarsstoffen kleeren maken den man en maakten zich juist op om met medeneming daarvan den win kel te verlaten. De politie heeft de drie inbrekers gear resteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Het waren een 24-jarige man en twee adspi- ranten in het vak van 15 en 16 jaar oud. Zy hadden, behalve op de collectie stoffen, ook hun keuze laten vallen op gemaakte kleeren. De politie stelt nog een nader onderzoek in. De eigenaar van de zaak woont te Haarlem, doch zyn adres was niet bekend. Het Nederlandsche elftal heeft gistermid dag in het Sparta-Stadion te Rotterdam een goeden wedstrijd gespeeld tegen Charl ton. In het eerste kwartier leek het er niet op, dat de Hollanders veel tegen de stevige Engelschen, die sneller en een doortastend open spel lieten zien, in de melk zouden te brokkelen hebben, maar daarna kwam net ploegverband er by de Hollanders in. Na de rust hebben zy dikwyis uitstekend gespeeld, zoodat zij zelfs piet 32 de leiding hadden. De Engelschen streden voor alles wat zy waard waren. 20.000 toeschouwers moedig den de Nederlanders aan. Ruim een kwar tier voor tyd maakten de Engelschen ge lijk. De spanning bleef tot het einde, want geen der partijen slaagde er nog in te doel punten. De wedstryd Onder leiding van scheidsrechter Groot- meyer, die uitstekend floot, stelden de elf tallen zich als volgt op: Nederlandsch Elftal: Van der Meulen (H.F.C.), Van Run (P.S.V.), Van Kol (Ajax), Paauwe Sr., Paauwe Jr., Van Heel (allen Feyenoord), Wels (Unitas), Tap (A.D.O.), Lagendaal (Xerxes), Ruisch (D.F.C.) en Van Nellen (D.H.C.). Charlton Athletic: Horton, Mac Kay, Kidd, Astley, Peters, Pugsley, Pritchard. Pit Cairn, Searle, Smith, Robertson. Na zes minuten spelen, doelpuntten de Engelschen, na een voorzet van den links buiten Horton, door een kopbal van den linksbinnen Astley, 0—1. De Engelschen hebben het spel geheel ln handen en het is teeaenend, dat eerst na twintig minuten Tap het eerste schot op het Engelsche doel lost. Ook Ruisch probeert het met een goed schot. Voorloopig biyven de Engelschen nog sterker. Na een mooie troughpass van Tap maakt Lagendaal met een fraai laag schot gelijk, 1—1. Er is dan een half uur gespeeld. Vyf minuten later kopt de rechtsbuiten der Engelschen, Peters, uit een voorzet van links, langs Van der Meulen, 12. Met dezen stand kwam de rust. In de tweede helft beginnen de Hollan ders met een serie goed opgezette aanvallen en na negen minuten maakt Lagendaal den bal. nadat Tap tegen een achterspelor had aangeschoten, een doelpunt via den paal, 22. Het wordt nu een mooie wedstrijd, met aan weerszyden soms heel goed spel. De toeschouwers moedigen de Hollanders aan en zoowaar weten de Hollanders de leiding te nemen. Als er 24 minuten gespeeld zyn, geeft Ruisch mooi door aan Wels, die op zyn beurt goed voorzet, Lagendaal kogelt kei hard in eens den bal langs den Engelschen doelman, 32. Dit werkeiyk fraaie doelpunt prikkelt de Engelschen en een paar minu- ten later maken de Engelschen g'eiyk, als Van Run en Van Kol vruchteloos probeeren om Kidd, den Engelschen midvoor, den bal te ontnemen en deze met een schuiver Van der Meulen passeert, 33. Belde partijen krijgen nog eenige kansen, vooral de Engelsche doelman moet nog eenige malen ingrijpen om doelpunten te voorkomen, maar wijziging in den stand komt er niet meer en Grootmeyer kondigt het einde aan met 33. Nabeschouwing Over het Nederlandsch elftal kunnen wy niet ontevreden zyn. De verdediging heeft goed gespeeld, de middenlinie was, even als tegen Notts Forest de ziel van de ploeg. Wat de voorhoede betreft, hierover zijn wy beter tevreden dan 14 dagen geleden. Van Nellen en Ruisch vormden een goeden lin kervleugel, Wels was een snelle en tactische rechtsbuiten en Lagendaal, hoewel hy gedu rende den geheelen wedstryd streng werd bewaakt, vertoonde de künst om doelpunten te maken. Na de rust had Tap ook weer goede momenten. Wat de Engelschen betreft, het was een stevig stel jongens die streden voor al wat zU waard waren. Zij moesten het hebben van snel, open verrassend spel, terwijl ook de geestdrift by hem een hartig woordje mee sprak. Typisch was wel het feit, dat het zui ver aangeven hier en daar wel eens ontbrak, een onderdeel van het spel. dat juist by profs gewoonlyk goed verzorgd is. Zy lieten 'n beteren indruk na dan Notts Forest. Voor al het voorhoedespel was byzonder goed te noemen. Uitblinkers waren zoowel de rechts binnen Astley als de linksbuiten Horton. Na de rust verwisselden links- en rechts binnen van plaats. In de midden] inle viel de eigenaardige tactiek van den spil Prit chard op. Gedurende den geheelen wedstryd vclgde hy als sehaduv Lagendaal. Daardoor verwaarloosde hii het steunend werk dat ge heel neerkwam op de beide halfs. De rechtsback Smith was ook goed, terwijl Robertson, de doelman zyn heiligdom met veel talent heeft verdedigd. Het Nederlandsch elftal nog niet samengesteld Na afloop van den wedstryd Nederlandsch Elftal-Charlton zou de keuze-commissie net Nederlandsch elftal samenstellen, dat Zon dag 29 Maart a.s. tegen België te Amsterdam speelt. De keuze-commissie heeft echter be sloten dit nog eenige dagen uit te stellen. Zondag 22 Maart a.s. wordt te Almelo de wedstrijd Heracles—Go Ahead gespeeld voor de competitie. Na afloop van dezen wedstrijd zal het Nederlandsch elftal tegen België de finitief worden samengesteld. Kilmamick—Aberdeen 1—1. DundeeAyr United 52. CowdenbeathSt. Mirren 11 De rugbyinterlandwedstrijd tusschen Enge land en Wales had tot resultaat, dat Enge land met 2318 won. t Ernst Pistulla, de Duitsche kampioen half- zwaargewlcht zou gisteravond in de Spaan- sche stad Valencia met den Spanjaard Mar tinez de Alfara boksen om het Europeesch kampioenschap. De wedstryd moest worden uitgesteld, doordat het te Valencia reeds dagen regent. Donderdag zal de wedstryd nu plaats vin den. Misschien moet de ontmoeting nog tot lateren datum worden uitgesteld. Naar gemeld wordt zou den winnaar van dezen wedstrijd de kans worden gegeven te gen Maxie Rosenbloom uit te komen om den titel van wereldkampioen. Hieronder publiceeren wy den stand van bovengenoemden wedstryd. Rustenburg bezet momenteel de eerste plaats met één punt voorsprong op van Dartelen en Raman doch met een meer gespeelde partij Raman en van Dartelen hebben dus de beste kansen, al kan ook Polman lang niet uitgeschakeld worden. Zoowel van Dartelen als Raman moeten beiden nog tegen Polman speJen. De overige deelnemers hebben nog slechts een zeer ge ringe kans op den aationalen damtitel. 1. W. Rustenburg 7 3 3 1 9 2. P. J. v. Dartelen 6 2 4 0 8 3. F. Raman 6 2 4 0 8 4. W. C. J. Polman 4 1 3 0 5 5. A. de Graag 5 0 5 0 5 6. J. H. Vos 6 0 5 1 5 7 L. de Haan 5 0 4 1 4 8. B. Ris 5 0 4 1 4 9. J. F. H. van MUI 5 0 3 2 3 10. J. F. Kuyer 3 0 1 2 1 Afdeeling Haarlem van den Bond van Vereenigingen van Vertegenwoordigers van Verzekering-Maatschappyen en Ziekenfondsen in Nederland op VRIJDAG 20 MAART 1931, des avonds 8 uur, in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74. Sprekers: de Heer B. K. SCHAFER (Bondsadjunct) met het onderwerp „De Organisatie van Werknemers en Werkgevers in het Levensverzekerings- bcdryf, onze pogingen tot overleg en onze middelen van verweer"; de Heer F. M. VAN VLIET, van Santpoort (lid van O.T.) met net onderwerp: „Wantoestanden in bet Verzekeringsbedryf". Gelegenheid tot gedachtewisseling de nieuwe „ORTHOLUXE" STEUNSCHOEN met voetkussens. NASSAUSTRAAT 1 TELEFOON 13490 De wedstrijd om het 2e klasse clubkam pioenschap 1930-1931 der „Haarlemsche Dam club" nadert thans zyn beslissing. Greeutf heeft momenteel een dusdanigen voorsprong op de overige deelnemers, dat verwacht mag worden dat deze beslag zal leggen op den titel. Den stand van dezen wedstryd laten WÜ hieronder volgen: gesp.gew.rem .verl .punten 1. H. Greeuw 7 5 2 0 12 2. J. van Steenwyk 11 4 4 3 12 3. J. Balk 10 3 5 2 H 4. H. van Lunenburg Jr. 10 4 3 3 ll 5. J. C. van Waard 9 4 2 3 1" 6. W. van Pelt 10 2 5 3 7. J. H. Reediik 11 3 3 5 9 8. J. Wielenga 6 3 2 1 8 9. F. W. de Pater 9 3 2 4 8 10. H. Berghuis 9 15 3? 11. J. Otter 9 2 3 4 1 12. G. A. Ottolini Jr. 7 0 4 3 J. Balk kampioen 2de klasse. In den wedstryd om het 2de klasse kam pioenschap van Haarlem en Omstreken heeft J. Balk („Haarlemsche Damclub") definitief beslag gelegd op den kampioens titel. W. van Pelt, welke dit jaar voor *t eerst in de 2de klasse uitkwam, plaatste zich als Nr. 2. Om den 3den prys wordt nog gestreden. De stand van dezen wedstryd luidt thans: Nr. Spelers gesp.gw.rm .vrl.pnt. 1. J. Balk 7 5 2 0 12 2. W. van Pelt 7 4 3 0 11 3. H. v. Lunenburg Jr. 7 4 1 2 9 4. G. A. Ottolini Jr. S 3 1 2 7 5. F. W. de Pater 6 1 2 3 6. H. Berghuis 4 1 1 2 3 7. W. J. A. Matla 7 1 1 5 3 8. J. H. Reedyk 6 0 1 5 1 Onder groote belangstelling werden Woensdagavond in café „De Wynberg" a d. Bartel]orisstraat wederom een tweetal matches gespeeld voor bovengenoemd tour- nooi. Geestman (H. E. T. E. IJ.) was er goed in en wist na fraaien stryd de H. B. C.- crack, W. Kobus. te slaan. Hieronder de cyfers: H. Geestman W. Kobus pnt. brt. h.s. genu 350 20 72 17.50 294 20 39 14.70 De Amsterdammers Keyzer (Ben. *t Y) en Damman (Insulinde) speelden eveneens een aardige party, waarin eerstgenoemde zelfs een serie boven de 100 scoorde. Het resultaat werd: pnt. brt. h.s. gem- C. Keyzer 350 20 113 17.50 Damman 310 20 92 15.50 Hedenavond wordt de beslissende match Gehrelsde Leeuw gespeeld, waarna de prysuitreiking plaats vindt. Massakamp „O. M. S."—,,'t Spaarne." Voor dezen massakamp werden Dinsdag de laatste partyen gespeeld door de 1ste vier tallen. De uitslag luidt: „O. M S." 105, 125, 113, 125 ls 468 car. „t Spaarne" 125. 85, 125, 72 is 407 car. Totaal uitslag: „O M. S." 3272,,'t Spaar ne" 3461 car. Seriepryzen werden behaald door: W. v- Poorten, J. Haak, J. Breed, N. Scheerlings er C. Willems met resp. 24, 19, 16, 18 en 15 car. Heden betalen wy voor PRIMA NIEUWE LAKENSNIPPERS 20 ct. per Kilo. Telefoon 14637. is het, in ieder vertrek van Uwe woning een wywater- bakje te hangen. met symbolieke versiering, en de eenvoudige, minder moderne, worden U in zeer varieerende uitvoeringen tegen biliyke pryzen ter keuze geboden, door de speciali teit in RELIGIEUZE ARTIKELEN TELEFOON 12770.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6