Binnen landsch Nieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN vierde blad ^OttA. VRIJDAG 20 MAART 1931 EERSTE KAMER minister van onderwijs, kunsten En WETENSCHAPPEN, Mr. TERPSTRA, Antwoordt den heer De Jong, dat bij Kon. Besluit van 20 November jJ. reeds een wijzi ging van het vorig K. B. inzake het buiten gewoon lager onderwijs is gebracht in de dichting van hetgeen de heer De Jong ver langt. V TWEEDE KAMER vergadering van donderdag Mr. J. A. N. Patijn naar Rome Jacob Hobeai Het landgoed „Duno" natuurmonument LUCHTVAART Vliegtuig hulpeloos In zee PUDDlNGFABR^J'jPÖt^/C'ORONiNGEN Engelsch gevechtsvliegtuig verongelukt KERKNIEUWS Stille Omgang op 22 Maart GEMENGD NIEUWS Geen misdrijf in hst spel Jelgers, de leeuwendooderhe^egIevetl ln de ^ldernissen had h«echter Een slager die op zijn qui vive was Laat u niet door een auto trekken Lichtvaardige beschuldiging weerlegd LANDBOUW EN VEETEELT Engeisch-Nederlandsche combinatie van bietenbouwers Onverwacht nam haar gewicht af -t VERGADERING VAN DONDERDAG BegTooting van onderwas, K. en W. 1931 De behandeling van hoofdsthk VI (On derwas, K. en W.) der Rijksbegrooting 1931 werd voortgezet. De heer POLAK (S. D.) sluit zich aan bij hetgeen de heer De Jong heeft gezegd °ver het onderwas in Esperanto. Het diplo matieke, wetenschappelijke en handelsver keer zou vergemakkelijkt worden als men elkaar in één taal kon toespreken. Vervolgens behandelt spr. de Monumenten wet en de Natuurbeschermingswet. Spr. dringt er op aan, dat met deze wetsont werpen spoed zal worden gemaakt. De heer DE GIJSELAAR (C. H.) betoogt, dat de tegenwoordige jeugd niet leert Ne- derlandsch te schrijven, zooals het behoort, be Minister heeft een poging gewaagd om bi dezen toestand orde te scheppen, waar door spr. hem hulde brengt. In elk beschaafd •and heeft men een uniforme spellingsrege ling. De heer OSSENDORP (S. D.) bepleit de instelling van een Centraal Paedago- Wsch Instituut voor het Onderwijs. Spr. staat tegenover het nut van Esperanto Sceptisch en betoogt, dat het L. O. reeds Overbelast is. Spr. vraagt naar het resultaat van 's Mi- listers overwegingen t.a.v. het onderwijs aan de jeugd na den schoolplichtigen leef- l'jd en aan volwassenen. Spr. dringt voorts aan op onderwijs in het Friesch. Een rege- üiig van het Voorbereidend onderwijs acht apr. noodzakelijk. Mevrouw POTHUIS—SMIT S. D.) komt Op voor een anderen geest in het geschiede nis-onderwijs, waarin de krijgsgeschiedenis minder op den voorgrond moest komen en de cultuurgeschiedenis wat meer. De heer SERRARENS (R. K.) heeft in *Ün twaalfjarige internationale praktijk wel Menschen ontmoet, die alleen Finsch of Bongaarsch of een andere taal. die spr. niet Oerstaat, kenden, maar nooit menschen, die Seen Fransch, Duitsch of Engelsch kenden en wel Esperanto. Met onze zeer algemeene, *13 het nog gebrekkige, kennis der moderne mien, hebben wij een voorsprong, dien spr. diet wil verkleinen door ook nog een vierde taal. Omtrent de eventueele instelling van een Bijks Paedagogisch Instituut wil spreker het advies van den Onderwijsraad afwachten. De circulaire inzake de spelling heeft naar ^Prekers meening de eenheid ten dezen wel bevorderd. Wat het onderwijs in esperanto aangaat, de mogelijkheid tot toelating in het 6e en ,'e leerjaar komt bij de herziening van de mger onderwijswet aan de orde. Bezwaarlijk Scht spr. de invoering bi) het middelbaar dPclerwijs, met uitzondering intusschen van bet handelsonderwijs. Ook wacht spr. het bflvies van den Onderwijsraad af inzake toe lating van onderwijs in Friesche taal op de m&ere scholen in Friesland. Inzake natuurbescherming zijn twee ont werpen 'gereed, waarover het advies van voorstanders van natuurbescherming wordt Afgewacht. Ook is het ontwerp monumen tenwet bijna gereed; hieromtrent wordt ad vies ingewonnen van het departement van üstitie. Na re- en dupliek wordt de begrooting Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen h. s. goedgekeurd. Binnenlandsche Zaken en Landbouw Aan de orde is de begrooting van Binnen landsche Zaken en Landbouw voor 1931. De heer MENDELS (S. D.) wil eenige op merkingen maken over de betreurenswaar de gebeurtenissen die in October 1929 te Maastricht hebben plaats gehad. Spr. her- Mhert aan het onpartijdige rapport van den "Mvocaat-generaal mr. Couvée en betreurt bat in weerwil daarvan geen strafvervolging ingesteld tegen politiedienaren, die te ruw 'in opgetreden. Van eenige terreur van de zijde der mo dern georganlseerden Is geen sprake geweest. er was volstrekt geen aanleiding tot Mherp optreden tegen de stakers. De gebeurtenissen hebben spr. uit een bpgpunt van justitie pijnlijk aangedaan. De bicpe achtergrond is helaas, dat men de moderne arbeidersorganisatie het licht in de "ogen niet gunt. t>e heer KOSTER (Lib.) vraagt den ml- bjster om de moeilijkheden, die voortvloeien mt <je uitvoering van de tarwewet, voora! mor de kleine binnenschippers, zooveel mo- ®elijk te willen beperken. De heer HAFFMANS (R. K.) dringt aan ?t> verhooging van steun aan de vrijwillige bPrgerwachten en op verlaging van tarieven "Oor vervoer van tuinbouwproducten. De heer DE VEER (A. R.) wenscht dat rijk de risico's, die uit de toepassing van landarbeiderswet voortvloeien, niet zal Men aankomen op gemeentebesturen, die be2e niet kunnen dragen, doch dat het Rijk e grootendeels zelf op zich zal nemen. De heer BRILT (A. R.) brengt rapport over de geloofsbrieven van het nieuw- ePoemde lid. den heer F. L. D. Nivard, en ^eit goedkeuring en toelating voor. Dien- •Cfeenkomstig wordt besloten. 4 Te 4.25 uur wordt de vergadering geslo- j, Aan de orde is de stemming over de mo- 'e-ljzerman. luidende: De Kamer van oor- jpl, dat het wenschelijk is, bij de vaststel- 4bg van den algemeenen verzamelstaat voor vet dienr tjaar 1932 uit de overschotten van v°l'lge diens/aren een bedrag te bestemmen A0t de dekking van crisisuitgaven, gaat m tot de orde van den dag. -De heer BIEREMA (V. B.) verklaart, dat J" fractie een zoodanige verklaring pre- tjMuur vindt en dus haar stem aan de mo- 0'het. kan geven. jjD» motie wordt verworpen met 58 tegen stemmen. Scheepsrampen in binnenwateren. w^'ortgezet wordt de behandeling van het "bri ntxverp- houdende bepalingen omtrent k berzoek naar scheepsrampen op de bin- hvs'ateren. «te 0 de orde 18 in de eerste Plaats de ^mining over het amendement-Beumer op k^'kel 3 (bepalende, dat de voorzitter en de vj?atsve: vangende voorzitter der commissie djb onderzoek juristen moeten zijn), waar- eergisteren de stemmen hebben ge stekt. Over dit amendement staken de t^-P'mèn opnieuw, zoodat het geacht wordt «.(j, ?,'ïn verworpen. Hierdoor is het tweede j^hdement-Beumers vervallen. amendement-Beumer op art. 6 wordt ingetrokken, omdat de voorsteller na de be slissing over het eerste amendement geen prijs stelt op behandeling van zijn verdere amendementen, welke hij eveneens intrekt. De artikelen 6 tot 14 worden vastgesteld. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 72 tegen 7 stemmen. Sigaretten-accUns. Voortgezet wordt de behandeling van het I wetsontwerp betreffende den accijns op sl- garetten. j De heer OUD (V. D.) verdedigt een amen dement om de opcenten op de grondbelas ting voor het laatst te heffen in 1931. Spr. betoogt, dat de afschaffing van deze opcen ten algemeen gewenscht wordt en de land bouw er mede gediend is. Het bedrag be loopt nog niet IK millioen. De heer SNOECK HENKEMANS licht een amendement toe, met hetzelfde doel als dat van den heer Oud met dien verstanoe, dat als een compensatie wordt gegeven een heffing op de sigaretten van 40 opcenten in i plaats van 30 opcenten zooals de regeeriiig voorstelt, plaats heeft. Den heer IJZERMAN (S. D. A. P.) komt liet wenschelijk voor, dat het amendement- Oud wordt aangenomen. Juist in dezen tijd beschouwen de boeren deze heffing als on billijk. De heer v. VUUREN (R. K.) meent, dat de minister de beslissing over het amende ment-Oud aan de Kamer moet overlaten. Het amendement-Snoeck Henkemans heeft bij spr. bezwaar, omdat de minister zelf te rug is gekomen van een zóó vergaande ver hooging. De heer OUD (V. D.) bestrijdt het amen dement-Snoeck Henkemans. Het gaat alléén over de vraag, of de mi nister de volle 5 millioen moet hebben of dat ongeveer 4 millioen genoeg is. De heer Snoeck Henkemans had kunnen afwachten wat de minister over sprekers voorstel zou zeggen. MINISTER DE GEER is verbaasd over de indiening van het amendement-Oud. Het is zonderling bij amendement een belasting af te schaffen. Dit is nog nooit gebeurd. Men heeft in dezen tijd altijd getracht zoo veel mogelijk initiatief te laten aan de regee ring. Waarom komt men nu juist in dit tijdsgewricht met deze belastingverlaging? De laatste jaren zijn vele belastingen ver hoogd en de regeering is daarbij zeer soepel geweest. Na een serie van belastingverlagin gen is deze de eerste nieuwe heffing, die spr. in 5 jaren voorstelt. Moet men deze nu niet toestaan zonder dat er aan den anderen kant verlaging plaats heeft? Op geen enke len dienst kan spr. thans geld prijsgeven. Wordt het amendement-Oud aangenomen, dan zal spr. het ontwerp terugnemen. Wordt het amendement ingetrokken, dan zal dat van den heer Snoeck Henkemans vanzelf wel verdwijnen. De heer OUD begrijpt niet, dat de minis ter, als de Kamer de opcenten op ongebouwd wil afschaffen, ook de vier millioen uit den sigaretten-accijns niet wil hebben. De mi nister schijnt dus het ontwerp niet noodig te hebben. De heer v. d. HEUVEL (A. R.) meent, dat de minister het de Kamer wel lastig maakt hem te steunen. Spr. wenscht te weten hoe de minister denkt over het amendement- Snoeck Henkemans. De heer ALBARDA zegt, dat het geens zins een ramp is als deze sigarettenbelasting er niet komt. Toch protesteert spr. tegen het gebaar van den minister, die tekort doet aan het overleg met de Kamer. Dit gebeurt meermalen en dat komt omdat de Kamer steeds terugdeinst. Thans moet de Kamer niet terugdeinzen voor de pressie der regee ring. De heer NOLENS (R. K.) betwist dat de Kamer wel eens wijkt voor zekeren dwang. Voor wat sprekers fractie betreft is hiervan geen sprake. Spr. heeft het gevoel dat onder een parlementair kabinet de dwang veel grooter is. Spr. heeft zich nooit vrijer ge voeld dan onder een extra-parlementair ka binet. Hij zal tegen de amendementen en vóór het ontwerp stemmen. MINISTER DE GEER dupliceert. De op centen op de grondbelasting, eenmaal afge schaft, zijn niet meer terug te krijgen, ter wijl de sigaretten-accijns er toch zal moeten komen door den drang der omstandigheden. Middelen, die er zijn, kunnen thans niet worden prijsgegeven. Het am<.ndement-Oud wordt VERWOR PEN met 38 tegen 36 stemmen. Het wetsontwerp wordt AANGENOMEN met 55 tegen 17 stemmen. Wet op het notarisambt Aan de orde is het wetsontwerp houdende voorzieningen tot meer waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notarissen Mevr. BAKKER—NORT (V. D.) merkt op, dat dit ontwerp een preventieve strekking heeft. Zij vindt echter, dat het ontwerp niet ver genoeg gaat. De heer KNOTTENBELT (V. B.) meent, dat de Kamer de conclusie, waartoe de com missie van onderzoek is gekomen, heeft te aanvaarden. De Kamer van Toezicht, waar in twee leden zitten, door de notarissen zelf aangewezen, geeft voldoenden waarborg voor een juiste toepassing. Ook de controle op den vermogenstoestand acht spr. niet bezwaar- lijk. t De heer OUD (V. D.) kan zich m 't alge meen vereenigen met het voorstel. Het is be grijpelijk, dat de notarissen dit voorstel niet met algemeene sympathie hebben begroet. De goede notarissen zullen van deze bepa lingen geen hinder ondervinden. Vooral het verbod voor een notaris om borg te zijn, juicht spr. toe. MINISTER DONNER vindt de actie, in notariskringen gevoerd tegen dit ontwerp, ongegrond. Hier worden geen maatregelen voorgesteld, die aan den notarisstand oneer aandoen. Het opnemen van gelden op inte rest is verboden. De vergadering wordt verdaagd tot heden Het vertrek uit Den Haag De nieuw benoemde Nederlandsche gezant te Rome, mr. J. A. N. Patijn, oud burgemees ter van Den Haag, heeft de residentie ver laten om zich naar zijn nieuwe standplaats fc6 begeven. Reeds land voor het vertrek van den trein van 11.24 waren velen op het perron aan wezig. Eerst toen de trein voorgereden was, kwamen de nieuwe gezant en mevrouw Patijn op het perron. Onder degenen, die bij het vertrek aan wezig waren, werden opgemerkt de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. van Karnebeek, de burgemeester, jhr. Bosch ridder van Rosenthal, de Italiaansche ge zant, graaf Senni en vele anderen. Even voor het vertrek van den trein ver scheen de heer W. K. Paulus, voorzitter van „Die Haghe-Sanghers" met een klein koor en als afscheidsgroet werd den heer en mevrouw Patijn toegezonden het Volkslied, een compositie van Cuypers. Nadat zij nogmaals van allen een harte lijk afscheid genomen hadden namen de heer en mevrouw Patijn plaats in de voor hen gereserveerde eerste-klasse coupé en direct daarna werd het sein tot het vertrek gegeven. Een herdenkingsplechtigheid te Vlissingen. Het was gisteren honderd jaar geleden, dat de matroos Jacob Hobeln zijn nelden- daad verrichtte door het redden van de Ne derlandsche vlag bij Philippine. Dit feit heeft de marine te Vlissingen herdacht door het plaatsen van een krans op den grafsteen van den zeeheld op de oude be graafplaats aldaar, waar Hobein in Mei 1888 ter aarde werd besteld. De ondercom mandant der marine te Vlissingen, de ka pitein ter zee C. Ruhl. was daarbij verge zeld van de officieren, onderofficieren en matrozen van de opleiding te Vlissingen. De kapitein ter zee legde den krans op het graf en sprak daarbij enkele toepasselijke woor den. Hierna marcheerden allen terug naar het wachtschip en sprak kapitein ter zee Ruhl de jeugdige schepelingen daar toe en wees op de heldendaden van Hobeln, dien hij den jongens ten voorbeeld stelde. Ook burgemeester en wethouders der gemeente Vlissingen hebben op het graf een krans doen neerlggen. Onder beheer van de Stichting „Het Geldersch Landschap" De heer Odo van Vloten, die dezer dagen op den huize „Duno" te Renkum overleed, heeft zijn bezitting gelegateerd aan de stichting „Het Geldersch Landschap", met bestemming tot natuurmonument. Het radiostation Sayville in den staat New- York heeft gistermorgen vroeg S.O.S.-seinen opgevangen, afkomstig van een vliegtuig, dat waarschijnlijk ergens tusschen Hongkong eri Manilla hulpeloos in zee ronddrijft Men neemt aan, dat het hier de machine betreft van den Amerikaanschen piloot Glenn Brophy, die een tocht maakte van Hongkong naar Manilla. De machine Is geen water vliegtuig. Nadere bijzonderheden ontbreken. Deze drie woorden „smaakt als room gaven precies weer, noe fijn de smaak wel is van de bekende jVJvP" ROM A- PUDDING! Daarom moet ook uw pudding, steeds zijn: De bestuurder gedood f. Nabij Cambridge is een gevechtsvliegtuig neergestort en in vlammen opgegaan. De bestuurder kwam om het leven. De machine kwam op een akker terecht in de nabijheid van het ouderlijk huis van den aviateur. Hij had een reeks loopings uitgevoerd op be trekkelijk geringe hoogte. Waarschijnlijk is de machine met een boom in aanraking gekomen. St. Catharinakerk, Singel: half 4 uur: Hillegom 800 pers, Lisse 350 pers.; half 6 uur: Sloten 200 pers., Bovenkerk 150 pers., Hoofddorp 60 pers., Lijnden 70 pers. 't Torentje. Singel: 5 uur: Heemstede 300 personen. Maagdenhuis, Spul: half 5 uur: Haarlem Noord 125 pers.; 6 uur: Overveen 150 per sonen. Dominicus, Spuistraat: half 15 uur: 't Gooi 1000 pers.; kwart over 5 uur: Wor- merveer 150 pers., Wormer 150 pers., t Kalf 100 pers., Zaandam 400 pers. O. L. Vrouwekerk, Keizersgracht: half 2 tot 4 uur: Alkmaar, Anna Paulowna, Scha- gen, Schoorl 1000 pers.; half 5 uur: Weesp 200 pers., Volendam 500 pers., Monnikendam 50 pers.. Edam 50 pers. Mozes en Aaron, Wa.terloop'eln: kwart over ihalf 6 uur: Utrecht 2 groepen 1800 personen. H. Rozenkrans: 125 uur: Doelofarends- veen en oml. plaatsen 600 pers. N. Nicolaas, Pr. Hendrikkade: half 1 half 4 uur: Nieuwkoop 150 pers.. Den Burg 40 pers., Purmerend 200 pers., Bodegraven- Zwammerdam 40 pers. St. Joseph. Kalverstraat: kwart voor 4 5 uur: Beverwijk 500 pers.; 6 uur: Haar lem (2) 700 pers. Eerw. Zusters, Nieuwe Heerengracht: 15 uur: Den Helder 150 pers. H. Antonius, Tichelstraat: half 5 uur: Velsen Noord 350 pers., IJmuiden Oost 130 pers., IJmuiden 100 pers. St. Bernardusgesticht: 2 uur: Nes a. d. Amstel 70 pers. Broeders Joannes de Deo: 2-5 uur: Oegstgeest 60 pers. De Posthoorn: 1—kwart voor 5 uur: West-Friesland 1000 ners.; kwart over 5 uur: Rilwielbond N.-H., 700 pers. St Ignatius, De Zaaier: half 4 uur: NoTdwiik 175 Ders. H. Willibrordus, Duifje: 6 uur: Haarlem (I) 700 pers. Indeeling der verschillende kerken voor de deelnemers bulten Amsterdam. Bagijnhof: 3 uur: Halfweg 250 personen; half 4 uur: Zandvoort 120 pers., Houtrak- polder 70 pers., Haarlemmerliede 80 pers. De Krijtberg, Singel: half 4 uur: Am stelveen 130 pers., Harderwijk 20 pers., Vijf huizen 50 pers., Duivendrecht 80 pers., Vel sen-Driehuis 80 pers., Wijk aan Zee 60 pers.; 5 uur: Krommenie 130 pers.. Alphen a. d. Rijn 125 pers., Ouderkerk A. 100 personen, Heemskerk 200 pers. Lijkje gedregd Gistermiddag is uit het Steiger te Rot terdam het lijkje gedregd van den 5-jarigen J. Pronk, die op Zondag 8 Februari uit de ouderlijke woning aan de St. Jacobsstraat verdween en niet meer terugkeerde. Lang is er toen gedregd ir. de omgeving van de Delftsche Vaart en Haagsche Veer echter zonder resultaat. De familie is nog een oogenblik bevreesd geweest, dat er m's- drjjf in het spel was, welke vrees dus, hoe droevig dit ongeval overigens is, gelukkig niet bewaarheid is geworden. Een schipper, die zijn haak uitsloeg, heeft bij toeval het lijkje opgehaald. Bulten was het vinnig koud. De noorden wind woei .snerpend door de straten van A. en deed de overdag gevallen en half ge smolten sneeuw verstijven. We zaten deels om de tafel, deels bij den open haard. Bij het warme water, dat in den theeketel raasde, bij het vroolijk licht en het knappend haardvuur, viel het ons gemakkelijk de koude te vergeten, die daar buiten heerschte. Burgers 1) was daags te voren van een buitenlandsche reis teruggekeerd, 's Mor gens had hij langdurige conferenties ge had met financiers, ingenieurs en fabri kanten; 's middags audiëntie verleend aan f een aantal personen, die genegen waren zich naar Transvaal te begeven. Het ge sprek liep over de Zuid-Afrikaansche Repu bliek en hare bewoners. De president be schreef de eigenaardigheden der Boeren, verbloemde hun gebreken niet, voerde zelfs menig staaltje aan van hun bekrompen heid en verregaande stijfhoofdigheid, ge breken, die hen voor het maatschappelijk leven ongeschikt maakten. „Aan zelfstandigheid en dapperheid ont breekt het den Boeren toch niet," werd door een der aanwezigen opgemerkt. „Hun ge schiedenis levert daarvan bewijzen genoeg." „Waar het geldt have en goed te verde digen tegen de Kaffers en den Koning der Wildernis," luidde het antwoord, legt ce Boer een kalmen moed aan den dag, die bilna aan het o-.^ jlooflijke grenst. Ik sprees, niet van zedelijken moed, die in staat stelt voor een beginsel, voor een verheven ge dachte zijn leven te wagen: maar van dier lijken moed, van moed om zich zelf of het leven van zijn vee te beschermen." „Wien bedoelt ge met den Koning der Wildernis?" vroeg de vrouw des huizes. „De Koning der Wildernis, mevrouw, is de leeuw, de grootste en gevaarlijkste vijand van den Boer. Leeuw en Boer strijder, hardnekkig om de heerschappij, overal waar zich nog geen bevolking heeft gevestigc. Verneemt een Boer van een zijner veehou ders, dat er een leeuw in den omtrek rond dwaalt, dan is het met z'n gewone onver schilligheid gedaan. Is de dag nog lang ge noeg om vóór de duisternis terug te kunnen zijn, dan legt hij aanstonds zijn pijpje neer. hangt kruit- en kogelzak om, neemt zijn oud geweer van den wand en haalt zun jachtpaard uit de kraal. In galop rijdt UjJ in de aangegeven richting, en een paar uur later komt hij terug met de huid van den leeuw over den knop van zijn zadel. „Niet alle Boeren zijn echter even geduch te leeuwenjagers," vervolgde Burgers, toen hij zag, dat men met belangstelling naar hem luisterde. „Voordat ik in Transvaal kwam, leefde er "nabij Rustenburg een zekere Jelgers, een krachtige grijskop van vijf en zeventig jaar, die den naam had van den besten jager uit het heele land. Hoeveel leeuwen hij gedood had, wist hij zelf niet. Eens schoot hij er vijl binnen een half uur. zlk zie een ongeloovigen lach op uw ge zicht, dames! Het heeft ook veel van een sprookje, maar voor mij zelf twijfel ik met aan de waarheid. Jelgers was volstrekt geen bluffer; integendeel de domme eenvoud in persoon. Bovendien heb ik zelf menige leeu wenjacht bijgewoond en met eigen oogen ge zien hoe de Boer allerlei kunstmiddeltjes weet aan te wenden om de nieuwsgierig heid van den leeuw op te wekken. Hij laat zijn paard de zonderlingste bewegingen ma ken, terwijl hij steeds het wild meer nabil - komt. Hij houdt den leeuw zóó bezig, dat deze er niet aan denkt hem aan te vallen Heeft hij hem goed onder schot dan laat hy het paard pal staan, mikt, trekt en het is met den leeuw gedaan. Op zekeren dag nu vemam Jelgers, dat er in een open woud in de nabijheid twee leeuwen waren gezien. Toen hij de plaats bereikte, vond hij er vijf op korten afstand van elkander. Een gewone jager zou de te genpartij te sterk geacht en direct rechts omkeer gemaakt hebben. Maar Jelgers was een buitengewoon jager. Gedurende zijn ge- nog nooit zooveel leeuwen bij elkaar gezien Op zijn paard kon hij vertrouwen. Met één blik had hij in de gaten, welk dier het ge vaarlijkst was. Het was een prachtig beest, dat op zijn nadering verwoed opsprong, de manen schudde en met een vervaarlijk ge brul scheen te vragen: „Wie waagt het mijn rust te komen storen?" Tot antwoord zond Jelgers hem een schot tusschen de oogen. Bij den knal van het vuurwapen spron gen de andere leeuwen en leeuwinnen brul lend op. Maar Jelgers had zijn paard reeds in beweging gebracht, liet het wenden en huppelen, draaien en springen, met het ge volg, dat de wilde dieren hem met de oogen volgden zonder zelf een stap van de plaats te gaan. Inmiddels zette de jager onder het' rij den den haan van zijn geweer in rust, sloot de pan, stortte buskruit in de tromp van den loop, zette de lading met den laadstok aan, nam een kogel uit den zak, liet dien in de loop glijden en zette nog eens aan. En nadat hij ook de pan met buskruit had voorzien, liet hij plotseling zijn paard stil staan. Andermaal klonk een schot en zon der geluid zakte een tweede leeuw ineen. Hetzelfde spel begon onmiddellijk opnieuw en achter elkaar vielen de vijf leeuwen. Nu steeg Jelgers af, klopte zijn nat oe- zweet paard goedkeurend op den hals, laadde zijn lang geweer nog eens men kon nie weet nie en begon aan de zwa re taak: het afstroopen der huiden. Toen hij daarmee klaar was wierp hij de vijf huiden één voor één over den rug van het paard en leidde het aan den teugel naar den stal. Het was de eerste maal dat Jelgers te voet van de jacht thuis kwam. De „geldwisselaars" aangehouden In ons blad van gisteren maakten wil melding van een brutale oplichting van een slager in Delfshaven door twee vreemde lingen. Door hun succes van den vorgien dag waarschijnlijk aangemoedigd, hebben deze menschen gisterochtend hun slag probeeren te slaan bij een slager, die zijn zaak op den linker Maasoever heeft. Deze man had het verhaal van de brutale oplichting echter ge lezen en daaraan Is het dan ook ongetwij feld te danken, dat hij zich niet liet beet nemen. Hij zag daarentegen kans de politie te waarschuwen, die het tweetal onmiddellijk aanhield. 1) President der Zuid-Afrikaansche Re publiek (Transvaal) vóór Paul Kruger. Hoe noodzakelijk het is voldane kwitanties te bewaren In de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Doetinchem was ingekomen een schrijven van G. J. Sch.. waarin deze een vroegere beschuldiging van de z.g. corruptie-commissie aan het adres van den gemeentesecretaris herhaalt en opnieuw een onderzoek vraagt naar een be drag van 876, dat aan zijn firma heet uitbetaald te zijn, maar nooit is ontvangen en in werkelijkheid verduisterd is. Na de behandeling van dit schrijven in geheime zitting Heelde de secretaris mede bij het snuffelen ln oude papieren de be wuste en door adressant voor voldaan getee- kende quitantie teruggevonden te hebben terwijl hij deze aan den raad overlegde. Alle raadsleden, in de eerste plaats de leden der voormalige corruptie-comm ssie. wenschten den secretaris geluk met deze volledige rehabilitatie. Een fietsrijder zwaar gewond De 20-jarige wielrijder E. Spierenburg, wonende te Loosdrecht, liet zich gistermor gen op den Loosdrechtschen weg voorttrek ken door een vrachtauto. Toen de bestuur der daarvan moest uitwijken voor een in gelijke richting rijdende driewielige bak fiets, liet de wielrijder den vrachtauto los en botste, toen deze weer de rechterzijde van den rijweg wilde volgen hier tegen op, De wielrijder kwam te vallen en bekwam een hersenschudding. Per ziekenauto is hij naar de R. K. Ziekenverpleging te Hilver sum overgebracht. Zijn toestand Is levens gevaarlijk. ('ragen in het Lagerhuis In antwoord op desbetreffende vrager heeft de Minister van Landbouw, naar Reu ter uit Londen meldt in het Lagerhuis ver klaard, dat hij allen invloed, waarover hij beschikte, aanwendde om de Engelsch- Nederlandsche combinatie er toe ie bewegen aan bietenbouwers een aanbod te doen van denzelfden aard als dat, hetwelk door het meerendeel der fabrieken was gedaan, maar de groep had verklaard niet in staat te zijn dit te doen. Spr. betreurde, dat hij niet de macht bezat haar te dwingen. In antwoord op een andere vraag, of hij wilde overwegen aan het Huis machtiging te vragen maatregelen te nemen, indien hij geen mogelijkheid zag om uit deze gevaar lijke impasse te komen, verklaarde Addison, dat de zaak in onderzoek was. Op een derde vraag, nJ. of hij wist, dat Engelsch-Nederlandsche fabrieken op het oogenblik groote hoeveelheden in Nederland geteelde bieten verkoopen, en dat zij daartoe alleen ln staat waren tengevolge van de subsidies, welke vroeger waren betaald met geld, afkomstig uit de beurzen der Britsche belastingbetalers, alsmede of hij er voor wilde zorgen, dat deze Nederlandsche fabrie ken niet langer proflteeren van het geld der Engelsche belastingbetalers om de buiten landsche industrie te bevorderen, ant woordde Addison, dat hij den toestand zeer onbevredigend achtte, maar dat hij alleen kon zeggen, dat hij alle mogelijkheden zeer nauwkeurig overwoog. Tegelijk met haar Ischias-genezing. In drie maanden 16 pond lichter. Wat een aangename verrassing voor deze vrouw! Haar grootste kwaal was Ichias, en z« nam Kruschen Salts om hiervan te ge nezen. En Kruschen Salts heeft haar niet teleurgesteld. Integendeel, niet alleen dat zij zich veel en veel beter voelde, zü merk te ook dat ze langzaam maar zeker haar overmatige corpulentie kwijt raakte. Leest eens haar eigen brief, hoe het gebeurde: .Jaren lang leed ik hevig aan ischias en nierpijnen. Dit jaar nog heb ik midden ln mijn werk op den grond gelegen van de Pijn. En als de pijn over was kon ik me pas weer bewegenTot ik op een goeden dag Uw advertentie las en besloot Kru schen Salts eens te probeeren. Ik gebruikte het ongeveer een maand, toen mijn kennis sen me al begonnen te zeggen, dat ik er zoo goed uitzag. Tegelijkertijd verloor ik mijn lastige dikte en nu. nadat ik drie maanden Kruschen gebruikt heb, weeg ik 150 pond Inplaats van 166. Ik ben op een moeilijken leeftijd voor vrouwen en over het minste of geringste maakte ik me vroeger kwaad, maar nu is dat allemaal voorbij. Deze week nog maakte mijn man de op merking dat mijn humeur tegenwoordig zooveel beter was Ik zegen den dag, waar op ik met Kruschen begon en zal het al tijd blijven gebruiken.". Mevr. F. L. Zwaarlijvigheid en ischias gaan vaak sa men. Bijna altijd komen zij voort uit een en dezelfde oorzaak' een organ'sme beladen met opgehoopte afvalstoffen; als een oven, die met asch en roet gestookt zou moeten worden. Als deze afvalstoffen zich kunnen op- hoopen, krijgt U last van urinezuur en te gelijkertijd loopt U groote kans ongezond en overdreven dik te worden. De zes zouten in Kruschen Salts helpen Uw inwendige organen eiken dag de bedorven en giftige afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. Dan. langzaam maar zeker, verdwijnt ook die overmatige corpulentie. De pijnen van ischias en nieren houden op. U voelt zich wonderlijk gezond en flink, kortom beter dan U zich ooit te voren gevoeld hebt. Kruschen Salts, is verkrijgbaar bii allo apotheken en drogisten èt f 0.90 en f 1.60 per flacon. Adv. 243. Wim ging er nu echt voor zitten, Bang, dat er iets werd gemorst En hij at met groote happen, Want hij had een grooten dorst. Maar welk een schrik! Wat moest hi) ontwaren. Dit ijs smaakte hem zoo naar, Hij had nog wel een grooten hap genomen En hij voelde zich zoo raar. 244. De visch, die Pims pet ln den bek hield, Vond dit hapje wel heel goed. Nimmer voorheen had hij zulk een schotel Vastgehouden in zjjn bek. Plm zag wel: dra moest het einde komen, Niemand, die hem hulp kon biën. Toen plotseling meende te hooren, Het ronken van een vliegmachien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13