f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- VRIJDAG 20 MAART 1931 MARCIA SCHUYLER 15 CENT T'IT nummer bestaat uit vier bladen 11 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17721 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Dat mag! Erratum Het groote gezin Hoe het in Frankrijk beschermd wordt Onderwijs-cijfers Pater H. de Greeve S.J. De nieuwe bisschop van Aken Kozeluh wint van Tilden Brandblusschen met hindemissen Twee spuiten buiten gevecht gesteld en ondertusschen brandde de woning af Provincie Noord-Holland Keuring militie-lichting 1932 Wijziging in de minimum-lengte van dienstplichtigen R. K. Universiteit Opcenten op den accijns op sigaretten In zee gestort De vliegers Maddalena, Cecconi en Damonte verongelukt Woonhuis te Lyon ingestort Dooden en gewonden Inbrekers gepakt Pistulla kampioen van Europa De „Noordpool" Veiling van het wrak Twee Chaplins in Weenèn? De techniek is Garrdhi de baas Nieuws van Al Capone Wat hi! „eerlijk" verdienen kan VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht EEN PREMIEBOEK VOOR ONZE ABGNNE'S Sneltrein ParijsBordeaux ontspoord 10 dooden en 40 gewonden BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie ljjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSC COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vingar Enkele maanden geleden hebben wij °hze voldoening erover uitgesproken, öat de strafrechter in Nederland blijk baar ernstiger en strenger tegen de por- bographie wilde gaan optreden. Wij meenden hierin een gelukkig ge volg te mogen zien van de verleden jaar bij de behandeling der staatsbegrooting ift de Tweede Kamer over dit euvel ge ëerde debatten, naar aanleiding waar in de Regeering later een commissie instelde, welke maatregelen tegen zekere Uitwassen der openbare onzedelijkheid 2oude overwegen. We hebben ons te vroeg verheugd! De uitgever van een pornographisch Weekblad kwam er nadien (wij signa- berden het geval) met een veel te lage Isldboete af, zoodat de rechtspraak in <iit geval meer een bevordering dan een bestrijding van dit soort pornogru- bhie beteekende en nu gisteren wer den we verbaasd door het bericht, dat de Goudsche drukker, die er ook zijn beroep van maakte (nog maakt?) een berge lijk schunnig weekblaadje uit te Seven, isvrijgesproken door het haagsche Gerechtshof, na een aanvan kelijk veroordeelend vonnis door de Rot- terdamsche Rechtbank. En waarom werd de man vrijgespro ken? Om een fout in de dagvaarding? Om Juridische moeilijkheden? Wegens ge brek aan bewijs? Wij zouden het evengoed jammer ge bonden hebben, maar het princiep, dat Uornographie gestraft moet worden, had baarbij tenminste ongedeerd kunnen blijven. Neen! Het Haagsche Hof ging tot vrijspraak over liefst onmiddellijk uitspraak boende (er was blijkbaar haast bij, den Uitgever te „rehabiliteeren"!) omdat beze rechterlijke instantie het ééns was biet het door den verdediger in eerste bistantie en den door dezen geraad.» Meegden deskundige, den heer Henri Sorel, ingenomen standpunt, n.l. dat beze geschriften niet zijn voor de eer baarheid aanstootelijk. Deze motiveering is wel het ergste van MlesU. pornographie, als hier bedoeld, waar- -reeds de schooljeugd tot in den fcrond bedorven wordt de resultaten Sijn waarneembaar! zulke pornogra- bhie is niet voor de eerbaarheid aan stootelijk en kan dus niet gestraft wor- ben. Zulke schunnige blaadjes uitgeven biet zinneprikkelende prentjes en vun- Sigen tekst (waarin tevens de weg ge lezen wordt naar publieke huizen) bat mag! Het Haagsche Hof heeft het vastge steld, mede op gezag van een advokaat en van Henri Borel, den„deskun- bige"! Het Hof zal wel weten, waarom het beze uitspraak doet, het Hof zal zulks Juridisch natuurlijk noodzakelijk ach ten. Maar voor ons is het verbijsterend. En we vragen ons af, of Regeering en Volksvertegenwoordiging nu geen an- bere maatregelen moeten nemen om dit stuk schande uit onze samenleving weg te nemen. Zooiets moet strafbaar zijn! Om een zinstorende weglating in het hoofdartikel: „Wij en de stembus", voorko kende in ons nummer van gisteren, laten ^ij hieronder de betreffende alinea's verbe terd volgen: ,,'t Is waar: kinderen blijven geen kinderen, en als Zij eenmaal 25 jaar geworden zijn, be- hooren zij tot de kiezers, maar in dien tus- schentijd zijn er ook weer een groot aan tal kiezers kiezer-af geworden, door over lijden, enz.; en voortdurend blijft dan toch ongeveer dezelfde toestand bestaan bat er door de groote gezinnen betrek kelijk veel niet-kiezers en betrekkelijk weinig Vièl-klezers onder de Katholieken zijn." Het vetgedrukte was gisteren in het hoofd artikel weggelaten. Reeds vaak hebben wij schrijvende °ver bescherming van het groote gezin Bewezen op het goede voorbeeld, dat België bi dit opzicht geeft. Maar nu vememe men van den Franschen Prof. m. Theodore, die dezer dagen onder ben titel „Huisvaders, hier vin'-'t gij uw rechten! Oefent Zt uit!" een overzient gaf Van de in Frankrijk bestaande wetten ten Bunste van het groote gezin: „Het verleeneu van nulp aan behoei- tige groote gezinnen door geldelijken steun van 270 tot 300 francs per jaar stille hulpverieening van 45 francs gedurende 6 maanden, van 15 francs de overige b maan den, totaal 360 francs per jaar. Alle fa milies. die geen inkomstenbelasting be hoeven te betalen, krijgen voor het eerste kind 120 francs, voor het tweede derde, vierde en volgende kind resp. 360, 540 en 540 francs. Dezelfde families krijgen ook geboorte-premies, die varieeren van 100 1000 (duizend) francs Van het betalen van belasting zijn de groote gezinnen veelal geheel of gedeeltelijk vrijgesteld. Bij de wet-Loucheur van x3 Juli 1928 werd be paald, dat 40.000 goedkoope woningen zou den gebouwd worden binnen de vijf jaren voor de onbemiddelde arbeiders, beamb ten en kleine renteniers. Groote gezinnen genieten belangrijke reducties op de spoor wegen en de schepen. Speciale loketten voor kinderrijke huisnoudens vindt men in de Fransche stations; op de spoorwegen krijgen families met 3 kinderen 30 pet. korting, tot 70 pet. met 7 kinderen Op een bijzonderen feestdag worden aan de moe ders van groote gezinnen medailles over handigd, in brons, zil.er en goud. resp. voor 5, 8 en 10 of meer in echt geboren levende kinderen. Kinderen, die in den oorlog gevallen zijn of overleden ten ge volge van verwondingen in den oorlog op- geloopen, tellen mee. Ambtenaren en arbeiders in dienst van het Rijk ontvangen voor het eerste kind 900 francs, voor het tweede en derde kind resp. 960 en 1560 francs en voor het vierde kind en voor de volgende kinderen 1920 francs toelage. Werkgevers betalen nog een opvoedingsbijdrage uit, die varieert van 15 tot 60 francs per maand, 229 kassen om vatten 1.740.000 families in industrie en landbouw. Aangenomen kan worden dat jaarlijks in Frankrijk voor 4 millioen groote gezinnen 1 milliard 510 millioen francs wordt besteed. De Fransche Academie bestemde 23 prij zen voor de groote gezinnen- de meest bekende stichting is die van Cognacq Jay, welke reeds 12 millioen francs, nog eens 1 millioen francs en voor den derden keer een millioen francs, te verdeelen onder 290 families, beschikbaar stelde. Bovendien bestaan nog 4 staatsprijzen, die hetzelfde doel beoogen." Als men dat zoo allemaal leest, kan men toch niet langer ontkennen, dat we ten aan zien van de bescherming der groote gezin nen in Nederland toch wèl achterlijk zijn. Waarom toch? In Frankrijk wordt deze bescherming ver leend om nationalistische redenen; om hoe veel hoogere motieven dienden onze Christe lijke regeeringen, méér dan tot op heden geschiedt, het groote "ezm in bescherming te nemen! Het Internationaal Bureau voor Onderwijs te Genève heeft enkele belangwekkende cijfers gepubliceerd met betrekking tot de onderwijs-uitgaven in verschillende landen. Ziehier, welk percentage van de be gr oo ting in dig landen .voor het on derwijs wordt besteed: Zweden 19.8 Denemarken 19.6 Nederland 19.2 Duitschland 16.4 Noorwegen 14.6 Hongarije 12.2 Engeland 10.6 Tjsecho-Slowakije 9.3 België 8.2 Italië 7.2 Frankrijk 6 Spanje 5.3 Griekenland 4.7 Oostenrijk 3.S Portugal 1.5 Vermoedelijk worden hier bedoeld de R ij k s-uitgaven van alle takken van onder wijs. Men zou, om d" cijfers precies te kun nen beoordeelen, van de details der bereke ning volkomen op de hoogte moeten zijn, maar men mag natuurlijk, gezien de bron waaruit ze afkomstig zijn, wel aannemen, dat ze voor algemeenen maatstaf van ver gelijking bruikbaar zijn. „De Avondpost" constateert met ingeno menheid „welk een voortreffelijk figuur Nederland In deze parade maakt." Wij voor ons zouden de vraag willen stel len, of de figuur Nederland, In deze parade niette voortreffelijk Is. Studiereis naar Palestina Pater H. de Greeve S.J. moet in opdracht van zijn overste in April en Mei een studie reis naar Palestina ondernemen. Plechtige consecratie te Keulen KEULEN, 19 Maart (W.B.). In den dom van Keulen had hedenmorgen, onder groote belangstelling van geestelijkheid en geloo- vigen, de plechtige consecratie plaats van dr. Vogt, tot nog toe domproost en vicaris- generaal te Keulen, tot bisschop van het nieuwe diocees Aken. Kardinaal Schulte fungeerde als conse crator en de beide wijbisschoppen, dr. Strae- ter en dr. Hammels. als medeconsecrato- ren. In het middenschip hadden de voornaam ste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten plaats genomen, waaronder de domkapit tels van Keulen en Aken, opperpresident, dr Fuchs, „Landeshauptmann" dr. Horion, de regeeringspresidenten Elfgen (Keulen) en Stieler (Aken) en de opper-burgemeesters, dr. Adenauer (Keulen) en dr. Rombach (Aken) Na afloop van de plechtigheid werden den nieuwen bisschop de gelükwenschen der regeering aangeboden. Na tien maal op overdekte banen van Tilden verloren te hebben, schijnt Kozeluh in open banen beter tegen Tilden te zijn opgewassen. Tenminste tweemaal achter el kaar won de Tsjech van Tilden, de laatste maal te Los Angeles in drie sets 64, 64, 6—2. Kou en sneeuw en modderstraten, Dus de winternarigheden Zijn voorbijen wij zijn blijde, Dat het érgste is geleden. Maar wij zijn er daarom nog niet! Neen, er is nog wat in petto! Eerst moet nog de schoonmaak bruto Doen verkeeren in een netto. Haarden worden ingereuzeld. De gordijnen van de ramen, En, na wasschen, schrobben, poetsen Klinkt na weken pas het: Amen! Jaegergoed wordt opgeborgen, Dik in kamfer moet u weten. Anders wordt dit warme hulsel Door de motten opgevreten. Winterjassen gaan de kast in En de overschoenen dito. Aan den winter slechts herinnert Aan den kamermuur een litho! Voorjaar doet zijn blijde inkomst, Niet met trommels en trompetten, Maar met lieve dameshoedjes En met zonnige toiletten! Hoe is dit jaar weer de mode? Wat bevelen mode-prenten? Pa grijpt naar zijn portefeuille. En hij zucht: het is weer lente! MARTIN BERDEN. Woensdag is brand uitgebroken in het woonhuis van D. van den Berg te Broek op Langendijk. De brandspuit werd gerequi- reerd en tevens werd assistentie gevraagd van de motorbrandspuit van de Lichtbe- drijven te Noord-Scharwoude. Weldra bleek, dat de plaatselijke brandspuit defect was. Van de motorspuit brak bij het vervoer onder Zuid-Scharwoude een wiel, zoodat zij aan den kant van den weg moest worden gezet. Daarna werd getracht het vuur met een slang op de waterleiding te dooven, maar het perceel brandde geheel af. Niets was verzekerd. De oorzaak van deü brand is onbekend. Uitgifte van 5.000.000 4 Obligation De heeren Hope en Co., de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N. V. en de Amster- damsche Bank N.V. berichten, dat zij de inschrijving op bovenstaande uitgifte open stellen op 24 Maart, te Amsterdam: ten kantore van de heeren Van Loon Co. en te Rotterdam en te 's-Gravenhage: bij het agentschap van de Nederlandsche Handel- MijN.V. en de Bijbank en het Bijkantoor van'de Amst. Bank N.V. van 5.000.000. De koers van inschrijving is bepaald op 99 De aflossing der leening geschiedt uiterlijk in 50 jaren, aanvangende in 1932. De betaling moet geschieden op Woensdag 1 April. De provincie behoudt zich het recht voor alle of een de ex der niet uitgelote aandeelen der leening te allen tijde pari af te lossen. In de Dienstplichtwet is bepaald, dat mili- tie-plichtigen. die kleiner zijn dan 1.55 meter als ongeschikt voor den dienst worden afge keurd en dat zij, die bij de eerste maal. dat omtrent hun geschiktheid uitspraak moet worden gedaan kleiner zijn dan 1.55 meter, worden geacht slechts tijdelijk onge schikt te zijn, indien de lenete meer dan 1 50 meter bedraagt. Thans is een Koninklijk besluit versche nen, waarin is bepaald, dat de minimum lengte voor miliciens met ingang van de lich ting 1932 deze lichting komt 26 dezer voor de keuring verhoogd is tot 1.60 meter. Voorts is bepaald, dat zij, die bij de eerste keuring kleiner zijn dan 1.60 meter, doch grooter dan 1.55 meter (tot nu toe was dit 1.50 meter), geacht worden tijdelijk onge schikt te zijn. Gisteren promoveerde aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen tot doctor in de God geleerdheid op proefschrift „De Psychologie van het geweten", de Zeereerw. Heer C. van Oosterhout, professor aan het Groot-Semi narie te Hoeven. Zooals wij onlangs reeds mededeelden, is deze promotie de eerste in de Theologische Faculteit der Keizer Karei-Universiteit. De drie beste Italiaansche vliegers, luite nant-kolonel Maddalena, kapitein Cecconi en luitenant Damonte, zijn tusschen Di Pisa en Livorno verongelukt. Omtrent het ongeluk zelf zijn nog geen definitieve berichten be- kènd. Het verluidt, dat de vliegers in zee zijn ge stort; tot dusver werden noch hun lijken, noch de machine gevonden. Visschers, die zich met hun vaartuigen in de buurt bevon den. hebben de machine zien vallen. Door de Tweede Kamer aanvaard De Tweede Kamer heeft met 55 tegen 17 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van 30 opcenten, met in gang van 1 Juni. op den tabaksaccijns op sigaretten. Maddalena De namen van de beide eerste slachtoffers zijn ver buiten de grenzen van Italië be kend. Zij hebben tezamen tal van lucht vaartrecords gevestigd en nog vele andere aviatische prestaties volbracht, waaronder o.m. den tocht naar Brazilië. Maddalena bekleedde in het vliegercorps een verant woordelijken post. Hij was ook degene, die na de ramp met de „Italia" het ijsveld, waarop generaal Nobile en zijn metgezellen zich bevonden, het eerst ontdekte. Cecconi werd dit jaar met 't oog op zijn deelneming aan de escadrille-vlucht naar Balbos tot kapitein bevorderd. Ook Damonte heeft aan den Transatlantischen tocht deelgeno men. Nadere bijzonderheden. De nasporingen naar de verongelukte vlie gers worden voortgezet met torpedobooten, duikers, onderzeeërs en vliegtuigen. Tot dus verre heeft men echter alleen eenige deelen Vin den- propeller gevonden, benevens ge stukken uniform, een kaartentasch en een horloge. Men neemt aan, dat het vlieg tuig bij het vallen in den zeebodem is ge drongen, daar het water op de plaats van het ongeluk niet zeer diep is. Het vliegtuig is uit een hoogte van ongeveer 300 M. neer gestort. Tijdens den val heeft een der avia- teurs gepoogd door middel van de parachute zich te redden. Hij is echter naar alle waar schijnlijkheid verdronken. Naar verluidt was het vliegtuig bestemd voor een overzeesche vlucht en bevond het zich op een eersten proeftocht naar Rome. De oorzaak van het ongeluk zal wel ge zocht moeten worden in het breken van den propeller. Generaal Balbo heeft zich on middellijk per vliegtuig naar de plaats des onheils begeven en een onderzoek ingesteld. Nader wordt gemeldt, dat het neerstorten van het toestel slechts door een persoon is waargenomen. Het bericht van het ongeval heeft in geheel Italië groote deelneming verwekt. In het stadsdeel Perrache te Lyon Is een huis van vijf verdiepingen ingestort. Het huis zou worden afgebroken en er waren negen arbeiders aan het werk. Er zijn voorloopig vier dooden en drie zwaareewonden gebor gen. De toestand van deze laatsten is hopeloos. Het donderend geweld, waarmede het ge bouw instortte was ver in den omtrek hoor baar en veroorzaakte overal consternatie. Het reddingswerk wordt door politie en brandweer verricht De oorzaak van het instorten van het huis te Lyon. wordt gezocht in het feit, dat de arbeiders veel materiaal in de bovenste verdieping hadden opgestapeld, waardoor overbelasting Is ontstaan. Twee der arbei ders, die nog onder de puinen liggen, heeft men thans ontdekt Een hunner kon reeds geborgen worden, hij is zwaar gewond. De tweede ligt nog bedolven, al Is men nader bij de plaats gekomen, waar hij ligt. Men is er In geslaagd hem zuurstof toe te voeren en haast zich zooveel mogelijk bij het uit graven. De beide andere arbeiders, die nog vermist worden, zullen wel als verloren moeten worden beschouwd, aangezien men zelfs de plaats waar zij zich bevinden nog niet heeft kunnen bepalen. De politie te Heerlen heeft gisternacht twee Duitschers aangehouden, die heel wat op hun kerfstok hebben. In de eerste plaats waren zij niet in het bezit van de ver- eischte papieren, maar wel van valsche passen Een van hen is een berucht inbreker, die den laatsten tijd o.a. heeft ingebroken in Heerlen, Brunssum en Spekholzerheide. Beide mannen zijn ter beschikking van den De Duitsche beroepsbokser en kampioen half zwaar gewicht Ernst Pistulla heeft voor meer den 20.000 toeschouwers den Spaan- schen kampioen Martinez na 15 ronden op punten geslagen en daarmee het kampioen schap van Europa behaald Naar wij vernemen zal het wrak van den nabij Roseheaity op de rotsen zittenden stoomtreiler IJM. 132 „Noordpool" nog deze week publiek worden verkocht. Doordat de kans op berging van het vaartuig gering is, verwacht men dat de opbrengst wel niet van beteekenis zal zijn. Het overbrengen der lijken naar Nederland Teneinde het plan om de lijken der slacht offers van de ramp van den IJmuider stoom trawler „Noordpool" van Fraserburgh (Schotland) naar Nederland over te brengen, te kunnen uitvoeren, wordt de stoomdrifter „Victoria" van de V. E. M. te IJmuiden in de visschershaven aldaar voor dezen droeven tocht in gereedheid gebracht. Binnen enkele dagen hoopt men met dit schip naar genoemde Schotsche haven te kunnen vertrekken om het stoffelijk over schot van de op zulk een noodlottige wijze omgekomen visschers naar den vaderland- schen bodem over te brengen. Het is nog niet bekend, waar de omgeko men visschers uit Maassluis ter aarde zul len worden besteld. Werkloos acteur houdt Weenen voor den gek In verband met het verblijf te Weenen van Charley Chaplin meldt de correspondent van de „Daily Mail" het volgende vermakelijke voorval. Johann Sehwefel, een werkloos tooneelspe- ler, kreeg in zijn hoofd, Chaplin te imiteeren. Hij slaagde er in, een zeer getrouwe naboot sing van het uiterlijk van den beroemden filmspeler tot stand te brengen, en ging toen in het traditioneele Chaplin-costume, met alle attributen op •z'n dooie gemak door de voornaamste straten van Weenen wandelen! Natuurlijk had hij in een oogenblik tijds een ontzaglijke menigte menschen achter zich aan, 't werd een complete massabetoo- ging. De politie wist er geen raad mee en liet zich zelfs zóó voor den mal houden, dat zij den Charley-Chaplin van-de-film on gehinderd het Imperial-Hotel liet binnen gaan, waar inderdaad de echte acteur zijn intrek genomen had. Hier pas nam het spelletje een einde, door dat Sehwefel, die zich doodkalm naar de appartementen van Chaplin wou begeven, in botsing kwam met diens Japanschen ka merdienaar, die te goed van de gewoonten van zijn meester op de hoogte was, om er ook in te loopen, en die dus eindelijk den indringer ontmaskerde. De echte Chaa^.„Yetfrok Woensdag uit Weenen en reisde nftar D"éhéttë; hij komt echter den vierden April in Weenen terug, voor de eerste opvoering van zijn film „City Lights" aldaar. En hoorders loopen weg. Toen Gandhi Woensdag van Bombay naar Delhi vertrok, was hij nog ten zeerste ont stemd over een voorval, dat hem den avond tevoren overkomen was, toen namelijk de menigte, waarvoor hij sprak, vóór het einde van zijn speech wegliep, zoodat deze plotse ling werd afgebroken, terwijl de Mahatma nog vele dingen had willen zeggen. De oorzaak hiervan aldus lezen wij in de „Daily Mail" was een ironisch aan doend bewijs van de onmogelijkheid om afstand te doen van de voordeelen der twin tigste eeuw, zelfs in het nog primitieve leven in een Indisch plaatsje. Zijn loudspeaker- installatie liet hem namelijk in den steek, gelijk zij het reeds zoo dikwijls gedaan had bij massa-meetings; en dit is alleen te wijten aan het feit, dat het Congres weigert de hulp te aanvaarden van Europeesche deskundigen, om het toestel eens goed in orde te maken. Gandhi zette kwaad de microfoon weg en vervolgde zijn speech, slechts met zijn zwakke stem. die niet verder droeg dan een paar meter. De hoorders werden hoe langer hoe meer onrustig, niettegenstaande de pogingen van congresleden, die het podium verlieten en door de dichte menigte drongen om stilte te verzoeken. De geleideliike beweging werd spoedig een algeheele aftocht. Gandhi beschouwde verstoord dit wegtrek ken, zette zijn tanden grimmig op elkaar, '-lom van zijn spreekgestoelte en wan- -Mde weg Al Capone, het beruchte hoofd der ban dietenbenden heeft den rechter van In structie verklaard, dat hij zich gaarne te- riig zou trekken en dat hij alleen nog voor zijn persoonlijke genoegens zou leven. Hij interesseert zich bijzonder voor sjx>rt en li teratuur. Zoo'n besluit zou echter uiterst moeilijk door te voeren zijn; want volgens de ongeschreven wet der onderwereld zou deze stap als desertie beschouwd worden en op desertie staat de doodstraf. Bij het verlaten van het gerechtshof ver klaarde Capone aan de wachtende journa listen, dat hij van een groote krantenmaat schappij een aanbod van 2 millioen had ontvangen als hij zich bereid verklaarde voor deze uitgeefster zijn auto-biografie te schrijven. Verder wilde een bioscooponder neming hem als filmster engageeren. Zij had hem een milloen dollar aangeboden, wan neer hij de hoofdrol wilde vervullen in een bioscoop-drama in de onderwereld. Bei de voorstellen heeft hij echter afgewezen. Blijkbaar was het materiaal, dat de rechtbank tegen Al Capone bezat niet vol doende om een bevel van gevangenhouding tegen den koning der onderwereld uit te vaardigen. Voor den terugkeer van Al Ca pone naar zijn woning waren dezelfde uit gebreide veiligheidsmaatregelen genomen om den aanvoerder der misdadigers voor even- tueele aanslagen van zijn concurrenten te beschermen. De minimum-lengte van dienstplichtigen, met ingang van de lichting-1932, verhoogd van 1.55 tot 1.60 nieter. (blz. 1, 1ste blad) De sneltrein ParijsBordeaux ontspoord 10 dooden, 40 gewonden. (blz. 1, 1ste blad) Uitgifte van 5 millioen 4 pCt. obligaties Noord-Holland tegen 99 pCt. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig vliegongeluk in Italië. (blz. 1, 1ste blad) Woonhuis in Lyon ingestort Verschil lende dooden. (blz. 1, 1ste blad) De officier van justitie eischte 5 jaar ge vangenisstraf voor den bedrijver van den moord in de Bakkumstraat te Haarlem. (blz. 1, 2de blad) De Rüksweerbegrooting van den Dnit- schen Rijksdag. (blz. 1, 3de blad) Aardverschuivingen in Schwarzenburg. (blz. 1, 3de olad) Aardbeving op de Philippijnen. (blz. 1, 3de blad) Het landgoed „Duno" by Renknm bestemd tot natuurmonument, onder beheer van de stichting „Het Geldersch Landschap". (blz. 1, 4de blad) Heffing van opcenten op den sigaretten- accijns goedgekeurd. (blz. 1, 1ste blad) De Onderwijs-begrooting door de Eerste Kamer aangenomen. (blz. 1, 4de blad) 5» I Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.42. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 747.6 m.M. te Valencia. Verwachting: Meest matige, Zuidoostelij ke wind, licht tot half bewolkt, waarschijn lijk droog weer, weinig verandering in tem peratuur. Thans stellen wij voor onze abonne's ver krijgbaar het premieboek: van Grace Livingstone Hill. Te bestellen bij onze agenten en bezorgers tegen den prijs van slechts Rechtstreeksche toezending geschiedt aUeen na ontvangst van 20 cent aan postzegels. Voor Beverwijk verkrijgbaar aan het Bijkan toor, Breestraat 121. DIRECTIE N. H. COURANT De om 19.55 uur van Parijs vertrekkende sneltrein ParijsBordeaux is bij Etampes ontspoord. Volgens tot dusverre binnenge komen berichten zijn er 10 personen gedood en 40 gewond. Naar nader gemeld wordt inzake het ern stig spoorwegongeluk, is de restauratiewa gen van den sneltrein Parijs—Bordeaux ontspoord bij het binnenloopen van het sta tion te Etampes, juist op het oogenblik, da op de ernaast loopende rails een locaal- trein stopte. De restauratiewagen werd met zoo'n kracht tegen den locaaltrein geslingerd, dat deze geheel vernield werd. De omvang van het ongeluk schijnt te grooter te zijn, daar de restauratiewagen juist tijdens het onge luk druk bezocht werd. Volgens de laatste te Parijs binnen gekomen berichten zijn tot dusverre 10 dooden en 30 deels zwaar ge wonden geborgen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1