Bui ten landsch oJ^ieuws CARELS' Boter janhagel FEUILLETON HET NIHILISME OP ZIJN HOOGTEPUNT DE DROOMER DERDE BLAD VRIJDAG 20 MAART 1931 BLADZIJDE 1 De tsarenmoord van 1881 De dwaasheid van het terrorisme De Rüksweerbegrooting in den Rijksdag De Middeleuropeesche Economische Conferentie De Thuringsche nazi's in oppositie De nieuwe Vlootconferentie te Londen Aardverschuivingen in Schwarzenburg Tusschentildsche verkiezing in Engeland Denemarkens ontwapening Enkele dorpen loopen gevaar Het vergaan van de „Viking" Engelscho Radiodebat Adellijke zwendelaars De Bank van Leening als toevlucht Aardbeving op Philippijnen Gemengde Buitenlandsche Berichten „Roode doop en begrafenis'' Rusland in Een smakelijk koekje bij de thee. 20 ct. per ons RADIO-OMROEP voor zach te mooie huid Moordaanslag op een Italiaan KORT NIEUWS Het was de vorige week vijftig jaar ge leden, dat de Russische revolutionnaire par tij „Narodnaja Woija" (De wil van het volk), meer bekend als die der nihilisten, haar hoogsten triomf vierde. Op 13 Maart (in Russische tijdrekening 1 Maart) 1881 vond haar lugubere arbeid zijn bekroning in den geslaagden bomaanslag op den tsaar. Het naaste doel van een jarenlange terreur was beréikt: tsaar Alexander was dood. Tsaar Alexander II was geen despoot in den huiveringwekkenden zin van 't woord. Integendeel. Vergeleken met zijn voorgan gers was hij een tamelijk beminnelijk man en zijn regeering was meer vooruitstrevend dan menige, die haar voorafging. Zijn tijd is een tijd van hervormingen op verschil lend gebied. Op sociaal terrein was zijn voornaam ste hervorming: de afschaffing van de lijfeigenschap. De tsaar schijnt het goed bedoeld te hebben toen hij de boeren die in de slavernij niet alleen hun poli tieke en burgerlijke, maar zelfs hun per- soonlijk-menschelijke rechten hadden ver loren weer vrij maakte. Maar die eeuwen lange achterstand kon zóó gauw niet wor den ingehaald als een oekase werd ge- teekend. En bovendien: de raadslieden van den tsaar hebben dezen maatregel tot een practisch doode letter gemaakt door den vrijen boeren 'n belasting op te leggen die in verschillende districten meer dan 100 pet. boven de netto-opbrengst van hun land uitging! De vroegere heeren waren zoo erg niet teleurgesteld, daar de onaf hankelijkheid der boeren hen nu ook niet meer verplichtte hen in ouderdom of ziekte In het leven te houden. Enzoovoorts. Andere hervormingen die Alexander doorvoerde lagen b.v. op het gebied van binnenlandsch bestuur door de instelling van gewestelijke besturen (zemstwo's) waarin het liberale intellect tenminste eenige kans kreeg om méé te regeeren. Op juridisch gebied werd de standen rechtbank afgeschaft en het instituut van de vrederechters in het leven geroepen, dat een tijdlang groote populariteit genoot. Met het onderwijs hoewel streng ge censureerd werd begonnen. Hoogescho- len voor meisjes worden gesticht. De cen suur op boeken en kranten wordt verzacht. De openbaarmaking der staatsfinanciën wordt dwingend gesteld. Het voornaamste en laatste feit uit de buitenlandsche politiek van den tsaar is: de Russisch-Turksche Oorlog van 1877- 78, waarin de Russen doordringen tot Con- stantinopel. Interventie van Engéland voert tot den vrede van San Stephano. Veel van de daar behaalde voordeelen moesten weer worden prijsgegeven op een congres der mcger.cT.ec'en in Yeilyn. Nu is het een eigenaardig feit, dat een oorlog in Rusland bijna steeds een revo lutie ten gevolge heeft. Dit telkens terugkeerend verschijnsel heeft zijn oorzaak in een chronische revo lutionnaire mentaliteit der gestudeerden der „intelligentia". De Russische „intelligentia" neemt een eigenaardige positie in in de sociale struc tuur van het land. De tsaar is absoluut alleenheerscher. Aan hem hangen de ambtenaren, de kerk (Russische) en de adel. Het volk vormt de tweede partij, de tweede groep in den staat, de groep der geregeerden, de groep van hen, die alleen te gehoorzamen hebben en geen enkelen invloed op het staatsbeleid kunnen doen gelden. Daartusschen staan de intellectu- eelen. Maar zij staan daar niet als scha kel, als tusschengroep, organisch verbon den met de regeerders zoowel als met de geregeerden, doch zij staan daar los van beiden. Zij haten den tsaar en zijn abso lutisme, omdat zij in deze instelling heel de oorzaak zien van den ellendigen toestand der boeren. Het volk wil hen niet aan vaarden, omdat zij bestreden worden door die heele kleine autoriteiten, die in ieder dorp en in ieder stadje zooveel te ver tellen hebben en tenslotte ook van den tsaar onafhankelijk zijn. Er wanen er onder die intellectueelen, die zich uitsluitend richtten tot het volk die propaganda maakten voor het eiscben van een grondwet. Er waren er ook, die zich het eerst richtten tegen den tsaar; die van zijn verdwijnen de hoogste verwachtingen hadden. Naast deze beiden stonden de so cialisten of Marxisten, die, met het ideaal van een heele nieuwe maatschappelijke orde voor oogen, de totale omverwerping van het bestaande regeeringssysteem nastreefden. De tweede groep, die wij noemden, was die der nihilisten. Zij propageerden en beoefen den een systematische terreur tegen den tsaar en zijn hooge ambtenaren. De leiding berustte in nanden van een uitvoerend co mité van beroepsrevolutionnairen, die een voudig alles lieten varen voor hun idee. Ver schillende aanslagen op hooge staatsambte naren werden met succes volbracht. 19 November 1879 werd de eerste ge ruchtmakende aanslag op den tsaar zelf gepleegd, op diens doorreis naar de Krim Drie lijnen waren ondermijnd. Op de eerste vernam men tijdig, dat de tsaaf daar niet passeeren zou. Op de tweede passeerde de keizerlijke trein, maar mislukte de aanslag, omdat de electrische draden verkeerd werden verbonden. Op de derde gingen twee hel- I verlichte treinen voorbij. De eerste passeerde zonder resultaat, de tweede ontspoorde. De keizer zat in den eersten trein, in den twee- den zaten zijn bedienden. Een tweede aanslag werd ondernomen in het Winterpaleis zelf. De revolutionnair Stephan Chalturin had als bekwaam vak- man werkzaamheden in het paleis aange nomen, vriendschap gesloten met het per soneel en de ligging der kamers bespion- neerd. Een gendarm, die in den keider huisde begon in hem een toekomstig schoon zoon te zien en zoodoende zag hij kans om in dien kelder kleine hoeveelheden dyna miet binnen te smokkelen. Dat duurde zoo- lang tot er een flinke hoeveelheid aanwezig was en een grootere gevaarlijk zou worden. 5 Maart 1880, den dag waarop de Prins van Hessen arriveerde, zou de aanslag wor den volbracht. De lont werd aangestoken. De lading lag vlak onder de eetzaal. Op het moment, dat de keizerlijke familie wilde binnentreden, ontplofte de lading. Op de benedenverdieping werden zestig soldaten op slag gedood. De slag was echter niet hevig genoeg, om ook de daarboven gelegen verdieping, waar de eetzaal lag, te doen in eenstorten. De majesteiten bleven onge deerd. Op 1 Maart 1881 zou de tsaar op drie plaatsen worden aangevallen. In de Sado- waja (een straat in St. Petersburg), waar hij vermoedelijk passeeren zou, hadden de re- volutionnairen een kaaswinkel geopend, van waaruit een mijn midden in de straat was gelegd. Enkelen zouden bovendien met bommen gooien, van af afge- sproken punten. Den laatsten avond waren de bommen nog niet klaar en werd koortsachtig gewerkt. Plotseling bleek in den loop van den dag, dat de tsaar de Sadowaja niet passeeren zou. Haastig werden de bommenwerpers opnieuw opgesteld op andere plaatsen. De revolution naire Perowskaya gaf met haar zakdoekje het teeken. Ryssakow sprong met een bom naar voren, versplinterde het rijtuig en trof enkele omstanders. De tsaar wilde kalm gaan zien naar de slachtoffers of wilde naar huis wandelen men weet het niet. In ieder geval trad Prinewitzki op hem toe, wierp een bom tusschen zichzelf en den tsaar. Beiden waren bloedig verminkt en stierven denzelfden dag. Dien avond hebben de nihilisten een lu guber festijn gevierd. Wat ze nu echter doen moesten stond voor hen niet alleen niet vast, maar ze wisten het eenvoudig niet. In hun vergade ringen en hun geschriften hadden zij her haaldelijk verklaard, dat de terreur hun geen doel was, doch slechts middel, om te komen tot welvaart van het heele volk. Hoe dit echter practisch verwezenlijkt moest worden, was hun zelf een raadsel. Zii hébben den troonsopvolger een lijstje met verlangens gezonden met het resultaat, dat deze hen als soldaat te lijf is gegaan en de mecsten gevangen liet nemen of ver bannen. En als het hun gelukt was ook hem te vermoorden en zijn heele huis, wat dan? Dan een van hen verklaart het zelf dan zou de macht in handen gekomen zijn van enkele generaals en hooge ambtena ren. En wat was dan gewonnen? In ieder geval was dat echter beter dan het tsaren- regime, verklaarden zij. Daarmee basta! De dwaasheid van het terrorisme is duide lijk voor ons, Westerlingen, voor ons, die in vrijheid disputecren over politieke kwes ties van den meest ingrijpenden aard, voer ons, die leven in een staatsorde, waar ieder, die de talenten er toe bezit, in de kans wordt gesteld den staat mee te regeeren mee ervaringen op te doen van den last der politieke verantwoordelijkheid en de moeilijkheden van de stuurmanskunst. Dat ontbrak het Russische intellect to taal. Practisch had het geen ervaringen. Theoretisch redeneeren, disputeeren zonder einde en ten slotte heldhaftig het eigen le ven offeren, dat kon het. De Russische re- volutionnairen waren meesters in het fijne dispuut. Maar de vraag: wat moet er ge daan worden om in gegeven omstandigheden een maximum aan practisch resultaat te verkrijgen, hebben zij niet kunnen oplos sen. Eén was er, die het kon: Lenin. Zijn broer, Alexander Oeljanof, is een der laatste nihilisten geweest. Hij is opgehan gen in Schlüsselburg met 4 anderen, die met hem samen een aanslag op Alexander III hadden gepleegd. Dat feit heeft diepen in druk gemaakt op den jongen Wladimir. Toen moet hij het voornemen hebben ge maakt. wraak te nemen op den tsaar met alle middelen. Maar zóó niet. Hij heeft het beter gedaan. H. H. Jr. die direct of indirect met elkaar verbonden zijn, zooals dit met de landen van Europa het geval Is, in hooge mate wenschelijk moet worden geacht. Dit wordt beschouwd als het eenige middel, om de economische crisis en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden met succes het hoofd te bieden. Aangezien de Vol- kénbondsbemoeiingen op handelspolitiek ge bied zonder resultaat zijn gebleven, dringt de conferentie er bij de regeeringen op aan, dat deze zich onverwijld zullen bezighouden met de Middeleuropeesche economische vraag stukken. In andere voorstellen wordt de instelling gevraagd van commissies met agrarische handelspolitieke en organisatorische op drachten. Minister Gröner nogmaals aan het woord In de voortgezette zitting van den Rijks dag heeft de Minister van Rijksweer, gene raal Gröner, nogmaals het woord gevoerd. Spr. begrijpt ten eenenmale niet hoe het komt, dat de kwestie van vervanging van het scheepsmateriaal, zich heeft kunnen i ontwikkelen tot een politiek vraagstuk. Spr. zou onmogelijk kunnen aanblijven, indien Gisteravond werd de Zesde Middeleuropee sche Economische Conferentie gesloten. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de Zesde Middeleuropeesche Conferentie de economische betrekkingen tusschen staten, GRÖNER deze absoluut noodzakelijke vervanging ge weigerd werd. Spr. is een critieklooze dwe per met alles wat de vloot betreft, maar hij wenscht er op te wijzen, dat een strijd vaardige, zij het ook kleine, Duitsche vloot, in de Oostzee van vitaal belang is. Spr. wil hierbij niet eens denken aan strategische zaken. Thans wordt er weer beweerd, dat de pantserkruiserbouw een belemmering zou vormen voor de vermindering der mari tieme bewapening. Een dergelijke bewering is absurd, vooral wanneer men vergelijkin gen trekt tusschen de totale tonnage van andere landen en die van, de Duitsche vloot. Einde 1936 zal de tonnage in totaal be dragen: bij Engeland 1.037.200 ton, bij Frankrijk 670.723 ton, bij Italië 441256 ton, en bij Duitschland men waagt het nau welijks uit te spreken 164.000 ton. Deze getallen toonen nog het best aan, hoe ab surd dergelijke beweringen zijn, die ook niet steekhoudender worden door de omstandig heid, dat zij van vooraanstaande Fransche politici afkomstig zijn. Op spr.'s aandringen is een scheepsvervangingsplan opgesteld, want de marine kan slechts door program matische uitbreiding bij machte zijn iets te presteeren. Spr. uitte ten slotte de hoop, dat de marine-begrooting slechts op zakelyk-natio- nale wijze zal worden beoordeeld. De Communisten hebben intusschen een tegen den Rijksweerminister, generaal Gröner, gerichte motie van wantrouwen in gediend. Na hun uittoent uit de begrootingscom- missie hebben de nat. soc. gisteren in tegen woordigheid van minister dr. Frik een frac tiezitting gehouden. In een schrijven deelde de fractie den voorzitter van het staats- ministerie mede, dat de nat. soc. nog steeds bereid zijn te stemmen voor de begrooting, gelijk deze door het kabinet is ingediend, onder voorbehoud van de in de interfractio- neele commissie te treffen overeenkomsten. Hun goedkeuring kan echter slechts gege ven worden, indien hun de zekerheid wordt gegeven, dai de regeeringspartijen gesloten iedere motie van wantrouwen tegen het ge- heele kabinet of enkele van de leden daar van zouden afwijzen, zoolang het kabinet bestaat en dat een opzettelijk stemmen voor een motie van wantrouwen door een regee- ringsparty het aftreden van het geheele kabinet ten gevolge zal hebben. In een openbare vergadering van gister avond gaf staatsraad Marschler als zyn meening te kennen, dat de Volkspartij met behulp van een motie van wantrouwen van de socialisten de nat. soc. leden van het kabinet wilde dwingen tot aftreden om dan het kabinet niet weer aan te vullen, doch met dit rompkabinet onder stilzwij gend dulden der sociaaldemocratie verder te regeeren. Daarom hebben de nat. soc. de ge noemde voorwaarden gesteld in hun schre ven aan minister Baum. Of de D. V. P. gaat accoord met deze voorwaarden, of de nat. soc. gaan in de oppositie. Heden begonnen Vanmorgen is de Conferentie van Des kundigen byeen gekomen ter definitieve vaststelling van de redactie van de nieuwe Vlootovereenkomst. Engeland is door Craigie, Italië door Rosso, en Frankrijk door Hassigli vertegenwoordigd. Ook juridische en marine deskundigen namen aan de conferentie deel, welke waarschijnlijk een 10-tal dagen in be slag zal nemen. De besprekingen zyn ver- trouweiyk. De Vereenigde Staten en Japan zyn ter Conferentie niet vertegenwoordigd, aangezien naar de „Manchester Guardian" opmerkt beide mogendheden zich ervan hebben overtuigd, dat het nieuwe accoord in overeenstemming is met den geest van de vroegere vlootovereenkomsten. Gebleken is, dat de onderteekening door de V. S. en Japan van de Europeesche vlootovereenkomst niet noodzakelijk is en dat het derhalve voldoen de is, dat de definitieve redactie later aan beie regeeringen wordt voorgelegd. De nieuwste uitvinding op dit gebied, is de „roode doop." Het kind wordt binnenge dragen in het vergaderlokaal van den plaatselijken sovjet, waarna de secretaris den baby in een rooden doek wikkelt en de onderscheidingsteekenen der communisti sche jeugd om den hals hangt. Daarbij geeft de secretaris het kind tevens een naam. Met muziek en met een stevig diner wordt de plechtigheid besloten. Een andere uitvinding is de „roode be grafenis". De katafalk is rood geverfd en draagt de emblemen der sovjet-republiek. Roode banieren worden meegedragen in den stoet, waarin ook het muziekcorps niet ontbreekt. In de ïykrede wordt yooral de kerkelijke begrafenis gehoond en belacheiyk ge maakt Daar echter de imponeerende plechtighe den van den Oosterschen ritus maar al te diep in de ziel van het Russische volk zijn ingeworteld, zal den „rooden doop" en de „roode begrafenis" wel geen beter lot be schoren zyn dan de louter negatieve pro paganda. De conservatief Duff Cooper voor St. Georges gekozen. Heden heeft de tusschentydsche verkie zing plaats gehad in het district St. Geor ges (Westminster). De candidaten waren de officieele con servatief Duff Cooper, die 17.242 stemmen behaalde, ten de onafhankeiyke conserva tief Sir Ernest Petter, die gedurende de geheele verkiezings-campagne krachtig ge steund is door Lord Beaverbröok en Lord Rothermere en hun organen, doch 11.532 stemmen behaalde. Stemming in het Folkething Het Folkething heeft de wet tot veran dering van leger en vloot in een politie macht met 97 tegen 64 stemmen aangeno men. Naar verluidt hebben Henderson en Mac- Dónald by hun besprekingen te Genève met den Deenschen minister van buitenlandsche zaken hun instemming met deze wet ten zeerste betuigd, wat aanleiding is geweest, dat de minister van buitenlandsche zaken alle moeite zal doen om de wet ook door het Landsthlag aangenomen te krijgen. Ten einde hier een meerderheid te ver werven, zyn nog slechts twee drie stemmen noodig. In het district Schwarzenburg zyn ge weldige aardmassa's langzaam maar zeker aan het verschuiven, zoodat een ernstige catastrophe niet uitgesloten is. Er loopt een groot boschgebied met een viertal grondbe zittingen gevaar. Reeds gisterochtend wer den op verscheidene plaatsen diepe spleten waargenomen. Het balcon van een huis viel plotseling omlaag en de bewoners mopten de stallen en verdere gebouwen ontruimen. Tengevolge van het dichte sneeuwdek was het nog niet mogelyk zich eenig idee te vormen van den omvang van het thans dreigende gevaar. Eenen verdere uitbreiding van de aard verschuivingen zou enkele dorpen in gevaar brengen. In het betreffende gebied liggen enkele zeer oude aan den staat toebehoo- rende bosschen. Tallooze denneboomen zyn reeds gevallen. De omringende dorpen zyh by wyze van voorzorg ontruimd. Dreigende hongersnood. De bekende vlieger Balchen zal deelne men aan het opsporen van de resteerende overlevenden van de „Viking" en vertrok gisteren uit Boston. De weersomstandighe den boven Horse Island zyn ongunstig. De overlevenden van de „Viking" en de bewoners van Horse Island worden met hongersnood bedreigd. De regeering van Nieuw Schotland heeft den bemanningen der reddingsbooten opdracht gegeven een poging te doen om den afstand die hen van het eiland scheidt te voet af te leg gen, daar den booten de weg door het ijs wordt versperd. Politiek bulten den aether De programma's der B. B. C. zyn in Hooger- en Lagerhuis punt van bespreking geweest. In het Hoogerhuis wees Lord Radnor op de phenomenale populariteit van de radio. Hy zeide dat thans in Engeland 3 K- millioen gelicenseerde ontvangtoestellen zyn. Voorts zeide hy van meening te zyn, dat de B. B. C. haar werk goed heeft volbracht, doch hy critiseerde wat hy noemde de neiging om politiek in den aether -te introduceeren. Lord Crawford zeide dat critici der Brit- sche radioprogramma's deze moeten verge- ïyken met die in het buitenland. Geen en kel land verheugt zich in meer gevarieerde programma's van amusement en opvoeding en nergens wordt, aldus spreker, door be kwamer menschen medegewerkt. Lord Gainford, voorzitter der B. B. C., zeide, dat de programma's ten doel hebben een maximum belangstelling en amusement te verschaffen. Lord Fonsonby voerde het woord voor de regeering. Hy merkte op, dat het debat aantoonde, dat er zeer weinig werkelyke cri- tiek op de programma's wordt geoefend. De regeering zal de politiek van haar voor gangers voortzetten. De politiek der B. B. C. zal buiten de regeeringscontróle worden ge houden. Op last van de Justitie werden de eigenaar van de villa Borghese. Frsiherr von Schel- lersheim en zyn echtgenoote wegens bedrog op groote schaal, deels te Baden-Baden, deels te Dortmund gepleegd, gearresteerd. Het adellyke echtpaar heeft tallooze men schen bedrogen. Meer dan 100 zakenlieden hebben van hen voor hun werk of leveran ties geen geld kunnen los krygen. Niet min der dan 12 bedienden hebben tegen 't echt paar een aanklacht ingediend wegens niet- betalipg van loon. In totaal zyn er ongeveer 60 aanklachten ingediend. Het echtpaar heeft jarenlang te Dortmund zyn practyken toe gepast, doch steeds zagen beiden kans door de mazen der wet te glippen. Een juwelier te Baden-Baden had aan den Freiherr briljanten verkocht, die onmiddellyk daarna hun weg vonden naar een bank van leening. Toevalligerwijze was de juwelier in casu tevens beëedigd taxateur. Zoo had hij het twyfelachtig genoegen ambtshalve zijn eigen juweelen voor de bank van leening te taxeeren. Natuurlyk had de Freiherr deze juweelen met wissels betaald, die de juwe lier nu moet probeeren te verzilveren. Naar Kipa uit Moskou verneemt, wil de bond van godloochenaars thans de oude kerkeiyke plechtigheden door een nieuw ceremonieel vervangen, daar men volgens de meening van de leiders van dezen bond met zuiver negatieve propaganda niets be reikt Veel materieele schade Naar de Associated Press uit Manilla meldt, zyn de Philippynen door een aard beving geteisterd. Verscheidene personen werden gekwetst; de schade is aanzienlyk. In het noordeiyk gedeelte van Luzon stortten eenige kerktorens en steenen ge bouwen in. Verschillende regeeringsgebou- wen werden beschadigd. De postdirecteur van het op de Westkust van het eiland ge legen stadje Lauag, meldt, dat verscheidene postbeambten werden gewond, toen zij door een panischen schrik bevangen, de straat op renden. In een andere plaats werden twee onderwyzeressen met voorbytrekkende schoolkinderen door steenen gewond. De aardbeving, welke ook in de hoofd stad Manilla, die op het Zuidelyk deel van het eiland ligt, werd gevoeld, duurde drie minuten. Op Mindanao, het zuideiyke eiland, wer den aardschokken van geringe kracht ge voeld. ZATERDAG 21 MAART HUIZEN, 298 M. 8.00—8.00 K.R.O. 8.00—11.30 N.C.R.V. 8.00—9.15 Gramo- foonpl. 10,0011.30 Gramofoonpl. 11.30 12.00 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin 12.001.30 Concert KR.O.-sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.302.30 Gramofoonpl. 2.30—3.00 Voor de jeugd 3.00—4.30 Kinderuurtje 4.455.00 C. H. Habels: „Een praatje over Radiostoringen" 5.00— 6.00 Gramofoonpl. 6.00—6.15 Spoitpraatje S. P. J. Borsten 6.15—6.45 Joum. Week overzicht P. de Waart 6.457.15 Espe- ranto-cursus 7.157.45 Causerie door Dr. J. v. Kranendonk Duffes 7.458.00 Gra mofoonpl. 8 009.00 Concert. Arn. Ork. Vereen, o.l.v. M. Spanjaard m.m.v. G. Bur- dack (hoorn) J. G. de Mo'.enaar (piano). 9.00—9.30 Arie Post: „Humor uit het Marine-leven" 9.30—10.15 Vervolg con cert 10.15—10.25 Vaz Dias 10.25—11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 9.00 Gramo foonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert. V.A.R.A.-sentst o.l.v. Is. Eyl en Gramofoon- platen 7.00 Concert. J. Ekkert—van Eys- den, (zang) en J. Jong (piano) 7.30 Po litieber. 7.45 Vervolg concert van 7.00 11.00—12.00 Gramofoonnl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen- wyding 11.05 Lezing 1.20 Orkestcon cert 2.203.05 c.a. Verslag van de Boat race OxfordCambridge 3.40 Verslag van de Rugby-match SchotlandEngeland 5.35 Kinderuurtje 6.20 Zang door D. Stevens (sopraan) 6.35 Berichten 7.00 Sportberichten 7.05 Orgelspel door G. ""halben Ball 7.20 Lezing 7.40 Lezing 7.50 Concert door Kwintet 8.20 Koor concert. J. Hastings (zang-solist) 9.20 Be richten 9.35 Berichten 9.40 „The Scoop" Detective-verhaal 10.05 Derde bedrijf van de Opera „Tosca", van Puccini 10.3512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje 4.50 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Liederen-voordracht 9.50 Concert. Guitaar-orkest en solisten 10.20 Gramofoonpl. LANGENEERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.3510.05 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkest concert T- 4.205.20 Concert 7.20 Vroo- lijke avond. Daarna: Berichten en tot 10.50 Dansmuziek 10.5012.20 Gramofoonpl. BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Concert door Kwintet 7.20 Gra mofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Or kestconcert 9.20 Concert. Inleiding en toelichting door Th. Fleischman 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek 7.20 Gramofoonnl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. O^usGris ZEESEN, 1635 M. 5.40—1.20 Lezingen Berichten enz. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Voordrachten 3.504.50 Con cert 4.506.50 Lezingen 6.50 Orkest concert 7.50 „Gruess an den Fruehling", Agnes Miegel 8.20 „Revue vom Frueh ling", vrooiyk hoorspel. Daarna vroolijk programma 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. la Qoozea co Tuben 30-15 ca 75 ct Potten I gld Verkrijgbaar btj Uw Drogist De man in levensgevaar Gistermorgen is een moordaanslag ge pleegd op een 29-jarigen Italiaan op het oogenblik, dat deze zyn woning in de Col legestraat in de Brusselsche voorstad Elsene wilde binnentreden. De schoten werden ge lost uit een voorbijrydenden auto. Onmiddel lyk na den aanslag reed de wagen met groo te snelheid weg. De Italiaan werd in de borst getroffen en verkeert in levensgevaar. Waar- schynlijk betreft het hier een politieken aan slag. Gistermorgen had te Brussel een schiet- party tusschen Italianen plaats, terwyi te Chatelineau gisteren een Italiaan door een onbekende werd vermoord. De Fransche Kamer heeft met 321 tegen 256 stemmen besloten, de interpella ties over de kwestie-Weingartner en de affaire Dreyfus voor onbepaalden tijd te verdagen. In den afgeloopen nacht werden de redactiebureaux van de Hongaarsche bladen „Magyar Szé" en „Nagyvardi Esti- !ap", door onbekende daders totaal vernield. Men vermoedt, dat het leden van de Roe- meensche studentenvereeniging geweest zijn. Het 3000 ton groote Fransche stoomschip „Tsjangkiang" is op de Chinee- sche kust naby Heihan lek geslagen en gezonken. Er zyn veertien passagier:. het leven gekomen. Maarschalk Pilsoedskl is per torpedojager een reis maken door de Mid- dellandsche Zee. Er is een ongunstig rapport ver schenen inzake de gedragingen van burge meester Walker van New-York. 8. „Was ze maar ouder!' viel Ronald in. „Ze kan nu nog wel een vyf-en-veertig jaar leven." En zich toen toi zyn vader wendend: „Maar ze krygt toch zeker niet alles? Zyn er in het geheel geen legaten?" „Neen! Huls, landerijen, persoonlijk bezit; alles komt aan haar." „Ik geloof niet, dat zoo'n testament wettig is", zei Miss Dene. „In Amerika, in een van die staten met zoon onmogelijken naam. hebben ze juist een wet aangenomen, waarby het aan vrouwen boven de vyf-en-veertig verboden is te trouwen. Juist gisteren heb ik daar zoo iets van in de krant gelezen." „Ongelukkig wonen we niet in dien staat", zei Sir Christopher met grooten nadruk. „Maar we kunnen toch in ieder geval wel het testament betwisten?" vroeg Vera over leggend. „Zouden we niet kunnen bewijzen, dat neef Philip niet toerekenbaar was?" „Het testament op zichzelve is al vol doende bewijs' meende ook Sir Christooher „Maar nu zal ik jullie nog eens een byzon- derheid vertellen: Het is waar, dat hij alles aan zyn vrouw heeft nagelaten, maar toch kan er altyd nog wel wat afvallen voor één van ons." „Als wij op haar dood moeten wachten, dan kan het nog wel eindeloos duren!" zei Ro nald. „Neen, het duurt maar een jaar, eer die beslissing valt", zei Sir Christopher en ging toen nader aan het toelichten. Nagenoeg het heele bezit, de Abbey en de landeryen, waren zonder eenige beperking 'vermaakt aan de weduwe. Maar een som van honderdduizend pond in mynaandeelen, zou een jaar ongebruikt blyven liggen en die mocht zy dan vermaken aan het familielid, dat zy vond. dat hiervoor het meest in aan merking kwam. Het was duidelyk, dat de oude heer door dezen maatregel namelijk dat de keuze aan zijn weduwe was haar een uitstekende ontvangst verzekerd had. „Nu dus dan hebben wy allen een kansje", meende Vera. „Dit zal een edele wedstryd tusschen ons worden!" Maud had zich al voorgenomen, dat zy geen middel onbeproefd zou laten, om een eerste plaats te winnen in nicht Annette's gunst. Ronald vleide zich. dat hy eenmaal iets onweerstaanbaars scheen te hebben voor dames van middelbaren leeftyd, ofschoon hy de bepaling in het testament „allerbe- lacbclijkst" vond: maar zyn gelaat stond in tusschen heel wat helderder, dan. vóór dat hem de clausule bekend was. „Ze komt nog niet onmiddellijk bezit ne men van haar erfenis", besloot Sir Christo- plier. „Ik een brief aan my spreekt zy er van, dat zy wel dadelijk naar Engeland te rugkeert, maar dat zy eerst een half jaar in Torquay zal blijven. Pas tegen het voorjaar wil zy zich op de Abbey vestigen. Ze voegt er by het verzoek, dat geen van de familie haar eerder zal komen opzoeken; maar dat wy allen de kennismaking zullen uitstellen, tot zy hier komt, daar zij de eerste maanden nog in stille afzondering wil doorbrengen." „Ik geloof niet. dat wy haar hierin haar zin moeten laten volgen", zei Maud. „Het zal heel slecht voor haar nin, om alleen te wezen. Me dunkt, een van ons ik ben volkomen bereid tot deze opoffering moest aanbieden, om met haar mee te gaan naar Torquay." „Jou goede, lieve Maudie! Wat worden we toch ineens allemaal onzelfzuchtig!" spotte Ronald. „Ik zou maar niets van dien aard voor slaan, Maud", raadde Sir Christopher. „Zy is oud genoeg, om te weten, wat ze wil; ze zegt duidelyk. dat ze geen van ons by zich verlangt; en ze schryft ook, dat ze voor een gezelschapsdame zal zorgen. Maar waar is Simon gebleven?" „Een paar minuten geleden is hy wegge gaan", zei Fay, de eenige, die niet te zeer verdiept was in eigen teleurstelling, om nog oog te hebben voor iets anders „En ik heb de buitendeuren liooren dichtgaan; dus ik denk, dat hy het huis verlaten heeft." „Zeker uitgegaan, om in eenzaamheid een sonnet te dichten op zyn rampspoed." „Och, hy zal het zich niet te zeer aan trekken. Het gaat by hem niet diep", zei Sir Christopher, die stellig geen goed psy choloog was. „Je zoudt het hem haast benyden, om zoo'n „droomer" te zijn", meende kapitein Tremaine. „Je zult eens zien, hoe gauw hy zich weer in zyn ouden toestand schikt: eer de week om is, zal hy zeker al vergeten zyn, dat hy veertien dagen lang als mil- lionnair heeft gefungeerd." Intusschen liep de „droomer" in de groot ste droefheid het park rond, geen acht slaand op wind en regen, zoomin als op de richting, waarin hy liep; want zijn bestaan was even inhoudloos als te voren, nu hy zijn heeriyk plan had moeten opgeven. Toen hij by het hek van de Abbey kwam, hoorde hy een stemmetje: „O, sir, Dumpty roept u!Hè, komt u nog even mee binnen?" „Nu niet, Winnie; een anderen keer." Het kleine meisje durfde niet aanhouden; maar zóó klaaglyk klonk het stemmetje uit de portierswoning, dat Simon toegaf en on middellyk ontvangen weid met de vraag: „O, sir, vertelt u nog eens wat van het Rusthuis? Kryg ik altyd bloemen in myn kamer?" „We zullen er nu vandaag niet meer van spreken, vent", zei Simon, zoo opgewekt mogelyk. „Misschien heb ik meer beloofd, dan ik ten uitvoer kan brengen." „O, hoe verschrikkeiyk!.... Komt er dan niets van?" „Je weet niet, Dumpty", zei Simon, zacht- overtuigend, „hoe verschrikkelijk ik het vind, om mijn woord te moeten breken „Och. zie je wei: het was ook veel te mooi, om waar te kunnen zij ii. Iets echt heerlijks gebeurt nooit?" Het sneed Simon door de ziel, om het leed van dien armen kleinen patiënt te zien, en toch was hij biy, dat dit kind zich niet ver der verheugd had. Zóó ongelukkig zag hy er echter zelve uit, dat het Kind onwillekeurig vroeg: „Vindt u het echt zoo verschrikkeiyk, om uw woord te moeten breken, mr. Simon? Nu, heusch, ik vind het ook zoo erg nog niet! Ik lig hier toch ook niet kwaad." Simon streelde het ventje slechts even over het goud-blonde haar en peilloos diep was op dit oogenblik zijn eigen leed HOOFDSTUK VI. Langzaam kroop de winter om en werd het eindelyk en tenslotte lente, de tyd van het jaar, waarin mrs. Hastings haar intrede zou doen op de Abbey. Voor Simon beduidde dit ook zéér veel Hem- was de winter byzonder lang gevallen. De buitenwereld nam totaal geen notitie meer van den „droomer". Kwam hy op zyn kamer, dan was herhaaldelijk zijn kachel uitgebrand: van bloemen op zyn schryftafel of dergeiyke attenties, geen spoor meer; Ronald had hem ook nooit meer een sigaar geboden. Maar dat hy zyn droom had moeten op geven. toen hy de verwezenlyking zoo naby waande, dit was iets afschuwelijks! En zoo was hy zich langzaam gaan vast klampen aan de gedachte, dat, als hij maar zijn best deed tegenover nicht Annette, hy dan nog wel eens de uitverkorene kon wór den, waardoor hij, op wel veel bescheidener schaal, tóch misschien zijn geliefd plan nog wel ten uitvoer zou kunnen brengen. Zoo brak ten slotte de dag aan, dat de weduwe verwacht werd. Heel het dorp was in feesttooi; er waren eerepoorten aangebracht; de klokken luidden; de pachters stonden in een rij opgesteld en de schoolkinderen had den feest. Onder voorwendsel van eenige opnamen te willen doen, mengde Maud Tremaine zich met haar fotografietoestel onder de menigte, - daar zy haar nieuwsgierigheid niet langer kon bedwingen. De victoria bevatte twee dames, waarvan de oudste met al heel weinig animo de geestdriftige toejuichingen beantwoordde. .Nu, ze ziet er vrij goed uit." meende Maud, „en ze is zeker dol op haar schoot hondje." een klein, wit met zwart diertje, dat heel eigenwy's over het portierraampje keek. „Ik zal aanbieden, hem eens te kieken; dat zal dadelyk het hart van de „vrouw" stelen!" (Woidt vervolgdA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9