J. LOTTGERING NAAR EEN GEORDENDE SAMENLEVING Laatste Nieuws Wij STOOMEN en VERVEN Stofzuigerhuis MAERTERS HERIMGA &WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen - Ook reparaties STADSNIEUWS 21 Maart Agenda Agenda 23 Maart Vincentius-Bibliotheek NIEUWE GROENMARKT 22 Het Comité van Katholieke Actie te Haarlem Nieuwe brievenbussen Proefwedstrijd te Haarlem Tentoonstelling Schilderijen De Werkloosheid „Geloof en Wetenschap" Jac van den Bosch bij „Reeker" Inbraak in voormalig Spaarndam Personalia De Haarlemsche Middenstandscentrale in de contramine Reeds nu te veel warmte? George Oversteegen VERKEERSONGE VALLEN Om de kampioenschappen van Haarlem en Omstreken J. P. van Exel Jr. remise met Th. Werdler. De a.s. Raadsverkiezingen Gevonden voorwerpen en dieren BURGERLIJKE STAND De nieuwe burgemeester van Lisse De Installatie reeds laren voor de meest vooraan staande families. Uw goederen ko men bij ons in goed gezelschap. GR. HOUTSTRAAT 5a Telefoon 10771 BarteljorSsstraat 16 - Tel. 10756 Apex klop-veeg-stofzuigers f 175 'n „Raad van Vlaanderen' gesticht Een manifest van dr. Aug. Borms Sociëteit „St, Bavo" Gewone zittingen, 4 en 7 uur „Geel-Wlt", 6 uur. Sociëteit „Sint Bavo" Motorcursus, 8 uur. Ontwikkelingscursus R. K. Grafische Bcmd, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Café Brinkmann Vergadering Hollandsch Bloembolienkweekers Genootschap. 11 uur. Stadsschouwburg Hindoe-dansavond door Menaka 8 uur. Huize „Sylvia", Bloemendaal Jaarverga dering Groep XXI A. R. K. A., 3 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst van de apo theken wordt van heden tot en met Vrijdag waargenomen door de firma Grijseels v. Hees, Lange Veerstraat 14, telefoon 11000; L. Schoorl, Frans Halsplein 1, telefoon 11180 en de Bosch en Vaart-Anotlieek Boeken rodestraat 13, telefoon 13290. Woensdagmiddag uitsluitend voor jongens en meisjes van half 3—4 uur. Woensdagavond van half 8—9 uur en Vrij dagavond van half 8 tot nalf 9 uur. KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagavond van half 8—9 uur. HAGESTRAAT 49 Woensdagmiddag uitsluitend voor jongens en meisjes van half 3 tot 4 uur. Woensdagavond van half 8 tot half 9 uur en Vrijdagavond van half 8 tot half 9 uur. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17 Dinsdag- en Vrijdagavond van haf 9 tot half 10 uur. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- tenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 24 Maart 8 uur: Repetitie van 't R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Repetitie van de R. K. Zangver- vereeniging „Cantemus". bij Brinkmann, Groote Markt. Woensdag 25 Maart 8 uur: Demonstratie van de Levers Zeepmaatschappij voor de le den van den R. K. Vrouwenbond in gebouw St. Bavo. Donaerdag 26 Maart 8 uur: Repetitie van de R. K. Oratoriumvereeniging in het Gem. Concertgebouw, van 89.30 uur voor de alten en van 9.3011.00 uur voor de Dassen. 8 uur: Bureau vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het Vincentius- gebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlem's R. K. Mannenkoor In „Central", Groote Hout straat 176. 8.30 uur: Vergadering van de R. K. Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden in ge- boilw Sint Bavo." Vrijdag 27 Maart 8 uur: Vergadering van het R. K. Armbestuur, Parochie Antonius van Padua. 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Central", Groote Hout straat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. ver- eenigingen verzocht bij het vaststellen wan een bijeenkomst of vergadering vooraf over leg te plegen met het Algemeen Secretari aat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon no 12791 en na vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. „De Directeur van het Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat te Heemstede aan den Voorweg bij den Driesprong en te Haarlem aan de Crayen^sterlaan hoek Mau- ritslaan, brievenbussen zijn geplaatst, waar van de buslichting zal geschieden op werkda gen omstreeks, doch na 9.10, 13.00. 15.45, 20.30 en 22.30 en op Zon- en feestdagen omstreeks doch na 19.50." Op het Haarlem-terrein wordt Woensdag a.s. te 2 uur een proefwedstrijd gespeeld tus- schen twee Nedcriandsche politie-elftallen. Uit deze teams zal het Nederlandsche politie- elftal worden gekozen. De samenstelling der ploegen, in één waar- «n o.a. Lagendaal uitkomt, publiceeren wij volgende week. In de „Kunstzaal Reeker" aan den Wagen weg 102 wordt van heden af een tentoonstel ling gehouden van schilderwerken door Jac. P v. d. Bosch, uit Bloemendaal, Georges M. A. Gussenhoven, uit Haarlem en M. Heynes, uit Sassenheim. Wat de communisten vragen Door het Plaatselijk Comité van Actie voor de werkloozen, welk comité ls aangesloten bü het communistisch Landelijk Comité voor Revolutionnalre Vakvereenigings Oppositie is een adres gezonden aan den gemeenteraad, waarin gevraagd wordt, de volgende maatre gelen te treffen, om het lot der werkloozen dragelijker te maken. a. Aan alle gehuwde werkloozen of daarmee gelijk te stellen kostwinners, die drie maan den na elkaar, of in het laatste half jaar drie maanden zor.der werk zijn geweest, worde een bedrag ineens uitgekeerd van 50. b. Aan alle alleenloopende personen, die ten aanzien van hun werkloosheid in dezelfde omstandigheden verkeeren, worde een bedrag ineens uitgekeerd van 25.—. Deze uitkeeringen dienen te geschieden, zonder dat de gewone steun verminderd mag wordt. c. Aan gehuwde werkloozen of daarmee ge lijk te stellen kostwinners worde, tot een maximum van 8 M.3 per kwartaal, gratis wa ter verstrekt. d. Aan alle gehuwde werkloozen of daar mee gelijk te stellen kostwinners, worde 50 pet. van hun, voor gas en electriclteit betaald bedrag, teruggegeven. e. Aan alle gehuwde werkloozen of daarmee geüjk te stellen kostwinners worde, voor zoo ver hun hu'shuur jreer dan 2.50 per week bedraagt, 50 pet. v .n dit meerdere, boven den gewonen steun, uitbetaald. Pastoor F. C. van Beukering over het R. K. Kerkgebouw Op deze dertiende bijeenkomst van het seizoen zou de Zeereerw. heer Pastoor P. C. van Beukering, een der meest bekende 11- turgisten in het Haarlemsche diocees, en te vens de bevorderaar van den zang door het volk in de Katholieke Kerken, een lezing met lichtbeelden houden over het ,,R. K. Kerkgebouw". Nadat de Zeereerw. spreker door Mr. F. Vorstman met enkele waardeerende woorden was ingeleid, ving deze zijn lezing aan met een kort exposé van hetgeen hij dien avond zou behandelen. Allereerst stelde hij de vraag: Hoe moet een R. K. Kerkgebouw zijn om te beantwoor den aan de voorschriften in den codex van het Kerkelijk recht? En in zijn antwoord daarop, dat het ge bouwd moet zijn volgens de Christelijke tra ditie, dit Is langbouw met kolommen, en niet van hout of metaal, had de gewijde spreker gelegenheid om uitvoerig de beginselen en de historische gronden, waarop ook onze hedendaagsche kerkbouw berusten moet ai doet deze het niet altijd, zooals spr. her haaldelijk op geestige wijze wist aan te too- nen uiteen te zetten, en met welgekozen voorbeelden te illustreeren. Na de wel wat langgerekte pauze behan delde de Zeereerw. spreker zijn tweede vraag: Hoe moet een R. K. Kerkgebouw zijn om te beantwoorden aan de eischen van den Kerkelijken Eeredienst? Meest aan de hand van afbeeldingen, naar de door hem in overleg met den architect te Rotterdam gebouwde kerk van St. An tonius Abt, welke kerk voorzeker mag gelden als een voorbeeld van liturglschen bouw, zette pastoor van Beukering in groote Hjnen uiteen, de reden en de symboliek van het alles overheerschend presbyterium; de plaat sing van het altaar a.s Offertafel, van preekstoel en credenz-tafel, van zangkoor en doopkapel, zoodat de toehoorders gisteren avond ongetwijfeld een goeden Indruk moe ten hebben gekregen van wat een Katholieke kerk eigenlijk is en zou moeten zijn. De voorzitter van „Geloof en Wetenschap" was voorzeker aller tolk, toen hij den Zeer- Eerw. heer van Beukering dank zegde voor zijn mooie en geestige lezing en de hoop uitsprak, dat de belangstelling, door hem on getwijfeld voor dit even interessante als be langrijke onderwerp gewekt, vruchten zou mogen dragen in dichte of verre toe komst. Een goed sierkunstenaar In Bloemendaal staat een huls, met den schoonen naam: „Zorgvliet", of eigenlijk „Sorgh-Vliet". In dat Bloemendaalsche hms, dat haast In een dal van bloemen ligt, woonde eens de beroemde Nederlandsche schrijver Busken Huët, de verdienstelijke auteur van „Het Land van Rembrandt". Ook schreef hij den roman „Lldewijde" en hij schreef hem In 't Bloemendaalsche bloemenhuis. We zien In onze verbeelding „Sorgh-Vliet" in de lachende mgand van Mei van het jaar O. H. 1868. Het was een zonnige dag toen een rijzig, goedmoedig heer met bakkebaardjes uit het elegante wagentje stapte en ontvangen werd, met open armen, door den gastheer Busken De gast was niemand anders dan de groote dichter Potgieter, die graag op „Sorgh-Vliet" kwam en nadat hij er toefde een gedicht schreef, dat een modernen bundel geheel zou vullen en dat wat wtjd-loopig aanving met de regels; „De lommerlooze rijweg heet nog laan, Al biedt geen boom er zweem van schaduw aan." Zoo gaat de vriendelijke dichter nog eenige uurtjes voort, waarschijnlijk tot zijn eigen vermaak, later tot wrevel van den bijna wanhopigen hoofdacte-candidaat, die al die dichterlijke bekwaamheid en uitvoe righeid moest zien te vatten, de arme! In datzelfde huls kwam echter ook, om zijn zorgen wat te ontvlieden, de onstuimige schrijver, dien wij om zijn quasi-wijsgeerig- heid niet, om zijn mooie taal wél bewon deren. Hij noemde zich Multatuli. Na deze dichters kwam en woonde er ln onze dagen, tot voor kort, een andere dich ter. Zijn naam ls Jac. van den Bosch, de ambachts- en nijverheidskunstenaar bij uit nemendheid. Hij richtte „Zorgvliet" zeer gezellig en smaakvol in. De heerlijke inte rieurs ontwierp hij zelf en toen deze geheel „af" waren, deed deze kunstzinnige mensch nog meer. Hij stoffeerde ze met zijn fami lieleden en teekende ze in heldere kleuren af. En die teekenlngen kan men nu o.m. bewonderen ln de voortreffelijke kunstza'en van de firma „Reeker", Wagenweg, met de aangename explicatie van den steeds voor komenden leider van deze jonge kunstzaak. De teekeningen zijn uitingen van nijver heidskunst. méér niet, ofschoon de kleuren soms naar hooger streven. Maar de lijnen, waarin niet het leven vibreert, brengen deze teekeningen terug naar haar eigenlijke, am bachtelijke waarde. We kunnen er verder ook niet veel over schrijven. Anecdotisch zijn ze aantrekkelijk en de kleuren waar- deeren we voorts, kunstzinnig gesproken, het meest. Ook zijn enkele portretten ge- exposeerd, die echter geen bepaalde zieie- uitingen mogen genoemd worden, al heeft het zelfportret enkele goede eigenschappen. Maar er is een „kop" van den nijverheids- kunstenaar, door v. Konijnenburg, die alleen de moeite der expositie-bezichtiging reeds waard zou zijn. We nc teerden voorts van v. d. Bosch een goede potloodteekening van Stephan. Par thos, een geschilderde haas, van juiste stof uitdrukking, „Gladiolen", die van een bij zondere stemming spreken en een winter- gezichtje, dat niet onaardig is. De expositie is o.i. interessant. Tot bezoek adviseeren we gaarne. K. de H. Weinig buit gemaakt In den afgeloopen nacht heeft men te Spaarndam op twee plaatsen ingebroken aan het Visscherselnde in voormalig Spaarn dam, Door het breken van een ruitje heeft men den sleutel, welke in de deur stak, kunnen omdraaien, waama men ongehinderd kon binnenkomen. In het winkelhuls van de wed. Out was niemand aanwezig, zoodat men hier onge stoord zijn gang kon gaan. Het andere huls dat bezocht werd, was het daarnaast gelegen pand van den heer Onderweegs. De eigenaar sliep boven en heeft niets van de Inbraak gemerkt vóór hedenmo- gen. De inbreker(s) kon (den) niet veel bult maken want er worden bedragen van 5.— en f 6.vermist. De politie stelt een onderzoek ln. De heer J. Hoek. leeraar met acte M. O. aan het R. K. Lyceum, slaagde gisteren aan de Universiteit te Amsterdam voor het can- didaats-examen in de aardrijkskunde. Nu de Haarlemsche pers hare kolommen beschikbaar stelde voor de bespreking van de zoo langzamerhand wijd en zijd bekend wordende winkelsluitingskwestie i.e. sluiting der zaken op Donderdagmiddag of collectieve overeenkomst met garantie, dat de bedienden een vrijen middag zullen ge nieten achten wij het gewenscht hier omtrent ook de meening onzer katholieke bediendenorganisatie op deze wijze bekend te maken. Allereerst dan willen wij vooropstellen, dat wij als katholieke organisatie uit zuiver principieele overwegingen ons inzake be doelde aangelegenheid geschaard hebben achter onze christelijke en moderne zuster organisatie, welke organisaties gedrieën van af de invoering van het werktijdenbesluit voor de winkels zich plaatsten op het standpunt van den vrijen middag. Onzerzijds meenen wij voorts wat de loo- pende kwestie te Haarlem betreft met vol le overtuiging evenals Mr. Dr. Bijvoet zulks doet, te mogen aanhalen de paragraaf van het programma der R. K. Staatspartij, waarin wordt vermeld: „De wet scheppe de gelegenheid, dat bij het bedrijfsleven be langrijke groepen hare verhouding zelf rege len, alsmede de onmisbare wettelijke rege lingen zelf uitvoeren of aan de uitvoering deelnemen en deelname aan de berechting der daaruit gerezen geschillen." Hier wordt ons de weg dus duidelijk aan gegeven en waar de omstandigheden te Haarlem thans zoodanig zijn, dat deze zich alleszins leenen tot een practische toepas sing van bovengenoemde paragraaf, heb ben wij ons, overigens staande op en uit gaande van het standpunt, dat een ver plichte uniforme middagsluiting de beste waarborgen biedt voor den vrijen middag der winkelbedienden, bereid verklaard tot overleg met de Haarlemsche Midden standscentrale. Immers wij beschouwen ons met recht een der belanghebbende groepen te ver tegenwoordigen en door toe te treden tot zulk een overleg kwamen wij daarenboven tegemoet aan den wensch reeds het vorig jaar tot uiting gebracht door den Haarlem- schen Gemeenteraad Zooals men weet, staan de bedienden organisaties op het standpunt, dat het al leszins redeliik en gewenscht is, dat, hoewel het werktijdenbesluit het geven van den vrijen halven dag alternatief stelt, de be dienden een vrijen middag krijgen. Zij beroepen zich daarbij op sociale en cultureele overwegingen en om het feit, dat de Middenstandscentrale te Haarlem zich bij schrijven dd. 6 Augustus 1930 tot den raad wendde, ln welk schrijven zij mede deelde, dat men waar mogeliik, het geven van den vrijen middag wilde bevorderen en zich zelfs bereid verklaarde desnoods de daarvoor in aanmerking komende werkge vers persoonlijk daartoe te willen aanspo ren, achten wij ons gerechtigd te beweren, dat die overwegingen niet op losse schroe ven staan Men zal aanstonds begrijpen en wij nemen dat althans aan van een ieder, die eenlg besef heeft over de orde in een orga nisch ingerichte maatschappij dat de be dienden zich niet tevreden konden stellen met een dergelijke platonische liefdesverkla ring der middenstanders en dat wij den vrijen middag als een positief recht wensch - ten te zien vastgelegd op een manier, welke het mogelijk maakt daaraan op willekeurige wijze te tomen. Zulks heeft trouwens ook de Raad der Gemeente Haarlem terdege begrepen en vandaar een motie van het R.K. raadslid Mr. Dr. Bijvoet: een motie, welke op zeer logische wijze aan de rechtmatige verlan gens der bedienden tegemoet komt en waar bij naar onze oprechte meening tevens re kening wordt gehouden met de belangen der betrokken werkgevers. Deze motie gaf B. en W., zooals boven reeds gememoreerd, de opdracht een ge meentelijke verordening te ontwerpen, waar bij de verplichte Donderdagmiddagsluiting werd vastgesteld, echter met dien verstande, dat leder daarvan ontheffing zal kunnen ver krijgen, indien hij zich doet opnemen in een collectieve overeenkomst af te sluiten met de persroneel-organisaties. In die overeenkomst dan wordt de vrije middag voor de bedien den bi) dezen werkgever in dienst gewaar borgd. Juridisch was een dergelijke verordening te verdedigen en onder een onpartijdig voorzitter, waarvoor men den heer Rooden- burg, wethouder, had aangezocht namens B. en W. van Haarlem, kwam de eerste vergadering van vertegenwoordigers der Middenstandscentrale en van de personeel- organlsaties begin Februari ten stadhuize bijeen. Met de bemerking, dat de bedienden organisaties nog steeds de verplichte uni forme middagsluiting den meest geëlgenden vorm achten om tot een vrijen middag voor het personeel te komen, verklaarden de ver tegenwoordigers der bedienden op een des betreffende vraag van den voorzitter, dat men ondanks dat bereid was om in overleg met de Haarlemsche Middenstandscentrale te komen tot uitvoering der motie van mr. dr. Bijvoet, geamendeerd door het raadslid, den heer Visser. Deze vraag van den heer Roodenburg nu kon door het Dagelijksch Bestuur der Mid denstandscentrale toen niet beantwoord worden, wijl men eerst met de leden der Haarlemsche Mlddenstandsvereenigingen ruggespraak wenschte te houden. Het eigenaardig geval deed zich voor, dat dit bestuur niet precies wist, waarvoor men feitelijk ter bespreking werd uitgenoodigd, terwijl de vertegenwoordigers der bedien denbonden, niets meer en ook niets min der van een en ander wetende, zu'ks zeer goed hadden begrepen en allen, zij het dan met de bekende bemerking, antwoordden tot overleg op basis van de motie Bijvoet bereid te zijn. Aannemende, dat de Middenstandscen trale inderdaad geen juist begrip kon heb ben van het te verhandelen punt dezer vergadering, moet ons toch van het hart, dat de inhoud van een nadien door haar uitgegeven communiqué met een terminolo gie als „mes op de keel zetten" enz. ons onsympathiek aandeed en al schijnt de qualificatie „sensatieroman van 'n dubbel tje" den heer v. Tetering, voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging, niet al te best te bevallen, zoo meenen wij, dat ze er toch niet zoo ver naast is. Frappant achten wij het bovendien en daarbij tegenover de buitenstaanders een versterking van de houding der bedienden bonden, dat wij in het krantendebat mr. dr. Bijvoet geheel ongevraagd aan onze zijde zagen. Trouwens wij noemen de houding van de Haarlemsche Middenstandscentrale, ingeno men tegenover het stedelijk regeeringscol- lege, een niet correcte en niet passende houding voor een groep burgers, dewelke toch niet anders dan gebaat kan zijn met een ordelijke samenleving, waarin rekening wordt gehouden met ieders rechten. Dat de R. K. Middenstandsvereeniging ln deze niet den moed heeft gehad om kleur te bekennen en de kans om een voorbeeld te geven van ware solidaristische opvatting der maatschappelijke orde heeft laten voor bijgaan is voor ons een buitengewone teleur stelling. Als straks de Haarlemsche winkeliers, die, door middel van overleg met de bedienden organisaties, hunne zaken op Donderdagmid dag hadden kunnen openhouden. Iemand of iets te verwijten hebben, dan steke men de hand in eigen boezem. De bediendenorganisaties gaan haar gang en weten, dat hare houding in overeenstem ming is met rechtmatige verlangens, ge- sanctionneerd door Haarlem's Gemeenteraad en erkend door de Haarlemsche Midden standscentrale zelve. Onze goede wil is getoond; gij, Haarlem sche Middenstandscentrale hebt botweg overleg op redelijken grondslag geweigerd, draag nu.l ndien men althans te elfder ure niet van gedachten wenscht te veranderen, zelf de gevolgen. Deze centrale houde ons ten goede, dat hare bewering als zouden de bestuurderen der personeelorganisaties met de bedrijven onkundig zijn en met het winkelpersoneel zoo goed als geen contact hebben, een bui tengewoon arrogante en totaal onjuiste be wering ls, welke hare zaak geen goed zal doen. Door een dergelijke strijdmethode te gaan toepassen tegenover een actie, welke door de drie nationale bonden, waarin het winkel personeel ls georganiseerd, wordt gevoerd, typeert zij o.i. wel ten duidelijkste de be nauwde positie, waarin men door eigen schuld ls gekomen Wij laten ons op deze manier nooit van de wijs brengen en wachten thans de ko mende dingen te Haarlem af met de we tenschap, dat hier èen behoorlijke samen werking ln geen geval door de bedienden organisaties werd gesaboteerd. Voor het Bondsbestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Asslsië", A. BOERSMA. Secr. Amsterdam, 20 Maart 1931. Gistermiddag is de 85-jarlge B. nabij het Brongebouw onwel geworden tengevolge van de warmte. De man werd door den O. D. behandeld en daarna loopend naar zijn woning gebracht. Als lid eener organisatie geroyeerd De Ned. Schildersgezellenorganisatie heeft George Oversteegen geroyeerd als lid. De reden van dit royement is gelegen in het feit, dat hij propaganda voert voor het W. A. C. en voor het R. V. O. Aanrijding te Aerdenhout. Vrijdagavond omstreeks half 5 is de wiel rijder K. uit Bloemendaal op de Westerlaan by de Bilderdijklaan door een auto aange reden, waarbij hij vrij ernstig werd gewond. De heer K. werd bi) een villabewoner al daar binnengebracht en voorlooplg verbon den, waama hU met den ziekenauto van de firma Mathot naar een der ziekenhuizen te Haarlem werd vervoerd. Later is hij naar zijn woning te Bloemen daal overgebracht. De toestand was van dien aard dat hij nog niet kon worden ver hoord. De politie stelt een onderzoek in. Donderdagavond werden in het clublokaal der Damclub „Haarlem" nog de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse J. B. Stuiler Jr. wint van H. W. Zitman de tweede partij van den herkamp om den titel. Derde klasse De lijst der Anti-Rev. In de gisteren door de A. R. Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" gehouden ver gadering is de volgende candidateniyst voor de gemeenteraadsverkiezingen opgesteld: 1. G. Wolzak Hzn. 2. M. de Braai. 3. C. M. J. Baas. 4. K. Brants. 5. H. v. d. Veen. 6. C. ten Boom. 7. G. Diepersloot. 8. W. Hoek. J. D. Wijkhuizen. J. J. Alta Czn. 11. P. P. Hart-mdo-f. 12. dr. G. D. Breukelaar. 13. L. A. C. v. d. Hoorn. 14. W. F. Beeremans. 9. 10. H. O. V. Programma van het namiddagconcert o».. Zondag 22 Maart, des middags te half drie ln de Gem. Concertzaal. Vorspiel „Lohenprin", Waldleben uit „Sieg fried", Senta Ballade (sopraan en orkest; R. Wagner. Drei Ballettstiicke, Ph. Rameau. Rheinlcgendchen, Lob des hoben Ver stands (sopraan met pianobegeleiding), G Mühler. Les Préludes, Fr. Liszt. Terug te bekomen bij: Muller, Duvenvoor- destraat 72, donker-bruine herder. Jax, Zuid Polderstraat 45, witte fox-terrier. Kok, Raamsingel 28, pinchertje. De Wolf, Doel- straat 12, grijze herder. Du Faianj Oranje straat 126, kinderledikant. Berthoïé, Lelie straat 21_ muts. Steeman, Ampzingstraat 22 maandkaart N, Z. H. T. Schriks, Pepijn- straat 33, klnderportemonnale met inhoud. Vreeke, Vinkenstraat 21. portemonnaie met inhoud. Dekker, Duvenvoordestraat 35, idem. De Zwaan, Ted. v. Berkhoutstraat 24, riiwielbelastingplaatje. Zwart, Elzenplein 25, idem. v. d. Werken, Reitzstraat 93, roe. Bu- j reau van Politie, Smedestraat, taschje met inhoud Sola Roilandstraat lh, tabaksdoos. Boeijinga, Wagenweg 28, vulpotlood. Post- j kantoor, Frans Halsstraat, vulpen, v. Oploo, Velserstraat 51, zweep. Té bevragen bij: Bur. v. Politie, Smede straat, brief; v. d. Pol, Oranjestraat 95, doek; Grim, A. L. Dyserinckstraat 54, das; Fol- kerts, Karei v. Manderstraat 37, hand schoen; De Vries, Zijlweg 68, idem; Opdam, Leidschestraat 157, idem; v. Dokkum, Leid- schestraat 7, idem; Kennel „Haerlem", grijze kat, gebracht door Rietberg, Harmenjansweg 5; Kennel „Fauna", grijs-witte kat, gebracht door Koster, W. Heerenstraat 24; v. Wienen, Spaarnwouderstraat 45zw„ horlogeketting; Steenkist, Potgieterstraat 17, mes; Stoute, Linschotenstraat 5 rd., portemonnaie; Kru- ger, Barrevoetestraat 14zw., pet; Semé, Zijl- weg 117rd„ rozenkrans; Blaas, Z. B. Spaarne 84rd., riiwielbelastingplaatje; v. d. K'eef, Ten Katestraat 6, sjaal; Fortgens, Ged. Oude gracht 26, kinderschoen; Pol, Spaarne 15ard., knijptang; Laan, Roosveldstraat 20, vulpot lood; Preijae, Kleverparkweg 62, vulpen; Wijman, Verspronckweg 104, vest. Geboren: 19 Maart d. v. A. v. Duyn-Blom, 20 Maart z. v. J. C. C. Spanjaart-v. Zeeland. 19 Maart C. Zieltjens-v. Zeeland; 19 Maart J. Ostendorf-Wijnberg. 19 Maart z. van A. W. Stutterhelm-Simons. 19 Maart z. van H. A. Bonarius-Duijn. 20 Maart z. van S. Sche- pers-v. d. Putte. 19 Maart 2 d. van G. W. M. Out-kok. 19 Maart d. van K. de Best-See- bacher. 20 Maart z. van W. G. v Schie-No- wee. 20 Maart z. van C. E. Metselaar-De Jong. Overleden: 18 Maart J. G. Halwasse, 80 jaar, M. v. Heemskerkstraat. 19 Maart J. H. Schoeh, 73 jaar, Timorstraat. 19 Maart J. den Duik- v. da Harst, 83 jaar. L. Begijnestraat. 19 Maart A. Bakker, 73 jaar Zocherstraat. 19 Maart D. v. Doorn, 76 jaar, de Clecqstraat. 19 Maart J. Bel, 71 jaar, Ternatestraat. 19 Maart J. B. Schild-Klpp. 63 jaar Bartel joris- straat.. 20 Maart G. R. Balfoort-v. Zijl, 80 j„ L. Lakenstraat. Van den bijzonderen feestdag voor de ge meente Lisse en haar inwoners gisteren, wegens de Installatie van dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen als burgemeester, was het vooral de middag, welke geken merkt werd door een ongewone drukte en opgewektheid van haar Inwoners. Het dorp had een geheel ander aanzien door de vele wapperende vlaggen en vooral de hoofd straten wat en het, die het meest in feest tooi gestoken waren. Het leek een dag, gelijk een feest van het Koninklijk Huis; neen, het leek en was meer dan dat. De bevolking leefde spontaan mede met het geen gebeuren ging en toonde hierdoor de belangrijkheid van deze gewichtige gebeur tenis in Lisse's leidend college ten volle te beseffen. Tegen den tijd, dat de nieuwe burge meester per auto, vergezeld van de wet houders en den gemeente-secretaris, uit Leiden zou arrivgeren, was het vooral voor het raadhuis buitengewoon druk en men verdrong zich rondom het bordes, om den intocht toch maar zoo volledig mogelijk te kunnen mede maken. Vooral de school jeugd, die dezen middag blijkbaar vrijaf gekregen had, was ruimschoots vertegen woordigd. De entrée van het raadhuis, de hal zoowel als de raadzaal waren in een fleurig kleed gestoken, waardig, getuigend van bijzonde ren smaak en het centrum van de bloem bollenstreek volkomen eer aandoende. Door deze voorjaarsbloemenweelde besteeg te ongeveer twee uur de nieuwbenoemde burgemeester met wethouders en secretaris en gevolgd door zijn ouders, het Tweede Kamerlid A. baron van Wijnbergen en mevr. baronesse Van WijnbergenVan Sons- beeck, het raadhuisbordes, om, na eerst ln de burgemeesterskamer eenigen tijd ver toefd te hebben, in de installatie-vergade- ring te worden ontvangen. In dien tusschentijd boden het dochtertje van den gemeente-secretaris en dat van wet houder Warmerdam, de jongedames Annie de Haan en Marietje Tromp, onder eenige aardige welkomstwoorden mevr. Van Wijn bergen een fraai bloembouquet aan en na men de raadsleden en vele genoodigden in de raadzaal plaats. Nadat de raadsvergadering geopend was door wethouder Tromp met het verrichten van het ambtsgebed, werd door den heer De Haan voorlezing gedaan van den benoe mingsbrief van dr. baron Van Wijnbergen en verzocht wethouder Tromp zijn ambt genoot Warmerdam en het jongste en oud ste raadslid, den heeren Segers en Pijnac- ker, den nieuwen burgemeester binnen te leiden. Bij het binnentreden verhieven allen zich van hun zetel en nadat ook de burge meester had plaats genomen, heette wet houder Tromp hem namens de gemeente welkom. Het was hem een aangename ver plichting, de ambtsketen te omhangen en den voorzittershamer aan het nieuwe hoofd der gemeente te overhandigen. Baron Van Wijnbergen stelde er daarna prijs op, te verklaren, biizonder en dankbaar te zijn getroffen door de uiterst aangenaam verzorgde en hartelijke wijze van ontvangst en het voorzitterschap van den gemeente raad van Lisse gaarne te aanvaarden. Vervolgens werd de vergadering tijdelijk geschorst en maakten de raadsleden per soonlijk kennis met hun nieuwen voorzitter. Voordat men zich naar „De Witte Zwaan" zou begeven om de ontvangstplechtigheid verder voortgang te doen vinden, maakte de nieuwe burgemeester met zijn familie en de raadsleden een korten autotocht door de gemeente. Overal waar zich de stoet ver toonde, werd de nieuwe burgervader ver heugd begroet. In „De Witte Zwaan" Na terugkomst van den tocht vereenigden allen zich ln hotel „De Witte Zwaan waarvan de groote zaal in een bloementuin herschapen was. Achter den voorzitter was een rijke bloem- en palmversiering aange bracht en ook verder ln de zaal prijkten bijzonder fraaie bloemen. Onder de aanwezigen waren: Mr. A. Ba ron van Wijnbergen, baronesse v. Wijnber genv. Sonsbeeck, baronesse v. Wijnbergen Dommer, mr. J. A. v. Sonsbeeck. mevr. v. SonsbeeckHaffner, ir. Fr. Regout, L. B. M. van Agt, wethouder van Waalre, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, baronesse v. Hugenpoth tot Aert, W. baron van Hu- genpoth tot Aert. mr. J. M. M. Hamers, burgemeester van Jutphaas, mr. D. W. van Sonsbeeck, J. C. E. Graaf van Lijnden, jhr. L. van Nispen tot Sevenaer, de burgemees ters van Hillegom, Sassenheim, Noordwijker- hout, Voorhout, Warmond en Wassenaar, resp. de heeren mr. D. Pont, J. Gouverneur, A. van Iersel, G. Bulten en J. Wiegman, de Z.Eerw. heer Pastoor H. J. Ph. Thomann, predikanten, doctoren, vele hoofdambtena ren, de gemeente-secretaris van Hillegom, mr. J. B. Sens, en de dagelljksche besturen van plaatselijke vereeniglngen. De voorzitter heronende de geschorste vergadering, waarna wethouder Tromp en de nieuwe burgemeester de redevoeringen hiel den, welke wij in ons nummer van gisteren reeds opnamen. Belde werden door de aanwezigen harte lijk beapplaudisseerd. Namens de R.K. raadsfractie werd ver volgens het woord gevoerd door wethouder J. Warmerdam, die zeide, dat de nieuwe burgemeester op haar steun en op dien van den geheelen raad kon rekenen. Spr. wees dan op verschillende werken, waarvan de uitvoering te wachten staat en die veel kracht en leiding van den burgemeester zul len behoeven, maar spr. hoopte, dat de naam van burgemeester Van Wijnbergen een waarborg zou mogen zijn voor de rich' tige uitvoering. Vervolgens spraken het raadslid J. P. Se gers namens het protestantsche deel der bevolking en de gemeente-seeretaris, na mens de gemeente-ambtenaren. Deze officieele toespraken werden gevolgd door een dankwoord van den burgemeester, waarna nog het woord gevoerd werd door den Zeereerw. Heer Pa«toor H. Thnmani <is. Van Dijk en ds. dr. Ruys, de heer Verduyn» burgen.-escer mr. D. font van Hinetum, burgemeester Gouverneur van Sassenheim. Namens de R. K. Kiesvereeniging en de Hanze sprak de heer Van der Eerde, namens den R. K. Volksbond de heer C. Schrama, de heer Van Rost namens de Chr. Geref. kerk, ir. De Graaf namens de afd. Lisse der Alg. Ver voor Bloembollencultuur, de heer Tissing namens de Middenstandsvereeni ging, de heeren Tanis als voorzitter der afd. Lisse der Chr.-Hist. Unie, H. v. d. Vlugt, namens de landarbeiders-organisaties, Ab- bin namens de Staatk. Geref. Parti), J. Berbee, namens den kweekersbond en de afd. Lisse van het H. B. G. Namens de vrienden richtte jhr. Van Nis pen tot Sevenaer welgemeende woorden van gelukwensch tot hun vriend. Tot slot sprak de vader, het Tweede-Ka merlid A. baron van Wijnbergen, en met een dankwoord van den nieuwen burge meester werd de middag besloten. AARDVERSCHUIVING IN INDIË Twee dooden en een gewonde Donderdagavond had een aardverschuiving plaats op de grens van de onderneming Tjl- nangrang van de Cultuurmy. Assam-thee- cnderrei 'ing Eng Djin Hin te Bandoeng ge legen in het district Soemedang waarbij twee vrouwen werden gedood en een vrouw ge wond. Inlandsche huisjes zijn weggeslagen. Een lijk is nog niet gevonden. ZAL LORD PASSFIELD AFTREDEN? De „Daily Mail" schrijft wederom te weten, dat de Britsche minister van koloniën, lord Passfleld (Sydney-webb) bereid zou zyn, zijn functie neer te legen, indien Macdonald zulks wenschte. Reeds bij de besprekingen over de Palesti- na-kwestie kwam de mogelijkheid van zijn aftreden ter sprake, doch de toen in de pers verschenen berichten werden herhaaldeiyk tegengesproken. De „Daily Mail" acht het aftreden van lord Passfleld thans echter waarschijniyker, omdat Macdonald een aantal ambtenaren W zijn kabinet zou willen opnemen. 1* Na lange voorbereidingen is thans een „Raad van Vlaanderen" opgericht, onder lei ding van Dr. Aug. Borms. Aan het Vlaamsche volk is een manifest gericht, waarmede de oprichting van den Raad heden wordt bekend gemaakt. Daarin lezen wij o.m.: De regeeringen van den Belgischen Staat, die elkaar sedert 1830 zijn opgevolgd, hebben de verfranschingspolitiek stelselmatig en met volharding voortgezet. De kolenriikdom onder den Vlaamschen bodem is uitgeleverd aan de winzucht van vreemde, Waalsche en Fransche kapitalisten. Een geheim Fransch-Belgisch militair ver drag stelt de bloem van onze Vlaamsche jongelingschap ter beschikking van den Fran- schen Generalen Staf om in den eerstvolgen- den Europeeschen oorlog voor Frankrijk te worden geofferd. Een fortengordel van de Zwitsersche grens naar Maaseik en vandaar over Antwerpen en Gent naar de Noordzee zal de militaire grens van Frankrijk verleggen naar het hart van Vlaanderen. Zelfs de schijn van een onafnan- kelijken Ee'gischen Staat zal hiermede ophou den te bestaan. In den wereldoorlog, toen de nood het hoogst was. scheen echter de redding dicht bij. In den nacht der oorlogstijden zijn uit dit volk vrouwen en mannen opgestaan, die de redding van Vlaanderen hebben ter hand ge nomen. Hun woord en hun daad vonden weerklank in de Vlaamsche volksziel. Vlaanderen, ons vaderland, zal leven! Om de fransklljonsche macht te breken, om de ontplooiing der Vlaamsche volkskracht mogelijk te maken is er maar één middelt de zelfstandigheid van Vlaanderen ook staatkundig opzicht. Het Vlaamsche volk moet meester zijn W eigen huis. De wetgevende, bestuuriyke ei» rechterlijke macht over Vlaanderen moet ge heel en uitsluitend in handen gelegd worden van eigen Vlaamsche volksgenooten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2