Van Alles ee van Overal Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. PIJLTJES BIJ HET EEUWFEEST VAN BILDERDIJK TWEEDE BLAD ZATERDAG 21 MAART 1931 BLADZIJDE 1 het voorjaar, koop tijdig een pot Maddalena Een mooi bouwwerk Nederlandsch en schoenen De ramp van de „Noordpool" Gift van H. M. de Koningin Nieuwe proeven van den heer Veraart Na 1 Juli permanent Honderd jaar rust de groote dichter in de St. Bavokerk te Haarlem De verdiensten van den Haarlemschen Kunstkring van 1885 - m ij, Het is dit jaar honderd jaar geleden, dat de groote Nederlandsche dichter Bilderdijk te Haarlem overleed. Op deze foto het huis, waar de dichter de laatste jaren van zjjn leven doorbracht. In den geve! van dit huis is een gedenksteen aangebracht waarover in dit artikel gesproken wordt. Het huis is thans eigendom van café-restaurant Brink- mann. Boven: de grafsteen in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem Hier rust Bilder dijk met zjjn vrouw. Boven links: de ge denkzuil opgericht boven het graf in de Groote Kerk. Even wordt men er stil van als daar plotseling het telegram komt: Madda lena, de beroemde Italiaansche vlieger, die zich heldhaftig gedroeg bij de red ding van Nobile's expeditie en onlangs met een Italiaansch eskader van tien vliegtuigen van Europa naar Zuid- Amerika vloog, is bij 'n vliegongeluk om het leven gekomen; zijn machine viel in zee; zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Er zijn enkele figuren, waaraan je ae gevaarlijkheid van het vliegersvak kunt afmeten. Maddalena, Lundborg zijn we reldberoemdheden geworden en wij zijn ze blijven volgen. Eerst verongelukte de laatste, nu de eerste. Wij weten wel, dat dit geen vlie gers geldt van geregelde luchtlijnen en dat het daar betrekkelijk veilig reizen is, maar in alle geval bewijst het, dat er nog altijd slachtoffers onder de vlie gers vallen, al is het dan vooral onder de pioniers, de wegbereiders van het vak, onder hen, die naar nieuwe wegen en mogelijkheden voor de vliegkunst zoeken. De verovering van de lucht wordt duur betaald. Want Maddalena en Lundborg zijn maar een paar namen, die aan een beroemde doodenlijst wor den toegevoegd. Het stemt droevig, maar waaghalzerij noemen wij het vliegen al sinds jaren niet meer en te twijfelen valt er ook niet aan, dat dergelijke offers en toe wijding tenslotte moeten uitloopen op 'n overwinning van alle moeilijkheden. Zij, die getuigen zijn geweest, zooals de meeste onder ons, van de eerste wankele sprongen, die de eerste vliegers in het luchtruim deden en dus weten hoe wij vooruit zijn gegaan in de kunst van het vliegen, wanhopen niet aan een volko men uiteindelijke overwinning. Dat zal een enorme overwinning zijn. Want men behoeft geen groot profeet te zijn om te voorspellen, dat, als de luchtvaart hetzij per bestuurbaren bal lon, hetzij per vliegtuig zich 'n plaats in het dagelijksche leven zal hebben ver overd, zóó dat men zonder groot gevaar in korten tijd enorme afstanden door de lucht zal kunnen afleggen, de zeden en gewoonten en ideeën van de aardbewo ners èen groote verandering zullen on dergaan. Het zal een der grootste her vormingen zijn waarschijnlijk, die de we reld ooit heeft gekend. Reeds nu ver treken reizigers der morgens van Mar seille, en dineeren 's avonds in Londen; reeds nu is het mogelijk des morgens uit Amsterdam te vertrekken; te lun chen in Londen; dan naar Parijs te gaan en dienzelfden dag nog terug -x komen in Amsterdam. Men stelle zich eens den tijd voor, dat dit een vrijwel algemeen gebruik zal zijn geworden met u, mü nog eens willen verheugen, dat wij Nederlanders zijn." In zijne openingsrede haalde de heer Smit Kleine die woorden aan en wees er op hoe de meeste gezaghebbende schrijvers en daaronder Beets niet het minst de groote verdiensten van Bilderdijk voor de Neder landsche taal steeds om het zeerst hebben geroemd. Ook Haarlem was het tooneel van Bilderdijk's verbazende werkkracht geweest, daar hij gedurende zijn kortstondig verblijf aldaar, die laatste en omvangrijke dicht werken voortbracht, welke van zijne onver zwakte dichtkracht tot in hoogen ouderdom getuigen. De heer Kleine droeg er verschei dene van voor, die op de toehoorders een diepen indruk maakten, en herinnerende aan de prozaïsche woorden in het register van den burgerlijken stand: „Nalatende kin deren, doch geen vaste goederen", deed hij uitkomen dat Bilderdijk in zijne werken on vergankelijke goederen heeft nagelaten voor het geheele Nederlandsche volk. Nadat de heer Beets vervolgens het ver langen had uitgesproken, dat de gedenk steen mocht onthuld worden, werd tot die plechtigheid overgegaan; waarna het mu ziekkorps, dat vóór het huis was opgesteld, door het spelen van fanfares en het Volks lied, de talrijke menigte, welke zich op het marktplein verdrong, van de onthulling in kennis stelde. Daarop werd ter eeuwige gedachtenis de volgende oorkonde geteekend: „Op den 7en Juli des jaars 1885 des na middags te 3 uren, in het bijzijn van de hee- ren dr. C. G. von Reeken en mr. G. Hes- huyzen, wethouders, mr. J. Tielenius Kruyt- hoff, secretaris, als vertegenwoordigende het bestuur der Gemeente Haarlem, van den heer A. C. Kruseman, eersten uitgever van Bilderdijk's gezamenlijke dichtwerken, van het bestuur der Vereeniging Bilderdijk en verdere genoodigden, heeft de Kunstenaars kring alhier een gedenksteen onthuld, door dien kring geplaatst in den gevel van het sterfhuis van Willem Bilderdijk, aan de Groote Markt alhier." Hiermede was de plechtigheid afgeloopen en thans togen de vereerders van den groo- ten dichter naar diens graf in de Groote Kerk, dat door de vereeniging Bilderdijk met frissche rozen versierd was. Die rozen brachten Beets een woord van Da Costa te binnen. Bilderdijk was niet de roos. maar de aloë gelijk, die haar lieren stengel hoog ten hemel schiet; doch niet als de aloë om de honderd iaar, neen, elk jaar ontvouwde Bil derdijk de bloesems eener heerlijke poëzie. Hij was niet liefelijk als de roos, doch pun tig en scherp als de doornen der aloë. Zijn tijdgenooten hebben hem die scherpte nooit kunnen vergeven en als jongeling had Beets dien geweldigen man nooit durven naderen; doch sedert hij eenmaal met diens bevallige en rijke Doëzie had kennis gemaakt, was zij ne bewondering voor den grooten en toch zoo beva'ligen zanger onbegrensd. Vooral bij het feestmaal, waaraan de ge noodigden zich tot besluiting van den schoonen dag vereenigaen, was de gemoede lijke en ongekunstelde soreker onuitputtelijk in het onhalen van oude berinneringen aan Bilderdijk, aan Da Costa en andere leerlin gen des grooten mans, die de kroon huns meesters uitmaken. Hij schilderde de poëzie van Bilderdijk in al haar grootheid en kracht, maar ook in al haar zoetvloeiend heid en bevalligheid, en wist zijne woorden met zooveel keurig voorgedragen aanhalin gen te staven, dat. gelijk gezegd is, zelfs Jan ten Brink zich volkomen gewonnen moest geven en al de aanwezigen zich van de groo te waarde der studie van Bilderdijk's wer ken doordrongen gevoelden. Het is werkelijk een verblijdend verschijn sel, dat er in den laatsten tijd een opleving is te bespeuren van het streven, het publiek er toe te brengen, in eigen land ook zooveel mogelijk goederen te koopen, die in het land Zelf gemaakt worden. Het kan wel wezen, en 't zal ook wel wezen, dat de tegenwoordige malaise en de hooge tariefmuren die ons omringen en oorzaak Zijn, dat de nijverheid genoodzaakt is naar andere afzetgebieden uit te zien, de reden Zijn van die opleving, maar wat doet er dat toe, de zaak zelf is er niet minder verblijdend om. Zonder een stevige propaganda krijg je den Nederlander nu eenmaal nergens toe iedereen heeft wel eens gehoord, dat het Zoo'n schade is voor de Nederlandsche nijver heid en dus ook voor iederen Nederlander persoonlijk, wanneer hij de dingen die hij noodig heeft en die evengoed en zelfs beter hier te lande gemaakt worden, in het buiten land gaat koopen, of, wat natuurlijk op het zelfde neerkomt, van Nederlandsche winke liers, die hun waren uit het buitenland hebben laten komen. Maar hoevelen zijn er, die dat gehoorde ook ter harte nemen, handelen naar de konsekwentie die er uit te trekken valt? „Och, dien eenen hoed, dien ik in een jaar koop, of, dat enkele klosje garen dat ik noodig heb, zal toch de Nederlandsche nijverheid niet schaden 1" Neen, natuurlijk niet, maar die eene hoed en dat eene klosje garen van u, samen met den eenen hoed en het eene klosje garen van al die andere Nederlanders, die er net zoo verkeerd over denken als u, wèl 1 Door de hooge tarieven, die er alom in het buitenland worden ingevoerd, zien onze fabrikanten hun afzet verminderen, omdat, daar wij zelf geen tariefmuren oprichten, de invoer uit het buitenland niet belemmerd Wordt en minstens even groot blijft als voor heen. Vermindering van den afzet beteekent 'nkrimping van de fabrikage en inkrimping Van de fabrikage beteekent afdanking van Werkkrachten werkloosheid dus 1 Het is dus waarlijk niet alleen voor zijn eigen voordeel, wanneer de werkgever omziet naar middelen om voor het verloren afzet gebied in het buitenland een grooteren afzet tn eigen land te verkrijgen, iets wat vooral in Nederland nog maar al te goed mogelijk is, wanneer de Nederlanders daartoe maar Wat meer hun medewerking zouden willen Verleenen. Het is tenslotte toch hun eigen voordeel, want als er minder werkloozen zijn, behoeven er ook minder werkloozen gesteund te worden van het geld, dat door de gemeen schap, dus door alle Nederlanders samen, moet worden opgebracht. Zelfs al zou men dus voor een bepaald artikel van Nederlandsch fabrikaat een kleinigheid meer moeten be talen, dan voor eenzelfde artikel uit het buitenland, dan nóg zou men misschien voordeeliger uitkomen en tegelijk den natio- nalen welstand helpen bevorderen. Maar Nederlandsche artikelen zijn over h;t algemeen niet duurder dan buitenlandsche en zéker niet slechter waarom dan toch altijd vragen naar buitenlandsch goed, of, als men dat niet doet, waarom onverschillig blijven voor wat men u in de hand stopt en niet uitdrukkelijk vragen naar Nederland sche waar Er begint kentering te komen en vele Nederlandsche fabrikanten hebben ingezien, dat het ook hier geldt, het ijzer te smeden als het heet is en ze zijn begonnen reclame te maken voor hun fabrikaten. Niet ieder voor zich, maar allen met elkaar, een onper soonlijke reclame dus, zooals de bollen- handelaars dat met hun producten in het buitenland doen. De bouwmaterialen-fa brikanten deden het reeds met de hulp van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", de steenbakkerijen door middel van hun Prachtige klinkerwegen-advertenties.... nu *ijn ook de schoenfabrikanten begonnen. Als inleiding van hun campagne tot ver grooting van het gebruik van Nederlandsch schoenwerk, heeft de „Commissie voor Werk verruiming in de Schoenindustrie" dezer dagen een persconferentie ingericht, waarop baar voorzitter, de heer Jos. Klijberg, aan de vertegenwoordigers van een groot aantal dagbladen, daartoe ten kantore der commissie te Tilburg bijeen gekomen, een uiteenzetting gaf van den toestand in de Nederlandsche schoenindustrie en van de mogelijkheden om er verbetering in te brengen. De Nederlandsche machinale schoenin dustrie dateert eerst van omstreeks 1900, toen enkele der voornaamste zaken geleide lijk werden omgezet in machinale bedrijven, die in den aanvang nogal te kampen hadden met de omstandigheid, dat de werklieden gewoon handwerk te maken, niet maar zoo dadelijk tot fabrieksarbeiders waren om te tooveren. Erger nog was het, dat het publiek, dat Sedert jaren aan buitenlandsche schoenen gewend was, er slechts schoorvoetend toe over ging zich de nieuwe Nederlandsche fabrieksschoenen aan te schaffen, wat voor Verschillende Nederlandsche fabrikanten aan leiding was, hun schoenen onder een-of- jnder buitenlandsch merk in den handel te brengen, een kwaad, dat niet alleen in den joop der jaren nog niet is uitgeroeid, maar mtegendeel grootere afmetingen heeft aan genomen. Eigenlijk toch wel grappig, zoo'n toestand Ja, grappig, maar toch nog meer droevig met publiek koopt een schoen, die een Nederlandsche is, maar een buitenlandsche {ijkt en roept dan verrukt uit „Die buiten landsche schoenen, dat is toch maar je ware Kijk eens wat een leer, kijk eens wat een Al zijn er ook altijd starre buitenland- bevoordeelaars en al zullen die er ook wel altijd blijven, er zijn toch ook genoeg Neder landers, die wel degelijk inzien, dat bevorde ring van de inlandsche nijverheid tenslotte aan heel de natie ten goede moet komen het moeielijke voor dezen is echter, te weten wat inlandsch en wat buitenlandsch fabrikaat is. Dat is, ook bij schoenen, lang niet altijd gemakkelijk en daarom heeft het comité dat nu de campagne ten gunste van den Nederlandschen schoen heeft op touw gezet, besloten, als eersten maatregel een merk in het leven te roepen, dat binnenkort door alle Nederlandsche fabrikanten zal worden gebruikt. Dit merk, dat bestaan zal uit de letters C.V/.S. zal voor den kooper een waarborg zijn, dat hij werkelijk een Neder landschen schoen gekocht heeft. Ter voor koming van fraude zal de commissie van de Regeering gedaan zien te krijgen, dat zij het verplichtend stelt, buitenlandsche schoe nen te voorzien van een merk van herkomst. In aansluiting daaraan zal dan een groote reclame-campagne worden begonnen, waar voor door verschillende groepen bij de schoen industrie betrokken een groot bedrag is bijeen gebracht. De Commissie voor werkverruiming zou, hoezeer de schoenindustrie ook te lijden heeft van de hooge tariefmuren in het buiten land, niet gaarne aanbevelen ook hier derge lijke hooge tarieven in te voeren, maar wèl wil zij er propaganda voor maken, dat de tarieven te onzent veranderd worden van een ad-valorem-recht in een specifiek recht, Zooals dat in alle andere landen van Europa reeds het geval is, behalve in Frankrijk, waar echter ook reeds voorstellen zijn ingediend, om het te veranderen. Of het nu werkelijk de moeite waard is, wat door het Nederlandsche publiek aan buitenlandsch schoeisel gekocht wordt? Ik zal maar een enkel voorbeeld noemen. In 1929 werden in Nederland gekocht 13.646.987 paar schoenen en daarvan waren er 8.738.179 paar in Nederland gemaakt, dus niet meer dan 63.9 procent. Bijna vijf miljoen paar schoenen werden dus uit het buitenland geimporteerd. En als daar nu ook maar een naar verhouding even groote uitvoer tegen over kon staan, dan zou het nog zoo erg niet zijn, maar de buitenlandsche tarieven zorgen er wel voor, dat dat onmogelijk is tegenover dien invoer van bijna 5.000.000 paren stond een uitvoer van610.000, paren. Ruim vier-en-een-kwart miljoen paar schoe nen werden er dus in 1929 hier te lande gedragen die van buitenlandschen oorsprong waren en die evengoed door onze Nederland sche industrie geleverd hadden kunnen worden. En had de Nederlandsche industrie ze geleverd, dan zou het niet noodig zijn, in den slappen tijd de arbeiders, laat ik het maar noemen op rantsoen te stellen, zooals nu het geval vaak 'is. Maar beter allen 70 procent van het loon uitbetaald, aldus redeneeren de patroons, dan een deel der arbeiders voluit betalen en de rest op straat zetten. Werkloos heid komt door dezen maatregel dan ook niet voor, maar ook dit terugbrengen van het loon op 70 procent in slappen tijd zou niet noodig zijn, wanneer alle Nederlanders ook Nederlandsche schoenen droegen. De loonen in de schoenindustrie zijn zeer behoorlijk in verschillende schoencentra is het geen uitzondering, dat loonen worden bereikt van 0.60 per uur gemiddeld, buiten en behalve overgeld, kindertoeslag, vacantie- dagen, vergoeding bij sterfgeval, geboorte enz. Is de welvaart van de meer dan 10.000 werklieden, die thans hun brood in de schoen industrie verdienen het niet waard, dat we ons allemaal, voor zoover we het tot-nu-toe nog niet deden, voornemen, voortaan alleen schoenen te koopen met het merk C.W.S. er op Te meer nog, daar dit merk niet alleen garandeert, dat het een schoen is van Neder landsch maaksel, maar bovendien een schoen, die voor den prijs welke er voor wordt ge vraagd een uitstekende schoen is, minstens even goed als, en vaak beter dan de buiten landsche, waarvoor hetzelfde bedrag gevraagd wordt. Nu kan het zijn, dat de winkelier u een paar buitenlandsche schoenen laat zien en daarnaast een paar inlandsche van denzelfden prijs en dat u dan zegt„Nou, maar die buitenlandsche zien er toch veel beter uit". Kan waar zijn, maar daarom is de schoen nog niet beter. Een schoen is een vertrouwens- artikel, de leek kan eenvoudig niet zien welke van twee schoenen de beste is, ook al omdat hij de leerkwaliteit niet kan beoordeelen vaak is het mooist uitziende het slechtste. Maar óók kan hij het niet zien, omdat en nu haal ik als besluit een woord aan van den heer Stuhlemeijer, burgemeester van Schiedam, door hem gesproken, toen hij nog wethouder van Rotterdam was omdat „schoenen zijn gelijk aan worsten, je weet nooit wat er in zit". ARTHUR TERVOOREN. H. M. de Koningin heeft aan den voor zitter van het comité voor de teraardebe stelling van de slachtoffers van de „Noord- poolramp", Burgemeester Dommisse te Maassluis, een belangrijke gift doen toe komen. Nog een gift Naar de „Tel." verneemt, heeft mevrouw Gravenmaker, de weduwe van den omgeko men schipper, ter bestrijding van de kosten een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld. Zooals indertijd reeds gemeld, had de heer A. Veraart het voornemen nog éénmaal zijn proeven voor het neerslaan van wolken te herhalen, zoodra hij de beschikking kon krijgen over de nieuwe grootere vliegtuigen waarover de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij sinds eenigen tijd beschikt. Nu de P. IX, het grootste vliegtuig der K. L. M„ gis termorgen uit Indië is teruggekeerd, zal in den loop der maand April boven de Noord zee te Scheveningen een demonstratie wor den gehouden, waaraan zullen deelnemen en kele toestellen van het type P. IX en F. XII, welk laatste type de nieuwe aanwinst vormt van de luchtvloot der K.L.M. en van die tier K.N.I.L.M. Het voornemen bestaat een der toestellen van Waalhaven te doen starten, om het mogelijk te maken dat ook belang stellenden vanuit Rotterdam aan de vlucht kunnen deelnemen. De overige toestellen vertrekken van Schiphol. De vliegtuigen hebben een stijgvermogen van pl. m. 5000 Meter; de ervaringen te Soesterberg en elders hebben geleerd, dat het gunstigste effect der proeven bereikt wordt, indien ge vlogen wordt tusschen 3000 en 5000 Meter, waar de wolken, vooral in het voorjaar, een groote hoeveelheid onderkoelde waterdruppels bevatten van min 10 graden tot min 20 graden Celsius. Met nadruk zij er op gewezen, dat het steeds in de bedoeling van den heer Veraart heeft gelegen, om door het neer slaan van wolken, de weldadige werking van den zonneschijn te verhoogen. Dat dit maal de proeven nogmaals in den namid dag tusschen 5 en 6 uur te Scheveningen worden gehouden, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat dit tijdstip het gunstigst is met het oog op de groote belangstelling, die in regeerings- en andere kringen voor deze demonstratie bestaat. Wij vernemen voorts, dat het in de bedoe ling ligt, na 1 Juli a.s. geregeld vluchten te houden in de vroege morgenuren, vóór zonsopgang, wanneer de waterdamp door de koude het meest gecondenseerd is, ten einde door het neerslaan van wolken de kans op zonneschijn gedurende den dag te vermeerderen. model En heel hun leven loopen ze op schoenen, die in Nederland zijn gemaakt van leer, in Nederland gelooid van huiden van in Neder land gefokte dieren. En ze denken slim Je Zijn en blijven hun zoogenaamde buiten landsche schoenen koopen, „omdat", zeggen „Nederlandsche slecht en lomp van model zijn". „Nou, maar ik heb toch wel eens een paar schoenen gehad, waarvan ik wist, dat ze in Nederland gemaakt waren en die toch wel degelijk slecht waren", zal men wel eens runnen hooren, als men iemand er op wijst, dat in Nederland schoenen worden gemaakt, die even goed zoo niet beter zijn, dan die üit het buitenland wordt ingevoerd. En die °Pmerking kan volkomen juist lijken et worden ook in Nederland schoenen ge maakt van mindere kwaliteit zonder dat Ze daarom juist is. Want die schoenen van mindere kwaliteit kosten ook minder dan de betere en het gaat natuurlijk niet aan, een Nederlandschen schoen van vier gulden te v®rgelijken met een buitenlandschen van twaalf. Maar, zoo goed als een Nederlandsche schoen van twaalf gulden, zeker zoo goed en misschien zelfs wel beter is, dan een buiten landsche schoen van twaalf gulden, zoo is ook Jen Nederlandsche van vier, net zoo goed, of beter dan een buitenlandsche van denzelfden Prijs. Wat trouwens heel begrijpelijk is, daar bet wel vanzelf spreekt, dat de Nederlandsche fabrikant bij het maken van zijn schoenen Jok rekening houdt met het Nederlandsche klimaat, dat een anderen eisch stelt dan het Jeel mildere klimaat elders, ook rekening boudt met den Nederlandschen voet, die Jwaarder is dan die van de meeste buiten- laoders. In de buurtschap De Engel nabij Lisse wordt, onder architectuur van Jan Stuyt, een prachtige kerk gebouwd, toegewijd aan de H.H. Engelbewaarders. Hierboven een kiekje van den stand van het werk. Geen Bilderdijken bij hun leven Wordt de eerekrans naar eisch gegeven, En worstelaren, zooals hij, Valt vaderland en volk eerst na hun uitgang bij. Zoo zong eenmaal Bilderdijk's zoon in de kunst, de edele Da Costa, en nadat er jaren over die woorden zijn heengevloden, begon nen zij eindelijk in vervulling te gaan. Den Haarlemschen Kunstenaarskring van 1885 komt de eer toe het eerst den grootsten Nederlandschen dichter der laatste tijden een bescheiden, maar niet onwaardig monu ment gesticht te hebben door het aanbren gen van een gedenksteen in den gevel van het huis aan de Groote Markt te Haarlem, waar Bilderdijk het laatste jaar van zijn veelbewogen leven doorbracht en den 18en December 1831, in den ouderdom van 76 ja ren, ter eeuwige ruste inging. Den 7en Juli 1885 had de onthulling van den gedenksteen plaats, en hoe eenvoudig die plechtigheid ook was, toch bewees zij, dat Bilderdijk, zoo zijne nagedachtenis tot dusver een gedenkteeken miste, zich al thans in het hart van de meest begaafden uit ons volk door zijne geschriften eene on vergankelijke eerzuil gesticht had. De voor- naamsten toch van hen, welke zich op het gebied van letteren en kunst in Nederland een naam verworven hebben, waren bij die plechtigheid hetzij in persoon, hetzij door hunne brieven van instemming tegenwoor dig; en men mag zeggen dat de Haarlem sche Kunstenaarskring niet alleen succes heeft gehad van zijn gelukkig denkbeeld, maar ook wezenlijk tot betere waardeering i van den zoolang miskenden dichtervorst beeft bijgedragen. De Haarlemsche Kunstenaarskring is eene kleine vereeniging van letterkundigen, schilders, beeldhouwers, toonkunstenaars, kortom van Haarlemsche burgers, die aan de beoefening van kunst en letteren een werkzaam aandeel nemen. Zij hield destijds hare wekeüjksche vergaderingen in het voor malige "woonhuis van Bilderdijk tegenover het standbeeld van Coster en koesterde sinds lang het vomemen. door eenig uitwendig teeken aan dit huis de gedachtenis van den "rooten man. die er dén laatsten adem uit blies. levendig te houden. Eindelijk werd dit denkbeeld, dank zij de medewerking van den beeldhouwer Stracké, verwezenlijkt en onze foto geeft eene afbeelding van het bovenge deelte van den ouderwetschen gevel, waarin thans de gedenksteen orijkt. Eenvoudig als dit huldeblijk is, was ook de plechtigheid der onthulling. Slechts een be perkt aantal personen, van wier belangstel ling men kon verzekerd ziin. waren tot bij woning daartoe uitgenoodlgd. Zoo waren, behalve het bestuur en de leden van den Kunstenaarskring, tegenwoordig een tweetal wethouders van Haarlem (de burgemeester was verhinderd), de heer A. D. Kruseman, eerste uitgever van Bilderdijk's dichtwerken, de ontwerper en de uitvoerder van den ge denksteen, de professoren Nieolaas Beets en 'an ten Brink, het bestuur der Rederijkers kamer Bilderdijk. vertegenwoordigers der pers enz. 1 De voorzitter van Jen Kring, de heer F I Smit Kleine opende de plechtigheid met de voorlezing van een brief van des dichters zoon, den 72-jarigen kapitein der infanterie I odewijk Willem Bilderdijk te 's-Gravenha- ge, die door ongesteldheid verhinderd was naar Haarlem te komen. „Met groote belangstelling", zoo schreef hij, „ontving ik de mededeeling van het plan tot onthulling van een gedenksteen in den gevel van het huis te Haarlem, waarin mijn vader het laatste jaar zijns levens heeft ge woond en kalm en getroost ontslapen is in de christelijke geloofsovertuiging, die zich steeds, vooral in zijn dichterlijke ontboeze mingen, uitsprak. Hoezeer mij dit blijk van belangstelling en waardeering, bij zooveel miskenning en verguizing als hem nog steeds in het graf bleef vervolgen, trof en welda dig aandeed, behoef ik niet te verzekeren." Ook professor Alberdingk Thijm, die mede tot de genoodigden behoorde, was door on gesteldheid verhinderd aan die uitnoodiging gevolg te geven, maar hij schreef: „Hoe gaarne was ik op uwe Bilderdijk-viering ge komen. Ik zou u gezegd hebben, in hoevele opzichten gij eene uitmuntende daad ver richt, ik had u willen wijzen op de openba re meening onder de letterkundigen, waaruit eene waardeering van Bilderdijk zal voort komen, die hem door allerlei platte harts tochten te lang onthouden werd; ik had, Het is dit jaar een eeuw geleden, dat Bil derdijk, de groote Nederlandsche dichter, te Haarlem overleed. Eerst in 1827 kwam Bil derdijk in onze stad wonen, op de Groote Markt, in het huis, waar nu het café van Brinkmann is gevestigd. In 1830 overleed zijn vrouw en spoedig daarna, in 1831volgt de dichter haar in het graf en wordt bijgezet in de Sint Bavo-kerk. Er is een comité gevormd, dat het eeuw feest van het afsterven zal herdenken. Dit comité zal vieren Bilderdijk's terugkeer uit zijn meer dan 10-jarige ballingschap: 26 Maart 1803 (op 26 Maart 1795 was Bilder dijk genoodzaakt geworden de plaats zijner inwoning, Den Haag te verlaten) den ge- wichtigsten dag uit zijn léven. Op Donderdagavond 26 Maart a.s. zal 'n bijeenkomst plaats hebben in de groote zaal van Pulchri Studio, te Den Haag. De voor zitter van het Bilderdijk-Comité, de heer August Heyting, zal een inleidende rede uit spreken, waarna een rijke verscheidenheid uit Bilderdijk's poëzie zal worden voorge dragen door de dames W. L. Boldingh-Goe- man en Ellen Vareno benevens de heeren Willem Niestadt en Albert Vogel, die o.a. het slot van het beroemde Afscheid ten gehoore zal brengen. Den volgenden avond, 27 Maart, zal een dergelijke bijeenkomst plaats hebben in de aula der Stedelijke Universiteit te Amster dam, waar dezelfde dames en heeren zullen optreden met hetzelfde program. ■s-:Cv-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5