f3000.- 1750.- f250. f125.- f50. f40. ten strijde tegen de dwergpartijtjes? DE SCHOTLAND-EXPRESS VERONGELUKT MAANDAG 23 MAART 1931 RADIO-OORLOG De steunactie voor de H. O. V. Tweede Stille Omgangs nacht De vrije halve dag voor het Winkelpersoneel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17723 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL OMWILLE VAN DE DEMOKRATIE? Het bedrag biieen Kind verdronken Cam bridg e- Oxford ||I üHi» Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent en de Jeugd VOORNAAMSTE cTflEUWS MK-Gofr J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem B. en W. van Haarlem stellen voor een bepaalden middag aan te wijzen BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^le abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvingef bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger In „De Tijd" van Donderdag heeft de heer H. ons allen ten strijde trachten Wekken tegen de politieke dwergpar tijtjes. En wel: omwille van de demokratie. Hat klinkt 'n beetje vreemd wellicht, hiaar de heer H. bedoelt 't zóó: omwille van de demokratie moet het Parlementaire stelsel gehandhaafd en Wederom versterkt worden; omwille van he demokratie moet aan het parlement he noodige invloed op de regeering ver schaft worden; sinds bijna twaalf jaar is het daarmee treurig gesteld; ge- hurende al dien tijd „is het bij de samenstelling van de volksvertegenwoordiging niet mogelijk ge bleken een ministerie tot stand te brengen, dat steunde op een meerderheid in de Tweede Kamer. Binnen een tijdsverloop van nog geen vier weken heeft de Regee- ring driemaal de portefeuille-kwestie ge steld en heeft de volksvertegenwoordiging zich onderworpen. Wetsontwerpen werden ingediend, welke zoo goed als geen bepa lingen inhouden, doch bijna alles aan den minister overlaten. Op deze wijze is het diet meer de volksvertegenwoordiging, die de door de Regeering ingediende wetsont werpen beoordeelt en vaststelt, doch be paalt de rol van de Tweede en Eerste Kamer zich tot het geven van een zoo goed als blanco volmacht aan de Regee ring om in bepaalde zaken naar goedvin den te handelen." Waar zit nu volgens den heer H. de fout? Hij citeert oud-gouvemeur-generaa! ^r. Fock, die in een rede voor de alge mene vergadering van den Vrijheids bond onlangs zeide; „In dit verband mag niet vergeten wor den, dat de invoering van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging in dit op zicht ook zeker tot verzwakking van den Parlementairen invloed heeft bijgedragen. Hierdoor toch is het mogelijk geworden, dat vele kleine, veelal belangen-partijtjes één of meer vertegenwoordigers in de Kamer brengen, op wier steun voor het Vormen van een vaste meerderheid zoo goed als nimmer zal zijn te rekenen, ter- Wijl anderzijds hierdoor de grootere partijen vaak tot een kleiner aantal vertegenwoor digers worden teruggebracht, waardoor voor hen het tezamen bereiken van een meerderheid ook steeds moeilijker wordt." Zie! Zo roept de heer H. uit: „Daér 21t Inderdaad het euvel!" en dan put hij zlch uit in vele vriendelijkheden aan het adres der kleine partijtjes: „Wil men de democratie in Nederland redden, dan zal men den moed dienen te vinden om de kleine woekerplantjes, die zich als „politieke partijen" bü de stem bus aandienen, eenvoudig af te snijden. Het stelsel der evenredige vertegenwoor diging wordt misbruikt. Naast elke politieke Party van eenige beteekenis heeft men één of meer satellieten zien opduiken, die de partyen hinderlyk volgen om als bloed zuigers zich vast te zetten op het gezonde Partyleven. Naast de R. K. Staatsparty Verscheen als byplaneet de R. K. Volks party de Staatkundig Gereformeerde Party van dominee Kersten volgt de Anti- Revolutionnaire Party in haar baan; de Hervormd Gereformeerde Staatsparty van den heer Lingbeek klampt zich vast aan den achterban der Chr.-Hist. Unie; de Vryheidsbond heeft altyd eenige mee- loopers van uiteenloopenden aard; Platte landers onder leiding van den heer Braat, of tolbestormers onder Floris Vos; naast den Vryzinnig-Democratischen Bond pry kt de ster van prof. Heeres met zijn Demo cratische Party aan 't politieke firma- hient, en de S. D. A. P. telt tal van syndicalistische, radicaal-socialistische en communistische parasieten, die als woeker planten hun levenssappen trekken uit het Marxistische beginsel der groote soc.-dem. Party. De vertegenwoordigers van deze par tijtjes verrichten in het parlement alleen negatief werk. zy leven niet uit eigen be ginsel, doch teren op de legende, dat hun geestverwanten ter wille van de practische staatkunde zich schuldig maken aan be ginselverzaking. Wil men het democratisch-parlementaire stelsel redden, dan zal allereerst met for- sche hand het onkruid uit den politieken akker moeten gewied worden om de ge zonde planten tot vollen wasdom te laten komen. Daarom zou o.i. in de Kieswet een bepaling op haar plaats zyn, dat partij- lysten voor de Tweede Kamer, die niet ten minste 5 pCt. van het totaal aantal geldige stemmen verwerven, by de zetel- verdeeling niet in aanmerking komen." Ware dit systeem in 1929 toegepast, ^an zouden, volgens den heer H., slechts •ja partijen, die meer dan 169.000 stem den hebben gekregen, in de Tweede Hamer zijn vertegenwoordigd. Daardoor zouden de Staatsk. Ger. ^artij, de Herv. Ger. Staatspartij, Je Plattelandersbond, Floris Vos en de Communisten in 't geheel geen verte genwoordiging gekregen hebben; de Katholieken waren gelijk gebleven (30); öe Anti-revolutionnairen hadden 3 zetels Gewonnen; de Christelijk-historischen hadden 1 zetel meer gekregen; de S. D. A P. ware met 2 zetels versterkt; de ^rijz.-demokraten waren van 8 op 10 of 9 gesprongen; de Vrijheidsbond ware Kelijk gebleven of ware met 1 zetel voor uitgegaan. Ziedaar het door den heer H. ver dachte praktische resultaat. We moeten eerlijk bekennen, dat het résultaat ons maar zeer matig kan be horen, maar ook indien het resultaat veel gunstiger en veel schooner ware, touden wij toch niet gaarne in 's heeren H.'s adviezen treden: het doel toch hei- hgt het middel niet, en het is juist het Middel de dooddrukking der kleine partijtjes dat o.i. om meerdere rede nen niet deugt. Allereerst deugt het middel niet ter bevordering van de demokratie, verstaan in den zin als hier door den heer H. bedoeld: een parlementaire regeering in Nederland. Zeer zeker kunnen kleine partijtjes de vorming van een parlementaire regee ring in bepaalde gevallen belemmeren of onmogelijk maken, maar hier doet zich zoo'n geval niet voor: ook indien de rechtsche groepen in de Kamer ster ker waren, kon er geen rechtsche parle mentaire regeering optreden; de vor ming van zoo'n regeering stuit niet af op ongenoegzame getalsterkte, maar op den onwil van één der partijen. Zoolang deze partij hare houding niet wijzigt, zal er geen parlementair kabinet van rechts mogelijk zijn al werden ook alle kleine partijtjes doodgedrukt. Bovendien deugt 's heeren H.'s middel o.i. echter niet, omdat het de demokra tie juist belaagt, in dien zin, dat de in vloed van toch vrij groote volksgroepen eenvoudig uitgeschakeld zou worden. Natuurlijk moet er aan de mogelijk heid van dwergpartijtjes in de Kamer paal en perk worden gesteld wat ons betreft, mag voor de verkiezing van can- didaten gerust de eisch van den vollen kiesdeeler gesteld worden, maar verder mag men o.i. niet gaan: de groote partijen, die de macht in handen hebben, mogen niet zichzelf boven de kleine partijtjes bevoordeelen. Zooiets zou trouwens toch geen stand houden, zooiets zou zich toch wreken. Er zijn in sommige gevallen veilig heidskleppen noodig. En waarom zou men de veiligheids kleppen der kleine partijtjes niet tole- reeren? De groote partijen kunnen zij toch niet deren, zij deren alleen zich zelf en degenen, die op haar hun stem hebben uitgebracht en deze daardoor praktisch waardeloos gemaakt hebben. Welnu: waarom zouden wij dezen niet toestaan, zichzelf die straf op te leggen? Laat men niet trachten, de kleine partijtjes het zwijgen op te leggen door haar bij de verkiezingen zonder meer dood te drukken; wij zeiden reeds, dat zooiets zich tóch wreken zou. Maar bovendien dat kan toch geen loyaal middel zijn om de goede zaak te dienen, om het juiste staatkundige in zicht te doen zegevieren. Wil men aan het euvel der kleine partijtjes een eind stellen, dan beproe,ve men dit, eerlijk en onbevreesd, langs den weg der overtuiging, door samen- spreking, door overleg. Het kan niet op den weg der groote partijen ljggen, in den politieken strijd te grijpen naar oorlogs-, naar vernieti- gings-middelen, welke, het is genoeg zaam bekend, nooit een rechtvaardige oplossing brengen. Noblesse oblige! Adeldom heeft zijn verplichtingen! In het liberale blad „De Avondpost" wordt de A.V.R.O. volgenderwys de les ge lezen: „De strijd op radio-gebied blyft steeds tot incidenten leiden. Zaterdagavond 28 en Zondagmiddag 29 Maart wordt in Amsterdam in het Concert gebouw de Mattheus-Passion uitgevoerd en op Zondagmiddag heeft in het Stadion de voetbalwedstrijd NederlandBelgië plaats. Twee gebeurtenissen voor uitzending bijzon der gewild. Zaterdagavond is de zendtyd van de V.A.R.A., Zondagmiddag die van de A.V.R.O. Kan het mooier? Dan zendt dus de V.A.R.A. op Zaterdag het vermaarde muzikale werk uit en de A.V.R.O. op Zondag den vermaarden voet balwedstrijd. Dat dacht u maar. De A.V.R.O. wil eenvoudig b ei d e uitzendingen heb ben. Zij vroeg aan de V.A.R.A. om afstand van den zendtyd op Zaterdagavond, ten einde de Mattheus-Passion uit te zenden. Zou dan de V.A.R.A. den Zondagmiddag krijgen? Neen, die uitzending wil de A.V.R.O. ook hebben. De V.A.RA. heeft volkomen logisch geantwoord: laat ons dan op Zaterdagavond het groote werk uitzenden Dit weigert de A.V.R.O., en zij heeft met het Concertgebouw gecontrac teerd, dat de uitzending door de V.A.R.A. niet zal mogen geschieden. Gevolg: nu zal de A.V.R.O. op Zondag middag de Mattheus-Passion brengen en de voetbalwedstrijd HollandBelgië wordt niet uitgezonden. Wij kunnen niet anders dan dit een staaltje van verkeerd A.V.R.O.-beleid noe men. Van de bestaande zendtyd-verdeeling zyn wij geen voorstanders, maar het boven staande is een bewüs van absoluut gemis aan zin tot samenwerking by de A.V.R.O.- leiders, waarvan de luisteraars het slacht offer worden. Dat de A.V.R.O., na het ge beurde, die samenwerking niet forceert, ligt voor de hand, maar zij lag hier in de iyn en was alleszins logisch. De eisch, om zelf b ei d e uitzendingen te hebben, is onrechtmatig." Naar wü vernemen is het tekort op de rekening van de H. O. V. thans geheel door particuliere bydragen gedekt. Een bedrag van f 5000 is bijeengebracht, zoodat nu ook het subsidie van f5000 kan worden verkre gen, dat de gemeente Haarlem beschikbaar stelde onder voorwaarde, dat f 5000 door de burgerü zou worden gegeven. Hedenmorgen is het 4-jarig zoontje van den heer Talma te Kollum in een kolk ach ter het perceel van een der buren gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag werd de beroemde wedstrijd tusschen Cambridge en Oxford geroeid. Hierboven een overzicht van de race. Cambridge won wederom, zooals steeds sinds 1913 met uit&onderfog van het jaar 1323 Zes dooden - Talrijke gewonden Prof. van Slogteren uit Lisse gewond De Schotland-express, die gisterenmorgen uit Londen naar Schotland is vertrokken, is even na twaalven op het station Leighton verongelukt. De locomotief is eenige meters voor het station ontspoord. Vier wagens sloegen om, terwijl twaalf an dere wagens uit de rails liepen. Volgens tot nu toe binnengekomen berichten, werden vier personen, o.a. de machinist, de stoker en een kok, gedood. Prof. dr. E. van Slogteren, die bü het spoorwegongeluk in Engeland ge wond werd Men vreest evenwel dat het aantal doo den belangrijk hooger zal zijn. Het baanvak is in beide richtingen door het puin ver sperd. Uit verschillende plaatsen zyn hulp- treinen naar de plaats des onheils gediri geerd. De bergingswerkzaamheden zijn nog in vollen gang. Het aantal gewonden is nog niet by be nadering vastgesteld. De trein was zeer goed bezet. Nader wordt gemeld, dat 6 dooden en 5 gewonden zijn te betreuren. Een Nederlander, die in den gederailleer- den trein zat, is op wonderbaarlyke wijze aan den dood ontsnapt, doordat hü door den vloer op de spoorbaan was gevallen. Hy zat in een van de eerste wagons en geraakte buiten bewustzijn. Toen hy kort daarop weder bykwam, her innerde hy zich weinig van het gebeurde; hy bracht zichzelf in veiligheid en had slechts enkele kneuzingen opgeloopen. Onder de passagiers van den ontspoorden trein bevond zich ook de Nederlandsche professor E. van Slogteren, directeur van 't Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, die door de glasscherven ernstig werd gewond. De bij Leighton Buzzard ontspoorde ex presse-trein is de beroemde „Royal Scott' van de „London Midland and Scottish Railway." Het staat nu vast, dat zes personen, w.o. drie leden van het treinpersoneel en drie passagiers zijn gedood. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal worden. Byna alle wagens zyn uit de rails geloO' Pen. Door de kracht van den schok zyn vier wagens over den omgevallen locomotief heengeschoten, waarby twee rijtuigen vol komen in elkaar zyn gedrukt. Hartverscheu rende kreten van de verongelukten weer klonken. Daar het ongeluk in de onmiddellijke na- byheid van het station gebeurde, kon spoe dig hulp georganiseerd worden. De vrijwil lige brandweer, alle bereikbare dokters en vrijwilligers uit de bevolking togen ter hulp. Ook het elftal van den Schotschen Voetbal bond verleende hulp. Talrijke spoed-operaties werden door de dokters ter plaatse uitgevoerd. Van een vrouw met een klein kind, die in een van de wagons zat, moest de voet wor den geamputeerd. Verscheidene reizigers ontsnapten op merkwaardige wijze aan den dood, doordat zy tusschen de rails op de spoorbaan vielen. Men is er in geslaagd de lüken van den machinist en den stoker uit den vernielden locomotief te voorschijn te halen. Zü waren door den uitstoomenden stoom onherkenbaar verminkt. Met koortsachtige haast werkten de red dingsmanschappen aan de bevrijding van de slachtoffers, waarbij men gebruik maakte van autogeensnyders. Verschillenden zwaargewonden, die men niet terstond kon bevryden, werd zuurstof toegediend. Gistermiddag waren alle spoorlünen naar het noorden nog volkomen geblokkeerd. Het reddingswerk duurde den geheelen nacht. De oorzaak van de ramp is nog niet vast gesteld. Het „Nieuws van den Dag" scliryft nader: De Nederlandsche professor dr. E. van Slogteren, directeur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, die ook in dezen trein zat is op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Hij was heden ochtend uit Londen vertrokken met bestem ming naar het plaatsje Ayr in Schotland. De bodem van zyn coupé geraakte door den schok los, zakte naar beneden en kwam met de passagiers tusschen de rails terecht. Prof. Van Slogteren kreeg daarby slechts enkele lichte schrammen, als gevolg van ilaosplin- ters en wist, toen hij van den schrik beko men was, zichzelf te bevrijden. Hij keerde evenals enkele andere lichtge wonden naar Londen terug. In een onderhoud met onzen .pecialen verslaggever zeide professor Van Slogteren o.a.: Toen de trein over den wissel, ging, begon nen de wagons te slingeren, dóch nog r,iet zoo heftig, dat ik aan gevaar dacht. Plotse- ling scheen toen echter alles ineen 'e storten. De bodem viel uit onzen wagon en mijn ccupé-genoot en ik kwamen tusschen Je rails terecht. Wy konden ons echter beiden in veiligheid brengen door op handen en 'voe ten onder de wrakstukken van den wagon te kruipen. Met uitzondering van glassneden in hand en hoofd zijn myn medereizigers en ik er zonder letsel afgekomen." Na zijn bevrijding bleef prof. Van Slogte ren nog geruimen tüd op het terrein van de ramp, in de onmiddeliyke nabijheid van den omgevallen wagon, waarin hy had gereisd, aangezien hy belangryke stukken by zich had, die in den coupé waren achtergebleven en die hij in geen geval wilde kwijtraken. Eerst nadat de papieren hem weer ter hand waren gesteld, is hij naar Londen terugge keerd. Tydens het reddingswerk speelden zich hartroerende tooneelen af. Van onder de puinhoopen klonken jammerkreten en ge roep om hulp, en aanvankelijk dachten de redders, dat een nog veel grooter aantal slachtoffers zou zijn te betreuren dan later bleek. Verscheiden personen, die om hulp riepen, hadden gelukkig nagenoeg geen letsel opgeloopen. Den geheelen nacht werden de opruimings werkzaamheden voortgezet by het licht van krachtige acetyleenlampen. Een paar honderd arbeiders zyn hiermede bezig, terwül onge veer een gelyk aantal agenten rondom de p'aats van de ramp is opgesteld, <-m de ge weldige menigte nieuwsgierigen op een af stand te houden. Haarlem's Kerkvorst maakt den omgang- mee Toen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent met minister Verschuur verleden week ten huize van een der zonen van den heer C. Elsenburg, den eenigst nog in leven zynden medestichter van het Gezelschap van den Stillen Omgang in Amsterdam, met de ove rige familieleden en hunne dames aan tafel zat, werd aan het bezoek van Mgr. verleden jaar ten huize van den grüzen voorzitter herinnerd. By deze gelegenheid had mevr. Takes den wensch geuit, dat Z. H. Exc. eens te midden der kinderen zou toeven om hen te zegenen. Aanstonds verklaarde Mgr. zich bereid aan dezen wensch te voldoen en Zaterdagavond jj. bracht Mgr. een bezoek aan de villa van den heer Alph. Elsenburg aan den Amstel, waar alle bestuursleden met him echtgenoo- ten en kinderen vereenigd waren. Het werd een ongedwongen hartelijk bezoek. Door een haag van kinderen schreed Mgr. naar zyn plaats. Een bloemenmand in de bisschoppelyke paarse kleuren stond daar opgesteld. Toen de Bisschop gezeten was, zongen de kinderen hem een welkomstlied toe. De gastheer sprak eenige eerbiedige wel komstwoorden, waarna Monseigneur de aan wezigen toesprak. Verleden jaar heb ik den ouden heer El senburg willen bezoeken, nu geldt mijn be zoek inzonderheid de jeugd, aldus verklaarde de Kerkvorst, om zich vervolgens heel onge dwongen met allen te onderhouden. Van elk kind wenschte Mgr. naam en leeftijd te we ten, waarna hy tenslotte alle kleinen en grooteren by name wist te noemen. Ook over de enthousiaste Concertgebouw- bijeenkomst onderhield hij zich met de aan wezigen en dankte de leiders voor de uitste kende organisatie. Ruim een uur duurde dit hooge bezoek en bij zyn vertrek gaf hy ieder afzonderlijk den Bisschoppelijken zegen. Een der peuters vroeg ook voor school makkertjes en de zusters den zegen. Lachend verklaarde Mgr., dat hy ze allen in zijn zegen deelde en dat hy die zusters tien recreatiedagen verleende, waarna Mgr. afscheid nam. De omgang-. Toen de inktzwarte nachthemel de oude Amstelstad Zondag j.l. in zijn armen ge prangd had, begon ten tweeden male het optrekken van de donkere colonnes naar het concentratiepunt, het Spui. Schaars, byna weemoedig, twinkelde een eenzame ster; de prille lente begon haar welkome intrede ongedaan te maken. Hoe meer de dageraad na/derde, des te huiveriger werd het. Gelukkig ontlastten zich de waar- schynlijke onweers- en regenbuitjes niet en konden de zwijgenden, begunstigd door droog weer, den traditioneelen bedetocht maken. Het was vooral, op slechts een paar uitzon deringen na, de bidnacht voor de Noord- Hollanders en de eigen inwoners van de Amstelveste. De deelnemers van de omliggende plaatsen en een gedeelte van de Haarlemmers kwa men als ieder jaar te voet naar Am sterdam, terwijl de overige plaatsen mede goed vertegenwoordigd waren. In totaal waren er zeker 40.000 deelnemers. Ook voor dezen nacht liepen weer vele extra treinen, trams en tientallen autobus sen. Een tramtrein bracht 500 Volendam- mer vissehers aan. Er waren bijzondere orde maatregelen genomen. Om vijf uur begon Haarlem's Kerkvorst, geflankeerd door zijn secretaris, den Wel- eerw. heer Th. Pichot en den Kapelaan van het Bagijnhof, gewoon tusschen de andere omgangers, zyn stillen omgang. By zijn te rugkeer droeg Z. H. Exc. te zes uur in de kerk op het Bagijnhof de H. Mis op. Tot het daagde vormde zich de file van devoot biddende .Mirakelvereerders. De een voudige geloofsuiting bood - als ieder jaar onopzettelijk een imposant schouwspel voor degenen, die het trekken der tiendui zenden gadesloegen. Met een feestelijk Te Deum op het Ba gijnhof zal deze week het Mirakelfeest weer gesloten worden, om het volgende jaar met fris§chen moed te beginnen aan de tweede De tweede Stille Omgang te Amsterdam. (blz. 1, 1ste blad) De Schotland-express verongelukt. 6 dooden. Onder de gewonden Prof. dr. E. van Slog teren uit Lisse. (blz. 1, 1ste blad) Nederlander te Brugge gearresteerd, ver dacht van dranksmokkel in Vlaanderen. (blz. 2, 2de blad) Men kan verwachten de indiening van een wetsontwerp, om den invoer te voorkomen van diermeel, dat ziektekiemen bevat. (blz. 2, 2de blad) De moordzaak Lans; geen cassatie aange- teekend tegen het arrest van het Bossche Hof. (blz. 2, 2de blad) Conclusies van het rapport van een studie commissie betreffende den fabrieksarbeid door vrouwen. (blz. 3, 2de blad) Hernieuwde kerkelijke veroordeeling van het Nationaal-socialisme. (blz. 4, 2de blad) De macht van Hitier en de Duitsche Soc.~ democratie. (blz. 4, 2de blad) Herdenking van den overleden Müller in den Duitschen Rijksdag. (blz. 4, 2de blad) Stahlhelm en de Katholieke Kerk. Redevoeringen van majoor Von Stephani en Van Seldte. (blz. 4, 2de blad) De douane-overeenkomst Oostenrijk en Duitschiand. (blz. 4, 2de blad) l Barometerstand 9 uur v.m.: 7.65 stilstand. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 6.47. halve eeuw, die er zit heusch geen pro fetie in ieder die meer dan eenmaal deel nam, zal het bevestigen zeker het aantal der vereerders van het H- Sacrament van Mirakel nog zal zien uitbreiden. B. en W. van Haarlem schrijven aan den Gemeenteraad: Wy hebben de eer u mede te deelen, dat het nader overleg met de organisaties van werkgevers en werknemers in het winkel bedrijf tot regeling van den vryen halven dag voor het personeel overeenkomstig de geamendeerde motie-Bijvoet e.a., aangeno men in uw vergadering van 29 October j.l., niet het gewenschte resultaat heeft opge leverd. Een aan ons gericht gemeenschappelijk schrijven van de Haarlemsche Handelsver- eeniging, de R. K. Middenstandsvereeniging en de Chr. Vereeniging van den handeldrij- venden en industrieelen middenstand, waar in zij haar standpunt nader toelichten, is voor uwe leden ter inzage gelegd. In aanslui ting daarop kan onzerzyds nog worden medegedeeld, dat de commissie, genoemd in art. 166 Gemeentewet, een verordening ais bedoeld in de motie Byvoet e.a., wettelyk niet onmogelijk achtte. Het komt ons voor, dat thans voor uwen Raad het oogenblik is gekomen om zich uit te spreken over hetgeen nu ten opzichte van deze werktijdregeling in het winkelbe drijf van gemeentewege zal worden bepaald. Wij stellen u voor een vryen middag voor het personeel te waarborgen door in een verordening, ingevolge art. 6 der Winkel sluitingswet, voor te schryven, dat alle win kels te Haarlem op een nader door Burge meester en Wethouders, gehoord de organi saties van werkgevers en werknemers in het winkelbedrijf, te bepalen middag in de week, gesloten moeten zijn, met dien verstande, dat voor verschillende branches een verschil lende middag kan worden aangewezen. Het voorstel, dat B. en W. doen, luidt als volgt: te besluiten de Commissie, bedoeld in art, 166 Gemeentewet uit te noodigen een verordening ingevolge art. 6 der Winkelslui tingswet te ontwerpen, voorschrijvende, dat alle winkels te Haarlem op een nader door Burgemeester en Wethouders, gehoord de organisaties van werkgevers en werknemers in het winkelbedryf, te bepalen middag in de week, gesloten moeten zyn, met dien ver stande, dat desnoods voor verschillende branches een verschillende middag kan wor den aangewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1