Buitenlandsch cdCieuws Verzuim niet tijdens de schoonmaak FEUILLETON DE POLITIEKE ONRUST IN DUITSCH- LAND EN DE KATHOLIEKE KERK - SSt DE DROOMER radio-ompobP Hernieuwde veroordeeling van het Nationaal-Socialisme Stahlhelm, Centrum en Katholieke Kerk „Duitschland kan geen gezag hebben, dat in Rome zetelt!" De macht van Hitier De douane-overeenkomst Hoe de Staten er over denken Het overlijden van Hermann Muller Gandhi en het Congres Van den Volkenbond De sabotage bij de Amerikaansche luchtscheepvaart Gemengde dduitenlandsche c'Berichten De burgemeester van New-York Studentenrelletjes te Leuven Koolzuuruitbarsting in een mijn te Bochum Een Canadeesch stoomschip gestrand De aardverschuiving in Zwitserland GEMENGD NIEUWS Slachtoffer der gijzeling 0oi* dan PC Is9r Dames erv Kinderkleed iog V Ook de bisschoppen der Bovenrünsche kerkprovincie hebben thans tot hun onder- hoorigen een boodschap gericht, waarin ten opzichte van de groote vraagstukken van den tegenwoordigen tijd wordt stelling ge nomen, De bisschoppen waarschuwen allereerst tegen den scherpen partijenstrijd en het meedoogenloos mishandelen van andersden kenden. Het bisschoppelijk schrijven wijst verder op de gevaren der vrijdenkersbeweging, die mèt den godsdienst ook den loatsten troost en de laatste kracht wegrukt uit de harten der armen en bedrukten in dezen kommer- vollen tijd. Vervolgens komt het nationaal-socialisme ter sprake, speciaal de cultureel-politieke programeischen dier partij. Met klem waar schuwen en verzetten zich de bisschoppen tegen de invoering eener Duitsche nationale kerk, zooals de nationaal-socialisten die voorstaan en propageeren. Nadrukkelijk wordt ook tegen het natio naal-socialisme zalf gewaarschuwd, omdat het en zoo lang het stellingen verkondt, die met de katholieke leer onvereenigbaar zijn. De bisschoppen spreken de hoop uit, dat de andere naties het eerlijke en ijverig stre ven van het Duitsche volk naar een betere toekomst meer en meer zullen waardeeren en d#t zij, nu Duitschland al zoo lang en, ten onrechte, alléén den zwaren last der oorlogs-schuld heeft moeten dragen, einde lijk dat volk recht zullen laten wedervaren. Naar aanleiding van een Stahlhelmde- monstratie te Cassel, heeft de eerste bonds- leider Seldte het woord gevoerd, waarbij hij o.a. zeide: De minister-president Braun graaft als een archaeoloog in de stichtings proclamatie van den Stahlhelm van 1918 en meent den Stahlhelm eenzijdig republi- keinsch te kunnen vastleggen. Dat de Stahlhelm 12 jaar lang ver klaard heeft de kwestie der staatsvorm niet in bespreking te nemen, evenals de strijd vraag der Christelijke geloofsbekentenissen, is iets, dat weder eens aan een deel van de pers volkomen is ontgaan. Men probeert door effectvolle opschriften het publiek mee rlingen op te dringen, die in tegenspraak zijn met de werkelijkheid. Vooral citeert men gaarne dat, wat op een gegeven oogenblik van pas komt, doch laat gaarne de kern- leuzen der frontsoldaten weg. Het „Berliner Tageblatt" heeft uit Kreuz- hach getelegrafeerd, dat tijdens een demon stratie van den Stahlhelm de eerste bonds- leider Seldte de Katholieke Kerk een aller- scherpsten strijd aan zeide. Spr. heeft daar op een officieele verklaring doen bekend ma ken, waarin o.a. uitdrukkelijk gezegd wordt, dat de Beiersche landsleider ridder von Lenz te Kreuznach met nadruk heeft doen uit komen, dat hij alleen over 't Centrum sprak en niet over de Katholieke Kerk. Het Centrum wordt door hem aangevallen als een bondgenoot van het Marxisme, ter wijl in deze verklaring verder wordt gezegd, dat de Stahlhelm, welks Katholieke kamera den in den wereldoorlog volledig hun plicht hebben gedaan, de Katholieke Kerk daarom niet als gevaarlijk beschouwt, omdat zij boven-nationaai is. Gisterenmiddag heeft in den Lustgarten te Berlijn een demonstratie plaats gehad van de Stahlhelm voor het Volksbegehren „den Landdag te ontbinden". Er waren ongeveer 10.000 Stahlhelmers. De politie, die in grooten getale te voet en te paard aanwezig was, had bizondere ordemaatregelen genomen. Talrijke arresta ties hadden plaats. Gepensionneerd majoor Von Stephani in specteerde de Stahlhelmtroepen en hieid vervolgens een redevoering, die door luid sprekers werd weergegeven. Majoor Stephani refereerde in zijn rede o.m. aan de herden kingsplechtigheden in Opper-Silezië. Voorts verklaarde Stephani dat Duitsch land geen gezag kan gebruiken, dat in Rome zetelt. De Katholieke geestelijkheid heeft niet het recht zich in de Duitsche binnen- landsche politiek te mengen. Spr. eindigde met de woorden: Wij willen ons niet buigen, wij willen geen slaven zijn. Hierna werd het vierde couplet van het Deutschland-lied gezongen. Vervolgens defileerden de Stahlhelmers voor majoor Stephani.. Na afloop der demonstratie is het eenigc- malen tot ernstige botsingen tusschen de politie en demonstranten gekomen. Honder den arrestaties werden verricht. Later hadden ook incidenten plaats in de straten in de omgeving van den Lustgarten. De winkeliers in deze buurt hadden de rol luiken neergelaten ten einde hun winkelrui ten te beschermen. Eenige straten wérden door de politie ont ruimd, waarbij de agenten in de lucht scho ten hetgeen groote verwarring teweeg bracht. De Politie-president gaf te omstreeks ze ven uur gisteravond een rapport uit, waarin vermeld wordt, dat, aangezien de demon stranten zich niet aan de voorschriften der politie hebben gehouden, herhaaldelijk moest worden ingegrepen. De politiebeambten wer den eenige malen door de demonstranten beleed igd. Tot zes uur waren in totaal 52 personen gearresteerd. De communisten hebben getracht de Stahlhelmdemonstranten te molesteeren. Door het krachtdadig ingrijpen der politie konden evenwel ernstige botsingen worden voorkomen. Het Duitsche socialisme bedreigd? De „Excelsior" publiceert een interview met den Duitschen sociaal-democratischen afgevaardigde Breitscheid, waarin deze ver klaart, dat de Duitsche sociaal-democraten gedwongen zijn, groote offers te brengen, om het land tegen den invloed der Hitlerianen te beschermen. Zij moeten zelfs tegen hun eigen partij-politiek in handelen. Doch het brengen dezer offers is het eenige middel, om de democratie en het parlemen taire bewind te redden. Breitscheid verklaarde voorts, niet te ge- looven, dat de nationaal-socialisten voorne mens zijn, een opstand te doen uitbreken, daar zij inzien, dat dit op een misluk king zou uitloopen. Van deze zijde heeft men dus niets te vreezen. Ten aanzien van de bewapening verklaarde Breitscheid, dat Duitschland geen sterke mi litaire macht meer wenscht, doch het ver langt, dat ook de andere landen zullen ont wapenen. Als men over herziening van het vredes verdrag spreekt, beoogt men in Duitschland geen herziening van de grens van Elzas Lotharingen. Deze kwestie is definitief gere geld. Anders is het gesteld met de oostelijke grenzen van Duitschland. Doch de Duitsche sociaal-democraten denken er niet aan, deze aangelegenheid met geweld op te lossen. De politieke correspondent van de „Matin" te Berlijn heeft een onderhoud gehad met den Pruisischen minister-president Braun. Deze verklaarde o.a. niet te gelooven, dat de Hltler-beweging nog verder zal groeien. Mocht dit echter toch geval zijn, dan zal men de regeering gereed vinden haar te be strijden. Hiertoe behoeft men niet de hulp van de rijksweer in te roepen: de Schupo is voor hen sterk genoeg. Sprekende over de herstelbetalingen, zeide Braun, dat men van Duitschland evenmin betaling in geld kan eischen als van een ne gerkoning betalen in piano's en naaimachi nes. Duitschland heeft geen geld, doch een overcompleet aan arbeidskrachten en in dustrie-producten. Protestnota's van Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije In aansluiting op onze berichten van Za terdag wordt nog officieel medegedeeld: Oostenrijk en Duitschland zijn het erover eens, dat volgens de tot dusverre gebruike lijke methoden van handelspolitiek het ge stelde doel niet bereikt kan worden, zoodat hiervoor andere wegen moesten worden ge vonden. Deze zienswijze nam reeds min of meer vasten vorm aan gedurende de Sep- tember-Assemblée te Genève. Duitschland en Oostenrijk sluiten zich thans aaneen tot vorming van een douane unie voor het wederzijdsch goederenverkeer. De onafhankelijkheid van beide staten blijft onaangetast. Zij zullen gemeenschappelijke tarieven en dienovereenkomstige verordenin gen vaststellen. Het douanebeheer in beide staten blijft zelfstandig. Het verdrag is ge durende drie jaren onopzegbaar. Officieel wordt medegedeeld, dat in den loop van den dag door de gezanten van Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije bij den Oostenrijkschen minister van buiten- landsche zaken, vice-kanselier Schober, be zoeken zijn afgelegd. Naar vernomen wordt, hebben genoemde gezanten protestnota's hunner regeeringen overhandigd in verband met het sluiten eener douane-overeenkomst tusschen Oos tenrijk en Duitschland. Zij baseeren hun protesten op de bepalingen van het proto col van Genève van het jaar 1922. Het sluiten eener tolovereenkomst zou in strijd zijn met deze bepalingen. De vice-kanselier heeft den gezanten ge wezen op den tekst der Duitsch-Oostenryk- sche overeenkomst, waaruit blijkt, dat de bepalingen niet in strijd zijn met dit pro tocol. Voorloopig slechts een protocol De „Matin" verneemt inzake de bespre king van den Duitschen gezant Von Hoesch met Briand, dat eerstgenoemde verklaringen heeft gegeven over de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst, waaruit blijkt, dat het hier voorloopig slechts een protocol betreft en dat Duitschland en Oostenrijk bereid zijn met alle staten van Europa onderhandelin gen te voeren over de afsluiting van eens luidende verdragen. Verder meent de Matin te weten, dat be halve Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije ook Engeland den minister van buitenland- sche zaken Schober om nadere inlichtingen zal verzoeken. Een nieuw handelsverdrag met Polen? De regeeringsgetrouwe „Express Corany" ziet in het a.s. Tolverbond tusschen Oos tenrijk en Duitschland, welke beschouwd wordt als een handelspolitieke schrede van buitengewone draagwijdte, een beheer- sching van Weenen door Berlijn. In verband met dit feit, zal, naar het blad voorts verklaart, een Duitsch-Poolsch handelsverdrag in den vorm, zooals door den Sejm is geratificeerd, niet meer van kracht worden, aangezien Duitschland en Oostenrijk Polen hebben voorgesteld nieuwe besprekingen te voeren met het oog op een gemeenschappelijk handelsverdrag. Dietrich over het verdrag In een vergadering van de Staatspartij heeft heden de Rijksminister van Finan ciën, Dietrich, het woord gevoerd. De minis ter deelde mede, dat verwacht kon worden, dat reeds in de volgende week de Rijksbe- grooting gereed zal zijn. DIETRICH Tot de Ontwapeningsconferentie moeten alle mogelijkheden, die door 't verdrag van Versailles zijn open gelaten ten aanzien van de landsverdediging, worden toegepast. Duitschland heeft zich ontwapend, de an dere mogendheden hebben zich bewapend. Daarom moeten wij opkomen voor de weer baarheid van het Duitsche volk, aldus spreker. Ten aanzien van de douane-overeenkomst met Oostenrijk, sprak de minister de hoop uit, dat dit verdrag gunstig moge zijn voor het economische leven in beide staten. Het groote doel, aldus de minister, van alle Duitschers moet zijn, het Duitsche volks- dom in de wereld te handhaven. Het ver drag zal wel, met name ook in Beieren, den een of anderen fabrikant in den beginne eenige schade doen, doch een volk zou geen schot kruit waard zijn, indien het wegens de benadeeling der individuen, de einddoe len der natie zou verloochenen. Mochten vreemde naties zich door het verdrag ge krenkt achten en daartegen een actie on dernemen, dan zouden zij daarmede slechts aantoonen, dat hun woorden: pacificatie der volkeren, slechts lucht zijn. Herdenking' in den Rijksdag De zitting van den Rijksdag werd geopend met een plechtige herdenking van den over leden oud-Rijkskanselier Hermann Müller. Namens den Rijkspresident was staatssecre taris dr. Meissner aanwezig. De geheele rijks- regeering nam aan de plechtigheid deel. De communisten ontbraken evenals de D. natTonalen en nationaal soc. De herdenkingsrede van den voorzitter van den Rijksdag'Löbe werd staande door alle aanwezigen aangehoord. Löbe herinnerde er aan, dat Müller nog twee weken geleden aan den parlementairen arbeid in den Rijksdag had deelgenomen. Hij behoorde tot degenen, wien na de re volutie een groote mate van verantwoorde lijkheid op de schouders werd gelegd. Terwijl Müller allerminst streefde naar de nieuwe functies, weigerde hij nooit in dienst van het vaderland verantwoordelijkheid op zich te nemen. Löbe bracht vervolgens in herinnering wat Hermann Müller gedaan heeft te Weimar, te Versailles, in den Rijksdag. In zijn politieken arbeid gedurende zoovele jaren heeft hij slechts het gevoel veroverd zijn plichten te hebben gedaan. Dit Huis, aldus eindigde Löbe, het Duitsche volk heeft een zijner trouwste dienaren ver loren. Wij, die hem na stonden, verloren een goeden kameraad, een trouwen vriend, wiens aandenken bij ons niet verloren zal gaan. Rijkskanselier Brüning wijdde namens de rijksregeering weemoedige en dankbare woor den aan den overledene. Het Duitsche volk heeft in hem een zijner beste krachten ver loren, als mensch een smetteloos edel karak ter, ook door zijn politieke tegenstanders ge waardeerd: een politicus en staatsman van groote ervaring. Uw handen ook vooral 's avonds in te wrijven met Purol, dan blijven ze, ondanks al het natte en ruwe werk, toch gaaf en zacht. PUROL doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten Hij leeft voort in onze herinnering als een man met groote vaderlandsliefde. Ten teeken van rouw werd daarop de zit ting voor korten tijd onderbroken. Henderson heeft namens de Britsche re geering de Duitsche regeering zijn deelneming betuigd met het overlijden van Hermann Müller. Het stoffelijk overschot is gisteren gebal semd en zal Donderdag, na een korte plech tigheid in den Rijksdag, te Berlijn worden gecremeerd. In den Pruisischen Landdag heeft de voor zitter Bartels den overledene herdacht. De eenige communist in de zaal veroorzaakte, doordat hij bleef zitten, een incident, waar aan Bartels echter spoedig een eind maakte. Manifestaties afgelast Gandhi verzocht telegrafisch aan de amb tenaren van het plaatselijk Nationaal Con gres, de getroffen schikkingen voor een reusachtigen optocht op 24 Maart als inlei ding tot het Nationaal Indisch Congres te Karachi ongedaan te maken en alle mani festaties achterwege te laten, daar deze niet wenschelijk zijn op een oogenblik dat Baghat Singh en twee anderen op hun exe cutie wachten in verband met de samenzwe ring van Lahore. Duitsch luchtvaart-voorstel De Duitsche regeering heeft aan den se cretaris-generaal van den Volkenbond een voorstel voorgelegd, om het vraagstuk van het sluiten eener speciale conventie inzake de burgerlijke luchtvaart op de agenda van den Volkenbondsraad van Mei' te plaat sen. In de toelichting wordt gezegd, dat art. 37 van het ontwerp-conventie inzake de ontwapening bepaalt, dat elke regeering re gelmatig inlichtingen moet verstrekken over het aantal en de kracht van de motoren harer vliegtuigen en luchtschepen. Reeds tijdens de laatste bijeenkomst der voorberei dende ontwapeningscommissie, heeft de Duitsche regeering, met instemming van andere regeeringen, o. a. de Amerikaansche en Nederlandsche, het standpunt ingeno men dat zuivere verkeers-quaesties, zooals de burgerlijke luchtvaart, uit een zuiver militaire bijeenkomst, gelijk de ontwape ningsconferentie, dienen te worden ge licht. Werk van communisten? In verband met de ontdekking van het sabotage-plan bij den bouw van het nieuwe Amerikaansche luchtschip te Acron, wordt door de Amerikaansche luchtvaart-auto riteiten medegedeeld, dat dit plan, welks ontdekking leidde tot arrestatie van den voormaligen Hongaarschen officier Paul Kassay, een onderdeel vormt van een uit gebreide sabotage-actie in de' Amerikaan sche luchtscheepvaart. De algemeene direc teur van de groote luchtvaartfabrieken, de Lakes Aircraft Corporation, C. F. Barndt, verklaarde, dat men op het spoor van de samenzwering kwam naar aanleiding van het ongeval, dat in September jj. boven San Diego plaats vond, toen een marine- boinbardementsvliegtuig neerstortte. In de zelfde periode had men defecten ontdekt aan twee vliegtuigen, die, nadat ze door de fabriek waren afgeleverd, aan een nauw keurig onderzoek waren onderworpen en toen nog in orde waren geweest. Bij 't nader onderzoek leidde het spoor naar de fa- brieksafdeeling, waar Paul Kassay werkte. Kassay zou bekend hebben, dat hij voor nemens was den bouw van het luchtschip te Acron zoodanig te saboteeren, dat het voor gebruik ongeschikt zou worden. Vol gens sommige bladen zou Kassay in ver binding staan met communistische elemen ten. Een wassend protest tegen zün beleid Als een climax van het wassende protest der burgerij van New York tegen het be stuur der stad hebben vertegenwoordigers van het „City Affairs Committee" bij gou verneur Roosevelt 'n formeele beschuldiging uitgebracht tegen burgemeester James Wal ker en verzocht, hem uit zijn functie te ont zetten. Het memorandum van het comité, dat de gouverneur heeft gepubliceerd, be helst, volgens het Hbld., dat de burgemees ter verantwoordelijk moet worden gesteld voor de handelingen van zijn kabinet en zegt, dat hij in gebreke is gebleven om het bestuur van de stad in het belang des volks behoorlijk te voeren. Hij heeft toestanden van onbekwaamheid en corruptie verwaar loosd, en indien hij onder den druk der pu blieke opinie al navorschingen heeft gedaan, heeft hij daarover geen rapport uitgebracht, noch daarvan het resultaat medegedeeld. Hij heeft onwaardige personen in publieke ambten benoemd en onwaardige personen in hun ambt gehandhaafd. De leiding der ge meentezaken heeft tot gevolg gehad, dat het bestuursapparaat slecht heeft gefunctio neerd en het bestuur een slechte faam heeft verworven. Het memorandum, dat tien met name ge noemde beschuldigingen bevat, is geteekend door dr. John Holmes en rabbijn Stephen Wise, als voorzittter en vice-voorzitter van het comité. De gouverneur heeft volgens de wet het recht den burgemeester te ontslaan of te schorsen, in afwachting van het on derzoek der beschuldigingen, of deze als onvoldoende gemotiveerd af te wijzen. Bur gemeester Walker, die thans op voorschrift van zijn dokter met vacantie te Palm Springs, in Californië, vertoeft, heeft ge weigerd zich over de beschuldigingen uit te laten. Twintig aanhoudingen De bladen melden, dat er Vrijdag te Leu ven studentenrelletjes hebben plaats gehad ter gelegenheid van de halfvasten. De stu denten trokken door de straten, haalden allerlei kattekwaad uit, liepen tegen voorbij gangers aan, gooiden ruiten in, trokken belletjes en hielden auto's tegen zoodat het verkeer belemmerd werd. Zij staken een reclamekar van een bioscoop en nog een kar in brand. De gendarmerie werd te hulp geroepen. Op het volksplein wilden de stu denten de tentjes afbreken van de markt die er juist gehouden was. Er ontstond een botsing met arbeiders waarop de gendarmes tusschenbeiden kwamen. Drie studenten werden licht gewond. Er hadden ongeveer 20 aanhoudingen plaats. In de groeve „Engelsburg" van de „Ver- einigte Stahlwerke", heeft een koolzuur uitbarsting plaats gehad. Door de waak zaamheid van een controleur kan onmid dellijk alarm worden gemaakt. Een reddingscolonne drong de mijn bin nen en slaagde erin 10 arbeiders, die reeds bedwelmd waren-, boven te brengen. Medici wisten spoedig de levensgeesten op te wek ken. De toestand der arbeiders is bevredi gend. Het 16000 ton groote stoomschip „Mont- clare" van de „Canadian Pacific Line" is in den dichten mist in de nabijheid van Greenock (West-Schotland) op een rif geloopen en heeft zware averij bekomen. Zes sloepen uit Greenock brachten de op varenden op een in de buurt gelegen eiland in veiligheid. Een der sleepbooten is nog niet teruggekeerd. Men vreest, dat het schip in den mist den koers is kwijtgeraakt. De „Montclare" maakt een hoek van 45 graden, zoodat de positie van het schip zeer gevaar lijk is. Een catastrophe? De aardverschuiving te Rüschegg neemt steeds dreigender vormen aan. Talrijke dor pen en alleenstaande huizen zijn ontruimd. Daar de aardspleten in aantal toenemen, vreest men, dat een catastrophe voor de deur staat. Hartkwaallijder in het Huis van Bewaring te Den Haag' overleden Naar „Het Volk" verneemt, is Woensdag avond omstreeks 9 uur in het Huis van Be waring te 's-Gravenhage plotseling overleden de vijftig-jarige koopman C. B„ die een uur tevoren in gijzeling was gezet wegens een onvoldane schuld aan een in liquidatie zijn de credietinstelling te Den Haag. De heer B., die aan een hartkwaal lijdende DINSDAG 24 MAART 19S1 HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-UitW* ding 8.009.15 Gramofoonpl. 10'°T d. 11.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Causerie door Pastoor Perquin 1.30 Concert KRO-Trio o.l.v. P. Lustenho" wer 1.30—2.00 Gramofoonpl. 2.00—3.^ Vrouwenuurtje 3.003.30 Knipcursus 4.006.30 Gramofoonpl. 6.306.45 vc bondskwartiertje 6.457.15 Schriftv® beteringscursus 7.157 45 Pastoor Beugering „Palm Zondag" 7.45—S- Gramofoonpl. 8.00—9.30 Lijdensmei ditat'; loo'- door Pastoor H. A. Bots. M.m.v. het R Zangkoor A. M. D. G. o.l.v. P. Ravens. Cor van Steyn (orgel) 9.309.40 v Dias 9.40—12.00 Concert KRO Saloh orkest o.l.v. M. van 't Woud. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVR^ Uitzending 8.00—9.50 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding 10.30l2^ Concert AVRO-kwintet ol.v. F. Lupgens 12.151.00 Concert. AVRO-strijkseptet o-l^ L. Schmidt. Mevr. J. v. Heusden-Ald<* (zang), P. Palla (orgel) 1.001.20 Of9 mofoonpl. 1.20—1.30 Zang door Mevr. v. Heusden-Aldag. Vleugel: Egb. Veen I.301.50 Gramofoonpl. 2.20 Kamermuziek Concertgebouw-Trio 3.09"_ 4.00 Knipcursus 4.004.30 Loetafoo1^ programma 4.305.30 Kinderuurtje 5.30—6.00 Concert Kovacs Lajos met orlcer 6.006.20 A. v. Santen: „De Leipzig Messe" 6.207.00 Kovacs Lajos met kest 7.007.30 Eng. Les, Fred. Fry 'j* —8.05 Lezing door C. W. H. Eaard 8.05-^ 8.35 Kamermuziek Garaystrijkkwartet 0.35—9.30 Concert AVRO-orkest 0.1.V- Treep 9.30—10.00 Ed. Verkade: ,,Fr»^ ment uit „De groote reis" van Sheriff 10.00 Vaz Dias 10.15—11.00 Concur AVRO-orkest o.l.v. N. Treep 11.00-l2' Gramof oonplaten DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 MorgeP, wijding 11.05 Lezing \2.20 OrgelsP^ door E. O'Henry 1.20 Orkestconcert I 2.15 Televisie 2.25 Voor scholen Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje p Lezing 6.35 Berichten 7.00 Zang Joan Coxon 7.20 Lezing 7.45 Lez11. 8.05 Concert. Orkest, Helen Alst® (zang). M. de Pietro (mandilne) 8.2^ 8.50 Lezing. Daarna vervolgconcert Berichten 9.35 Berichten 9.40 Le# 10.00 Concert. Eda Kersey (viool), Sy° Crawley (sopraan) 11.0012.2(1 Da° muziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1726 M. Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. L j Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8' „Othello". Opera van G. Verdi. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 ör^, mofoonpl. 9.3510 05 Gramofoonpl- II.30 Gramofoonpl. 12.251.50 OrkestcO eert 4.205.20 Concert. Orkest en te*1^ 6.50 Matthaus Passion" van Jdh. Bach. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— Orkestconcert 2.20—4.20 Orkestconcert zang 4.204.50 Kinderuurtje 7-2<L 9.35 „Die schone Helena". Operette v 0 Jacq. Offenbach 9.50—11.20 Heruitz. v3 buitenl. stations. V0"r 12.15—1.20 Berichten 1.20—2.20 Grad10» foonpl. 2.203.50 Lezingen 3 Amsterdam, Nieuwendijk 225-229 BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 5.20 Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl- 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert causerie 338.2 M. 5.20 Orkestconcert 6',) Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. "'„j Gramofoonpl 8.20 Concert. Orkest solisten. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.50 drachten 11.5012.15 Gramofoonpl. Concert 4.507.20 Lezingen 7.20 eert 755 Tweede acte van „RosenkfU lier". R. Strauss 8.55 Hermann spreekt 9.359.55 Berichten en leziOÜ en daarna tot 11.20 Dansmuziek. was en tijdens zijn aanhouding in de wo'1'^ zijner echtgenoote bloed opgaf, had krach geprotesteerd tegen zijn arrestatie, w® - protesten echter geen resultaat hadden, dat de deurwaarder en zijn getuige, alsih^ de aanwezige kantonrechter verondersteld-^ dat de heer B. simuleerde. De heer B- reeds eenige malen failliet was geweest met zijn vrouw, een pensionhoudster, t>u'r- gemeenschap van goederen getrouwd v was volkomen onmachtig de betwiste sclh1 vordering der credietinstelling te voldoen-, deurwaarder was hiervan overtuigd, had de bevelen op te volgen van zijn drachtgever, een te goeder naam en fa^ bekend staanden Haagschen advocaat, weer handelde in opdracht van zijn elté'U, die in het geval-B. alles op alles wilde 26 ten. Utrecht- j Oude Gracht 10. Simon keek eens den kant van zijn gast vrouw uit en zag, dat ook zü> met afkeu rende uitdrukking op het gelaat, zijn kant uitkeek. Neen, dat was te veel gewaagd: hij wilde haar toch vooral geen aanstoot geven. „Nu, dan ga ik", zei hij dus ook beslist. „Zoo? Dit is Simon, de „droomer"? dacht Miss West. „En hij legt het dus ook op het geld toe? Toch vonden nicht Annette en ik' alle twee, dat hij eerlijke oogen heeft." En met iets, dat naar een zucht zweemde, hervatte zij haar arbeid. Het was duidelijke, dat nicht Annette er van genoot, dat zij zich een macht voelde in baar omgeving A's zij sprak had zij graag, dat ieder met aandacht luisterde. „Nu lijkt het mij 't beste," zei ze met haar heldere, duidelijke stem en het gezel schap nog eens overziend, „dat ik u rond uit vertel, wat mijn bedoelingen zijn. Of schoon ik tot nu toe niet persoonlijk met u heb omgegaan, voelde ik toch voldoende belangstelling in u allen, om eenige inlich tingen omtrent u te hebben ingewonnen. Zoo weet ik, dat Maud een bekwaam ama teur-fotografe is, dat Ronald een sportman, Simon een droomer is; dat Vera een passie voor juweelen heeft; dat Fay," en haar stem klonk nu heel zacht en vriendelijk: „een huismusch is, die zich opoffert aan haar vader. En nu over mijzelve. Ik ben iemand van sterke sympathieën en antipathieën; overigens geloof ik niet, dat ik moeilijk in den omgang ben. Maar om u nu mee te deelen de onmiddellijke reden, waarom ik u hier genoodigd heb: zooals ge weet. ben ik bij testamentaire bepaling door wijlen uw neef Philip gerechtigd, om een jaar na den datum van zijn overlijden onder u een erf genaam of erfgename aan te wijzen van honderdduizend pond, die hij heeft nagela ten. Maar wat gij niet weet, is, dat uw neef op geen enkele manier mij heeft trachten te beïnvloeden, door mij te zeggen, aan wien hij het liefste had, dat het legaat zou gaan. Zulk een onbepaald vertrouwen stelde hij in de vrouw, die hij de eer aandeed tot de zijne te maken, dat hij haar de volkomen vrije beschikking liet over die groote som. Nu zijn er al zeven van de twaalf „proef- maanden" om. Gedurende de vijf, die nu nog volgen, want in het begin van No vember zal de keuze plaats hebben, hoop ik u allen zooveel mogelijk te zien. Mijn huis staat steeds voor u open. Maakt mij tot uw vertrouwde, tot uw vriendin; gij allen!" Met vriendelijk uitnoodigenden blik keek zij den kring rond en toen ineens waarschuwend den vinger omhoog houdend, voegde ze er bij: „Laat ik u echter één raad mogen ge ven, wat betreft den omgang met mijn ge zelschapsdame: Miss West is slechts enkele maanden als zoodanig bij mij werkzaam ge weest, maar in dien korten tijd heeft zij mijn vertrouwen en mijn genegenheid ge wonnen. Daar ze mijn gezelschapsdame is, moet ze volgens mijn opvatting ook geheel van mij zijn!. Daarom hoop ik, dat geen van de nichtjes, hoe lief en vriendelijk ze dan ook voor haar wezen mogen, een speciale vriendin van haar willen maken; en ook moet ik nadrukkelijk verzoeken", dit laatste met den blik meer uitsluitend op Ronald: „dat geen van de neven met haar zal flir ten, of haar zijn liefde zal verklaren. Ze is, zooals gij ziet, jong en lieftallig; ze is ook zeer onbedorven. Graag zou ik zien, dat zij zoo eenvoudig blééf; dat de wereld van uit gaan, van bals en schouwburgen haar een gesloten boek zou blijven. Miss West", met verheffing van stem: „Waar is u ook weer geboren en opgevoed?' Het jonge meisje boog het hoofdje nog dieper over haar werk, of ze verlegen werd bij deze vraag, en antwoordde dan ook op zachtbedeesden toon: „Op het land in Devonshire". „Zie je", zei Mrs. Hastings, „zulk een soort meisje verlang ik juist!" „Het lijkt mij een saai leven, zoo diep het land in", meende Ronald, daar hij be greep, dat een van de familieleden toch wel een woordje moest zeggen. „Acht mijlen van het station en geen an dere heeren dan de landheer en de dominee op de plaats!" lichtte Mrs. Hastings toe. Maud en Vera maakten zich later nog eens vroolijk over de wending, die het ge sprek toen genomen had en Maud zei: „Ik geloof anders, dat het kleine, eenvou dige ding niet half zoo onschuldig is, als zij wel lijkt!" „Ze is allerliefst om te zien", meende Vera. „Je zoudt althans aardige kiekjes van haar kunnen nemen, dat is zoo", kwam de fotografe bij Maud weer boven. „Ik geloof niet, dat nicht Annette nu zoo heel veel liefde voelde voor haar echtgenoot; althans ze spreekt steeds van: „den gene raal." Intusschen waren Ronald en Simon wat achtergebleven. De eerste, om Fay Ferrol door het park te brengen, de laatste, om nog een oogenblik met Mrs. Hastings te spreken, want bij het afscheid nemen had nicht Annette hem staande gehouden met de vraag, of hij, met zijn liefde voor boeken, ook soms lust had, enkele ochtenden bij haar op Westlands te komen, om de biblio theek te ordenen. Met opgewektheid nam hij die uitnoodi- gingen aan. Toen Ronald en Fay den terugtocht aan vaardden, was het heldere maneschijn. In een beschut laantje sloeg Ronald ineens den arm om haar heen en vroeg liefkoozend: „Moe, kleintje?" „Als ik met jou ben, voel ik me nooit moe, Ronald!" „Weet je wel, Fay, dat je er vanavond zoo jong en aardig uitzag? Ik geloof, dat nie mand je zoo gelukkig kan maken, dan ik, hè. kind? Én toch denk je te veel aan mij; daarom is het eigenlijk niet goed, dat wij elkaar te dikwijls zien! De menschen zouden er maar van praten en dat moet niet, want we kunnen toch nooit wat voor elkaar zijn!" Hij wist, dat hij haar hiermede vreeselijk pijn deed en toch vond hij zichzelven juist heel braaf, dat hij haar daaraan herinnerde, dan kon ze hem later althans niet verwijten, dat hij haar misleid had. „Ik geloof waarlijk, dat bet voor jou nog maar het beste zou zijn", begon hij dus weer, „als ik in actieven dienst doodelijk gewond werd, öf, als ik trouwde dan zou je mij tenminste opgeven in ie gedachten/' Ze liet een kreet hooren als van een ge wond dier en zóó zeer voelde hij zich in al zijn zelfzucht hierdoor getroffen, dat hij niet wist, hoe gauw hij haar nu weer naar zich toe zou trekken, terwijl hij fluisterde: ..Arm klein ding! Deed ia je dan zoo'n ver driet met mijn laatste verzuchting? Nu, ik beloof je: in het vervolg zal ik mijn best doen. dat we elkaar wat meer zien." „Graag, Ronald, als je tenminste wat om mjj geeft", fluisterde zij terug. „Dat weet je toch ook wel, ktftd! Maar geef je eens goed rekenschap: wat zou er nu van komen, als wij trouwden? Het zou armoe troef zijn, nietwaar?" „Daar ben ik wel aan gewoon....!" „Maar ik niet; en ik voel er ook niets voor, om daarmee kennis te maken. Dat is nog geen zelfzucht, maar mijn verstand verbiedt het mij, om ons daar beiden aan bloot te stellen.... Maar we staan nu al zoo lang hier bij de deur. Goeden dus, lieve. Tot ziens, hoor!" Ze bleef hem nakijken, zoolang ze „0l-,: iets in de duisternis onderscheiden ^j-d toen belde zij, maar dit scheen niet gen te worden. Dus vond Simon haar nóg staan, toen hij, wat opgehouden gesprek met Mrs. Hastings, een tien 111 vlei' later het huis passeerde. zy wierp toen.0eP' ne kiezeltjes tegen het venster van de s kamer van het meisje, maar het was tot nog toe niet gelukt, Mary te wekke „Ik dacht, dat Ronald je had thu bracht?" vroeg Simon ,r0lié „Toe, vertel het hem maar niet". jjgt ze met smeekenden b.ik in de oogen- ■- j,y zou hem maar spijten, als hü wist, zoo achteloos was geweest!" tpiieb' „Goed; ik zal het hem niet vert e maar eigenlijk behoorde hy het toch 1 ten." HOOFDSTUK VHI geF' Simon, die natuuriyk biy was, zoo n b^s- genheid te hebben, om zich tegenover dei' Hastings verdiensteiyk te maken, om dus zoo gauw mogeiyk dat ordenen v:Ujei'S bibliotheek op de Abbey. Het was a ^ex' geen geringe taak, want op den zoldei gC- den nog honderden oude boeken in kistc' ge vonden en die moesten alle uitgezocht, ,eJi. schreven en op de planken geschikt (Wordt vervol Igd''

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6