Gemengd cd^Cieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN LUCHTVAART Bezoek van schoonmama i BINNEN LA NDSCH NIEUWS Dageraadsactie in de mijnstreek Woningwet Voorkoming van den oorlog Bond van Politie-ambtenaren tot bescherming van dieren Hulding van den heer J. E. van Tijen LEGER EN VLOOT Vice-admiraal H. A. Schippers t KERKNIEUWS Kathedraal Kapittel van Sint Jan KUNST EN KENNIS Een herinnering aan prof. der Kinderen „Jawel, professor." „Passen". „Jawel, professor". De tooneelcrisis te Arasterdam FAILLISSEMENTEN De verduisteringen te Monster Chantage Overreden en gedood Door een auto gegrepen Door den bliksem gedood Auto-schuur afgebrand Boschbrand Een grensincident bij Dinxperlo Arme kleine Een gevaarlijke bewaking Schoener gestrand De „moordaanslag'' In den trein 3 Eerherstel der Katholieke werklieden Benige weken geleden heeft de Dageraad -■en pamflet over Limburg, speciaal de mijn streek verspreid, naar aanleiding van de jongste encycliek van Z. H. den Paus. In meer dan honderd kerken hebbeiyZon- dag de katholiek georganiseerde arrfeiders een H. Mis tot eerherstel doen opdragen en duizenden verlevendigden de gehechtheid aan Christus en ziin Stedehouder door een eerherstellende H. Communie. In tal van plaatsen hadden protestverga deringen plaats. De groote zaal van Ons Clubhuis te Heerlen was Zondagavond stampvol. Hier hield kapelaan Mans een schitterende rede over het Christelijk hu welijk. Vaststelling van streekplannen De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft bij de Tweede Kamer een derde nota van wijziging ingediend op het wets ontwerp tot wijziging van de Woningwet. Een aanvulling van art. XXVI dient om voor te schrijven, dat de Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur word* gehoord, voordat bij Kon. Besluit een beslissing wordt gegeven. Inzake samenwerking van gemeenten voor de totstandkoming van een streekplan wordt de volgende regeling vastgesteld: Indien de raden van twee óf meer ge meenten een streekplan wenschelijk achten, kunnen zij met toepassing van art. 121 der gemeentewet een regeling treffen tot instel ling van een commissie als bedoeld in art. 122 eerste lid, a. dier wet, welke com missie tot taak 2al hebben een streekplan voor te bereiden, vast te stellen of te herzien. Voorts is de bepaling opgenomen, dat Gedep. Staten aan de Gemeenten, die tot de streek behooren, Zullen kunnen op leggen de verplichting om gezamenlijk te geraken tot de vaststelling of de herziening van een streekplan. Prof. nr. V. H. Rntgers als vertegenwoordiger van ons land naar Genève Prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is be noemd als vertegenwoordiger van de Neder- landsche Regeering in het comité, belast met het opstellen van een ntwerp-verdrag ter versterking van de middelen ter voorkoming van den oorlog, welk comité op 29 April a.s. te Genève zal bijeenkomen. llgemeene vergadering te Roosendaal De Bond van Politie-ambtenaren lr. Nederland tot bescherming van dieren, hield te Roosendaal de jaariyksche alge- meene vergadering. De heer J. Premery Kalff, inspecteur van politie le kl. te Amsterdam, onder wiens leiding deze vergadering stond, deelde mede, dat de bond zijn medewerking zal verleenen aan het totstandkomen van een dierenfilm, welke ten doel heeft om. het streven van den bond te propageeren. Een uitvoerige bespreking werd gehouden over het keuren van trekhonden. De secre taris zette daarbij uiteen, dat er in de Trek- hóndenwet leemten zijn, die oorzaak zijn geworden van vele wantoestanden. Wijzi ging of aanvulling van genoemde wet is noodzakelijk. Besloten werd zich te wenden tot de Federatie van den Trekhond met het verzoek haar invloed bij de regeering aan te wenden om een uniforme keuring voor het geheele land te doen plaats hebben en om verplicht te stellen dat het signale ment van eiken hond op de nummerkaart zaJ geplaatst worden en dat Iedere hond in het bezit moet zijn van een certificaat van keu ring: voorts op de kar zitten te doen ver bieden, tenzij hooge leeftijd of invaliditeit den voerman beletten er naast te loopen. De huldiging van den heer Van Tijen, welke zal plaats hebben ter gelegenheid van zijn terugkeer In het land, is thans definitief vastgesteld op Zaterdag 28 Maart. De heer Van Tijen wordt om vier uur op het vliegveld Schiphol verwacht, waar hij in gezelschap van zijn Instructeur, den heer W. van Graft, zal arrlveeren. Laatstgenoem de vliegt hiertoe met het vliegtuig „de Ade laar", hetwelk reeds verleden week per schip vanuit Batavia werd aangebracht, den heer Van Tijen tot Keulen tegemoet. De terug reis wordt via de Waalhaven gemaakt, ten einde een tiental sportvliegers de ge'egenheid te geven zich als 'n escorte bij de „Adelaar" aan te sluiten. Voor de huldiging heeft zich een comité gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Vereenlgingen voor Lucht vaart, de Nationale Luchtvaart School, de Eerste Nederlandsche Zweef Club, de Rotter- damsche „Aero Club", het Comité Vliegtocht Nederland-Indië. de firma C. J. van Houten Zn., de firma H. Pander Zn., en de firma Geo Wehry Ca In den ouderdom van 86 jaar is te Nijme gen overleden de vice-admiraal b. d. H. A. Schippers, ridder 4e kl. in de Mil. Willems orde, ridder in de orde vaa den Nederland- ichen Leeuw, groot-officier in de orde van Oranje-Nassau en begiftigd met de eere sabel. Hendrik Adrlaan Schippers werd 20 Oct. 1844 te Culemborg geboren. Hij werd in 1862 aangesteld tot adelborst le kl., en was In 1886 tot den rang va.kap.-luit. t. z. opge klommen; In 1892 volgde zijn bevordering tot kapitein. 1 Aug. 1895 werd de heer Schippers op zijn verzoek op pensioen ge steld. In 1901 werd hij schout-bij-nacht, tlt., terwijl op 31 Augustus 1906 de benoeming tot vice-admiraal tit. volgde. In 1892 werd hij geplaatst bij het Depar tement van Marine als chef der afd. perso neel. In 1894 werd hij benoemd tot chef van den marinestaf. Van 1896 tot 1901 was de heer Schippers lid van de Examencommissie voor Stuurlieden ter Koopvaardij; het laat ste jaar voorzitter. Van 1901 tot 1908 was hij voorzitter van de Examencommissie voor Officieren en Adelborsten. Sedert 1901 was hij bovendien directeur-administrateur van het weduwen- en weezenfonds van zeeoffi cieren en van 1899 tot 1906 lid van het Col lege van curatoren van het Kon. Meteoro logisch Instituut. Ten slotte was hij van 18951901 lid van het College voor Zeevis- scherij. De heer Schippers heeft in 1873 en 1874 deel genomen aan de expedities naar Atjeh, waarbij h(j zich zoodanig onderscheidde, dat hem de eere-sabel, de Atjeh-medailie en het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen werden toegekend. Later volgde zijn benoeming tot ridder 4e kl. in de M.W.O. Z. H. de Paus heeft benoemd tot kanun- nlk-theologaal van het kapittel van d? kathedrale basiliek van St Jan den Hcog- Eerw. Hooggel. Heer Mgr. A. F. M Sweens, kanunnik en president van het groot- sem narie te Haaren en heeft benoemd tot kanunnik den HoogEerw. Zeergel. Heer F. A. J. A. Goyaerts, regent van het klein seminarie te St. Michiels-Gestel. Charles Eyck is laatst nog weer eens naar zijn oude vertrouwde Academie aan de Stad houderskade gaan kijken, waar hij tot zijn groot m'snoegen de oude atmosfeer vervangen zag door een modern interieur van puritein- schen geest doortrokken. Niettemin herin nert hij zich met warmte den vroegeren directeur. Dsrkinderen die „ons heeft lief gehad, ondanks onze fouten en tekortko mingen". Iemand die hoffelijk was en vaderlijk, om des te scherper te kunnen zijn Hij vertelt daarover In De Nieuwe Eeuw het volgende; „Die niet naliet, als de honger ons kwelde en verbitterde, In zijn eigen zak te tasten en te zorgen, dat ons ten minste voor enkele dagen de zorg voor het lichaam niet ontbrak. Nog herinner ik me dien feilen winterdag In 1919, toen ik, verkleumd en half ziek van kou langs zijn atelier ging om naar mijn klas te gaan. Juist toen ik passeerde, ver scheen hij in de open deur van zijn atelier en mij ziende, wenkte hij, om even binnen te komen. Er lag een strengheid in zijn gebaar, die mij, hoewel van geen kwaad bewust, een weinig beangstigde. Wat den goeden prof. eigenlijk bezielde me zoo een tijdje aan te kijken, zwijgend, onderzoekend met zijn oogen....? En toen opeens „Maai jongen, heb jij in dit hondenweer dan geen winterjas?".... „Nee professor".... „Waar heb je geslapen?" „Op een pakzolder, professor". „En gegeten?" „In de volksgaarkeuken, professor". „En wat?" „Bruine boonen, professor". „Wat kost dat?" „Negen cent, professor". „Zoo, _oo. En je hebt geen winterjas?" „Ik zei u al van neen, professor", Btilte. „Zie je dien kapstok, daar hangen een paar Winterjassen Zie je dat?" „Nee. die daar, die dikke, die is wel vijftien jaar oud, maar warm en dik. Allons, passen 1" Ik wurmde me in de warme jas, die als ge goten zat om m'n schrale body en hij draaide oom me heen als een maitre-tailleur, die plzier heeft in zijn vak en een uitmuntend werk heeft geleverd. „Zie zoo, die zit goed. Ga nou, en als je weer wat mankeert, de deur van mijn bureau ligt aan den corridor".... Ik ging, bit) om de warme Jas, nog blijer om dien langen mensch met die dikke brille- glazen voor zijn oogenen wilde juist de deur sluiten, toen hij plots het gebaar maakte van: Hallo, kom es terug. „Eén ding moet je me beloven". „Jawel, professor, en dat Is?" „Dat je mijn winterjas, die nu jouw win terjas is, niet naar de lommerd zult bren gen ,3egrepen, profesor". „Af". De selectie bij het Ncderlandsch Tooneel thans voltrokken De commissie tot reorganisatie van de K.V. Het Nederlandsch Tooneel heeft na weken van beraadslaging en overleg een beslissing genomen ten opzichte van de selectie van leden van dit gezelschap en het daarin opge nomen voormalig Amsterdamsch Tooneel. Tot hen, die het volgend seizoen geen deel meer zullen uitmaken van Het Nederl. Too neel behooren: Joh. Gobau, Mlep v. d. Berg, Sophie de Vries, Alex Frank, Joh. te Wechel, Paul Storm, Dora Wallant, Bart Kreeft, Flor la Roche, Frits van Dijk, Helene Treep-Vlnk, Paul Huf, Willem v. d. Veer, Nel Stans, Mieke Flink-Verstraete, Machteld van Weele, Bep van Berkcl, Mies Elout, Hans van Meerten, Rie Beijer, Bob van Ierse], Mimi Erens-Heijermans, Jan Teulings, Marg. van Wassenaar. Hierbij zijn ook vermeld degenen, die zelf ontslag namen, door zich te verbinden bi) het nieuwe gezelschap van Ed. Verkade oi een anderen troep. 21 Maart opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Rectificatie: Den I9en Maart is failliet verklaard G. Voorsluys en niet Voorshuys, veehouder, Waverveen, gem. Vinkeveen er. Waverveen. R.c. mr J. J. Wijnstroom. Curator mr. H. N. J. Bink, Utrecht. Uitgesproken: 19 Maart: J. van Dissel, Den Haag, voe ger, Van der Meerstraat 58. R.c. mr G H. B. van den Boom. Cprator mr. H. M. I. Everard, Den Haag. 19 Maart: C. A. Schotman, koopman. Delft, Palamedesstraat 1. R.c. mr. H. W. E. Klomp. Curator mr. W. van der Chtjs, Delft. 19 Maart: C. L. Schooneman, Den Haag, Scheldestraat 74. R.c. vr. H. van Wagenin- gen. Curator mr. A. F. Visser van Uzen- doom, Den Haag. 19 Maart: M. van der Salm, weduwe van J. G. B. Straathof, veehoudster, Woubrugge. R.c. mr. J. C. v. d. Burcht van Lichten- bergh. Curator mr. J. P. Chardon, Delft. 19 Maart: J. Holm, Den Haag, Rijswijk- scheweg 263, handelende onder den naam I 20 Maart: M. Theunlsz, Amsterdam, Hout- Commanditaire Vennootschap „De Hulp- 1 rijkstraat 153huis. R.c. mr. C. W. Thóne. bron". R.c. mr. J. H. van Laer. Cur. mr. H. Cur. mej. mr. N. S. C. Tendeloo, Amsterdam, J. van Nouhuijs, Den Haag. i Heerengracht 453. 15 Maart: N.V. Eerste 's-Gravenhaagsche j 20 Maart. G. J. Trebuj, koopman in ma- Hoedenfabriek, jJen Haag, Prinsengracht nufacturen, Tilburg, Diepenstraat 10. R.c. 170. R.c. mr. A. S. Rueb. Cur. mr.. B. Huyckman, Den Haag. 19 Maart: J. W. ter Berg, Arnhem, Ridder straat 11. R.c. mr. C. van Nievelt. Cur. mr. G. Couvret, Arnhem. 19 Maart: B. van Zijl, schoenhandelaar en koopman, Nijmegen,. Ten Katestraat 44. R.c. mr. C. van Nievelt. Cur. mr. H. Th. W. M. Randag, Nijmegen. 20 Maart: Th. de Ruyter, Amsterdam. Lutmastraat 124. R.c. mr. C. W. Thöne. Cur. mej. N. S. C. Tendeloo, Amsterdam, Heerengracht 453. mr. Ch. Roebroeck. Cur. mr. Blote, Tilburg Opgeheven wegens gebrek aan actief: 19 Maart: K. van Wetten. Koudekerk aan den Rijn. M. van der Marei, Monster. W. Wanrooi), Den Haag. B. J.Winterink, wed. D. L Jongerbloed, Leiden. S. J. Sjouke, Weduwe L. Groenesttjn, Rijswijk. In de week van 16 tot 21 Maart zijn in Nederland uitgesproken 64 faillissementen. Mijnheer Murchison had een schoonmoe der. Hij had zijn best gedaan om van haar te houden maar het was hem niet ge lukt. Mevrouw Collanrd (zoo heette de moeder j van zijn vrouw) had dien zomer een maand epwoonten haar dochter en schoonzoon doorgebracht en voor zoover Murchison zich herinne ren kon was dit de ellendigste tijd van zijn leven geweest. Maar nu was schoonmama gelukkig weg en zou zeker voorloopig niet terugkomen. Het was dan ook niet- zonder ver bazing en schrikdat hij eenlge weken later een brief van zijn schoonmoeder op de ontbijttafel zag liggen. .Misschien is het wel een recept voor de een of andere pudding," dacht meneer Murchison. Mevrouw Collard had namelilk een manie, om alle recepten uit dagbladen, tijdschriften enzoovoort uit te knippen en aan baar dochter te sturen, met verzoek ze te willen probeeren. Gelukkig hield me vrouw Murchison te veel van haar man. om dit laatste verzoek in te willigen. „Goeden morgen, Mabel," riep meneer opgewekt tot het dienstmeisje; „is het ont bijt klaar?" „Ja meneer." En even later kwam zij bin nen met een schotel ham en eieren. „Wat kun jij de ham toch mooi dun snijden, Mabel! Waar heb je die schoone kunst geleerd?" „Thuis meneer. Als je met z'n tienen bent, leer je wel dunne plakken snijden! Toen klonk een eigenaardig lawaai In de gang: mevrouw Murchison kwam als een schoolmeisje langs de leuning van den trap naar Deneden glijden en sprong van de laatste drie treden. Met een doodonschuldig gezicht, alsof ze netjes, zooals het een dame betaamt, den trap af was geloopen, trad zij de eetkamer binnen. „Er Is een brief voor je gekomen van je moeder," zei haar man. „Zóó!" zei mevrouw, op niet zeer blijden toon. Zij hield veel van haar moeder, maar die zomermaand had toch wel wat te veel van haar liefde en geduld gevraagd Een beetje nerveus opende zij den brief, terwijl haar man, die haar gadesloeg, niets anders verwachtte dan het bekende kranten uitknipsel uit de enveloppe te zien dwarre len. „Lieve hemel!" riep mevrouw op bijna wanhoplgen toon uit, „moeder schrijft, dat ze vandaag bij ons'komt en een poosje blijft logeeren!" Meneer Murchison huiverde: hU had het gevoel of Iemand een karaf koud water over hem leeggegooid had. „Bij haar buren ls diphtheritis", vervolgde mevrouw, „en je weet, hoe bang zij is voor infectie." „Maar wy zyn immers niet aan de beurt om haar te logeeren te hebben! Waarom gaat ze niet naar Nel?" „Het kind heeft mazelen", legde mevrouw uit. „Is dat werkeiyk waar?" vroeg meneer wantrouwend. „De vorige maal. dat je moe der er zou gaan logeeren, had Pietje kink hoest." „Kinderen zyn dikwyis ziek", zei mevrouw zachtjes. „En nu komt je moeder vandaag al?" Mevrouw knikte. „O zoo! Heb J y die dure dingen gekocht, meisje?" „Neen, mevrouw, ik heb ze niet gekoent Ik heb ze gekregen van den groenten man en lk heb ze aan mevrouw gegeven. Toen wist ik nog niet, dat u vandaag komen zou," voegde zen er zachtjes by, zoodat al leen meneer die laatste opmerking hoorde Behalve dat mevrouw Collar om negen uur naar bed ging, had zy nog andere lief- Eiken morgen stond zy om zes uur op en zy vond dit zoo heeriyk, dat zy ook de an dere huisgenooten ln dit genoegen liet dee- len. Haar kamer lag vlak boven die van haar dochter en schoonzoon en, zoodra zil was opgestaan, maakte zy een kwartier lang gymnastische oefeningen, waarbU ze als een dragonder door de kamer stapte, alles zeer ten gerieve van de nachtrust der anderen. Daarna klopte zy hard op de deur van Mabel's kamertje en zei haar, dat het al verschrikkeiyk laat was en dat ze dus gauw moesst opstaan. Mevrouw Murchison had een gezonden slaap en al dat leven wekte haar dan ook niet. Meneer daarentegen hoorde altyd pre cies. wanneer zyn schoonmoeder opstond en om zich niet al te zeer te ergeren, stond hy ook maar op. Toen mevrouw op haar gewonen tyd (acht uur) beneden kwam, was zy verbaasd over hetgeen zy zag. De ontbyttafel was alweer opgeruimd en Mabel maakte reeds voorbe reidingen voor de lunch, terwyi de kamers keurig aan kant waren. Dit ging eenige dagen zoo voort. Mynheer had 's morgens tegen een uur of elf op kan toor zoo'n moeite om zyn oogen open te houden, dat hy den naam van „boemelaar" begon te krijgen. Op een goeden morgen stond hy weer met Mabel voor dag en dauw ln de eetkamer Mabel, hier moet een eind aan komen; ik houd het niet langer uit. Ik zie er hoe langer hoe bleeker uit en ik ben wel vier kilo afgevallen!" „Ja meneer, er zal Iets tegen gedaan moe ten worden. Een jong meisje, zooals ik, heeft haar slaap hard noodig. Maar wét moeten we doen?" „Als we haar maar zoover konden krygen, dat ze by myn schoonzuster ging logeeren!" „Bedoelt u Pietje's moeder? Het kind heeft mazelen." „Dat ls het Juist. Mijn schoonmoeder is doodsbang voor Infectie, zy heeft nooit ma zelen gehad." „Alleen als ze misschien te kiezen had tjjs- schen mazelen en iets veel ergers zou ze zeker weggaan!" zei Mabel na eenlg stil zwijgen.. De betaalmeester naar België vertrokken? De betaalmeester N. de B„ die door de Naaldwijksche politie gezocht wordt wegens malversaties en verduisteringen ten nadeele van de Zwartendijksche veiling en wiens voorgeleiding door den Naaldwijkschen bur gemeester is verzocht, heeft zich naar alle waarschUnlijkheid naar België begeven. De B. had den laatsten t;,jd de aandacht van de inwoners van Monster getrokken door zyn grove uitgaven. Meermalen liet hij zich per luxe-huurauto naar Den Haag, Rot terdam of Amsterdam rijden, waar hij groote verteringen maakte. Het veilingbestuur vond in dit optreden aanleiding, den betaalmees ter eens flink onder handen te nemen. Dit had tot gevolg, dat de man fraude bekende; hij zegde toe, dat hij een gedeelte van het verduisterde zou vergoeden, waartoe hy geld van familieleden wilde leenen. Hij vertelde verder het veilingbestuur, dat hy in Den Haag by het kaartspelen, enz: veel geld ver loren had. Het bestuur heeft De B. onmid- deliyk geschorst, doch deze zag desondanks kans, den volgenden dag op valsche kwitan ties gelden voor de veilingvereeniging te innen by kooplieden en bU een Boerenleen bank. Met dit geld heeft hij, na enkele in woners van Monster ook nog voor bedragen te hebben opgelicht, de wyk genomen. Twee personen geverbaliseerd De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen te Terborg die zich heb ben schuldig gemaakt aan het schrijven van dreigbrieven en het plegen van chantage ten opzichte van een inwoner van Doetinchem. Het tweetal heeft den laatstgenoemde willen dwingen tot deponeering van een bedrag van duizend gulden op een bepaalde plaats. Toen de enveloppe, waarin een waardeloos biljet van duizend mark was gedaan, in ontvangst werd genomen, liep het tweetal ln een hin derlaag der politie. Te Leeuwarden is een vyfjarig jongetje by het oversteken van een straat door een vrachtauto overreden en gedood. Zondagavond omstreeks negen uur ls het bejaarde echtpaar J. H. Bouman, toen het op den Ryksstraatweg te Gendringen uit de stoomtram stapte door een passeerende auto gegrepen. De man ls in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Arnhem over gebracht. De vrouw, die minder ernstig werd gewond, is naar huis vervoerd. Toen meneer Murchison 's avonds van kantoor thuis kwam, zei Mabel hem, met een veelbeteekenend knikje ln de richting der huiskamer, goedendag. „Ze is er, mynheer," fluisterde zy. „De poes is al naar boven gevlucht; die zal zich voorloopig wel niet vertoonen." ,,'t Is een verstandig dier, Mabel. Waarom klim jy niet in een of anderen hoogen boom?" „En zou ik mevrouw en u dan zoo maar aan uw lot overlaten?" zei Mabel heldhaf tig. „Neen meneer, dat nooit!" Toen volgde zy meneer in de kamer, met het effen, onbewogen gezicht van een goed gedrilde ondergeschikte en zei correct: .Mevrouw, het eten is klaar!" „Wat?" riep meneer Murchison verbaasd uit, nadat hy zyn schoonmoeder begron had, „eten we nu al' We gaan toch nooit vóór zevenen aan tafel?" .Moeder heeft een middel ontdekt tegen slechte spysvertering, man. Zij geb uikt nooit meer iets drie uren vóór zy naar bed gaat," legde mevrouw uit met een nerveuse trilling in haar stem. „zy behoeft toch niet vóór tien uur naar bed te gaan!" „Robert, lk ben gewend om 9 uur te gaan slapen," zei mevrouw Collard koel. „Vroeg naar bed en vroeg opstaan, dat ls myn leef regel!" Het diner zou nog niet zoo ongezellig ge weest zijn, als mevrouw Collard het Inder daad als een maaltyd beschouwd had en niet als een gelegenheid om met allerlei be- zuinlglngs- en andere maatregelen voor den dag te komen. „Je moest je goede zilver niet lederen dag gebruiken, Muriel en het gsed wegsluiten En tel je het wel na, als Je meisje het ge poetst heeft, voor zoover Je van „poetsen" kunt spreken by die menschen. Ik doe dat werk tenminste liever zélf." Mabel kwam juist de kamer binnen en daar ze trotsch was op haar mooi gepoetste zilver, stak ze haar verontwaardiging niet onder stoelen of banken. „Hoe kun Je met zoo'n onbeschaamd we zen omgaan, Muriel!" stiet schoonmama woedend uit. Toen de gebraden kip met compóte werd opgediend, vond mevrouw Collard het be slist noodtg haar dochter te wyzen op net dwaze van een dergelijke geldverspi'ling. „Robert heeft zeker nog een andere bron van inkomsten, want van zyn gewone sa'a- ris kan hy zulke dingen toch onmogelijk be talen!" „Natuurlijk," lachte Robert, „ik ben ook nog bankroover in mijn vryen tyd en dat levert aardig wat op!" „Kan lk u dienen met een trosje drui ven?" vroeg hy bi) het dessert. „Druiven? In dezen tyd van het jaar? Wat heb 1e daar wel voor betaald. Murlei?" „Ik weet het werkeiyk niet, moeder," ant woordde Muriel en zij keek naar Mabel. Na de lunch, toen meneer naar kantoor was, begon Mabel te klagen over keelpyn. Later op den middag zei zy, dat ze zware hoofdpUn had en zich duizelig gevoelde. „Heb je koorts?" vroeg mevrouw Collar. „O neen. mevrouw, heelemaal niet." Maar tegen etenstyd was het met Mabei toch niet in orde: haar handen en gezicht zaten vol roode vlekken; eerst waren ze nauweiyks zichtbaar, maar allengs werden ze rooder en rooder. Mevrouw Collar stond verschrikt op. „Dat meisje heeft roodvonk! Ik kan hier geen minuut langer blUven! Robert, bel on- middeliyk een taxi voor mij op, dan zal ik in 'shemelsnaam maar naar Nelly gaan!' „Maar mevrouw," zei Mabel op deemoedi- gen toon, ,4k ben werkeiyk niet ziek. Be halve wat hoofdpyn, keelpUn en die roode vlekken heb ik niets!" „Kom asjeblieft niet dicht by myi" riep mevrouw Collar bijna huilend. „Laat gauw den dokter komen!" Toen meneer een half uur later thuis kwam van het station, belde hy Mabel. Het meisje kwam binnen en meneer Murchison keek haar oplettend aan. „Hoe is het met je keelpyn?" vroeg hy. „Die is over, meneer." „En je hoofdpyn en roodvonk?" „Die zyn ook weg!" „En ik veronderstel dat de lippenstift, die je zoo naarstig gebruikt hebt om die roode vlekjes te maken, ook weg is?" „Ja meneer," antwoordde Mabel lachend En zy voegde er triomDhantelyk by: „En zy is óók weg!!" Tydens 'n kort onweer ls gisteren in de gemeente Hoogezand een arbeider J. W„ werkzaam op een aardappelakker, door een bliksemstraal getroffen en gedood. Verleden jaar ls reeds een dergelyk groot ongeluk ter plaatse op dezelfde wyze nog op het laatste moment kunnen voorkomen wor den. Gisteravond is te Spakenburg te omstreeks zeven uur brand uitgebroken in de auto- garage van den neer R. Koops, vischhande- laar. De auto-garage was van hout opge trokken en met een rieten dak bedekt. De brand ontstond, doordat de benzine vlam vatte bij het vullen van de benzinetank, waarby de heer K. een petroleumlamp ge bruikte. De garage brandde geheel af. De Spakenburgsche brandweer verleende as sistentie. Ook de Amersfoortsche brandweer werd gealarmeerd, doch deze behoefde geen dienst te doen, daar by aankomst het ge bouwtje reeds was afgebrand. Voorts kan nog Worden gemeld, dat de nieuwe spuit gasten nog niet waren benoemd, terwyi de oude waren afgetreden. Op verzoek van den burgemeester hebben toen enkele burgers getracht het vuur te blusschen. De schade bedraagt f 4000.—. Onder de gemeente Almen ln de nabU- held van het buitengoed „De Byvanck" heeft gistermiddag een bos-hbrand gewoed, waar door ongeveer IK H.A. opgaand hout ln vlammen opging. Eigenaar was de heer Vöucker, wiens arbeiders er in slaagden de vlammen met schoppen uit te slaan. Toen de Zutfensche brandweer 12 minuten na de alarmeering op het terrein aankwam, behoef de zy geen dienst meer te doen. De oorzaak van den brand wordt geweten aan het achteloos wegwerpen van een bran dende cigaret. Het ruim 3-jarig zoontje van den heer Waltman, hotelier van het „Huis ten Halve", te Soesterberg, geraakte spelen- derwys onder de tram, die om half zes van Soesterberg naar Zeist vertrekt, en is aan de bekomen verwondingen overleden. Nederlander op Nederlandsch gebied door Duitse he recherche ln hechtenis genomen Naar wy van betrouwbare zyde vernemen heeft zich Zaterdagavond te Dinxperlo een grensincident voorgedaan, waarby een Ne derlander, zekere L. Jacobi, uit Dinxperlo, ln ons land is gearresteerd door de Dultsche recherche. Over de toedracht meldt men ons nog het volgende: De heer Jacobi bevond zich voor een per soonlijke aangelegenheid even op het grens- kantoor, dat aan de overzyde der straat ligt. De grens loopt namelijk door de Dorpsstraat, waar het grenskantoor is gevestigd. Daar aangekomen gaf men hem te kennen, dat hy in arrest zou worden gesteld. De man, die niets misdreven heeft, wilde zich dit niet laten welgevallen en verliet het bureau. Daarop snelden eenige Duitsche rechercheurs hem na en grepen hem. te>wyi hy zich op Nederlandsch grondgebied bevond, beet, waarna zy hem door de noda?r in Duitsche richting over de grens sleurden. Reeds gistermorgen ls hy door den Duit- schen rechter gehoord. Hy wordt beschul digd van fraude by den invoer van cigaret- ten. De man zou echter geheel onschuldig zijn, terwyl zyn naam geheel ten onrechte in dit verband genoemd is. De onoplettende overwegwachter flauw gevallen Toen de chauffeur van de A. T. O.-bus, die te 3.40 uit de richting Uden te Eindhoven moet arriveeren, by den bewaakten overweg onder voormalig Tongeerle was gekomen be merkte hij tot zyn groote ontsteltenis, dat terwijl de boomen open waren, een trein uit de richting Helmond naderde. Oogenblikke- Ujk zette hij de remmen aan en slaagde er in, nog vlak vóór de spoorbaan de autobus tot stilstand té brengen. De bus vervoerd? twintig passagiers, die met den schrik vry- kwamen. De overwegwachter, die naar bul ten geloopen was, nfeende reeds de aanrij ding te zien en zeeg bewusteloos ineen. Er hebben zich echter geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Zondagmiddag, om 4 uur, rapporteerde de kustwacht op Terschelling, dat in het born- rif, by Ameland, een tweemast-motorsrhoe- ner was gestrand. De sleepbooten „Oceaan" en „Texel" voeren direct ter assistentie uit, doch te 6 uur kwam de schoener op eigen kracht vlot en keerden de sleepbooten naar hun station terug. Een bekentenis voor de politie Zaterdag is de verdachte v. d. Euit Eindhoven, die in den trein Oss—Den Bosch, zyn medereiziger H. uit Eindhoven (met wien hU den heelen Vrydag te Oss uit geweest was) met diens mes in den hals zou gestoken hebben losgelaten, wyi noch hy, noch de getroffene bekende. v. d. E. is daarop weer naar Eindhoven gereisd, waar hy zich direct by de politie aanmeldde om te verklaren, dat hy nu wel wilde bekennen. v. d. E. Is daarop door een Inspecteur van politie van de motorbrigade opgehaald en opnieuw naar Den Bosch overgebracht. 249. Met geraas vloog de steenen zeeppot Rikelekink door 't spiegelglas, Juist toen de barbier met het inzeepen Van zijn klant ten einde was. Pats, de pot vloog op het hoofd te pletter Van den man, die werd verdoofd; De kapper, verschrikt, voelde zyn haren, Stijf stonden ze op zyn hoofd. 250. „Gered, gered," Pim liet een juichkreet hoore". Uit het water werd hy opgelicht. De vliegenier had hem gegrepen, De oogen steeds op Pim gericht. „Dan, ik dank U," stamelde de jongen. „Gered ben ik, o, wat ben ik bli). Als de nood het hoogst is, zei myn moeder, Is vaak hulp het meest naby."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10