ui I Üi f3000.- f 750.- f 250.- f125.- f 50.- f40.- wssm bureauxnassaulaan49 dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 24 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17724 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Wiens geld? Zelfrespect of... wat anders? De electrificatie der Ned. Spoorwegen Proefritten op het traject AmsterdamZaandam Benoemingen De werkloosheid in het Visscherijbedrijf Uitkeeringen aan werklooze opvarenden De actie tegen de stad New-York Na de ramp van de Schotland-Express Verlaging van snelheid gewenscht geacht Ernstig ongeluk te Enschede Een doode, een ernstig gewonde De Spaansche revolutionnairen veroordeeld De spoorwegramp in Engeland Het Nederlandsch Priestercollege te Pome Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen Voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden Fabrieksbrand te Wormerveer Ontstaan door broeiing van copra Ergerlijke dierenmishandeling Een paard de tong uit den bek getrokken Een aanbod van Sir Henrv Deterding f 240 millioen leening aan Roemenië Voetbalwedstrijd NederlandBelgië Vliegongeluk bij Waalhaven Pandervliegtuig neergestort, bestuurder gedood VOORNAAMSTE cNIEUWS De vulcaan Merapi Wederom toenemende werking J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De Schneidercup-races Loterij „Heliomare" der Vereeniging Roomsch Katholieke Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abormé's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger >.De Nederlander" wijdt eenige aan tocht aan het rapport, dat door de min- torheid in de commissie tot bestudee- toig der pacificatie voor de S. D. A. P. k uitgebracht, en komt o.a. ook te spre ken over de in het minderheidsrapport Selaakte salarieering der religieuze onderwijskrachten „Het rapport vermeldt, dat jaarlijks van de salarissen der religieuze leerkrachten 10 millioen vloeit in de kloosterkassen. Het is jammer, dat dit cijfer niet wordt ont leed en geargumenteerd; wij hebben er nu geen houvast aan. Wel wordt uit het „Katholiek School blad" de opmerking geciteerd: Dat de stoffelijke vooruitgang dei- Congregaties ten nauwste samenhangt met de resultaten, die de gelijkstelling gebracht heeft. Is dit juist, dan is het thans reeds be denkelijk omdat het een subsidie aan één kerk beduidt en niet gelijkelijk aan alle kerken. Het wordt nog meer gewichtig, als over subsidieering van andere onder wijstakken sprake komen zou. Het „Huisgezin" immers en de „Resi dentiebode" hebben dezer dagen geschre ven, dat de orden zeer goedkoop bewaar- schoolon derwijs kunnen geven, omdat daarvoor een deel school-salaris van de kloosterlingen wordt gebruikt. Is ook dit waar, dan zou de financieele gelijkstelling bij het voorbereidend onder- Vrijs opnieuw aan één der kerken een be langrijk financieel voordeel bezorgen, dat dezelfde overheid aan andere kerken niet zou doen toekomen. Het ware zaak om de juistheid van ai deze beweringen getoetst te krijgen. Dan alleen kon men helder spreken." Wij vreezen, dat „De Nederlander" tok al stonden het blad de meest vol- 'toige en de meest minutieuze gegevens dienste over deze aangelegenheid toch niet „helder spreken" zou kunnen. Het blad blijkt er immers niet helder toer te kunnen denken! Het is ons n.l. een raadsel, hoe „De Nederlander" het kan voorstellen, alsof Net salaris, dat een religieuze leerkracht eerlijk verdient en aan zijn orde tohenkt, te beschouwen is als subsidie ton den Staat aan één Kerk. Heeft de redactie nu werkelijk zóó Geinig kijk op het eigendomsrecht? Worden hier staatsgelden aan katho- toke scholen en kloosters toegevoerd? Immers neen! De Staat betaalt aan religieuze leerkrachten de eerlijk ver eende salarissen uit; heeft die uitbeta- 'tog plaats gehad, dan behoort het geld tolkomen aan die leerkrachten toe en ^eft de Staat er verder niets mee te 'token, op welke wijze de door hem be zoldigde religieuzen de door hen eerlijk tordiende salarissen" besteden. Heeft „De Nederlander" er bezwaar togen, dat de zich in belangeloosheid opofferende religieuzen hun salarissen Mstaan o.a. tot bevordering van reli gieuze doeleinden, dan mag de protes- totitsche onderwijzer 's Zondags ook toen cent in het kerkezakje gooien, want Nie cent is dan ooksubsidie aan één ^erk! Want die cent is ook verdiend van staat! Wij geven dit voorbeeldje, omdat er toder protestanten nu eenmaal geen torsonen te vinden zijn, die hun heele toJaris voor religieuze doeleinden af gaan, en er dus geen juiste vergelijking to treffen valt maar principieel is een toél salaris, tot genoemde doeleinden to schonken, precies gelijk aan den cent to het kerkezakje. De Christelljk-Historische „Nederlander" gewoon op de eerste pagina van haar torste blad politieke hoofdartikelen te fatsen. Religieuze en kerkelijke vraag- ^Ukken, welke ze gewoonlijk ook uitvoerig Pleegt te bespreken, komen alleen in liet toeede blad aan de orde. Het is een wijze ton opmaken, welker nut en doeltreffend heid we geheel ter beoordeeling laten aan N® redactie van het blad. Maar het wordt wel een beetje vreemd, ze gaat decreteeren, dat andere bladen tot zóó moeten doen. Dat ze dus geen religieuze en kerkelijke Waagstukken aan de orde mogen stellen °P de eerste pagma van hun hoofdblad; dat to daar de religieuze tegenstelling katho- tok-protestant niet mogen bespreken. Tot groote verbazing van velen is dit ge- tohied in de „Nederlander" van jJ. Vrijdag. Er hebben in „Maasbode" en „Tijd" den Matsten tijd enkele hoofdartikelen gestaan, tohvurend tot een hernieuwde bekeerings- totie in Nederland. Uitgangspunt van die ^schouwingen was het droevige feit van to toeneming van het aantal kerkloozen in "to land. Dit nu mag niet volgens de „Nederlan der". Of üever, het mag wel, maar dan zullen to Christelijk-Historischen de consequenties 'tokken: „Wij althans kunnen de beleedi- Zipg niet vergeten, die aldus aan onze Westelijke overtuiging aangedaan wordt toor politieke organen, 't Mangelt ons niet toheel aan zelfrespect." Dit het voorgaande valt op te maken, dat N'e consequenties betreffen de vooruitzich- toh voor een herstel der coalitie. Als katho de kranten doorgaan met aanvuring tot bekeeringsactie op hun hoofdartikelenpagi na, dan kan daar vermoedelijk niets meer van komen. Nu, we vermoeden zoo, zegt „De Mor gen" dat er dan ook héélemaal niets meer van komt. Als de coalitiegedachte reeds omver geblazen wordt door zoo'n ge- voeligheidje, dan staat ze al buitengewoon zwak. En het meest zonderlinge is nog wel, dat de zich zoo fier zelfrespecteerende „Ne derlander" opstuift, omdat er wordt gespro ken over bekeeringsactie onder de kerk loozen en ongeloovigen! Vatte wie het vat. Intusschen riskeert het blad door zijn zonderlingen uitval, dat er nu door de Ka tholieken wordt verwezen naar de beleedi- ging, aangedaan door de verwerping van het Vaticaansch gezantschap, waarvoor geen enkele reden van landsbelang was aan te voeren alsmede naar de negatief anti-pa- pistische conferenties te Amsterdam, waar ook Christelijk-Historische predikanten het woord voerden. Het woord „zelfrespect" is door het Christelijk-Historische blad al heel ongeluk kig gekozen in dit verband. Het is toch niet synoniem metvrees? Naar wij vernemen zijn de werkzaamhe den van de electrificatie der spoorlijn Am sterdamUitgeest zoover gevorderd, dat men morgen, in den ochtend, eenige proef ritten op het baanvak AmsterdamZaan dam zal houden, onder leiding van een inge nieur der electrificatie. Voorloopig worden deze ritten gehouden om de constructie van de bovenleiding te beproeven. Ook op het geheele traject Amsterdam- Uitgeest zullen binnen afzienbaren tijd proefritten worden gehouden Echter niet vóór 1 April. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan, te 's Gravenhage (H. Liduina)-den W. E. heer A. Clarijs; te Amsterdam (O. L. V. Kon. d. Vr.) den W. E. heer H. Coppens; en te Rotterdam (H. Laurentius) den W£. heer G. Bakker, die kapelaan was te 's Gra venhage (H. Liduina). Het Fonds voor Sociale Voorzieningen meldt ons het volgende: Gedurende week van 7 tot 13 Maart j.l. werd aan 147 (131) werklooze opvarenden uit- keering verstrekt tot een totaal bedrag van 1375.— 1146.— Dit aantal was als volgt over de verschil lende gemeenten verdeeld: Velsen 50, Egmond aan Zee 33, Katwijk aan Zee 5, Scheveningen 33, overige gemeenteen 26. Aan het einde der verslagweek waren in to taal 189 zeelieden uitgetrokken en wel in Vel sen 51, in Egmond aan Zee 21, in Katwijk aan Zee 38, in Scheveningen 44 en in overige ge meenten 35. Gedurende bovengenoemde week werden 55 nieuwe werkloosheidskaarten uitgereikt, waardoor het totaal aantal uitgereikte k .arten steeg tot 693. (De tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op dezelfde week van het vorig jaar.) Het wachten is op burgemeester Walker Reeds geruimen tijd is er sprake van een actie van den gouverneur van den staat New-York, Fraaklia. Roosevelt, tegen het gemeentebestuur van de stad New- York en wei speciaal tegen den bekenden burgemeester James Walker, wien o. a. ge brek aan leiding en aan een serieuze opvat ting van zijn taak wordt verweten. Burgemeester Walker, die in sommige kringen zeer populair is, wordt door zijn politieke vrienden in bescherming geno men. Door hen wordt verklaard, dat gouverneur Roosevelt met zijn actie tegen Tammany- hall, het New-Yorksche raadhuis, voorname lijk politieke bedoelingen heeft. James Walker vertoeft momenteel te Palm-Springs in Californië, waar hij zijn vacantie doorbrengt en hij zal, na terug komst te New-York, waarschijnlijk wel op de tegen hem ingebrachte beschuldigingen antwoorden. De naar aanleiding van het ongeluk met den express-trein naar Schotland nabij het station Leighton-Buzzard ingestelde com missie van onderzoek heeft de vraag onder zocht, of de snelheid, waarmee op dit tra ject wordt gereden, niet te groot is. De treinen naar Schotland rijden hier vaak met een snelheid van 140 K.M. per uur en zijn de snelste van Europa. Algemeen wordt het wenschelijk geacht, de snelheid te verlagen tot een grens waar de veiligheid beter wordt gewaarborgd. Niettemin was men van meening, dat de snelheid waarmede is gereden, niet de oor zaak van het ongeval is geweest. Wel moest juist op dat punt, waar de ramp geschiedde, de snelheid aanzienlijk worden verminderd, omdat een ander spoor de lijn kruist. Waarschijnlijk heeft de machinist daar door niet op de signalen gelet. Maandagavond omstreeks half zes heeft in de Kalanderstraat te Enschede een ern stig ongeval plaats gehad. Bij het bouwwerk van den aannemer Jansen was een hooge bok opgesteld voor het ophljschen van een zwaren ijzeren balk. Deze bok was vastgezet met staaldraad, die schuin dwars over de straat liep. De chauffeur van een vrachtauto, een zekere T. uit Epe, die den staaldraad niet had gezien, reed met zijn auto tegen den draad op. Dientengevolge stortte de bok om en viel de zware ijzeren balk, die reeds om hoog was geheschen met een slag naar be neden. Het gevaarte kwam terecht op den ongeveer 30-jarigen smid Wegdam en diens knecht Hesselink, beiden uit Enschede. Zij werden ernstig gewond. De heer Wegdam is kort daarop aan de gevolgen overleden. De heer Hesselink is in het ziekenhuis te En schede opgenomen. De politie stelt een onderzoek naar het gebeurde in en heeft tegen den chauffeur T. proces-verbaal opgemaakt. Voorwaardelijke veroordeeling gevraagd De opperste krijgsraad te Madrid, heeft de onderteekenaars van het republikeinsche manifest van December tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld en de regeering verzocht de veroordeeling voorwaardelijk te verklaren. Studentenbetoogingen. Onder de studenten heerschte in afwach ting van de uitspraak van den Oppersten Krijgsraad groote opwinding. De medische studenten manifesteerden voor het huis van den president van den ministerraad, amnes tie eischend. De studenten van de letterkun dige faculteit, die de muren der universiteit beplakt vonden met biljetten der monar chistische coalitie, eischten verwijdering daarvan, hetgeen door de civiele garde ge schiedde. Zij verbrandden de biljetten on der het zingen van de „Marseillaise." Entente tusschen en Republikeinen. Socialisten De socialistische partij en het Vakverbond publiceeren een manifest, waarin zij zeggen dat zij het sluiten van een revolutionnaire verkiezingsentente met de republikeinsche elementen aanvaarden, teneinde een veran dering in het regiem van het land te be werkstelligen en de monarchie af te schaf fen. By het station Leigliton ontspoorde de Sch otsche Expres-trein. Bij dit ongeluk, waar- i door zes menschen werden gedood, ontsnap te Prof. Van Slogtercn uit Lisse aan den dood Hierboven een overzicht van de ramp. X -• Het Pauseiyk Nederlandsch Pius-College, aldus de officieele naam van het Nederlandsch Priester-College te Rome, is voor wat den bouw betreft, gereed en nadert ook inwendig zyn voltooing. Als bekend, zal het wanneer by gelegenheid der Rerum Novarum-her denking talrijke Nederlanders naar de Eeuwige Stad komen, plechtig worden ingewüd Z. H. Exc. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, bisschop van Roermond, die sinds eenigen tijd ongesteld is, is gisteren uit voorzorg van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. De bediening, welke op eigen verzoek van Mgr. geschiedde, werd verricht door den Hoogeerw. Deken van Roermond, Mgr. L. N. Le Bron de Vexela. Gisteravond was de toestand iets gunstiger. Volgens een te Roermond verspreid bulle tin, zou de bediening geschied zijn op ad vies van den behandelenden geneesheer. Maandagmórgen werd door personeel brand ontdekt in het pakhuis „De Vlas bloem" aan den Noorddijk te Wormerveer, behoorende tot het fabriekencomplex van de N.V. Wessanen's Koninklijke Fabrieken al daar. Waar het vuur woedde, was evenwel niet uit te maken. Uit aile ramen stegen dikke rookwolken op, welke erop wezen, dat het vuur zich over een groote oppervlakte had verspreid. Ten einde den vuurhaard te vin den, werd reeds vroeg een begin gemaakt met de lossing van het pand, waarin hon derden tonnen copra lagen opgeslagen. De Wormerveersche vrijwillige brandweer was zeer spoedig met twee autospuiten en een vierwielige motorspuit ter plaatse, ter wijl ook de fabrieksspuit van de firma Wes- sanen en de autospuit uit Wormer aan het blusschingswerk deelnamen Enorme massa's water werden in den vuurhaard geworpen, die evenwel moeilijk te blusschen was Buiten was geen vuur te zien, doch in het pakhuis smeulde en vlam de de copra verder. Hoe goed de fabrieksbrandweer der ver schillende Zaansche fabrieken is ingericht, blijkt wel hieruit, dat door de zeepfabriek „De Adelaar" der firma J Dekker, den brandweerlieden rookmaskers konden wor den verschaft, waardoor de voorraad copra waarin de brand woedde uit het pakhuis verwijderd kon worden. Te ruim elf uur was de brand gelocaliseerd en kon worden vastgesteld dat een partij van 100 ton copra door het vuur had te lijden gehad. Een andere partij copra en een partij gelijk vloers opgeslagen lijnkoeken bekwamen ern stige waterschade. De hoofdgebouwen, de o'ieslagerijen, meel- en margarinefabrieken, ondervonden geen hinder van den brand. Tegén 12 uur kon de brandweer, die on der leiding van commandant P. Klinkenberg Jz. stond, inrukken en de nablussching aan de fabrieksspuit overlaten. De waterschade is groot. Het bluschwater stroomde van de trappen over de straat, die glad werd door water en olie. Vermoed wordt dat de brand door broeiing van de copra is ontstaan. De gebouwen zijn op beurspolis verzekerd. Door den heer Jb. Kraakman te Warmen- huizen, waar het gewoonte is de paarden, die op het land moeten werken, per schuit te vervoeren, werd aan eenige landarbeiders zijn paard afgestaan. De mannen namen het dier mede en trachtten het in een schuit te trekken. Het angstig geworden dier weigerde, waarna men het een touw met een lus om de tong bond. Het dier werd geslagen en er werd zoo hardhandig aan het touw getrokken, dat de tong van het dier werd uitgerukt. Men schijnt daarna nog getracht te hebben met het paard landwerk te verrichten, waar toe het dier niet meer in staat was. Het is naar heit abattoir te Alkmaar vervoerd en daar afgemaakt. Tegen het drietal, dat bij deze ergerlijke mishandeling betrokken was, is proces verbaal opgemaakt. Naar gemeld wordt, heeft Sir Henry De terding aangeboden alle aandeelen van de Staatspetroleummaatschappijen in Roemenië tot zich te nemen, waarvcor hij dan een lee ning van f 240 millioen zal verstrekken. Uitzending door den K. R. O. De K. R. O. zal den voetbalwedstrijd Neder landBelgië Zondag a.s. per radio uitzen den. Gistermiddag om drie uur is de heer N. Brugrna, wonende Statenlaan 120 te Den Haag met 'n Pandervliegtuig-toestel in de nabijheid van het vliegveld Waalhaven ge vallen. Het toestel is terecht gekomen in de nabijheid van de trambaan naar den Briel ten zuiden van het vliegveld, en werd volkomen vernield. De bestuurder werd onmiddellijk gedood. De heer Brugma, een leerling van ae Nationale Luchtvaartschool, vloog den laat- sten tijd al geregeld los. Men vermoedt, dat hy bij het inzweven van het terrein bij de daling te weinig snelheid heeft genomen waardoor hij naar beneden is gevallen. Nadere bijzonderheden Nader wordt gemeld: De student Brugma was sinds einde Ja nuari j.l. leerling van de Nationale Lucht vaar School. Op 1 Februari begon hij vlieg lessen te nemen en sinds dien had hij ruim 6 uren gevlogen met een instructeur naast zich. Daarna was hij op 18 Maart j.l. voor het eerst alleen de lucht ingegaan en had nu een zestal solovluchten, in totaal 2 3 vlieguren achter den rug. Gistermiddag was hij aan het oefenen in het landen en Brugma had reeds twee malen een goede landing verricht. Bij een derde landing viel hij van een hoogte van ruim 100 meter, plotseling in een draaiende bewe ging omlaag. Het toestel kwam terecht op de trambaan naar den Briel, enkele honderden meters Zuid-Oostelijk van het vliegveld en werd volkomen vernield. Brugma moet op slag gedood geweest zijn. Omtrent de oorzaak van het ongeval, dat uit de verte op het vliegveld Waalhaven was te zien, deelden de heeren Deniet, secretaris van de Aero-Club, en Slot, constructeur van de Panderfabrieken, ons mede, dat het toe stel vlak voor de landing in een side-slip was geraakt, warschynlijk doordat de snel heid te gering was en de bestuurder de ma chine had „overtrokken". Deze manoeuvre, die bij landingen door ervaren vliegers herhaaldelijk gebruikt wordt om de snelheid snel te doen verminderen, had in geen geval, zoo zeide men ons, door den leerling Brugma met zijn nog zeer ge ringe ervaring, mogen worden verricht. Daarin moet men in de eerste plaats de oorzaak van den val zoeken. Door de politie en ambtenaren van het departement van Waterstaat is een onder zoek ingesteld; last is gegeven het toestel tot hedenochtend te laten liggen. De plaats van het ongeluk is afgezet. De machine, de P. H. A.-F. J., een Pan der, die in Juli 1930 in gebruik is genomen, is totaal vernield De werking van den Merapi neemt toe, Zondagmorgen van 6 tot 10 uur hadden vele afstortingen plaats, waarbij gloedwolken op traden in de richting van het Blongkenra- vijn. Hiermede ging gepaard een lichte aschregen in het Batangsche. Op last van het Binuenlandsch Bestuur zijn de dessa's Batoerdoewoei. Balong en Klampean, waar velen weer aan don arbeid op de sawahs waren begonnen, geheel ont ruimd. Sir Henry Deterding wil onder bepaalde voorwaarden f 240 millioen leenen aan Roe menië. (blz. 1, 1ste olad) Te Rotterdam is een vliegtuig omlaag ge stort De bestuurder werd gedood. tblz. 1, 1ste blad) Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, is van de H. H. Sacramen ten der Stervenden voorzien. (blz. 1, 1ste blad) Te Enschede Is een bok omgeslagen, ten gevolge waarvan een man gedood en een zwaar gewond werd. (blz. 1, 1ste oïad) De K. R. O. zal den voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië uitzenden. (blz. 1, 1ste blad) Fabrieksbrand te Wormerveer. (blz. 1, 1ste blad) Het ongeluk met de „Royal Scott". De commissie van onderzoek acht een verla ging van de snelheid op bedoeld traject ge wenscht. (blz. 1, 1ste blad) De vulcaan Merapi vertoont weer ver hoogde werking. (blz. 1, 1ste blad) De Oustric-affaire in Frankrijk Oud minister Péret in staat van beschuldi ging? (blz. 1, 3de blad) De Dnitsch-Oostenrijksche tol-unie. (blz. 1, 3de blad) Verdere vonnissen tegen de Spaansche re volutionnairen. (blz. 1, 3de blad) Nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot wüziging vaai de Woningwet. (blz. 2, 3de blad) Grensincident te Dinxperlo. (blz. 2, 3de blad) De selectie bü het Ned. Tooneel voltrok ken. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 769 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.49. Hoogste barometerstand 775.3 te Storno- way. Laagste barometerstand 747.6 te Vardö. Verwachting: Matige tot zwakken wind uit Noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, wellicht nog eenige regen of natte sneeuw, aanvankelijk iets kouder. Op 12 September vastgesteld Thans is definitief vastgesteld, dat de groote Schneidercup-races op 12 September a.s. zullen gehouden worden. Gevlogen zal worden over het bekende tra ject de Solent by Bournemouth en het eiland Wight. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen, Amsterdam Naar wü vernemen, weiden de loten voor deze loterij ten bate van het Sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee nu uitgegeven. Gaarne willen wij het koopen van die loten aanbevelen ten eerste in het belang van de patiënten, die daar verpleegd zul len worden (dit zijn kinderen lijdende aan chirurgische tuberculose en chronische been lijders), maar mede om het groote aantal mooie prijzen. De eere-prijzen zijn een gouden rozenkrans met jaspissteenen van Z. H. den Paus, door hem persoonlijk gewijd, en 2 geschenken in zilver en brons van Zijne Eminentie Kardi naal van Rossum. De eerste prijs is een „Essex"-auto, verder een kunstspel-piano, welwillend afgestaan door de firma Goldschmeding, een compleet radio-toestel, gratis afgestaan door de firma Philips, 4 Philipsluidsprekers, 2 haarden, gra tis afgestaan door de firma E. M. Jaarsma, Hilversum, 24 Simplex-rijwielen, Excelsior- stofzuigers, salon-, huis- en slaapkamer ameublementen. De loten zijn aan meerdere adressen ver krijgbaar o.a. aan het secretariaat Ooster park 63, Amsterdam O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1