Gedeputeerde Staten van Noord-Holland A. R. K. A. „Loma" chauffeursschool Uitbreiding Centrale Werkplaats VERKEERSONGEVALLEN De Haarlemsche Middenstand wenscht geen overleg Voorjaar te Velserbeek UIT DEN OMTREK SANTPOORT De verbinding van de Veluwe met Amsterdam Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland werden gisterenmor gen de bezwaarschrften behandeld tegen het verzoek van de N. V. „De Veluwsche Autodienst" te Ermelo om vergunning te verkrijgen tot het exploiteeren van een auto busdienst Ermelo—Putten—Nijkerk—Baam— Eemnes—Laren—Bussum—Kaarden—Muiden —Diemerbrug—Amsterdam. De Gooi-Express verzocht de vergunning niet te verleenen, daar Ged. Staten aan haar voor hetzelfde traject een concessie aanvrage weigerden. Zij heeft over deze uit spraak bij de Kroon een beroep ingediend en een uitspraak is nog niet bekend ge maakt. De Gooische Tram en de Ned. Spoorwe gen de bezwaarschriften behandeld tegen hoefte aan een buslijn bestaat. De autobusondernemer Van Leyden te Weesp merkte op, dat hij in een autobus dienst ErmeloBaarn ruimschoots voorzag. Namens de Gooische Trammaatschappij sprak de directeur, de heer F. Augusteyn,, die in het midden bracht, dat in dit geval dezelfde bezwaren golden, als die indertijd tegen het verzoek van de Gooi Express inge bracht. De trammaatschappij zit op hooge kosten, veel kapitaal is er aan besteed. Het kan er mét de financiën maar even mee door. Binnen enkele dagen zal het laatste jaarverslag verschijnen, waaruit zal blijken dat in 1930 op een kapitaal van twee rml- lioen, zonder afschrijving een winst gemaakt is van 45000.Rekent men afschrijving, dan is er verlies geleden. Aan een dienst LarenAmsterdam is vol gens spr. geen behoefte, noch uit verkeers- oogpunt, noch uit verkeersbelang. Er wordt met ruim voldoende materiaal gereden, ter wijl vóór Pinksteren 4 nieuwe wagens in ge bruik genomen worden, waardoor 250 per sen per uur meer vervoerd kunnen wor den. Er valt niets op den dienst te zeggen. Momenteel wordt getracht overal dubbel spoor te krijgen, waartoe met Rijk en parti culieren wordt onderhandeld. Tenslotte merkte spr. op, dat de dienst buitengewoon geapprecieerd wordt. Een autobusdienst is dan ook niet noodzakelijk. Voor den Veluwschen Autodienst waren aanwezig de directeur de heer H. Hasebroek en de gedelegeerd-commissaris de heer A. Rikkers. De heer Hasebroek deelde mede, dat het in de bedoeling van zijn maatschappij ligt een korte verbinding tusschen de Veluwe en de hoofdstad tot stand te brengen. Met dt Veluwe is een slechte verbinding en een concessie voor het traject tot Laren is zeker niet overbodig. Een dienstregeling zal aan de behoefte getest worden. Het vervoerverbod vanaf Laren verwachtte de maatschappij, wel. Overigens is het nie t haar bedoeling passagiers van de tram weg te nemen. Gedeputeerde Staten zullen nader beslls- Jaarvergadering groep verplegenden te Bloemendaal De landelijke groep verplegenden van de Algemeene R. K. Ambtenaarsvereeniging hield gisteren haar algemeene jaarvergade ring in het Clubhuis Sylva te Bloemendaal. De voorzitter opende om 3 uur de vergade ring met den Christelijken groet en een woord van welkom tot den geest, adviseur, kap. H. Roelvlnk en de afgevaardigden. Spr. memoreerde de resultaten over het afgeloo- pen jaar, speciaal voor de innerlijke verbete ring van het orgaan heeft de groep veel ge daan. Ondanks de vele organisaties, bestaan de voor verplegend personeel, is er vooruit gang in het ledental te bespeuren. Het hoofdbestuur van AJLK.A. getroost zich veel financieele opoffering om de groep sterk en stevig te maken, daarvoor bracht de voorzitter dank. De notulen werden goedge keurd. De volijverige secretaris-penningmees ter, de heer C. Zeyger, las vervolgens zijn jaarverslag voor. De rekening en verantwoor ding over 1930 sloot met 326.35 aan ont vangsten en uitgaven. De vergadering verklaarde zich accoord met het bestuursbeleid. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Zeyger en Rademaker. Dan komen de voorstellen van de afdee- lingen aan de orde. Bloemendaal stelde voor dat het groepsbestuur ijvere voor vertegen woordiging van de groep in het hoofdbestuur. Prae-advies: Er wordt aan gewerkt; de af- deeling Bloemendaal stelle bij eventueele va cature een candidaat. In dit verband kwam uit de vergadering het voorstel, het hoofdbestuur te doen uitbrei den met een lid van de groep verplegenden. Bloemendaal stelt voor de volgende jaar vergadering in Deventer te doen plaats heb ben. De heer Zeyger merkte op, dat daarover een voorloopig besluit genomen moet worden, omdat de samenwerking met den Ned. R.K. Verpleegstersbond een feit is. De voorzitter was van meening, dat een gemeenschappelijke Jaarvergadering voorloopig nog wel niet mo gelijk zou zijn. Er moet nog zeer veel ge regeld worden. De afgevaardigde van Deventer bracht in het midden, dat beide groepen in de omstre ken van Deventer goed vertegenwoordigd zijn. De volgende vergadering werd voorloopig voor Deventer vastgesteld. Met het Hoofdbestuur wordt een bespreking gehouden over het houden van een vakkundig congres in het najaar 1931 en wel te Rotter dam. De financieele zijde moet bekeken wor den. De afgevaardigde van Maasoord merkte op, dat in heel Rotterdam niet één R.K. ver plegende in de A.R.K.A. vlreenigd is. Men moet zich hoeden voor een fiasco. De voor zitter was optimistisch: men moet langs den weg timmeren. Na discussie werd besloten de plaats van het congres nader te bepalen, daar ook Utrecht en Amsterdam genoemd werden. Bloemendaal stelt voor een commissie sa men te stellen, die gegevens verzamelt be treffende de unificatie van salarissen, 48-urige werkweek, rechtspositie en opleiding verple genden. Prae-advies: Een commissie is overbodig, het secretariaat heeft deze materie al in be werking.* Het ligt in de bedoeling bij de verschillen de inrichtingen èen enquête in te stellen naar de salarleering en de rechtspositie van het personeel. Daaruit zal de conclusie getrokken kunnen worden, dat het lang niet overal een volmaakte toestand is. Overwogen zal worden of de mogelijkheid kan geschapen worden om, gelijk de medici, Studiereizen te maken door de groep te be noemen verplegenden, hetzij alleen namens A.R.K.A. of gecombineerd met andere Chris telijke organisaties, teneinde zijn kennis op het gebied van de moderne verpleging steeds te kunnen verdiepen. Het meerendeel van de vergadering ver klaarde zich daarmede accoord. Op deze wijze kan msn anderen door middel van het orgaan iets leeren, waardoor ook indirect medezeg- genechap verkregen wordt, omdat ook de di recteuren de artikelen zullen lezen. De vergadering werd daarna geschorst. Des avonds bood de afdeeling Bloemendaal %en gezellige bijeenkomst aan in het Club huis aan de Zomerzorglaan. Daaraan ver leende medewerking het Mannen-kwartet „Kinheim", directeur de heer N. J. Arisz te Santpoort, dat een aantal liederen zong. De geestelijke adviseur sprak een kort woord en vertoonde eenige films. In de avondvergadering waren o.a. aanwe zig de heer G. Bulten, bondsvoorzitter der A. R.K.A. en burgemeester van Voorhout, de leden van Provinciale Staten van Noord- Holland, de heeren Dr. Droog en Th. Hooy, een afgevaardigde van den Christelijken ambtenaarsbond. De voorzitter van de afd. Bloemendaal. de heer H. Sombroek, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Het Mannen-kwartet „Kinheim" zong ver volgens, onder leiding van den heer N. J. Arisz te Santpoort „Ave Maria" en „Abend- standchen". Dan was het woord aan den heer Bulten, die sprak over Ambtenaren-organisatie. In dezen tijd is het niet noodig over „organi satie" te spreken, nog wel over Katholiek or- ganiseeren. Spreker wil het in dit geval over de organisatie van Katholieke ambte naren hebben. De wereld is licht geneigd op ambtenaren veel critiek uit te oefenen, en toch hebben zij 'n groote maatschappelijke, zelfs historische beteekenis. Spr. weidde uit voerig uit over de taak van den Staat. Vol gens Kath. opvatting berust zij op het solida ristisch beginsel. Daarom moeten de Katho lieken, tot behoud van dat beginsel, Katholiek georganiseerd zijn. Neutraal Is voor ons niet aanvaardbaar. Spr. zette het doel uiteen van de A.R.K.A. en welke groep van mensehen er dient georganiseerd te zijn. Twaalf groepen telt de A.R.K.A.; één daarvan Is die van ver plegend personeel in dienst van de overheid. In één jaar tijds is het ledental van de A.R.K.A. gegroeid van 3700 tot 4600. De A.R. K.A. is vertegenwoordigd in het Georgani seerd Overleg, een feit van vérstrekkende be teekenis. Er is een groot verschil tusschen een tulnarbeider, keukenpersoneel, etc. en het ver plegend en administratieve personeel. De laatste groep behoort niet bij St. Paulus, maar bij de A.R.K.A., de verplegers behooren in de kringen van den ambtenaar, ook, al is A.R. KA. niet aangesloten bij het Werkliedenver bond. Particuliere verplegers en verpleegsters zijn georganiseerd in een eigen organisatie, maar het personeel in dienst der Overheid moet een plaats vinden in AJR.K.A. Animosi teit behoeft niet te bestaan. Er zijn geheel andere arbeidsvoorwaarden voor de werk lieden en voor de ambtenaren. Spr. uitte den wensch, dat het corps van verplegers en verpleegsters In Overheidsdienst met kracht zou medewerken tot versterking van de R.K. Ambtenaren-organisatie. Moge deze gedachte door het geheele land worden uitgedragen. Nadat de voorzitter den bondspraeses voor zijn enthousiaste rede bedankt had, zong de bariton, de heer N. J. Arisz, twee liederen. Een afgevaardigde van de Alg. Ned. Chris telijke Ambtenaars-Vereeniglng roemde de belangengemeenschap, die er geestelijk en materieel met de groep van de A.R.K.A. be staat. Er is vriendschap tusschen de plaatse lijke afdeellngen van R.K. en Christelijke Ambtenaren. Kleine dingen maken het leven van den mensch. Juist in kleine dingen was de vriendschap, was het begrijpen groot en sterk. Spreker eindigde met den wensch dat de fcamenwerking langdurig zou mogen zijn. Dr. Droog, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, sprak eenige woorden over de- positie van den verplegenden ambtenaar. De Nederlandsche ambtenaarsstand is te loven; bijna nooit hoort men hier van corruptie, het grootste percentage ambtenaren is wellevend tegenover de burgerij. Daarom moet men er trotsch op zijn ambtenaar te wezen. Spreker zegde, mede namens den heer Hooy, alle me dewerklng toe in de Staten, waar het de be langen van het verplegend personeel zou be treffen. De voorzitter dankte de sprekers. Het mannen-kwartet zong vervolgens nog eenige nummers, waarna kapelaan Roelvlnk eenige films vertoonde. De voorzitter sloot met een dankwoord deze gezellige bijeenkomst. 2e dag De tweede dag van de algemeene jaarver gadering begon met een H. Mis om 9 uur in de Parochiekerk van de H. Drieëenheid te Bloemendaal, tot intentie van de groep. De geestelijke adviseur, kap. Roelink, droeg de H. Mis op, terwijl de leden ter H. Tafel naderde. Hedenmorgen om 10 uur heropende de voorzitter de vergadering. Behandeld werd het voorstel Amsterdam, welke afdeeling verzocht, nu de samenwerking met den R.K. Verpleegstersbond een feit is, een actie te beginnen voor verbetering van grondoplei- ding. Het bestuur verklaarde zich er mede accoord, evenzoo de vergadernig. Tot afgevaardigde naar het Arka-compres op 18 en 19 Mei te Bergen-op-Zoom werd benoemd de voorzitter, de heer H. Sombroek, als plaatsvervanger de heer Zeyger. De voorzitter ontvouwde vervolgens een programma van actie, ter verbetering van de belangen van de groep. De groepssecretarls, de heer C. Zeyger, hield dan een Inleiding over „Opleiding der Verplegenden". Zestig jaar geleden was de ziekenverpleging nog ln handen \a.n gods dienstige corporaties (Broeders van St. Joan nes de Deo, Diaconessen). Eerst veel later is het verplegen door particulieren naar voren gekomen. De ontwikkeling van de medische wetenschap eischte ontwikkeling van de verplegings-methoden. Voor de op leiding der verplegenden golden drie facto ren: beschaving, intellectueele ontwikkeling en goede gezondheid. In 1882 was de toe stand in Amsterdam aiferslechts, omdat het ziekenhuis een toevluchtsoord was voor maatschappelijk ongeschikten, die daar een baantje kregen. Het fooienstelsel tierde welig, er werd door de verplegers handel gedreven in kleine artikelen, de mondvoorraad van de patiën ten werd bij opbod verkocht. Het badwater werd voor twee of drie patiënten gebruikt, er werd geknoeid met de spijzen. Toen Is de publieke opinie gaan spreken.... Maar beter verplegend personeel eischte betere be handeling en betere huisvesting. In die jaren is de Nederlandsche Bond van Ziekenver plegers ontstaan, spoedig gevolgd door an dere dergelijke vereenigingen. En met het ontstaan dezer organisaties werd een elnds gemaakt aan het misbruik maken 'élan de roeping der dienende liefde.- Spr. somde resultaten op, die in den loop der jaren zijn verkregen. En ondanks dit al les wordt er door velen weinig interesse voor de organisaties aan den dag gelegd, voor die organisaties waaraan ze hun positie te danken hebben. Katholieken in een Ka tholieke organisatie, dit grondbeginsel wordt helaas nog -door velen niet aanvaard. Spr. besprak dan de verhouding lisschen den R. K. Verpleegstersbond en <L verple gers. Vele directeuren zijn van meening, dat verplegers, behoudens voor enkele gevallen, gemist kunnen worden. Men diene dus pa raat te zijn, men plaatse zich niet op één lijn met badknechten en hulsknechten, een verpleger is ambtenaar, een R. K. verpleger behoort dus in Arka. Tusschen R. K. Verpleegstersbond en Arka heerscht momenteel een samenwerking, men weet echter nog niet welke vaste lijnen de toekomst zaj brengen. Arka moet ook op de bres staan, om het belang van den leerling-verplegende te die nen, opdat men niet in strijd handele met het maatschappelijk rechtvaardigheidsge voel. Over het algemeen is men in de meeste ziekenhuizen zuinig met gediplomeerde krachten, omdat ze duurder zijn. Ook van dezen kant moet de zaak bekeken worden. Het komt meermalen voor, dat een verpleger, die een diploma behaald heeft, ontslagen wordt, om plaats te maken voor een leerling, die alle verantwoordelijkheid moet dragen, maar geen loon naar werken krijgt. Dit is in strijd met de gedachte in de Encycliek Re- rum Novarum. De liefde voor den arbeid gaat op deze wijze verloren en daardoor dreigen groote, zeer groote gevaren. Met een krachtig woord van opwekking tot de vast aaneengesloten organisatie, be sloot spreker zijn enthousiaste rede. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn inleiding Langdurig werd gediscussieerd over de actie van den R. K. Verpleegstersbond, de Arka en St. Paulus. De geestelijke adviseur, die in de drie organisaties van advies dient, zette de toe stand op dit oogenblik uiteen en gaf de ver zekering, dat éénheid binnen niet al te langen tijd verkregen zal worden. Welke groep de victorie zal blazen is nog niet uit te maken, het Doorluchtig Episcopaat van Nederland zal daarin beslissen. Aan deze uitspraak zullen de katholieken zich dan moeten onderwerpen. De voorzitter merkte op, dat het belang van de verplegenden zeer zeker gediend zal worden, hoe de uitspraak ook zal zijn. De begrooting voor 1931, sluitende aan ontvangsten en uitgaven met f 500.--, werd goedgekeurd. De rondvraag bracht eenige zaken van Internen aard. Na de lunch maakten de afgevaardigeden een excursie naar he Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De eerste geneesheer-direc teur, Dr. G. Kraus, leidde de aanwezigen persoonlijk rond. Op het door bovengenoemde school voor den vervolgcursus B gehouden examen op 23 Maart in het gebouw St. Bavo alhier, zijn van de 32 leerlingen 16 geslaagd, n.l. de heeren N. den Braven, A. J. Beaufort, H. v. Heer den, F. Koelemeijer, A. Lijnzaat, G. W. van Lunenburg, J. Nooy, J. Koning, allen te Haarlem. J. G. Collet, S. P. Hageman, P. Niezen, H. v. d. Pols, allen te Heemstede. J. Boxma en J. Schuiten te Zandvoort. P. C. Bottelier te Halfweg. K. Gort te Hillegom. De examen-commissie bestond uit den heer van Tongeren, Inspecteur van Politie, den heer de Veer, directeur Brockway Maatschappij en de heeren Wester en Godijk. De uitreiking der diploma's zal plaats hebben op Donderdag 2 April in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, alhier. De uitvoering van het verbouwen van Wagenmakeri) I en Schilderswerkplaats tot een gebouw voor groote herstellingen met bijbehoorende werken op het terrein van de Centrale Werkplaats te Haarlem, aanbe steed op 10 Maart JÏ„ werd opgedragen aan de N. V. „Het Spoorwegbedrijf" te Utrecht voor f 148.900. Slachtoffers van het verkeer Gistermiddag ongeveer 2 uur is een groote Duitsche herdershond voorzien van leeren halsband met ring te Halfweg door een pas- seerenden auto nabij het Postkantoor aan gereden en gedood. De automobilist reed door. Het autonummer is niet bekend. Des njorgens was door de N.Z.H.-tram van Haar lem naar Amsterdam in de nabilheid van het Raadhuis een hond doodgereden. De eigenaars van beide honden zijn nog niet bekend. Aanrijding bij het passeeren Maandagnacht ongeveer 1.30 uur reed een ,,Ford"-auto te Halfweg met zeer matige vaart in de richting Amsterdam. In de nabijheid van de Vinkebrug stonden 2 auto's ter rech terzijde van den weg, welke het Fordwagentje wilde passeeren. De bestuurder minderde nog wat vaart bij het passeeren van deze twee wagens. Echter, kwam een andere auto een „Graham Paige", achterop gereden met groote vaart, waarvan de bestuurder blijk baar te laat opmerkte, dat de Ford naar links uit moest halen om voorbij te kunnen rijden. Het gevolg van een en ander was, dat de Graham Paige tegen het Fordje opbotste waardoor het laatste wagentje ln tegenover gestelde richting kwam te staan. De Ford wagen was aan de linkerzijde ernstig bescha digd. terwijl de andere wagen aan de rech- tervoorzijde averij kreeg. Bij de Verspronckweg-viaduct Gistermorgen omstreeks 11 uur kwam een auto, bestuurd door den heer J. D., wo nende alhier, onder de viaduct Verspror.ck- weg, in aanrijding met een tramrijtuig, dat kwam van Overveen en door werkzaamheden op den weg, op verkeerd spoor moest rij den. De auto werd zwaar, het tramrijtuig licht beschadigd. Onder bovenstaand opschrift schrijft het orgaan van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden het volgende: Reeds eerder hebben wij met enkele woor den medcdéeling gedaan, dat de Haarlemsche Middenstandscentrale hare medewerking niet wenscht te verleenen aan de uitvoering van de motie-Bijvoet. Eerlijk gezegd hebben wij ons daarover niet verwonderd. Wie van het begin af, dat was eind 1929, deze aangelegenheid heeft meegemaakt en gevolgd, heeft kunnen constateeren, dat de heeren van de Haarlemsche Middenstands- Centrale ten eenenmale afkeerig zijn van zulk overleg en voor zoover zij met de werk nemersorganisaties contact hebben gehad, dit alleen is gebeurd onder d?n drang dei- omstandigheden en om naar bulten een beetje draaglijk figuur te slaan. In een adres met een uitvoerige toelichting hebben zij thans aan B. en W. medegedeeld, waarom zij niet wenschen mede te werken aan de uitvoering van de motie-Bijvoet. Het zijn weer de oude afgezaagde argumen ten, welke zoo langzamerhand gemeengoed zijn geworden in Middenstandskringen, welke wij telkens weer hebben bestreden, zoodat wij het overbodig mogen achten om deze hier nogmaals te weerleggen. Zelfs het stokpaardje van den heer Van Tetering, dat de gezamenlijke organisaties m Haarlem slechts 43 winkelbedienden zouden hebben georganiseerd, is van stal gehaald, blijkbaar om te demonstreeren, dat men- schen van „standing" zich met dergelijke onbenullige organisaties niet kunnen inlaten. Het spreekt vanzelf, dat het besluit heel wat pennen ln beweging heeft gebracht. Mr. Bijyoet noemt in de N. H C., het bes'uit „een betreurenswaardig besluit", waarbij hij constateert, dat bij de heeren van de H.M.C. een „Onkunde heerscht ten aanzien van het te stichten collectief contract, die verbijste rend is en die verbazingwekkend kan worden genoemd, waar ze zich openbaart bij een organisatie, die niet ten onrechte de repu tatie geniet, dat ze nauwkeurig wikt en weegt." Dat zijn geen vriendelijke woorden aan het adres van de H.M.C., vooral, waar hij verder in zijn artikel deze houding vergelijkt met die van de werknemersorganisaties, die, ofschoon de eerste onderhandelingen waren mislukt, zich na kennisneming van de door hem Ingediende motie onmiddellijk tot het voeren van nieuwe onderhandelingen bereid verklaarden. De vraag komt naar voren, wat nu zal gebeuren. Naar onze meening zal de Haarlemsche gemeenteraad thans nog slechts één besluit kunnen nemén, dat is, onverwijlde invoering van een uniforme sluiting op Donderdag middag. Dergelijk besluit zou de eenige consequentie zijn van het destijds door den Raad inge nomen standpunt, belichaamd in de motie- Bijvoet en het amendement-Visser. Indien de gemeenteraad een dusdanig besluit neemt, zal de strijd waarschijnlijk ontbranden om de goedkeuring van de Kroon. Doch hierover later. Thans is de tijd gekomen om een be sluit te nemen. Vanaf 1929 hebben wij ge schreven en gepraat en nog steeds heeft een groot deel der winkelbedienden geen vrijen middag. Wij hoDen, dat de gemeenteraad heel spoe dig in dezen geest een beslissing neemt. Zonder zich te hebben aangekondigd door zomersche dagen, is met de lente ook het lenteweer gekomen. Ongeveer een week ge leden liepen de jongens nog over het ijs in de „Bezaan", het beekje, dat zich kronkelt van de Hermitage naar den (inmiddels ver dwenen) ijskelder. En thans doortrilt heel de lucht van het jonge leven. Oppervlakkig be zien lijken boom en heester nog grauw en dood, maar als we eens even stil blijven staan, zien we vele struiken reeds getooid met dikke bladknoppen; als het zachte weer wat aanhoudt, zal het hout spoedig z'n kaal' heid verliezen en zal het lichtgroene gebla derte overal doorbreken. De wintersche Ülheid van het park zal verdwijnen, om plaats te maken voor den weelderigen rijk dom van het lentegroen. Reeds zien we hier en daar de crocusjes hunne kleurige kopjes boven het gras uitsteken. En op de kale tak ken jubelen de lijsters hun vreugdeliederen uit, bescheiden en begeleid door de meezen en andere vroege zangers. Telkenjare blijkt, welk een onschatbaar bezit het fraaie park voor de gemeente Velsen is. Des winters zijn de paden verlaten. Maar niet zoodra is de eerste lentedag in het land of van alle deelen der gemeente komen de wandelaars opzetten, om te genie ten van de heerlijke natuur. En dan te den ken, dat dit alles op het punt stond te val len onder de bijl van den houthakker! Het Velserbeek van thans is niet meer het Velserbeek van voorheen. Heel veel mooie plekjes zijn verdwenen. Honderden woud reuzen waren reeds geveld toen nu ongeveer 7 jaar geleden het park door de gemeente Velsen werd aangekocht. In de geheele Wes telijke helft was al het hooge hout omge hakt. Het kapverbod voorkwam echter juist bijtijds den algeheelen ondergang van dit fraaie eeuwenoude natuurmonument. Toen de gemeente Velsen het landgoed kocht van een frima, die er een fabriek wilde bouwen, bleef haar niet anders over, dan het reeds vernielde deel prijs te geven. En waar vroeger bemoste paadjes zich Slin gerden door het dichte eikenhout, vindt men thans de asphaltwegen van het villapark; waar eertijds de nachtegaal haar heerlijk lied deed hooren, ratelen thans de auto's, staan villa's aaneengegroeid, als de voorloo pers van een parkwijk. De oude, maar schil derachtige huisjes van de tuinknechts van het landgoed zijn verdwenen en met deze verdween ook de herinnering aan den tijd, waarin Velserbeek nog was een der steeds zeldzamer wordende particuliere landgoede ren van het schoone Kennemerland. Veel is er veranderd; sedert de gemeente ln het bezit kwam van Velserbeek. Gedu rende eenige jaren was het verwaarloosd, maar met deskundige voorlichting van het Staatsboschljeheer en de Nederlandsche Heide Maatschappij werd spoedig een sche ma tot nieuwen aanplant opgezet en sinds dien zijn tienduizenden heesters en jonge boom en uitgezet, zoodat eertijds kale plek ken in een fraaien aanleg zijn herschapen. Het is vooral burgemeester Rijkens, de pro motor tot den aankoop, die steeds den stoot gaf tot het aanbrengen van verfraaiingen Van de „nieuwigheden" moet in de eerste plaats de muziektent genoemd worden. Deze muziektent werd in 1926 gebouwd door leer lingen van de Ambachtsschool op een fraai „plein", aan alle kanten door statige boomen omringd. Talrijke tuinconcerten werden hier reeds gegeven, ten aanhoore van hon derden muziekliefhebbers. Eenige jaren geleden ging de „ijskelder" in vlammen op. Dit moge eenigszins paradoxaal klinken, maar het is niettemin een feit. De ijskelder was echter geen kelder, doch een houten gebouwtje, geheel met riet bedekt en gebouwd over een diepen kuil, waarin des winters het ijs uit de vijvers werd opgesla gen. De laatste overblijfselen zijn onlangs weggesloopt; de kuil zal worden aangevuld en de daardoor verkregen ruimte met hees ters worden beplant. Een rijke aanwinst voor het park is het nieuwe dierenverblijf, dat verleden Jaar werd gebouwd. Geen enkele bezoeker van het park vertoeft niet een wijle te midden van het gemeentelijk pluimvee, waarvan de duiven een belangrijk deel uitmaken. De trotsche pauwen met hunne sierlijke staarten wan delen gemoedelijk rond, forsche kalkoenen, snaterende parelhoenders en pittige kriel- haantjes betwisten elkaar de stukjes brood, die hen door bezoekers, groot en klein, wor den toegeworpen. Een dichte menigte ver dringt zich somtijds voor de hokken, om de capriolen van de apen gade te slaan, of om de fazanten met hun kleurrijk gevederte te bewonderen. De oude hokken achter de theeschenkerij zijn gesloopt. Hun plaats wordt ingenomen door jonge heesters, waarvan vooral de bremstruiken veel beloven. Thans heeft men onder handen de strook langs den Van Tuyllweg, nabij den Stations weg. De dorre ruigten zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor honderden heesters. Tusschen de beplantingen is een weg aangelegd, die begint vlak bij den in gang (bij het bruggetje) en zich even verder in tweeën splitst. Een der zijpaden loopt naar den vijver tegenover den voormaligen ijskelder, het andere pad buigt zich nabij den Stationsweg naar rechts om, om zich ten slotte weer met het andere pad te ver eenigen. Het pad komt nabij de tennisbaan uit op de nieuwe lindelaan. Behalve aan de nieuwe beplantingen, wordt veel zorg besteed aan het dagelijksche onderhoud. Mulle zandpaden zijn verhard, doode boomen gerooid en vervangen door andere. Het aantal banken wordt elk jaar Uitgebreid. Een nieuwe attractie zal vermoedelijk spoedig aan de oude worden toegevoegd, n.l. een marmottenhuisje. Naar wij vernamen, levert het kiezen van een geschikte plaats nog eenige moeilijkheden op. Maar dit komt ook wel in orde. Dat de gemeentenaren het bezit van het park steeds meer en meer waardeeren, blijkt wel uit het bezoek, dat steeds toe neemt. R.K. KIESVEREENIGING „SANTPOORT STATION" Men schrijft ons; De R.K. Kiesvereeniging „Santpoort-Sta tion" hield in het Stationskóffiehuis een le denvergadering in verband met de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Nadat de voorzitter de vergadering met den christelijken groet geopend had, sprak hij zijn vreugde uit over de goede opkomst. Wanneer men soms van de zijde der le den, aldus spr., mocht ongerust zijn over de rust, die nog steeds in onze omgeving heerscht ten opzichte van de a.s. verkiezin gen, dan stelle men zich gerust, want al is onze kiesvereeniging de laatste weken niet naar buiten opgetreden, toch is er al flink gearbeid in de gemeente om onze ideeën te propageeren. De voorposten zijn uitgezet en hun verkenningen zijn succesvol. Het blijkt, dat het standpunt van „Santpoort-Station" toch bij zeer velen en zeer zeker bij velen in andere deelen der gemeente goeden in gang gevonden heeft en nog vindt. Ten aanzien van onze zaak zijn we zeer opti mistisch en de verkiezingen zullen straks aantoonen dat het standpunt van het oude, maar steeds actieve en eerlijke Jan Gijzen- vaart gedeeld wordt door talrijke kiezers en kiezeressen. En, zoo vervolgt de voorzitter, wanneer wij straks eandidaten zullen te stel len hebben, hebben wij uit te kijken naar mehschen, wier verleden ons een waarborg zij voor de tóekomst, een waarborg die in houdt een dienen der gemeenschap volgens onze katholieke beginselen, «Sen daden stellen in overeenstemming met onze katholieke or ganisaties. dat inhoudt het vertrouwen der kiezers. En daarom zullen zij rekening heb ben te houden met de ideeën en wenschen van onze kiesvereeniging en te allen tijde zullen onze kiezers het recht hebben verant woording op te eischen van hun vertegen woordigers. Wanneer wij de zaken zóó be zien, schouder aan schouder blijven staan, is 't .een voldongen feit, dat wij sterk staan en men terdege rekening met ons te houden zal hebben. Wellicht zullen er eenige deserteurs zijn, maar dat deert ons niet. Hiervoor ko men tientallen anderen terug om onze gele deren te versterken. Zoo zijn wij dan een corps van eenheid en kracht onder het vaan der eerlijkheid loopend, den strijd tegen elk egoïsme, 'eigenliefde en persoonlijk gewin aanvaardend. Volgt uw bestuur; waar noodig zal het U voorlichten. Het staat voor U op de bres en kent geen andere taak dan de behartiging van de belangen der kiesvereeniging, belan gen die ook de uwe zijn. Hierna werden de notulen voorgelezen en onder dankzegging onveranderd goedgekeurd Een schrijven van de RJC. Raadsfractie werd voorgelezen, waarin om een conferentie met ons bestuur verzocht werd. Het ant- -oord luidde, dat ons bestuur wel bereid was te confereeren, doch nè, de verkiezingen van den gemeenteraad. Verder was een schrijven binnengekomen van den heer Diependaal, onderteekend door nog twaalf kiezers-essen, om een ledenver gadering te beleggen, waarop deze heer een verklaring wenschte af te leggen in en bij het stellen van eandidaten voor den ge meenteraad. Dit op de convocaties te zetten was de wensch der onderteekenaars. Hierop deelde de voorzitter mede, dat reeds ln de notulen van de bestuursvergade ring d.d. 9 Maart j.l. een ledenvergadering was vastgesteld. Men concludeere hieruit, dat het bestuur van de kiesvereeniging wel pa raat is en het verwondert ons, dat dit schrij ven binnengekomen is. Het nieuwe jaar, waarin reeds meerdere vergaderingen zijn beiegd, getuigt toch wel, dat -ons bestuur steeds bereid is de kiezers voor te lichten. Waarom een paar kiezers nu plots zoo actief geworden zijn, is ons vreemd temeer daar men hier een verklaring wil afleggen, waar om wij niet gevraagd hebben. Dit op de agenda te plaatsen lag niet in de lijn van het bestuur. Doch wel willen wij den heer Diependaal een vraag stellen eh wel deze: Waar hij in een paar locale kiesvereenigln- gen candidaat is gesteld, vraagt ons bestuur of hij daarmede het program van de R.K. Centrale en Raadsfractie onderschrijft, d.w.z. of hij de wenschen en ideeën, de besluiten van onze Kiesvereeniging niet ondertee- Een eenvoudig, kort en duidelijk ant woord is hier voldoende. De heer Diepen daal. het woord vragend, zegt dan, dat reeds 4 jaar geleden de misère begonnen is en men hem een vrije lijst verweten had. Dat er van hier een vrije lijst zal komen met den heer Meijer 1, Handgraaf 2, en Sombroek 3. Dit was door den heer Meijer tegen de raadsfractie gezegd en daar was hij bij. Verder dat de heeren Heeremans en Sombroek bij den heer Meijer aan huis wa ren geweest om te vragen of hij no. 1 wilde worden. Verder wilde spreker de brieven voorlezen, welke de heer Maas met de hee ren Mr. Goseling, Bomans en de Bruin ge wisseld had, daar de voorzitter van Sant poort op eene ledenvergadering aldaar had gezegd, dat de heer Maas ten aanzien van deze zaak fraude gepleegd had. Hierna leg de de heer Diependaal de verklaring af, dat hij het program van de R. K. Centrale en fractie onderteekende. Spreker merkte nog op, dat hij ten aanzien van den heer Hand- graaf ook nog wel een en ander wist, wat voor deze niet erg aangenaam zou zijn en als de vergadering er prijs op stelde, wilde hü dit wel mededeelen. Tevens deelde spr. nog mede, dat hij eene Kiesvereeniging ln verband met de R.K. Centrale zou oprich ten, dus naast deze. Deze verklaring werd met groote verontwaardiging aangehoord en voortdurend door heftige interrupties onder broken en meermalen moest de voorzitter de aanwezigen tot de orde roepen. De voorzitter dankte den heer Diepen daal voor zijne verklaring en toonde aan. dat hij, na deze woorden geen lid van onze kiesvereeniging meer kon zijn. Verder, dat al hetgeen spreker hier vertelde, fantasie en leugen was en het beter ware, als hij hier mede maar op hield, want als men zich op deze wijze moest verdedigen, is dit een arm zalige manier, en hij zich daardoor steeds dieper in het moeras trekt. Ook vanuit de vergadering werden de on juistheden aangetoond van deze beweringen des heeren Diependaal's en enkele anderen wilden zelfs den heer Meijer opbellen, om hem hier te laten komen om de woorden, in verband met dezen heer gesproken, te logenstraffen. Den heer Meijer zal eene offlcieele verklaring gevraagd worden ten bewijze van de onjuistheden, hier door den heer D. gelanceerd. De heer Handgraaf merkte op. dat, als de heer D. van hem wat te zeggen hal, hij dit had moeten doen op de protestvergade ring in den R. K. Volksbond, waar de hee ren Maas en Zwanenburg gesproken heb ben, doch daar heeft hij gezwegen, evenals al den tijd hierna. Hij heeft gelegenheid genoeg gehad om te spreken over het ont zet van den heer Handgraaf als wethouder door de R. K. Raadsfractie. De heer Die pendaal merkte dan op, dat hij deze be richten pas van den laatsten tijd had. De vergadering, die zeer opgewonden was, luisterde gelukkig toch naar den hamer slag van den voorzitter, die ln eindlnstantie 't woord ln deze kwestie nam en zei, dat hij de houding van der. ijeer Diependaal allerbe droevendst vond, wijl genoemde heer al dien tijd, dat de motie aangenomen was op deze kiesvereeniging, en sinds de afscheiding van Niet Officieel. 4SSc STAATSLOTERIJ. Trekkln* van Dinsdag 24 Maart 1931. <e Klasse. 2e Lfist. Hooge Prijzen: 13824 5000 13477 1500 5581 f 1000 11595 20855 400 3252 18442 t9758 200 1796 3816 4717 t5(3i> 17329 18526 100 Prijzen van 20.— I()3 270 287 431 470 509 593 600 608 629 762 782 802 804 821 843 937 995 1012 1026 1040 1089 111! 1154 1166 1213 1233 1234 1236 1292 1317 1323 138' 1450 15.0 1529 1588 1613 1759 1783 1815 1877 J8S2 1887 1889 1915 1996 2096 2130 2177 2211 2252 2255 2256 2.1-3 2428 2463 2491 2575 2582 26 'r 1 2743 2839 2870 2946 2986 2996 3023 3027 3076 3111 3325 3591 3628 3658 3756 3765 3783 3804 3806 3836 3877 3882 3897 3924 3928 3972 4021 4022 4028 4032 4054 4173 4205 4220 4241 4257 4294 4345 4362 4377 4384 4452 4457 4552 4556 4610 4678 4712 4827 4904 4944 5037 5133 '5185 5203 5230 5250 5325 5374 5461 5523 5526 5638 5695 5706 5720 5744 5769 5813 5841 5861 5902 5919 5944 5973 5992 6093 6119 6132 6201 6218 6237 6240 6283 6293 6312 6372 6402 6404 6438 6447 6543 6609 6647 6754 6762 6771 6778 6790 6794 6810 6843 6847 6860 69U 6975 7012 7015 7038 7041 7207 7208 7270 7358 7386 7428 7448 7453 7457 7466 7482 7487 7497 7552 7603 7680 7791 7843 7870 7904 7923 7988 8008 8052 8062 8119 8122 8128 8139 8158 8192 8223 8279 83P8 8413 8438 8462 8570 8623 8653 8658 8770 8775 8913 8919 9042 9127 9169 9229 9337 9355 9440 9456 9480 9524 9651 9690 9748 9762 9777 9785 9831 9870 9900 9921 9937 10022 10126 10145 10184 10240 10266 10297 10300 10381 10397 10416 10453 |0483 10601 10642 10655 10771 10837 10903 11002 11025 11063 11099 11115 11241 11248 11249 11250 11371 11378 11404 11409 11416 11427 11462 11599 11645 11661 11713 11739 11785 11790 11819 11871 11971 11997 12036 12065 12084 12182 12404 12431 12484 12485 12621 12637 12679 12791 12792 12794 12831 12888 13103 13104 13113 13131 13180 13189 13205 1.3299 1.3.380 13405 1.3460 13488 13518 1.3536 13577 3587 13598 13642 1.3679 13686 13751 13808 13883 13931 13990 14052 14071 14115 14136 14204 14251 14287 14355 1457.5 14378 14427 14429 14441 14464 14465 14470 14476 14487 14503 4n29 14579 14657 14675 14693 14807 14939 15010 t,"79 15033 15060 15145 15152 15221 15287 15292 1536,3 15"06 1546! 15474 15477 15574 1568' 15751 15777 15799 15886 15964 15978 15980 16000 16004 16026 1(072 16122 16139 16175 16195 16742 16292 16308 16338 16386 16417 164.3! 16467 16.504 16593 166,36 16644 16593 16721 16757 16769 16806 16859 16876 16943 16956 16991 17007 17026 17077 17099 17101 17117 17137 17175 17242 17281 17288 17296 17360 17373 17377 17406 17475 17597 17707 17738 17763 17782 17833 17881 17915 18Ó31 18034 18154 18165 18284 18342 18348 18381 18403 18419 18471 18484 18499 18599 18688 18716 18720 18801 18819 18832 18873 18953 19050 1908,3 19091 (9229 19255 19278 19517 19558 19635 196*1 19694 19779 19843 1985! 19863 19874 19958 20015 20136 20241 20310 20341 20349 20456 20504 20519 20544 20597 20660 20754 20778 70830 20981 de Centrale, geen woord van protest had la ten hooren, al dien tijd op vrije vergaderin gen, ln de kiesvereeniging gezwegen had en nu bij het candldaatstellen in de gemeente, nu hü niet langer verborgen kan blijven omtrent zijne houding, met zijne verklaring komt. Op de verhalen ten aanzien van den ex- wethouder Handgraaf, wordt absoluut geen prijs gesteld, evenmin als op de correspon dentie van den heer Maas, met de drie hier voor genoemde heeren. Dat de heer Diependaal deze stukken van den heer Maas medegekregen heeft, is heel aardig, maar de voorzitter heeft niet tegen fraude van den heer Maas geprotesteerd, doch tegen een openlijk persverslag hierover. Dat is geheel wat' anders HU verzoekt nu den heer Diependaa' de vergadering te ver laten, hetgeen deze doet. Op het verzoek van den voorzitter ofde mede-onderteekenaars van den brief ook het program van de Centrale onderschrijven, antwoordden de meesten ontkennend Enke len waren echter niet aanwezig. Slecnts één wilde het besluit van de motie herroepen, doch daar was de vergadering absoluut niet voor te vinden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat er een comité var actie gevormd was in de gemeente, dat uitstekend wirkte. Hei, vindt een vruchtbaren bodem hier om te arbeiden. Zelfs is het voor vele kiezers een uitkomst. Van Santpoort-station komt een vrije lijst aangezien men niet gevoelt voor de lijst der R. K. Centrale. En als straks die lijst zal komen met onze eandidaten er op, zal, in dien mogelijk, en dit is wei zoo goed als zeker, aan het hoofd hiervan prijken de naam van den heer Handgraaf, den nestor van onze R. K. politiek in deze omgeving, de naam van hem, dien men zooveel on rechtvaardigs ten laste heeft gelegd, de naam van hem, wien op deze manier vol doening en eerherstel aan gegeven worden voor datgene, wat anderen hem door hun egoïsme en eigenbelang ontnomen hebben. (Daverend applaus i. Nadat nog enkelen een in ander hierom trent ter voorlichting van het bestuur ge zegd hadden en een paar kleine aangelegen heden bij de rondvraag ter voldoening waren afgehandeld, mocht de voorzitter na een op wekkend woordje van eensgezindheid en pro paganda, voor algeheele medeleving in deze dagen met het bestuur deze zeer geanimeer de vergadering, waarin de cénheid van onze kiesvereeniging zeer tot uiting kwam, slui ten met den Christelijken groet, na alle aan wezigen bedankt te hebben voor hunne keu rige houding op deze vergadering, ondanks het onaangename gepasseerde. Moge het zoo blijven I (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). R. K. Sport De katholieke voetballers waren dezer dagen in vergadering bijeen in „Rozenstein." Voorzitter P. P, Smit opende op de gebrui kelijke wijze de vergadering en heette de talrijke aanwezigen van harte welkom. Hij geeft te kennen, dat de voornaamste bespre kingen het financieele gedeelte der vereeni- ging betreft, waarvoor echter geen groote zorg behoeft te zijn als alle leden hun me dewerking verleenen. De zoo noodige verbe tering aan het terrein eischt groote gelde lijke offers, welke zal bestreden worden door het houden van een groote verloting, waar voor B. en W. van Velsen hun toestemming hebben verleend. De verkooper der meeste loten ontvangt een paar nieuwe voetbal schoenen. Als afgevaardigde naar de vergadering van den D. H. V. B. wordt de voorzitter aan gewezen. Herinnerd wordt aan het trlduum dat ge- gegeven wordt op 16, 17 en 19 April ln het R. K Lyceum te Overveen en waarbij wordt opgewekt tot groote deelname. Ter kennis wordt gebracht, dat men ziöh als abonné kan opgeven voor de R. K. Sport- illustratle bij den secretaris; de kosten zijn 6 cent per week. Voorgesteld wordt de feestcommissie, die den avond van 19 April in „Zomerlust" zal organiseeren en waarvan een der leden nog enkele mededeelingen geeft. Bij de rondvraag wordt lang gediscussieerd over donatie en vrij entr'e bij wedstrijden. Dit lastige onderwerp zal nog eens uitvoerig in bestuursvergadering worden onderzocht, eveneens het organiseeren van een afdeeling' athletiek. Besloten wordt verder, éen trainer te en- gageeren. De heer J. Böhm dringt aan op bestuurs- le icing bij uitwedstrijden der lagere elftallen. Met een opwekkend woord en dank voor aangename discussies wordt gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6