Sporten Wedstrijden IOIA-STICHTING D. H. v. B HAARL. VOETBALBOND Schoolvoetbalwedstrijden BILJARTEN Om de „Coupe Giorieux' BOKSEN AmsterdamParijs MOTORSPORT Motorclub Haarlem DAMMEN Is het damspel de oudste sport? District H. en O. van den Ned. R. K. Dambond Damclub T. E. P. IEDEREN MIDDAGVAN 2-3 UUR POLIKLINIEK R. K. Dambond distr. Haarlem en omstreken (2e klas) PAARDENSPORT Hetgeen gebeurde GEMENGD NIEUWS Schandelijk bijgeloof Tal van inbraken te Rotterdam Een drama te Stabroeck Een aanslag? Slagersknecht door schictapparaat gedood Door den mist misleid SOCIAAL LEVEN Rationalisatie bij spoor en tram BINNENLA NDSCH NIEUWS Het natuurreservaat in het Gooi Het XVe Eeuwfeest ven het Concilie van Epheso Het programma vastgesteld De biddag voor de in Italic vervolgde Sloveensche Katholieken AJgemeene deelname in Joego slavië UITLOTINGEN District Haarlem Junioren-competities Programma 29 Maart 1931 1ste klasse Geel Wit 4Concordia 4 half 2 uur. Santpoort 4—H. B. C. 5, 1 uur. B. S. M. 3Onze Gezellen 4, 2 uur. Alliance 2e klasse Y. B. B. 5, 12 uur. 3e klasse Alliance 5Onze Gezellen 6, 1.15 uur. Concordia 5—B. S. M. 4, 1 uur. H. B. C. 6T. Y. B. B. 6, 1 uur, Bron- ^tee terrein, 4c klasse H, B. C. 7Geel Wit 6, half 3, Sportpark. De competltleleider. De deelname aan deze wedstrijden is weer buitengewoon groot. Schreven het vorig jaar 72 elftallen ln, thans is dij; aantal gestegen tot 84, verdeeld als volgt: Afd. A: 14 (vorig jaar 10), Afd. B: 25 (v. j. 18), Afd. C: 45 (vorig Jaar 44). Te Velsen, waar alleen voor afd. C wordt gespeeld, bedraagt het aantal deelnemende elftallen 18, een flink aantal voor de eerste maal. Totaal zl)n er dus 102 elftallen Ingeschre ven. Daarvoor zijn niet minder dan 127 wed strijden vastgesteld, waarvan 102 te "Haarlem en 25 te Velsen. De secretaris der schoolvoetbalcommissie doet nogmaals een dringend beroep op H. H. scheidsrechters, zich beschikbaar te stellen. Tot op heden hebben er zich te weinig aan gemeld. ZUn adres ls: van Nesstraat 39. Sous sa verbeterde drie records Maandagmiddag werden de laatste par tijen gespeeld ln den wedstrijd om de „Coupe Giorieux". De uitslagen lulden als volgt: De Doncker pnt. Brt. gem. h.s. 300 26 11.53 49 Van Vliet 238 25 9.52 37 Foerster 300 16 18.74 81 Zaman 274 16 17.12 86 Luypaerts 300 20 15 105 Unshelm 123 20 6.10 36 Soussa 300 16 18.75 139 Foerster 120 15 8.— 29 De eindstand luidt als volgt: gsp. gw, Sopssa 7 7 boerster 7 Zanian 7 De Doncker 7 Luypaerts 7 Unshelm 7 Dommering 7 Van Vliet 7 pnt. brt.a.gem.p. 2100 149 14.09 1856 180 1986 204 1936 168 1152 1868 183 10.20 1469 234 1539 219 1788 223 1039 9.73 6.28 7.02 8.00 i. gem. h.s. 23.07 139 18.74 100 17.12 86 16.66 74 16.66 105 9.57 57 11.79 58 9.52 54 Soussa verbeterde niet minder dan drie in ternationale records, nJ. particulier moyenne met 23.07 (oud-record 21.42). algemeen moy enne 14.09 (oud record: 13.58), hoogste serie 139 (oud record: 83), Groote belangstelling. Onder groote belangstelling vonden Maan dagavond ln de zalen van Bellevue boks wedstrijden plaats tusschen een achttal bok sers van Parijs en een ploeg Amsterdammers. Als Inleiding werden nog twee partijen tus schen Amsterdammers gebokst, waarvan de resultaten waren: Vischschraper wint van Nichelsbergen op punten Lil wint van Haal door opgeven van den laatste in de 2e ronde Eindresultaat Amsterdam 4 punten, Parijs 4 punten Zondag organiseerde de Motorclub Haar- 'em een strandwedstrljd welke bestond uit 't rÜden van een non-stop, het verplaatsen van vlaggetjes en voetballen. Een en ander bad een vlot verloop en er werd door een flink aantal deelnemers hun best gedaan een Prijs te bemachtigen, terwijl ook de publieke belangstelling niet ontbrak. Daar er in se ries gereden werd, was er zoo nu en dan een aardige strijd te zien. Het rijden van de non- stop liet eenlge staaltjes van goed rilden en durf zien. De heer Haardt spande hier de kroon door de geheele hindernis zonder stop pan te rijden. De organisatie was goed, terwijl ongeluk ken. zooals gewoonte by de Motorclub Haar- *em, niet voorkwamen. De uitslag ls-als volgt: 1. H. Haardt; 2 en 3 J. Maarschalk en A. Zonderland met geiyk aantal punten. De bekende damjoumallst Geo. J. A. van bam, heeft in de Universiteit-Bibliotheek te Amsterdam een onderzoek ingesteld naar den ouderdom van het damspel en komt baar aanleiding hiervan tot de slotsom, dat d't spel reeds honderden jaren voor de christelijke Jaartelling gespeeld werd. Onder de aynastie der Pharao's van Mem bis werd het damspel samengesteld door een tweetal slaven, welke aan de pyramiden kerkten. Men heeft dit spel „damspel" genoemd Paar het Egyptische woord „Damas" (ge bomd „heilige steen"). Reeds onder de Pharao's van Thebe was bet een der meest geliefde spelen de: koningen geworden. Te Medinet Abow is o.a. een muurschil dering ontdekt, Pharao voorstellende, dam- sPelend met zijn vrouwen. Omstreeks 1200 j. v. Chr. moet onder de regeering van een dier machtige vorsten een siaaf geleefd hebben, die als damspeler een grooten naam had. Schrifturen in de beroemde boekerij van Alexandrië bevestigden deze beweringen, doch zooals het met vele Egyptische boeken het geval is, zyn ook hiervan de meeste pa pieren verloren geraakt. Uit de overbiyfse- len dier bibliotheek is het weinige, dat wij weten, afkomstig. By de opgravingen op het eiland Cyprus in 1908 door dr. Max Richter, werd een rijk versierde ivoren doos gevonden, waarop een dambord was aangebracht. Men speelde toen met platte ivoren schyven. Verdere kenteekenen wezen erop, dat dit kunstwerk vervaardigd 'was in den tyd van Homerus, 1000 j. v. Chr. De hier genoemde datum verschilt dus weinig met het jaartal, waarop die slaaf, zoo beroemd als damspeler, leefde en toont dus tevens dat het damspel omstreeks dien tijd in die rijken reeds vrij algemeen bekend was. In het Britsche Museum te Londen heeft men nog een zuil, waarop In relief een leeuw met een slaaf damèpelende, is uitgebeeld. Ook het Louvre te Parys bezit nog een tweetal damborden uit het oude Egyptische tydperk, terwyi in een der bovenzalen van Artis te Amsterdam zich een oude voor stelling bevindt van twee Oostersche vor sten, die tegenover elkaar zittende, een party dam spelen. zy hebben een bord, waarop vele kleine ruitjes zyn aangebracht en gebruiken een groot aantal witte en zwarte steentjes. Als een curiositeit is ons medegedeeld, dat zulk een party soms dagen, ja dikwyis weken kon duren en dat de berekeningen, daarin voorkomende, buitengewoon diep en gecompliceerd waren. Vervolgens nog deze bijzonderheden, dat ook in den zoo befaamden grafkelder te Luxor, die door Lord Carnavon is openge legd, van den ouden Egyptlschen heerscher Toet-Ank-Amen, in het begin der opgravin gen een uit kostbaar metaal /vervaardigd dambord werd gevonden. De Phoeniciërs hebben dit spel waar- schyniyk naar Griekenland en Turkye overgebracht. Te oordeelen naar hetgeen Herodotus, Aristoteles, Plato e.a. wijsgeeren er in hun werken van hebben gezegd, viel het vooral in Griekenland een goede ont- ontvangst ten deel. Er bestaat 'n oude Grieksche sage, door Plato medegedeeld, waarin God „Hermes" de vader van het damspel wordt genoemd. Deze Godheid daagde „Selene" (de maan) uit tot het spelen van een damparty en de inzet was 5 dagen. God „Hermes" won deze party en voegde zyn winst by de reeds in zyn bezit zynde 360 dagen, waardoor het jaar tot 365 dagen werd uitgebreid. De Grieken noemder. het spel „Petteia". Toen Griekenland deel uitmaakte van het Byzantynsche Ryk, namen de Romeinen het spel spoedig over. Vandaar kwam het onder de Mooren, die het weer op hun beurt naar Spanje overbrachten waar het met „el juego de las damas" werd betiteld. Ten opzichte van de verspreiding van het damspel hebben de vele oorlogen ln de Oud heid en Middeleeuwen dus ook eenlg goeds verricht. Een Moorsch schaakspeler heeft het spel toen moeiljjker gemaakt, door eep party samen te stellen, die met 12 schyven aan iedere zyde op 64 ruiten (op het schaakbord dus) moest worden gespeeld. Dit nieuwe spel werd ln den loop der eeuwen over geheel Europa verspreid, en het was ln de 15de eeuw, dat het reeds vry algemeen bekend was geworden. Ten slótte wijzigde ln 1723 een te Parys wonende Pool het opnieuw, en wel door 20 stukken aan belde zyden te geven en op honderd velden te laten spelen. Het spel werd daardoor veel en veel Inge wikkelder dan het spel op 64 ruiten door het grootere, thans ontelbare aantal combinatie- mogeiykheden. Omstreeks dezen tyd werd het damspel ook door Fransche en Hollandsche kolonisten in Canada en de Ver. Staten van Noord-Amerika bekend en algemeen oeoefend. Een gebrek kleefde het spel nu nog maar aan. Men speelde n.l. zooals men zelf dacht, dat het beste was. Herhaaldelflke oneenlgheden tusschen. de spelers onderling waren hiervan het gevolg, hetgeen de onwikkeling van het spel natuur- ïyk niet ten goede kwam, totdat ln 1770 on geveer de bekende Fransche dammeester Manoury hieraan een einde maakte door een algemeen reglement vast te stellen, waaraan ieder zich te houden had. Dit heeft tot ge volg gehad, dat men thans op enkele kleine wyzigingen na, over de geheele wereld volgens één en hetzelfde reglement speelt. WU meenen dan ook aan de hand van bovenstaande feiten onzen vraag „Is het dam spel de oudste sport" bevestigend te kun nen beantwoorden. De wedstrijden om het pers. kampioenschap le klas Ditmaal mag wel als een byzonderheid worden vermeldt, dat alle T. E. P.-ers hun partijen ln winst wisten om te zetten. Een verrassenden uitslag bracht de party-G. ZeeuweN. Somers. Zooals reeds* gemeld, mag een speler als eerstgenoemde, zeker tot een van de ernstigste candidaten voor het kampioenschap gerekend worden. Jammer- ïyk verloor hy door een oogenblik van dam- blindheid, deze party, die zeker voor beide candidaten belangryk was. De overige partyen verliepen als volgt: G. Rump wint van J, Victoor, J. Willemse verliest van P. Hollenberg, P. Mul wint van G. Warmerdam. Vrijdagavond zullen de wedstrijden weder om worden voortgezet ln het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. 2e klasse In deze afdeeling kwam 1 party tot een uitslag. J. Lucas won van M. Veenendaal. De uitslagen van de onderlinge competi tie, 2e afdeeling, zyn als volgt: J. Valk remise met Th. Kurvers, W. Besselink re mise met B. v. d. Kroft, N. Koedooder wint van J. Valk. De partyen W. v. d. Steeg—W. Besselink en J. BesselinkB. v. d. Kroft, moesten worden afgebroken De stand na de 11e ronde is op heden als volgt: gesp.gew.rem.verl.pnt. N. Koedooder 13 9 1 3 19 J. Besselink 9 5 4 10 Th. Kurvers 10 4 1 5 9 W. v. d. Steeg 4 4 8 B. v. d. Kroft 5 3 1 1 7 W. Besselink 5 2 2 1 6 J. Scheurs 2 1 1 2 H. Aalst 1 1 2 J. Valk 3 I 2 1 H. v. d. Ham, J. Heger en De Nys geen punten. De party P. Hollenberg—J. Lucas voor de 1ste afdeeling. moest worden afgebro ken en wordt Maandag aanstaande voort gezet. Vrydag had de laatste wedstrUd voor de 2e klas plaats S.D.O. 1St. Bavo 2. S.D.O. kwam met. 2 Invallers uit, St. Bavo met 6 spelers. Hieronder volgt de gedetaileerde uitslag: S.D.O. 1 St. Bavo 2 M. HomburgJ wyers W. MulBoukarck n.o. C. Mul—H. v. Erf M. BUnsdorpC Florls n.o. J. HoesB. Willemse n.o. M. Marchand Jr.—Th. Warmerdam B. RondeB. v. d. wyden P. PeetP. de Haas H. v. d. MeyB. Samson n.o. J. MolP. Does 0-2 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 0—2 2—0 2—0 14—6" voor S.D.O. 1. 't Is een raar voorjaar geweest. Of eigenlijk was het nog maar de winter, maar daar leek het nu heelemaal niet op. Alleen de eerste weken van Maart kreeg men nog even gauw ten afscheid een flinken por van den grauwen, killen wintervorst en toen was het dan toch uit- ook. De rheumatieklijders en winter teenridders lachen weer, want 't begint op echt voorjaar te gelijken. Wat dat met paardensport te maken heeft Wel. vraag het den jachtruiters, dien heeren met hun roode rokken en hooge hoeden. Zij zullen u kunnen vertellen van tal van mooi opgezette jachten achter de meute yan de Kon. Ned. Jachtvereeniging.die niet door gingen, vanwege de onbegaanbare terreinen. Al die kletsnatte klei was plotse ling kei-hard bevroren en dus niet geschikt om door de edele jachtpaarden te worden begaan. Nu de wind is gedraaid, moeten allen, zoowel jagers als paarden en honden hun schade inhalen en op meerdere plaatsen van ons land snellen de vlugge honden voor de snuivende paarden uit het jachtveld geleidend door Neerland's mooiste dreven. Op Engelsch voorbeeld zullen 27 en 28 dezer maand te Arnhem de traditioneele point-to-points worden gehouden door de afgevaardigden der verschillende Neder- landsche hunting-clubs. Dat zijn altijd aar dige wedstrijden en we hopen daarop t.g.t. nog terug te komen. Een van de voormannen op het gebied van het jachtrijden is zonder twijfel wel steeds geweest de heer Westerouën van Meeteren. Als secretaris der K.N.J.V. heeft hij veel en goed werk verricht. Hij heeft getoond ook als secretaris der Commis sie voor Ruitertoerisme van den A.N.W.B. organisatorisch talent te bezitten. Een bewijs hiervoor is wel de benoeming van den heer v. Meeteren tot Directeur der afdeeling toerisme van den A.N.W.B., welke functie vacant was gekomen door het overlijden van den heer Stork. Al beginnen dit jaar de concoursen-hip- pique reeds vroeg en dan zelfs in vrij groot aantal opeens, tot nu toe is daarvan nog niets te bespeuren en houdt men zich bezig door langzaamaan de paarden te gaan voor bereiden op het komende werk. Waar echter den geheelen winter door wedstrijden wer den gehouden, dat was door de Zuid-Ho!- landsche Jachtvereeniging. Hier was de stuwkracht de actieve heer van Hoboken, die den wintertijd niet op vaderlandsche wijze wilde verknoeien, doen juist gebruiken om de amazones en ruiters reeds voor te bereiden door onderlinge wedstrijden voor de concoursen, die op komst zijn. Niet alleen is de animo voor deze onder linge wedstrijden zeer groot, maar ook heeft de heer v. Hoboken daardoor o. a. bereikt, dat men blijft oefenen en dat men zonder juist groote kosten te moeten maken om groote wedstrijden te bezoeken zich toch kan voorbereiden. De kans op succes is dan later grooter en die op een slecht figuur, waar een ruiter nu niet direct op gesteld is, tninder. Zijn deze wedstrijden zeer nuttig als voorbereiding van den ruiter voor onze Nederlandsche concoursen-hippique, ook moet iets gedaan worden voor onze ruiters, die naar de plannen van den Ned. Hippi- schen Sportbond ons land te Los Angelos zullen moeten vertegenwoordigen. Daartoe zullen, voorzoover het de springruiters betreft, onze nationale en internationale springconcoursen worden gebezigd, terwijl de verschillende cross-countries en samen gestelde wedstrijden en dressuurproeven uit te schrijven door de Kon. Militaire Sport vereniging de overige ruiters de noodige routine zullen moeten geven. Op een vraag van den Inspecteur der Cavalerie, hoeveel officieren zich bereid verklaarden met één ot meer paarden zich ter voorbereiding op te geven, meldden zich niet minder dan 14 ruiters met 22 paarden voor den samen- gestelden Wedstrijd, 6 ruiters met 7 en 6 ruiters met 9 paarden resp. voor de Dressuur- proef en het Zware Springconcours. Hier naast verwacht men nog een opgave van burgerruiters en reserve-officieren. De animo om zich en de paarden voor te bereiden is zeer groot, doch men stelt al spoedig de vaderlandsche vraag „Wie zal dat betalen, zoete, lieve Gerritje Als men dan hoort, dat el- in dezen slechten tijd voor de overtocht van een team 50.000 gulden noodig is hetgeen wel te laag zal zijn en bovendien nog niet rekening houdt met de te maken kosten aan de overkant, dan moet eigenlijk iedere paardenman de ver zuchting slaken die vijftig duizend gulden zou hier te lande toch zoo goed besteed kunnen worden, want er is nog zoo enorm veel te verbeferen. Er moet eerst eens een eind komen aan de verwildering. De Fede ratie van Nederlandsche Rijscholen werkt in die richting ook al aardig mede en 't is te wenschen, dat zij succes moge boeken. Welke waarde heeft het dat enkele ruiters een Olympisch Kampioenschap behalen, indien het gros van paardrijdend Nederland geen flauw idee van goede rijkunst heeft en te paard zit als kromme hoepels en de bekende zoutzakken? Die ruiters, die in 1924 en 1928 de eer van ons land op bijzonder fraaie wijze hebben hoog gehou den. waren eigenlijk geen representanten van een goed-paardrijdend volk, zij gaven met den stand van de rijkunst in Nederland weer, 211 waren een paar loffelijke uitzon deringen, die echter toen ter tijd nog geen school hadden gemaakt en nu ook nog maar enkelingen achter zich tellen. Dikwijls hebben we er reeds op gewezen, dat er in Nederland één groote organisatie diende te komen, die de fouten in de rijkunst herkende en dan de wedstrijd-programma's zóó inkleedde, dat zij tot leenng strekken moesten. Zoo'n organisatie moest éénheid in de rij kunstige opvattin® van militaire burgers en landelijke ruiters kunnen brengen. Men zoude daarvoor gerust als voorbeeld het werk der Ned. Federatie van landelijke rijvereenigingen kunnen nemen. Wat wist zij niet in korten tijd te bereiken En hoe zorgt zij er voor met alle krachten, dat er nooit achteruitgang te bespeuren valt. Zij waakt actief voor haar leden en zoo is b.v. nu weer uitgegeven een tweetal dressuur proeven, één voor afdeelingen en één voor personeele wedstrijden. Alle andere program ma's zijn dit jaar verboden. Dat is tenminste werk Toen vorig jaar bleek, dat door de landelijken bepaalde neiging bestond tot het maken van grove fouten, heeft men ge meend onmiddellijk te moeten ingrijpen en het mogelijke kwaad tegen te gaan door zulke programma's uit te schrijven, die juist zulk kwaad tegengingen. Op die wijze kan men opbouwend werken. Een heksenproces te Stade Te Stade aan de Elbe Is een proces afge wikkeld, dat een voorbeeld geeft van duister bygeloof in den tegenwoordigen tyd. Het gaat hier om een brandstichting in het dorp Fredensbeck, waaraan de bezittin gen van den landbouwer Höft ten offer vie len en waarby twee men&chen om het leven kwamen. De aanslag gold de moeder van den landbouwer, die in de omgeving als „heks" werd aangeduid. De daders zyn een handelaar Tiedemann en een landbouwer Meyer. Belden bekennen en geven toe vast aan heksen te gelooven. Meyer was van meening, dat de ziektege vallen onder zyn vee te wyten waren aan den invloed der oude vrouw Höft. De daders hadden slechts de heksenboeken willen ver branden en hadden niet aan de menschen- offers gedacht. Tiedemann werd tot 4 jaar en Meyer tot 2J4 jaar tuchthuis veroordeeld. Beiden verliezen voor 5 Jaar hun eere rechten. Verschillende schepen benevens een tweetal etalageruimten door de dieven bezocht Gedurende den afgeloopen Zaterdag en Zondag zyn in eenige schepen in de Rotter- damsche havens eenige diefstallen gepleegd, waarschyniyk alle door denzelfden dader, daar telkens op geheel dezelfde wyze, ni. door den koekoek van de roef open te maken, toegang tot de schepen is verkregen. Zaterdagavond zyn een tweetal Rynsche- pen in de Parkhaven bezocht. Op de „Amical" van den schipper F. de Ruyter werden eenige kleedihgstukken en wat geld vermist. Op de „Dauphin" van schipper J. Tillema werden eenige gouden voorwerpen en wat geld gestolen. Zondag is ingebroken in het Rynschtp „Ratti" liggende in de Spoorweghaven. Hier was de buit grooter: eenige honderden gul dens en waardevolle sieraden. De rivierpolitie heeft een onderzoek inge steld. - Voorts zijn denzelfden avond een tweetal -étalages van den -manufacturier C. J. S. aan cl en Nieuwen Binnenweg opengebroken, waar de dieven een party heerenmode-artikelen ter waarde van f 350 hebben weggenomen. 1 Vrouw aangerand en doodeiyk gewond. In de Belgische grensgemeente Stabroeck heeft zich een afschuweiyk drama afge speeld. Op den weg van het dorp naar de grens werd de 40-jarige herbergierster S. de Backer plotseling overvallen door een mans persoon, die haar op vreeseiyke wijze mis handelde Daar dit in een ommezien was ge beurd, kon de dader de vlucht nemen en wist men niet, wie de moordpoging bedreef. Door toegeschoten omwonenden werd de vrouw opgenomen en onmiddellijk de politie en een geneesheer gewaarschuwd. De vrouw bleek levensgevaarlijk gewond en werd ln alleryi naar een ziekenhuis vervoerd. In middels begon de politie een jacht op den brutalen aanrander, die de vlucht genomen had. Meende men eerst, dat deze over. de grens gevlucht was naar Nederland, spoe dig bleek dat niet het geval te zijn. Hy werd gesignaleerd naby een boerdery, die dan ook door de politie omsingeld werd. Toen de moordenaar merkte, dat hy niet uit de handen der politie kon biyven, heeft hy zich voor een juist passeerende tram ge worpen en werd daarby levensgevaariyk ge wond. De politie nam hem op en vervoerde hem naar het ziekenhuis, waar hij by aan komst overleed. Het treurig drama verwekte tot in den verren omtrek van de grens groote con sternatie. Een ijzeren balk dwars over een spoorweg gelegd. Zaterdagavond om ongeveer half 9 be merkte de machinist van den trein Enschedé Lochem enkele kilometers van het station Lochem, dat de locomotief tegen Iets dat op de lyn lag, stootte. Nadat hy aan het sta tion Lochem daarvan had kennis gegeven, heeft uitgezonden personeel naast de lyn een zware yzeren zgn. dubbelspoor aange troffen, vermoedeiyk afkomstig van de wer ken aan het TwenteRyn-kanaal. Doordat de binnenkomende trein langzaam reed, zyn er geen ongelukken gebeurd. Ongeveer een uur later zou de D-treln naar Duitschland hebben moeten passeeren. Had de versper ring er dan nog gelegen, dan zouden er ern stige dingen zyn gebeurd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ernstig ongeluk te Ilocnsbroek. Toen men gistermorgen in het slachthuis van den heer E. te Hoensbroek bezig was varkens te dooden, heeft de 25-jarige knecht P. C., die het derde varken wilde schieten, door een ongeluk zichzelf getroffen. De twee andere knechten, die bezig waren met an dere werkzaamheden, zagen C. tot de deur gaan, terwyi hy nog stamelde: „Ik heb mij Eeschoten". Eén van de knechten snelde, naar de „Tel" meldt, naar hem toe om hem te helpen, doch het slachtoffer zakte in el kaar en gaf den geest. Een terstond ontbo den geneesheer moest den dood constatee- ren. Het schot was den man door het hart gegaan. De beide knechten, die met hun werk bezig waren, hebben niet gezien hoe het ongeluk zich heeft afgespeeld. Een tra gische bijzonderheid van dit ongeval is dat het slachtoffer heden in het huwelyk zou treden. Dienstbode verdronken Gisteravond is uit het Linthorst Homan- kanaal te Belle» het iyk opgevlscht van de 21-jarige dienstbode W, Kulk, in dienst betrekking op de stichting „Beileroord". zy keerde op de fiets van een bezoek terug, doch schynt, door den mist misleid, in het water te zijn gereden. De fiets is nog niet teruggevonden. Kortere werktijd en meer salaris geëischt Een gisteren te Utrecht gehouden demon stratief congres van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft na een inleiding van den heer L. W. Peterse, lid van het hoofdbestuur, over: De rationalisa tie in het trambedryf, de volgende motie aangenomen Het groote demonstratieve congres der Nederlandsche Vereeniglng van Spoor- en Tramwegpersoneel, samengekomen op 23 Maart 1931 ln het N. V.-Huis te Utrecht, ge hoord de uiteenzettingen, overwegende, dat de maatregelen, die door de spoor- en tram- wegmaatschappyen in de laatste jaren zyn genomen op het terrein der rationalisatie weliswaar financieel voordeelig voor deze ondernemingen mogen zyn, doch deze voor- deelen schier uitsluitend op het personeel worden verhaald ln den vorm van: veel intensiever arbeid, doordat-by toe genomen vervoer het aantal te werk ge stelden is verminderd; geringere promotiekans; ongewenschte plaatsing in andere werk zaamheden dan aan de functie verbonden; ongevraagde pensionneering vóór den 65-jarigen leeftyd; ontslag; het in dienst houden in los-dienstver- band in plaats van met vaste aanstelling: het laten dienst doen zooveel mogelijk tot de uiterste grenzen van de bepalingen van het AR.D. en het tramreglement; invoering van werkmethoden, waardoor de arbeid eentonig en geestdoodend wordt; overwegende, dat rationalisatie moet zyn een middel om den arbeid te vergemakkeiy- ken en het resultaat daarvan te vergrooten en niet een middel om slechts grootere las ten op de werknemers te leggen; spreekt als zyn oordeel uit, dat tegenover al deze ongunstige beïnvloedingen van de arbeidsvoorwaarden van het spoor- en tram wegpersoneel als compensatie mag worden verlangd een aanmerkelijke verkorting der arbeidstijden en een verbetering der sala- rieerlng; besluit met alle kracht voor een wyziglng van de dienst- en rusttyden van het geheele spoor- en tramwegpersoneel in dezen zin en voor betere salarisregelingen te gaan werken en roept het geheele spoor- en tramwegper soneel op allen steun aan deze actie te ver- leenen. - - De waarborgen De commissaris van de Koningin in Noord- Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, die optreedt namens de prov. Noord-Holland, de ge meente Amsterdam en de Gooische gemeen ten, is met den voorzitter van Stad en Lande van Gooiland, den heer E. Luden, tot over eenstemming gekomen ter zake van de waarborgen onder welke het natuurreservaat als zoodanig in stand zal kunnen worden ge houden. zy zullen na bekrachtiging van de leden Van Stad en Lande, de Staten en de gemeenteraden als volgt in de statuten en stichtingsacte worden opgenomen: „De koopster zal de terreinen ten eeuwi gen dage ongeschonden als natuurreservaat In stand houden en verbindt zich daartoe tegenover de koopster die terreinen niet als bouwterrein te exploiteeren of te doen ex- ploiteeren, noch den eigendom van die ter reinen geheel of gedeeltelijk over te dra gen, noch daarop een recht van erfpacht of opstal te verleenen, dan wel andere zakeiyke of persoonlijke rechten, die tengevolge zou den kunnen hebben, dat Serden gerechtigd zouden zyn bedoelde terreinen als bouwter rein te exploiteeren In afwyking hiervan is vervreemding van kleine gedeelten der terreinen toegelaten, doch alléén indien die vervreemding aan de bestemming der gezameniyke terreinen der Stichting als natuurreservaat geen afbreuk doet, dan wel deze beter aan hun bestem ming kan doen beantwoorden. Van elke vervreemding, als in de vorige alinea bedoeld, moet door de Stichting bin nen een maand 11a die vervreemding aan de verkoopster mededeeling worden gedaan on der toezending van een afschrift der akte van vervreemding. Indien tusschen partijen geschil mocht ontstaan over de nakoming dezer bepaling, zal daarover in hoogste ressort worden be slist door drie scheidsmannen, door partijen in onderling overleg aan te wyzen, en by gemis van overeenstemming over de keuze door den bevoegden rechter te benoemen en welke scheidsmannen als goede mannen naar biliykheid zullen oordeelen en beslis sen". Deze waarborgen zullen worden toege voegd aan het artikel, dat het doel der Stichting Het Gooisch Natuurreservaat als volgt vastlegt: De Stichting heeft ten doel: a. de instandhouding van het natuur schoon in het Gooi door de verkrijging van aldaar gelegen terreinen, teneinde deze ten eeuwigen dage ongeschonden als natuurre servaat te behouden. b. aan het publiek door vrijen toegang tot die terreinen, onder eventueel te stellen be palingen, het genot van dat natuurschoon te verzekeren. Wijziging in dit artikel (ge naamd artikel 2) ls uitgesloten. De statuten der Stichting kunnen overi gens slechts worden gewijzigd krachtens be sluit van een vergadering van het bestuur, genomen met drie vierde der uitgebrachte stemmen en onder goedkeuring van Gede- outeerde Staten van Noord-Holland. Tenslotte is ook nog een waarborg opge steld voor het geval in weJke de Stichting ontbonden wordt. Deze luidt: „De Stichting kan worden ontbonden in dien een besluit daartoe wordt genomen èn door de Provincie èn door de gemeenteraden. Aan de bezittingen der Stichting moet als dan eene bestemming worden gegeven, wel ke in overeenstemming is met het in artikel 2 der Statuten omschreven doel." Onze Romeinsche correspondent meldt: Voor de viering van het XVe eeuwfeesi der Kerkvergadering van Ephesos, welke Maria's Goddelyk Moederschap tot dogma verhief, is het volgende programma defini tief vastgesteld Groote en talryke bedevaarten zullen ge houden worden naar de Basiliek van Mar a de Meerdere, waar, ter herinnering aan deze Kerkvergadering, door Paus Sixtus III in 436 de monumentale triomfboog werd opge- rleht, welke in mozaïek eenige scènes van Christus' leven op aarde en een beeltenis van Maria als Moeder Gods draagt als ook naar de catacomben van Priscilla, waar een wandschildering van de H. Maagd mei het Kindje de oudste welke wy kennen (He eeuw) vereerd wordt. De feesteiykheden zullen geopend worden met een Italiaansch nationaal Maria-Con- gres, waarvan de voorbereidende vergade ringen der Katholieke Actie, der priester- en der Maria-vereenigingen op 3, 4 en 5 Mei, de plenaire zittingen op 6, 7, 8 en 9 Mei zul len plaats hebben. Voor de laatste is de kerk van S. Bernardo alle Terme aange wezen, waar negen bekende redenaars, bijna uitsluitend bisschoppen, het woord zullen voeren over het groote geloofspunt der Kerkvergadering van Ephesos, „Maria, Moe der Gods". De sluiting van het Maria-Con- gres zal plaats hebben op 10 Mei in de Ba siliek van Maria de Meerdere met een Pon tificale Hoogmis in Byzantynschen ritus. De bedevaart, ter gelegenheid der „Rerum- Novarum"-herdenking, welke in de volgende dagen gehouden wordt, zal in den avond van 17 Mei eveneens in de Basiliek van Maria de Meerdere met een plechtig Te Deum geslo ten worden, om meteen daarna over te gaan in een huldebetuiging aan de Moeder Gods. 31 Mei wordt, steeds in dezelfde Basiliek, de Katholieke Italiaansche jeugd toegewijd aan Maria. 22 Juni eindeiyk, verjaardag van de af kondiging van het dogma, zal een grootsche plechtigheid in tie Basiliek van Maria de Meerdere plaats vinden, waaraan het H. Col lege en alle te Rome verbiyvende hooge geesteiyken zullen deelnemen. De Paus zal hierby echter niet aanwezig zijn zooals men aanvankelük verwachtte doch ver tegenwoordigd worden door Z. Em. Kardi naal Van Rossum. Onze Romeinsche correspondent schryft ons: De oproep van Mgr. Bauer, aartsbisschop van Zagreb aan zUn geesteiykheid en ge- loovigen, om 19 Maart, op den feestdag van den H. Jozef en den daarop volgenden Zon dag een algemeenen biddag te houden voor de katholieke Slovenen en Croaten, die na den oorlog onder Italiaansch bestuur kwa men en op vreeseiyke manier te ïyden heb ben de fascistische terreur, heeft, vooral doordat de bisschoppen van Belgrado, Lub® jana, Serajevo en Dubrovnik een zelfde op* wekking tot hun diocesanen richtten, een onverwacht groot gevolg gehad. Alle kerken en vooral de kathedralen, waar de bisschoppen zelf een Pontificale Hoogmis opdroegen, waren geheel inet ge- loovigen gevuld, en na de lezing der bis- schoppeiyke brieven, gevolgd door een kalme, met feiten gestaafde toespraak, wer den gemesnschappelyke gebeden gestort voor het uitgestelde Allerheiligste. Bijzonder tj-effend was de plechtigheid te Zagreb door de deelname der 140.000 Croa ten en Slovenen, die Italië hebben weten te ontvluchten en thans zonder werk, zonder middelen, in groote concentratiekampen ee 1 ellendig leven leiden. In de groote steden hadden na de kerke- ïyke diensten demonstraties tegen Italië en vooral tegen het fascisme plaats, welke, om diplomatieke verwikkelingen te 'voorkomen, door de politie verboden werden. De betoo- gers gingen dadeiyk uit elkaar. Incidenten vor.den niet plaats. Ten teeken' van rouw waren in heel Joego-Slavië alle gelegenhe den varf vermaak gesloten en werd nergens muziek gemaakt. In Istrië waren dooi' de Italiaansche re geering uitgebreide politiemaatregelen ge nomen om de daar wonende Slovenen en Croaten te beletten aan den biddag deel te nemen. De fascistische pers heeft een waar ge huil aangeheven tegen het Vatlcaan, dat weigerde dezen biddag te verbieden, en te gen de Oss. Rom., die om begrüpeiyke re denen geen woord aan heel de kwestie wijdde. 2 PCT. ANTWERPEN 1903 Trekking 10 Maart 1931 Uitgeloot zijn de volgende series: 1862 2389 2718 4208 4261 4791 5255 5617 563:: 6715 6858 7074 7721 8279 9481 9783 10191 1359 1965 2027 2231 3336 3848 4120 4179 4265 4846 5421 5656 5875 6186 6531 6997 8529 8822 9038 9985 30010 861 1770 2034 248;' 2886 3897 4162 4365 5631 5918 7586 8672 8757 8782 8986 9027. S. 13386, N. 4, fr. 10.000. S. 16997, N. 20. fr. 1000. S. 17074, N. 22, en S. 38782, N. 12 elk betaalbaar met frs. 500. De vo'gende elk met frs. 250: S. 4261 N. S. 10191 N. 25, S. 12231 N. 24, S. 13848 N 21. S. 14126 N. 6, S 25728 N. 13, S. 25728 N. 13. S. 25728 N. 16, S. 29015 N. 10, S. 30010 N. 22. S. 38672 N. 1. De volgende elk met frs. 200: S. 2389 N. 1. S. 2718 N. 8, S. 5632 N. 20. S. 12231 N. 25. S. 156-56 N. 15, S. 16997 N. 4, S. 18529 N, 3. 23832 N. 10, S. 23832 N. 17, S. 24427 N. S 27567 N. 9, S. 27654 N. 15, S. 29933 N. 20. S. 30010 N. 13, S. 30861 N. 24, S. 35918 N. 11. De volgende elk met frs. 150: S. 1862 N. 5. S. 5632 N. 13, S. 6715 N. 10, S. 12027 N. 22. 5. 12231 N. 11, S. 15875 N. 14, S. 27459 N. 7, S. 27567 N. 7, S. 27654 N. 16, S. 29933 N. 6, S. 30861 N. 2, S. 32488 N. 1, S. 35631 N. 4. S. 35631 N. 13, S. 35631 N. 22, S. 35918 N. E. S. 37586 N. 8. Alle overige nummers der bovenstaand series elk met frs. 110. VERWOESTE GEBIEDEN 4 pet. 1931 Trekking 2 Maart 1931. Uitgeloot serie 138154, waarvan serie 13815 no. 14 a, 500.000 frs. Alle overige nummers van bovengenoemd serie z«n elk betaalbaar met 250 frs. VERWOESTE GEBIEDEN 5 pet. 1923 Trekking 20 Maart 1931 Serie 70794 no. 3 is betaalbaar met fis 500.000, serie 316.011 no. 3 met frs. 100.000 serie 223.192 no. 2 en serie 253075 no. 2 ell- met frs. 50.000, de andere nos. dezer sen elk met fr. 550.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7