Buitenlandsch FEUILLETON derde blad DE GRUWELIJKE GELOOFSVER VOLGING IN RUSLAND DE DROOMER t DINSDAG 24 MAART 1931 BLADZIJDE 1 204 kerken, 5 kloosters en 31 synagogen gesloten - Geheime eeredienst op zolders of in den kelder De verjaardag van het fascisme in Italië De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie De tekst der overeenkomst De politieke crisis in Nieuw Zuid-Wales Verzoek, om den gouverneur terug te roepen? De toestand in Engelsch-Indië Snowdens toestand verbeterd De Oustric-affaire Oud-minister Péret in beschuldiging? Nat.-soc. gestraft Gemengde cBuitenlandsche cBerichten Katholieke naastenliefde RADIO-OMROEP De nalatenschap van een bedelares Een groote nalatenschap Aanslag op een gezant Jaarlijks 100.000 dooden bij verkeersongevallen Het verongelukken van de „Royal Scot" KORT NIEUWS BOEKBESPREKING u. Buiten de drukte der wereld voltrekt zich M Sovjet-Rusland een strijd, welke doelbe wust en met succes den godsdienstigen krondslag van de Russische volksziel ver hoest. Als een zware hamer dringt de actie der Boddeloozen op de geloovigen in, die ver murwd en schuw zijn geworden door den iarenlangen strijd, welken zij op leven en Good tegen het dialectisch marxisme voeren, Gat hun den godsdienst der liefde wil ont- hemen Zonder veel opzien te baren heeft men 'li December en Januari 204 kerken, 5 kloosters en 31 synagogen gesloten. Te Mal kop is behalve de orthodoxe kathedraal ook Ge katholieke kerk aan den eeredienst ont trokken en voor profane doeleinden inge- Ncht. Te Leningrad is de Verrijzeniskerk gesloten, welke gebouwd werd op de plaats, haar tsaar Alexander II ten offer viel aan Gen bomaanslag der Volks-socialisten. De kan de buitenzijde aangebrachte gedenk platen werden verwijderd en door andere Vervangen, welke de ontwikkelingsgeschie- Genis der Volks-socialistische partij en de hamen der moordenaars van den tsaar ver heerlijken. Volgens een besluit der regee- Wng is de Verrijzeniskerk ter beschikking Resteld van het verbond van voormalige po litieke tuchthuisboeven, die daar een bios coop voor revolutionnaire films ingericht «ebben. Gruwzame wreedheden. Evenals de christelijke godsdiensten staat hok de joodsche aan ruwe vervolging bloot. Te Kiew b.v. zijn thans alle synagogen ge sloten. Rabbi Abramski van Slutzk (gou vernement Minsk, Wit-Rusland) is naar Si berië verbannen. In de Gepeoe sneed men hem met geweld den baard af en zijn «chaam werd zoo lang met gloeiende naal- Gen gestoken, tot hij er uitgeput bij neer viel. Te Armawir, Roskow a. D., Kiew, Rarken *n Wjasjma werden den orthodoxen pries ters, wien de regeering de uitoefening van hun ambt verboden heeft, mishandelingen toegebracht, welke niet nader te beschrijven ?ijn. Sovjet-ondergeschikten (en wie is dat *h het huidige Rusland niet?) die men ook slechts van een enkel kerkbezoek kan be schuldigen, worden onmiddellijk ontslagen 6h ter „verbetering" naar het boschgebied kan de Karelische grens gezonden, om hout te hakken en voor den uitvoer klaar te maken. Op Zon- en feestdagen, welke op kich zelf beschouwd natuurlijk afgeschaft *9n, durft slechts zelden iemand den Gienst in een kerk bij te wonen. Daaren tegen zijn door de week, als de commu nisten niet zoo'n scherpe controle uitoefe nen, de kerken, welke nog open zijn, goed t>ezocht. Alleen vertrouwen de kerkgangers eikaar niet meer. Want niemand weet, of Sljn buurman een spion of een eerlijk ge minde geloovige is. Uit de particuliere woningen zijn de hei ligenbeelden bijna heelemaal verdwenen; Men houdt ze verborgen onder het hoofd kussen en in koffers en haalt ze slechts °hder het morgen- en avondgebed te voor schijn. In het verborgen brandt evenwel nog Menige olielamp voor een heiligenbeeld, dat Verstopt is achter kisten op zolder of in Gen kelder, waar buren en geestverwanten Gikwjjls tot een gezamenlijk gebed bijeenko men. Dit alles herinnert aan den tijd der catacomben, welke in het tegenwoordige ^Usland is teruggekeerd. De monniken verjaagd. Verder werden vijf monnikenkloosters op geheven. In 1929 heeft men aan de mon niken eerst de kerk ontnomen, vervolgens Ge cellen en den refter. Op verzoek der bevolking liet men hen echter op hun gron- Gen, welke in landbouw-perceelen werden Veranderd. Naar beste willen en geweten hebben de monniken twee jaar lang him opbrengst aan Ge Sovjet afgeleverd en de staat was te vreden. Nu heeft men him ook het recht om Gen grond te bewerken ontnomen. Op hes eind van het vorig jaar werden de onroe rende goederen der monniken gewelddadig Mj de gemeenschappelijke landbouwbedrij ven gevoegd, en de voormalige bezitters moesten, zonder ook maar een enkel stukje Mood mee te nemen, het land in trekken, Geo maar op goed geluk af. Aan de bevolking is onder bedreiging, dat m achter den Poolcirkel gebracht worden, Verboden, den monniken onderdak te ver schaffen. Een deel hunner heeft zich naar ischny-Nowgorod en Moskou begeven, om °P de grafsteden der heiligen en martela ren hunner kerk te sterven of achter de Midoordrlngbare muren der Lubjanka-ge- Vangenis van de Gepeoe de rest hunner da- Sen te slijten. De overigen gaven er ae Voorkeur aan in de bosschen een onderkr.- men te zoeken, om daar evenals de kluize naars van vervlogen eeuwen, in holen te V'onen en zich met boschvruchten te voe den. Maar slechts weinigen zullen hun doe) eereiken, want de Gepeoe heeft patrouilles uitgezonden, welke hen van de vaderland- sche bosschen verwijderd houden. Zal de wereld ooit vernemen, hoe deze martela ren zijn omgekomen in de besneeuwde laag landen van het gouvernement van Wladi- mir? Toch leeft de Kerk! En toch leeft de Kerk in Rusland! On danks enorme inspanning kon het regee- ringsapparaat de organisatie der Russische kerk niet breken. Het opperste kerkelijke gezag ligt in handen van den metropoliet Sergius, die energiek, met aanwending van zijn gansche kracht en autoriteit, een held- halftigen strijd voert voor het behoud der Kerk en de geestelijkheid In tegenstelling met in het buitenland verspreide geruchten, is de autoriteit van den metropoliet in de kringen der orthodoxe geloovigen niet ge schokt. Trouw het voorschrift van den af gestorven patriarch Tichon volgend, heeft hij de kerk van het politieke strijdperk te ruggedrongen en de weg, welken hij tegen woordig bewandelt, is in deze omstandighe den de eenig begaanbare De nieuwe belastingwetgeving, waardoor de Kerk totaal aan de willekeur van den Staat is overgeleverd, zal er ongetwijfeld toe bijdragen, de zichtbare organisatie der Rus sische kerk te vernietigen, want de strijd wordt met ongelijke wapens gevoerd. Door de nieuwe wet zal de Kerk in de catacom ben gedreven, maar nooit heelemaal ver nietigd kunnen worden, want de aanwas van priesters kan zelfs door de almachtige Ge peoe niet tegengehouden worden. In dit op zicht zijn de offers der Russische kerk en haar geloovigen onovertroffen. Maar toch is de toestand der Kerk zeer, zeer ernstig. Het strijdprogram der goddeloozen wordt onweerstaanbaar doorgevoerd, het sluiten van kerken gaat regelmatig voort, evenals het uitroeien van de geestelijkheid. Maar voor de toekomst is vooruit gezorgd...." Gevangenen worden verkocht De vroegere Russische officier P. Kalenouk heeft eenige merkwaardige gegevens bekend gemaakt, die hij ontleend heeft aan 't dag boek van Wassily Swefcschnikow een officier van de luchtvaartafdeeling van het Roode Leger, die van Januari 1928 tot einde 1930 in het concentratiekamp van Kemj op de Solovietsky-eilanden gevangen zat en die naar het buitenland wist te ontsnappen. In Noord-Rusland bevinden zich 40.000 Russen in gevangenschap. In Juli 1929 be droeg dit aantal 20.000. Telkens werden er nieuwe transporten uit de Russische gevan genissen aangevoerd om dwangarbeid te gaan verrichten. De meesten worden naar de west kust van Moermansk gebracht dicht bij de grens van Finland en anderen weer naar het zuiden van Petrosawodsk. De commandant van het concentratiekamp verkoopt vaak de gevangenen aan de houthandelaars. De burgerbevolking wordt daardoor werk loos; voor de gevangenen beteekent een der gelijke verkoop een zekere lotsverbetering, omdat de kost en inwoning bij de Kareliers beter is dan in de concentratiekampen. Soraka is het middelpunt van de houtin dustrie op de Solovietsky, De gevangenen werken er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat onder een temperatuur van vaak meer dan 20 graden onder nul. Gewapende op zichters houden streng toezicht. Het gebeurt soms dat er tientallen gevangenen bevriezen. Als de gevangenen zijn teruggekeerd in de barakken hoort men na een of twee uur het gekerm der menschen wier ledematen be vroren zijn. In het hospitaal moeten vaak beenen en armen worden geamputeerd. De dooden worden in rijen neergelegd en een span ossen brengt de lijken naar het kerk hof. Zoo wordt de uitvoer van Russisch hout mogelijk gemaakt! Bij de ontginningswerken moet 14 uur ge arbeid worden: vaak staan de werklieden tot aan hun middel in het water. De voeding is slecht en onvoldoende; 'smorgens brood met thee, 3 maal per week 's middags 100 gram vleesch of visch, 's avonds boonen of pap. De menschen werken soms tot ze er bij neer vallen. De bodem is hier met bloed en tra nen gedrenkt. Thans zijn de gevangenen bezig met den aanleg van spoorwegen (160 K.M. tusschen Kemj en Uchta en 82 K.M. tusschen Kemj en Paradavo. De concentratiekampen-be stuurders sturen hun slaven naar de Duma- monding, naar de oevers der Petschora. Betoogingen over het geheele land De twaalfde verjaardag van de stichting van het fascisme is in geheel Italië gevierd. De betoogingen bestonden uit indrukwekken de revues van de bij de Fascistische Partij ingeschreven jeugdkrachten. Te Rome had een bijeenkomst plaats in tegenwoordigheid van 8000 jonge mannen. Mussolini werd luide toegejuicht. Gisteravond is de tekst gepubliceerd van de DuitschOostenrijksche douane-overeen komst. Het verdrag moet dienen om een begint te maken met de reorganisatie der Europeesche economische toestanden op den weg naar regionale overeenkomsten. De beide regeeringen zullen in overleg tre den, of, en voor welke categbrieën goederen, tijdelijke tarieven noodzakelijk zijn. De overeenkomst inzake besmettelijke vee ziekten zal door een andere worden vervan gen. Beide regeeringen behouden het recht met een derden staat handelsverdragen te slui ten, waarbij met het belang der andere partij rekening zal worden gehouden. Zoo veel mogelijk zullen beide partijen onder handelingen over handelsverdragen met der den gezamenlijk voeren, doch ook in dit ge val zal zoowel Duitschland als Oostenrijk ieder voor zich een handelsverdrag met de derde partij ratificeeren. Tijdig zullen maatregelen worden geno men om de bestaande handelsverdragen met de nieuwe douane-unie in overeenstemming te brengen, waartoe een paritaire arbitrage commissie zal worden ingesteld. Indien een der partijen van oordeel is, dat een beslissing dezer commissie zijn belangen schendt, kan zij het verdrag met een termijn van zes maanden opzeggen. Het verdrag is ten allen tijde met een ter mijn van een jaar, voor de eerste maal na afloop van het derde jaar, opzegbaar. De opzegging kan slechts geschieden op grond eener wet van het land, waarvan de opzegging uitgaat. Houding Fransche ministerraad Onder voorzitterschap van den president der republiek is een ministerraad gehouden. Het officieele communiqué zegt, dat mi nister Briand rapport uitbracht over den buitenlandschen politieken toestand, o.a. over de problemen, welke door het Duitsch- Oostenrijksche tolverdrag in het leven zijn geroepen. De ministerraad heeft de stappen, welke Briand aanstonds heeft ondernomen om zich met de belanghebbende naties in verbin ding te stellen en ervoor te zorgen dat de verdragen geëerbiedigd worden, volledig goedgekeurd. Een memorandum <9 het Foreign Office Dé Oostenrijksche gezant bracht een be zoek aan het Foreign Office en overhandig de een memorandum betreffende het voor stel inzake een Duitsch-Oostenrijksch ac- coord. Den gezant werd verzocht nadere bi- zonderheden te verschaffen. In officieele kringen is men van meening, dat men vooreerst de verdere verklaringen, die men verzocht heeft, moet afwachten en in dien tusschentijd de noodige reserve moet bewaren, voordat men officieel stelling zal kunnen nemen. De „Evening Standard" schrijft over het douaneverdrag o.a., dat hiermede een eerste stap gedaan is om het plan van Briand in zake de Vereenigde Staten van Europa te verwerkelijken. Briand zal wel is waar niet zeer verheugd zijn over dezen stap en ook de omliggende landen hebben reden tot kla gen. Men zal zich echter moeten afvragen of men nu verstandig zou doen deze klach ten te ver door te drijven, aangezien het op den duur onmogelijk is om, gelijk de historie bewijst, twee volkeren, die tot aaneensluiting besloten hebben, dit te verhinderen. Italiaanschc persstemmen. In Italiaansche officieele kringen en in de pers behandelt men, in afwachting van na dere en uitgebreidere mededcelingen, het Duitsch-Oostenrijksch douaneaccoord met volkomen objectiviteit. De semi-officieele „Giomale d' Italia" ver klaart, dat de reeds gedane mededeelingen niet voldoende zijn. De „Lavoro Fascista" vermeldt den indruk van het verdrag in de verschillende hoofdsteden uitvoerig, zonder zich verder om het verdrag zelf te bekom meren. In België. In een bespreking van het Duitsch-Oos tenrijksch douaneverdrag wijst het soc.- blad „Le Peuple" er op, dat België een tolunie heeft afgesloten met het Groothertogdom Luxemburg. Niemand heeft toen beweerd, dat Luxemburg op deze wijze zijn onafhan kelijkheid verloor. Bovendien gaat het Duitsch-Oostenrijksch verdrag niet zoover als de Belglsch-Luxemburgsche tol-unie. De politieke crisis in Nieuw-Zuid-Wales heeft zich op opzienbarende wijze ontwik keld. In een speciale bijeenkomst van den uit voerenden raad verzocht premier Lang den gouverneur om de „noodzakelijke" benoe mingen te doen van arbeiderscandidaten in den wetgevenden raad, ten einde de aan neming te verzekeren van „maatregelen van politiek." Lang bracht in het midden, dat de zaken van den raad op het oogenblik buiten de controle der regeering stonden. De gouverneur antwoordde, dat hij niet bij machte was, aan dit verzoek te voldoen en wees er op, dat de raad geen enkelen maat regel van politiek had verworpen of naar het wezen geamendeerd. Gemeld wordt, dat Lang thans voornemens is, den rijksautoriteiten te verzoeken, den gouverneur terug te roepen. Moordenaars ter dood gebracht. Verandering van de doodstraf voor de Indiërs, die destijds den commissaris van politie Saunders vermoordden, in gevange nisstraf, is geweigerd. Het is waarschijnlijk dat deze beslissing het Nationaal Indisch Congres, dat morgen wordt geopend, aan zienlijk zal beïnvloeden. Nader wordt gemeld, dat de drie moorde naars zijn opgehangen. Wedgwood Benn beantwoordt vragen. In antwoord op verschillende desbetref fende vragen deelde de minister voor In- aië, Wedgwood Benn, in het Lagerhuis me de, dat hij de Indische regeering een ver klaring heeft gevraagd ten aanzien van den huidign stand der boycot-beweging, welke verklaring hij ter kennis van het Huis zal brengen Ten aanzien van de uitwerking der over eenkomst tusschen den onderkoning en Gandhi op de textiel-indusLie zeide Benn: ik denk dat het beter zal zijn geduld te hebben en te zien hoe de handel zich zal ontwikkelen. De huidige voorteekenen zijn niet ongun stig. In antwoord op een verzoek om inlich tingen omtrent de recente onlusten in het Mirzapur-district, waarbij Mohammeda nen door Hindoes werden gedood, zeide Benn, dat de oorzaken gezien moeten wor den in geruchten, dat de Mohammedaan Zamindar een Hindoe-bediende rundvleesch zou hebben gegeven. Er zijn 60 arrestaties verricht, ter plaatse is thans voldoende politie. Er wordt geen herhaling der onlusten ver wacht. Wedgwood Benn deelde voorts mede, dat hij overleg pleegt met den gouverneur-ge neraal inzake een geschikte vertegenwoordi ging der georganiseerde Indische Labour in de commissie voor federal structuur. VMTM De toestand van Snowden is zoodanig verbeterd, dat deze, naar men gelooft, zelf 14 April, den voorloopig vastgestelden datum, de begrooting bij het Lagerhuis zal kunnen indienen. De commissie, welke een onderzoek in stelt naar de Oustric-zaak, heeft thans bij de Fransche Kamer het voorstel ingediend, om den oud-minister van justitie, Péret, den vroegeren gezant te Rome, en twee onder staatssecretarissen in staat van beschul diging te stellen. De beslissing berust thans bij de Kamer. De beschuldiging luidt, dat de verdachten aan de Snia Viscosa voordeelen hebben ver schaft door de introductie der aandeelen van de maatschappij op de Parijsche beurs mogelijk te maken, waarbij zij misbruik van hun ambt hebben gemaakt. Péret moet daarvoor belangrijke bedragen van Oustric hebben ontvangen, nadat hij als minister was afgetreden. Gevangenisstraf opgelegd Bij de debatten in den Duitschen Rijks dag over de goedkeuring van strafvervolging tegen afgevaardigden werd in overeenstem ming met de commissie-voorstellen beslo ten tot het opleggen van een gevangenisstraf van drie maanden aan den nationaalsocialis- tischen afgevaardigde Münzeling en voorge leiding van Dr. Göbbels. Voorts werd besloten een strafvervolging aanhangig te maken tegen den afgevaardigde der Economische Partij Drewitz, die zelf ver zocht heeft om onmiddellijk opheffing zijner immuniteit. De hulpactie voor de werkloozen De oproep der Amerikaansche bisschop pen, om de millioenen werkloozen te hu"1 te komen zooals de plicht van naastenliefde gebiedt, heeft tot resultaat gehad, dat tal van liefdadige instellingen in het leven zijn geroepen, om de slachtoffers van den tegen- woordigen slechten economischen toestand te hulp te komen. In alle grootere steden der Vereenigde Staten werken de kloosterorden en andere liefdadige vereenigingen samen om zooveel mogelijk de armen te kleeden en voedsel te verschaffen. Talrijke parochies hebben her stelwerken aan kerken en gebouwen laten verrichten, om daardoor werkgelegenheid te verschaffen aan de werkloozen. In het bisdom Los Angelos geven de steun- comité's iedere maand een bedrag van 65GC dollars uit. om den nood onder de bevolking te lenigen; de Sint Vincentius bedeelt 2000 dollars per maand en de particuliere ar beidsbeurzen 30.000 dollars. In Detroit berust de leiding van geheel de hulp-actie bij de paters Capucijnen en de leden van de Derde Orde. Een katholiek werkgever, Mr. Fisher, heeftt groote lokalen on zijn fabrieksterrein beschikbaar gesteld, waar thans 2500 menschen die geen dak, boven hun hoofd hadden, zijn ondergebracht. WOENSDAG, 26 MAART 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV.-uit- zending 8.008.15 Schriftlezing 8.15— 9.30 Gramofoonplaten 10.3011.00 Zieken- dienst 11.00—12.00 Concert. M. F. Jur- jaanz (harmonium). Mevrouw L. J. A. van .\eerden—^Ongers (sopraan) 12.0012.30 Gramofoonplaten 12.30—2.00 Concert, mevrouw C. van RavenswaayMollenkamp (zang), H. Hermann (viool), H. van der Horst Jr. (cello), mevrouw R. A. van der HorstBlekrode (piano) 2.002.30 Gramofoonplaten 2.303.00 Lezen van Chr. lectuur 3.004.30 Concert. Mevrouw G. de KnegtTer Haar (sopraan), L. v. d. Lek (hobo) en mej. R. Beute (piano) 4.30 4.45 Gramofoonplaten 5.006.00 Kin- deruurtje 6.00—7.00 H. Pilon: „Onze wei den" 7.00—7.30 Gramofoonplaten 7.30— 8.00 mr. H. van Haeringen: „Houd de jeugd buiten de politiek" 8.00—10.00 Concert. Amhemsche Orkestvereeniging onder leiding van P. Frenkel, met medewerking van prof. W. Kerschbaumer (piano) 8.459.15 J. J. Wallen: „Het vaccinatie-vraagstuk" 10.00—10.10 Vaz Dias 10.10—11.30 Gramo foonplaten. Begrafenis met pracht en praai Te Ujpest (Hongarije) is dezer dagen een oude bedelares overleden. Bij haar dood bleek dat zij op de spaarbank een bedrag van 50.000 Pengö (ongeveer 19.000) had staan. In haar testament stond vermeld, dat zij uitsluitend gebedeld had, om bij haar dood met veel praal en luister begraven te kun nen worden. Een groot zangerskoor moest treurliederen zingen en een prachtig graf monument moest boven haar laatste rust plaats worden opgericht. Het bedrag van 50.000 Pengö moest daaraan besteed wor den. 100 millioen dollars te verdeelen In overeenstemming van het testament van miss Wendel, die dezer dagen tachtig jaar oud in uiterste eenzaamheid overleed en een zeldzaam groot vermogen naliet, zullen haar bezittingen, die op een waarde van honderd millioen dollar worden geschat, worden verkocht en zal de opbrengst in tweehonderd sommen worden verdeeld en worden weggeschonken aan ziekenhuizen en liefdadige instellingen. De dader zou dronken geweest zijn Op den gezant van Zuid-Slavië te Brussel is een aanslag gepleegd, toen deze in de buurt van Luik vertoefde om zijn landge- nooten een Zuid-Slavische vlag te overhan digen. Op den terugweg van de bijeenkomst wer den plotseling twee schoten op den gezant gelost, die echter misten. De dader werd ter stond aangehouden. Het is een Zuid-Slaviër, die bij zijn ver hoor verklaarde, dat landgenooten hem dron ken hadden gemaakt, een revolver in de hand gedrukt en aangespoord hadden op den gezant te schieten. HILVERSUM, 1875 M. 9.00 Gramofoon platen 9.30 Orgelspel Joh. Jong 11.00 Gramofoonplaten 11.35 Gramofoonplaten I 12.00 Politieberichten 12.15 Concert VARA-septet onder leiding van Is. Eyl. Gra mofoonplaten 2.15 Gramofoonplaten 3.15 Gramofoonplaten 4.25 Gramofoon platen 6.30 Mandoline-cursus Joh. B. Kok 7.30 Politieberichten 9.45 Concert V.A.R.A.- orkest o 1. v. H. de Groot 10.45 Vaz Dias 11.0512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing -- 1220 GramofoonpL 1.05 Orgelspel 1.35 Orkestcon cert 2.45 Voor scholen 3.50 Concert Orkest, I. Schlaen (viool) 5.35 Kinder uurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsberich ten7.00 Zang door J. Armstrong en Joan Coxon 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.20 Concert Orkest Casals (cello) B. Maine (declamator), koor 9.20 Berichten 9.35 Vervolg Concert 10.40 Lezing 10.55 Be richten 11.0012.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten 1250 Gramofoon platen 1.25 Gramofoonplaten 6.50 Gramofoonplaten 9.05 Gramofoonplaten platen 9120 Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.351055 GramofoonpL 11.30 Gramofoonpl. 12.25150 Concert. Orkest en sopraan 420520 Orkestcon cert 7.057.35 Koorzang 7.35 Orkest concert m. m. v. solist. Daarna: Berichten en tot 1120: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 1120—1225 Orkestconcert 2.204.20 Orkestconcert en voordracht 5.105.40 Gramofoonpl. 7.00 7.40 Orkestconcert 7.40—755 „Familien Hansen" van J. Locher 755—8.40 Orkest- concert 9.059.20 Zang 9.3510.10 Ka mermuziek 10.101150 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 3382 M. 5085 M.: 5.20 Dansmuziek 6.20 Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Heruitz. van Londen (Daventry) 3382 M.: 5.20 Orgelconcert 6.20 Gramofoonpl. 720 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 820 Militaire muziek 9.20 Vervolg militaire muziek 9.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15120 Be richten 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20— 3.50 Lezingen 3.504.50 Concert '4.50 7.20 Lezingen 7.20 Concert 8.00 Lezing 8.20 Concert uit Daventry National 920 Berichten en daarna tot 1150 Dansmuziek. In de Vereenigde Staten Het aantal personen, dat jaarlijks in de Vereenigde Staten bij verkeersongelukken den dood vindt, bedraagt thans 100.000 en stijgt nog voortdurend. De ongelukken zijn voor namelijk te wijten aan onachtzaamheid van autobestuurders. De slachtoffers Volgens nadere beriahten bedraagt het aantal ernstig gewonden niet acht maar vijf. Een vaa deze vijf, een 13-jarig meisje, is gisteren overleden. Eerst later is men er in geslaagd het lijk van het zesde slachtoffer onder de over blijfselen vandaan te halen. De plaats van het ongeluk Het ongeluk gebeurde, toen wegens her stellingen die'op eenigen afstand van Leigh - ton Buzzard gaande waren, de export van de lijn voor het snelle verkeer overging op de lijn van het langzame verkeer. Het stoomschip „Montclare", dat aan den mond der Clyde aan den grond was geloopen, is weer vlot gemaakt. Het heeft geen ernstige averij bekomen en is onder eigen stoom naar Liverpool vertrok ken. Tijdens de bootrace OxfordCam bridge is een plankier ingestort, waarop 50 toeschouwers stonden. Twintig personen stortten in het ruim van het schip, aan boord waarvan zij zich bevonden en werden ernstig gewond. Velen hunner moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. „Holland op reis*. Van de Uitgeversfirma A. J. G. Strengholt te Amsterdam ontvingen wij het eerste num mer van „Holland op Reis", een tijdschrift voor internationale verkeerspropaganda, on der leiding van Dr. Adolf W. Friedemann en A. J. G. Strengholt, waarvan het eerste nummer gewijd is aan het bekoorlijke Wies- baden. Het nummer treft door fraaie uit voering en is rijk voorzien van prachtige foto's. daarmee zou zeker heel de zomer heengaan, Ml, hoezeer hij nu ook hield van een mooi boek, als hij van den inhoud genieten kon «n dat liefst in de open lucht, kon hij er nu *och geweldig tegen opzien, om het grootste Qeel van den heerlijken zomer in huis te zijn ftt>gesloten, met stoffige boeken, waarvan hij Met meer dan den titel zou kennen. Want Misschien omdat hij dit zooveel jaren gemist bad, hield hij dan al uitermate veel van de Mie natuur! Het zingen van de vogels, het leuren van de bloemen, het ruischen van ben wind tusschen de booineh, het kletteren van den regen, dit alles scheen hij te ver baan en te begrijpen, droomer die hij was! Toch wierp hij zich met ijver op zijn nieu wen arbeid, hopende dat hij, bij welslagen, Meteen een goeden stap kon hebben gedaan M de gewenschte richting. Maar, ofschqpn hij dus veel op Westlands b'as, kwam hij daardoor nog niet eens zoo Veelvuldig in aanraking met nicht Annette; Ml, Zag hij haar eens een enkelen keer, dan |Ms het nog meer uitsluitend over het werk, ^t zij met hem sprak, en maar heel zelden noemde zij den naam van den „generaal." of roerde zij eenig onderwerp aan, dat een van de familieleden meer persoonlijk betrof. Vera en Maud liepen in en uit op de Ab bey en die laatste nam druk kiekjes van ieder mooi plekje op het goed, nu en dan gestof feerd met den kleinen lieveling Fuzbuz. Ronald maakte zich verdienstelijk met te zorgen, dat de stallen gevuld werden en Fay Ferrol, op haar bescheiden wijze, vertoonde zich ook nogal eens. als zij er gelegenheid toe vond. Van Miss West, de gezelschapsdame, zag hij niet veel en hij deed er ook geen moeite voor; deels, omdat hij meende, dat dit niet naar den zin zou wezen van nicht Annette, en deels, omdat hij voelde, dat hij ook zoo weinig verstand had van den omgang met dames, dat hij eigenlijk niet wist, wat hij >gen haar zeggen zou bij een ontmoeting. De enkele keeren, dat hij haar eens zag voorbijzweven. was zij altijd even zedig in het grijs gekleed en de oogen hield zij steeds zoozeer neergeslagen, dat hij nog niet eens wist, welke kleur die eigenlijk hadden. Op een ochtend, dat Mrs. Hastings hem op haar boudoir had geroepen, om hem en kele instructies betreffende zijn catalogisee- ren te geven, zag hij Miss West weer over haar werk gebogen zitten, terwijl het zon licht, als een stralenkrans om haar goud blond haar tooverde. Na eenigen tijd gepraat te hebben, zei nicht Annette, hem een sleuteltje overrei kend: „Kijk, Simon, dit behoort op de juweelen safe, en, daar ik zoo bang bem het te verliezen, of het ergens neer te leggen, waar het soms niet veilig mocht wezen, zou ik graag hebben, dat jij het bij je stak." Hij nam het sleuteltje van haar over en vroeg: „Als de safe veel kostbaarheden bevat, zou het dan niet beter zijn, dat u die aan uw Bank liet bewaren?" „Ja, op den duur ben ik dat ook van plan. Maar voor het oogenblik wil ik liever alles hier houden. Ik heb haast nog niet eens gezien, wat ik bezit. Als je er niets tegen hebt, zullen wij nu den inhoud van de safe eens nagaan. Als je den sleutel hebt, dien je toch ook wel een lijst te hebben, van hetgeen er in bewaard wordt; Miss West, helpt u eens mee den inventaris opmaken." Het gezelschapsdametje gaf het werk op. waaraan ze bezig was, trad op Simon toe, nam den sleutel van hem aan, en, terwijl zij voor de safe neerknielde, haalde zij er laadje voor laadje uit en hield dit op voor inspectie. „Er is niet veel van waarde bij, behalve het paarlen halssnoer, maar dat is dan ook zulk een kostbaar stuk, dat ik mij bepaald bezwaard voelde, door de verantwoording er voor. Kijkt u eens, Miss West, heeft u ooit zoo iets moois gezien?" Het was het halssnoer, waarvan Vera De ne met zooveel geestdrift gesproken had en maar weinige vrouwen zouden het zonder verrukking kunnen zien. Miss West keek er vluchtig naar en zei dood nuchter: ,5a heel mooi zijn ze," waarna ze kalm voortging met de andere bijouterieën weg te bergen. Nicht Annette fluisterde ter zijde tot Si mon: „Is het niet een allerliefst kind, in haar onverdorven eenvoud? Ik kan je wel betui gen, dat ik iederen dag meer van haar hou den ga." Dien ochtend eerst laat ging hij door het park naar huis, om te lunchen. Het was een warme dag, en, daar hij nu weer zoo dubbel genoot van het buitenzijn, kon hij de ver zoeking niet weerstaan, om zich eens even uit te strekken in de schaduw van een groo- ten, ouden eik. Hoe lang hij daar gelegen had. wist hij zelve niet; maar ineens hoorde hij een hel dere, vrooltjke stem en een allerliefst blo zend meisjesgezichtje keek op hem neer met den uitroep: „Is me dat schrikken!" Simon moest zich nu afvragen, of hij waakte of droomde, want^dit pittig, vroolijk gezichtje tintelend van levenslust, behoorde aan niemand meer of minder dan aan Miss West! Violetblauw was de kleur van haar oogen, ontdekte Simon nu ook voor het eerst. In plaats van het stemmig grijze japon netje droeg zij nu een licht moeselientje en een roode roos was de eenige versiering, hierop aangebracht. Verbaasd rees Simon op en nu wierp zij zich op het gras. Als betooverd bleef hij staan: het gouden zonlicht flikkerde op haar kastanjebruin haar en tusschen ao plooien van het vitte moeselientjeEen boschnymf leek zij hem. zoo etherisch en schoon! „Is udezelfdevroeg hij toen hij eindelijk weer wat zeggen kón. „Is u Miss West?" Zij knikte en na eenigen tijd herhaalde hij: „Dezelfde?Dat is haast onmogelijk!" „Zie ik er dan zoo anders uit?" zei zij en keek hem vragend aan. ..Herkent u mij nu?" „Ja, nu herken ik u wel. maar dat. komt: ik had u nog nooit zien opkijken. Neem mij niet kwalijk, dat ik u zoo lang aangestaard heb." „O, neen! Volstrekt niet." En weg was zij. Het was, of alle zonlicht ineens voor hem uit het landschap geweken was en somber zette hij zijn weg naar huis voort. HOOFDSTUK IX Er waren drie dagen verloopen drie heele dagen. toen Simon weer voor het eerst tot Nancy sprak. Op een middag, nadat hij juist een praatje had gemaakt met armen Dumpty en zijn zusje, zag hij haar staan, precies op de zelfde plek, waar hij haar voor het eerst buiten ontmoet had. Ze stond uit te kijken over het meert en, toen zij hem gewaai werd, keerde zij 'zich onmiddellijk met een glimlach tot hem en riep: „U is precies degene, dien ik hebben wilde! Toe, roeit u mij eens een beetje rond!" „Maar het is maar zoo'n oude. tobbe van een boot", zei hij, op het vaartuigje wijzend, dat aan den kant gereed lag. O dat kan mij niets schelen, als ik ten minste zelf maar niet hoef te roeien, want dat lijkt mij nogal zwaar." „En dar.. er zijn geen kussens?" gaf hij haar weer in beraad. ..Ja. dat is een leelijk bezwaar", vond zij tcch ook „Zal ik er aan de portierswoning een paar zien te krijgen?" stelde hij voor. „Zouden die wel frisch zijn?" „Daar sta ik voor in." Reeds begaf hii zich op weg en kwam even later terug met Winnie, ieder een kussen dragend. „Je bent een knappe meid, hoor!" be loonde Miss West haar. ,,Ik kom jullie eer)s gauw opzoeken en dan breng ik wat lekkers mee." Dit zeggende stapte zij, licht als een veer, n de boot. Terwijl Simon de riemen losmaakte en van wal stuurde, waagde hij de poging: „Zoudt u niet eens de belangstelling van nicht Annette kunnen opwekken voor armen Dumpty?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9