f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- BEKEER1NGSACTIE dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 25 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17725 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Paleis-Raadhuis De voordracht van B. en W. van Amsterdam Een meevaller voor Zwolle Ernstige brand in de Haarlemmermeer Drie woningen onder een dak afgebrand 4 pCt. leening Noord-Holland 1931 Een toewijzing van 42 pCt. Het vliegongeluk op Schiphol Ernstige auto-botsing te Sassenheim Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen De werking van den Merapi v Hevige bandjirs Kerkvervolging in Litauen Wederom bloedige onlusten in Peru Geen vrouwenkiesrecht in Japan De Engelsche Liberale partij Haar houding tegenover de regeering LOOPT U MOEILIJK? Het werk in de Wieringermeer Na het autobus-ongeluk te Blerick De douane-overeenkomst Briand en Henderson conïereeren Het Nederlandsch Priestercollege te Rome Drieste straatrooverij De nieuwe onrust in Spanje Een oproep van de regeering VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER Si ZOON Telegrafisch Weerbericht Sodalitas Medicorum De rechtstrijd in Hongarije De stabilisatie van de Peseta BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné*» op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger In enkele katholieke bladen is de vraag opgeworpen, op welke wijze van katholieke zijde actie gevoerd behoort te worden tot bekeering van Nederland-. Dat een bekeeringsactie noodig is, v?ordt wel door niemand, betwijfeld: de ontkerstening van ons land wordt wel haast met den dag duidelijker waar neembaar; alles werkt er toe samen, het keloof en den christelijken geest uit onze samenleving te verdrijven en 't is eerlijk gezegd met een niet heel rus tig gevoel, dat wij den uitslag der jong ste volkstelling afwachten. Bekeeringsactie moet er gevoerd wor den, zoowel onder de geloovigen als onder de ongeloovigen: wij mogen en Vuj moeten trachten, de andersdenkend- geloovigen van de alléénige waarheid der katholieke leer te overtuigen; wij hiogen en wij moeten er naar streven, de ontkerstening van Nederland zooveel toogelijk ongedaan te maken, zooveel mogelijk te stuiten. Maar hoe? Onlangs kwam Jan Taal in „De Tijd" klagen over de ontkerstening van sen dorpje in Friesland en hij stelde daarbij de vraag, of aan deze moderne heidenen niet evenzeer het Evangelie Verkondigd moest worden als aan de heidenen In verre missielanden; Jos. Mineur, een bekend lid van het Gilde der klare waarheid, dat in Amsterdam de straatprediking verzorgt, reageerde in >,De Tijd" op de klacht en de vraag van Jan Taal met een bekeerings-enthou- siasme, dat van een voortreffelijk idea lisme getuigde; hij schreef o.a.: „Een ding staat vast: wü moeten er op uit, priesters en leeken, want als wij offers brengen voor onze missie dan mogen we eigen landskinderen niet ver- Waarloozen. Er wordt reeds hard gewerkt door de priesters in hun conferenties voor niet- Katholieken, door priesters en leeken in ,,Het Schild" en „De Bazuin". Er wordt in al onze kerken en daarbuiten gebeden voor de bekeering van onze afgedwaalde broe ders en zusters. Het kon wel eens zijn, dat de opwekking van Jan Taal het antwoord is op dit voortdurende gebed. Maar om tot de daad te komen: voor de missionneering van ons Noord-Neder land zijn er fondsen noodig en tot deze fondsen dienen allen bij te dragen. Want er moet goed en stevig aangepast worden, niet met halve middelen dan maar Haver heelemaal niet. Een auto met geluidversterker moet er komen, zoodat de muziek en het goede lied de menschen opmerkzaam maken en het woord ook door de vensters dringe die in den beginne gesloten zullen blijven. Lectuur moet er verkocht worden en zoo nu en dan gratis verspreid. Zouden wij niet kunnen doen wat ande ren reeds met succes al jaren lang doen? Is het eigenlijk niet een beetje bescha mend dat „Het Zoeklicht" reeds lang een zendingsauto heeft en het Heilsleger bovendien werkt met een motorboot? Wi), die wel eens meer achteraan komen, wy halen echter spoedig onze schade in, omdat onze arbeid, wil hü vruchtdragend zün, geschieden moet in de gemeenschap der heiligen. Nu moge men hen, die naar het Noorden des lands willen, om er de dorpen te be reizen voor het Heilig Geloof, dwaze idealisten noemen. Men moge al aanvoe ren, dat we toch onze lectuur, onze con ferenties en onze radio hebben. Het is allemaal waar. Doch dat is toch geen be letsel om meer te doen." Met apostolischen ijver bood Jos. Mineur zich ten slotte aan: „Ik voor mü ben bereid drie Zaterdagen en één Zondag per maand te geven om in het openbaar, op de straat, volgens een op te maken plan, te spreken." Maar daar kwam in diezelfde „Tijd" een ander katholiek propagandist en biet de eerste de beste! den jeugdigen enthousiast aanmanen tot bezadiging: Neen! zoo schreef Pastoor van Dorp in ,j)e Tijd" op straat te spreken, dat is de weg niet: „Bh ook „een auto met luid spreker-installatie" en „n fonds om deze te exploiteeren"we meenen, dat dit niet de weg is. Ver spreiding van katholieke lec tuur, zonder verder contact, zal zeer moeilijk en..., zelfs nog tamelük on vruchtbaar zün. De menschen zulke menschen moeten in het lezen van godsdienstige boekjes eenvoudig als kinderen Worden ingeleid. Ze moeten eerst een levende katholieke stem hooren; zü moeten eerst een katholieke overtui ging lulde hooren kloppen in een eenvou dige, degeiüke, liefdevolle toespraak. Ze moeten.... ja, ze moeten eerst zoo veel. Maar zeker mag op zulke plaatsen niet de indruk, de schün gewekt worden van: we zullen jullie nu eens eventjes de waarheid komen brengen! Alle opdringerigheid moet vermeden worden. Welk een tact, voorzich tigheid, YAjsheid, psychologisch inzicht, menschenkennis en christelüke liefde is er niet voor noodig! We blüven nu maar aan den menschelijken kant en gaan voorbij de noodzakelijkheid van Gods genade, Welke de menschelüke inspanningen vruchtbaar maken moet." Op de vraag, wat er dan wel gedaan ttoet worden, zegt de Eerw. schrijver b-hi. dat het succes zou moeten worden Bezocht in een positieve uiteenzetting van de Christelijke leer. Op vragen zou een antwoord moeten worden gegeven, z°nder tot een eigenlijke debatvergade- ^hg te komen, terwijl het z.i. zaak is ••eerst de meest geschikte plaats uit te kiezen, waar men het gemakkelijkst voet aan wal zet. Het eene succes zou het andere moeten voorbereiden". De vraag beantwoordend: „hoe zullen we het aanpakken", vertelt de schrijver van een ervaring te Ridderkerk, waar hij een zaaltje huurde om daar in enkele spreekbeurten voorname punten van ne Katholieke Geloofsleer te behandelen. Vooraf waren er circulaires rondgezon den, waarin werd opgewekt deze uiteen zettingen te komen aanhooren. Alles, zoo vertelt Pastoor van Dorp, had zulk een verloop, dat de aanwezigen hem drin gend vroegen nog een paar keer terug te komen. Pastoor van Dorp meent, dat langs dezen weg, óók in Friesland, ia nog éér in die plaatsen succes te oog sten is. „Als het mogelijk is", zoo besluit hij zijn artikel, „om onze vaderlandsche heidenen te brengen tot de waarheid van het Evangelie, moet dit werk ook ondernomen worden." Hoezeer wij ook het heilig idealisme en jeugdig enthousiasme van Jos. Mineur weten te waardeeren, en hoezeer wij ook hopen en bidden, dat zulk idea lisme en zulk enthousiasme aan de be keeringsactie in Nederland ten goede zul len komen, toch stemmen wij volkomen in met de bezadigde woorden van Pastoor van Dorp. Wij meenen, dat wij de mentaliteit van den Noord-Nederlander tamelijk wel kennen en aanvoelen, en daarom juist willen ook wij waarschuwen tegen een al te luidruchtige bekeeringsactie. In andere landen en in andere tijden mogen met zulk een missionneering schoone resultaten bereikt zijn of nog bereikt worden in Noord-Nederland zou zij o.i. zeer zeker niet het succes bereiken, dat er van verhoopt wordt; wij vreezen zelfs, dat zij velen zou af- stooten. Rustige, verheffende actie, waarin alleen het bezadigde streven wordt aan gevoeld, positief de juiste leer der Katholieke Kerk uiteen te zetten en indien mogelijk andersdenkenden van de juistheid en de alleen waarheid dier leer te overtuigen, zal o.i. het best de bekeering van Nederland bevorderen en de ontkerstening tegen gaan. Het is zeer zeker moeilijk, op deze wijze met zooveel mogelijk andersden kenden in contact te komen, in verschil lende omstandigheden zullen ook ver schillende middelen daartoe beproefd moeten worden, maar een geschikt mid del zal veelal wel te vinden zijn. Rustig vooral moeten de andersden kenden van de katholieke uiteenzettin gen kennis kunnen nemen rustig, zooals dit geschiedt in gemoedelijke conferenties voor niet-katholieken rustig, zooals het katholieke woord door de radio des avonds de woonkamers binnenklinkt rustig, zooals de anders denkende in een hoekje met een boekje het katholieke woord op zich kan laten inwerken. Met fanfares komen wij niet verder, en het katholicisme is geen marktkoop- waar. Veel heil verwachten wij van nog veel méér conferenties voor niet-katholieken, van nog veel meer katholieke radio voor niet-katholieken, van nog veel meer lectuurverspreiding, waarbij het vooral op doelmatigheid aankomt. Daaraan mogen priesters en leeken hun beste krachten wijden. Hedenavond verschünt in het Amsterdam- sche gemeenteblad een voordracht, waarbij B. en W. machtiging vragen: le. tot het aangaan van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden, waarbü a. de gemeente aan het Rijk om niet en kosteloos afstaat den eigendom van het voormalige Raadhuis op den Dam thans in gebruik als Koninkljik Paleis; b. het Rijk aan de gemeente Amsterdam verstrekt de kosten voor den bouw van een Raadhuis en daarvoor een bedrag van ten hoogste 15 millioen gulden beschikbaar stelt uit te keeren, te beginnen in 1933 in jaarlijk- sche termünen van een millioen gulden. 2e. Als plaats voor den bouw vaa het bo venbedoelde Raadhuis te bestemmen het terrein aan het Frederiksplein en voorts be grensd door het Oosteinde, de Singelgracht en het Westeinde Bü de voordracht Is gevoegd een uitvoerige toelichting, waarin opgenomen zün de reeds gewisselde stukken met de regeering, bene vens een nota van de wethouders De Mi randa en Kropman, die zich niet met deze voordracht kunnen vereenigen. Zij zijn van meening, dat het oude Raadhuis op den Dam eigendom moet blüven van de stad. Een boekhoudkundige fout levert een overschot van pl.m. f 600.(100 op. Naar het „Overüselsch Dagblad" ver neemt is tengevolge van een boekhoudkun dige fout in de administratie van de Ge meentelijke Gasfabriek te Zwolle een over schot ontstaan, dat in den loop der jaren een bedrag van vier zes ton bereikt zou hebben. De Commissie van Bijstand voor de gas fabrieken zoekt thans naar een weg om aan deze kapitale som een bestemming te geven. Hedennacht omstreeks half 3 brak brand uit in een drietal woningen onder één dak, staande aan den Akerdük te Rük, binnen de gemeente Haarlemmermeer en bewoond door de gezinnen Carpentier, Schönhagen en Van Wieringen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de leden van de drie gezinnen, die zich allen ter ruste bevonden, in nacntgewaad door de ramen het brandende perceel moes ten verlaten. De handbrandspuit uit de Badhoevebuurt werd direct gealarmeerd, terwül korten tüd daarna ook de brandweer uit Hoofddorp met de automotorspuit ter plaatse -erscheen. Het blusschingswerk werd met kracht ter hand genomen, maar de brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele perceel van 3 woningen tot den grond toe afbrandde. De drie inboedels, alsmede een hoeveel heid afbraakhout, dat naast de woningen was opgeslagen, werden 'n prooi der vlam men; niets kon worden gered. Ook eenige kippen en konünen kwamen in de vlammen om. Het mocht de brandweer gelukken de aan grenzende perceelen te behouden. Verzekering dekt grootendeels de schade. De oorzaak van den brand is geheel on bekend. Bü de gisteren gehouden inschrüving op de 4 pet. leening Noord-Holland 1931, is voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat de toewüziging slechts 42 pet. kan bedra gen. Begrafenis luitenant Wulfers Gistermiddag heeft te Amsterdam de be grafenis plaats gehad van het stoffelük overschot van den officier-vlieger D. F. Wulfers, die bü het vliegongeluk, dat Vrij- dag jX op Schiphol gebeurde, om het leven is gekomen. De teraardebestelling geschiedde met militaire eer. Om 1 uur vertrok de stoet van het sterfhuis in de Jacob Marisstraat. Voorop ging de militaire marinekapel uit Den Hel der, die treurmuziek uitvoerde. Dan volgde het uit 24 mariniers bestaande vuurpeleton en daarachter kwam de lükwagen, welke ge dekt was met de Nederl. vlag en steek, degen en epauletten van den overledene. Vier ma rine-officieren fungeerden als slippendragers. De lijkwagen werd gevolgd door een rü- tuig, waarin een schat van bloemen lag. Onmiddellijk hierachter sloten aan vele marine-officieren en onderofficieren, een de tachement matrozen en ten slotte de volg- rijtuigen met de familieleden. Het was een lange droeve stoet, die zün tocht begon door de stad, langs Overtoom, Stadhouderskade en Amsteldük naar de be graafplaats Zorgvliet waar het stoffelük overschot ter aarde zou worden besteld. Langs den weg verzamelde zich zeer veel publiek, dat in eerbiedige stilte den stoet liet voorbütrekken. Op „Zorgvlied" was evenals overal langs den weg groote belangstelling. De stoet werd hier opgewacht door den vertegenwoordiger van den Minister van Defensie, luitenant ter Zee le klasse Bozuwa en den vertegenwoor diger van den commandant der marine te Willemsoord, diens adjudant luitenant-ter zee 2e klasse Moolenburgh. Voorts waren de garnizoenscommandant iuitenant -Kolonel H. Rouffaer, de kapitein-luitenant ter zee Slii- ter, als vertegenwoordiger van den onder commandant der marine te Amsterdam en de burgemeester van Nieuwer-Amstel, de heer A. Colün. Het was omstreeks half vier toen de stoet onder het droefgeestig gepüp der mariniers op het kerkhof arriveerde. Tusschen een haag van manschappen van het vuurpeloton, die het geweer presenteerde werd de kist op de baar geplaatst en met de Nederlandsche vlag en de onderscheidingsteekenen van den doode gedekt. Dan knalde het eerste saluut- salvo van het vuurpeloton over de baar, on derofficieren hieven haar op hun schouders en langzaam ging de lange stoet voorwaarts. Het vuurpeloton betrok de eerewacht rond het graf. Onder doodsche stilte slechts ge broken door de gedempte roffels der tam boers daalde de kist In de groeve. Zacht zette hierna de Marinekapel een treurmarsch in, nogmaals daverden twee salvo's over het graf. Dan trad de comman dant van het vliegveld „De Kooy" kapitein ter zee J. P. Remeünse, naar voren voor het uitspreken van een korte afscheidsrede. Namens de Ned. Fokkerfabrieken sprak daarna de directeur Stephan, vervolgens een zwager van den overledene, waarna ten slotte een broer allen dankte. De bestuurders licht gewond Hedennacht had op den Rüksstraatweg nabij de Klinkenbergerbrug een aanrüding plaats tusschen een auto, bestuurd door me vrouw S., uit Sassenheim, komend uit de richting Oegstgeest, en een anderen luxe auto, komend van de tegenovergestelde rich ting en bestuurd door den heer L. uit Oegst geest. De botsing was zoo hevig, dat beide auto's over den kop sloegen en In de sloot naast den straatweg terechtkwamen. Belde wagens werden zwaar beschadigd. Wonder boven wonder liep dit ongeval voor de be treffende personen goed af. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat de auto, komende uit de richting Sassenheim, de lichten niet had gedoofd, terwül later bleek, dat de bestuurder L. zeer onder den Invloed was van sterken drank. Er wordt een onderzoek ingesteld. De toestand van Z. H. Exc. Mgr. I,. Schrij nen, Bisschop van Roermond, was gisteravond zeer bevredigend. De „Loc." verneemt nog uit Magelang in verband met de verhoogde werkzaamheid van den Merapi dat alle kali's van de helling van den Merapi Donderdag hevig bandjirden en dat deze veel vulkaanmateriaal meevoer den, waarbü enkele wegen op bedenkelüke wijze werden afgekalfd en or.aergespoeld. De bedding van de Batang is vier meter opgehoogd, zoodat het waarschjjnlük is dat bfj een volgende bandjir de groote weg zal worden overstroomd De ontwikkeling van stoom in den boven loop van de Lamat en den Blongkeng is zoo enorm, dat men den indruk kreeg dat een nieuwe afstorting had plaats gehad. Donder dagavond was vanaf den Goenoeng Gono de gloeiende lavastroom op den Merapi zicht baar. Geen vrüheid van drukpers Het orgaan van den Christelüken Boeren bond „Ukininkas" (De Landbouwer) had in haar nummer van 23 Maart, onder een ar tikel, waarin crltiek werd uitgeoefend op 't werk der geheime agenten die door de Na tionalistische regeering van Litauen gebruikt worden in haar strüd tegen de katholieke Kerk. een kleine bemerking geschreven, van den volgenden inhoud: „In Kaunas wonen 100.000 menschen: daarvan zün er 8000 ge heime agenten. Wanneer men de natlohaie minderheden, de militairen, vrouwen en kin deren buiten beschouwing laat, dan is er op iedere vier Litauers in Kaunas een agent der geheime politie." Ofschoon de censor toestemming gegeven had in een eigenhandig geschreven nota om dat nummer te drukken, werd de oplage en kele uren later door den militairen gouver neur van Kaunas in beslag genomen. De hoofdredacteur Dagelis werd veroordeeld tot een geldboete van 2000 Lltas of drie maanden gevangenisstraf. Daar komt nog by, dat de inhoud van het bewuste bericht reeds lang een publiek geheim was. 60 dooden Naar uit Lima wordt gemeld is het al daar opnieuw tot blccdige revolutionnaire onlusten gekomen. Het infanterie-regiment sloeg aan het muiten, nam de officieren ge vangen en poogde het paleis van den presi dent te bestormen. Regeeringstrouwe troepen grepen echter nog te rechter tijd in en dre ven de muitende soldaten met machinege weren terug. Hierbü werden ruim 60 soldaten gedood en vele gewond. De opstandelingen zün binnen 4 uur door een krijgsraad be recht. Officieel wordt thans uit Lima gemeld, dat de orde weer volkomen hersteld is. Men vermoedt, dat de oorzaak dezer troebelen in communistische propaganda gezocht moet worden. De straatgevechten hebben verschei dene uren geduurd. Ten slotte gaven de op standelingen zich over. Het wetsontwerp verworpen De Japansche vrouwen zullen niet zoo als de mannen het kiesrecht hebben voor de verkiezingen, zelfs niet voor de plaat- selüke besturen, want het wetsontwerp te dezer zake, onlangs door de Kamer van Vertegenwoordigers aangenomen, is door de Kamer der Pairs verworpen. De liberale Chief Whip, sir Sinclair, die verleden week zijn ontslag heeft ingediend, omdat een deel van de liberale fractie tegen de afschaffing van de parlementaire ver tegenwoordiging der universiteiten had ge stemd, heeft zün ontslagaanvrage ingetrok ken. De Engelsche bladen zijn algemeen van meening, dat het meeningsverschll in de li berale partü te groot is, om niet tot ont binding te leiden. Men verwacht, dat de groep van sir Johan' Simon daar dezer dagen wel naar bulten blijk van zal geven. In een vergadering van de liberale Lager huisfractie, die ruim 5 uur duurde en waar 50 personen aanwezig waren, werd met '17 tegen 33 stemmen het door Lloyd George ingediende voorstel Inzake de door de libe rale fractie tegenover de regeering aan te nemen houding aangenomen. Hoewel de inhoud streng geheim wordt gehouden, ls thans reeds bekend, dat de li berale party officieel haar parlementaire zelfstandigheid zal bewaren, doch dat zü de regeering op een aantal punten zal steunen waarvan de voornaamste zijn een Krachtige werkloosheidspolitiek, bevordering van den uitvoer, bestrijding van het misbruik maken van werkloozensteun, nandhaving van het vrühandelsbeginsel. uiteindeiük zelfbestuur voor Indie en bevordering van de ontwape ning. Als voorwaarde wordt echter van Labour doorvoering van de nieuwe kieswet geéischt. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en *t leed is geleden! Staking wegens verlenging der werkweek In den Wieringermeerpolder, op de gron den nabÜ de blanker en op de kooltuinen, is onder de arbeiders een staking uitge broken. De oorzaak dezer staking is, dat men den arbeidstyd van 48 uur op 55 uur per week heeft gebracht. Het nachtelijk onderzoek De Ned. Bond van Autobusdienstondeme- mers ontving van de directie der Ned. Spoor wegen bericht dat door haar geen last werd gegeven, om na het autobus-ongeval te Ble rick, den chauffeur 's nachts om 1 uur te hooren. Ook is er niemand van de spoorwegen in het ziekenhuis bü den chauffeur geweest. Nader wordt vernomen, dat een ambte naar van het Rükstoezicht op de Spoorwe gen het nachtelijk bezoek heeft gebracht. Indien men van Fransche züde al ver wacht zou mogen hebben, met Engeland tot overeenstemming te komen, ten aanzien van een gemeenschappeiyk optreden tegen de nieuwe Duitsch-Oostenrüksche tol-overeen- komst, dan heeft het eerste onderhoud tus schen Briand en Henderson, niet het ge- wenschte resultaat gehad, wat dan ook na de eerste Britsche uitlatingen, wel te ver wachten was. Integendeel schünt minister Henderson zich vrü terughoudend te hebben uitgelaten en tegen overijlde stappen te hebben ge waarschuwd. In de „Echo de Paris" toont de bekende Fertinax zich hierover tamelük ontstemd. Hü is van meening, dat men thans, nu men de draagwüdte van de Duitsch-OostenrÜk- sche overeenkomst kent, onmiddellük een formeel protest moet laten hooren. In zün onderhoud met zün Britschen collega heeft Briand getracht, Henderson te overtuigen van de noodzakelijkheid van een dergehjken stap. Henderson wenschte echter geen licht vaardige beslissing te nemen en hü zou Briand te verstaan heben gegeven, dat nü eerst de nadere berichten van den Britscnen ambassadeur te Weenen wilde afwachten. Hedenmiddag vindt een nieuw onderhoud plaats tusschen de belde Ministers van Bui- tenlandsche zaken. De altaren der kapel In de kapel van het Nederlandsch College te Rome zün reeds de altaren geplaatst. Ze zün van cararlsch marmer gemaakt en versierd met andere kostbare marmer-soorten in den barokstijl van het college. Het hoofdaltaar is een geschenk van Z. H. Exc. Mgr. Diepen, het Maria-altaar werd geschonken door de priesters, die vroeger in Rome studeerden en door hen die er thans studeeren. Op den weg van Jeruzalem naar Haifa Een reeks brutale gevallen van straatroof is, naar Reuter uit Jeruzalem meldt, voor gekomen op den weg van Jeruzalem naar Haifa. Een aantal roovers hadden er ge durende twee uur de macht geheel in han den. Zü hielden auto's aan en beroofden de inzittenden van geld, kleeren en kostbaar heden. Er werd In allerijl Britsche politie heen gezonden, maar de roovers wisten te ontkomen. Eenigen tijd geleden hadden er in Pales tina herhaaldelük overvallen plaats, maar tengevolge van uitgebreide politie-maat- regelen, was het eenige maanden rustig ge bleven. Na afloop van een kabinetsraad heeft de regeering een nota gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat nu de constitutioneele waarborgen hersteld zün, het noodig ls een beroep op allen te doen voor het herstel van de openbare orde. De regeering is be reid met alle bij de wet geoorloofde midde len de rust In het land te handhaven. 4 Agitatie in de studentenwereld De agitatie van de studentenwereld breidt zich in geheel Spanje uit. Te Madrid wilden de studenten van de rechts-faculteit hun collega's, die door de politie in de medische faculteit van de Universiteit werden belegerd, ter hulp komen. De civiele garde verhinderde evenwel dit voornemen. In het centrum der stad moest de politie herhaaldelük de volksmenigte, die „Leve de Amnestie", „Leve de Republiek" riep, uiteen drijven. Te Sevilla en Salamanca hebben afge vaardigden van studenten stappen gedaan ten gunste van algemeere amnestie. In den Ministerraad is medegedeeld, dat niet alleen studenten aan de onlusten heb ben deelgenomen, doch men vermoedt, dat deze door andere elementen zün aange stookt, hetgeen wordt bewezen door het feit, dat een metselaar werd gearresteerd in hei gebouw van de medische faculteit. De inschrijvingen op de leening der provincie Noord-Holland, worden voor 42 pet. toege wezen. (blz. 1, 1ste blad) Een drietal woningen onder één dak in de Haarlemmermeer afgebrand. (blz. 1, 1ste blad) De voordracht van B. en W. van Amster dam inzake de kwestie Paleis-Raadhuis. cblz. 1, 1ste P'.ad) Wederom bloedige onlusten in Peru. (blz. 1, lste blad) Briand opent de studiecommissie der Eu- ropeesche Unie. (blz. 1, 3de blad) Stemmen over het Duitsch-Oostenrüksch tolverdrag. (blz. 1, 3de blad) Hymans over de kwestie Eupen-Malmedy. (blz. 1, 3de blad) Nieuwe relletjes in Spanje. (blz. 1, 3de blad) De begrooting van Binnenla.-idsche Zaken en Landbouw in de Eerste Kamer. (blz. 2, 3de blad) Behandeling van de Woningwet door de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) De C. A. O. in de metaalindustrie. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur vm„: 776. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.51. Hoogste barometerstand 778.3 mM. te Aberdeen. Laagste barometerstand 745.4 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: zwakke tot matigen, Noorde- lüke tot Oostelüken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Tegen de beslissing van het Openbaar Ministerie en den Rechter van instructie van 26 Februari 1931, waarbü beslist werd door de Hongaarschr Justitie, dat er geen reden was tot strafvervolging tegen, noch tot in hechtenisneming van den heer Leenes, noch tot inbeslagname van de aandeelen van de N. V. Salzbad hebben de heeren prof. Brou wer en mr. J. van Velzen geappelleerd. Het resultaat hiervan was, dat ook deze Hon- gaarsche autoriteiten na een ampel onder zoek van alle proces-verbalen hebben beslist, dat door den heer Leenes geen enkele onbe hoorlijke daad ti r zake deze leening, waarvan de commissie-van Asch van Wijck hem be schuldigde, is gepleegd, dat hü integendeel volkomen vrü uitgaat en de belangen van de obligatiehouders heeft behartigd, toen het wanbeheer van het Salzbad aan net licht kwam. Ook ten aanzien van het door de heeren prof. Brouwer en van Velzen aan de Justitie verzochte beslag op aandeelen van het Salz bad heeft de Justitie andermaal beslist, dat ook dit verzoek niet kan wordèh ingewilligd, omdat de heer Leenes deze aandeelen op rechtmatige wijze had verkregen. De Hongaarsche Justitie wijst dus de di verse aanklachten af, bij haar tegen den heer Leenes ingebracht, van de reeds bestaande processen-verbaal, destijds op verzoek van de Hollandsche Justitie opgemaakt en zonder zelfs dat deze klachten tot een strafvervol ging aanleiding hebben gegeven. Waarschüniyk bevredigend resultaat De onderhandelingen, die in 't afgeloopen jaar zün gevoerd tusschen de Bank voor In ternationale Betalingen, de „Banque de France", en de „Bank of England" over de stabilisatie van de Spaansche peseta, schynen naar van welingelichte zijde wordt vernomen, thans tot een bevredigend resultaat te zul len komen. Men hoopt de stabilisatie te kun nen bereiken zonder een leening'ten behoev' van Spanje te moeten uitschrijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1