„EEN LAMP 2HILIPS LAMP KING STOOP'S BAD i DON ALPHONSO TE LONDEN .Vraagt niet yraagt een die houdt Uw stroomre- kensng bag, en daardoor bent U het voordeeligst uit. rr n PIJLTJES pepermunt TWEEDE BLAD WOENSDAG 25 MAART 1931 BLADZIJDE 1 BRIE VEN UIT ENGELAND Het geheim zijner populariteit STADSNIEUWS De toestand in het visscherijbedrijf te IJmuiden De a.s. Raadsverkiezingen Houdt den stemmingsdag vrij De autobusdienst Noordwijk aan ZeeDen Haag Lisse en zijn omgeving Prijsvraag Mittovos-Iied Groot Amerikaansch jacht te IJmuiden cMUZIEK Weldadigheidsconcert Faillissementen VELDKIJKERS ALLÉÉN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS Personalia ONZE OOST Branrd te Paloppo De werking van den Merapi VOETBAL Nederland—België De Werkloosheid De scheikundige analyseert, het publiek proeft de aparte kwaliteit van WANDELSPORT 25 K.M. Afstandsmarsch WIELRENNEN De Zesdaagsche te Parijs DA MM EN Kampioenschappen van Haarlem en omstreken 1931 Adr. Stoopplein, O ver veen, Tel. 1315 Het ZOMERSEIZOEN vangt 1 APRIL aan Dienstregeling en tarieven aan de kas verkrijgbaa i 1 m Londen, 19 Maart 1931 De koning van Spanje vertoeft weder te Londen. Hij had beloofd een bezoek te brengen aan zijn schoonmoeder, prinses Beatrice, die ernstig ziek is, en die belofte heeft hij Ingelost, zoodra de rust in zijn rijk en de Positie der monarchie voorloopig weer vol doende verzekerd schenen te zijn. Bij zijn aankomst was een sterke politie macht in Victoria Station opgesteld. De boottrein stopte buiten het station; de koninklijke luxe-wagen werd afgekoppeld, en de overige passagiers moesten wachten, tot koning Alphons den trein verlaten had. De afzetting van het perron van aankomst was buitengewoon streng; alleen personen, die in het bezit waren van een bijzonderen pas werden toegelaten, en de passen werden met de grootste nauwgezetheid gecontro leerd. Maar onder het publiek buiten de politte- afzetting scheen zich niet één vijandig- gezind Spanjaard te bevinden. Geen kreet van protest steeg op tegen den monarch, die door liberale en republikeinsche Spanjaar den als een eigenzinnig despoot gebrand merkt wordt. Alphonso reed naar het Cla- ridge-hotel, het befaamde hotel in Mayfair, dat steeds door hem begunstigd wordt en waar het vorige jaar op zeker oogenblik niet minder dan vier gekroonde hoofden tegelijk vertoefden. Spanje's koning bezoekt Londen zoo vaak, dat zijn tegenwoordigheid hier zelden veel aandacht trekt. Londen beschouwt hem bijna als een zijner eigen burgers. Hij is hier po pulair gelijk geen ander buitenlandsch vorst ooit is geweest. Hij dankt dit gedeeltelijk aan zijn huwelijk met een Engelsche prinses, Waardoor een nauwe band gelegd werd tus- schen de Spaansche en Engelsche vorsten huizen, ofschoon het huwelijk hier destijds niet zeer populair was, aangeziende bruid, die tot de Anglicaansche Kerk behoorde, overging tot het Katholicisme. Het huwelijk met prinses Ena van Battenberg, in 1906 gesloten, had plaats met volle toestemming van haar neef, Edward VII, wiens verdraag zaamheid op godsdienstig gebied veel er toe bijdroeg, de uitwerking te verzachten van de scherpe protesten van den Aartsbisschop van Canterbury en andere hooggeplaatsten. De bomaanslag op den koning en zijn bruid, in de Calle Mayor te Madrid, op den dag der huwelijksvoltrekking, had, wat En geland betreft, ten gevolge, dat zij, die wa ren blijven mokken cm den overgang van prinses Ena tot het katholieke geloof, al hun wrok vergaten. De jonge koning en koningin werden hier de helden van den dag. Alphonso bleef nooit in gebreke zijn familiebetrekkingen met het Engelsche Hof op hoogen prijs te stellen. Van zijn bijzon dere voorkeur voor Engeland heeft hij meer dan eens openlijk blijk gegeven, zóó zelfs, dat keizer Wilhelm er minstens eenmaal door beleedigd is geworden. Onder Edward VII is trouwens de anglomanie van den jongen heerscher te Londen niet steeds gewaardeerd geworden. Zij werd wel eens wat lastig. Maar onder het Engelsche publiek verwierf zich de koning een weergalooze populariteit, welke hij versterkte door talrijke bezoeken. Ofschoon de wederzij dsche vriendschap het voordeeligst was voor Spanje, als de zwakste der beide volken, heeft gedurende den oor log Engeland er waarschijnlijk meer aan te danken gehad dan ooit met zekerheid zal kunnen worden aangetoond. De Duitsche invloed was zeer sterk te Madrid, en bijna alle leidende staatslieden, met den liberalen graaf Romanones als voornaamste uitzon dering, waren in de richting van Duitsch- land georiënteerd. Ofschoon Spanje's ligging niet gedoogde dat dit land ooit als bond genoot van Duitschland zou optreden, was den geallieerden toch zeer veel gelegen aan de versterking van hun invloed te Madrid, en zoo deze ten slotte tot stand kwam en Spanje zoo pro-geallieerd werd als het maar zijn kon zonder zijn neutraliteit op te geven, dan was dit vooral hieraan te danken, dat Engeland een onwrikbaar steunpunt had in het koninklijk paleis. Alphonso's populariteit te Londen is niet alleen een gevolg van zijn huwelijk met een Engelsche prinses en van zijn ontelbare be zoeken aan Engeland. Zij is vooral ook ver sterkt geworden door zijn persoonlijkheid, Welke de Engelschen bijzonder schijnt aan te trekken. Evenals vroeger de Duitsche keizer (die tot het uitbreken van den oorlog toe eveneens zeer populair was te Londen, in Weerwil van het bestaan eener sterke anti- Duitsche strooming) heeft koning Alphonso het voordeel prachtige „copy" op te leveren voor de pers. Hij heeft dat romantische over zich, wat den Engelschman, ofschoon deze zelf allesbehalve romantisch van aanleg is, in anderen zoo aantrekt. Hierbij komt dat zijn land vooral op een grooten afstand bezien eveneens romantisch aandoet. Spanje en zijn koning zijn voor de Londen- i sche pers steeds de beste „headlines" ge- i weest, die zij verlangen kon. Alphonso's po- I pulariteit is eenigszins verwant aan die van een beroemd filmspeler. Er is niemand die zich afvraagt of hij een goed koning is. Maar hij is sportief, jeugdig, moedig en ro mantisch. En zoo hij het niet is, dan maakt hij toch den indruk het te zijn. Hierbij heeft hij in zijn optreden den eenvoud, welken de Engelschman juist in vorstelijke personen op zoo hoogen prijs stelt. Die eenvoud is geen „pose", welke hij alleen voor het buitenland, of tenminste i voor het democratische Engeland in acht neemt. Ik heb Alphonso zeer vaak en onder verschillende omstandigheden te Madrid ge- zien, zoowel in zijn paleis als op straat. Ook daar is hij in het openbaar de een- I voudige man, die, ondanks alle politieke en constitutioneele geschillen, zijn onderdanen j nooit uit den weg gaat, en zich onbevreesd, c— zoo mogelijk zonder noemenswaardig ge leide, in de drukste straten vertoont. De Londenaars zijn sinds een kwart eeuw ontelbare malen in de gelegenheid geweest koning Alphonso, als een doodgewoon vreemdeling, in het Westend te zien rijden of wandelen. Menigmaal heb ik hem in vroe ger jaren ontmoet in St. James' Park, een morgenwandeling makend in gezelschap van een enkelen heer. De heeren, die een veer tigtal meters achter hem liepen, kunnen detectives geweest zijn of niet- zij, die den koning zagen, bekommerden zich hierom niet. Zij beschouwden het als een hulde aan hun stad dat een monarch, die zooveel po litieke vijanden heeft, zoo onbevangen en zonder zichtbare bescherming door hun parken wandelde. Dinsdag bracht koning Alphonso een be zoek aan het bijna voltooide Dorchester ho tel in Parklane. De arbeiders hadden zich opgesteld op de stellages en aan den in gang, en voor den koning was maar een nauw pad vrijgelaten. Hoe hij toegejuicht werd door die manpen; hoe zij met hoeden en petten zwaaiden! En toch durf ik wedden dat niet één op de tien hunner de door den koning tegenover zijn volk gevoerde po litiek goedkeurt. Een groot deel dier arbeiders zal gehoord hebben t"t de 1 abour- partij; zonder één uitzondering zullen zij allen democraten geweest zijn. Indien een Engelsche koning ooit op het denkbeeld gekomen was een persoonlijk regiem in te voeren en de grondwettelijke waarborgen te schorsen, dan zouden de meesten dier ar beiders onmiddellijk republikeinen geworden zijn. Maar Don Alphonso juichten zij toe als een held. Wanneer een Spanjaard het ge waagd had den koning uit te jouwen, dan zou hij het waarschijnlijk te kwaad gekregen hebben met die arbeiders, ofschoon de mees ten hunner, indien zij met dien Spanjaard een politiek gesprek gevoerd hadden, het op bijna alle punten met hem ééns geweest zouden zijn. Don Alphonso evenwel is populair in Lon den en hij zal het blijven, onverschillig of men met zijn opvattingen van het koning schap instemt of niet. En zelfs de meest nadenkenden, die zich ervan bewust zijn dat de koning tegen zijn volk optreedt op een wijze, die geen Engelschman zou dulden, huldigen in hem een moedigen strijder en een schitterend sportsman. Als koning zou den zij hem niet willen hebben, maar als koning van Spanje heeft hij hun bewonde ring. NESSÜNO. Vragen aan B. en W. van Velsen. De heer J. de Nobel, lid van den Raad der gemeente Velsen, heeft het volgende schrijven tot genoemd College gericht: „Ondergeteekende verzoekt hem, krachtens Art. 183 der Gemeentewet, in de eerstvol gende vergadering de gelegenheid te willen verstrekken, de volgende vragen te mogen stellen aan het College van B. en W. en deze vragen nader mondeling toe te lichten: 1. Zijn B. en W. eveneens overtuigd, van den deplorabelen toestand waarin het vis scherijbedrijf te IJmuiden verkeert? 2. Zoo ja, hebben B. en W dan reeds overwogen, welke pogingen zullen kunnen worden aangewend of gesteund, teneinde verbetering in dezen toestand te verkrij gen?" Of verzoek in een andere gemeente te mogen stemmen. Opdat onze lezers daarmede rekening kun nen houden bij het vaststellen van een dag, dat zij eventueel hun woonplaats moeten verlaten, vermelden wij hieronder de data waarop in de verschillende provincies de stemming voor de Prov. Statenverkiezingen zullen plaats hebben: 15 .April: Groningen, Limburg en Noord- Brabant. 22 April: Drenthe, Friesland, Gelderland, Overijsel, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. 23 April: Utrecht. Hieronder volgen de reeds vastgestelde data van verkiezingen voor den Gemeenteraad: Bennebroek: 10 Juni Heemstede: 47 Juni Haarlem: 24 Juni Beverwijk: 24 Juni Velsen: 24 "^unl In de overige gemeenten in onze omgeving is de datum voor den dag der stemming nog niet vastgesteld. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten kan de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der kieswet, inplaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente in dezelfde provincie aan de stemming deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stem men. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaal den dag, in persoon ter secretarie van een ge meente aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stem ming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de ge meente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een af schrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, 'die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op we'ker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burgemeester der ge meente van dit adres de oproepingskaart voor de steniming in die gemeente. Wie dus op den dag der Statenverkiezin gen niet in zijn woonplaats aanwezig is, doch wil stemmen in een andere gemeente dierzelfde provincie, geve zich vóór 8 April ter secretarie zijner'woonplaats op. Beroepen ongegrond verklaard Bij K. B. zijn ongegrond verklaard de be roepen, ingesteld door de N.V. Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Mij. te Haarlem en door de N.V. Gemengd Bedrijf H. T. M. tegen de beschikkingen van Gedep. Staten van Zuid-Holland van 26 Mei 1930, waarbij afwijzend is beschikt op hun aanvragen om elk te krijgen een vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tus- schen 's-Gravenhage (Staatsspoor) en Noordwijk aan Zee (tramstation). Beschikkende op de beroepen ingesteld door de N.V. Gemengd Bedrijf H. T. M„ de N.V. Noord-Zuid Hollandsche Tramweg Mij. te Haarlem en B. en W. van 's-Gravenhage, tegen de beschikking van Gedep. Staten van Zuid-Holland van 19 Aug. 1929 waarbij aan D. Bolhuis te Noordwijk aan Zee ver gunning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Noordwijk aan Zee en 's-Gravenhage, is bij K.B. nader de voorwaarde gesteld: Het is verboden in de autobussen der onderneming reizigers op te nemen yoor vervoer uitslui tend tusschen Katwijk aan Zee en Noord- wijk-Binnen en omgekeerd, voor vervoer uitsluitend tusschen Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn en omgekeerd en voor vervoer uitsluitend tusschen den Leidschen Straatweg aan de Viaduct der Z.H. El. Spoorweg Mij. en het Staatsspoorwegstation te 's-Gravenhage en omgekeerd. Dat Lisse tot de welvarendste gemeenten in de bloemboUenstreek gerekend mag,worden is algemeen bekend, doch dat het zich ook bij de grootstp in oppervlakte mag scharen is niet zoozeer bekend. Meer dan een half uur gaans, ten zuiden van de bebouwde kom, bevindt zich de buurtschap De Engel, die den Iaatsten tijd wel in het teeken der belangstelling staat. Reeds plaatsten wij eenige foto's van nieuwe bouwwerken in deze streek, waaruit de ontwikkeling van deze buurtschap duidelijk bleek. Hierboven een panorama van de uitgestrekte gemeente, van den bijna voltooiden toren der nieuwe kerk, welke toegewijd zal worden aan de H.H. Engelbewaarders en gebouwd wordt onder architectuur van den heer Jan Stuyt te 's-Gravenhage, af genomen. In de verte ziet men rechts op de foto de kerk van Lisse met den sinds eenige maanden geheel van vorm verander den toren. Het op den voorgrond liggende kale land zal binnen weinige weken de heerlijkste bloemenpracht der bloeiende bolgewassen ten toon spreiden, waardoor het panorama dan niet weinig aan schoonheid zal winnen. Wij vestigen de aandacht op een adver tentie, voorkomende in dit nummer, waarin gegadigden worden opgeroepen voor deel name aan de prijsvraag voor een Mittovos- lied. De uitschrijvende commissie vraagt mededeeling van haar gedachtengang, dat de deelnemers bezield moeten zijn van een waarachtige liefde voor het katholieke mis siewerk en daarom de uit te loven som lou ter gelieven te beschouwen als een tege moetkoming en niet als een in geld uitge drukte waardeering van hun arbeid. Immers het geldt hier eendrachtig samenwerken tot het bereiken van een verheven doel niet al leen, doch ook voor een financieel zoo verblijdend mogelijk resultaat. De commissie doet vooral een dringend beroep op hen, die op dit terrein hun sporen reeds hebben verdiend, zoodat de inzendingen, niet het minst wat kwaliteit betreft, aan de gestelde verwachtingen zullen voldoen. Als jury leden voor de toonzetting, waarvoor later een tweede prijsvraag wordt uitgeschreven, hebben zich beschikbaar gesteld de heeren Hendrik Andriessen, J. Schouten en Frans Pielage. Particulier bezit. Dinsdagmiddag is te IJmuiden van Kiel binnengekomen het Amerikaansche motor jacht „Orion". Aan boord bevindt zich de eigenaar Mr. Forstmann uit New-York met eenige gasten. Dit jacht is een der grootste particuliere jachten ter wereld. Het meet niet minder dan 3015 br. reg. ton en heeft een beman ning van 53 koppen. De lengte oedraagt 330, de breedte 46 voet. Het wordt voort bewogen door 12 motoren van elk 1800 P.K. die het schip een snelheid geven van 16 mijl. De „Orion" werd in 1929 op de Germania- werf te Kiel gebouwd. Het vaartuig geeft door z'n eenvoudige tuigage eenigszins den indruk, niet afgetuigd te zijn. Het voordeel hiervan is, dat de promenadedekken zeer ruim zijn. Overigens is het jacht zeer luxueus in gericht, niet minder dan dat van Vander- bilt, dat eenigen tijd geleden IJmuiden passeerde op weg naar Amsterdam. Aan boord bevinden zich een zwembad, een mu ziekzaal, wasscherij, bakkerij enz. Het zal Van IJmuiden naar de Middellandsche Zee vertrekken. De kapitein, Krtills genaamd, is Duit- scher, evenals een groot deel der beman ning. Voor de eerste maal hoorden wij het Groote Orkest van den bekenden Haarlem- schen paedagoog, den vioolleeraar Joh. Steenman. Laten wij hier er oogenbllkkelijk aan toevoegen, dat de praestaties van dit ensemble van amateurs onze verwachtingen verre hebben overtroffen. Dat de uitgevoerde werken ons hebben voldaanj ligt niet op de eerste plaats aan de voor een amateur-gezelschap groote bezet ting der strijkers: 13 eerste, 13 tweede, 5 alt violen, 6 cello's en contrabas. Dit groote aantal strijkers biedt natuurlijk groote voor deden inzake klankontwikkeling en verhou ding. Doch ook dan weer alleen, wanneer alle spelers voor hun taak zijn berekend en de leider het geheel beheerscht. Dit nu is het geval bij Stöenman's Orkest. Een Ouverture van Nicolaï, een Suite van Grieg, een Symphonie van Mozart, zelfs een concert voor twee violen met orkestbegelei ding van Bach werden, zij het dan wellicht na maanden van ernstige en taaie studie, knap technisch en muzikaal ten gehoore ge bracht. Mocht tn Bach's gecompliceerd werk een enkele maal het metrum even wankelen, de zuiverheid iets te wenschen overlaten, een grooter verschil in de dynamische schakee ringen wenschelijk zijn, over het algemeen genomen maakte ook dit werk een goeden indruk, niet het minst door het zeer voor treffelijke spel van mevrouw S. Rozelaar Franken en den heer J. Floor. Dat was meer dan gewoon amateursspel Bach's concert voldeed ons ten opzichte der bezetting het meest. In Mozart en in Nicolaï mist men te veel de niet bezette blaasinstrumenten. Wij zouden het liefst werken hooren die dit orkest voltallig kan bezetten. En 'hoeveel werken, zoowel in ouden als modernen stijl, bevat het muziek repertoire niet voor dit ensemble? Een zaak bevreemdt ons in hooge mate. Waarom werkt dit orkest zoo weinig op concerten van zangvereenigingen mede? Er zijn toch zoovele koorwerken met orkestbe geleiding geschreven. Wanneer deze worden uitgevoerd, geschiedt dit gewoonlijk slechts met pianobegeleiding. Onderschat men soms de kracht van dit orkest? De zaal was zeer goed bezet. De afdeeling Haarlem der Centrale Vacantiekolonies, waarvoor de opbrengsten van dit concert waren, zal er dus wel bij varen. De solisten werden extra gehuldigd en de onvermoeide leider ontving een stoffelijk bewijs als aan denken. Welverdiend! O. K. Door de Arrondissement^Rechtbank te Haarlem zijn den 24en Maart 193J in staat van faillissement verklaard'. W. Regter. manufacturier, wonende te Edam Lingerzijde 156 a. Curator Mr. H. J. M. Tonino wonende te Haarlem. Th. P. G. J. Muus, electricien, wonende te Ilpendam A 46. Curator Mr. H. H. Riepma wonende te Edam. J. Schouten, koopman in pluimvee, wo nende te Oostzaan B. 263. Curator Mr. H. M. C Dekhuyzen wonende te Zaandam. Th. Kastercum, handelaar in gramopho nes etc., wonende te Haarlem, Kruisweg 70, Cprator Mr. L. All Cohen wonende te Haar lem. S. C. van der Werff, autobusondernemer, wonende te Hillegom, Leidschestraat 45. Curator Mr. J. Deenik wonende te Haarlem. Jos Mathot, drukker, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 93. Curator Mr. H. J. M. To nino wonende te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement op grond van verzet van: A. Morsch wonende te Haarlemmermeer. Curator Mr. Dr. W. P. Vis wonende te Haar lem. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: R. Rensen wonende te Haarlem. Curator Mr. C. Blankevoort wonende te Haarlem. M. van Hagen wonende te Haarlem. Cu rator Mr: C. Blankevoort wonende te Haar lem. F. W. van Hagen wonende te Haarlem. Curator Mr. C. Blankevoort wonende te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: Jan Goedhart wonende te Koog a. d. Zaan. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen wonende te Zaandam. P. J. van Schooten wonende te Haarlem. Curator Mr. L. G.van Dam wonende te Haar lem. Aan de Universiteit van Amsterdam 'is gis teren geslaagd voor het candidaatsexamen in de Nederlandsche letteren en wijsbegeerte (hoofdvak geschiedenis) mej. E. C. Nix, al hier. Zes toko's verwoest Uit Makassar wordt gemeld: Gisternacht brandden te Palóppo zes toko's geheel uit. De totale schade is nog niet vastgesteld, terwijl voor een bedrag van f 30.000 was verzekerd. De oorzaak is nog onbekend. Een tweede waarschuwingspost Het laatste etmaal werkte de Merapi con stant. De vulcanologen van de Observatie post op den Goenoeng Goeno melden echter, dat de werking minder hevig was dan Zon dag, terwijl geen gloedwolken werden waar genomen. Bij 7 N 68 Gendingan boven Semowo wordt een tweede waarschuwingspost opge richt. Deze post is gelegen op 3)4 K.M. af stand van den top. Naar wij vernemen is een wijziging geko men in het Nederlandsche elftal, dat Zondag 29 Maart as. tegen België te Amsterdam uitkomt. In den wedstrijd tusschen Feijen- oord en V. S. V. is de spil B. Pauwe Jr. dus danig geblesseerd geraakt, dat hij in 3 of 4 weken niet in wedstrijden kan uitkomen. Vervanging is dus noodzakelijk. Morgen wordt te Rotterdam Nederlandsch B-elftalZwaluwen gespeeld. Hierna zal in de bezetting van de spilplaats voorzien wor den. Naar wij nader vernemen is het zoo goed als zeker, dat voor de spilplaats de Ajaxied W. Andriessen Jr. zal worden gekozen. In Duitschland zijn vijf millioen men- schen werkloos. Naast elke drie arbeiders staat daar dus een man, die wel graag werken zou, maar er niet toe in staat wordt gesteld. In Nederland is de toe stand iets beter, maar toch ook nog be denkelijk genoeg en hoewel de lente in het land is, daalt het werkloozencijfer niet noemenswaard. Ook al zouden de lasten, die daardoor op de openbare kas sen worden gelegd, niet zoo ontzaglijk groot zijn, dan zijn de ethische, cultu- reele en politieke gevaren dezer gedwon gen massa-ledigheid al somber genoeg. Als oorzaak van dezen toestand wordt de machine aangewezen. Vele malen is in de laatste jaren do klacht geuit, dat de machine de men- schen opvreet. Meer productie met minder menschelijke arbeidskrachten was de leuze en wie er niet aan meedeed werd door zijn concurrenten wegge vaagd. De grootere productie eischte 'n groeter afzetgebied. Dat kwam er en weer betere machines voorzagen ook in die nieuwe behoeften. Enfin, men kent die geschiedenis wel. Maar de machine mag den mensch niet tot een last worden, tot een on draaglijk juk. De machine mag den mensch niet uit zijn brood stooten, maar moet dienen zijn zwaren arbeid te ver lichten. Verbetering van de machines kunnen wij niet voorkomen en behoeven wij niet te verhinderen, maar wij moeten ze aan onze behoeften aanpassen. Als de machine het werk doet kan de arbeidstijd van den mensch bekort wor den en kan het verbruik grooter worden. In dezen zin verstaan, schijnt het wel, dat wij langzamerhand niet meer van een krisis, van een ziektetoestand, een soort griep dus, in den rustigen ontwik kelingsgang van de wereld-economie kunnen spreken, maar dat de huidige gebeurtenissen als een overgangstijd, als een nieuwe phase in de geschiedenis der wereldhuishouding moet worden be schouwd. Deneef 40 pt.; 5 Lemoire-Quimbretière 40 pt.; 6. Choury-Fabre 31 pt.; 7 Pelissier- Leducq 21 pt.; 8. Van Kempen-Pijnenburg 20 pt.; 9. Linari-Dinala 17 pt.,- 10. Raynaud- Dayen 17 pt.: 11. Decorte-Raes 16 pt.: l2- Blanchonnet-Marcillac 12 pt.; 13. Broccar- do-Buschenhagen 12 pt. Op twee ronden: 14. Merviel-Foucaux 9 pt. Op drie ronden: 15. Opperman-Lamb 4 pt. De Beverwijksche Wandelsport Vereeni- ging organiseert op Zondag 29 Maart a.s. een afstandsmarsch over een parcours van 25 K.M. voor dames en heeren. Er wordt ge- loopen met een tempo van ten hoogste 6 K.M. per uur. Het geheel staat onder leiding van den wandelveteraan Jan Pasrtoors. Vertrek: 10 uur 's morgens van café „Suisse'' te Beverwijk. De stand luidde na den eersten dag: 1. BrescianiMouton 31 pt. Op één ronde: 2. Coupry-Boucheron 64 pt.; 3. Renaud-Pecqueux 56 pt.; 4. Charlier- Gisteravond werden bovengenoemde wed strijden in de „Korenbeurs voortgezet. De uitslagen laten wij hieronder volgen. Hoofdklasse De derde partij van den herkamp tusschen J. B. Sluiter Jr. en H. W. Zitman eindigde in een overwinning voor Sluiter welke hier door definitief beslag legde op den titel. Eerste klasse J. v. d. Giessen wint van H. Greeuw; J. P. van Eijk remise met J. P. Exel Sr. Tweede klasse G. A. Ottolini Jr. wint van H. Berghuis; J. H. Reedijk wint van H. Berghuis; F. W. de Pater wint van H. Berghuis. Derde klasse C. Kool wint van H. O Stappers; Th. Wesselman remise met H. Rozijn, Jac. Fr. van Garderén wint van H. G. J. Andriessen. De wedstrijden om de persoonlijke kam pioenschappen 1931 van Haarlem en omstre ken zijn thans beëindigd. In de hoofdklasse legde de titelhouder J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout wederom be slag op den titel. Het 1ste klasse damkam pioenschap weid behaald door Joh. Fabel Jr., het 2de klasse kampioenschap door J. Balk, terwijl Th. Werdler en H. Rozijn nog een herkamp zullen spelen om het 3de klasse kampioenschap. Voor de „Haarlemsche Damclub" betee- kenen deze uitslagen een fraai succes, aan gezien alle kampioenen lid der „Haarlemsche Damclub" zijn. <4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5