Buitenlandsch oJ^Cieuws Wat 'n Prachtbanden PUROL FEUILLETON DE DROOMER ^ERDE BLAD WOENSDAG 25 MAART 1931 De hulpverleening aan de Oostelijke Gebieden De Europeesche Studiecommissie Openingsrede van Briand De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie Bespreking in heel Europa De Duitsche Vlootbouw Succes-Rusland De Zondagsrust in Engeland De toestand in Spanje De Madrileensche veroordeelden In vrijheid gesteld De kwestie Eupen en Malmedy Antwoord van Minister Hymans aan Duitschland Severing over de Herstelkwestie De samenzwering te Lahore Gemengde (Buitenlandsche Berichten Het portret van Hindenburg Parijs Zomer 1931 en dn* tüdens de schoonmak En dit alléén door ze 's avonds in te wrijven met RADIO-OMROEP De zonderlinge sehoenenliefhebber Een wolvenplaag in Noord-Finlaird KORT NIEUWS Liberalen en Labours Minister Treviranus aan het woord t>e Studiecommissie der Europeesche Unie gistermorgen onder voorzitterschap van ®eh Pranschen minister van buitenlandsche ?®ken, Briand, in het departement aan de ^uai d'Orsay te Parijs voor haar eerste zit- l'hg bijeengekomen. Briand hield de openingsrede, waarin hij Na. zeide: Onder den druk der omstandig- Ncden is de Europeesche Unie een dringende Noodzakelijkheid. Om aan deze noo akelijk- Neid tegemoet te komen zal het eerste tot ^and gekomen orgaan zijn arbeid beginnen Nog vóór de regels voor zijn werkzaamheden tijn gedefinieerd. De Studiecommissie moet Sich voor twee gevaren hoeden, n.l. de kunst matige schepping van een orgaan met al te eerzuchtige doeleinden, die slecht met zijn ^oorloopig karakter in overeenstemming zou den zijn, doch aan den anderen kant voor een te enge grensafbalcening, die ongewenscht Sou zijn voor een orgaan, welks levensduur men nog niet kan overzien. Aan de Studie commissie, we'ke aan de rechtstreeks onder den Volkenbond staande organen onderwor pen is, staat van den aanvang af de geheele Ervaring van den Bond ter beschikking. VAN ve'r?e$ BRIAND De zitting wordt bijgewoond door gedele geerden van Frankrijk, Engeland, Italië, duitschland, Denemarken, Spanje, Grieken land, Polen, Portugal, Zwitserland en Joego slavië. De commissie ging over tot het onderzoek van de kwestie, door de Belgische regeering Nan de orde gesteld, o.a. een ontwerp-con- ventie op de behandeling van vreemdelingen; Ne procedure van verwittiging en beroep N-m. betreffende de douanetarieven. Wat de eerste kwestie betreft, is België Voornemens voorstellen bij de studiecom missie in Mei a.s. in te dienen. Wat betreft ket tweede genoemde verzoekt België uit breiding tot verschillende tarieven van het Internationale leven. De commissie besloot vervolgens, op de Ngenda van de Conferentie in Mei de vol gende punten te plaatsen: lo. onderzoek van "en arbeid der beide landbouwconferenties van 23 en 26 Februari; 2o. onderzoek van den Nrbeid betreffende het landbouwcrediet; 3o. onderzoek van de eerste resultaten van de Werkzaamheden der economische en finan- Nieele organisatie van den Volkenbond en het ■Internationaal Arbeidsbureau betreffende het Vraagstuk der werkloosheid. Het organisatie-comité der Europeesche Studiecommissie heeft gisteren alle punten Ner agenda afgehandeld, op één enkele na, N.l. of in de Mei-vergadering der Europeesche studiecommissie eerst de economische dan v?el de organisatorische kwesties zullen wor sen behandeld. Bij het punt inzake de uitnoodiging van Rusland, IJsland en Turkije ontstond een Niscussie. Een besluit kon niet worden ge- Nomen, daar één punt, zooa's werd gezegd, Nog niet is gerégeld, doch wel is bij de dis- Nussie reeds gebleken, dat bij de bespreking van economische kwesties de drie landen in elk geval zullen worden genoodigd, hetgeen Volgens Briand van zelf spreekt. Een voorstel van Polen om ook Dantzig tot Ne economische besprekingen uit te noodigen, V'erd aangenomen. De plannen tot vorming van een Europee- Schen Raad met sterke organisatie en wisse lende nationale vertegenwoordiging liet men Varen. Briand liet doorschemeren, dat geen al Ve stijve organisatie moest worden gevormd. Duitschland en Italië hebben zich tot mor- Sen hun besluit voorbehouden over de kwes tie, of zij er op zullen blijven staan, dat Busland, IJsland en Turkije ook tot de be sprekingen zullen worden uitgenoodigd. Het Duitsch-Oostenrijksche douane-proto- Nol is nog niet besproken. Geen pact In een vergadering van de liberale oud- Niinisters werden met 4 stemmen meerder heid de voorstellen aangenomen, waarin Vmrdt aangegeven, in welke richting de po litiek der liberale partij zich dient te ont wikkelen. Naar verluidt, zou het denkbeeld van een pact met de arbeiderspartij zijn opgegeven. De liberalen zullen onafhankelijk blijven, doch zijn bereid, de regeering te steunen, wanneer zij bepaalde maatregelen der libe ralen ten aanzien van de werkloosheid wenscht uit te voeren. Officieel wordt medegedeeld: Omtrent de Italiaansche démarche in verband met de aankondiging van de DuitschOostsnrijk- sche overeenkomst inzake het begin van onderhandelingen tot aanpassing van de douanetarieven van beide landen, zijn ver scheidene tegenstrijdige berichten verspreid. De Italiaansche regeering heeft zich tot de Oostenrijksche regeering gewend met een verzoek om opheldering aangaande de juiste portée van de overeenkomst. In aansluiting hierop hebben de vertegenwoordigers van Duitschland en Oostenrijk te Rome de Ita liaansche regeering Zaterdag de eerste resu- meerende mededeeling overhandigd, welke Maandag door een gedétailleerd rapport werd gevolgd. Een en ander wordt nu door de bevoegde Italiaansche instanties onder zocht. De Zwitsersche Nationale Raad. De Zwitsersche Nationale Raad heeft zich gisteren bezig gehouden met de kwestie van de douanetarieven. Bij de debatten over de nieuwe overeenkomst tusschen Duitschland en Oostenrijk uitten enkele afgevaardigden de vrees, dat zij op den duur 'n minder gun stige uitwerking zal hebben. Van Zwitser sche zijde heeft men in dezen voornamelijk op het oog, dat, terwijl de balans van den handel op Duitschland sterk actief is, Oos tenrijk meer van de andere zijde levert. Verklaring In den Dnitschen Rijksdag Bij de beraadslagingen over de begrooting van buitenl. zaken in den Duitschen rijks dag is gisteren ook even de Duitsch-Oos tenrijksche tol-unie ter sprake gekomen. Breitscheid, de woordvoerder der socia listen, verklaarde, geen aanleiding te zien, om thans tot een zakelijke bespreking van de met Oostenrijk aangegane economische overeenkomst over te gaan. Ook wilde spr. buiten beschouwing laten, of de stap tegenover de andere mogend heden diplomatiek cp de juiste wijze is voorbereid. Ik geloof echter, aldus Breitscheid, dat wij tegenover het buitenland kunnen vast stellen, dat noch aan de Duitsche regee ring, noch aan de Oostenrijksche, verweten kan worden, dat zij zich onttrokken heb ben aan haar bij verdrag vastgestelde ver plichting of dat zij in strijd daarmede ge handeld hebben. (Bijval). Wij hopen, dat de internationale gedach- tenwisselingen tot een werkelijke samen werking van alle Europeesche mogendhe den zullen leiden. Intusschen ware een vroegtijdiger mede deeling aan het Duitsche parlement ge- wenscht geweest. (Luide instemming). Waarom heeft de regeering niet de com missie van buitenlandsche zaken op de hoogte gebracht? Zij bestaat toch niet, om telkens en telkens opnieuw voor voldon gen feiten te worden gesteld? (Geroep: Zeer juist). Spreker zou Curtius willen verzoeken, voor taan in dergelijke gevallen wat meer reke ning te houden met de rechten van de Duit sche volksvertegenwoordiging. (Levendige toejuichingen bij alle par tijen). Russische persstemmen. De „Iswestia" beschouwt het Duitsch- Oostenrijksche douane-accoord als een be langrijken stap in de richting van den poli- tieken Anschluss van Duitschland en Oostenrijk, en merkt op dat de beweringen in de Fransche bladen, volgens welke het accoord in tegenspraak zou zijn met het Verdrag van Versailles, juridisch niet ge fundeerd zijn. Het Verdrag van Versailles verbiedt geen tolunie, doch stelt een poli tieke unie afhankeliik van de toestemming van den Volkenbond Desalniettemin vormt dit douane-accoord een tegen het Verdrag van Versailles gerichte daad, aangezien het een economisch versterkt Duitschland stelt tegenover de Fransche superioriteit en de verwezenlijking van de plannen van Briand betreffende een Pan Europa, dat tot doel heeft de onderwerping van Duitschland aan het Fransche Imperialisme, tegenwerkt. De communistische Rijksdagfractie heeft bij de Derde lezing van de Begrooting der Rijksmarine een voorstel ingediend, waarin schrapping gevraagd wordt van het „ver vangingsplan" tot 1936 en de termijnen voor den bouw der beide pantserschepen. Het voorstel komt heden in stemming. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp inzake hulpverleening aan de Oostelijke Gebieden in den Rijksdag heeft minister Treviranus o.a. verklaard, dat de beslissing van de vraag in welke mate hulp mogelijk is, aan de autoriteiten dient te worden over gelaten. Hulpverleening in den vorm van -REVIRANUS goederenbijdragen uit de Rijkskas, inzon- drheid van de grensgebieden, is van groot belang. Ondanks ernstige, gemotiveer de bezwaren is de Rijksregeering besloten bij de begrooting voor het komende jaar af te zien van de inkomsten van den in- dustrieeien omslag. Hierdoor zal de moge lijkheid geschapen worden de Industriebank de beschikking te geven over een vermogen van 500 millioen Rijksmark ter aflossing van agrarische schulden in de Oostelijke gebieden. Daarenboven zullen nog 200 mil lioen worden losgemaakt als gevolg van schuldverbintenissen. De hulpverleening van het Rijk in baar geld is gebaseerd op 36 millioen Rijksmark voor de begrootingsjaren 1931 tot 1938. De Rijksregeering streeft er naar de kleine be drijven te bevorderen door het verleenen vau alle mogelijke hulp. Wat de Sovjet-kopstukken vertellen In de communistische bladen wordt er her haaldelijk op gewezen, dat de toestand in de Russische industrie voor de arbeiders schitterend is. Brieven van Russische arbei ders moeten zulks bevestigen. Nu is het ze ker waar, dat er in Rusland wel enkele mo del-ingerichte bedrijven zijn, terwijl er ook nog wel enkele menschen zijn die het goed gaat. Maar daarom mag men hier niet ge neraliseeren. Want er zijn onverdachte ge tuigen genoeg, die over Rusland een geheel ander geluid doen hooren. Aan de „Iswestia" ontleenen we enkele uit latingen van sommige vooraanstaande en leiding gevende persoonlijkheden uit Moscou. Stalin verklaarde op het laatste industri- eele congres dat alle objectieve veronder stellingen voor de doorvoering van het Vijf jarenplan zijn gemaakt. Ook kameraad Fawlunowski, lid van den oppersten raad voor de Volkswelvaart meende dat de fabrie ken het plan wel voor 100 pCt. zullen door voeren maar wij krijgen er niets van te zien!' De chef van deze afdeeling Ordoschoni- kidse vertelde: Wij rennen van het eene succes naar het andere, maar heel het land heeft overal gebrek aan!' Waarom moest er in Magnetogorsk voor daar de eerste hoogoven gebouwd werd eerst een Sovjetpaleis van 5 millioen gebouwd worden? Zullen daar arbeiders in gaan wo nen? Neen, alleen gasten en toeristen. Men heeft er een school gebouwd voor arbeiders kinderen die in plaats van 5 reeds 15 mil lioen heeft gekost. Aan den eenen kant verkwisten we hon derden millioenen voor socialistische steden en aan den anderen kant wonen de arbei ders in krotten en holen! Directeur Dotzenko klaagde er over, dat in de middelbare industrie zich niemand over een constructieprobleem bekommert. De leerbewerker Istschenkoff verklaarde dat zijn kameraden het materiaal zoo bar- baarsch behandelden en dat zij van een an- dezer methode niets wilden weten. Waarom is er in Moscou geen petroleum uit Bakoe en Grosmy te krijgen? Kameraad Kuitzin heeft weken noodig gehad om het bouwen van tanks doorgevoerd te krijgen, waarmee men in Moscou nog niet eens voc- den dag durft komen. Hoe worden de moeilijke vraagstukken opgelost? Men doet geen moeite om de opgelegde taak te vervullen, maar men neemt een stuk panier en richt een bezwaarschrift naar het Cen traal Bestuur. In de fabriek van kameraad Kiriken lig gen de grondstoffen voor Nikolajewsk en daar ligt het materiaal voor Kirikin, maar niemand mag het ruilen. Kameraad Mischkoff liet weten dat hoog oven nummer 5 in Makajewka al lang klaar was, maar men heeft geen personeel. Er staan tienduizend tractors klaar, maar zon der reserve-onderdeelen. Iedereen eischt meer grondstoffen dan hij kan verwerken en daar mee brengt hij het plan in gevaar.' In de kledingindustrie maakt nen alleen jassen die voor dwergen passen: men gaat er toch mee door ofschoon niemand ze koopt: in de boeken zal staan dat het plan voor 100 pCt. geslaagd is. Dat zijn de bedriegers van .iet proletariaat, liep Orthschonikizeü Door den Bond voor het behoud van de Zondagsrust is bij het Lagerhuis een peti tionnement ingediend, voorzien van 1.250.000 handteekeningen, waarbij geprotesteerd wordt tegen het gereedliggende wetsontwerp om bioscopen en theaters op Zondag open te stellen. Zooals men weet, is in Engeland ieder openbare vermakelijkheid op Zon- en Feestdagen verboden. Toch zijn er verschil lende theaters en bioscopen die zich aan de wet niet storen. Hoe diep de traditie in En geland is ingeworteld, blijkt wel uit het feit, dat zich onder de onderteekenaars van het petitionnement ook talrijke werkloozen be vinden. De door den Madrileenschen krijgsraad Dinsdag veroordeelde personen zijn gister middag reeds in vrijheid gesteld. Zij werden voor de gevangenis door een duizendkoppige menigte opgewacht, die hen onder gejuich voor de republiek op de schou ders wegdroegen. De leiders der constitutio- nalisten, waaronder de vroegere ministers Vil lanueva en Alba, hebben een oproep gepu bliceerd, waarin een constitueerende Cortes de eenige oplossing ter verhindering van an archie genoemd wordt. Wanneer hun opdracht gegeven zou wor den een regeering te vormen, verklaren zij onmiddellijke politieke amnestie te zullen af kondigen. Verder verdedigen zij het instellen van een éénkamersysteem. De koning moet zijn rech ten voor eenigen tijd neerleggen. Daarbij wordt er op gewezen, dat dit geen vernede ring voor de kroon beteekent, doch voor het welzijn van Spanje noodzakelijk is. Republikeinsche studenten contra politie. Te Madrid hebben weer botsingen plaats gehad tusschen de republikeinsche studen ten en de politie. De studenten van de fa culteit der medicijnen hadden zich in de Universiteit verschanst en bekogelden de politie met steenen. Tenslotte vormden zij een stoet om voor de republiek te demon- streeren. En passant ontvreemdden zij een antiek slingerwerktuig uit het Legermuseum en openden met behulp daarvan een kei- steenen-offensief op de gewapende macht. De politie antwoordde met een salvo, waar bij een der studenten gewond werd. Te Madrid wordt aangenomen, dat na de gemeentelijke verkiezingen een nieuwe re geering onder Santiago Alba zal worden gevormd. Hymans, de minister van buitenlandsche zaken, die in den Belgischen Senaat het woord voerde, verklaarde het volgende: Ik verzoek den senaat, niet uiteen te gaan al vorens zijn goedkeuring te hebben gehecht aan de overeenkomst, door de regeeringen van België en Duitschland geteekend inzake het gemeenschappelijk grensregiem der bei de landen. Ik maak van de gelegenheid ge- HYMANS bruik om een korte verklaring af te leggen over een incident, dat kortgeleden heeft plaats gehad. Verscheidene Senaatsleden maakten zich ongerust over de onverwachte aanneming door den rijksdag van een motie, waarbij de Duitsche regeering werd uitge noodigd alle gelegenheden aan te grijpen, de wederinlijving van de kantons Eupen en Malmèdy bü het Duitsche rijk te verkrijgen. De onvoorziene aanneming van deze motie heeft onze openbare meening des te meer geschokt, omdat zij kort volgde op een rede, waarbij ik gelegenheid vond de politiek der regeering te karakteriseeren en er op te wij zen, dat deze politiek den vrede en een toe nadering van Europa ten doel had. Hoe be treurenswaardig het initiatief van den rijks dag ook zjjn moge, het zal ons niet kunnen verontrusten, daar ons recht vaststaat en onbetwistbaar is. Duitschland heeft vrijwil lig het Rijnpact met België, Frankrijk, En geland en Italië gesloten en bij dit verdrag plechtig de verplichting aanvaard, den terri- torialen status quo tusschen Duitschland en België te handhaven, ge.ijk deze door het Verdrag van Versailles is vastgesteld. Ik heb slechts één verklaring te doen: Da regeering is niet van plan ook nr. aar eenige bespreking te aanvaarden betreffende de Belgische grenzen en het nationaal grondgebied. In den Pruisischen Landdag heeft de Pruisische Minister van Binnenlandsche Za ken Severing bij de tweede lezing van de Begrooting Binnenlandsche Zaken een rede gehouden, waarin hij de kwestie van de her stelbetalingen besprak. Hij zeide o.m.: In dien de Rijksregeering, gelijk dit door de rechtsche partijen geëischt wordt, de ver klaring aflegt, dat zij niet verder wenscht te betalen, dan moet men zich toch afvragen, wat voor tegenmaatregelen der crediteuren- staten hiervan het gevolg zullen zijn. In ieder geval staat de Rijksregeering er bij toekomstige onderhandelingen beter voor wanneer zij tevoren heeft getoond met goe den wil bezield te zijn. Een regeering, die verklaart dat zij niet wil, kan bezwaarlijk aanspraak maken op faciliteiten. Niettemin vraagt spr. zich af of de Rijksregeering niet reeds thans stappen dient te ondernemen om revisie van de verdragsverplichtingen te verkrijgen. Nationalistische protesten De Britsch-Indische nationalistische par tij heeft de zaal der wetgevende vergadering verlaten als teeken van pretest tegen de exe cutie der drie samenzweerders var. Lahore. De zitting werd verdaagd. Vóór zijn vertrek naar het congres te Karatsji met de andere leiders verklaarde Gandhi over de executie: „Wij moeten ons niet door toorn laten verleiden." Hij bracht hulde aan de terdoodgebrr chten doch waar schuwde de Indische jeugd hun voorbeeld niet na te volgen door de bevrijding van het land door moord na te streven. Gandhi voegde er bij, dat het wellicht de plicht der regeering was geweest de executie voor on- bepaalden tijd uit te stellen, maar de regee ring kan er niet van worden beschuldigd in haar verplichtingen te kort te zijn gescho ten. Deze ernstige fout der regeering, zoo zeide Gandhi nog, heeft slechts onze macht vergroot om de vrijheid te winnen voor wel ke deze drie gestorven zijn. Jawaharlal Nehroe verklaarde: Als Enge land met ons zal spreken over een regeling zal wellicht Bhagat Sing (een der drie ver oordeelden) tusschen ons in staan. En de pacifistische onderwijzer De daad van een schoolmeester te Cassel heeft daar groot opzien gebaard. De man heeft n.l. het portret van den rijkspresident v. Hindenburg in uniform, hetwelk in de klasse hing, door een leerling laten weg nemen. Niet omdat hij iets heeft tegen den rijkspresident, maar omdat hij er bezwaar tegen maakte steeds op het uniform te moe ten kijken, wat zijn pacifistische natuur op den duur niet verdragen kon, schrijft het „Hbd." Het bevel aan den leerling om het por tret weg te nemen, wekte verzet bij een aantal van diens kornuiten, die de klasse verlieten, zonder dat de onderwijzer er zich tegen verzette. De onderwijsautoriteiten hebben bij het vernemen van het gebeurde dit ten streng ste afgekeurd en bevel gegeven het portret weer op zijn plaats te hangen. 50 congressen Te Parijs zullen tijdens de as. Koloniale Tentoonstelling verscheidene nationale en internationale congressen worden gehouden. Voor het oogenblik verwacht men er reeds vijftig, welker onderwerpen echter niet alle op de koloniën betrekking hebben, doch ook algemeene problemen zullen betreffen. Zoo zal er een congres worden gehouden van den Bond van Intellectueele Arbeiders; een internationaal sclrrijverscingres onder de auspiciën van de Société des Gens de Let tres; een congres inzake de bescherming van den arbeid van geleerden en vorschers; ver der congressen betreffende koloniale weten schappelijke onderzoekingen, betreffende de Afrikaansche taal; een nationaal vrouwen congres; een pharmarrutisch congres; ten slotte landbouw-, luchtvaart- en sanitaire congressen. Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten DONDERDAG 26 MAART HUIZEN, 298 M. 8.00 K.R.O. 10.00— 11.00 N.C.R.V. 11.00—2.00 K.R.O. Daar na N.C.R.V. 8.30—9.30 Gramofoonpl. 100010.30 Zang: Dameskoor N.C.R.V. 10.30—11.00 Ziekendienst 11.00—11.30 Gra mofoonpl. 113012.00 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin 12.001.30 Concert. K.R.O.-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer 1.30 2.15 Gramofoonpl. 2.15315 Handwerk- cursus 315—3.45 Vrouwenhaifuui.jte 4.005.00 Ziekenuu:t;e 5.005.30 Gra mofoonpl. 5.30—6.30 Chr. Liederen uurtje m.m.v. Zusterkoor en viool 6.306.45 Gra mofoonpl. 6.457 00 Knipcursus 700— 7.30 K. Sluis: „Het broeden en opfokken van kuikens' 7.30—8 00 Vragenhalfuurtje 8 0010.00 Concert. Chr. Gem. Zangver- eeniging „J. S. Bach", o.l.v. J. A. Betkhout. Dr. M. J. A. de Vrijer: ..Naar het Reveil" 10 00 Persberichten 10.10—11.30 Gramofoon- platen. HILVERSUM, 1875 M. 8.00—9.50 Gra mofoonpl. 10.00—10.15 Morgenwijding 10.3012.00 Concert. A.V.R.O.-kwintet o.l.v. F. Lupgens 12.15—2.30 Gramofoonpl. 3.004.00 Naaicursus 4.005.00 Zieken- uurtje 5.006 00 Conce t Kovacs Lujos met orkest 6.00—6 30 Sportpraatie H. Hollander 6.30—7.00 Dr. W. v. Bemme- len: „Vulcani^me in Neóevlandsch Inclië in verband Meraoi-uitbarsting' 7.00 7.30 Engels-tre_1es Fred Fry 7.458.15 Bach"-w.ee(£ A v.R.O.-orkest o.l.v. Nioo Treep. M.m.v. Prof. G. A. Wa'.ter (tenon 81510.30 Aansl. Concertgebouw Amster dam 10.30 Vaz Dias 10.4512.00 Gra mofoonpl. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel door R. Foort 1.302.10 Kerkdienst 2.25 voor scho'cn 4.50 Orkestconce.U 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Be richten 7.00 Zang door J. Armstrong 7.20 Lezing 7.45 Lezing 3.05 Concert. Mannenkoor, J. Farrin<*ton (bas). G. Knight (alt), E. Penville (fluit) 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 Vau deville 11.0512.20 Dansmuziek 12.20 Televisie. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8 05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek 4.35 Kinderuurtje 9.05 Orkestconcert 9.50 Concert. Orkest en piano. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.3510.05 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Oikest- concert 4.205.20 Orkestconcert 7.05— 8.20 Concert. Orkest, Lotte Leonard (zang) 8.20 Declamatie en tooneel. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.504.30 Orkestconcert 7.209.20 Concert. Orkest en solisten 9.35 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M,: 5.20 Orkestconcert 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Concert 338,2 M.: 5.20 Concert door kwintet 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gra mofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Be richten 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.20 3.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4.507.40 Lezingen 7.40 Hoorspel „Der letzte Akt'. 2e deel. Hans Kyser. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. HEBBER Voor 50.000 francs schoenen verzameld Te Bordeaux is een bekend advocaat over leden, die in breede kringen in zeer hoog aanzien stond. In zijn woning bevond zich een kamer, die door niemand, zelfs niet door zijn vrouw, betreden mocht worden. Nu hij overleden is, heeft men de deur van de ge heimzinnige kamer geopend en men vond toen een ontzettend groot aantal nieuwe schoenen. De overledene hield buitengewoon veel van mooie schoenen; hij kocht de mooiste schoenen die hij kon krijgen, met dozijnen tegelijk. Op die manier heeft hij een voor raad schoenen gekregen, die een waarde van 50.000 francs vertegenwoordigt. In de laatste weken hebben de wolven in Noord-Finland groote schade aangericht onder de kudden rendieren, zoodat de eige naars groote verliezen hebben geleden. Thans worden er groote klopjachten gehouden, waaraan geheel de bevolking van de grens districten deelneemt. De wolven hebben zich na den oorlog in Rusland sterk vermenigvuldigd en in de landen, die aan Rusland grenzen, komen herhaaldelijk overvallen voor van deze woeste roofdieren. Het tekort in de schatkist van de Ver. Staten zal an het eind van het dienst jaar, 30 Juni a-s., naar verwacht wordt 700.000.000 pond sterling. De behandeling van de zaak der „Gazette du Franc" met Mme. Hanau ais middelpunt is gisteren geëindigd. Zaterdag a.s. uitspraak. Zondagochtend is in den gevel van het huis Rue Franklin 8 te Parijs, boven den ingang, een bronzen gedenkplaat onthuld met het inschrift: „Hier woonde Clemen- ceau van 1896 tot aan zijn overlijden, den 24en November 1929." Een voorstel van de communisten Ni i 12. „Hè, kwelt u mij, als-je-blieft niet langer Niet die kinderen! Ik wilde nu eens niets Naders dan lui zijn!" Ofschoon hij zich zeer onaangenaam ge troffen voelde door haar onverschilligheid, N<as het toch weer kenschetsend voor hem, Nat hij de schuld op zich nam en ziehzelven Verweet dat hij blijkbaar weer zoo onhandig V'as geweest, om zulk een oogenblik te kiezen Het was maar een klein meer, omgeven Noor boomen. Eigenlijk was het slechts een kunstmatige verbreeding va.n het riviertje, Nat door het park liep, vandaar dat er aan Ne oevers bijna geen beweging in het water jas en dat de stroom in het midden vrij krachtig kon zijn. „Lrten wii d-xar onder de boomen wat schuiiT.- gaan", drong zij aan. „Kijk mijn handen eens; die worden zoo bruin als een okkernoot! Als ik geweten had, dat u zoo V'einig acht zoudt slaan op mijn teint, dan Sou ik niet met u gegaan zijn!" „Maar ik ben nog nooit met een jonge dame uit roeien geweest," verontschuldigde Simon zich zwaarwichtig. „Èn, u is ook in het geheel niet verbrand. Waarlijk uw gelaatskleur is als van melk enrozen". Onwillekeurig moest zij even lachen om deze dichterlijke vergelijking; en, toen hij nu zachtjes onder de boomen langs den oever op en neer ging roeien, vleide zii zich nog ééns zoo gemakkelijk neer en zei na een tijdje op bijna gebiedenden toon: „Vertelt u nu eens iets!" Als zij hem verzocht had, om te vliegen, zou hij althans nog een poging daartoe heb ben kunnen wagen; maar om nu zoo op com mando te spreken: dat ging toch niet! En hulpeloos keek hij haar aan. „Lijkt u dat zoo iets verschrikkelijks?" lachte zij. „Nu, uw broer zou zich zeker niet tweemaal laten nooden!" „Maar ik begrijp u niet," zei hij. „U is zoo onverklaarbaar. Waarom speelt u een rol?" „Een rol spelen? Wat bedoelt u daarmee?" vroeg zij met diepen blos en terwijl er een uitdrukking van vrees in haar oogen stond te lezen. „Waarom is u zoo anders op verschillende tijden?" bleef hü volhouden. „Gisteren in het bosch en nu vandaag is u heel anders aan het jonge meisje, dat ik dagelijks bij nicht Annette op de Abbey zie." „O!" zei ze met een zueht van verlichting. „Nu begrijp ik, wat u bedoelt' Dat komt: ik wil mij van den besten kant laten zien aan degenen, die ik graag lijden mag; en mag ik bijzonder graag lijden!" Geen enkele vrouw had nog ooit openlijk bekend, dat zij hem „wel zeer graag lijden mocht"; en ofschoon hij het or wel zoo eenigszins voor hi'ld, dat Nancy hem wat rlaapde en dat zij best in staat zou zijn, om bij voorbeeld het volgend benb!.K te zeggen, c'at zij hem haatte, klonken de door haar gc- proken woorden hem toch heerlijk in do oo: en. „Maar.... wat beur, u nu in waarheid?" vroeg hij. Ze haalde de schouders op en lachte. „Ik wil u wel verteilen, dat ik van nature vroolijk ben." „En waarom is tl tegenover nicht Annette dan zoo kalm en ernstig?" „Omdat Mrs. Hastings zelve kalm en ern stig is en zij mij zeker ook zoo verlangt. Daar om schijnt zij zoozeer met mij op te hebben, omdat ik zoo stil en geruischloos mijn gang ga. Als zij mij zag, zoo als u mij nu ziet, dan zou ik zeker al gauw mijn congé krijgen. En dat kan niet lijden. Maar verlangde zij mij nu wereldsch of druk, of wat dan ook, ik zou wel zorgen, dat ik dit leek." „Ik haat bedrog", zei Simon ronduit. „Och, zoo lang het nu maar geen schade toebrengt!" „Het moet u zelve schaden; uw eigen per soon, uw eigen karakter". „Hoor eens hier, beste jongen", zei ze, nu weer ineens een beschermende meerderheid aannemend, „je kent de wereld niet half zooals ik. Er zijn net zooveel soorten vrou wen, als er patronen van behangselpapier zijn. Sommige zijn nauwgezet van geweten, zooals die arme Fay Ferról, die liever ster ven zou, dan zulk een „dubbele rol" te spe len, als ze het zou noemen. Maar ik, ik ben maar een vlindertje; en vlinders hebben geen geweten, of iets dergelijks, dat het hem moeilijk kan maken." Simon was als verstomd. Hij bezat niet de gave van het woord en wist niet, hoe hij haar „vangen" zou. Eenigen tijd bleef hij peinzende voor zich uit staren; toen vroeg hij: „Maar hoe heeft u nu in het veilige, be schutte leventje, dat u heeft geleld, zoo goed „een dubbele rol" leeren spelen?" „Dat denkt u maar, dat ik een veilig, be schut leven heb geleid „En in het hart van Devonshire immers?" „O, dat was alles maar een leugen. Van mijn zesde jaar af ben ik al niet meer in Devonshire geweest." „O!" Simon zat als verplet. „Het hart van Devonshire was de troef die ik moest uitspelen; Mrs. Hastings gaf mij duidelijk te verstaan, dat zij een meisje verlangde, dat niets van de wereld wist. Dus voldeed ik ook aan dat verlangen en wist niets van de wereld." „Hoe oud is u?" „Bijna twintig." „En uw vader en moeder?" „Ik ben een wees. Mijn moeder is gestor ven bij mijn geboorte; mijn vader is in ac tieven dienst gesneuveld, toen ik nog geen zeven was. De dame, aan wier zorgen hij mij had toevertrouwd, is onverwacht gestorven. Later ging mijn voogd er met mijn geld van door. Zoo stond ik op mijn zestiende jaar alleen in de wereld." Simon huiverde, dat dit teere kind, dat zoozeer bescherming behoefde, nu al vier jaar lang op zichzelve had moeten staan. „Hoe heeft u er zich doorgeslagen?" vroeg hij, ten eenenmale niet begrijpend. „Misschien met bloemen verkoopen op straat. Vindt u niet, dat ik een goed bloe menmeisje had kunnen zijn?" „Maar dat is toch niet waar?" vroeg hij. „Neen, met bloemen heb ik niet geioopen; maar wél ben ik aan het tooneel gegaan. Eerst heb ik in pantomimes gespeeld en ging ik mee met een reizend tooneelgezelschap. Slechte betaling," slechte voeding, koude, slecht verlichte kleedkamers, weinig rust nog minder geriefZiedaar de korte in houd van een dergelijk bestaanEn dan: ik was er te mooi voor! Schoonheid voor een arm meisje leidt alleen maar tot veel ge plaag van de zijde van de mannen. Op al lerlei wijzen werd ik gekweld door onwelko me attenties, 't Is geen overdrijving, als ik zeg, dat ik in het leven, dat ik toen leidde, maar één man heb ontmoet, die oprecht goed was. Het zij dan jong of oud, geen van allen eerbiedigden zij de vrouw. Ze be schouwden haar als koopwaar, die ze zich konden aanschaffen, als hun beurzen het toelieten en ze dan ook weer naar believen konden weggooien. Neen, in dat leven heb ik slechts één ouderen man ontmoet, die mij met waarlijke ridderlijkheid en hoffelijkheid bleef behandelen. En een zachte vriende lijkheid van optreden had hij, dat een ieder zich tot hem aangetrokken voelde." „Zoo iets had neef Philip ook over zich. Ik wilde wel, dat u hem gekend hadt." „Toe, vertelt u eens wat van hem! Ik heb meer dan genoeg van al mijn eigen ellende, die ik nu weer zoo opgerakeld heb. Ja, vertel mij van den ouden generaal. U heeft hem immers zoo goed gekend? Ik heb zijn portret gezien in de galerij. Was hij waarlijk zoo braaf en zoo edel, als hij er uitziet?" „O, nog oneindig veel beter!" klonk het met overtuiging. „Maar hij heeft toch slecht behandeld, naar ik hoor?" Simon schudde het hoofd. „Met zijn eigen bezit mag men toch doen, zooals men wil!'" „Maar hij had u toch beloofd, dat u zijn erfgenaam zoudt zijn? In ieder geval heeft hit u dan teleurgesteld?" „Daar wil ik liever niet over spreken!" „Omdat het u te moeilijk valt?" Hij knikte. „Ja, maar toch kunt u het neef Philip niet kwalijk nemen. Ik dacht, dat hij belang stelde in mijn plannen; wü hadden er samen veel over gesproken, maar ik schijn het ver keerd opgevat te hebben. Zou hij er nicht Annette wel eens iets van hebben meege deeld?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9