Sport en Wedstrijden 3 Aam omze Lezers VOETBAL Nederlandsch B-elftal De Zwaluwen 2- -0 HOCKEY West-DuHschlandNederland dames E. D. O. Ned. Politie Sportbond WIELRENNEN De Parijscbs Zesdaagsche HONKBAL Algemeene Vergadering van de Honkbaicfub Haarlem WATERPOLO BJLJARTEN Tournooi Wilhe!minabi!jartbeker H. P. C.—Dolfijn 2—5 Spoort al Uw kennissen aan hun vraaè- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen mEUWE HAARLEMSS HE COURANT Massakamp T. O. Q.'t Spaarne VRAGEN BUS RADIO-NIEUWS Nieuwe microfoon-uitrusting voor buitenuitzendingen Een beroepslawaaimaker Een cmvansriike radio- ontvanginstallatle BOEK EN BLAD STOOMVAARTLIJNEN Een zeer onbelangrijke wedstrijd ls Woens dagmiddag op het veld van Sparta te Rot terdam gespeeld tusschen het Nederlandsch B-elftal en de Zwaluwen. Niet alleen, dat de Wedstrijd elke spanning miste, doch er wa ren zooveel tekortkomingen in het spel van deze elftallen en men faalde zoo volkomen om iets te laten zien, wat op combinatiespel leek, dat de weinige toeschouwers zich ook hog verveeld hebben. Bij deze 22 spelers was er maar een enkele, die goed voetbal liet zien. Verreweg de beste Was de doelman van het B-elftal, Odijk, die eenige fraaie schoten van Van Kesteren klemvast stopte. De achterhoede van het B-elftal was te sterk voor den zwakken aanval van De Zwaluwen, waarin slechts de rechtervleugel Van KesterenViergever iets presteerde. De gangmaker van de B-voorhoede was Van der Helden. In de eerste helft vlotte het bij den rechtervleugel van het B-elftal tusschen Steens en Wels goed. Na de rust Was dat veel minder het geval. In de tweede helft zakte het spelpeil over het geheel. De eerste helft liet ook De Donckelaar op de spilplaats goed voetbal zien. De achterhoede van de Zwaluwen was het beste deel van het elftal. Over het spelver- loop is al heel weinig te vertellen. De wedstrijd. Zes minuten voor de rust maakte Breitner toet een hard schot van vry verren afstand het eerste doelpunt, en Kort daarop na gosd solospel van Steens kreeg Wendt den bal vlak voor deel toegespeeld en had geen moeite om het tweede doelpunt te maken. Na de rust werd er niet meer gedoelpunt, ofschoon Van der Heiden en Wendt nog goede kansen kregen De Zwaluwen maakten het Odijk in die tweede helft heelemaal niet meer lastig. De heer Van Moorsel ieidde den wedstryd. De samenstelling van de beide elftallen luidde als volgt: Nederlanrtsch B-elftal: Doel: Odyk (De Hollandiaan). Achter: Diepenbeek lAjax), Wanders (Wa- geningen). Midden: Sterk ('t Gooi), De Donckelaar (Ensch. Boys), Breitner (ADO). Voor: Wels (Unltas), Steens (ZFC), Wendt (Sparta), v. d. Heiden (Wageningen), Kam- toeyer (Haarlem). Zwaluwen: Doel: Mul (HBS). Achter- Haak (Stormvogels), Van het Kaar (ZFC). Midden: Entjes (Heracles),Klopper (ZFC), Paulissen (PSV). Voor: Viergever (Sparta), Van Kesteren (HBS), Mtiller (Willem II), Schoemaker (Quick), Schipper Jr. (Heracles). is het weer een der Dolfyn-achterspelers die er 22 van maakt. Na rust is Dolfyn sterker, H. F. C. verde digt echter hardnekkig, de gevaariyke Sten der kan bij Braam niet wegkomen, waardoor het by Dolfyn niet zoo lukt als gewooniyk, de sterke achterhoede weet echter nog twee doelpunten te maken en v. d. Velde één, roodat einde aanbreekt met 52 voor Dol fyn. Voor H. P C. ongetwyfeld een uitstekend resultaat met 2 invallers tegen het sterke Dolfyn, dat steeds met groots cyfers wint, getuige ook onderstaande stand. gesp.gew.gel.verl. p. v.-t. gem. Dolfyn 3 3 0 0 6 21— 6 2.— H. P. C. 2 10 12 9—6 1.— D. J. K. 2 10 12 9—7 1.— A. Z. 3 0 0 3 0 4—24 0.— Nu E. D. O. vry zeker degradatie-wed strijden moet spelen, is het vooral noodig oefenwedstryden te spelen. Zaterdagmiddag om 4 uur speelt E. D. O. aan de Kleverlaan tegen Bloemendaal. De interesse voor deze wedstryd wordt verhoogd, omdat het de eerste ronde is voor het kampioenschap van HaaHem. De winnaar komt uit tegen Haar lem. Het elftal is als volgt: De Waard, K. Zandstra, Boeré, j. perukel, N. N., H. Oomen, J. Koene, W. Zandstra, N. N., J. L. Perukel. H Koene. Gisteren vond op het Haarlem-terrein de onthoeting plaats tusschen 2 proefeiftailen van den Ned. Folltie-Sportbond tot vaststel ling van het Ned. Politie-elftal. Doordat verschillende spelers hadden afge schreven, zoo ontbrak ook onze nieuwe na tionale mid-voor Lagendaal, deed dit euvel zich op het spel van belde elftallen gelden. Het elftal der rooden was vooral voor iLST Vry wat beter dan ac oio uwe party. Haar voorhoede combineerde vry aar lig, daarby goed gesteund door het opbouwende Werk van haar spil Bovendien stelde haar achterhoede waarin de linksback uitblonk, zich bijna steeds op de juiste plaats op. Het blauwe elftal was veel minder. Haar totddenlinie vormde geen enkelen schakel, terwyi de voorhoede ook ruei busier op schot Het grootste gedeelte werd dan ook op de blanco-helft der blauwen gespt eid en net bust hadden de Rooden door twee doelpunten Van Hoekstra zich van een 20 voorsprong Verzekerd. Tegen de verwachting in, ging na de rust het spel meer gelUk op, al bleven de uitvallen der Rooden veel gevaariyker. De achterhoede der Blauwen was echter uitstekend op dreef, terwyi spil Alders goed spel te zien gaf. Na een half uur spelen gelukte het den links-binnen om den achterstand tot 2—1 te Verkleinen. Alhoewel beide doelen nog eenige malen ternauwernood aan een doorboring ontsnap ten, gedoelpunt werd er niet meer, zoodat het einde kwam met 2—1 voor de Roode ploeg. Na afloop werd het volgende elftal gekozen: Verbaan (Alkmaar) de Ronde Kruse (R'dam) (Den Haag) Alders Moester Keyzer (A'dam) (Den Haag) (Hllvers.) Knol (A'dam), Hoekstra (Delft), Lagendaal (R'dam), Vergunst (A'dam), Korver (Den Kaag). Het West-Dultsche elftal Het West-Dultsche Dameshockey-elftal, dat op 29 Maart a.s. te Krefeld tegen Ne derland speelt, ls als volgt samengesteld: Doel- mej Mück (Rot/Weiss, Keulen). Achter: mej. Jeckel (Kölner H.C.) en mevrouw Brohl (Rot/Weiss, Keulen). Midden: mej. Böninger, mej. Piedbeuf en mej. Peters, allen van de Düsseldorfer Hockey-Club. Voor mej. Rosenbaum (Griln Weiss, Ko blenz), mej. Infant! (Rot/Weiss, Keulen), mej. Lessenlch (Gladbacher T. H. C.), mej. Miiller (Rot/Weiss, Keulen) en mej. Lupp De Hollanders aan den kop Van Kempen en Pynenburg hebben schit terend gereden en Woensdagmorgen waren zy twee ronden voor op het eerstvolgende koppel. De stand was om zes uur, toen 761.750 K M. was afgelegd. 1. Van KempenPijnenburg, 46 punten, 2. Op tweede ronden: RaynaudDayen, 48 punten. 3. Op drie ronden: LinariDinale, 25 pun ten. 4. Op vier ronden: ChouryFabre, 51 pun ten; 5. BlanchonnetMarcillac, 22 punten. De vergadering van de Honkbalclub Haarlem was door ongeveer de helft der le den bezocht. Het jaarverslag van den secre taris werd met applaus goedgekeurd. In her innering werden gebracht de goedgeslaagde wedstryden om den Zilveren Bal en de door Haarlem" georganiseerde wedstryden voor Schoolnegentallen. Voor de tweede maal werd door Haarlem I het kampioenschap van de eerste klasse behaald met een ver loren en een gelijk gespeelden wedstryd). Doch ook de prestaties van het tweede ne gental mochten er wezen. Alleen Blauw-Wit II bleek sterker te zijn. Een feit is, dat honkbal in Haarlem en in de omstreken langzaam maar zeker groeit. De aftredende bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen. De negental-commissie zal voor het komende seizoen bestaan uit de heeren P. Parson, H. Vrugt en H. Jetses. Als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren M. Hunik en L. Dykhuizen. By de behandeling van de agenda van de Algemeene Vergadering van den Nederland- schen Honkbalbond, die gehouden wordt op Vrydag 27 Maart, deed de voorzitter van Haarlem, tevens penningmeester van den Bond, eenige mededeelingen over de te ver wachten crisis. De jaarverslagen zijn nog steeds niet verschenen, terwijl herhaaldelyk besluiten van het B.B. niet worden uitge voerd. Meermalen werden pogingen gedaan, hierin verbétering te krygen, doch alles bleef by het oude. Besloten wordt nog een Haarlem-lid can- didaat te stellen in de te verwachten vaca tures ln het Bondsbestuur. Genoemd worden de heeren D. Beets en H. Jetses. Tot afgevaardigden naar deze vergadering worden gekozen de heeren D. Beets, H. Jet ses en K. Wulfhorst. Dan wordt nog besloten ook dit jaar een afzonderiyke scholieren-contr.butie te heffen van 0.75 per maand en dezelfde oefenty- den te houden van verleden jaar, n.l. Woens dagavond en Zondagmorgen. In Café-Restaurant „Hof van Holland" aan de Groote Markt werden Woensdag avond de openingsparty en- voor den Wilhel- mir.abiljartbeker gespeeld. Vooraf sprak de voorzitter van de organi- seerende vereeniging, de heer J. A. Roosen, eenige woorden van welkom, terwijl ook de heer De Foeljager het woord voerde, n.l. als consul van den Ned. Biljartbond. Over de partijen nog het volgende: H. J. Metz (H.B.C.) was in de eerste match slecht op stoot en boekte tegen J. v. Hout I (Benoorden 't IJ) weldra een grooten ach- 1 terstand. De Amsterdammer, welke o.m. se ries van 22, 35 en 42 scoorde, maakte een fraai moyenne en won ten slotte met groot verschil. De cyfers zyn: le KLASSE WINTERCOMPETITIE Gisterenavond speelde H. P. C. in Amster dam met 2 invallers tegen het sterke Dol fijn. dat geheel volledig was. De ploegen stellen zich aldus op. H. P. C. L. Köhlcr, A. Braam, H. J. Leyenaar, B. Bal, J. Ultendaal, J. Kooyman, A. M. Heerkens Thyssen. J. Stender, P. v. d. Velde, v. d. Kamp, F. Kuyper, O. Miiller, J. Pronk, G Ryke. Dolfyn. Voor rust verdedigt H. P. C. het ondiepe doel en wegen de partyen volkomen tegen Elkaar op. Kooyman geeft uit een strafworp K. p. c. de leiding, waarna de Dolfyn door ®Pzwemmen der achterhoede geiyk maakt. Kitendaal brengt met een fraai schot den Stand op 21 voor H. P. C., doch voor rust J. van Hout H. J. Metz pnt. brt. h.s. gem. 230 21 42 11 30 91 21 22 4.33 De match tusschen Polak (B.V. A'dam) en Denker (Insullnde) bood weinig spanning, aangezien eerstgenoemde van meet af de leiding nam en Denker er niet in slaagde zyn tctaal ook maar eenigszins te benaderen. Goede beurten van 53, 40, 33 en 20 van Polak verdienen vermelding. Het resultaat is: A. Polak A. Denker pnt. 250 179 brt. 27 26 h. s. gem. 53 9.25 37 6.80 v. Hout (Benoorden 't IJ) speelde tegen Denker (Insullnde) wederom een solide partij en gaf zijn stadgenoot weinig kans Weldra boekte deze dan ook zyn tweede nederlaag. Hieronder de uitslag: pnt. brt. h. s. gem. A. Denker 250 24 39 10.41 J. v. Hout 155 24 31 6.45 Ten slotte traden de beide Haarlemmers W. Verheijde (Haarlem-Noord) en H. J. Metz (H.B.C.) tegen elkaar ln 't strijdperk. Metz was er slecht in, doch de Haarlem- Noord-crack speelde veel beter en maakte naast een mooie 41 de hoogste serie van den avond, n.l. 62 car. Verheyde zegevierde als volgt: W. H. Verheyde H. J. Metz pnt. 250 197 brt. 30 30 h. s. gem. 62 8.33 24 6.08 Hedenavond voortzetting met 13 partyen volgens 't programma. Bovengenoemde clubs organiseerden een massakamp. Voor beide clubs zullen uit komen 20 spelers, onderverdeeld in 4 afdee- lingen, zoodat op iederen wedstrijd-avond zullen spelen een 1ste, 2de, 3de, 4de en 5de klasser met resp.: 110, 100, 90, 80 en 70 car. Het behaalde resultaat van den eersten avond was: „T. O. G." 93, 52, 46, 20, 70 341. ,,'t Spaarne" 110, 100, 90, 75, 58 433, alzoo een voordeel van ,,'t Spaarne" van 92 car. Vr. I. Hoe is de naam van den Pastoor van Oudenbosch, parochie H. Agatha en Barbara? II. Kunt u mij den naam van een der heeren Kerkmeesters van dezelfde parochie opgeven? Antw. I. De Zeereerw. heer J. de Wit II. Secretaris-penningmeester van het Kerkbestuur is de heer J. de Vroom, aldaar. Vr. I: Waar en wanneer ver :amelt men zich voor den 4-daagschen afstandsmavschv II: Welke zyn de kosten, die de deelne ming medebrengen? Ill: Wat is het parcours, dat gevolgd wordt? IV: Hoeveel is het aantal kilometers voor toeristen? Antw. I—IV: Volledige inlichtingen be treffende de 4-öaagsche afstandsmarschen worden op aanvrage verstrekt door het Se cretariaat 4-daagsche Afstandsmarschen te Den Haag. Brief kan als bovenstaand worden geadresseerd. Binnenkort wordt ook in de bieden een en ander gepubliceerd. Vr. Is er in Amsterdam een parochie waar 12 kapelaans werkzaam zijn? Antw. Van de wereldgeestelijken is er zoo'n sterk bezette parochie niet, maar van ordes- geestelyken zyn eenige kerken met veel ka pelaans. In den Pius-almanak lezen wy, dat de Dominicuskerk aan de Spulstraat 7 ka pelaans telt; „De Zaaier" aan de Rozen gracht 8 kapelaans; de hulpkerk aan de Lynbaansgracht 6 en de algemeene hulp kerk aan de Keizersgracht van de paters Redemptoristen 14 kapelaans. Vr. I: Wanneer men lets gestuurd krygt per post, dat i/ gld. kost, en je heb het niet besteld, moet je het dan terugsturen, of houden tot ze het komen halen? Antw.: wy veronderstellen, dat het vol doende ls, dat u mededeelt, dat er een ver gissing in het spel ls en dat u verzoekt het bestelde terug te laten halen. Zonder nadere bijzonderheden te kennen is het echter moei lijk een afdoend antwoord te geven op deze vraag. Vr. I: Is men vry van schoolgeld betalen, als men geen RijksiiiKomstenbelasting be taalt? Zoo niet, hoe wordt het dan bere kend en naar welken omslag? Vr. II: Heeft men recht puntdraad te spannen in een sloot, die tusschen myn land en dat van mijn buurman gelegen ls en wan neer de sloot eigendom ^an ons beiden is? Antw. I: Dat hangt af van de gemeente- lyke verordening. Vraag leze eens ter in zage aan de secretarie uwer gemeente. Antw. II: Ja. Vr.: Wanneer men eieren van veerenvre- ters laat uitbroeden, krygt mea dan weer jonge veerenvreters? Antw.: Neen, dat is niet zeker. Het vee- renvreten kunt u voorkomen door gebruik te maken van den snavelring. Vr.: Waarmee kan men een oude melk- vlek uit een blauw zyden veloutine Japon verwyderen? Antw.: Het allerbeste is, dat u de japon laat uitstoomen. Vr. I: Wat moet men doen, wanneer het weer ln spiegelglas zit? Vr. II: Is het lakken van spiegelglas met vernis nadeelig voor den spiegel? Anw. I: U doet het beste den spi-gel ge heel van nieuw kwikzilver te voorzien, maar daar zal wel een vakman aan te pas ko men. Antw. II: Dat is tenminste niet afdoende. Vr. I: Waarom ls het gebruik van vleesch- spyzen op onthoudings- of vastendagen ver boden en van vischspyzen niet? Vr. II: Wat is het verschil dan tusschen visch cn vleesch? Beide zyn toch dieriyk? Antw Als wy u vertellen, dat vasten en onthouding door onze Moeder de H. Kerk wordt toegepast als oefening in onthouding en bestryding der zinnelijke begeerten, als voorbereiding tot belangrijke daden, ten tee- ken van droefheid en eindelijk om God te vermurwen, dan is het wel duideiyk, dal het de H. Kerk vrij stond daarvoor op te leggen, wat zy wilde, zy gebood de onthou ding van vleeschpryzen, en liet het gebruik van de magere vischspyzen toe en hoe wel onze Moeder de H. Kerk zich by die be slissing ook heeft laten lelden door de stof- feiyke belangen van Haar kinderen biykt hier wel uit, dat de vraag waarom Wel visch en geen vleesch elgeniyk met de kwestie zelf weinig te maken heeft. Vr.: Hoe kan men het beste een licht grüze verfvlek uit een roode zyden japon ver wijderen? Antw.: Met terpentyn. Vr.: Hoe moet men een schapenhuid looien om er een mooie blanke vacht van te maken? Anw.: Wendt u daarvoor tot een deskun dige. Dat is niet uit het antwoord op een vraag in de „Vragenbus' te leeren. Vr. I: Wat is het meervoud van een? Vr. II: Welk is het adres van de „Missie rebus?" Antw. I: Eén als lidwoord van eenheid wordt niet gebruikt als er sprake is van meer; het kan ook gebiuikt worden als tel woord en a.'s zelfstandig naamwoord (de één van een dominosteen) en kan dan na tuurlijk wel een meervoud hebben. Antw. II: ZeerEerw heer Pastoor Dr. Jac. Bruning, pastorie Kathedraal. Vr I: zyn de schepen „Johan van Olden- barnevelt" en „Marnix van St. Aldegonde" even groot? Vr. II: Hoevee] tons meten beide? Vr. III: Hoeveel passagiers kunnen belde bergen? Antw. I: De schepen zyn vry wel even groot. Antw. II: „Oldenbamevelt" 19040 tons: „Mamlx" 19128 tons Antw. III: „Oldenbamevelt" 710 passa giers; „Marnix" 708 passagiers. Vr. I: Ik heb steeds gemeend dat een vrouw bij den dood van haar echtgenoot ln diens nalatenschap mededeelt voor de helft en een kindsgedeelte. Is het u ber.end dat hierin korten tyd geleden verandering is ge komen of geldt dit nog steeds? Vr. II: Maakt het eenlg onderscheid in dien de vrouw de tweede echtgenoote is of is dit van geen invloed op het haar toe komende gedeelte? Antw. I: Die bepaling is nog zoo. Antw. II: Ja, dat ken var ii vlood zUn. Vr. Moet men, als men ln hooger beroep gaat, gebruik maken van een advocaat? Antw. Moet niet; doch 't is wel raad zaam. Vraag: De woningbouwvereeniglng laat het huls schilderen. Een schilder in vasten dienst breekt door onvoorzichtigheid den luidspreker. Wie moet nu de reparatie-kos ten betalen? De woningbouwvereeniglng of- de schilder? Antw.: Het beste zal zyn te trachten de schade vergoed te krygen van de vereeni ging. Indien het bestuur dat noodig acht, kan het de schade verhalen op den schilder. De hecle installatie ln drie koffers De meeste omroepstations bezitten tegen woordig een speciale Installatie, welke ge bruikt wordt by reportages. Een dergeiyke uitrusting bestaat uit een aantal microfoons met statieven, lange kabels en een micro foonversterker. Gewooniyk beschikt men over een auto, waarin de heele Installatie wordt opgeborgen. Dit systeem heeft echter het bezwaar, dat het dikwyis moeiiyk is sommige plekken met een auto te bereiken, vooral daar het verkeer by belangryke gebeurtenis sen dikwyis gestremd is. De ingenieurs van den Amerikaanschen zender W.G.Y. hebben hierop echter iets gevonden, zy zijn er ln geslaagd de geheele installatie ln drie koffers van normaal reis- model op te bergen. Een van deze koffers bevat drie microfoons, de benoodigde bat terijen en reservelampen, de tweede de mi crofoon-statieven, kabels en ook eenige bat- teryen, terwyi de derde stevig geconstrueerd is en den versterker bevat. De technici en de omroeper kunnen zich thans gewoon onder het publiek begeven, de installatie op een geschikte plaats opstellen en deze aansluiten aan een gewone telefoon verbinding. Met een ervaring van drie en twintig jaar Mr. A. W. Nichols, de geluidsimitator, of lawaaimaker als men het zoo noemen wil van het Amcrlkaansche Columbia Broadcasting System, voelde zien reals jong tot zyn beroep aangetrokken. De liefde voor ..lawaai" zat heir, blijkbaar in het bloed, want drie en twintig jaar geleden begon hy zyn carrière reeds als geluidsimitator by een reizend variété-gezelschap, dat bovendien filmvertooningen organiseerde. Hy placht toen achter het doek te zitten en de filmvoorstellingen te „sonoriseeren Met den vooruitgang van de film krt eg ook Mr. Nichols een betere positie; hy verhuisde namelyk van achter het doek naar den or kestbak, hoewel zyn werk vrywel hetzelfde bleef. Reeds teen bleek, dat zJjn streven verder ging dan dat van vele van zUn collega's; hy wilde een meester ln zyn vak zyn, een kun stenaar ln het Ia waalmaken. M.-. Nichols stelde het zich tot een eer de geluiden zoo nauwkeurig als eenigszins mogeiyk te imi- teeren. Hy zag er niet tegen op om \iten by een druk verkeerspunt te staan luisteren om alle geluiden in zich op te nemen en deze thuis te trachten na te bootsen met behulp van verschillende toestellen. Dikwyis ge beurde het, dat het geluid hem by een proefneming dan nog niet beviel: hy ging weer terug naar het drukke verkeerspunt en luisterde tot de fout gevonden was. In het theater stelde hy een ingewikkeld apparaat sgmen, dat allerlei instrumenten bevatte, en door middel van een aantal knoppen, die o^ een tafel waren aange bracht, bediend kon werden. Teen hy een aanstelling kreeg by het „Columbia Broadcasting Systemwas deze groote installatie hem van weinig nut. Daar de verschillende apparaten dikwyis naar andere studio's getransporteerd moeten wor den, zou dit met een enkel zeer groot toe stel te veel moeiiykheden opleveren. Veel eenvoudiger ls het slechts die Instrumenten, die men ln een bepaalde studio noodig heeft, daarheen te brengen. In de requisietenkamer van Mr. Nichols bevinden zich toestellen voor het lmiteeren van allerlei geluiden; voor katten-emiauw (de doos, die hiervoor die it is eigenaar dig genoeg aanmerkeiyk groote.* dan de „leeuwengebruldoos"), hanengekraai, een- dengekwaak, hondengeblaf, autogetoeter, vrachtautogerammel, treingefluit, mitrail- leurgeknetter enz. Hoe moeiiyk het dikwijls is om voor de microfoon op de juiste wijze een geluld te lmiteeren, biykt wel uit het feit, dat Mr. Nichols onlangs opdracht kreeg het geluld van het scherpen van een byi na te bootsen. Eerst na heel veel experimenten vond hy, dat dit op de beste wyze kan geschieden door.... een stukje tin over schuurpapier te wrijven. Het Waldorf-Astoria-Hotel te New York kan er op bogen, een der grootste radlo- ontvanginstallatles der wereld te latten. Het hotel heeft 2000 kamers. Op al deze kamers zyn eenvoudige omschakelkastjes voor zes verschillende programma's aange bracht. Behalve radioprogramma's wordt ook thee- en dansmuziek uit de zalen van het hotel doorgegeven, en zelfs het muzikale gedeelte van de geluidslilmen. die in het eigen bioscooptheater van het hotel worden gegeven, kunnen door de gasten worden in geschakeld. Voor de radio-amateurs zyn ook nog 150 kamers van een radio-ontvang toestel voorzien, die op een gemeenschappe- ïyke antenne zyn aanges:oten. Deze antenne is tusschen de beide torens van het hotel op een hoogte van 180 M. gespannen. In de diverse zalen van het hotel kunnen door middel van groote 1 iidspreKer> muziek en spraak uit andere vertrekken worden doorgegeven. TECHNISCHE GIDS. No. 5 van den „Technischen Gids voor R. K. Kerk en Pastorie, Seminarie, School, Ziekenhuis en Gesticht ter voorlichting op Technisch en Economisch gebied" opent met een artikel over „Het brandgevaar voor onze Katho'ieke Archieven*' door L. A. P. M. van den Broeke. Over de ontvangst van den Pauseiyken Zender ls geschreven in het artikel „Tech niek in t Vaticaan", terwyi Hans Schnabel zeer uitvoerig stilstaat by het actueele on derwerp „Accoustiekverbetering in kerken Een nieuwe rubriek „De Cynspenning' wordt geopend, handelende over kerkeiyke belastingzaken; de artikelen over Koeltech niek, radio op school en radio en patronaat worden vervolgd. Tens'otte ncemen wy nog de geïllustreerde beschrijving van ht electrische kerkorgel van Pastoor Duymel te 's-Gravenhage. „DE GOUDEN KETEN DER WAARHEID", door Pater F. Hendrichs S J. Uitgave: A. N. Covers N.V., Den Haag. Prijs 30 cent. 5de uitgaaf, 2530 duizend. Naar aanleiding van de resultaten der volkstelling wordt er druk in de bladen ge schreven over de ontkerstening van Neder land. Zelfs ln heel kleine plaatsen geeft men zich bij honderden op als: „Niet tot een kerkgenootschap behoorende".... Speciaal ln z.g. „Protestantsche streken" is die toe name van ongeloof en indifferentisme een voudig schrikbarend! De katholieken van net Noorden weten hiervan mee te praten, zy kennen uit eigen ondervinding dien tegenwooidlgen geest van onverschilligheid er aan den ïyve hebben ze gevoeld hoe noodzakeiyk 't is hun geloof te verdedigen. En bovendien: dageiyks worden ze zich goddank ook meer bewust, welk een dure eisch van Chnsteiyke naastenliefde, hoe broodnoodig het is, de waarheid, die ze zelf zoo veilig en zoo vast bezitten, ook mede te deelen aan hun arme dolende medebroe ders. M.a.w. het katholieke leekenapostolaat krygt steeds meer allei belangstelling. En kan het ook anders? Immers katholiek zyn wil toch zeggen: apostel zyn! Maar voor dat apostolaat is behalve een hart, dat brandt va., liefde te God en voor het hell van zyn medemensen, vooral noodig: kennis van zijn eigen godsdienst en eenig aanvoelen van de mentaliteit der niet- katholieken. En t is juist om die redenen, dat .De gouden keten der waarheid", van P. Hen drichs, niet genoeg kan worden aangeprezen. In dat gulden beekje vindt men naast den grondigen, korten en bevatteiyken uitleg van de katholieke geloofs- en zedeleer, zulk een kennis van de geestesgesteldheid der andersdenkenden zulk een vertrouwdheid met de gewone opwerpingen en vooroordee- len, als alleen maar te verwachten ls van een man als P. Hendrichs, die reeds oal van jaren in de bekeerii.gswerk staat en zelf honderden convertieten heeft gemaakt Men leze büv. eens de laaiste pagina'., waar de schryver met diep begrypen en zuiver aan voelen de gewone moeiiykheid over den Roomscher „loondienst" de leer der goede werken n.lbespreekt. Trouwens heeft P. Hendrichs zelf niet ge tuigd over zyn boekje: „Och. zoo'n ding méèk je niet, het moet groeien!" Hier vindt men werkelijk het Ideaal ver wezenlijkt, dat Larordaire zich gevo.md had van de apologie en de geloofsprediking: even soepel als de onwetendheid, even subtiel als de dwaling! Hier is zeer gelukkig in toepassing ge bracht de methode van S. Frannscus vai» Sales, die zyn meer dan 60.000 bekeeringen voor een groot dee' hieraan te danken had, dat hy niet hoofdzakeiyk de dwaling be streed, maar vooral de waarheic. on de schoonheid van het katholieke geloof expo seerde! Kortom hier ls goud te koop voor weinig geld! Echt goud: het goud der waar heid! Wat zullen nu de kathodeken doen? Op de eerste plaats zich doordringen van het belang van het apostolaat onder hun dwalende Protestantsche en vooral onder hun reeds verheidenschte medebroeders. Ook naar hün zielen dorst onze lijdende Zaligmaker, ook om hén .chreeuwt zyn op Golgotha stroomend bloed! De katholieken zullen zich eigen maken dien geest van den H. Franciscrs van Sales- die zich meer verheugde over de bekeering der andersdenkenden dan over die der zon daars. want „die eersten", zoo zeide hy, „moeten van veel verder komen, daar ze nog niet het ware geloof bezitten, d3t het beginsel der zaligheld is." En heeft die apostelgeest zich eenmaal van hen meester gemaakt, dan zal de daad vanzelf volgen. Maar om die daad smoes te doen hebben, vruchtbaar te deen w lipi, moeten ze voor hun taak berekend zyn! En daartoe is 't noodig dat ,De gouden keten der waarheid" wordt gekocht! bij nog méér duizenden gekocht! en gelezen met grage aandacht gelezen!! Nogmaals: hier is goud te koop. Het goud der waarheid en bovendieneens in den hemel de gouden kroon der zaligheid, die bestaan zal in het aanschouwen der eeuwige waarheid! TH. PIKET S.J. Z: „Wat ga Je doen, Karei?" Hy: „Als je myn huwelijksaanzoek niet aanneemt, spring ik In de rivier." (London Opinion) HET PROGRAMMABOEK 1931 DER NEDERL. ROOMSCHE REISVEREENIGING Evenals vorige Jaren heeft de Nederland- sche Roomsche Reisvereeniging een pro grammaboek uitgegeven, waarin alle reis plannen zyn opgenomen, die in 1931 zullen worden uitgevoerd. Het werkje, ca. 140 pag. tellende, op zwa&r papier gedrukt, maakt in kleurigen omslag, een verzorgden indruk. In de groote verscheidenheid aan reispro gramma's, van de eenvoudigste tot de meer kostbare, zal zoowel de weinig eischende als de meer verwende tourist, iets naar zyne ga ding vinden, wy zagen o.a. ve-schiHende reizen naar Padua uitgeschreven, ln verband met het Vilde eeuwfeest van den H. Anto- nius en verder een groot aantal reizen naar onderscheidene landen. Iedere Roomsche touriet en vacantiereiziger zal er belang in stellen. Het boric is op aanvraag gratis verkrijg baar aan het Centraal Bureau der Ned. Roomsche Reisvereeniging, Prinsengracht 967, Amsterdam C. Tel. 37917 en verder by de secretariaten van de 25 over het geheele land verspreide afdeelingen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND MARNIX V. ST. ALDEGONDE (thuisr.) 25 Maart v.m. 7 u. te Genua. JOHAN V. OLDENBARNEVELT (uitr.), 24 Maart v. Suez. POELAU TELLO (thuisr.) 24 Maart v. Colombo. KON. HOLL. LLOYD ERFURT 24 Maart v. Santos te Hamburg. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPLI ARES (thuisr.) 23 Maart v. Pisagua n. Callao. BENNEKOM 24 Maart v. Duink. n. Ham burg. CERES 24 Maart v. Bourgas n. Stam- boul. CLIO 24 Maart v. Makry n. Samos. COLOMBIA 24 Maart v. Barbados n. Ply mouth. DOROS 24 Maart v. Lissabon n. Sevllla. NEREUS 24 Maart v. Kopenhagen te Stettin. STELLA 24 Maart v. Civ. Vecchia n. Na pels. TRITON 24 Maart v. Malega te Alicante. ZEUS 25 Maart v. Malaga te Amst, HOLLAND—AFRIKA-LIJN KLIPFONTEIN (thuisr.) 24 Maart te Genua, vertrok n. Marseille. RIETFONTEIN 24 Maart v. East London n. Port Elisabeth. HOLLAND—AMERTKA-LIJN LOCHKATRINE, Pacifick, n. Rott., 23 Maart te Liverpool. LOCHMONAR 21 Maart v. Los Angeles n. Rott. STATENDAM 24 Maart v. New York n. Rott. VEENDAM 23 Maart v. Bermuda te New York. HOLLAND—OOST- AZIE-LIJN RIOUW (thuisr.) 24 Maart v. Shanghai. SILVER—JAVA PACIFIC LIJN TABIAN 23 Maart v. Calcutta n. Batavia en de Pacifick. ROTTERDAMSCIIE LLOYD SITOEBONDO (thuisr.) 24 Maart v. Triest. SOEKABOEMI (uitr.) 25 Maart te Bela- wan. ROTTERDAM—ZUID - AMERIK A-LUN ALCHIBA (uitr.) 23 Maart te Montevideo. ALPHENRAT (thuisr.) 24 Maart te San tos. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARY SCHEPPER 22 Maart v. Rott. te Havre. BATAVIER V. 25 Maart v.m. 9 u. 10 v. Rott. te Gravesend. BATAVIER VIII 24 Maart v. Jersey n. Rotterdam. BERGENDAL 24 Maart v. Gent te Antw. BOOMBERG 24 Maart v. Kaolak n. Da- k&r. CALANDPLEIN 24 Maart v. Diamante n. B.-Ayres. ERNA ms. 23 Maart v Hamburg n. Fox- hol. HARDENBERG 24 Maart v. B.-Ayres n. Las Palmas va. MERWEDE 24 Maart v. Caen n. Londen. NIJVERDAL 24 Maart v. Newhaven n. Gent. OOTMARSUM 24 Maart v. Huil n. Rott. PRINSES JULIANA ms. Pepping, 24 Maart v. Hamburg n. Foxhol. ROZENBURG 24 Maart v. Lissabon n. Rande. STAD ZALTBOMMEL 24 Maart v. Rande n. Rott. STAD ZWOLLE 24 Maart v. Sunderland te Bayonne. TOWA 24 Maart v. Las Palmas Antwer pen Montevideo. WILLEMSPLEIN 24 Maart v. Nicolaleff n. Oran.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11