■ai Groot Nederland een aanklacht Radio-macht DE NOORD-HOLLANDSCHE KOOLBOUWERS TE PRAAG DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 26 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17726 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De werking van den Merapi Vijf gehuchten ontruimd De eerste electrische trein over de Hembrug Proefritten AmsterdamZaandam v.v. De K. R. O. Zondag a.s. Jongen dóór vrachtauto overreden Dood opgenomen De boycot in Engelsch-Indië Het collectief contract in de bouwbedrijven Door de R. K. Werkgevers organisatie aanvaard De Provinciale Schoolartsendiensten Nog geen uitvoering van de motie-Sajet De drie auto-dieven Zware veroordeelingen Nasleep van de werkloozen- incidehten Het Hoogovenbedrijf te IJmuiden De Suikerbietenverbouw in Noord-Holland Dit jaar geen suikerbieten De eerste uitspraak der kerkelijke rechtbank in Italië Een huwelijk ongeldig verklaard VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Pater J. A. P. Albada Jelgersma Op zoek naar verboden waar OUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et; per kwartaal 3.25; per post per kwartaal 3.58 bfy vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abornié's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: fiflUfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door T Kil bij een ongeval met f OEfi bij verlies van een hand f "I 0E bij verlies van een f Rfï bij een breuk van T m ÜUUUa verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I UUa doodelijken afloop fl LUUi" een voet of een oog IlÜi" duim of wijsvinger been of arm TVa bij verlies van 'n anderen vinger „De Residentiebode" nam in haar nummer van Vrijdag onder het opschrift „Wat men voor het beginsel over heeft het artikeltje over, dat wij wijdden aan de leening voor de roode arbeiderspers. Een inzender komt nu in „De Resi dentiebode" op dat artikeltje terug; met instemming citeert hij nog eens een deel daarvan, waarna hij schrijft; Hoe staat 't nu met de R.-K. arbeiders (kleine luiden, nietwaar?) ten aanzien der R. K. Dagbladpers? De R. K. Pers vraagt geen geldelijke offers der R. K. arbeiders, maar kan en moet m.i. toch minstens verlangen, dat zij In haar streven: „Voorlichting in alle vra gen van den dag door R. K. ter zake ruim bevoegden" op de volle medewerking en steun der R. K. arbeiders, in den vorm van abonnementen op de R. K. Dagbladen, kan en mag rekenen. Onze Kerkelijke Overheid, met aan de spits het Ned. Episcopaat, heeft herhaal delijk en met klem het verlangen geuit: „In het katholiek gezin de katholieke courant". Vreemd doet 't nu aan, dat het verlan gen der Ned. Bisschoppen in heel vele katholieke gezinnen wordt genegeerd. In de R. K. arbeidersgezinnen, meer in het bijzonder in de gezinnen der R. K. ge^.-ganiseerden, is de neutrale courant regel, het katholiek Dagblad uitzondering. (Ik heb hierbij op 't oog de ondervinding, opgedaan by ééne R. K. organisatie). In plaats dat men de R. K. Pers, dus de eigen Pers steunt (door abonnement), leest men by voorkeur neutrale bladen, steunt dus Indirect onze tegenstanders. Ik noem deze feiten, opgedaan uit eigen ervaring, droevig en ontmoedigend. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat diezelfde R. K. arbeiders gaarne hun offers brengen aan speciaal R. K. zaken, b.v. „Herwonnen Levenskracht", R. K. Patronaten, R. K. Liefdadige instellingen, kerkbouw enz., dan staat men een oogen- blik paf over die houding, aangenomen t.o. der R. K. Dagbladpers. Het verbaast des te meer, daar de hedendaagsche R. K. Pers den toets der critiek, of de vergelij king met de neutrale Pers, glansrijk kan doorstaan. Inderdaad van onze tegenstanders valt veel te leeren, laten wij ons voordeel hier mede doen. Beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte teekent Hoogachtend, L. H. W. Het is ons niet bekend, in welk cen trum des lands deze inzender woont en t?aar hij dus zijn ondervindingen heeft opgedaan, maar 't is in ieder geval zeer terecht, dat „De Residentiebode" hierbij aanteekent: „Wat hier gezegd wordt, is héél erg. We willen alsnog hopen, dat het eenlgs- zlns overdreven is. Hoewel de geachte Inzender kan er veel van weten, want ni) werkt dagelijks op dit terrein. Welnu, als en voor zoover hier de heele waarheid wordt onthuldis er geweldig werk aan den winkel. DeR.K. organisatie mag deze aanklacht niet blauw blauw laten. We zou den zoo zeggen: hier moet gewerkt vóór alles en voortdurend, totdat het euvel verholpen is." Zoo denken ook wij erover, ofschoon Wj, wat onze omgeving betreft, den toe stand niet zoo somber inzien. In ieder geval ontbreekt er in vele (en Wet alleen arbéiders-) kringen nog héél Wat aan den steun, welken de eigen katholieke pers behoorde te genieten, en Wet minder ook aan de waardeering Voor het vele en groote, dat die pers in Zoo weinige tientallen van jaren, on danks vaak moeilijke omstandigheden, Wist te bereiken. Daarom is 't wel goed, dat de inzender W ,De Residentiebode" op een en ander nog eens gewezen heeft. En daarom zeggen wij zijn woorden Voort. Bij de behandeling van een geschil tusschen de gemeente Hilversum en een Comité van actie van radio-handelaren Voor Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn gisteren frappante cijfers betreffende het bezit van radio-aan sluiting aan het licht gekomen. Hilversum heeft 60.000 inwoners, dus zoo werd ^oor Gedeputeerde Staten berekend ongeveer 12.000 gezinnen; Welnu: van die 12.000 gezinnen hebben cr 5000 een eigen radio-toestel en 3000 radio-distributie, zoodat er van de 12.000 gezinnen 8000 luisterende gezinnen Zijn: 2/3 van de gezamenlijke gezinnen, 2/3 der geheele bevolking. Zoo is t in Hilversum, in de bakermat der Omroepen. Maar er is volstrekt geen reden om aan te nemen, dat het elders, waar ook radio-distributie bestaat, zoo veel min der is. Waarom zou 't? Is t eigenlijk niet om van te duizelen, dat een zoo geweldige massa op 't zelfde °ogenblik door een publicatiemiddel te bereiken is en onder invloed van de radio staat? Is er nü al reeds een grootere publica tie-macht denkbaar? En wat de toekomst nog zal brengen, Weet niemand. Wèl mogen we den stichter van den katholieken Radio Omroep dankbaar 2ijn, dat hij op het juiste oogenblik zijn tfjd begrepen heeft en een daad stelde, daardoor de Katholieken met één slag Zich in het bezit stelden van het hun toekomende deel der radio-macht. - - - Een bijzondere medewerker schrijft ons uit Praag: Op Maandag 16 Maart jX werd in dit blad gewezen op de energie van de Noord-Hol- landsche koolbouwers, die in dezen tijd van depressie onder leiding van het Centraal- Bureau van de Veilingen in Nederland op 22 Maart naar Praag zouden gaan om al daar het aan de Duitschers, door hun lage spoorwegtarieven, verloren terrein te her overen. De Hodachalle te Praag is geheel door Holland bezet en vormt een zeer bijzondere Nederlandsche tentoonstelling op de Jaar beurs aldaar. Een jaarbeurs is (we zien dat in eigen land) een welkome gelegenheid voor den handel om zich van de wisseling en den voortgang van industrie en techniek op de hoogte te stellen. Naast de Nederlandsche industrie hebben zich nu de land- en tuin bouwers en in het bijzonder de Noord-Hoi- landsche koolbouwers gesteld om Tsjecho- Slowakije te toonen, wat wij op dat gebied presteeren. De wijze waarop de tuinbouwproducten hier zijn opgesteld, dwingt op zichzelf tot bezichtiging. De heer Velders, die steeds de tentoonstellingen verzorgde voor het Cen- traal-Bureau o.a. te Frankfurt, Keulen, Zürich en Antwerpen heeft hier wel in bij zondere mate zyn meesterschap getoond in het opstellen van de producten. Eenvoudig was dit niet, want de groote hoeveelheden kool alleen leenen zich daar toe niet bijzonder, maar gegarneerd met jonge groenten en vooral komkommers biedt het geheel een schitterenden aanblik. De belangstelling voor de Nederlandsche inzending te Praag is buitengewoon groot. Naast de groote groenten-inzending bevindt zich de stand van den Nederlandschen Zui- velbond met zyn boter en kaas. Voor alle mogelijke artikelen, die op een jaarbeurs te zien zijn, ovoral op industrieel gebied, kan men als men in het vak is, be langstelling hebben, maar voor iets wat tot de consumptie behoort en zooals kool bijna dagelijks op de Tsjechische tafel verschijnt, heeft iedereen interesse, vandaar dat zoo goed als niemand, die de jaarbeurs bezoekt, niet even komt genieten van hetgeen de Nederlandsche tuin- en landbouw daar heeft tentoongesteld. Officieele plechtigheden hebben bU de ope ning niet plaats gehad, maar sinds de deu ren opengingen op Maandagmorgen, worït het voorname cachet op deze jaarbeursteu- toonstelling gedrukt door de duizenden ca tienduizenden, die zich in onafgebroken rijen langs de stands bewegen en de oogen ver zadigen aan alles wat er is tentoongesteld. Een denkbeeld van de belangstelling krijgt men, als men weet, dat op den openingsdag het aantal betalende bezoekers 74.000 be droeg. Maandagmiddag reeds heeft de Neder landsche gezant in Tsjecho-Slowakije Dr. Hendrik Muller, vergezeld door den consul- generaal, den heer A. M. Doorn en den kan selier van het gezantschap, den heer D. G. Arnold de Nederlandsche inzending bezocht en daardoor blijk gegeven van zijn belang stelling. De gezant heeft bij zijn bezoek aan de inzending op buitengewoon hartelijke wijze uiting gegeven aan zijn bewondering voor hetgeen door den Nederlandschen tuin bouw was tentoongesteld. Een dergelijk blijk van waardeering, in den vreemde geuit, doet het Nederlandsche hart goed. Gelijktijdig met den gezant waren ook meegekomen de directie van de Jaarbeurs en een vertegenwoordiger van het Tsjecho- Slowaaksche Ministerie van Handel. Ook van de zijde der Tsjechische han delaren (en dat is toch wel het voornaam ste) bestaat er voor de Nederlandsche land en tuinbouw-inzending groote belangstelling. Verschillende Nederlandsche exporteurs zijn eveneens te Praag en maken van deze prach tige gelegenheid gebruik om- met hun Tsje chische afnemers oude banden te versterker, en nieuwe betrekkingen aan te knoopen. Reeds na den eersten dag kon men zeer tevreden zijn, zoodat men alle hoop heeft, dat de resultaten goed zullen zijn en dat het goed gezien is om met onze producten daar uit te komen. Dat stemt hoopvol en zal door onze kool bouwers in Noord-Holland met vreugde ver nomen worden, maar bovendien ook door den Minister, van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Jhr. Ruys de Beerenbrouck, die alles gedaan heeft wat mogelijk was om deze inzending te Praag mogelijk te maken. Zonder krisisontwerp, waarover de Kamer stemmen moet, heeft de minister op de meest royale wijze, door tal van maatregelen en vergemakkelijking van formaliteiten hier daadwerkelijk steun verleend, waarvoor hem een woord van erkentelijkheid niet onthou den mag worden. De Gouverneur van Midden-Java seinde, dat Dinsdagmorgen om 6 uur een groote lava uitstorting van den onderkant van den prop van den Merapi plaats vond gevolgd door een gloedwolk. Vijf gehuchten zijn ontruimd. De bevolking van deze gehuchten, 1800 per sonen, is ondergebracht in de barakken te Moentilan, - Weet u wel, waarin een landje, Ook al is dit nog zoo klein, Op zijn beurt toch uit kan munten En zelfs extra gróót kan zijn? Ik bedoel hier geen historie, Dat men knap en dapper vocht. Daar men aan een graaf of ridder Of een koning was verknocht, Noch den tijd, waarin de handel Bloeide als een rozenstruik, Want historie blijft historie En is niet meer in gebruik. Neen, wij zijn thans gróót geworden, Gróóter dan in 't grijs verleen, Immers, bij ons vergeleken Zijn de grootste helden kléén. Zelfs een Michaël de Ruyter, Tromp en Evertsen, Piet Hein Zijn niet meer dan middelmatig. Om niet grif te zeggen: klein! Speyck mocht al de lucht in vliegen, Barendsz naar het Noorden gaan, Coen mocht rijst en peper halen, Maurits den Spanjool verslaan, Wij zijn thans heusch héél wat grooter, Steken boven éllen uit, Wat nog wel valt te bewijzen Uit een koninklijk besluit! Want de maat één-vyf-en-vijftig, Die voor dienstplicht noodig was, Is veranderd in één-zestig, Door de gróótheid van ons ras! MARTIN BERDEN Gistermorgen om tien uur is de eerste electrische trein over de Hembrug gereden. 't Gold den eersten proefrit van Amster dam naar Zaandam met een electrischen trein van de gewone samenstelling. Er zijn gisteren vijf van deze proefritten tusschen genoemde plaatsen, heen en terug gemaakt met het doel de bovenleiding te probeeren en rijproeven te nemen in ver band met de openingstijden van de Hem brug. De rytyd Amsterdam—Zaandam is 9 mi nuten, met stoppen aan de halte Hembrug 10 minuten. (Voor de gewone treinen zijn deze tijden 11 en 14 15 minuten). De proefritten van gisteren, welke goede resultaten hebben opgeleverd, stonden onder leiding van Ir. H. J. van Lessen, chef van de electrische tractie der Nederlandsche Spoorwegen. De treinen vertrokken alle van het le perron-West C. S.: de proefritten op het traject Zaandam—Alkmaar zullen na Paschen plaats vinden. Naar men weet, be gint de geregelde electrische dienst met in gang van het zomerseizoen der Spoorwegen. Het gewijzigde programma. Naar men mededeelt, heeft een wijziging plaats gehad in het K. R. O.-programma van Zondag 29 Maart a.s'. De lunchmuziek zal tot één uur duren. Van een tot half twee zal het a Capella Koor Bel Canto onder leiding van Alphons Vranken een speciaal lijdensprogramma ten gehoore brengen, o.m. „De Kruisbergh" van C, T. Padbrué. Daarna zal van 2.304.15 uur de voetbalwedstrijd Nederland—België worden uitgezonden. Van 4.154.45 zal Fred. Thomas zijn voordracht houden over de „Stervende Binnenzee". Tot 5 uur zullen daarna de zieken door den Weleerw. Pater H. Rothofff worden toege sproken. Gistermorgen is de 8-jarige H. K., te Edam door een tragisch ongeval om het leven ge komen. Het kind, dat met kameraadjes on derweg was naar school, zag te laat een na derende autobus van de fa. Oorbeek en van der Poort en voordat chauffeur of omstan ders dit vermoedden geraakte het spelender wijs onder het voertuig. Het bleek dat de auto over den hals van het Kindje gegaan was en na eenlge oogen- blikken trad de dood in. De verslagenheid der ouders is zeer groot. Den chauffeur treft geen schuld. Debat in het Engclsche Lagerhuis In het Engelsehe Lagerhuis is aan de orde geweest een bespreking over de Indische Boycot-beweging en de uitwerking hiervan op de katoenindustrie in Lancashire. De minister voor Indië, Wedgwood Benn, zeide, dat de overeenkomst, welke bereikt is tusschen den onderkoning en Gandhi, zou worden aanbevolen aan het Nationale Con gres, dat dezer dagen te Karachi zal worden gehouden. Drie weken was een onvoldoende tijd ge weest, om de uitwerking der overeenkomst te kunnen beoordeelen. De overeenkomst vermeldt duidelijk, dat de druk en de dwang zullen ophouden en dat de boycot van Britsche goederen als po litiek-wapen zal worden gestaakt. Benn eindigde zijn verklaring met te zeg gen, dat hij gelooft, dat de partijen, die de overeenkomst hebben aangegaan, het hun plicht achten deze na te komen. - De R. K. Bond van Bouwpatroons in Ne derland heeft besloten, het nieuwe collectief contract, waarover tusschen de besturen der werkgevers- en werknemersorganisaties over eenstemming was verkregen, te aanvaarden. In een der vorige zittingen van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland werd bij de besprekingen over de Schoolartsendiensten aangenomen een motie-Sajet om provinciale districten te vormen. Deze districten moesten echter overeen komen met de districten voor de tuberculose bestrijding. Naar wij vernemen, is de in het voorstel- Sajet bedoelde regeling nog niet getroffen kunnen worden, daar de medewerking der gemeenten nog niet zoodanig is, dat een aantal gemeenten tot groepen zou kunnen vereenigd worden. 1 Zoolang deze groepen niet gevormd zijn. kunnen Ged. Staten aan deze motie geen uitvoering geven Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden terecht de 29-jarige P. v. B., de 23-jarige J. v. d. B., arbeiders te Hillegom en de 30-jarige grondwerker M. H. L. te Rotterdam. Zy stonden terecht, omdat zy in den nacht van 9 op 10 December twee auto's hadden weggenomen. De eerste diefstal had plaats te Hillegom, daar nam het drietal een Chevrolet mede. In Wassenaar prefereerden zy de Ford. - JE)#-,-officier eischte een gevangenisstraf van twaalf maanden voor ieder. Als verdediger van v. B. trad op Mr. G. Pliester, voor v. d. B. pleitte Mr. L. Venhui zen, voor M. L. Mr. J. v. d. Vegt. Zy con cludeerden tot vryspraak. De rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde M. L. tot 6 maanden, de beide andere verdachten tot 8 maanden gevange nisstraf. Ook de tweede verdachte vrijgesproken Voor den politierechter stond 23 Maart terecht, R .S. A., die verdacht werd 30 De cember JX op de Groote Markt, alhier, den agent van politie J. S. met diens saool te hebben geslagen. Het O. M., waargenomen door Mr. A. R. Andringa, eischte een gevangenisstraf van 6 weken. De verdediger noemde de dagvaarding on juist, zoodat geen veroordeeling zou kunnen volgen. Op Jufidische gronden door Mr. H. O. Drilsma aangevoerd, verklaarde de politie rechter hedenmorgen de dagvaarding nietig, zoodat verdachte vry uit gaat. Bezoek van Amsterdamsche studenten. Gistermiddag bracht een honderdtal stu denten van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, afdeeling Handelsfaculteit, een bezoek aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Na zoowel de fabrieken der Hoogovens als van de M. E. K O. G. te hebben bezocht, gaven resp. de heeren Ir. G. A. Kessler, di recteur van het Hoogovenbedrijf en Dr. G. Holtrop een uiteenzetting van deze bedry- ven. Na afloop van het bezoek werd gedineerd in hotel „Velserbeek." Te Hoofdorp heeft de Noord-Hollandsche Bond van Suikerbietenverbouwers een door ruim 200 boeren bezochte vergadering gehou den ónder presidium van den heer Kisten maker. Na discussie werd met algemeeue stemmen besloten, dit jaar geen suikerbieten te verbouwen. De suikerfabriek „Holland" te Halfweg van de Centrale Suiker Mij. heeft contracten aangeboden, waarby de bietenprys voor de boeren, inclusief den steun, ligt tusschen 10.06 'en 10 88 per ton bieten, afhankelijk van den suikerprijs en bij 17% gehalte (bij 16% 1.lager). De fabriek heeft minstens 2750 bunder noodig, om rendabel te kunnen werken. De vergadering zond een telegram aan den Minister, om dezen te verzoeken, den steun dusdanig te verhoogen, dat de bietenprys 15.wordt. Onze Romeinsche correspondent schryft ons: Zooals bekend, vallen sedert de sluiting van het Concordaat tusschen Italië en den H. Stoel, voortaan alle kwesties, die op de geldigheid van het huwelyk mits natuur- ïyk tusschen katholieken -gesloten en kerke lijk ingezegend betrekking hebben, onder de bevoegdheid der kerkelijke rechtbank. Zondag werd voor het eerst een dergeiyke zaak besloten met een plechtige uitspraak, welke geschiedde in een speciaal daartoe in gerichte zaal van het Aartsbisschoppeiyk Paleis van Catania (Sicilië). Het betrof het verzoek tot nietigverklaring van een huwe lyk, dat in dit Aartsbisdom gesloten was. De zitting der kerkelyke rechtbank werd bygewoond door den Aartsbisschop, Mgr. Patané. Voorzitter was Mgr. Mangrei, rech ters waren Mgr. Romeo en de Eerw. heer Squillace. De hechtheid van den huweiyks- band werd verdedigd door Mgr. Puleo. Twee burgerlyke advocaten verdedigden de nietig heid van het huwelyk in kwestie. De voorzitter, Mgr. Mangeri, vatte in een lang requisitoir de resultaten van het onder zoek en van de verhooren samen, om dan vonnis te wyzen en te besluiten tot de on geldigheid van het onderhavige huwelyk, daar dit gesloten was onder de voorwaar de „de evitanda prole". Daar de kinderen het eerste en voornaamste doel van Jhet huwelijk zyn en dus het priori buiten sluiten van de kinderen gelijk moet worden gesteld met het ontbreken van de geheele en vrywiliige overeenstemming tot het hu welyk. meende de rechtbank geen ander dan het genoemde vonnis te kunnen vellen. Vermelding verdient, dat deze uitspraak ge heel berustte op 's Pausen jongste Encycliek over het Christelijk Huwelyk en vele aan halingen daaruit bevatte. Ook de tweede verdachte van de relletjes op de Groote Markt gaat vry uit, wegens nietigverklaring van de dagvaarding. (blz. 1, lste otad) De R- K. Bond van Bouwpatroons aan vaardt het nieuwe collectief contract. (blz. 1, 1ste blad) Proefritten met electrische treinen tus schen Amsterdam en Zaandam. (blz. X 1ste blad) De vrije halve dag voor winkelpersoneel De Haarlemsche raad besluit tot Invoering van een verplichtende middagsluiting. (blz. 2, 2de blad) Engeland en Frankryk verzoeken de quaestie der douane-unie aan den Volken bondsraad voor te leggen. Brüning weigert. (blz. 1, 3de Dlad) Bij de onlusten te Madrid zyn drie stn- denten gedood. (blz. 1, 3de blad) De Ryksbegrooting in den Dultschen Rijksdag aangenomen. (blz. 1, 3de blad) Vlaanderen en Wallonië zelfstandig Voorstel tot grondwetherziening. (blz. 1, 3de blad) Briand en Henderson tot overeenstemming gekomen over het Duitsch-Oostenryksch tol verdrag. (blz. 1, 3de blad) De samenstelling der tooneelgezelschap- pen na de Amsterdamsche tooneelcrisis. (blz. 2, 3de blad) Onteigening voor Waaloverbrugging bU Nijmegen door Eerste Kamer goedgekeurd. (blz. 2, 3de blad) Wijziging Zuiderzeesteunwct door de Eer ste Kamer aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Steun aan de bietencultuur in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) De toestand van Z. H. Exc. Mgr. L. Schrij nen. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur vjn.: 7.79 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.53. Hoogste barometerstand 777.6 m. M. te Hannover. Laagste barometerstand 750.9 m. M. te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen, veranderiyke, meest Zuid-Oostelyke wind, helder of licht be wolkt, droog, nachtvorst, iets zachter over dag. Herdenkingzilveren priesterjubileum Het zilveren priesterjubileum van den Zeereerw. Pater J. A. P. Albada Jelgersma O .FM., Vloot-aalmoezenier te Vlissingen, is gisteren, in verband met den H. Vastentyd, slechts in den intiemen familiekring her dacht. 's Morgens werd door den jubilaris in de stemmig versierde kapel bij de Eerw. Zusters, waar hy dagelyks de H. Mis leest, in tegen woordigheid van familieleden, een gezongen H. Mis van dankbaarheid opgedragen. 's Middags van 122 uur hield Pater Albada Jelgersma in zyn woning receptie. Velen kwamen hier den Vloot-aalmoezenier gelukwenschen, o.a. de Kapitein ter zee Ruhl, ondercommandant der Marine te Vlis singen, Kapitein-luitenant ter zee Jolles, voorts verschillende officieren der Marine, alsmede een deputatie van Katholiek Mari nepersoneel en leden van den Bond „St. Christophorus". Ook van elders, vooral uit Rotterdam, Am sterdam en Den Helder, mocht de jubilee- rende vloot-aalmoezenier vele gelukwenschen ontvangen. Met de eerw. heeren geestehjken der paro chie. w.o. de Zeereerw. Deken P. G. W. J. van der Aa, die allen reeds in den loop van den dag van hun belangstelling hadden blijk gegeven, bleven jubilaris en. familieleden tenslotte nog enkele aangename uren bUeen. Te Havanna zyn door den geheimen dienst huiszoekingen verricht op alle re- dactiebureaux van kranten en in de gebou wen van de groote drukkeryen naar verbo den drukwerken, doch ook naar verborgen wapens, munitie en bommen. Een en ander staat in verband met het in beslag nemen van vele bommen in de om geving van de haven. Te Rome Is de twaalfde verjaardag der fascistische party met officieele plechtig heid herdacht. Een demonstratie van Je ugdige fascisten tijdens de herdenking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1