Berichten uit onze vorige oplage 6 De terechtstelling; te Lahore Paleis-Raadhuis De voordracht van B. en W. van Amsterdam 4 pCt. leening Noord-Holland 1931 Een toewijzing van 42 pCt. STADSNIEUWS Zilveren Priesterfeesten In de parochie van het H. Hart Diefstallen te Amsterdam Kunstkring „Heemstede" Selectie-wedstrijd De Haarlemsche Middenstand wenscht geen overleg Voorjaar te Velserbeek Verkiezing voor de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland Nummering der lijsten Een ridder van den wex voor den Kantonrechter N.V. Hypothecaire Beieggingsbank Walther Boer te Bordeaux BURGERLIJKE STAND BLOEMFNDAAL VRAGEN BUS INGEZONDEN SPORT EN SPEL VOETBAL Nederlandsch B-elftal De Zwaluwen 2- -0 Ned. Politie Sportbond HOCKEY West-DuitschlandNederland dame; WATERPOLO H. P. C.Dolfijn 25 WIELRENNER De Parijsche Zesdaagsche STOOMVAARTLIJNEN, 19 dooden bij de onlusten Tot nu toe zijn 19 personen gedood en een vijftigtal gewond in de onlusten, welke zijn ontstaan tengevolge van de betoogingen te gen de terechtstelling te Lahore. De Hindoesche tempel en de Moskee werden aangevallen, winkels geplunderd en de telegraaf-bureaux en de regeeringsge- bouwen met steenen geworpen. Het geheele zakenleven staat stil; de toestand blijft ernstig. De betoogingen uit protest tegen de te rechtstelling van de drie moordenaars van den commissaris van politie Saunders te Lahore, duren voort en hebben geleid tot het plunderen van de telegraafkantoren. De gerechtshoven werden met steenen beko geld. Talrijke personen werden gewond en naar het ziekenhuis vervoerd. De stemming van het Nationaal Congres, dat in Karachi bijeenkomt, ter bespreking van de resultaten der Ronde Tafel-Con ferentie, is er zeer onrustig door beïnvloed wat reeds gebleken is uit de uitlatingen van Gandhi en de scherpe veroordeeling van het besluit door Jawaharlal Nehru. In Con gres-kringen is groote verbittering gewekt, doch ook in de meer gematigde Indische kringen is men ontstemd. De vertegenwoordigers der nationalisten verlieten uit protest de zitting van de Wetgevende Vergadering te New-Delhi, zoo dat de debatten over de flnancieele wets ontwerpen, geschorst moesten worden. Te Bombay was de boycot gedeeltelijk yerscherpt en de katoenbeurs gesloten. In verscheidene districten van Calcutta is de boycot eveneens verscherpt en op vele plaatsen zijn practisch alle winkels en de meeste markten gesloten. Gisteravond verscheen in het Amsterdam- sche gemeenteblad een voordracht, waarbij B. en W. machtiging vragen: le. tot het aangaan van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden, waarbij a. de gemeente aan het Rijk om niet en kosteloos afstaat den eigendom van het voormalige Raadhuis op den Dam tnans in gebruik als Koninkliik Paleis; b. het Rijk aan de gemeente Amsterdam verstrekt de kosten voor den bouw van een Raadhuis en daarvoor een bedrag van ten hoogste 15 millioen gulden beschikbaar stelt uit te keeren, te beginnen in 1933 in jaarlijk- sche termijnen van een millioen gulden 2e. Als plaats voor den douw van het bo venbedoelde Raadhuis te bestemmen het terrein aan het Frederiksplein en voorts be grensd door het Oosteinde, de Singelgracht en het Westeinde Bij de voordracht is gevoegd een uitvoerige toelichting, waarin opgenomen zijn de reeds gewisselde stukken met de regeering, bene vens een nota van de wethouders De Mi randa en Kropman, die zich nie' met deze voordracht kunnen vereenigen. Zij zijn van meening. dat het oude Raadhuis op den Dam eigendom moet blijven van de stad. Bij de Dinsdag gehouden inschrijving op de 4 pet. leening Noord-Holland 1931, is voor een 2oodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijziging slechts 42 pet. kan bedra gen. Dinsdag herdachten de 2eereerw. pater R. v. d. Valk o.f.m. en de weleerw. pater R. Dekkers o.f.m., resp. pastoor en kapelaan aan de kerk van het H Hart, hun zilveren priesterfeest. In verband met den H. Vasten tijd werd dit feest thans niet herdacht. De viering is. zooals reeds werd gemeld, uitge steld tot Zondag 12 April. Vermoedelijke dader te Haarlem gearresteerd In verband met een te Amsterdam plaats gehad hebbende inbraak, waarbij voor een groot bedrag aan bontwaren werd ont vreemd, heeft de Amsterdamsche recherche in samenwerking met de Haarlemsche te dezer stede een onderzoek ingesteld en eenige stukken bont in beslag genomen. Tevens werd hier aangetroffen een pakket, inhoudende 200 zeemleeren lappen. Bij onderzoek bleek, dat deze in den nacht van Maandag op Dinsdag te Amster dam waren ontvreemd door middel van braak, bij welke inbraak ook f 20.uit een brandkast waren ontvreemd. In verband hiermede is te Haarlem aan gehouden de 33-jarige S. en naar Amster dam overgebracht. Vrijdag 27 Maart zal mevrouw Charlotte Köhler in het gebouw van den Protestanten bond aan de Parklaan te Heemstede een voordrachtavond geven met een geheel nieuw programma. Dinsdagavond zou in de zaal van het Gemeentelijk Lyceum de selectie plaats hebben van de turnsters en turners, die den •K. T. K. zullen vertegenwoordigen in den dualmeet tegen het Zuiderkwartier. De wedstrijd beantwoordde evenwel niet aan de bedoeling, zoodat nog geen keuze is gemaakt. Onder bovenstaand opschrift schrijft het orgaan van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden het volgende: Reeds eerder hebben wij met enkele woor den mededeeling gedaan, dat de Haarlemsche Middenstandscentrale hare medewerking niet wenscht te verleenen aan de uitvoering van de motie-Bijvoet. Eerlijk gezegd hebben wij ons daarover niet verwonderd. Wie van het begin af, dat was eind 1929, deze aangelegenheid heeft meegemaakt en gevolgd, heeft kunnen constateeren, dat de heeren van de Haarlemsche Middenstands- Centrale ten eenenmale afkeerlg zijn van zulk overleg en voor zoover zij met de werk nemersorganisaties contact hebben gehad, dit alleen is gebeurd onder den drang dor omstandigheden en om naar bulten een beetje draaglijk figuur te slaan. In een adres met een uitvoerige toelichting hebben zij thans aan B. en W. medegedeeld, waarom zij niet wenschen mede te werken aan de uitvoering van de motie-Bijvoet. Het zijn weer de oude afgezaagde argumen ten, welke zoo langzamerhand gemeengoed zifn geworden in Middenstandskringen, welke wij telkens weer hebben bestreden, zoodat wy het overbodig mogen achten om deze hier nogmaa's te weerleggen. Zelfs het stokpaardje van den heer Van Tetering, dat de gezamenlijke organisaties in Haarlem slechts 43 winkelbedienden zouden hebben georganiseerd, is van stal gehaald, blijkbaar om te demonstreeren, dat men- schen van „standing" zich met dergelijke onbenullige organisaties niet kunnen inlaten. Het spreekt vanzelf, dat het besluit heel wat pennen in beweging heeft gebracht. Mr. Bijvoet noemt in de N. H C., het besluit „een betreurenswaardig besluit", waarbij hij constateert, dat bij de heeren van de H.M.C. een „onkunde heerscht ten aanzien van het te stichten collectief contract, die verbijste rend is en die verbazingwekkend kan worden genoemd, waar ze zich openbaart bij een organisatie, die niet ten onrechte de repu tatie geniet, dat ze nauwkeurig wikt en weegt." Dat zijn geen vriendelijke woorden aan het adres van de H.M.C., vooral, waar hij verder in zijn artikel deze houding vergelijkt met die van de werknemersorganisaties, die, ofschoon de eerste onderhandelingen waren mislukt, zich na kennisneming van de door hem ingediende motie onmiddellijk tot liet voeren van nieuwe onderhandelingen bereid verklaarden. De vraag komt naar voren, wat nu zal gebeuren. Naar onze meening 2a! de Haarlemsche gemeenteraad thans nog slechts één besluit kunnen nemen, dat is, onverwijlde invoering van een uniforme sluiting op Donderdag middag. Dergelijk besluit zou de eenige consequentie zijn van het destijds door den Raad inge nomen standpunt, 'belichaamd in de motie- Bijvoet en het amendement-Visser. Indien 'luiaau ijnjsaq Sjuepsnp uaa pecjajuaouraa ap zal de strijd waarschijnlijk ontbranden om de goedkeuring van de Kroon. Doch hierover later. Thans is de tijd gekomen om een be sluit te nemen. Vanaf 1929 hebben wij ge schreven en gepraat en nog steeds heeft een groot deel der Winkelbedienden geen vrijen middag. Wij hopen, dat de gemeenteraad heel spoe dig in dezen geest een beslissing neemt. Zonder zich te hebben aangekondigd door zomersche dagen, is met de lente ook het lenteweer gekomen. Ongeveer een week ge leden liepen de jongens nog over het ijs in de „Bezaan", het beekje, dat zich kronkelt van de Hermitage naar den (inmiddels ver dwenen) ijskelder. En thans doortrilt heel de lucht van het jonge leven. Oppervlakkig be zien lijken boom en heester nog grauw en dood, maar als we eens even stil blijven staan, zien we vele struiken reeds getooid met dikke bladknoppen; als het zachte weer wat aanhoudt, zal het hout spoedig z'n kaal heid verliezen en zal het lichtgroene gebla derte overal doorbreken. De wintersche ijlheid van het park zal verdwijnen, om plaats te maken voor den weelderigen rijk dom van het lentegroen. Reeds zien we hier en daar de crocusjes hunne kleurige kopjes boven het gras uitsteken. En op de kale tak ken jubelen de lijsters hun vreugdeliederen uit, bescheiden en begeleid door de meezen en andere vroege zangers. Telkenjare blijkt, welk een onschatbaar bezit het fraaie park voor de gemeente Velsen is. Des winters zijn de paden verlaten. Maar niet zoodra is de eerste lentedag in het land of van alle deelen der gemeente komen de wandelaars opzetten, om te genie ten van de heerlijke natuur. En dan te den ken, dat dit alles op het punt stond te val len onder de bijl van den houthakker! Het Velserbeek van thans is niet meer het Velserbeek van voorheen. Heel veel mooie plekjes zijn verdwenen. Honderden woud reuzen waren reeds geveld toen nu ongeveer 7 jaar geleden het park door de gemeente Velsen werd aangekocht. In de geheele Wes telijke helft was al het hooge hout omge hakt. Het kapverbod voorkwam echter juist bijtijds den algeheelen ondergang van dit fraaie eeuwenoude natuurmonument. Toen de gemeente Velsen het landgoed kocht van een nima, die er een fabriek wilde bouwen, bleef haar niet anders over, dan het reeds vernielde deel prijs te geven En waar vroeger bemoste paadjes zich slin gerden door het dichte eikenhout, vindt men thans de asphaltwegen van het villapark; waar eertijds de nachtegaal haar heeriyk lied deed hooren, ratelen thans de auto's, staan villa's aaneengegroeid, als de voorloo- pers van een parkwijk. De oude, maar schil derachtige huisjes van de tuinknechts van het landgoed zijn verdwenen en met deze verdween ook de herinnering aan den tijd, waarin Velserbeek nog was een der steeds zeldzamer wordende particuliere landgoede ren van het schoone Kennemerland. Veel is er veranderd, sedert de gemeente in het bezit kwam van Velserbeek. Gedu rende eenige jaren was het verwaarloosd, maar met deskundige voorlichting van het Staatsboschbeheer en de Nederlandsche Heide Maatschappij werd spoedig een sche ma tot nieuwen aanplant opgezet en sinds dien zijn tienduizenden heesters en jonge boomen uitgezet, zoodat eertijds kale plek ken in een fraaien aanleg zijn herschapen. Het is vooral burgemeester Rijkens, de pro motor tot den aankoop, die steéds den stoot gaf tot het aanbrengen van verfraaiingen Van de „nieuwigheden" moet in de eerste plaats de muziektent genoemd worden. Deze muziektent werd in 1928 gebouwd door leer lingen van de Ambachtsschool op een fraai „plein", aan alle kanten door statige boomen omringd. Talrijke tuinconcerten werden hier reeds gegeven, ten aanhoore van hon derden muziekliefhebbers. Eenige Jaren geleden ging de „ijskelder" in vlammen op. Dit moge eenigszins paradoxaal klinken, maar het is niettemin een feit. De ijskelder was echter geen kelder, doch een houten gebouwtje, geheel met riet bedekt en gebouwd over een diepen kuil, waarin des winters het ijs uit de vijvers werd opgesla gen. De laatste overblijfselen zijn onlangs weggesloopt; de kuil zal worden aangevuld en de daardoor verkregen ruimte met hees ters worden beplant. Een rijke aanwinst voor het park is het nieuwe dierenverblijf, dat verleden jaar werd gebouwd. Geen enkele bezoeker van het park vertoeft niet een wijle te midden van het gemeentelijk pluimvee, waarvan de duiven een belangrijk deel uitmaken. De trotsche pauwen met hunne sierlijke staarten wan delen gemoedelijk rond, forsche kalkoenen, snaterende parelhoenders en pittige kriel- haantjes betwisten elkaar de stukjes brood, die hen door bezoekers, groot en klein, wor den toegeworpen. Een dichte menigte ver dringt zich somtijds voor de hokken, om de capriolen van de apen gade te slaan, of am de fazanten met hun kleurrijk gevederce te bewonderen. De oude hokken achter de theeschenkery zijn gesloopt. Hun plaats wordt ingenomen door jonge heesters, waarvan vooral de bremstruiken veel beloven. Thans heeft men onder handen de strook langs den Van Tuyllweg, nabij den Stations weg. De dorre ruigten zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor honderden heesters. Tusschen de beplantingen is een weg aangelegd, die begint vlak bij den in gang (bij het bruggetje) en zich even verder in tweeën splitst. Een der zijpaden loopt naar den vijver tegenover den voormaligen ijskelder, het andere pad buigt zich nabij den Stationsweg naar rechts om, om zich ten slotte weer met het andere pad te ver eenigen. Het pad komt nabij de tennisbaan uit op de nieuwe lindelaan. Behalve aan de nieuwe beplantingen, wordt veel zorg besteed aan het dagelijksche onderhoud. Mulle zandpaden zijn verhard, doode boomen gerooid en vervangen door andere^ Het aantal banken wordt elk jaar uitgebreid. i Een nieuwe attractie zal vermoedelijk spoedig aan de oude worden toegevoegd, n.l. een marmottenhuisje. Naar wij vernamen, levert het kiezen van een geschikte plaats nog eenige moeilijkheden op. Maar dit komt ook wel in orde. Dat de gemeentenaren het bezit van het park steeds meer en meer waardseren, blijkt wel uit het bezoek, dat steeds toe neemt. De voor de kiezers toegankelijke zitting, waarin het Centraal Stembureau de ingele verde geldige lijsten van candidaten zal nummeren in de volgorde door het lot aan gewezen, zal worden gehouden op Zaterdag 28 Maart 1931, des middags te 12 uur, ten Raadhuize der gemeente Haarlem. De aanrijding en de lekke band Op den grooten weg van Heemskerk naar Haarlem reed een autobus rechts van den weg, in de richting Haarlem. Aan den an deren kant van den weg reden twee jongens op de fiets, schuin achter elkaar. Achter de autobus kwam een auto aan, de bestuurder wilde passeeren, doch reed tegen een der wielrijders. Deze werd op den grond geslin gerd en kreeg ontvellingen, terwijl zijn rijwiel vernield werd. De automobilist reed door, maar werd even verder gestraft, om dat de linker-voorband van zijn wagen lek liep. Een voorbijganger nam de gelegenheid te baat om den minder sympathieken ridder van den weg op zijn gedrag te wijzen. Gevolg een verschijnen voor den Haarlemschen Kantonrechter. De ambtenaar van het O. M. was zeer ontstemd over dit geval en eischte, gezien den ernst van het feit, 3 dagen hechtenis en een jaar ontzegging om een motorrijtuig te besturen. De Kantonrechter was milder en veroor deelde verdachte, naast een vermaning, tot f 50.of 25 dagen hechtenis. Het rijbewijs werd voor ditmaal nog niet ingetrokken. In de Woensdag gehouden algem. verga dering van aandeelhouders der N.V. Hypo thecaire Beleggingsbank te Haarlem werd door de directie het jaarverslag over 1930 uitgebracht. De balans en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 8 pet. (v. j. 7 pet.). De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer W. R. Esser, werd her kozen. Walther Boer, oud-dirigent van de H.O.V.. heeft bij zijn optreden als dirigent bij het Wagner-Pestival in het Grand Théatne te Bordeaux veel succes gehad. De Fransche pers is vol lof over hem. Zoo wordt onze oud-stadgenoot door „La Petite Gironde" een groot Wagneriaan genoemd, groot gebracht in de beste tradities van Bayreuth. Zijn stijl wordt geroemd als een voudig en tevens van bewogen grootsch- heid. Voorts schrijft „La Liberté du Sud- Ouest" o.a. dat Walther Boer de kunst ver staat zich op doeltreffende wijze en met zekerheid te uiten. Hij werd zeer gewaar deerd en warm toegejuicht. „La France de Bordeaux et du Sud-OUest" kenschetst den Nederlandschen dirigent als een zeker leider, bevattelijk, sober van ge baar, die er in slaagde aan zijn instrumer.- tisten de meest uiteenloopende en nauw keurigste schakeeringen te ontlokken. Geboren: 21 Maart. J. H. Overbeek— Beuks. z. 22 Maart. H. M. de Mol—Smit, z 23 Maart. A. MeertsZemitz, cl. A. M. Onderweegs—de Vries z. A. C. Roeland— Klijn, z. Overleden: 22 Maart. M. P. A. de Wildt— Heidveldt, 84 jaar, Kloosterstraat. A. S. Becker, 80 jaar, Krelagestraat. S. Broertjes Bosma> 67 jaar, Eikenstraat. 23 Maart. P. L. G., '9 maanden, d. v. K. Hofman, Stuyve- santstraat. J. v. KampenBieler, 71 jaar, W. Heerenstraat. 24 Maart. G. J. Mi- chielseBosschieter 80 jaar, koninginne weg. Burg. Stand. Geboren: E. J. Dijkmansde Wilde. Overleden: G. W. Jacobs 49 jaar, overle den te Amsterdam. Vr. I. Hoe is de naam van den Pastoor van Oudenbosch, parochie H. Agatha en Barbara? II. Kunt u mij den naam van een der heeren Kerkmeesters van dezelfde parochie opgeven? Antw. I. De Zeereerw. heer J. de Wil II. Secretaris-penningmeester van het Kerkbestuur is de heer J. de Vroom, aldaar. Vr. I: Waar en wanneer verzamelt men zich voor den 4-daagschen afstandsmarsch? II: Welke zijn de kosten, die de deelne ming medebrengen? Ill: Wat is het parcours, dat gevolgd wordt? IV: Hoeveel is het aantal kilometers voor toeristen? Antw. IIV: Volledige inlichtingen be treffende de 4-daagsche afstandsmarschen wo den op aanvrage verstrekt door het Se cretariaat 4-daagsche Afstandsmarschen te Den Haag. Brief kan als bovenstaand worden geadresseerd. Binnenkort wordt ook in de bieden een en ander gepubliceerd. Vr. Is er in Amsterdam een parochie waar 12 kapelaans werkzaam zijn? Antw, Van de wereldgeestelijken is er zoo'n sterk bezette parochie niet, maar van ordes geestelijken zijn eenige kerken met veel ka pelaans. In den Pius-almanak lezen wij, dat de Dominicuskerk aan de Spuistraat 7 ka pelaans telt; „De Zaaier" aan de Rozen gracht 8 kapelaans; de hulpkerk aan de Lijnbaansgracht 6 en de algemeene hulp kerk aan de Keizersgracht van de paters Redemptoristen 14 kapelaans. Vr. I: Wanneer men iets gestuurd krijgt per post, dat i'A gld. kost, en je heb het niet besteld, moet je het dan terugsturen, of houden tot ze het komen halen? Antw.: Wij veronderstellen, dat het vol doende is, dat u mededeelt, dat er een ver gissing in het spel is en dat u verzoekt het bestelde terug te laten halen. Zonder nadere bijzonderheden te kennen is het echter moei lijk een afdoend antwoord te geven op deze vraag. Vr. I: Is men vrij van schoolgeld betalen, als men geen Rijksinkomstenbelasting be taalt? Zoo niet, hoe wordt het dan bere kend en naar welken omslag? Vr. II: Heeft men recht puntdraad te spannen in een sloot, die tusschen mijn land en dat van mijn buurman gelegen is en wan neer de sloot eigendom van ons beiden is? Antw. I; Dat hangt af van de gemeente lijke verordening. Vraag leze eens ter in zage aan de secretarie uwer gemeente. Antw. II: Ja. Vr.: Wanneer men eieren van veerenvre- ters laat uitbroeden, krijgt men dan weer jonge veerenvreters? Antw.: Neen, dat is niet zeker. Het vee- renvreten kunt u voorkomen door gebruik te maken van den snavelring. Vr.: Waarmee kan men een oude melk- vlek uit een blauw zijden veloutine japon verwijderen? Antw.; Het allerbeste is, dat u de japon laat uitstoomen. Vr. I: Wat moet men doen, wanneer het weer in spiegelglas zit? Vr. II: Is het lakken van spiegelglas met vernis nadeelig voor den spiegel? Anw. I: doet het beste den spiegel ge heel van nieuw kwikzilver te voorzien, maar daar zal wel een vakman aan te pas ko men. Antw. II: Dat is tenminste niet afdoende. Vr. I: Waarom is het gebruik van vleesch- spijzen op onthoudings- of vastendagen ver boden en van vischspijzen niet? Vr. II: Wat is het verschil dan tusschen visch en vleesch? Beide zijn toch dierlijk? Antw.: Als wij u vertellen, dat vasten en onthouding door onze Moeder de H. Kerk wordt toegepast als oefening In onthouding en bestrijding der zinnelijke begeerten, als voorbereiding tot belangrijke daden, ten tee- ken van droefheid en eindelijk om God te vermurwen, dan is het u wel duidelijk, dat het dé H. Kerk vrij stond daarvoor op te leggen, wat Zij wilde. Zij gebood de onthou ding van vleeschprijzen, en liet het gebruik van de magere vischspijzen toe en hoe wel onze Moeder de H. Kerk zich by die be slissing ook heeft laten leiden door de stof felijke belangen van Haar kinderen blijkt hier wel uit. dat de vraag waarom wel visch en geen vleesch eigenlijk met de kwestie zelf weinig te maken heeft. Vr.: Hoe kan men het beste een licht grijze verfvlek uit een roode zijden japon ver wijderen? Antw.: Met terpentijn. Vr.: Hoe moet men een sehapenhuld looien om er een mooie blanke vacht van te maken? Anw.: Wendt vt daarvoor tot een deskun dige. Dat is niet uit het antwoord op een vraag in de „Vragenbus" te leeren. Vr. I: Wat is het meervoud van een? Vr. II: Welk is het adres van de „Missie rebus?" Antw. I: Eén als lidwoord van eenheid woidt niet gebruikt als er sprake is van meer; het kan ook gebiulkt worden als tel woord en als zelfstandig naamwoord (de één van een dominosteen) en kan dan na tuurlijk wel een meeovoud hebben. Antw. II: ZeerEerw heer Pastoor Dr. Jac. Bruning, pastorie Kathedraal. Vr I: Zijn de schepen ..Johan van Olden- barnevelt" en „Mamlx van St. Aldegonde" even groot? v Vr. II: Hoeveel tons meten beide? Vr. III: Hoeveel passagiers kunnen beide bergen? Antw. I: De schepen zijn vrijwel even groot. Antw. II: „Oldenbarnevelt" 19040 tons; „Mamix" 19X28 tons Antw. Ill: „Oldenbarnevelt" 710 passa giers; „Marnix" 708 passagiers. Vr. I: Ik heb steeds gemeend dat een vrouw bij den dood van haar echtgenoot in diens nalatenschap mededeelt voor de helft en een kindsgedeelte. Is het u bekend dat hierin korten tijd geleden verandering is ge komen of geldt dit nog steeds? Vr. II: Maakt het eenig onderscheid in dien de vrouw de tweede echtgenoote is of is dit van geen invloed op het haar toe komende gedeelte? Antw. I: Die bepaling is nog zoo. Antw. II: J«, dat kan van irvloed zijn. Vr. Moet men, als men ln hooger beroep gaat, gebruik maken van een advocaat? Antw. Moet niet; doch 't is wel raad zaam. Vraag: De woningbouwvereeniging laat het huis schilderen. Een schilder in vasten dienst breekt door onvoorzichtigheid den luidspreker. Wie moet nu de reparatie-kos ten betalen? De woningbouwvereeniging of de schilder? Antw.: Het beste zal zijn te trachten de schade vergoed te krijgen van de vereeni- glng. Indien het bestuur dat noodig acht, kan het de schade verhalen op dën schilder. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veel gelezen dagblad. Bij voorbaat mijn dank. Het is op het oogenblik met de aardappe len voor wat de duurte betreft zeer treurig gesteld; vooral in dezen tijd van aigemeene malaise en depressie. Bij zeer veel verbrui kers is een goede aardappel de hoofdscho tel en momenteel wordt bij de steeds op- loopende prijzen buitengewoon hard ge klaagd met gevolg, dat men de dure aard appelen niet meer kan koopen. De detaillist kan bij de huidige prijzen niet eens aan een bruto winst komen van 2 ct. per Kg. De gemeente Amsterdam is er toe over gegaan de beste aardappelen tegen ct. per Kg. te distribueeren, waarvoor een bedrag van f 60.000 is uitgetrokken. Dit besluit is van groot sociaal belang; en na de publica tie van dit bericht is er vcorai hier in Haar lem nóg grooter ontevredenheid gekomen. Van verschillende kanten wordt ons ge vraagd. waarom in Amsterdam wél en hier in Haarlem geen goede en goedkoope aard appelen worden gedistribueerd. Mijn vraag voor het algemeen belang is nu: Zouden er alsnog door invloedrijke per sonen stappen gedaan kunnen worden, om van het gemeentebestuur van Haarlem ge daan te krijgen, dat ook hier goedkoope aardappelen worden gedistribueerd? Een dergelijk besluit zou door duizenden met dankbaarheid worden toegejuicht en zeer velen zouden daardoor weer eens een aardappel kunnen eten, wat soms bij de huidige fancy-prijzen een luxe is U, mijnheer de redacteur, oprecht dan kend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, ALBERT BEERS, „Haarlem's Groentenhal", Burgwal 44. Een zeer onbelangrijke wedstrijd is Woens dagmiddag op het veld van Sparta te Rot terdam gespeeld tusschen het Nederlandsch B-elftal en de Zwaluwen. Niet alleen, dat de wedstrijd elke spanning miste, doch er wa ren zooveel tekortkomingen in het spel van deze elftallen en men faalde zoo volkomen om iets te laten zien, wat op combinatiespel leek, dat de weinige tosschouwers zich ook nog verveeld hebben. Bij deze 22 spelers was er maar een enkele, die goed voetbal liet zien. Verreweg de beste was de doelman van het B-elftal_ Odijk, die eenige fraaie schoten van Van Kesteren klemvast stopte. De achterhoede van het B-elftal was te sterk voor den zwakken aanval van De Zwaluwen, waarin slechts de rechtervleugel Van KesterenViergever iets presteerde. De gangmaker van de B-voorhoede was Van der Heiden. In de eerste helft vlotte het bij den rechtervleugel van het B-elftal tusschen Steens en Wels goed. Na de rust was dat veel minder hét geval. In de tweede helft zakte het spelpeil over het geheel. De eerste helft liet ook De Donckelaar op de spil plaats goed voetbal zien. De achterhoede van de Zwaluwen was het beste deel van het elftal. Over het spelver- loop is al heel weinig te vertellen- De wedstrijd. Zes minuten voor de rust maakte Breitner met een hard schot van vrij verren afstand het eerste doelpunt, en kort daarop na goed solospel van Steens kreeg Wendt den bal vlak voor doel toegespeeld en had geen moeite om het tweede doelpunt te maken. Na de rust werd er niet meer gedoelpunt, ofschoon Van der Heiden en Wendt nog' goede kansen kregen. De Zwaluwen maakten het Odijk in die tweede helft heelemaal niet meer lastig. De heer Van Moorsel leidde den wedstrijd. De samenstelling van de beide elftallen luidde als volgt: Nederlandsch B-elftal: Doel: Odijk (De Hollandiaan) Achter: Diepenbeek (Ajax), Wanders (Wa peningen). Midden: Sterk Ct Gooi), De Donckelaar (Ensch. Boys) Breitner (ADO). Voor: Wels (Unltas), Steens (ZFC), Wendt (Sparta), v. d. Heiden (Wa.geningen), Kam- meyer (Haarlem). Zwaluwen: Doel: Mul (HBS). Achter- Haak (Stormvogels) Van het Kaar (ZFC). Midden: Entjes (Heracles), Klopper (ZFC), Paulissen (PSV). Voor: Viergever (Sparta), Van Kesteren (HBS), Müller (Willem II)Schoemaker (Quick), Schipper Jr. (Heraciès). Gisteren vond op het Haarlem-terrein de onthoeting plaats tusschen 2 proefelftallen van den Ned. Politie-Sportbond tot vaststel ling van het Ned. Politie-elftal. Doordat verschillende spelers hadden afge schreven, zoo ontbrak ook onze nieuws na tionale mid-voor Lagendaal, deed dit euvel zich op het spel van beide elftallen gelden. Het elftal der rooden was vooral voor tusf vrij wat beter dan ac blauwe partij. Haar voorhoede combineerde vrij aarJig, daarbij goed gesteund door het opbouwende werk van haar spil Bovendien stelde haar achterhoede waarin de linksback uitblonk, zich bijna steeds op de juiste plaats op. Het blauwe elftal was veel minder. Haar middenlinie vormde geen enkelen schakel, terwijl de voorhoede ook niet bijster op schot was. Het grootste gedeelte werd dan ook op de blanco-helft der blauwen gespeeld en n et rust hadden de Rooden door twee doelpunten van Hoekstra zich van een 20 voorsprong verzekerd. Tegen de verwachting in, ging na de rust het spel meer gelijk op, al bleven de uitvallen der Rooden veel gevaarlijker. De achterhoede der Blauwen was echter uitstekend op dreef, terwijl spil Alders goed spel te zien gaf. Na een half uur spelen gelukte het den Unks-blnnen om den achterstand tot 21 te verkleinen. Alhoewel beide doelen nog eenige malen ternauwernood aan een doorboring ontsnap ten, gedoelpunt werd er niet meer, zoodat het einde kwam met 2—1 voor de Roode ploeg. Na afloop werd liet volgende elftal gekozen: Verbaan (Alkmaar) de Ronde Kruse iR'dam) (Den Haag? Alders Moester Keyzer (A'dam) (Den Haag) (Hilvers.) Knol (A'dam), Hoekstra (Delft), Lagendaal (R'dam), Vergunst (A'dam), Korver (Den Haag) Het West-Duitsche elftal Het West-Duitsche Dameshockey-eiftal, dat op 29 Maart a.s. te Krefeld tegen Ne derland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: mej Mück (Rot/Weiss, Keulen). Achter: mej. Jeckel (Kölner H.C.) eU mevrouw Brohl (Rot/Weiss, Keulen). Midden: mej. Böninger, mej. Piedbeuf mej. Peters, allen van de Dtisseldorfe1, Hockey-Club. Voor mej. Rosenbaum (Grün Weiss, blenz), mej. Ibfanti (Rot/Weiss, Keulen)» mej. Lessenich (Gladbacher T. H. C.), ®®J' Müller (Rot/Weiss, Keulen) en mej. LUpP le KLASSE WINTERCOMPETITIE Gisterenavond speelde H. P. C. in Amstef' dam met 2 invallers tegen het sterke Dol* fijn, dat geheel volledig was. De ploegen stellen zich aldus op. H. P. C. L. Köhler, 'A. Braam, H. J. Leyenaar, B. Bal, J. Uitendaal, J. Kooyman, A. M. Heerkens Thjjssen. J. Stender, P. v. d. Velde, v. d. Kamp, F. Kuyper, G. Müller, J. Pronk, G. Rijke. Dolfijn. Voor rust verdedigt H. P. C. het ondiepe doel en wegen de partijen volkomen tegen elkaar op. Kooyman geeft uit een strafworp H. P. C. de leiding, waarna de Dolfijn door oozwemmen der achterhoede gelijk maakt. Uitendaal brengt met een fraai schot den stand op 21 voor H. P. C., doch voor rust is het weer een der Dolfijn-achterspelers die er 22 van maakt. Na rust is Dolfijn sterker, H. P. C. verde digt echter hardnekkig, de gevaarlijke Sten der kan bij Braam niet wegkomen, waardoor het bij Dolfijn niet zoo lukt als gewoonlijk» de sterke achterhoede weet echter nog twee doelpunten te maken en v. d. Velde één, zoodat einde aanbreekt met 52 voor Dol fijn. Voor H. P. C. ongetwijfeld een uitstekend resultaat met 2 invallers tegen het sterk® Dolfijn, dat steeds met groote cijfers wint» getuige ook onderstaande stand. gesp.gew.gel.verl. p. v.-t. gem- Dolfijn 3 3 0 0 6 21— 6 2.-- H. P. C. 2 10 12 9—61 D. J. K. 2 10 12 9—7 1-— A. Z. 3 0 0 3 0 4—24 0.-" De Hollanders aan den kop Van Kempen en Pijnenburg hebben schit terend gereden en Woensdagmorgen ware*1 zij twee ronden voor op het eerstvolgend® koppel. De stand was om zes uur, toen 761.750 KM. was afgelegd. 1. Van Kempen—Pijnenburg, 46 punten. 2. Op tweede ronden: Raynaud—Dayeh» 48 punten. 3. Op drie randen: Linari—Dinale, 25 pun ten. 4. Op vier ronden: Choury—Fabre, 51 pun ten; 5. Blanchonnet—Marcillac, 22 punten. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND MARNIX V. ST. ALDEGONDE (thuisr.) 25 Maart v.m. 7 u. te Genua. JOHAN V. OLDENBARNEVELT (ultr-)' 24 Maart v. Suez. POELAU TELLO (thuisr.) 24 Maart Colombo. KON. HOLL. LLOYD ERFURT 24 Maart v. Santos te Hamburg KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ARES (thuisr.) 23 Maart v. Pisagua n» Callao. BENNEKOM 24 Maart v. Dulnk. n. Ham burg. CERES 24 Maart v. Bourgas n. Stam' boul. CLIO 24 Maart v. Makry n. Samos. COLOMBIA 24 Maart v. Barbados n. W mouth. DOROS 24 Maart v. Lissabon n. Sevill»- NEREUS 24 Maart v. Kopenhagen te Stettin. STELLA 24 Maart v. Civ. Vecchia n. Na pels. TRITON 24 Maart v. Malega te Allcant®» ZEUS 25 Maart v. Malaga te Amst. HOLLAND—AFRIKA-LIJN KLIPFONTEIN (thuisr.) 24 Maart Genua, vertrok n. Marseille. RIETFONTEIN 24 Maart v. East London n. Port Elisabeth. HOLLAND—AMERIKA-LIJN LOCHKATRINE. Pacifick, n. ROtt., Maart te Liverpool. LOCHMONAR 21 Maart v. Los Angeles n- Rott. STATENDAM 24 Maart v. New York n- Rott. VEENDAM 23 Maart v. Bermuda te New York. HOLLAND—OOST- AZIË-LIJN RIOUW (thuisr.) 24 Maart v. Shanghai- SILVER—JAVA PACIFIC LIJN TABIAN 23 Maart v. Calcutta n. Batavi» en de Pacifick. ROTTERDAMSCHE LLOYD SITOEBONDO (thuisr.) 24 Maart Triest. SOEKABOEMI (uitr.) 25 Maart te Bela- wan. ROTTERDAMZUID-AMERIKA-LIJN ALCHIBA (uitr.) 23 Maart te Montevideo- ALPHENRAT (thuisr.) 24 Maart te San tos. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARY SCHEFFER 22 Maart V. Rott. t® Havre. BATAVIER V. 25 Maart v.m 9 u. 10 V. Rott. te Gravesend. BATAVIER VIII 24 Maart v. Jersey Rotterdam. BERGENDAL 24 Maart v. Gent te Antv?- BOOMBERG 24 Maart v. Kaolak n. Da kar. CALANDPLEIN 24 Maart v. Diamante n» B.-Ayres. ERNA ms. 23 Maart v. Hamburg n. Fok' hol. HARDENBERG 24 Maart V. B.-Ayres Las Palmas v.a. MERWEDE 24 Maart V. Caen n. Londen- NTJVERDAL 24 Maart v. Newhaven n- Gent. OOTMARSUM 24 Maart v. Huil n. R0^' PRINSES JULIANA ms. Pepping, 24 Maart v. Hamburg n. Foxhol. ROZENBURG 24 Maart v. Lissabon n' Rande. STAD ZALTBOMMEL 24 Maart v. Rand® n. Rott. STAD ZWOLLE 24 Maart v. Sunder)»'10 te Bayonne. TO WA 24 Maart v. Las Palmas Antw®1" pen Montevideo. WÏLI iEMSPLEIN 24 Maart v. Nicolai®fI n. Orau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6