Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON ÖUITSCH-OOSTENRIJKSCH DOUANE VERDRAG DE DROOMER ÖERDE BLAD DONDERDAG 26 MAART 1931 BLADZIJDE 1 Accoord tusschen Briand en Henderson Het Indisch-Congres te Karatsji Agitatie tegen Gandhi Duitsche Rijksdag De Rijksbegrooting aangenomen Studentenrelletjes te Madrid Dooden en gewonden Vlaanderen en Wallonië zelfstandig Voorstel tot grondwetsherziening De Europeesche Organisatie commissie De Fransche financieele schandalen Van Hitleriaan tot communist Gemengde ^Buitenlandsche 1Berichten Een nieuwe „Verzekerinsismoord"? De moord in de auto Ernstig spoorwegongeluk nabij de Pooische grens Het Saffran-proces ONZE OOST Nieuwe branden Indische Dienst RADIO-OMROEP LEGER EN VLOOT Gedwongen aanvaarding van den officiersrang? Vice-adm. A. ten Broecke Hoekstra Briand en Henderson zijn tot overeenstem ming gekomen met betrekking tot 't Duifcsch- ^ostenrijksch tolverdrag. Groot-Brittannië heeft besloten onver wijld te handelen. De Britsche ambassadeur 16 Berlijn en de Britsche gezant te Weenen *UUen vertoogen tot de regeeringen richten. De Duitsche en Oostenrijksche regeerm an zijn er van in kennis gesteld, dat de Gestie aan den Volkenbond zal moeten borden voorgelegd. Het standpunt der Engelsche regeering. In het Lagerhuis zeide Dalton, de parle mentaire ondersecretaris van buitenlandsche mken, dat het ontwerp-tolverbond tusschen Duitschland en Oostenrijk nauwgezet was Onderzocht van juridisch, commercieel en Politiek standpunt. De Britsche regeering is niet voornemens, «lans met Duitschland of Oostenrijk onder- d&ndeling te openen met het oog op het 'luiten van een douaneverbond met het eene °f het andere land, daar dit een radicale Wijziging in Engelands fiscale politiek zou medebrengen niet slechts ten aanzien van ®et buitenland, doch ook ten aanzien van •Ie dominions en Indië. Dalton weigerde te antwoorden op de vraag Of eenig protest was uitgebracht wegens het Ieit dat de onderhandelingen achter den Ng der andere Europeesche landen om wa- *®n gevoerd. Dalton gaf er de voorkeur aan, net antwoord op deze vraag aan Henderson over te laten bij zijn terugkomst uit Parijs. Dalton zeide nog, dat de voorstellen een oiausule behelsden, welke er op wees dat Oe Duitsche regeering bereid zou zijn, een Ooortgelijk verbond te sluiten met welke an dere mogendheid ook. De Engelsche ambassade te Parijs publi ceert een communiqué, waarin wordt mede- Bedeeld, dat de Engelsche en de Fransche minister van buitenlandsche zaken den toe stand hebben besproken, ontstaan door het Wan inzake een Oostenrijksch-Duitsche dou che-unie. Henderson heeft Briand medegedeeld, dat «ij de aandacht van de Duitsche en Oosten- Djksche regeering heeft gevestigd op de on gerustheid, die op vele plaatsen is ontstaan omtrent de vereenigbaarheid der voorgestel de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst met de reeds bestaande verdragen. HENDERSON Henderson heeft daarbij de hoop uitge broken, dat de Duitsche en de Oostenrijk sche regeering haar onderhandelingen over iffit plan inzake een douane-unie niet zullen Voortzetten, alvorens zij den Volkenbopds- bad onder welks auspiciën ook het ver drag van 1922 behandeld werd gelegen heid hebben gegeven zich in de Mei-verga dering er van te vergewissen, dat de voor dellen niet in strijd zijn met de reeds door Oostenrijk aanvaarde verplichtingen. Ook Frankrijk doet stappen De Fransche minister van Buitenlandsche Saken heeft de aandacht gevestigd op het feit, dat het protocol van 4 Oct. 1922 be treffende de financieele saneering van Oos tenrijk door tusschenkomst van den Volken bond tot stand is gekomen en onder de huspiciën van den Volkenbond blijft, zoodat de Volkenbondsraad een woordje heeft mee te spreken, alvorens aan het bedoelde plan eenig gevolg wordt gegeven. De commissie van buitenlandsche zaken boorde haar vporzitter Paul Boncour over tijn onderhoud met Briand. Zij hechtte een stemmig haar goedkeuring aan de flinke houding der Fransche regeering, en ver scheidene leden der Commissie spraken den Vrensch uit. dat Briand bij de discussies in den Senaat over de begrooting van buiten landsche zaken een verklaring zou afleggen °ver het ontwerp-tolverbond tusschen Duitschland en Oostenrijk. Weigerend antwoord van Bru- ning aan Henderson. De Britsche ambassadeur heeft den Rijks kanselier een bezoek gebracht in verband met de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst inzake een douane-unie en hem medege deeld, dat Henderson het in het algemeen belang wenschelijk acht, dat de aangelegen heid met het oog op het protocol van Gene ve van 4 Oct. 1922 gemeenschappelijk wordt besproken en dat ook Duitschland en Oos tenrijk vóór de ek. zitting van den Vol kenbondsraad geen definitieve overeenkom sten zullen sluiten. De Rijkskanselier heeft den ambassadeur in zijn antwoord er op gewezen, dat de D.-O. overeenkomst zich geheel binnen het kader van het protocol van Genève houdt en dat er naar de opvatting der Rijksregee- ring en der Oostenrijksche regeering voor den Volkenbondsraad geen aanleiding be staat zich met de aangelegenheid bezig te houden. A BRÜNING Indien andere regeeringen een onderzoek der rechtskwestie wenschen, behoeven beide regeeringen dit niet te schuwen. Een onderzoek van het verdrag door den Volkenbondsraad uit politiek oogpunt acht de Rijksregeering niet toelaatbaar, daar het verdrag een zuiver economisch karakter draagt. De Rijkskanselier verstrekte ophelderingen omtrent het doel der D.-O. onderhandelin gen, die natuurlijk voortgang moeten heb ben, maar welke, zooals reeds van te voren heeft vastgestaan, met het oog op de talrijke te regelen details niet binnen twee of drie maanden kunnen afloopen. Ook Schober weigert Vice-kanselier dr. Schober ontving den Engelschen gezant Eric Phipps. Schober ver zocht Henderson het volgende mede te dee- len: De Oostenrijksche Bondsregeering is van meening, dat de overeenkomst volkomen bin nen het kader blijft van het protocol van 1922. Zij heeft er derhalve geen bezwaar te gen, dat de juridische zijde door de regee ringen, die het protocol hebben ondertee kend, wordt onderzocht. Aan een onderzoek van het verdrag uit politiek oogpunt kan, gezien het economisch karakter ervan, naar de meening der Oosten rijksche Regeering niet worden gedacht. De Oostenrijksche Regeering is niet voor nemens een fait accompli te scheppen. Op de te Berlijn gehouden vergadering van den „Deutsche Industrie- und Han- delstag" heeft rijkskanselier Dr. Brüning o.m. 'gezegd. De onderhandelingen hebben ten doel, het bedrijfsleven der beide landen de voordeelen te verschaffen, welke voortvloeien uit de uitbreiding van het economisch gebied. Deze voordeelen behoeven echter niet met de belangen van andere landen in strijd te zijn. Bovendien kan dit verdrag den stoot geven tot een ontwikkeling, die heilzaam kan worden voor geheel Europa. Beide sta ten zijn besloten op hun weg bedaard voort te schrijden. Beslissend voor het herstel van het Duit sche bedrijfsleven is echter tenslotte de wil van dit bedrijfsleven zelf om zich te hand haven. Taak van het bedrijfsleven is begrip en socialen zin te toonen voor de werkloozen door de arbeidswillige werkloozen weer aan het arbeidsproces deel te doen nemen. Een crisis als de huidige, overwint men niet alléén met staats- en economische middelen. Er zijn offers toe noodig van alle betrokken kringen. Hedenavond zal te Karatsji het jaariijk- sche congres der Indische nationalisten, waar de kwestie van deelneming 'aan de nieuwe ronde-tafel-conferentie zal worden besproken worden geopend met redevoerin- n o.a. van Gandhi, Patel en Jawaharal Nehroe. Er is voor dit congres een volledige stad verrezen, van modder opgetrokken. In de „Daily Mail" heeft de speciale correspondent van dit blad, Sir Percival Phillips, er een beschrijving van gegeven. De stad is ver rezen in de woestijn van Sind tusschen Ka- ratji en het vliegveld. Na nog geen week zal de stad weer verdwijnen. De 6000 gedelegeer den, die verwacht worden, zullen neerhurken op den door de zon gebakken grond binnen een omheining zonder dak gevormd door een deel der woestijn ter grootte van 1600 M2, afgescheiden met vier muren van modder ter hoogte van 2.5*M. In die muren zijn breede houten poorten aangebracht. De helft der „zaal" is voorzien van acht rijen plaatsen die afloopen naar het midden waar een ruw houten spreekgestoelte staat dat 2.5 M. hoog is. Deze plaatsen, waarop de bezoekers zul len neerhurken, zijn voor de minderbevoor- rechte bezoekers. De andere zijde, achter het spreekgestoelte, is ingericht als een verhoog de tribune, te bereiken langs een in de mod der uitgegraven trap en is bestemd voor de leiders en andere voorname personen. Een der beide groote ingangspoorten heeft den naam vin „martelaarspoort" gekregen. De congresvlag, groen, rood en wit, is ge- heschen aan een stok ter lengte van 30 M. Aan één zijde van de „zaal" is een groote inlandsche stad van hutten van matwerk verrezen voor de deelnemers aan het congres. Reeds stroomen de deelnemers met alle mogelijke vervoermiddelen naar de congres- stad toe. Dat men het niet in alle opzichten met Gandhi's optreden eens is bleek dezer dagen bü het vertrek van zoo'n congrestrein uit Nieuw Delhi. Extremisten die met dezen trein vertrokken, demonstreerden door dé stad onder het geroep van „Weg met Gandhi" De golf van extremisme in het congres kamp als gevolg van het bericht der execu tie van de samenzweerders te Lahore is naar Reuter uit Karatsji meldt weer wat bedaard en aan Gandhi werd gisteren bij zijn aan komst ln het kamp een geestdriftige ont vangst bereid. De Duitsche rijksdag heeft gisteren in derde lezing de begrooting met 277 tegen 64 stemmen en met 14 onthoudingen aangeno men. De communisten stemden tegen, terwijl de economische partij zich van stemming onthield. De communistische motie van wantrou wen tegen het kabinet Brüning werd ver worpen. De machtigingswet voor bezuininginen werd met 290 tegen 65 stemmen aangenomen. Ook hier stemden de communisten tegen. De gevechten in de medische faculteit hadden een tragisch verloop. Er had een hevige schietpartij plaats tusschen de politie agenten op straat en de studenten, die zich in de faculteit en op de daken van het ge bouw verschanst hadden. Men telt reeds drie dooden onder de studenten, één onder de leden der civiele garde. De kapitein der civiele garde is ernstig gewond. De strijd duurt hardnekkig voort. De 'wijk is omsingeld door een troepencordon, zoodat niemand het tooneel van den strijd kan naderen. In de andere straten in het centrum der stad zijn politiemaatregelen getroffen. De studenten, die lid zijn van de studenten federatie, besloten een staking van 24 uur af te kondigen om te protesteeren tegen de houding der politie. De medische studenten zetten gister ochtend de agitatie in de straten grenzende aan de medische faculteit voort en ver brandden verschillende portretten. Ongere geldheden, die een bepaalden ernst schijnen aan te nemen, kwamen ook voor in de buurt van de veeartsenijkundige school. Bij een botsing tusschen de politie en veterinaire studenten zouden schoten zijn gelost. De studentenonlusten onderdrukt De Madrileensche studentenonlusten zijn door het krachtig optreden van de politie onderdrukt. De regeering heeft verklaard, dat zij met alle ter beschikking staande mid delen voor de handhaving van orde en rust zal zorgen. Uitzonderingsmaatregelen zullen niet worden getroffen. De Universiteit zal waarschijnlijk worden gesloten. Door de Vlaamsch-Nationale Kamerleden is gistermiddag bij het bureau van de Bel gische Kamer een voorstel ingediend tot herziening van de Belgische Grondwet. De Vlaamsch-Nationalisten stellen voor een Federatieven Bondsstaat te stichten, bestaande uit een zelfstandig Wallonië en een zelfstandig Vlaanderen, met voor eiken 'g 13. „Zij heeft in het geheel niet op met „plan hen!" Zij is volstrekt niet idealistisch, maar heel practisch aangelegd." Dit op zichzelve was weer een groote te leurstelling voor Simon. „Maar u vondt het dus niet zoo erg voor het verlies van het geld op zichzelve?" Vroeg zij. „Neen. Het kan mij niets schelen, om rijk le zijn. Wat zou ik, persoonlijk, er nu aan hebben, aan al dat geld?" „Wel, u kon er paarden en auto's en Sportterreinen voor koopen!" „Neen, ik lioud niet van sport." „Hoe onmannelijk! Houdt u dan niet van de jacht?" „Neen, ik heb het nog eens geprobeerd en hen samen met Ronald op jacht gegaan. Hij schoot een haas enHebt u zoo'n hrm dier wel eens hooren schreeuwen? Het V'as net een vrouw, die kreunde!" Nancy zag, dat hem een huivering door de leden voer, en ontroerd vroeg zij: „Vertelt u mij. eens van uw plannen?" „Zoudt u daar graag van hooren?" Zü knikte. En Simon sprak van het onderwerp, dat hem het naast aan het hart lag, met een bepaalde welsprekendheid en zoo duidelijk getuigde die van zijn innig, diep-gevoeld verlangen, om het leed van zijn vroegere lotgenooten te verzachten, dat zij geheel on der den indruk kwam. Toch vatte zij haar rol weer op en zei, met groote onverschilligheid, een geeuw onder drukkend „Nu, ik beloof u, dat ik, bij gelegenheid, een goed woord voor u zal doen. Maar ik vrees, dat het bij Mrs Hastings niet in goe de aarde valt." Ze stapte uit het bootje, wierp hem een kushand toe en was verdwenen. De droomer stond haar na te kijken en hij veroordeelde haar niet. „Zij mag dan al wat vreemd luchthartig lijken," dacht hij; „waarschijnlijk heeft het leed, dat zij ondervond, haar gevoelloos ge maakt voor veel ander soort lijden. Maar was haar gemoed maar eerst tot rust gekomen, dan zou haar hart ook wel meer gaan spre ken." Daar twijfelde hij niet aan. HOOFDSTUK X. In het prieeltje achter in den tuin van de „Duiventil" was Fay bezig aan de prozaï sche taak van kousen stoppen, terwijl zij in- tusschen zachtjes voor zich heen neuriede. Niet dat zij nu zoo opgewekt gestemd mocht heeten, maar ze deed dit meer voor de ge zelligheid, om toch althans eenig geluid om zich heen te hooren. Haar vader was den laatsten tijd steeds prikkelbaarder geworden en hij weigerde ten eenenmale, om aan zijn boek voort te wer ken. Van alle kanten staken de schuldeischers de hoofden op en daarbij kwam dan nog, misschien wel het grootste leed voor haar: Ronald had zij nu al in geen maanden ge zien; het laatst was hij met haar samen ge weest, toen zü op dien avond van Westlands waren teruggewandeld. Of hij nu liefde voelde voor Vera, daar kon zij eigenlijk niet goed uit wijs worden; die twee werden den laatsten tijd wel veel samen gezien, maar met iemand als Ronald beduid de dit nóg niet veel. Terwijl zij intusschen ijverig voortwerkte, zag ze Vera over het grasperk naderbij komen, allerbevaliigst gekleed in een ge bloemd mousselientje, waarbij Fay's grijs lin nen japonnetje nog eens zoo grof en zoo saai moest lijken. „Ik kom hier even een paar minuten rus ten, als je 't goed vindt," zei ze en liet zich in den makkelijken stoel vallen, waarschijn lijk voor den heer Ferrol bestemd. „Ronald moet ergens in het park aan het visschen zijn en hij heeft mij verzocht, hem langs dezen weg tegemoet te gaan. Ik denk, dat hij nu ook wel gauw hier zal zijn. Hè, wat een saai werk moet dat wezen, om maar zoo steeds te zitten stoppen!" „Ja: een hartverheffende bezigheid kan ik nu ook niet vinden. Maar het moet toch ge daan worden, niet waar?" „Hoor eens, Fay, jij hebt natuurlijk ook je oogen en ooren flink opengehouden. Vind jii staat een eigen Parlement. Als hoogste lichaam zou daarbij dan nog een Bonds vergadering gesticht worden, bestaande uit 21 Vlamingen en evenveel Waalsche leden. De voorstellers wenschen verder het ko ningschap ongewijzigd te handhaven. Als hoofdstad van Vlaanderen wordt Brussel aangeduid, terwijl de Waalsche hoofdstad nog nader te bepalen zou zijn. Tegenover het buitenland zal de Bond als een geheel optreden, terwijl handel en verkeer tusschen de beide staten vrij zullen zijn. De Natio nale Bank zal in haar huidigen vorm blij ven bestaan, met dien verstande, dat de gouverneur om de beurt een Waal en een Vlaming zal moeten zijn. Verder zal een gezamenlijke weermacht worden gevormd. Tenslotte behelst het voorstel de splitsing van Congo in een Vlaamsch en Waalsch administratief gedeelte. De bijeenkomst van de Organisatiecom missie van de Europeesche Commissie werd gisteren gesloten. Op verzoek van Briand werd besloten den aanvang van de Mei vergadering van de Europeesche Commissie op 15 Mei en die van den V.B.-Raad op 18 Mei te stellen. Henderson blijft nog tot Vrijdag te Parijs en morgen zal hij vermoedelijk de interna tionale pers ontvangen. Duitschland en Italië hebben zich het recht voorbehouden de kwestie van de agenda, inzonderheid die, inzake de behandeling van de economische en organisatorische vraagstukken te Genéve bij den aanvang van de Mei-zitting nog maals ter sprake te brengen. Geen vervolging tegen Péret. De Senaat heeft met algemeene stemmen zonder debat de conclusies zijner commis sie aangenomen, strekkende tot afwijzing van het verzoek om vergunning tot het in stellen van een vervolging tegen Péret. De Kamer na m bij handopsteken het voor- stel-Buyat aan tot verwijzing naar den als hooggerechtshof zetelenden Senaat van Raoul Péret, Vidal, Besnard en Fabre. Een verklaring van den ond-officier Scheringer. De uit het proces te Leipzig tegen de offi cieren uit Ulm, die zich schuldig hadden ge maakt aan nationaal-soc. agitatie in de rijksweer, welbekende luitenant Scheringer, is van uiterst rechts naar- uiterst links om gezwaaid. Als een zeer welkome aanwinst was hij door de communistische kameraden, die hun gelederen den laatsten tijd steeds meer versterkt zien en die langzaam maar zeker hun stemmenaantal zien toenemen met open armen ontvangen, zy het dan, dat zijn steun voorioopig nog slechts moreel is, daar hij zün anderhalf jaar straf uitzit in de vesting Gollnoid. Intusschen moet de ver sterking der communistische gelederen met deskundigen als deze oud-officier niet on derschat worden, schrijft het Hbd. Na de verklaring van Scheringer, die in den Rijksdag by de behandeling van de mi litaire begrooting is voorgelezen, en waarbij de veroordeelde zyn overgang van Hitleriaan tot communist meedeelt en toelicht, heeft de „Rote Fahne", het communistische orgaan, een medewerker naar Gollnow gestuurd om eens met den ex-volgeling van Hitier te praten. In een kolommenlang artikel vertelt de man thans, hoe de vroegere rijksweerluite- nant den weg van V. Siecht via Hitier naar Thalmann gevonden heeft. Uitvoerig wordt de teleurstelling van Sche ringer geschetst over het falen der 107 na tionaal-soc. afgevaardigden in den Rijksdag. De gebeurtenissen van de afgeloopen winter en der laatste weken hadden Scheringer den laatsten stoot gegeven. Steeds had hij weer beproefd een nationaal-soc. party te verde digen en slag op slag leed hy de eene neder laag na de andere. Het had hem tot in zijn ziel getroffen, dat de partij gestemd had te gen de staking der herstelbetalingen, tegen het onmiddeliyk verlaten van den Volken bond, tegen het voorstel tot het heffen van een millionnairsbelasting, terwijl zy wel stem de voor subsidies aan verschillende indu strieën enz. Steeds weer, aldus constateerde Scherin ger, was er die tegenstelling tusschen theo rie en praktijk. Op deze wijze baant de nationaal-soc. par tij den weg voor den groei van haar groote tegenpartij, waarmee zy meende wel te zul len kunnen afrekenen, zoodra zy de macht in handen zou hebben. Verleden Zaterdag in de vroegte werd de 50-jarige echtgenoote van den schrijnwerker Basche in haar woning aangetroffen met ernstige verwondingen aan het hoofd. Zij was toen reeds aan het bekomen letsel be zweken. De echtgenoot, die de politie de eerste mededeeling kwam doen, werd in arrest genomen. Bij het verhoor sprak hij zichzelf op tal van punten tegen. Hij blee.k met zijn vrouw eenige maanden geleden een verzekering te hebben gesloten van omstreeks 800 Mark. Basche werd er twee jaar geleden reeds van verdacht in zijn niet, dat Ronald den laatsten tijd bijzonder in de gunst staat by nicht Annette?" „Och ja, maar hij staat over het geheel by de dames in de gunst." „Ik ben blij, dat je dit met mij eens bent. Omdat Simon by neef Philip numero één was, was ik al bang, dat zijn weduwe zich gedrongen zou achten, dit gevoelen op hém over te dragen. En het zou voor mij ook van groote beteekenis zijn, als wij beiden goed hadden gezien." „Waarom?" „Omdat ik er nu haast zeker van ben, dat hy liefde voelt voor my." „Ja, dat kan wel," zei Fay, ofschoon haar gemoed vol schoot. „Zooals nu de zaken staan," ging Vera voort, „kan er toch niets van komen; zoo min als indertyd met jou. Ik heb geen geld en hij heeft niets dan schulden Dus kan het enkel iets tusschen ons worden, als hü door nicht Annette met November aanstaan de tot erfgenaam van de honderd duizend pond wordt benoemd." „Voel je liefde voor hem?' 'vroeg Fay schuchter. „Ik weet niet. Hij is wel heel knap en heeft iets innemends over zich. Had hü nu geld,och, dan zou hJj net zoo goed, zoo niet beter zün dan menig ander. Maar ik voel niet gauw liefde, al ben ik dan ook eens verloofd geweest." „Was dat, eer je op Hazelwood kwam?" „Ja, maar mijn verloofde wilde, dat ik voortdurend om en by hem zou zijn en dat woning brand te hebben gesticht. Men neemt nu aan, dat hü zijn vrouw gedood heeft om zich in het bezit te stellen van de verzeke- ringsuitkeering. Tetzner bekent Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Regensburg heeft Tetzner, die zoo als men weet reeds ter dood veroordeeld is, gisteren den wachtmeester van de gevange nis, waar hy is opgesloten en daarna ook den rechter een bekentenis afgelegd. Hij zeide een „Wanderbursche" in de nabijheid van Wanderbach in zijn auto te hebben meegenomen. Toen de „Wanderbursche" zich over koude beklaagde, heeft Tetzner hem in een plaid gewikkeld, zoo, dat ook zijn armen er onder waren gestopt. Vervolgens heeft liij een sterk koord genomen, den jongen ge bonden en 'daarna geworgd. Bij Mariaort heeft hü toen de auto ver brand, nadat hij het lijk eerst achter het stuur gelegd had. Den naam van den ver moorde beweert Tetzner niet te kennen. Zijn verklaringen zullen worden onderzocht. Men hoopt thans de identiteit van den vermoorde te zullen kunnen vaststellen. Dooden en gewonden De personentrein No 702, die gistermorgen van Oriov aan de Pooische grens naar Eper- jes vertrokken is, is tusschen de stations Sabinow en Lipjan by het overschrijden van de rivier Turosch verongelukt. Toen de trein in volle vaart over de brug reed, vloog de locomotief uit de rails en stortte met een dienstwagen en twee personenwagons in het water. Tot dusverre zijn er drie dooden, waaronder de machinist en de stoker. Voorts werden er 7 personen gewond. Militairen zün ter plaatse om hulp te ver- leenen. Twee doodvonnissen In het bekende Saffran-proces zün he den de navolgende vonnissen geveld: Beklaagde Saffran wordt ter dood ver oordeeld, alsmede tot 12 jaren tuchthuis straf en verlies van burgerrechten, wegens valschheid in geschrifte, documentenver nietiging, poging tot moord, moord in ver- eeniging gepleegd en brandstichting in ver- eeniging gepleegd, te zamen met verzeke ringsbedrog. Beklaagde Kippnlck wordt wegens poging tot moord, moord in vereeniging gepleegd, brandstichting in vereeniging gepleegd, en verzekeringsbedrog, ter dood veroordeeld en tot 12 jaren tuchthuisstraf, benevens verlies van burgerrechten. x Ella Augustin wordt wegens soortgeiyke feiten tot 5 jaren tuchthuis veroordeeld en beklaagde Augustin wegens medeplichtig heid, tot drie maanden gevangenisstraf. De beklaagden Reek, Sehiedlowski en Katzki werden vrijgesproken. De lange reeks geheimzinnige branden Een brand te Pantaitjermin legde 29 pin- toes in de asch. De schade bedraagt 70.000, waarvan 46.000 door verzekering wordt ge dekt. De eigenaar van de kedeh waarin de brand ontstond werd aangehouden .De nach- teiyke patrouilleeringen in Pantaitjermin zijn versterkt. Een brand in de Juüanastraat te Medan verwoestte een goedang. Verzekering tot een bedrag van 24.000 dekt de schade, terwijl twee autobussen, welke voor een bedrag van 6000 waren verzekerd, eveneens verbrand den. De brandweer hield met man en macht een nabijgelegen goedang, waarin vuurwerk met een waarde van 30.000 was geborgen, nat. De Chineesche waker bleek verdwenen te zijn. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië: W. F. van der Kaaden, Lelden; E. G. A. Lapré, 's-Gravenhage, beiden adm. ambt. bij het Binn. Bestuur. Verlofgangers: K: H. Longdong, klerk le kl. b. d. P. T. T., 's-Gravenhage; mr. J. E. Eilerts de Haan, adj.-insp. van Financiën, Amersfoort; K. F. Taschner, le werktuigk. bij de Gouvern. Marine, 's-Gravenhage; C. J. Louwerens, waarn. schoolh. bij het openb. Westersch lager onderwijs, 's-Gravenhage; J. H. Franz, hoofd van de Europ. Ambachts school te Weltevreden, Hilversum. Gepensionneerden: Ir. P. Perdijk, Ing. Ie kl. met den pers, titel van hoofding. bij üe Staatssp. en tramw., 's-Gravenhage; J. E. G. W. Gans, plaatsverv. insp. van het Wes tersch lager onderwijs in het 4 ress., Voor burg. VRIJDAG 27 MAART HUIZEN 298 M. Algemeen Programma. Nederl. Omroep. Verzorgd door K.R.O. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00—11.30 Gramo- foonpl. 11.3012.00 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen. 12.001.30 KRO Kwin tet o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.305.40 Con cert H Heijdenrijk (alt), D. v. Leuven (pia no), T. Stokvis (sopraan), J. Douwes (viool). Afgew. met Gramofoon. 5.456.00 M. K. Ge- risch: „Kent u den Harz en Thuringen". 6.00 6.45 Gramofoonpl. 6.457.15 Cursus Engelsch. 7.157.45 C. C. Bende, „Commu nisme in Indië". 7.4510.45 Concert KRO- orkest o.l.v. J. Gerritsen. 10.4512.00 Gramo foonpl. HILVERSUM, 1875 M. 9.00 Gramofoon- platen. 10.15 Voordracht door Louis Saal- born. 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.00 Politie berichten. 12.152.00 Concert. Nieuwe Am- sterd. Orkestvereen. o.l.v. Nico v. d. Linden. 2.002.30 Schooluitzending o.l.v. C. G. A. de Voogd. 2.30—3.00 Gramofoonpl. 3.00— 4.00 Concert AVRO-kwintet o.l.v. F. Lupgens. 4 00 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Voor de kin deren. 5.15 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Gramofoonpl. 7.30 Politieber. 8.30 Concert Amsterd. Kamerorkest o.l.v. J. Feit kamp. 9.30 Vervolg concert. 10.05 Vaz Dias. 10.45 Slot concert. 11.00—12.00 Gramofoon- platen. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. A. Vaug- han (alt), D. Evans (sopraan). 12.50 Orgel spel door Connolly. Zang door B. Cooper (tenor). 1.502.50 Gramofoonpl. 3.05—3.50 Verslag van de Grand Nationaal. (Paarden rennen). 4.20 Orkesteoncert. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Zang door J. Coxon. 7.50 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. F. Wührer (piano). Orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 „Precession". Karikatuur van E. J. King- Bull. 11.00 Cello-recital door L. Kednedy. 11.3012.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio Parijs", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra- mofoonplaten. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Too- neeluitz. 9.50 Solisten-concert. LANGENBERG, 473 M. 6.30—7.20 Gra mofoonpl. 9.35—10.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.20-5.20 Concert Orkest en sopraan. 7.05-7.50 Koorconcert en orgel. 7.50 Vroolijke avond Daarna tot 10.20: Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 .M.. 11.20—1.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert en ■7-nng 4.20—4.50 Kinderuurtje. 7.30—7.40 Or kestconcert. 7.40—9.35 „Opstanding". Too- neelspel van H. de Bataille, naar het werk van Leo Tolstoi. 9.50—10.35 Orkestconcert. ..BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkesteoncert. Zang. 338.2 M.: 5.20 Concert. 6.20 Concert 7.20 Gramo foonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestcon cert. 9.05 „Souper d'adieu". Eén-acter van A. Schnitzler. 9.20 Dansmuziek. ZEESEN,, 1635 M. 5.40—11.20 Voordrach ten. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Be richten. 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50—7.20 Le zingen. 7.20 Concert. Daarna vroolijke avond. 9.35 Berichten en daarna Liefdadigheids concert. Vragen van ir. Aibarda aan Minister Deckers Het lid der Tweede Kamer de heer Ai barda, heeft aan den Min. van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Geldt het sedert eenigen tüd als regel, dat dienstplichtigen, die tegen hun zin voor opleiding tot officier zijn aangewezen en aan het eind van die opleiding de verkla ring, bedoeld in artikel 22 van het besluit van 12 Febr. 1923 niet wenschen af te leg gen en in verband daarmede onderofficier blijven, verplicht worden tot opkomst om het andere jaar, telkens voor een herha lingsoefening van 25 dagen, wat aanmerke lijk meer is dan van andere onderofficieren en van hen, die den officiersrang verkrij gen, geëischt wordt? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de Minister dan niet van oordeel, dat op die wijze op hen, die tegen hun wil gedwongen zijn om aan de officiersopleiding deel te nemen, een afkeu renswaardige druk wordt uitgeoefend om hen tot het aanvaarden van den officiers rang tegen hun overtuiging te bewegen en dat zij, die op grond van hun overtuiging weigeren, daarvoor op onbillijke wijze wor den gestraft? 3. Is de Minister bereid te overwegen, of niet de dienstplichtigen, die op grond van hun overtuiging tegen de officiersopleiding bezwaar maken, hiervan kunnen worden verschoond en of niet in elk geval zy, die na de gedwongen officiersopleiding den of ficiersrang niet wenschen te bekleeden, niet zullpn worden belast met zwaardere mili taire verplichtingen dan voor anderen gel den? Bü K. B. is met ingang van 16 April aan den vice-admiraal A. ten Broecke Hoekstra, adj. i. b. d. van de Koningin, op verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. verveelde mij. Eens, toen hij een ongeluk had gekregen op het jachtveld, wilde hij, dat ik een bal zou opgeven, om bij hem te blijven zitten; maar dat kon ik toch niet! Ik ben een uur bü hem gebleven; me dunkt, dat was al mooi genoeg!" „Als Ronald nu eens het ongeluk had ge kregen, zou je dan ook niet een bal voor hem willen opgeven?" vroeg Fay. „Maar hij zou veel te verstandig zijn, om dat van mij te vergen, tenzij hij stervende was. Maar ik geloof niet, dat ik den moed heb, om weer zoo'n engagementstijd door te maken. Enfin, het is waar: je kunt altijd je verloving nog verbreken." „Als je met- Ronald verloofd was, zou je toch het engagement niet verbreken?" „Dat weet ik niet. In ieder geval kon jü hem dan van mij overnemen. We weten toch allemaal, dat je liefde voor hem voelt." Op zulk een onkiesche opmerking bleef Fay het antwoord schuldig; Vera knikte en ging heen, met loome bevalligheid. Even later hoorde Fay het tuinhekje dichtklappen; ijlings droogde ze haar tra nen en in het half duister zag zij Ronald vóór zich staan. „Is Vera weg?" vroeg hy. „Ze dacht, dat je niet meer komen zoudt; het is al zoo laat." „Ja, het is ook later geworden, dan ik dacht." Dit zeggende wilde hy, zóó weer om- keeren, toen hy haar smeekend, betraand gezichtje zag. „Wat nu, liefste?Tra nen?" „Gaat je hart dan niet uit naar Vera?" „Neen, volstrekt niet. Haar schoonhéid be koort mij enkel." „Ja, ze is heel mooi," sprak ze peinzende. „Maar jou heb ik het meest lief, Fay," zei hij, haar ineens weer teeder naar zich toe trekkend. „Jouw lief, bleek gezichtje is mij meer waard, dan alle schoonheid ter wereld! Maar je ziet zelve wel in, hoe de situatie zoo meebrengt, dat ik een huwelijk om geld moet doen." „Maar werp mij dan toch niet geheel weg!" smeekte zij. „Jou dwaas kind! Of ik jou ooit zou op geven voor iemand als Vera, of wie dan ook!" „Maar, stel je nu eens voor, dat Mrs. Has tings jou het legaat vermaakte." Laten wij ons nog maar niets voor stellen, maar wachten, tot het zoo is. En ik geloof niet, dat ik veel kans heb. Vertel eens even: kom je hier iederen avond?" „Ja, gewoonlijk zit ik hier van zessen tot achten." „Mooi zoo!" zei hy en ging. „Als hij het geld krijgt, zal hy Vera trou wen," ging de gedachte bij haar vaststaan. „Ik ben wel haast zeker, dat hij hier niet weerkomt!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9