f3000.- f 750.- f250. f125.- f50. f40. BUREAUX NA8SAULAAN 49 Ï'IT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN I I VRIJDAG 27 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17727 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Een aanklacht Aasgieren RADIO-MACHT De Noord-Hollandsche koolbouwers te Praag De staking in de Wieringermeer Conferentie met den Rijksbemiddelaar Intern. Graanconferentie Met een rede van Mussolini geopend Een woning ingestort Het zoontje van den bewoner gedood Dief aangehouden Branden Britsch-Indie blijft onrustig De toestand te Cawnpore verscherpt Glas-in-Iood-raam gestolen .Sr.tauiltgftan&l Door de stoomtram overreden Verdronken Het werk hervat Verdwiinende Molens Slaapziekte De Engelsche Zondag VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Lichting van brievenbussen I Hoe ontstaat brand? Bis met Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^le abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden kgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bit verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger „De Residentiebode" nam in haar ^ümmer van Vrijdag onder het opschrift Wat men voor het beginsel over heeft het artikeltje over, dat wij wijdden aan he leening voor de roode arbeiderspers. Een inzender komt nu in „De Resi dentiebode" op dat artikeltje terug; met '^stemming citeert hij nog eens een deel haarvan, waarna hij schrijft: Hoe staat 't nu met de R.-K. arbeiders (kleine luiden, nietwaar?) ten aanzien der ft. K. Dagbladpers? De R. K. Pers vraagt geen geldelijke offers der R. K. arbeiders, maar kan en moet m.i. toch minstens verlangen, dat zy in haar streven: „Voorlichting in alle vra gen van den dag door R. K. ter zake ruim bevoegden" op de volle medewerking en steun der R. K. arbeiders, in den vorm van abonnementen op de R. K. Dagbladen, kan en mag rekenen. Onze Kerkebjke Overheid, met aan de spits het Ned. Episcopaat, heeft herhaal- delyk en met klem het verlangen geuit, „in het katholiek gezin de katholieke courant". Vreemd doet 't nu aan, dat het verlan gen der Ned. Bisschoppen in heel vele katholieke gezinnen wordt genegeerd. In de R. K. arbeidersgezinnen, meer :n het bijzonder in de gezinnen der R. K georganiseerden, is de neutrale courant regel, het katholiek Dagblad uitzondering. (Ik heb hierbij op 't oog de ondervinding, opgedaan bij ééne R. K. organisatie). In plaats dat men de R. K. Pers, dus de eigen Pers steunt (door abonnement), leest men bij voorkeur neutrale bladen, steunt dus indirect onze tegenstanders. Ik noem deze feiten, opgedaan uit eigen ervaring, droevig en ontmoedigend. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat diezelfde R. K. arbeiders gaarne hun offers brengen aan speciaal R. K. zaken, b.v. „Herwonnen Levenskracht", R. K. Patronaten, R. K. Liefdadige instellingen, kerkbouw enz., dan staat men een oogen- blik paf over die houding, aangenomen t.o. der R. K. Dagbladpers. Het verbaast des te meer, daar de hedendaagsche R. K. Pers den toets der critiek, of de vergelij king met de neutrale Pers, glansrijk kan doorstaan. Inderdaad van onze tegenstanders valt veel te leeren, laten wij ons voordeel hier mede doen. Beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte teekent Hoogachtend, L. H. W. Het is ons niet bekend, in welk cen trum des lands deze inzender woont en waar hij dus zijn ondervindingen heeft opgedaan, maar 't is in ieder geval zeer terecht, dat „De Residentiebode" hierbij Aan teekent: „Wat hier gezegd wordt, is héél erg. We willen alsnog hopen, dat het eenigs- zlns overdreven is. Hoewel de geachte inzender kan er veel van weten, want tiy werkt dagelijks op dit terrein. Welnu, ais en voor zoover hier de heele waarheid wordt onthuldis er geweldig werk aan den winkel. De R. K. organisatie mag deze aanklacht niet blauw blauw laten. We zou den zoo zeggen: hier moet gewerkt vóór alles en voortdurend, totdat het euvel verholpen is." Zoo denken ook wij erover, ofschoon ■Wij, wat onze omgeving betreft, den toe stand niet zoo somber inzien. In ieder geval ontbreekt er in vele (en niet alleen arbeiders-) kringen nog héél Wat aan den steun, welken de eigen katholieke pers behoorde te genieten, en niet minder ook aan de waardeering voor het vele en groote, dat die pers 'n zoo weinige tientallen van jaren, on danks vaak moeilijke omstandigheden, Wist te bereiken. Daarom is 't wel goed, dat de inzender in „De Residentiebode" op een en ander nog eens gewezen heeft. En daarom zeggen wij zijn woorden voort. Bij de behandeling van een geschil tusschen de gemeente Hilversum en een comité van actie van radio-handelaren voor Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn gisteren frappante cijfers betreffende het bezit van radio-aan sluiting aan het licht gekomen. Hilversum heeft 60.000 inwoners, dus zoo werd voor Gedeputeerde Staten berekend ongeveer 12.000 gezinnen; welnu: van die 12.000 gezinnen hebben er 5000 een eigen radio-toestel en 3000 radio-distributie, zoodat er van de 12.000 gezinnen 8000 luisterende gezinnen zijn: 2/3 van de gezamenlijke gezinnen, 2/3 der geheele bevolking. Zoo is 't in Hilversum, in de bakermat der Omroepen. Maar er is volstrekt geen reden om aan te nemen, dat het elders, waar ook radio-distributie bestaat, zoo veel min der is. Waarom zou 't? Is 't eigenlijk niet om van te duizelen, dat een zoo geweldige massa op 't zelfde oogenblik door een publicatiemiddel te bereiken is en onder invloed van de radio staat? Is er nil al reeds een grootere publica tie-macht denkbaar? En wat de toekomst nog zal brengen, weet niemand. Wél mogen we den stichter van den Katholieken Radio Omroep dankbaar zijn, dat hij op het Juiste oogenblik zijn tijd begrepen heeft en een daad stelde, waardoor de Katholieken met één slag zich in het bezit stelden van het hun toekomende deel der radio-macht. Ir, het sociaal-democratische dagblad „Het Volk" stond dezer dagen te lezen: „Van onzen overleden .Duitschen party- gencct Hermann Müller, lange jaren toe- gewyd partijbestuurder en tweemaal Rijks kanselier in moeilijke politieke omstandig heden, schrijft de communistische „Tri bune" als over „een lakei van de bour geoisie", die „een leven van klasseverraad" volbracht. Als deze lijkschenners door de arbeidersklasse met verachting worden bejegend, kunnen zij met Tijl Uilenspiegel zeggen, dat zij het ernaar maken. Elke arbeiderssolidariteit, om nu nog maar niet eens van socialistische solidariteit te spre ken, Is bij hen afwezig. Men kan zich al leen verwonderen, dat er nog sociaal-de mocraten zijn, die met deze aasgieren van doen willen hebben." Naar aanleiding hiervan schrijft „De Avondpost": „WU kunnen ons de verontwaardiging van het socialistische blad volledig begrij pen. En die verontwaardiging zal er zeker niet minder op worden, wanneer men kennis neemt van het nieuwe schandeiyke onder schrift, dat het communistische orgaan gis teravond durfde te plaatsen onder een foto van Hermann Müller op zijn doodsbed. Alleen: als anderen (ook wij) deze „lykenschen- ners" en „aasgieren" tenminste uit de open bare leeszalen willen verwijderen, omdat zij niets met hen „van doen willen hebben", dan snelt „Het Volk" aan om hen te be schermen, in naam van het beginsel der geestelyke vrijheid en dan heeten wy „re- actionnair". Dat is het onverklaarbare. Geestelyke vrijheid voor de „lijkenschenners" en de „aasgieren", Paarlen èn zwynen." en een vertegenwoordiger van het Tsjecho- Slowaaksche Ministerie van Handel. Ook van de zyde der Tsjechische han delaren (en dat is toch wel het voornaam ste) bestaat er voor de Nederlandsche land en tuinbouw-inzending groote belangstelling. Verschillende Nederlandsche exporteurs zyn eveneens te Praag en maken van deze prach tige gelegenheid gebruik om met hun Tsje chische afnemers oude banden te versterken en nieuwe betrekkingen aan te knoopen. Reeds na den eersten dag kon men zeer tevreden zyn, zoodat men alle hoop heeft, dat de resultaten goed zullen zyn en dat het goed gezien is om met onze producten daar uit te komen. Dat stemt hoopvol en zal door onze kool- bouwers in Noord-Holland met vreugde ver nomen worden, maar bovendien ook door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Jhr. Ruys de Beerenbrouck, '11e alles gedaan heeft wat mogelyk was om deze inzending te Praag mogelyk te maken. Zonder krisisontwerp, waarover de Kamer stemmen moet, heeft de minister op de meest royale wijze, door tal van maatregelen en vergemakkelijking van formaliteiten hier daadwerkelyk steun verleend, waarvoor hem een woord van erkentelykheid niet onthou den mag worden. Een bijzondere medewerker schrijft ons uit Praag: Op Maandag 16 Maart jJ. werd in dit blad gewezen op de energie van de Noord-Hol landsche koolbouwers, die in dezen tyd van depressie onder leiding van het Centraal- Bureau van de Veilingen in Nederland op 22 Maart naar Praag zouden gaan om al daar het aan de Duitschers, door hun lage spoorwegtarieven, verloren terrein te her overen. De Hodachalle te Praag is geheel door Holland bezet en vormt een zeer bijzondere Nederlandsche tentoonstelling op de Jaar beurs aldaar. Een jaarbeurs is (we zien dat In eigen land) een welkome gelegenheid voor den handel om zich van de wisseling en den voortgang van industrie en techniek op de hoogte te stellen. Naast de Nederlandsche industrie hebben zich nu de land- en tuin bouwers en in het byzonder de Noord-Hol- landsche koolbouwers gesteld om Tsjecho- Slowakye te toonen, wat wy op dat gebied presteeren. De wijze waarop de tuinbouwproducten hier zyn opgesteld, dwingt op zichzelf tot bezichtiging. De heer Velders, die steeds de tentoonstellingen verzorgde voor het Cen- traal-Bureau o.a. te Frankfurt, Keulen, Zürich en Antwerpen heeft hier wel in by- zondere mate zyn meesterschap getoond in het opstellen van de producten. Eenvoudig was dit niet, want de groote hoeveelheden kool alleen leenen zich daar toe niet bijzonder, maar gegarneerd met jonge groenten en vooral komkommers biedt het geheel een schitterenden aanblik. De belangstelling voor de Nederlandsche inzending te Praag is buitengewoon groot. Naast de groote groenten-inzending bevindt zich de stand van den Nederlandschen Zu:- velbond (net zyn boter en kaas. Voor alle mogeiyke artikelen, die op een jaarbeurs te zien zijn, ovoral op industrieel gebied, kan men als men in het vak is, be langstelling hebben, maar voor iets wat tot de consumptie behoort en zooals kool byna dageiyks op de Tsjechische tafel verschynt, heeft iedereen interesse," vandaar dat zoo goed als niemand, die de jaarbeurs bezoekt, niet even komt genieten van hetgeen de Nederlandsche tuin- en landbouw daar heeft tentoongesteld. Officieele plechtigheden hebben by de ope ning niet plaats gehad, maar sinds de deu ren opengingen op Maandagmorgen, wordt het voorname cachet op deze jaarbeursteu- toonstelling gedrukt door de duizenden en tienduizenden, die zich in onafgebroken rijen langs de stands bewegen en de oogen ver zadigen aan alles wat er is tentoongesteld. Een denkbeeld van de belangstelling krijgt men, als men weet, dat op den openingsdag het aantal betalende bezoekers 74.000 be droeg. Maandagmiddag reeds heeft de Neder landsche gezant in Tsjecho-Slowakije Dr. Hendrik Muller, vergezeld door den consul- generaal, den heer A. M. Doorn en den kan selier van het gezantschap, den heer D. G. Arnold de Nederlandsche inzending bezocht en daardoor blyk gegeven van zyn belang stelling. De gezant heeft bij zijn bezoek aan de inzending op buitengewoon hartelyke wijze uiting gegeven aan zyn bewondering vc ar hetgeen door den Nederlandschen tuin bouw was tentoongesteld. Een dergeiyk blyk van waardeering, in den vreemde geuit, doet het Nederlandsche hart goed. Geiyktydig met den gezant waren ook meegekomen de directie van de Jaarbeurs Omtrent de staking in den Wieringermeer- po'der vernemen wy nog het volgende. De staking omvat naar schatting 250 300 man, werkzaam by de Ned. Heide Maatschappy, voornamelyk tusschen De Haultes en Sluis I. De stakers zijn.meerendeels ongeorganiseerd; echter is het ook gelukt een aantal leden der vakbonden in de staking te betrekken. Ten deele schynt de leiding in handen van anarchisten te zyn. Daar de directie van den Wieringermeer- polder niet bereid was tot onderhandelen, zoolang het werk niet hervat was, hebben de stakers zich gewend tot den Burgemeester van Wieringen, den heer L. C. Kolff, met verzoek om bemiddeling. Deze heeft zich in verbinding gesteld met den Ryksbemiddelaar, den heer Mr. S. de Vries Cz. te Den Haag, met het resultaat, dat a.s. Zaterdag ten stad- huize van Alkmaar een conferentie zal plaats hebben. De stakers hebben hiervoor een drie tal vertegenwoordigers aangewezen. De voornaamste eisch der staking is: een werkdag van 8'A uur met een uurloon van 50 cents, dit uurloon ook gegarandeerd by aangenomen werk. Verder worden eischen gesteld inzake ziekte-regeling, tevens vergoeding voor het gebruik van laarzen, voorziening in drinkwater en schaftlokalen. De houding der vakbonden is tot heden af- zydig geweest. Men deelt ons echter mede. dat gistermorgen een vergadering is gehou den van het bestuur van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond, afd. Wieringen, met den hoofdbestuurder Hariot, terwyl gisteravond een ledenvergadering werd be'egd. Deze bond en ook de R.K. Bouwvakarbeidersbond zou den er echter de voorkeur aan geven, dat eerst het werk hervat werd en daarna onder handelingen werden aangeknoopt. De eischen der stakers worden door de besturen onder schreven. In het internationale landbouwinstituut werd in tegenwoordigheid van Mussolini de internationale voorbereidende conferentie van de tweede wereldgraanconferentie ge opend. Aanwezig waren 152 gedelegeerden uit zes en veertig landen, bovendien elf deskundi gen, die speciaal hiervoor naar Rome wer den ontboden, en vertegenwoordigers van den volkenbond. Avenol, adjunct-secretaris van den volkenbond en vertegenwoordigers van groote internationale instituten. De Michalis dankte de gedelegeerden voor hun deelname aan de conferentie, waarvan hy het doel uiteenzette. Hierna hield Mussolini een uitvoerige re de, waarin hy o.a. de gunstigs voorwaarden opsomde, die het mogelyk maken, lat deze conferentie haar werk met succes zal kun nen volbrengen en de kwestie besprak, of de oorzaken van de algemeene crisis en ook van de crisis op landbouwgebied toe te schrUven zyn aan overproductie, dan wel aan een vermindering van het verbruik. De overvloed van graan, aldus Mussolini's rede, moet niet op het lot der volken druk ken als een vloek, maar worden beschouwd als een zegen en als een van de grootste belooningen, die op aarde kunnen te beurt vallen aan een eeuwenlange en geduldige in spanning van het menscheiyk geslacht. Daarna werd nog het woord gevoerd door de chefs der voornaamste delegaties, die hul de brachten aan den koning van Italië en aan Mussolini. Te Oudewoude (Fr.) is gisteren een treurig ongeval gebeurd, dat aan een knaapje van zes jaar het leven heeft gekost. In den ochtend, tusschen 10 en 11 uur, is de bouwvallige woning van den arbeider S. Bcorsma voor een groot deel ingestort. Het zesjarig zoontje dat voor het huis speelde werd door den omvallenden gevel getroffen en gedood. De woning van Boorsma was onbewoon baar verklaard en tot Mei was hem vergun ning verleend er met zijn gezin in te ver blijven. De politie stelt een onderzoek in. te Leeuwarden Gisternacht heeft een zware brand ge woed in een pand in de Prins Hendrik straat te Leeuwarden, toebehoorende aan gebroeders Ibelings en in huur bij een woningbueau en den radiohandelaar Van der Veen. De winkel en werkplaats van dezen brandden geheel uit, de kantoren van het woningbureau van Dijkstra en Kooi bekwamen waterschade. Een inboedel welke was opgeborgen op den zolder van het pand, werd door het vuur en het water vernield. Met vier slangen op de waterlei ding werd het vuur gebluscht, waarmede de brandweer van drie tot vijf uur bezig was. te Haren (N.-Br.) Te Haren, by Oss, is afgebrand de boer- dery van den heer Van Rooy. Het vee kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. 120 dooden, 500 gewonden Na de laatste bloedige gevechten te Gawn- pore is de toestand wederom verschei pt. In totaal zyn daar ongeveer 80 personen ge dood en ongeveer 500 gewond. De Mohame- daansche winkeliers hebben 25 Hindoekin deren vermoord, die naar aanleiding van de terechtstelling der moordenaars van Lahore aanspoorden tot het sluiten der winkels en met steenen begonnen te gooien, toen de winkeliers IBTOaf géén gevófg gaven. Te Burma is het opnieuw tot vry ernstige onlusten gekomen. In het district Tharawad- di is een militaire post plotseling door op standelingen aangevallen. De aanval kon echter met een verlies van 25 dooden en talryke gewonden worden afgeslagen. Op een andere plaats gelukte het een Engelschen politiepost eveneens een aanval af te slaan. Militaire versterking is reeds onderweg om lederen nieuwen aanval onmiddellyk te kun nen onderdrukken. De onlusten te Cawnpore duren nog steeds voort. Het aantal dooden ls gestegen tot 120 en het aantal gewonden tot 500. De Europeesche bewoners hebben zich on der militaire bescherming gesteld. Vele be woners zyn gevlucht. Er is een strenge cen suur ingesteld en de telegraafverbindingen zyn verbroken. Ook de levensmiddelentoevoer is afgesne den en de meeste treindiensten naar Cawn pore zijn stopgezet. De plaatselijke overheid klaagt, dat er te weinig militairen zyn, om den toestand mees ter te worden. Hij was reflectant voor een woning Gisteren vervoegde zich by een familie aan de Schiekade te Rotterdam, welke familie bezig is te verhuizen, een mijnheer, die zich voordeed als reflectant voor de woning. De dochter des huizes leidde den man rond. maar zij moest hem een oogenblik in een kamer alleen laten. In een kast in deze kamer waren twee tasschen met geld geborgen. De bezoeker heeft kans gezien, deze tasschen uit de kast te halen. Toen n.l. kort na zyn ver trek een werkster om haar geld kwam vragen en men haar dit geld uit een der tasschen wilde verstrekken, bleken ze te zyn verdwe nen. Onmiddellyk viel-de verdenking op den bezoeker. De dochter des huizes liep de straat op. Het gelukte haar den man in de Raam poortstraat terug te vinden. De achtervolgde bemerkte evenwel, dat men hem op de hielen was en hy zette het op,een loopen. Teneinde zich het loopen makkelijker te maken, wierp hy zyn overjas uit, welke werd opgeraapt. Na een korte achtervolging, waaraan vele burgers deelnamen, stuitte de dief op een agent van, politie, die hem wist aan te houden. Men bleek te doen te hebben met een dertigjarigen man, die zich al meer aan dief stallen heeft schuldig gemaakt. De man is opgesloten; in zijn overjas werden de beide tasschen met geld teruggevonden. Een antiek stuk ontvreemd uit een i Oostenrijksche plaats De Commissaris van Politie voor den Justitieelen Dienst van het Hoofdbureau van Politie te Amsterdam maakt bekend, dat, tusschen 4 December 1930 en 12 Januari 1931, bij Weistenfeld in Kamten (Oostenrijk) is ontvreemd een schildery van gebrandschil derd glas, dateerende uit de 12de eeuw, ter waarde van 30.000 Sch., groot 42 x 8 c.m., bestaande uit eenige deelen, in lood gezet voorstellende St. Magdalena. De heilige houdt in de linkerhand een kogelvormige oliekom in de rechterhand een roodkleurig wierook vat. Om het hoofd draagt zij een rooden doek met oranje-geel ornament. Het costuum is groen-blauw, witte mouwen met raad ver sierd, het midden van het costuum rood, van groen-blauw witte mouwen met rood ver aureool omgeven, waaromheeen de woorden: „Marie Magdal". De heilige is op bloote voe ten afgebeeld. Voor Inlichtingen, die tot terugverkriijging van het schilderij leiden, is een belooning van 2000 Sch. en voor die, die tot aanhouding van den dader leiden, een belooning van 1000 Te Assen is eergisternacht de 35-jarige mejuffrouw Meyer, die van een zanguitvoe ring huiswaarts ging, waarschnlyk door de duisternis misleid in het Noord-Willems- kanaal geraakt en verdronken. Het slachtoffer gedood Te Langezwaag is gistermiddag de zestig jarige smid G. van der Velde aldaar door de stoomtram overreden en gedood. Hy zat op de fiets en raakte toen onder den vier den wagen van de goederentram, vermoede- lyk doordat hij het beheer over het stuur verloor. De 45 Doetinchemsche werkloozen, die by de werkzaamheden aan de Berkel in staking waren gegaan, hebben in den loop van den dag aanzegging gekregen, terstond het werk op de oude voorwaarden te her vatten, daar zy anders van werk en steun uitgesloten zouden worden. Allen hebben daarop gistermorgen het werk hervat. Behalve de molen te Wyhe zal ook de molen te Boskamp (gemeente Olst) dezen zomer afgebroken worden. De 35-jarige rangeerder H. O. uit Sus- teren slaapt sinds verschillende etmalen. Pogingen om hem te wekken bleven zonder gevolg. De man is op medisch advies naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Een wetsontwerp door de regeering aangekondigd Clynes, de minister van Binnenlandsche zaken, deelde In het Lagerhuis mede, dat de regeering een wetsontwerp zal indienen om de openstelling van amusementsinstellingen op Zondag te wettigen. Aan de plaatseiyke auto riteiten zal worden overgelaten te beslissen, of de opening van deze instellingen in hun eigen ressorten dienstig is. .,v, Bü het instorten van een huis te Oude woude is een jongetje gedood. (biz. 1, 1ste oiad) De Internationale Graanconferentie met een rede van Mussolini geopend. (blz. 1, lste olad) Bilderdijk-herdenking te 's-Gravenhage. (blz. 1, 2de blad) De „Graf Zeppelin" heeft hedenmorgen een korte proefvlucht gemaakt. (blz. 1, 2de blad) Verschenen is een officieel rapport van den toestand van het onderwijs aan schip perskinderen. (blz. 1, 4de blad) Verdere meeningen over de Duitsch-Oos- tenrijksche Tolunie. (blz. 1, 3de blad) Interpellatie der Nationalisten in de Bel gische Kamer. (blz. 1, 3de blad) Weer studentenrelletjes in Spanje. (blz. 1, 3de blad) De teraardebestelling van Hermann Müller. (blz. 1, 3de blad) Wijziging begrooting Zuiderzeefonds door de Eerste Kamer aangenomen. (blz. 1, 4de blad) De Eerste Kamer heeft de Postbegrooting z.h.s. goedgekeurd. (blz. 1, 4de blad) Wetsontwerp suikerbietensteun door de Tweede Kamer aangenomen. (blz. 1, 4de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.76 achter uit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.54. Haagste barometerstand 777.8 te Akureyri. Laagste barometerstand 746.8 te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen, veran- deriyke wind, helder tot licht bewolkt, met kans op ochtendnevel, droog, nachtvorst, iets zachter overdag, in het Noorden matige, Noordwestelijke wind, met kans op toene mende bewolking. Het nut der lichtingcijfers. Het tijdstip van lichting der brievenbussen is in het algemeen zoodanig gekozen, dat deze aansluit op een gelegenheid tot ver zending der correspondentie in de meest belangrijke richtingen. Om het tydstip van aankomst by den geadresseerde ongeveer te kunnen vaststellen, is het derhalve voor den afzender van be lang na te gaan, hoe laat de bus, waarin de correspondentie gepost is, gelicht wordt. Aan het lichtingstydstip wordt echter nog weinig aandacht geschonken, met het ge volg, dat men dikwijls brieven post, juist nadat een lichting heeft plaats gehad. In zoo'n geval ontstaat vaak de klacht, dat de brief te lang onderweg is, doch men vergeet dat deze eenige uren in de brieven bus heeft gelegen vóór de eigenlyke postver zending aanving. Dergelijke teleurstelling kan men zich besparen, door meer aandacht te schenken aan de tydstippen van lichting, welke op of by elke brievenbus vermeld zyn. Is de bus korten tyd geleden gelicht, dan kan dadeiyke afgifte van den brief aan het hoofdkantoor er veelal nog toe leiden, dat een vroegere verzendingsgelegenheid wordt gehaald. Te Rome ls de twaalfde verjaardag der fascis herdacht. Een demonstratie van jeugdige tische partij met officieele plechtigheid fascisten tijdens de herdenking De bloemenvaas als brandstichtster -v De heer F. O. te Niersen kwam dezer dagen tehuis en ontdekte by het open doen van de deur een brandlucht. Dit be vreemdde hem te meer omdat zijn echtge- noote dien dag in Apeldoorn vertoefde. In de huiskamer gekomen zag hij, dat de helft van het tafelkleed was verbrand, ter wyl de op de vloer gevallen stukken ook het vuur aan het tapyt hadden mede gedeeld. Oorzaak? De heer O. was dezer dagen verrast met een glazen ballon, waarin eenige bloemen. Deze ballon stond in het helder stralend voorjaarszonnetje en werkte ongevraagd als brandglas dat het tafel kleed in vlam had gezet. Indien de bewo ner eenige oogenblikken later ware thuis gekomen, was het wellicht onmogeiyk ge weest den brand te blusschen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1