LEEKEPREEKEN LET OP Franken's I f 3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- I Broodfabrieken C. C. Krouwels PI 5'IT nummer bestaat uit vier bladen £n het geïllustreerd zondagsblad 11 ZATERDAG 28 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17728 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ■bi: Ingaande 1 April 1931 gelden de navolgende rente-tarieven: Deposito's 1 maand vast prolongatie-rente Vt Deposito's 3 maanden vast 2V-z Deposito's 6 maanden vast 3 Deposito's 12 maanden vast 3V2 Deposito-obligaties 4 Spaarbank rente 3Vz Audiëntie De Voetbalwedstrijd HollandBelgië Twee boerderijen afgebrand 22 koeien, vijf kalveren en andere dieren omgekomen Begrafenis D. H. Grunwald Directie van den landbouw Mr. Dr. Meckmann Vice-adtniraal L. J. Quant Carbidketel uit elkaar gesprongen Een doode en een gewonde De nood in Sjanghai De „Tribune" in de Leeszalen Blijft geweerd De ramp van de „Noordpool" Het comité voor de overbrenging der slachtoffers Socialisten tegen het vloeken Zij vinde het „Zonde" VOORNAAMSTE oNIEUWS J. J. WEBER ZOON lectmiscti Bureau Telefoon 14024 STOFZUIGERS Koninginneweg 6 b.d. Raambrug ^le abormé's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger 384 LIJDEN Geen menschelijke verbeelding is ^erk genoeg zich ook maar eeni- fermate een denkbeeld te vormen van lijden, dat op één dag op de wereld kleden wordt. Wanneer wij daartoe ook 'fraar eenige oogenblikken een poging ^agen, dan rijzen voor ons geestesoog "bmetelijke zalen met witte bedden, ^onderden en honderden ziekenhuizen, Harm wij lijders aan alle kwalen hoo- Hi zuchten en jammeren. Dan zien wij onderden slachtoffers vallen bij ver keersongelukken; vaders, moeders, echt- ®ehooten, kinderen snikken en weenen het doodsbed van een dierbare. Wij Hn den honger grijnzen in de vaal- %eke gezichten van een oostersch 4hd, waar hongersnood heerscht. Wij Hn ontelbare mannen en vrouwen joegen in harden arbeid onder een 'openzon of in de Siberische vlakten. H dan weten we, dat we het ergste nog Hgeten: het nameloos zielelijden van ^bizenden, die gebogen gaan onder het tyjnigende gevoel van de schamele ar moede, die niet vragen kan; van allen, H gebukt gaan onder laster en bedrog, ''Oder miskenning hunner beste bedoe- Hgen; die verstrikt zijn geraakt in een Hrnet van wanhoop en twijfel en zich Hl God en alle menschen verlaten wa- ^h. En dat is nog maar het vage, '■-heel onvolledige beeld van het lijden H menschheid van één dag. Verme- ^gvuldig dit met maanden, jaren, Hwen, totdat al het lijden sinds den ?bg van den eersten zondeval bijeen En met ontzetting zullen wij het bofd van zulk een schrikbeeld afwen- Hi; de gedachte daaraan alleen is reeds ^draaglijk. Met den man Job kunnen Hl zeggen: de mensch, uit de vrouw ^boren, leeft een korten tijd en wordt 'bet veel ellende vervuld. Hoe groot echter de eenstemmigheid 4 over het weinige genot en het vele Hdriet, dat het leven ons schenkt, zoo "'^schillend zijn de opvattingen over waarde van het lijden en de recht matigheid, waarmee de moeilijkheden Hr de menschen verdeeld zijn. Er is Jbisschien geen onderwerp, waarover ier voor zich hij moge nog zoo on- Hschillig lijken zoo peinst en piekert waarover zooveel onder de menschen Redetwist wordt als over de weder- bardigheden in iederen vorm, die het Hnsgeluk voortdurend bedreigen en '6fgallen. Dit komt, omdat wij van bature op geluk zijn ingesteld, naar Ser en onvermengd genot haken, Hht zonder schaduw, nectar zonder Etteren nasmaak willen proeven. Maar '°or de zonde werd onze natuur bedor- V, kwam het lijden in ons geslacht sinds dien is er een onuitbluschbare "'tijd in iederen mensch vóór een onge mengd genot en tegen alles, wat zijn vensgeluk bedreigt; een strijd, die met :1u geboorte begint en eerst met zijn matsten snik eindigt. öy dien onbevredigenden toestand en .fl de eigenliefde, die iederen mensch J4 aangeboren, is een ieder licht ge- Jmigd zijn eigen kruis als het zwaarste 6 voelen en het weinige hem toebe de geluk als onvoldoende te be lhouwen. En die weerzin tegen ongeluk 6m die ontevredenheid met de eigen b°ttie levensgeluk doet ook een ieder kortdurend zoeken naar de oplossing bh de schuldvraag: waarom moet ik zoo- Hl lijden; waarom lukt mij zoo weinig anderen zooveel; waarom heb ik ^O'n schamel beetje levensgenot? En één richt zijn blik naar de Godheid, ander naar het noodlot, weer een m*der naar de maatschappelijke orde: 6lnigen ontkomen er aan te zoeken naar He schuld" en meestal zoeken zij bui- H zichzelf. Heeds de Prediker zeide het: „Er zijn Uitvaardigen, wien het slecht gaat, H hadden zij goddelooze werken ge- baa en er zijn goddeloozen, die zófr* Hüst leven, als hadden zij de werken rechtvaardigen gedaan. Maar, ik °dd dit voor ij delheid! >.Ik ging te rade om de wijsheid te ■^ken en de zorgen te verstaan, die op brde gevonden worden, waar men den zijn, wien dag en nacht geen I bap in de oogen komt: daar leerde ik H^en, dat de mensch alle werken °ös, die onder de zon geschieden, niet Afgronden kan; hoe meer hij zich l°eite geeft uit te vorschen, des te hder vindt hij." Hit is een wijze raad; de mensch, die beantwoording vraagt ten aanzien van |6 hianier, waarop het levensgeluk over b wereld verdeeld is, handelt als de ,'eg, die aan de zon zou vragen: uw rblen zijn alle hetzelfde, waarom Hhdt gij hier alle leven dood; waar- doet gij daar loof en blad en bloem gelijk uitkomen en weigert gij elders /Sr geheel door te dringen? Minder H een vlieg tegenover de zon, zijn wij ten opzichte van den al-regelenden God. Maar al ontgaat ons het hoe en waarom in de bedeeling van het levens geluk, toch hebben wij voor de verkla ring van heel veel ongeluk rijkelijk houvast, wanneer wij maar willen zien. Niemand kan het ontgaan, dat de na tuur zich altijd wreekt, wanneer men haar weerstreeft. Wie vergif inneemt ziet zijn bloed in enkele uren bederven, zijn aderen zwellen en heel zijn orga nisme verwoesten. De natuur wreekt zich altijd op een radicale manier; zij is onvermurwbaar. Vraag het aan de medici, die geslachtsziekten behandelen, vraag het den dokters, die de verwoeste levens van moedwillig kinderloos ge bleven vrouwen aan den psychiater moe ten overdoen; vraag het aan de direc teuren van zenuwlijdersgestichten: zij zullen u vertellen dat het grootste deel van hun patiënten hun ongeluk te wij ten hebben aan hun weerstreven van de natuur; aan een ongezonde, onna tuurlijke levenswijze. En hiermede is voor een groot deel de ellende in de wereld verklaard. Maar er zijn nog veel meer aanwijzin gen. Er zijn ontelbaar velen, die klagen en jammeren en alles en Iedereen de schuld van hun ongeluk geven, terwijl niemand dan zij zelf er de eenige oor zaak van zijn. Een huwelijk, waarin twee partijen geen eenheid kunnen vormen, wordt al spoedig een misluk king en heel dikwijls voor een of voor beiden een hel. De oorzaak? Meestal een onberaden stap. Men wist van el kander, dat de ware genegenheid er niet was. Maar geld of standsoverwegingen lokten tot de verbintenis aan. Of wel: een jongeman jaagt uit een soort sport een meisje na en acht het een bra- vourstuk het te veroveren; of wel een meisje stemt in een verbintenis zonder liefde, zonder eenig perspectief toe, al leen maar om gehuwd te zijn, omdat zusters en vriendinnen ook getrouwd zijn. Na korten tijd blijkt de misluk king. Het huwelijk is op zand gebouwd en de eene ellende volgt de andere op. Er is meer: ouders beklagen zich, dat hun kinderen opstandig zijn; dat het leven hun een marteling wordt, omdat, wat hun het liefste moest zijn, hun eigen vleesch en bloed, hun niets dan verdriet, zorg en last veroorzaakt. Aan wie de schuld? Toen de boompjes nog jong en buigzaam waren, verzuimden die ouders ze te leiden en naar hun hand te zetten. Nu ze groot en sterk zijn geworden is het te laat. En door hoe veel zorg en verdriet worden duizenden gezinnen niet geplaagd, alleen omdat men zoo dwaas is boven zijn stand, boven zijn inkomen te leven? Zoo zouden wij een lange reeks van oorzaken van het vele leed in de we reld kunnen opsommen, leed, waarvan men zelf de schuld draagt. En het is goed en heilzaam voor zichzelf altijd zooveel mogelijk zulk een onderzoek eerlijk in te stellen; het bewustzijn van eigen schuld geeft ieder oprecht mensch berusting bij het dragen van zijn leed. Toch blijft er daarbuiten nog veel ellende, waarvoor men geen persoon lijke schuld kan aanwijzen: Er is ziekte, dood van dierbaren, smaad, laster, on verstand, verkeerd begrijpen, wreed heid, verleiding, verkeerde omgeving en zooveel meer, waaronder men, buiten zijn schuld, kan gebukt gaan. En ook het leed, waarvoor men de oorzaak in zichzelf moet zoeken, kan zoolang blij ven naschrijnen, dat de lijder enkel deernis en geen verwijten verdient. Er is, vooral sinds de groote oorlog onze aarde teisterde, zoo ontzaglijk veel leed in deze wereld. En van alle kan ten, in woord en geschrift, wordt ge vraagd: waarom moet er zooveel gele den worden? Geef ons levensgenot! En er zijn er, die een paradijs op aarde beloven, mits men hun aanwijzingen maar volgen wil. Doch, allen die in deze profeten gelooven, worden beschaamd, hun lijden duurt voort en wordt door teleurstelling en ontgoocheling nog verergerd. Alleen de christen, die gelooft, dat alle ongeluk slechts met Gods toelaten geschieden kan en dat God nooit plaagt om te plagen, maar om het leed tot heil van den lijder te doen strekken, alleen hij is in staat om zijn smarten met be rusting te dragen en in dapper en blijmoedig lijden de zwaarte van zijn kruis op den duur veei minder te voe len. Ja zelfs is hij bij machte om met Paulus te zeggen: Wij beroemen ons op den tegenspoed, omdat wij weten, dat tegenspoed geduld voortbrengt, geduld trouw, trouw echter hoop en verwach ting en die hoop wordt niet te schande gemaakt! Dat is de groote kloof, die er gaapt tusschen de geloovige en ongeloovige wereld. De ongeloovige mort en moppert en vloekt: wanneer er een God bestaat dan moet Hij goed zijn en dan kan Hij sraARNE BAIMK niet dulden, dat zijn schepselen lijden. Maar de geloovige wijst op den verhe ven Lijder, wiens smarten en dood de Kerk in de aanstaande week weer op geheel bijzondere wijze gaat herdenken. Hij herinnert zich het woord van den prins der apostelen, die zich uit liefde voor.den Meester met het hoofd naar omlaag liet kruisigen: „Wanneer gij goed doet en geduldig lijdt, is dat ge nade bij God. Want daartoe zijn wij geroepen, omdat ook Christus voor ons geleden heeft en u een voorbeeld heeft nagelaten, opdat ge' Zijn voetstappen zoudt volgen: Hij, die geen zonde deed en in wiens mond geen bedrog gevonden werd, die niet terug schold wanneer Hij gescholden werd, niet dreigde als hij leed, maar zich aan hem overgaf, die hem onrechtvaardig veroordeelde." Zoo verstaat de Christen het lijden; dat is een probleem, hetwelk hij alleen begrijpt; het geheim van het kruis! HOMO SAPIENS. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal volgende week alleen audiëntie verleenen op Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Uitzending door den K. R. O. Wij herinneren er belangstellenden aan, dat morgenmiddag van half drie tot kwart over vier door den K. R. O. de voetbalwed strijd HollandBelgië zal worden uitgezon den. Gisternacht ontstond te Spanga bij Wol- vega brand in de boerderij van J. Oosting. De boerderij brandde geneel af, waarbij de veestapel, grootendeels stamboekdieren, 22 koeien, een stier, een paard en vijf kalveren omkwamen. Door overwaaiende vonken vloog de boer derij, die er naast lag, van J. Donker, in brand. Ook deze boerderij ging in vlammen op. Het vee werd echter gered. Vete sprekers aan het graf Gistermorgen is op de Israëlietische be graafplaats te Den Helder ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer D„ H. Grunwald, oud-wethouder der gemeente. Namens de gemeente Den Helder werd aan de groeve het woord gevoerd door den waarnemend burgemeester, wethouder Bok, die hartelijke woorden wijdde aan zijn nage dachtenis. Voorts spraken vertegenwoordi gers van de K. v. K., den Nederlandschen Grossiersbond, de Vereeniging Ambachts school, waarvan de overledene voorzitter was, de N. V. Eerste Stoombootonderneming „Nieuwediep—Amsterdam" E.S.O.NA., waar van de heer Grunwald een der oprichters was, het Genootschap „Liefdadigheid Naar Vermogen", de burgemeester van Anna Bau- lowna, de heer Lovink, die vooral naar voren bracht, dat in de totstandkoming eener be tere pontverbinding tusschen Anna Paulow- na en Den Helder over het Noord-Hol- landsch Kanaal de overledene een werkzaam aandeel had. Zoowel als lid der Prov. Staten als ook als voorzitter van de vereeniging „Ambachtsschool" en wethouder der ge meente Den Helder, heeft hij veel gedaan tot de ontwikkeling van het Noordelijk deel der provincie, zei spr. De heer Biersteker sprak namens de Heldersche Uitgeversmaat schappij, de directeur der Ambachtsschool namens leeraren en leerlingen. Namens de Joodsche gemeente herdacht de heer Vries- lander de vriendschappelijke samenwerking en bracht hem dank voor alles wat hij voor de Joodsche gemeente en het Joodsche arm bestuur heeft gedaan. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. Mr. Frederiks aan het hoofd voorloopig Op 1 April a*s. zal, zooals men weet, dr. Swaving aftreden als inspecteur van het Zuivelwezen, hoofd van de 5de afd. (zuivel- aangelegenheden) van de directie van den Landbouw, als rijkszuivelinspecteur (uitvoe ring boterwet) en als waarnemend directeur- generaal van den Landbouw. Mr. Frederiks, secr.-generaal van het dep. van B. Z. en Landbouw, die ais juridisch ambtenaar een reeks van jaren aan de di rectie van den Landbouw is werkzaam ge weest, wordt van dien datum af met de waarneming van het Directoriaat van den Landbouw belast Mr. Wintermans, inspec teur van het Landbouwonderwijs, hoofd van de 1ste afd. (onderwijs) van de Directie van den Landbouw, wordt met ingang van den zelfden datum belast met de waarneming van de beide inspecteursfuncties en met de lei ding van de afd. Zuivelaangelegenheden. De nieuwbenoemde raadsheer in den Hoo- gen Raad, dr. Meckmann uit Amsterdam, zal Maandag a.s. om 11 uur als zoodanig worden geïnstalleerd. Vice-admiraal L. J. Quant is bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau met de Zwaarden. Hedennacht te ongeveer kwart over een is op het terrein der Amsterdamsche Droog- dokmaatschappü, terwijl men daar bezig was met het verrichten van herstellingswerk een carbidketel met een geweldigen knal in de lucht gevlogen. Bij dit ongeval heeft een persoon, een z.g. brander, den dood gevonden, terwijl een an dere brander ernstige verwondingen opliep. Nadere bijzonderheden Nader vernemen wij, dat dit ongeval heeft plaats gevonden op een vlot, dat gemeerd lag langszij van het s.s. „Groenlo", hetwelk ligplaats heeft ter zijde van het Julianadok. Op dit vlot waren de lasschers bezig met bet verrichten van herstellingswerkzaamhe den bij het roer van het schip. Zij gebruik ten daarbij branders, welke gevoed werden door een carbidketel, die midden op het vlot was geplaatst. Te ongeveer kwart over een ontplofte deze ketel met een geweldigen knal. Een der las schers, een 33-jarig persoon, die op een lad der stond, kreeg het grootste gedeelte van den ketel tégen het lichaam, waardoor hij tegen het schip werd doodgedrukt. Van de beide andere personen liep een eveneens 33- jarige arbeider brandwonden op. De derde arbeider bleef ongedeerd De doode is naar het Binnengasthuis ver voerd. De gewonde Is, na voorloopig te zijn verbonden door den heer P. R. Fenenga, di recteur der A. D. M. per auto naar zijn woning vervoerd. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Sjanghai zijn volgens een offi- cieele statistiek in den loop van één jaar niet minder dan 36.0C0 lijken in de straten van Sjanghai gevonden, o.w. 34.000 kinderen. De gestorvenen zijn voor het grootste ge deelte overleden door voedselgebrek. dat het Pa asc h brood van Franken is. Ik wensch geen ander Haarlem-Heemstede-Bloemendaa] De meening van den Minister. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van der Heide in verband met een voornemen tot intrekking van het rijks subsidie ten aanzien van de openbare lees zalen, welke „De Tribune" ter lezing laten liggen, heeft de minister van Onderwijs, K. en W. geantwoord: Over de vraag, Welke houding de minister dient aan te nemen tegenover van rijks wege gesubsidieerde openbare leeszalen, die nog langer „De Tribune" ter lezing leggen, heeft hij het oordeel ingewonnen van zijn gewonen adviseur in leeszaal-aangelegenhe den, d. i het bestuur van de Centr. Ver. voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken. De minister acht het door den inspecteur der Centr. Ver. tot de leeszalen gericht ver-' zoek om „De Tribune" te weren juist en zal niet-inwilliging hiervan moeten beschouwen als een weigering om art. 4 van de „voor waarden", die aan de rijkssubsidieering ver bonden zijn, na te leven. Hij zou daardoor genoodzaakt zijn tot intrekking van het rijkssubsidie te besluiten en heeft het be stuur der Centr. Ver. gemachtigd, dit aan alle leeszalen te berichten. De beslissing vindt haar grond niet uit sluitend in het artikel „Weg met het Kerst feest" ln het nummer van 23 Dec. 1930 en in de plaat in het nummer van 19 Jan. 1931, maar tevens in verschillende andere uitingen, die in den laatsten tijd in dit blad voorkwamen en die in strijd zijn met de criteria, welke blijkens art. 4 van de „Voor waarden" voor de lectuur in openbare lees zalen gesteld zijn, indien deze voor rijks subsidie in aanmerking willen komen. In het advies van het bestuur der Centrale Vereeniging worden nog eenige van die ui tingen vermeld. De vraag, of de gewraakte uitingen in wezen of in graad verschil vertoonden met hetgeen sinds langen tijd in „De Tribune" voorkwam, is, naar het den minister voor komt, van weinig belang. Ook al mochten in dit blad al eerder uitingen zijn opgenomen die volgens art. 4 ontoelaatbaar zijn, dan kan aan de toen nog betoonde lankmoedig heid niet een motief worden ontleend om nu ook verder niet in te grijpen. De omstandigheid, dat „De Tribune" het orgaan is van een politieke partij, plaatst haar niet in een uitzonderingspositie ten aanzien van den voor gesubsidieerde lees zalen gestelden eisch, dat alle moreel-scha- delijke lectuur moet worden geweerd. De minister verwijst ook hieromtrent naar de motiveering in het advies van het bestuur der Centrale Vereeniging. De in art. 5 gestelde eisch van onpartij digheid wordt naar de meening van den minister niet geschonden door de beslissing daar deze niet aan lectuur over communisme en bolsjewisme in het algemeen den toegang tot de leeszalen verbiedt, maar alleen een enkel blad weert, en dit laatste niet op grond van zijn communistische richting, maar alleen uit hoofde van de daarin bij herha ling opgenomen moreel-schadelijke uitingen Wanneer ten gevolge hiervan ln de openbare leeszale waar dit tot dusver wel het gevai was, voortaan naast de dagbladen van an dere politieke partijen het dagblad van de Communistische Partij niet meer ter lezing zal liggen, heeft het dit uitsluitend aan de gemelde omstandigheden te wijten. Het comité, dat zich belast met de over brenging van de slachtoffers van den ver- ganen treiler .Noordpool" Um. 132, is thans definitief samengesteld en bestaat uit den burgemeester van Maassluis, den heer C. P. Dommisse, voorzitter, Ds. H. J. Heida uit Vlaardingen, penningmeester der ver. „Beth- saida", den burgemeester van Velsen, den heer R. G. Rijkens, den heer S. Koster, di recteur van de N. V. Vereenigde Exploita tie Maatschappij te IJmuiden en den heer A. Stapelkamp van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportar beiders te Den Haag. Vanwege het Comité zullen nadere mede- deelingen worden gedaan, zoodra bepaald is, wanneer de „Victoria" zal uitvaren en wanneer dit schip, dat door het Comité voor de overbrenging der slachtoffers naar Ne derland wordt uitgerust, hier te lande te Maassluis en te IJmuiden terug verwacht kan worden. „Het Volk" geeft een uitvoerig verslag over een rede, door „onzen partijgenoot J. B- Scneps" gehouden over de wettelijke regeling tegen de godslastering. Het meest merkwaar dige uit deze rede is niet, dat dit lid der S.D.A.P. zich tegen iedere regeling verklaar de, maar dat hij het vloeken ronduit een „zonde" noemde. Uit het verslag van „Het Volk" citeeren wij: Wat de religieuze grondslagen betreft, spr. vindt het gebruik van een krachtwoord ver keerd en vloeken een zonde. Het is echter de vraag, of iedere zonde in de wet straf baar gesteld moet worden. Een wet moet zetelen in de zedelijke overtuiging van net volk en een wet op de godslastering is al leen maar mogelijk, als ieder er van over tuigd is, dat het een zonde is." Geeft deze „partijgenoot" de heerschende meening in de S.D.A.P. weer, die dan met de Christenen zou belijden, dat vloeken zonde is? vraag „De Tijd". Ernstig ongeluk bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. Een doode en een gewonde. (biz. 1, 1ste oiad) Mr. Frederiks, secretaris-generaal van B. Z. en Landbouw, wordt wnd. directeur-gen. van den Landbouw en mr. Wintermans krijgt de Zuivelinspectie, de uitvoering der Boter wet en de afd. Zuivelaangelegenheden er voorloopig by. (blz. 1, 1ste blad) De R. K. Algemeene Middenstandsbe- drijfsraad heeft zijn volle instemming be tuigd met het voorontwerp-Bedrijfsraden- (blz. 2, 3de blad) De begrooting van het Wegenfonds door de Eerste Kamer aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Eerste en Tweede Kamer op Paaschreces, (biz. 2, 3de blad) De Woningwet door de Tweede Kamer af gehandeld. (blz. 2, 3de blad) De zestigste verjaardag van oud-minister Aalberse. (blz. 2, 3de blad) De debatten op de Internationale Graan- conferentie te Rome. (blz. 1, 3de blad) De overeenkomst tusschen Gandhi en den onderkoning goedgekeurd. (blz. 1, 3de blad) Geweldige brand te Pakakkoe in Br. Indië. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur vm.: 7.69 achteruit, OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 6.54 en overmorgen 6.56 uur. DE BEIAARDIER JEF DENIJN Het is morgen vijftig jaar geleden, dat Jef Denijn, die terecht de prins der beiaardiers wordt genoemd, zijn eerste concert heeft ge speeld op den grijzen, ouden St. Rombouts- toren te Mechelen. Alhoewel Jef's vader, de Mechelsche beiaar dier, die tevens een gewaardeerd muziekken ner was, geestdriftig in zijn kunst opging, ge voelde Jef aanvankelijk heel weinig voor het klokkenspel. Zijn bedoeling was een inge nieurstitel te kunnen halen. Toen vader Denijn echter, door blindheid getroffen, als stadsbeiaardier aftreden moest, nam ook voor Jef het studeeren een einde. Hü moest vader als klokkenist vervangen. En thans is er in België haast geen klok kenspel, dat niet getrild heeft onder 's mees ters hand! En dan trok hij naar het buitenland: in Engeland gaf hij geregeld concerten, die steeds een toenemenden bijval oogstten. Tij dens den oorlog „werkte" hij meer bepaalde lijk in Holland. Na den oorlog deed hij een propagandareis in Amerika en wist er milden steun te verwerven voor zijn beiaardschool, waarvan hij directeur is. Het onderwijs, alhoewel geheel kosteloos, is zoo volledig mogelijk en omvat buiten het eigenlijke beiaardspelen, ook beiaardtech niek, harmonie en compositie. I 1 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1