Binnenlandsch Nieuws C Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN ~L EERSTE KAMER TWEEDE KAMER Oud-Minister Aalberse 60 jaar R. K. Algemeene Middenstands- bedrijfsraad GEMENGD NIEUWS Te water geraakt Benzine-ontploffing Brand te Hilversum Een driftige vader 102 Jaar Strenge nachtvorst De vergissing RADIO-OMROEP i VERGADERING VAN VRIJDAG Waters taatsbegrooting. De behandeling van de Waters taatsbegroo ting voor 1931 wordt voortgezet. Minister REIJMER, de sprekers beantwoor dend, dankt voor den hem gebrachten lof. De ter sprake gebrachte salariëering van ingenieurs der Zuiderzeewreken is te beschou wen als een onderdeel van de salarieering van Rijksambtenaren in het algemeen; het gaat dus niet aan om een bepaalde groep daarvan los te makèn. Aan liefde voor hun arbeid doen de ambtenaren van Waterstaat zeker niet onder voor die van andere depar tementen. Wat de leveranties in opdracht van de Ne- derlandsche Spoorwegen aangaat, deze hou den zeer zeker rekening met de Nederland- sche industrie, waarvan belangrijke opdrach ten getuigen. Mocht van dien regel worden afgeweken zonder bepaalde redenen dan zal spr. niet nalaten, de aandacht van de Spoor wegen daarop te vestigen. De verbetering van het Noordzeekanaal zal naar spr. hoopte, in 1934 tot stand kunnen komen. De kwestie der vraohttarieven bü de spoor wegen is bij de betreffende commissie in be handeling, wier rapport wordt afgewacht. Spr. verheugt zich ten zeerste er over, dat door rationalisatie op de spoorwegen loons verlaging vermeden is kunnen worden. Voorts is de classificatie verbeterd, hetgeen 8 ton vordert. De begrooting van Waterstaat wordt z. h: s. goedgekeurd. Begrooting Zuiderzeefonds. Aan de orde is de begrooting van het Zui derzeefonds voor 1931. De heer VAN DEN BERG (Lib.) brengt in herinnering, dat hij verleden jaar reeds wat is vooruitgeloopen op het vrij kort daarna verschenen rapport-Vissering, dat zich uit spreekt voor uitgifte in altijddurende erf pacht, en dat den grondverkoop aan particu lieren ontraadt. Gerekend zal moeten wor den, wanneer het rapport wordt gevolgd, op een milliard aan kosten van de drooglegging. Het wil spreker voorkomen dat het wen- schelijk zal zijn de drooglegging voorloópig te beperken tot van het geheel en met de rest te wachten tot betere tijden. Met name de Zuidelijke polders kunnen nog wel eenigen tijd worden uitgesteld. De heer HENDRIX (R.K.) constateert dat de werkelijke kosten van de droogleg ging tot nu toe wel aanmerkelijk de raming van 1918 hebben overschreden. De raming voor den afsluitdijk in 1918 bedroeg 66% millioen, een aantal jaren later, onder Mi nister Swaay was die raming 110 millioen. doch in 1926 is deze teruggebracht tot 90 mil lioen. Thans blijken de kosten 128 millioen te zullen bedragen, terwijl de kosten van den Wieringermeerpolder 60 millioen bedragen in plaats van de geraamde 37 millioen. Spr. erkent, dat op deze wijze de vraag: voortzetting of niet wel zeer moeilijk is ge worden. Hij dringt re op aan, dat ten deze een spoedige beslissing door de Staten- Generaal zal kunnen worden genomen. De heer POLAK (S.D.A.P.) stelt de vraag wat de naaste toekomst van den landbouw zal zijn, zulks in verband met de behoefte aan nieuwen cultuurgrond, die de droogleg ging beoogt te verschaffen. Zeker is, dat de visscherij met haar neven- bedrijven voor de Zuiderzee voorgoed afge- loopen zal zijn De opbrengst van de vangst op de Zuider zee is sedert het vorige jaar aanmerkelijk vooruitgegaan. De vraag mag daarom worden gesteld of in deze omstandigheden, terwijl de kosten van de drooglegging de raming met tientallen millioenen overschrijden, die drooglegging moet worden voortgezet. De Zuiderzeegrond zal het 3- 4-voudige kosten van hetgeen overal is te krijgen. Zou het in'deze omstandigheden niet nood zakelijk worden, het werk maar stop te zet ten, in plaats van met een hopelooze onder neming ten einde toe voort te gaan? Spr. gevoelt er niets voor, zijn medewer king aan zulk een voortzetting te verleenen. Met het rhetorisme van de Zuiderzeedroog- leggingspropagandisten komt men er niet. Dezer dagen gaat een gezelschap naar Ma drid, waar op een congres een voordracht zal worden gehouden over Holland, de ver overaar van de zee." Maar, aldus spr., het zou wel eens kunnen gebeuren, dat de zee óns veroverde. Spr. zal zijn stem op grond van het voren staande aan deze begrooting niet geven, waarmee hij intusschen niet beoogt, zijn ver trouwen aan dezen Minister op te zeggen. Hierna wordt pauze gehouden. De heer SLINGENBERG (V. D.) wil niet a tout prix voortgaan, maar hij acht deze Kamer thans niet voldoende voorbereid om ten deze een zuivere beslissing te nemen. De MINISTER VAN WATERSTAAT, Mr. REYMER, zou ook niet tout prix willen voortgaan. Indien de Kamer deze begrooting, die eenvoudig een gevolg is van de bestaande wet, zou verwerpen, dan zou de Regeering in de grootste moeilijkheden geraken, daar zij zit met contracten van 10 jaren en lan ger, terwijl zij morgen aan den dag alle personeel der Zuiderzeewerken zou moeten ontslaan. Alles wat thans aan den afsluit dijk gedaan is, waar reeds voor 90 millioen in zit, zou verloren zijn. De heer POLAK heeft willen voorkomen, dat er verder een cent werd uitgegeven aan deze drooglegging. Hij wil echter niet de Regeering in moei lijkheden brengen, doch stelt de positieve vraag of de minister de werken wil opschor ten tot het overzicht zal zijn verstrekt. DéAr- van zal spr. zijn stem thans laten afhangen. De heer SMEENGE zou niet gaarne zien, dat men kwam tot een handeling als de heer Polak verlangt. Hij wijst erop, dat de afsluit dijk voor de afwatering en den landbouw groote beteekenls heeft en dus meer doet dan, zooals de heer Polak meende, alleen de visscherij doodmaken. Minister REYMER repliceert en zegt dat de Kamer er op rekenen kan, dat zij zich dit jaar nog kan uitspreken na verkregen ge gevens. Spr. zal zorg dragen voor een over zicht van hetgeen Is geschied en nog moet geschieden. Verdere toezegging kan spr. niet doen. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Z. h. s. worden aangenomen de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden en die van de Staatsmijnen in Limburg voor 1931. Wegenf on dsbegrooling. Aan de orde is de begrooting van het we genfonds voor 1931. De heer HENDRIX (R. K.) meent zijn stem te moeten laten hooren tegen overdrij ving van wegbreedtes. De kosten van het Rijkswegenplan, aanvankelijk geraamd op 234 millioen, zijn nu reeds gestegen tot 430 millioen. De heer VAN DER LANDE (RK.) dringt aan op den aanleg van een vaste brug over den IJssel te Deventer, waar een groot doorgaand verkeer is, terwijl de bestaande schipbrug voor dat verkeer geenszins is be rekend. De heer DOBBELMAN (R. K.) betreurt dat de vaste brug te Nijmegen tegenover de Belvédère komt, waardoor zij zal leiden naar het luxe deel der stad in plaats van naar 't industrieele. De heer VAN CITTERS (A.R.) acht de wegenbelasting een mooie belasting, omdat degenen, die deze betalen, steeds meer waar voor hun geld krijgen. Minister REYMER wijst er op, dat ook de brug te Nijmegen het Rijk millioenen zal kosten. Het tracé en de plaats van deze nieuwe oeververbinding zijn geheei in over eenstemming met Nijmegen gekozen. De wegenaanleg geschiedt vooral voor de toekomst. Daarom moeten op ruime schaal onteigeningen plaats hebben ter verkrijging van de noodige wegbreedten. Aan de lint bebouwing zal zoo spoedig mogelijk langs wettelijken weg een einde moeten worden gemaakt. De begrooting van het Wegenfonds wordt z. h. s. aangenomen. De VOORZITTER sluit te 3.45 uur de ver gadering en zegt dat hij deze waarschijnlijk tegen Dinsdag 14 April weer zal bijeenroe pen. VERGADERING VAN VRIJDAG Wetsvoorstel-Bakker-Nort De VOORZITTER deelt mede, dat ingeko men is een wetsvoorstel van mevr. Bakker- Nort voor de mogelijkheid te openen, dat vrouwen tot notaris worden benoemd. Woningwet Het amendement-van den Bergh op het wetsontwerp tot wijziging der Woningwet, voor ingeval van onteigening van grond bij de waardebepaling ten volle rekening te hou den met de plaatselijke verordeningen, wordt verworpen met 5124 stemmen. Het amendement-Knottenbelt om in art. 92a der arbeiderswet niet te spreken van „openbaar verkeer" maar van „openbare verkeerswegen" (verduidelijking met het re- geeringsartikel) wordt aangenomen met 51 tegen 24 stemmen. Het betrokken artikel wordt aai/genomen met 4825 stemmen. De heer VAN DEN BERG(S.D.A.P.) licht een amendement toe met de bedoeling den bestaanden wettelijken toestand, dat name lijk de raad bebouwingsvoorschriften kan vaststellen, ook los van een uitbreidingsplan, te handhaven Dr. VOS (Lib.) is het hiermede niet eens. De nieuwe woningwet zal een geheel anderen gang van zaken in het leven roepen. Wil de nieuwe regeling ten aanzien van de streek plannen geen doode letter blijven, dan moet men niet voorbij zien den prikkel om bij de vaststelling van een uitbreidingsplan ver vooruit te zien De MINISTER bestrijdt eveneens het amendement en brengt naar voren, dat de gemeenten ruime bevoegdheden krijgen, ook om op te treden tegen z.g. „lint"-bebouwing. De heer DE WILDE (AH.) meent, dat de gemeenten alleen in verband met een uit breidingsplan de lintbebouwing moeten kun nen verbieden. Anders vreest spr., dat allerlei kleine menschen de dupe zullen worden. De heer MARCHANT (V.D.) zegt dat de vrees veel te groot is, dat in de groote ge meenten de grondeigenaren benadeeld zullen worden. De kleine gemeenten, die geen uit- No. NEGEN Zaterdag 28 Maart breidingsplan hebben, dreigen daarvan de dupe te worden. MINISTER VERSCHUUR geeft toe dat lintbebouwing in vele gevallen een ernstig euvel is. Maar het amendement brengt twee regelingen, die niet bij elkaar aansluiten. Het amendement wordt verworpen. De stemming over het wetsontwerp wordt bepaald op een nader te bepalen dag. De VOORZITTER deelt mede, dat hij de Kamer weder denkt bijeen te roepen tegen Dinsdag 28 April. Dan zullen o.m. worden behandeld de nieuwe drankwet, de wijziging der auteurswet, wijziging der visscherijwet, het voorstelv. d. Bergh tot wettelijke rege ling van het geldschietersbedrijf en het voor- stel-Floris Vos tot wijziging der registratie- wet en de regeling der ziekenfondsen. De VOORZITTER wenscht de leden een goede vacantia en sluit de vergadering. Zeer groote belangstelling De belangstelling, welke oud-minister, prof. mr. P. J. M. Aalberse bij zijn zestig sten verjaardag ondervonden heeft, was zeer groot. Onder de ongeveer 150 telegrammen be vonden er zich zeer vele van organisaties. Uit de groote hoeveelheden noemen we de gelukwenschen van de R.K. Kamerclub, den R.K. Bond van Metaalbewerkers, den Ned. R.K. Bond van fabrieksarbeiders „St. Wille- brord", den R.K. Landarbeidersbond, den R.K. Bouwvakarbeidersbond, den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", den R.K. Steenfabrieksarbeiders bond „St. Stefanus", den R.K. Bakkersge- zellenbond, den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond, het hoofdbestuur van den Ned.^ Grafischen Bond, het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus", van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, van het bestuur, directie en leerlingen der vroedvrouwen school te Heerlen, van den Prieschen bond (van R.K. Kiesvereenigingen)van de R.K. Kiesvereenigingen te Culemborg, Zwolle en Almelo, van den Nederlandschen Journa listenkring, van het bestuur van de Ned. RK. Journalistenvereeniging, van de Haag- sche Journalistenvereeniging en de journa listen van de perstribune in de Staten- Generaal, van den senaat der R.K. Han- delshoogeschool te Tilburg, van de voorzit ters van Raden van Arbeid in Gelderland en Overijsel en van die uit het Zuiden, van den Provincialen Bond van kiesvereenigin gen in Overijsel, van het Graalbestuur, van de professoren van 't groot-seminarie War mond en van Philips Gloeilampenfabriek. Bij de vele persoonlijke geldkwenschen waren er van deken H. A. Th. van Dam, van den Provinciaal der Franciscanen, van minister Deckers, mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom van Haar lem, mgr. Poels, ir. Feber en Phillpsfabrie- ken. Bloemstukken waren gezonden door het R.K. Werkliedenverbond, van hoofdambte naren en chefs van het departement van Arbeid. Handel en Nijverheid, van de R.K. Studentenvereniging „St. Augustinus" te Leiden, van de Hanze in 't bisdom Haarlem, van den Ned. R.K. Middenstandsbond en minister van Staat H. Colijn, Ter receptie verschenen Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aen- genent, met zijn secretaris, den zeereerw. heer Th. Pichot, mgr. dr. W. H. Nolens, Staatsraad Kooien, mej. Annie Meijer, mr. A. baron van Wijnbergen, pastoor N J. van de Ven, mr. Scholtens, van het departement van Arbeid, mr. N. M. Josephus Jltta, voor zitter van den Gezondheidsraad, minister Verschuur, dr. Fehmers, uit Roterdam, mr. A. de Wilde, namens de Ballast Mij. te Amsterdam, dr. Sikkel, namens den Medi- schen Tuchtraad, de heeren Methorst en Folmer namens den Hoogen Raad van beid, rector Aalberse uit Haarlem, broeder van den jubilaris en ten slotte het voltal lige bestuur der Hanze in het bisdom Haar lem. Volle instemming betuigd met het voorontwerp-Bedrijfsradenwet De R. K. Algemeene Middenstandsbe- drijfsraad hield een algemeene vergadering te Utrecht, waarop zich hadden doen ver tegenwoordigen de bedrijfsraden in de meu belindustrie, het schilders-, stucadoors-, sla gers-, schoenmakers-, burgersmeden-, lood gieters-, electro-techniseh bedrijf en de be- drijfsraad voor den manufacturenhandel. Alle negen aangesloten bedrijfsraden waren dus vertegenwoordigd. Behandeld en vastgesteld werd het jaar verslag over 1930. Dit verslag zal binnenkort worden gepubliceerd. Het financieel verslag van den penning meester, den heer W. Boon, werd op voorstel van de Controle-Commissie goedgekeurd en de penningmeester voor zijn beheer over het afgeloopen jaar gedechargeerd. Van gedachten werd gewisseld over de moeilijkheden, die zich voordoen in verband met de uitvoering van de wettelijk gere gelde werkplaatsopleiding. Besloten werd, dat de bedrijfsraden ten spoedigste in eigen kring dit punt opnieuw onder 't oog zullen zien en voor het bestuur van den Algemee- nen Raad schriftelijk zullen formuleeren de bezwaren, die bij hen bestaan tegen uitvoe ring van de regeling, zooals die in titel II van de Nijverheidsonderwijswet is neerge legd, alsmede tegen de bij ministerieele be schikking van 22 Juli 1921 vastgestelde pro gramma's voor de opleiding in de practijk van verschillende ambachten. Het bestuur zal zich'dan nader beraden welke stappen gedaan kunnen worden. Behandeld werd voorts het voorontwerp- Bedr ij f sraden wet. Tal van afgevaardigden namen aan de discussies over dit voorontwerp deel. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: „De R. K. Algemeene Middenstandsbe- drijfsraad in vergadering bijeen op 24 Maart 1931 te Utrecht: betuigt haar volle instemming met de gehoord de uitvoerige gedachtenwisseling rond het voorontwerp-Verschuur inzake in stelling van bedrijfsraden: grondgedachte der organisatie van het be drijfsleven, zooals die in het voorontwerp is uitgewerkt, doch behoudt zich het recht voor te zijner tijd op onderdeelen wijzigingen voor te stellen." Donderdagmiddag is de ongehuwde 28- jarige mej. P. Mast te Oosterzee te water geraakt en verdronken. eD ongelukkige leed aan toevallen. ~*s TD Twee gewonden "toen mevrouw Mittendorp te Dedemsvaart gisteren in de keuken bezig was met het vul len van een benzinekachel, vatte de benzine vlam door het omvallen van een theelichtje. Een ontploffing volgde, mevrouw M. bekwam zeer zware brandwondenen werd in zorg- wekkenden toestand naar het R. K. Zieken huis te Zwolle overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Het dienstmeisje, dat zich in de keuken bevond, bekwam brandwonden aan de armen. •nv - Gisteravond is door ombekende oorzaak brand ontstaan in de manufacturenzaak van den heer Snellen aan de Gysbrecht van Ara- stelstraat 107 te Hilversum. De winkel en woonkamer brandden geheel uit, de boven woning bleef gespaard. De aanzienlijke schade wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Mishandeling van een onderwijzeres Gisterochtend is in de school aan de Wou- wermanstraat te Den Haag een onderwijze res door den vader van een der leerlingen mishandeld. De vader heeft de onderwijzeres met een wandelstok op het hoofd geslagen, waardoor zij een niet-ernstige wond bekwam. De man is naar het Hoofdbureau van poli tie overgebracht, de wandelstok is in beslag genomen. De onderwijzeres is door den geneeskundi gen Dienst naar haar woning vervoerd. Morgen viert de oudste inwoonster van Groningen haar 102den verjaardag, nl. de wed. TjadensPostema. Zij is merkwaardig kras en heeft den geheelen winter door haar dagelijksche wandeling achter haar wa gentje gedaan. Op de drukste punten steekt zij de straat over zonder eenige vrees, ver zorgt alleen haar huishouding en is zeer pienter. Ook haar gezicht is nog uitstekend. Doofheid is haar eenig gebrek. Was het sinds het eind der vorige week al heel wat „frissfcher" geworden en had menigeen zijn reeds voor den dag gehaalden demisaison weer voor de winterjas geruild, gisternacht is het al heel erg geweest. In Groningen heeft het nJ. niet minder dan 6 gr. Celsius vorst gevroren. Deskundigen verzekeren, dat dit voor den tijd van het jaar een zeer strenge vorst mag worden genoemd. Nee, ze mochten hem niet, dien Puffers, den nachtredacteur. Hij was ouder dan de meeste van hen, dagredacteuren van het dagblad „De Oprechte Koerier". Want Puf fers was een dikke dertiger, liep tegen de veertig. En de dagredacteuren waren meest nog jongelui, van in de twintig. Eigenlijk gezegd vonden ze dien Puffers, die altijd in den nachtdienst zat, die zich bijna nooit overdag liet zien, een drogen, dorren kerel. Die ongevoelig was voor een grap. Daarom hadden ze hem er dan ook heelemaal buiten gelaten, toen ze onder elkaar geld bijeen brachten, om een cadeau te koopen voor den hoofdredacteur, meneer Bork, die morgen zijn twaalf-en-een-half-jarig huwelijksfeest zou vieren. Ze hadden allemaal een paar gulden gelapt en zoo was het nog een aardig bedrag geworden. En tenslotte was hun keus gevallen op een Radio-apparaat-met luidspreker. Demonstratief werd er een keu rige kaart bij gecalligrafeerd, waarop stond: „Hartelijke gelukwenschen met Uw 12%- jarig feest, van de dagredactie van De Op rechte Koerier". Het toestel met het luidspreker-apparaat werd in stevig bruin pakpapier ingepakt, met een touw er omheen. En daaraan werd de kaart bevestigd. Zoo werd het cadeau zoolang boven in de kleerenkast gelegd, op de plank. Daar kwam de baas toch van middag niet meer in. Hij hing zijn jas im mers altijd in een apart kastje, in de gang? Puffers kwam dien avond om negen uur, nadenkender dan ooit, op het stille redactie bureau. De nachtportier, slaperig in zijn stoel aan het tafeltje in de gang wegge zakt, had hem oudergewoonte „goeien avond" gewenscht en net als al die schier ontelbare avonden was Puffers naar zijn bureau ge gaan, had even vluchtig de kranten en brie ven en telegrammen doorgezien, die ,de avondpost voor hem gebracht had. en die hij zoo dadelijk, in de stille uren van den avond en den nacht, zou verwerken tot nette telegrammetjes, artikeltjes en entrefi lets. Daarna had hij zijn jas uitgedaan en het pakje brood uit zijn jaszak gewurmd. Zijn jas hing hij op in de kleerenkast en zijn brood legde hij, als altijd, op de plank, bovenin. Ten minste, dat wilde hij doen. Maar tot zijn groote verbazing was dat plaatsje geheel bezet door een groot bruin pak. Wat was dat nu? Hoe kwam dat daar? Wat moest dat beteekenen? Nieuwsgierig haalde Puffers het zware pak van de plank af en zette het op zijn bureau neer, om te kijken, wat het was. Daar viel zijn oog op een groot wit couvert, dat met een ijzerdraadje, aan het touw om het pak, bevestigd was. De enveloppe was open. Puf fers haalde er een kaart uit te voorschijn. Een keurig geschreven kaart, waarop stond: „Hartelijke gelukwenschen met Uw 12%- jarig feest van de dagredactie van De Oprechte Koerier." „Allemachtig aardig van die jongens", mompelde Puffers in zich zelf, en de tranen schoten hem,warempel in zijn oogen. Alle machtig aardigmaar hoe wisten ze het? .Zeker van den administrateur. Ja, ja, van daag was het twaalf en een half jaar gele den, dat hij hier aan De Oprechte Koerier was gekomen, als nachtredacteur. Hij maakte het touw los, trok het papier wegzag met een waas voor zijn oogen naar het prachtige cadeau.... een compleet radio-toestel met luidspreker.... hoe hadden die Jongens het zóó kunnen raden, dat hij dat juist zoo graag had willen hebben Zijn hand beefde wat, toen hij een velletje,- kopy-papier nam en een harteiijken bedank brief aan de jongens van de dagredactie schreef. Dien nacht verliet Puffers de redactie met een groot bruin pak onder zijn arm. Op de plaats, waar het pak in de kast gelegen had, lag, in het couvert, waarin de kaart had gezeten, het briefje van Puffers. 1 De dagredactie van De Oprechte Koerier kwam den volgenden dag wat vroeger op het bureau dan gewoonlijk, met het oog op de aanbieding van het cadeau aan den „baas". Toen ze de kast openden, om het pak er uit te halen, gaven ze een schreeuw van verbazing. Het pak was verdwenen Ze voelden op de bewuste planken ja wel, daar kwam het couvert te voorschijn. Haastige vingers scheurden het gesloten couvert open, het briefje kwam te voorschijn, werd opengevouwen, en toen lazen ze, de een over den ander heen gebogen.... het briefje van Puffers. Toen ze het gelezen hadden, sprak geen van allen een woord. Hun gezichten stonden allemaal ernstig. De een voor den ander probeerde zich een houding te geven. Einde lijk zei de oudste van de dagredacteuren aarzelend: „Hm, ik wist niet, dat ie al zoo lang in den .nacht" zat.... ikke, hm, ik geloof, dat we eigenlijk gezegd altijd ver vloekt onhartelijk voor hem geweest zijn.. De anderen knikten, ,,'t Moet allemachtig vervelend voor zijn vrouw zijn geweest, altijd 's avonds alleen thuis al die 12% jaar lang....", zei een ander. „Hij moet 't houden!" riep een derde dag redacteur uit. „Hij heeft het waarachtig wel verdiend, die ouwe Puffersmaar, wat doen we nu met dén „baas"? „Ik zal even den bloemist opbellen, dat hij dadelijk een bloemstuk bezorgt, en dan lappen we daarvoor nog even, afgesproken?" stelde de oudste redacteur voor. Zoo werd er voor den tweeden keer „ge lapt". En de baas kreeg een bloemstuk van de „Nacht- en dagredactie" van „De Op rechte Koerier". ZONDAG 29 MAART HUIZEN, 298 M. 8.30 N.C.R.V. 10.00— 5.00 K.RO. 5.05 N.C.R.V. Na 7.45 K.R.O 8.309.30 Morgenwijding oJ.v. J. Makkelie 10.0011.50 Uitzending van de Hoogmis uit de Dominicanenkerk te Zwolle.11.50 12.00 Reet. O. J. J. Terwisscha van Schel- tinga „De goede week als offerwerk" De Lunchmuziek zal van 12 tot 1 uur duren. Van 1 tot half 2 zal het A-cappella koor „Bel Canto", onder leiding van Alphons Vranken, een speciaal lijdensprogramma ten gehoore brengen o.m. „De Kruisbergh" van C. T. Padbrué. Daarna zal van 2.304.15 uur de interlandwedstrijd NederlandBelgië worden uitgezonden en gerapporteerd door een oog getuige. Van 4.154.45 zal Fred. Thomas zijn voordracht houden over de „Stervende Bin nenzee". Tot 5 uur zullen daarna de zieken door Pater H. Rothoff worden toegesproken. 5.05 Kerkdienst uit de Gereformeerde kerk te Haarlem 7.458.10 Dr. J. Haest: „Ver gevensgezindheid" 8.10 Voetbaluitslagen 8.1510.40 Concert. K.R.O.-orkest o.i.v. J. Gerritsen. In de pauze Faasch-schets door „den Dré" 10.4011.00 Epiloog door het klein koor o.l.v. Jos. H. Pickers. HILVERSUM, 1875 M. 8.50 Voetbal nieuws 9.25 Concert. Het Dresdner Strijk kwartet en „De Stem des Volks" 10.00 Gramofoonplaten 10.15 Vervolg concert 11.0012.00 Slot concert 12.00 L. J. Jor- daan „De Klankfilm" 12.30—1.00 Gramo- foonpl. 1.001.30 Bilderdijk-herdenking 1.304.30 Aansl. Concertgebouw Amster dam 4.305.00 Vaz Dias 8.008.15 Vaz Dias 8.158.30 Concert. Versterkt Om roeporkest oJ.v. N. Treep. H. v. Wezel (cello solist) 9.3010.15 Radio-tonoeel o.l.v. Kommer Kleijn 10.1511.00 Concert. A.V.R.O.-orkest o.l.v. N. Treep 11.00 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Albert Hall. Jubileum. Orkest, solisten: Conchita Super- via en Keith Falkner 5.05 Kinderkerk 5.25 Concert. Sextet, G. Palmer (alt) 6.20 Bijbellezing 8.20 Kerkdienst 9.10 Be richten 9.20 Berichten 9.25 „The Cru cifixion". Koor, solisten en orgel 10.50 Epiloog. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 11.50 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.20 Liederen 1-50 Gra mofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. 4.20 Gra mofoonpl. 7.50 Poppenkast 8.20 Radlo- tooneel 9.05 Concert. Gramofoonpl. en solisten. LANGENBERG, 437 M. 6.20—7.20 Con cert 7.207.50 Gramofoonpl. 8.259.20 Morgenwijding 10.20—11.20 Concert, de clamatie en toespraak 12.201.50 Or kestconcert 3.504.50 Concert: Orkest en solisten 6.0010.20 „Tristan und Isolde" R. Wagner. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.50—1.10 Concert: Orkest en solisten 2.003.50 Concert: Orkest en solisten 5.406.10 Gramofoonpl. 7.208.35 Orkestconcert en solisten 8.359.05 Tooneeluitvoering 9.059.35 Concert voor viool en contrabas 9.3510.05 Concert op 2 vleugels 10.05 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert 6.20 Gramofoonpl. 6.35 Ziekenuurtje 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en solist 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek 6.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkestconcert 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Concert en soliste 9.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.20 Concert 7.20— 8.10 Berichten 8.10 Morgenwijding 10.20 Herdenkingsconcert 11.20 Concert 1.20 3.20 Gevarieerd programma 3.20 Orkest concert 5.207.20 Lezingen 7.20 Vroo- lijke avond 9.20 Berichten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. MAANDAG 30 MAART 1931. HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV-Uitzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Gra mofoonplaten. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30— 12.30 Gramofoonplaten. 12.301.45 Orgel concert Jan Zwart. 1.452.00 Gramofoon platen. 2.002.35 Uttz. voor scholen. 2.35 3.15 Knipcursus. 3.153.45 Gramofoonpla ten. 4.00—5.00 Ziekenuurtje. 5.005.45 Cur sus Handenarbeid voor de jeugd. 5.457.00 Concert. I. Mulder—Belser (altmezzo), H. v Zutphen (viool), J. H. E. Wittpen (fluit), C. Hengeveld (piano). 7.007.45 Gramofoon platen. 7.45—10.45 Opvoering van de Jo hannes Passion van J. S. Bach. Chr. Oratoriumvereeniging te Utrecht met mede werking van solisten. Begeleiding: Utr. Sted. Orkest. Leiding: A. v. d. Horst. In de pauze: Gramofoonplaten. 10.4510.55 Vaz Dias. 10.5511.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uit- zending. 8.00—9.50 Gramofoonpl. 10.00—10.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVRO- kwintet O.I.V. F. Lupgens. 12.152.00 AVRO- octet o.l.v. L. Schmidt. 2.002.30 Pauze. 2.30 3.15 Concert. Henr. Bosmans (piano). A. Knorre (viool). 3.154.00 Gramofoonpl. 4.00 4.30 Gramofoonpl. 4.30—5.15 Voordracht W. Hunsche. 5.155.30 Gramofoonpl. 5.30 7.00 Concert, Haarl. Orkestvereeniging o.l.v. M. Adam. 7.007.30 Boekenhalfuurtje. 7.45 8.00 Gramofoonpl. 8.00—9.00 Concert AVRO- orkest o. 1. v. N. Treep. 9.009.30 Concert Utr. Vrouwenkoor o. 1. van Karin Kwant Tomgren. 9.3010.00 Vervolg AVRO-con- cert. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.10 Concert Ko- „Cosy Corner" dancing voor beschaafd® jongelui (adv. in het Hbld.) 28 Maart Laten we elkaar ontmoete® in „Cosy Corner", had Hetty tegen mij ëe' zegd en ik had geen uiting durven geven aa® de vrees, die mij bekroop, wijl ik bovenstaan de advertentie had gelezen. „Voor beschaafd® jongelui!" Alles goed en wel; ik heb een vrij goeien dunk van mezelf, maar stel je 't figuur voor, als ze je toch niet beschaafd genoeg vinden! Ja, je weet toch niet hoe hóóg ze hun eischen stellen't zal je gebeuren» dat je geweigerd wordt! Ik had gezwegen en met een onvergeeflijk optimisme was ik er heen getramd. Maar hoe zou ik voor mijn lichtvaardigheid boete®' Een commissie, bestaande uit een chauffeur» een saxophonist en een beroepsdanser, z®" telde in de garderobe en onderwierp mij aa® een onderzoek naar mijn beschaving, dat misschien drie minuten duurde, maar mij 'd afschuwelijke eeuwigheid toescheen. Hoeveel tangofiguren bestaan er? vroeg de danseur. Twaalf, loog ik; de professional schud de meewarig het hoofd. Kent u tien titels van foxtrots? vroeg de saxophonist. Ja zeker, zei ik blijmoedig, maar toe® ik een minuut had nagedacht en verlege® vroeg: „Moeten het juist foxtrots zijn' proestte mijn examinandus het in mijn ge' zicht uit en wendde zich tot 'n blozend gy®J' nasiast, die onmiddellijk veertig titels afrof felde. Nu wij nog, zei de chauffeur, niet zon der een zweem van spot in zijn ooge®» „Welke wagen heeft kleppen in den kop?" Een oogenblik stond ik op het punt te ant woorden: „Het paard van een vigelante. maar ik voelde bijtijds, dat dit antwoord i® deze omgeving misplaatst moest wezen. Toen ik aarzelde, zei de chauffeur: „B°® bent u hier heen gekomen?" Met de t-tram, stotterde ik. Alle drie heeren schaterden het opniett* uit. Op hetzelfde oogenblik kwam de portier op mij toe, en terwijl hij met een zakmes zijn kiezen van de resten van de lunch ont deed, sprak hij: 't Spaat me meneer, dit is alleen voor beschaafde minse. 't Het in t advertensj® gestaon. Met een gevoel van een getrapten hon® bleef ik voor de deur wachten. Na een u®® kwam Hetty, wier geduld was uitgeput, na®* buiten. Waar blijf je!! zei ze met verschrik1 gezicht. Hebben die gentlemen jou ook ee® examen afgenomen? vroeg ik in één adem- Die paar vragen? Ja zeker. Maar W®* zou dat? Hetty was cum laude geslaagd. Ze is va® de lichting 1910. SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTR. 2* PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN vacs Lajos en orkest. 11.10—12.00 Gramo foonpl. DAVENTRY, 1054.4 M. 10.35 MorgenWU' ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door T. Cook. M. Male (alt). 1.35 Orkestconcert' 2.202.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestconcert' 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berich ten. 7.00 Pianospel door S. de NiedzielsK'- 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Lezing. 8-1° Vaudeville. 9.20 Berichten. 9.35 Berichte®' 9.40 Lezing. 9.55 Anna Pavlova-herdenking' Orkestconcert. 10.50 Pianospel door S®» Steurmann. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8»06 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten- I.25 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert e® causerie. Soliste. 6.50 Gramofoonplaten. Radio-tooneel. 9.05 Gramofoonplaten. 9-2° Radio-tooneel. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten- II.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkest- concert. 4.205.20 Vesperconcert en soliste®» 7.058.20 Liederen en dansen van de gehee- le weueld. 8.209.10 Orgelconcert en koor» 9.20 Berichten. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 Dans muziek. 2.504.50 Orkestconcert en voor dracht. 7.30—9.40 Koorconoert. 9.55—U»50 Dansmuziek. BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 7.0» Gramofoonplaten. 8.20 Zang en voordracht» 9.35 Dansmuziek. 338.2 M. 5.20 Gramofoon platen. 6.05 Orgelconcert. 6.35 Ziekenuurtj®» 7.05 Gramofoonplaten. 8.20. Gramofoonpla ten. 8.50 Concert. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Lezinge®» 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berich ten. 1.202.10 Gramofoonpl. 2.103.50 W zingen. 3.504.50 Concert. 4.507.15 Voor drachten. 7.20 Hoorspel „Volk an der Greö' ze". 8.20 Geestelijke muziek. 9.10 Mozart- concert. 9.35 Berichten. Daarna concert. laianiiiuaiX Tv(S(W0o6N\ 257. „Ja," dacht Wim, „daarbij wil ik zün, Dit grapje wil ik niet missen, Ik leer 't dien suffenden hengelaar af In verboden water te visschen." Hij kroop weldra heelemaal door 't gat. Na goed te hebben gekeken, En sloop toen langzaam naar den man, Al grinnekend om zijn streken. 258. Snel vloog het vliegtuig de wolken in, Als wilde het de zee ontvluchten, „Wees maar kalm," riep zijn redder Pim toe, „Je hebt nu niets meer te duchten." „Ik ben heusch niet bang, meneer," zei Pim., „Met u durf ik alles te wagen, Met een man als u, mijn redder in den nood, Wie zou het nog kunnen versagen?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10