CRUSTARDj öe Zons- en Maansverduisteringen in het verleden trk-j-Pj v pERDE BLAD DINSDAG 31 MAART 1931 BLADZIJDE 1 A:JPj AMANDELTJES/ PUDDING KUNST EN KENNIS bues.f>akjaA SPORT EN SPEL VOETBAL Door de Internationale Voetbalwereld Schoolvoetbal te IJrnuiden D. H. V. B. Haarlemsche Scheidsrechters- vereeniging ZEILEN Jaarvergadering Haarlemsche Zeilvereeniging DAMMEN Persoonlijk Kampioenschap HONKBAL fl. H. C. GYMNASTIEK R. K. Gymnastiekvereeni«ing „Sport Staalt Spieren" Mil - m a iwi ^aar aanleiding van de op komst zijnde maansverduistering (op 2 April a.s.) sent de Redactie op de belangstelling van lezers te magen rekenen, wanneer hier een en ander verteld wordt over de eclip- 11 in vroegere jaren. öeze natuurverschijnselen zijn nog in fat om de aandacht van ieder mensch te fisken zelfs de meest van de natuur ver- '^mde stedeling, die zijn blik zelden natr f'en richt, voelt op die momenten toch wel -ts van het imposant gebeuren, dat door ^chenkomst van die 3 groote hemel- ?"en zon, aarde en maan, voOr zijn oogen ^ats grijpt. Bij eenig nadenken voelt hij als een nietig schepsel geplaatst tegen- "et het kolossale in de natuur, onmachtig '-s te doen. Wanneer dan ieder van ons zoo '^gegrepen wordt door dat grootsclie schouw ^1, ofschoon wij in alle nuchterheid precies Mn aan te geven, vooreerst de oorzaak van verschijnsel en vervolgens de momenten begin en einde van het spel, dat zon, f'de en maan met elkaar spelen, hoeveel Heer moeten de vroegere generaties ont kend hiernaar gezien hebben, toen het Zoo onverwachts begon, terwijl de spelers bekend waren. Is het te verwonderen, men door een ontzettenden angst werd ^gegrepen en meende dat het einde nabij ',s? Maar laten wij de historie vanaf het bdste verleden hierover spreken. £n dan kunnen wij vooreerst melding pken van een zonsverduistering in het jaar '36 v. Chr., die den dood van 2 hofastro- f«ien van den Chineeschen keizer op haar lening heeft. Deze sterrenkundigen waren 'tgesteld om den keizer bijzondere hemel- 'tschijnselen (verduisteringen, kometen, "orderlicht, enz.) te melden. Want volgens opvattingen van dit volk waren deze ab- frmale verschijnselen teekenen, die aan- ;'dden, dat de keizer of zijn ministers iets Vettigs gedaan hadden. Alles kon door 'dig boete te doen weer goed gemaakt wor- 'n. be twee astronomen in kwestie hadden nu 5 Zonsverduistering niet gezien en voor den 'chter ter verantwoording geroepen, wer- t zij ter dood veroordeeld. We zien hier duidelijk het geloof aan het fstaan van een band tusschen hemelver- '•ijnselen en aardsche gebeurtenissen. Dit doof constateeren we nu bij alle volken 1 in alle tijden. ^ïiet alleen de eclipsen hadden hun betee- *tis. Iedere kleine bijzonderheid aan den 'trenhemel duidde iets aan, wat op aarde ;'°euren moest. De stand der zon, maan en 'Heten ten opzichte van den horizon, hun ^ats in de sterrenbeelden, het verschijnen f verdwijnen van de maansikkel enz., 'ten factoren, die volgens bepaalde regels 'tiengesteld, de toekomst, hetzij van bepaal- landstreken, hetzij van particuliere per- Mn moesten aangeven. Öeze „wetenschap" noemde men astrologie. h daar zij zoo'n groote rol speelt bij de beluisteringen, willen wij hierbij even langer ''staan. bat deze astrologie zich ten allen tijde in It belangstelling mocht verheugen, is begrij- ^'ijk. Men wil graag den sluier der toekomst geheven zien. Men vermoedde nu, dat hemellichamen, die in tegenstelling met 'es wat op aarde is, zoo onveranderlijk zijn, Moed op ons uitoefenden. Kennen wij fchts die invloeden, dan zijn wij wellicht staat een of andere gebeurtenis op aarde Voorspellen. be bakermat van de astrologie zoekt men Babylonië. Zij bestudeerden al vroegtijdig bovengenoemde standen der hemel ramen. Volgens hun astrologische regels r b.v. de werking van een planeet sterk of Mk, goed of schadelijk zijn, afhankelijk M haar stand ten opzichte van de zon en sterrenbeeld, waarin zij stond. Bijna ffere planeet was de vertegenwoordigster M een of andere n staat. Uit den stand van de beffende planeet kon men dan de toekomst H dien staat afleiden 1 MVoor de toekomst van personen gaven de 'Mtetenstanden op het moment der ge hete van dien persoon de gegevens. Hieruit 'dde de astroloog het z.g. horoscoop van den ^reffenden persoon af. Van heel groote beteekenis waren de fluisteringen met hun bijkomstige ver- fhijnselen, welke planeten b.v. „getuigen" 'ten bij de eclips. Zij duidden natuurlijk I1 ongunstige voorvallen, die op komst Men, tenzij men deze tijdig kon afwenden, moest, zooals gezegd, bij de Chineezen, keizer boete doen, bij andere volken 'rden offers aan de goden gebracht, ge iden verricht of vaak ook luid geschreeuw Mgeh /en om dien toovenaar, die oorzaak M het ingrijpend natuurgebeuren was, te Srclrijven. Om nog even op de Chineezen terug te Mien, eeuwen en eeuwen na bovengenoemd farval bij de eclips van 2136 v. Chr., moes- M da keizers zich bij het verschijnen van 1 eclips enkelen tijd terugtrekken, vasten P overwegen, welke verkeerde handelingen 'l gedaan hadden. De priesters moesten 'Mrs brengen om alles nog ten goede te Men. Begrijpelijk is het, dat de keizer Mlioiteerd v, erd, wanneer een voorspelling ft astrclcgan niet titlwrm of wanneer 5 verduistering minder groot was dan ver acht werd. Ook de Babyloniërs hadden dergelijke ^afregelen. Iedere onregelmatigheid aan fti hemel was een ongunstig teelten van de fden voor het land, waarvoor de koning pH moest boeten. Het meeste succesop af- pring van de schadelijke gevolgen had men. M de koning met het vasten begon vóó: M het hemelverschijnsel begon de astro- Dttiea of liever" astrologen gaven den koning M de noodige aanwijzingen. Men lean zich tMndig indenken, dat de koning in dergc- Me gevallen (doorgaans een te verwachten flips) reikhalzend naar een bericht uitzag, jjM de maansikkel aan den hemel verschenen L*s» zoodat de kans op een zoneclips voorbij M. Üit de oude geschiedenis zijn nog 2 ver basteringen bekend, die een rol speelden 'l de beslissing van een strijd, i In 59j v. Chr. brak een oorlog tusschen jïdië en Medië uit. Den 28en Mei 585 Mnden de legers tegenover elkaar aan de Mer Kalys, toen, volgens een bericht van f'todotus plotseling de dag in nacht ver- fUêrd werd. Hierop staakten beide legers. IJfor vrees aangegrepen, de vijandelijkheden, Mop vrede volgde en de rivier de grens 'Hg vormen tusschen beide staten. Een soortgelijk voorval had door een maans verduistering plaats in 413 v. Chr. De Athenen, onder leiding van Niceas, waren in strijd met Syracuse de eersten schenen de overwinning te zullen behalen, t jen de krijgskansen keerden door de hulp, die de laatsten van de Spartanen ontvingen. Niceas besloot tot den terugtocht, toen in den nacht, dat men wilde vertrekken (27 Augustus) een maansverduistering plaats greep. De bijgeloov'ge Niceas beschouwde dit feit als een slec'i voorteeken de troepen mochten nu in een maand niet vertrekken. Hierdoor gingen zij volledig ten onder. Ten tijde van het Christendom ging de astrologie niet ten onder. De Kerk treedt hiertegen krachtig op. Zij verbiedt het ge bruik maken van de astrologie, dus b.v. het horoscoop van iemand trekken. De grens, wat in de sterrenwichelarij bijgeloof is en wat niet, is niet altijd even gemakkelijk te trekken. Algeheelen invloed der hemellichamen op aarde ontkennen, is onmogelijk. Vooreerst oefenen ongetwijfeld zon en maan werkingen op aarde uitde zon is de bron van alle licht en warmte op aarde, de maan uit haar invloed o.a. in het eb- en vloedverschijnsel. Het is verder best mogelijk, dat er nog onbekende invloeden (der planeten b.v.) be staan. Verschillende bekende geleerden, als een H. Thomas of H. Augustinus hebben zich hierover uitgesproken, maar het is hier niet de plaats om daarop in te gaan. Het is vooral de astfonoom Keppler geweest, die zijn krachten op dit gebied besteedde om die bijgeloovige astrologie van de astronomie, waaraan zij helaas door haar astronomische gegevens zoo nauw verbonden was, te schei den. Hij begon met alle voorspellingen, die volgens de astrologische regels uit de sterren zijn af te leiden, te noteeren, om dan later het al of niet uitkomen er bij te voegen een methode, die wetenschappelijk vereischt wordt, willen wij voldoende gegevens be zitten cm over een al of niet bestaand ver band tusschen hemel- en aardg/beurtenissen uitspraak te kunnen doeneen methode, die, hoe ook voor de hand liggend, toch vaak vergeten wordt, getuige het groote succes, dat dergelijke „profeten" ook heden ten dage nog oogsten, dank zij enkele juiste voorspellingen. Zooals wij zullen zien, hebben de Baby loniërs door eenzelfden weg in te slaan, de regelmatigheden in het optreden der eclipsen ontdekt, waardoor hun toekomstvoorspel lingen juist werden. Men begrijpt, dat Kepler door zijn wijze van onderzoek tot de conclusie komt, dat de aardsche gebeurtenissen in het tijdvak 15501630 ook zonder de eclipsen plaats gehad zouden hebben 1 Maar genoeg hier over uit het feit, dat een vooraanstaand sterrenkundige (en met hem vele anderen) zich met dergelijke problemen moest inlaten (hij was zelf van het dwaze in de astrologie overtuigd) blijkt voldoende, dat de sterren wichelarij nog opgang maakte en dat deze heden ten dage nog lang niet uitgestorven is, is voldoende bekend. Laten wij tot slot van de astrologische zijde der eclipsen nog wijzen op de waarschuwing, die men in de 18e eeuw nog van hoogerhand meende te moeten verspreiden, wanneer een verduistering in aantocht was. Men vreesde n.l., dat een eclips de atmosfeer verontreinigde en dat men daarom de schadelijke gevolgen moest zien te voorkomen. Men ried dus aan het vee één dag vóór tot enkele dagen na de ver duistering binnen te houden, de vensters goed te sluiten, de waterbronnen af te dekken enz., opdat men bevrijd zou blijven van vele bekende en onbekende ziekten l Al zien wij minachtend neer op de astrolo gie, niet te ontkennen valt, dat zij de oorzaak was, dat de astronomie zoo vroeg beoefend werd. Keppler zegt„De „Astrologia" is wel een dwaas dochtertje, maar ja, waar zou haar moeder, de heel verstandige „Astronomia" blijven, als zij haar dwaze dochter niet gehad had? Berichten uit de 7e eeuw v. Chr. doen ons reeds vermoeden, dat de Babyloniërs de eclipsen konden berekenen. We moeten niet denken, dat zij op de seconde nauwkeurig het begin konden aangeven. In de verste verte nog niet. Het geberde vaak, dat de voorspelling niet uitkwam. Men zag echter de noodzake lijkheid in, wil men iets van de maansbe weging te weten komen, dat men vooral waarnemingen moest doen omtrent den stand van de maan ten tijde van een eclips ten opzichte van sterren en de resultaten dier waarnemingen met den datum goed moest noteeren. Wat dien datum betreft, hun tijdrekening was aldus Het begin van een maand viel samen met het eerste zien van de maan sikkel na een nieuwe maan. Het jaar bestond dan uit 12 dergelijke maanden in verge lijking met ons jaar was het een dag of 10 11 korter. Het is duidelijk, dat enkele met de jaar getijden samenhangende perioden (regentijd, PUDDINCrABR-A. J POL/LK CRONIHCEN oogsttijd enz.) zich hoe langer hoe meer in het jaar verschoven. Men schakelde dan af en toe een 13e maand in. Bij de steeds voort gaande bestudeering van den sterrenhemel bleek in de 4e eeuw v. Chr. reeds, dat een inlassching van 7 dergelijke maanden in 19 jaar geen verschuiving van bovengenoemde perioden tengevolge had. En terecht, de verschuiving bedroeg in 200 jaar eerst een dag, hetgeen voor dien tijd een ongekende nauwkeurigheid is, waaruit duidelijk de hooge ontwikkeling der Babylonische ster renkunde blijkt. Het is nu te begrijpen, dat bij het noteeren van den datum eener eclips direct opviel, dat deze steeds op 2 dezelfde data van de maand plaats had n.l. een zons verduistering op den dag der nieuwe maan en een maansverduistering op den dag der volle maan. Uit waarnemingen gedurende tientallen jaren bleek later, dat na een zekere periode de eclipsdagen ook weer in dezelfde maanden gingen vallen. Wanneer dus gedurende zoo'n periode de eclipsdata bekend zijn, dan repeteeren deze zich weer in de volgende periode. Het bleek, dat dit tijdvak 223 maanden lang was, of 6585 1/3 dag of in onze tijd rekening 18 jaar 10 of 11 dagen (naar gelang er 5 of 4 schrikkeljaren in de 18 jaar voor komen) en 8 uur. Laten wij even de histo rische volgorde onderbreken om deze Saros periode nader toe te lichten. Heeft op een bepaald moment een zons- of maansverduistering plaats, dan zal na 6585 dagen en 8 uur (of nauwkeuriger 7 uur 42 m.) weer een eclips onder nagenoeg de zelfde omstandigheden zich voordoen, d.w.z. de plaatsen waar de verduistering op zon of maan begint en eindigt, alsmede de grootte der verduistering zijn nagenoeg dezelfde. De verduistering heeft echter, gezien de 8 uur, die nog bij 6585 dagen komen, niet op denzelfden tijd plaats. Doorgaans is dus het verschijnsel niet op dezelfde plaats zichtbaar (b.v. kan de maan dan onder zijn) Daarvoor zijn 3 Sarosperioden noodig of 54 jaar en 32 of 33 dagen. Wanneer de eclipsdata in één zoo'n periode bekend zijn, kunnen de volgende voorspeld worden. De Saros bevat 29 maans- en 41 zonsverduisteringenvan deze 70 zijn er 28 totaal. We schreven van „nagenoeg" dezelfde omstandigheden. Het kan gebeuren, dat een nieuwe eclips zich in de rij gaat voegen deze is dan in den aanvang zeer onbeduidend na verschillende sarosperioden wordt zij grooter en grooter, wordt dan totaal en neemt dan weer af. Een maansverduistering blijft 48 of 49 keer in de Saros voorkomen, d.i. een kleine 900 jaar. Zij komt eerst 13 of 14 keer als gedeeltelijke verduistering voor, dan 22 of 23 keer als totaal en komt dan nog 13 keer gedeeltelijk verduisterd terug en verdwijnt ten slotte uit de rij. Een zoneclips blijft 1260 jaar in de saros voorkomen25 keer is zij gedeeltelijk 45 keer centraal (18 totaal, 27 ringvormig) verduisterd. (De opgegeven getallen laten afwijkingen toe. Zij gelden meer als een gemiddelde). Bij de zoneclips, die in 1219 voor het eerst verscheen en dus eerst aan het einde der 25e eeuw uit de saros verdwijnt, duurde in 1904 de phase der totaliteit 8,2 minuten deze duur kan door geen andere eclips over troffen worden. De zonsverduistering, die in deze eeuw verder den langsten duur van totaliteit zal opleveren (7 minuten) is die van 29 Mei 1919, die dus in 1937, 1955, 1973 en 1991 terug keert. Maar keeren wij weer naar de oudheid terug. De Sarosperiode is dus al lang voor onze jaartelling bekend. Thalis van Milete voor spelde bij de Grieken in 585 v. Chr. voor het eerst een zonsverduistering, die zich ook werkelijk voordeed. Dit gold als een eerste klas prestatie. Men vermoedt, dat zijn voor spelling gebaseerd was op de Saros, die hij uit de waarnemingen der Babyloniërs kon vaststellen. We zagen boven, dat deze eclips ook histo rische beteekenis heeft. Eigenaardig is, dat geen een bericht iets vertelt over een ringvormige zonsverduiste ring. Zooals bekend, ontstaat deze, als de maan te ver van de aarde verwijderd is en hierdoor niet in staat is de zon volledig te bedekken. Dit gebeurt dus, als de hoek, waaronder wij de maan zien, kleiner is dan die, waaronder de zon gezien wordt. Deze hoekmetingen zijn ook in de oudheid uitgevoerd. De Griek Hipparchus uit de 2e eeuw v. Chr. gebruikte hiervoor een z.g. dioptra, bestaande uit een lat, waarlangs een cirkelvormige plaat kon schuiven. Aan een uiteinde was een dito plaat, die een opening in het midden had vastgemaakt. Als de zon onderging (overdag was het zonlicht te fel) werd de lat dus horizontaal gesteld. Men keek door de opening naar de zon en stelde de beweeglijke plaat zoover tot de zon volledig bedekt werd. Hiermee heeft hij en later Ptolemaeus, de veranderlijk heid dier hoeken geconstateerd en daaruit besloten, dat de aarde niet in het middelpunt van de zon- en maanbaan kon staan. Nauwkeurige metingen zijn deze niet, wat ook blijkt uit de foutieve conclusie van Ptolemaeus, dat de gezichtshoek van de maan minstens gelijk is aan dien van de zon. De eerste ringvormige eclips, die als zoo danig bekend werd. dateert eerst uit de 16e eeuw, n.l. op 9 April 1567. Men meende zelfs toen nog dit ongewone verschijnsel door tusschen komst van de atmosfeer om de maan te moeten verklaren 1 De bovengenoemde Hipparchus, een voor zijn tijd groot geleerde, heeft vele berekenin gen uitgevoerd. Bekend is o.a. van hem de methode om den afstand van de maan tot de aarde uit 2 bekende waarnemingen van een zonsverduistering in 310 v. Chr. te bepalen. Op één plaats was zij totaal verduisterd es op een andere plaats voor 4/5 daar het verschil in breedte tusschen die plaatsen bekend was, kon hieruit de afstand in kwestie berekend worden. Hij komt vrij dicht tot de juiste waarde, die 30 aardmiddellijnen be draagt. In de geleerdenwereld was men over tuigd, dat de aarde een bol was Hipparchus heeft zelfs den omtrek van den aardbol berekend I) Het zou te langdradig worden, wanneer we de geschiedenis op den voet zouden volgen Er »s nu regelmaat in de eclipsen ontdekt en de oorzaak van deze verduisteringen is volkomen helder. Dat de voorspellingen nog niet dien graad van nauwkeurigheid bereikten, vindt hierin vooral zijn verklaring, dat de gegevens van het probleem, n.l. die over de beweging van de zon en maan en hun afstanden tot de aarde, niet exact bekend waren. De hiervoor benoodigde instrumenten zouden eerst na de uitvinding der kijkers dus na het begin der 17e eeuw opgesteld worden. Zoo kunnen wij b.v. uit een bericht t Zaterdagmiddag arriveerde op Schiphol de .heer Van Tijen met zijn Pandcrvliegtu.'g „Adelaar", waarmede hij van Amsterdam naar Batavia vloog. De meisjes van de firma Van Houten waren op Schiphol aanwezig om den heer Van Tijen te verwelkomen en juichten hem geestdriftig tóe van een Pater Benedictijn uit het jaar 1491 veilig afleiden, dat het daarin vermelde begin en einde eener zoneclips in minuten nauw keurig, ongetwijfeld door een berekening zijn gevonden, zonder door waarnemingen geverifieerd te zijn. Immers kijkers bestonden er nog niet, zoodat het al lastig is op de minuut af te zeggen wanneer 't verschijnsel begint of eindigt. Bovendien behoorden klokken, die ook minuten aanwijzen, nog tot de hooge uit zonderingen. Ten slotte heeft men uit de tegenwoordig bekend zijnde gegevens kun nen afleiden dat de bedoelde tijden meer dan een uur van de werkelijke afweken. Oppolzer heeft n.l. een grootsch werk gepubliceerd, waarin niet meer of minder alle gegevens der verduisteringen van 1207 v. Chr. tot 2162 n. Chr. vermeld staan 1 (8000 zons- en 5200 maansverduisteringen Hieruit kan men dus ook de tijden afleiden, die op de eclips van 1491 betrekking hadden. Drie eeuwen later is de afwijking tusschen berekening en waarneming nog grooter dan een half uur, maar niet veel jaren later wordt door nieuwe metingen omtrent de maanbeweging de afwijking tot enkele minu ten gereduceerd, terwijl deze nu tot enkele seconden ingekrompen is. Dr. K. Op dc Prager Belvédère De klassieke „Sparta"-grond bij de Bel védère te Praag, de plaats, waar reeds zoo- Vele beroemdheden hun capaciteiten hebben getoond en waar duizenden en nog eens duizenden door de jaren heen van prachtige sport genoten op dit veld werd de tweede match gespeeld van het vijf-landentoumool, 114. de titanenkamp tusschen Tsjecho-SIo- wakije en Hongarije. De eerste strijd ging tusschen Italië en Oostenrijk, welke de zonen van Mussolini onverwachts, echter verdiend wonnen. En dezen strijd zouden de Tsjechen win nen, 't stond vast en daar was geen speld tusschen te krijgen. Doch de gasten plakten alle voorspellingen aan hun Hongaarsche laars en gaven een partij voetbal ten beste, niet altijd even aantrekkelijk en hoog staand, echter wel resoluut en doelmatig. De arme Tsjechen hielden dan ook hun hart vast, toen Planicka binnen een half uur al twee keer moest zwichten voor twee juist gerichte schoten van Auer. Doch met de rust was het evenwicht hersteld, zoo ook de Praagsche gemoederen, ofschoon men toen drommels goed inzag, dat met de Hon garen niet te spotten viel. En terecht, want reeds kort in de tweede helft verrichtte Auer de „hattrick", waardoor de lucht vol donkere wolken kwam. Svoboda, een ronde, stevige speler, die niet ten onrechte den bijnaam verwierf van de „tank", moest eerst zijn naam eer aandoen en ruimte ma ken in de Hongaarsche verdediging, alvo rens de gelijkmaker tot veler vreugde en geruststelling ter wereld kwam. De Tsjechen waren per slot van rekening met dit gelijke spel wat blij, misschien even blij als de Hongaren, die zich op een on gunstiger uitslag hadden geprepareerd. Na tuurlijk is er nog geen kansberekening te maken voor de prachtige Cup, die de vorige Tsjecho-Slowaaksche minister-president, dr. Svehla, voor het vijf-landentoumooi heeft geschonken; daarvoor ia deze interessante competitie dan ook nog te jong. Uit den Italiaanschen heksenketel Op dit oogenblik, nu onze vingers over het toetsenbord vliegen, op dit oogenblik weten wij nog niets van Signor Carraro. Dat wil zeggen, hoe hij de match tusschen Belgen en Hollanders zal beslechten. Wel wetep wij, dat hij een goeden naam heeft, al menig keer een fluit-solo heeft gegeven en op het gebied van internationaal voetbal op 'n uitnemenden conduite-staat kan prat gaan. Nu is de Italiaansche competitie al even spannend als bij ons en weegt elk punt al even zwaar als bij ons. Daarom was den heer Carraro de belangrijke wedstrijd Roma versus Juventus opgedragen. Het werd een hartstochtelijke kamp, waarbij reeds voor de thee twee spelers het verder spelen werd ontzegd en bovendien de thuisclub tegen alle verwachting in met 20 leidde. Doch na de rust werd 't een ware heksenketel. De wildste scènes speelden zich af, het warme bloed van het Italiaansche publiek bruischte en kookte als een zee bij vliegenden storm. Zelfs de internationale back, Caligaris, lid van Juventus, werd uit het veld verwezen, toen hij een tegenstander op zijn uitgestrekt been opving. Dat bij dergelijke tqoneelen zelfs een man met een reputatie als Carraro het hoofd verloor en eenige vreemde beslis singen nam, is voor een koel verstand niet onbegrijpelijk. Wij veronderstellen zoo, dat deze Italiaansche referee het in het Am- sterdamsche Stadion vrij wat gemakkelijker zal gehad hebben, dan verleden week in Rome. Lastige gevallen Bij de match tusschen Bamsiey—Burnley ging het lichtelijk stevig toe. De keeper van Burnley wilde redden en kwam door een toevalligen samenloop van omstandigheden gelijktijdig met een Bamsley-aanvaller met zooveel kracht tegen den doelpaal aan, dat deze geramd werd, brak, de bovenlat viel, het net meesleepte, dat de beide spe lers ving,'die strijd zaten te voeren of de bal al dan nit de doellijn was gepasseerd. Een goal mag worden toegekend, als de scheidsrechter geconstateerd heeftLas tige gevallen De commissie van voorbereiding te IJrnui den heeft besloten de schoolvoetbalwedstrij- den op Vrijdag a.s. des namiddags 2 uur te deen aanvangen. Hoewel ook het V. S. V.-bestuur zijn terrein welwillend ter beschikking had gesteld, wor den de wedstrijden alleen op het Stormvo gels-terrein gespeeld. De commissie was n.l. van oordeel, dat de groote tereinen onzer eerste klassers niet geschikt zijn voor voet balspel beoefend door jeugdige personen als in de C-afdeeling huizen. Zulks niet alleen omdat het spel op dergelijke terreinen niet tot zijn recht komt, maar ook, omdat het te veel van de krachten der jeugdige voetballers vergt. De commissie heeft daarom het Stormvo- gelsbeetuur toestemming gevraagd en die toe stemming is verkregen het groote terrein in twee kleine speelvelden te mogen ver deden. Deze twee terreinen hebben ieder 'n grootte van pl.m. 65 bij 50 M. Het kleine ter rein van Stormvogels zal in zijn geheel be speeld worden. Voorts was de commissie van oordeel, dat de gewene gcaipalen voor de jongens veel ts groot waren. Stel u eens een doel voor van 7.32 M. bij 2.44 M. en daarin een doel-„man" van 1.40 M. bijv.!! Daarom heeft zij bepaald, dat de doelen 6 M. bij 2 M. zullen zijn. Drie stellen goal- palen waren hierdoor noodig. Twee IJmuider aannemers boden zich dadelijk aan een stel gratis te leveren en de commissie vertrouwt, dat ook het derde stel wel zal volgen. Het aantal scheidsrechters, dat zich aange meld heeft, is zeer voldoende. De heer A. O. Lindhout zal dit onderdeel van 't werk rege len. Wanneer een wedstrijd onbeslist eindigt, wordt hij niet verlengd. Er worden dan drie penalty's genomen. Wie de meeste goals hieruit maakt, is winnaar. Valt dan nog geen beslissing, dan worden opnieuw drie straf schoppen genomen, enz. De toegang tot de wedstrijden is vrij. De commissie hoopt en vertrouwt, dat eenieder en vooral de jeugdige bezoekers de door Stormvogels verleende gastvrijheid op de juiste waarde zullen weten te schatten. Causerie van den Belgischen scheidsrechter Joh. Langenus Zaterdagavond hield de bekende Belgische scheidsrechter en sportjournalist Joh. Lan genus, daartoe door het bestuur van boven genoemde veresniging uitgenood igd, voor leden en genoodigden een causerie over het verspeelde Olympische voetbaltournooi te Montevideo. Op prettige, amikale en dikwijls amusante wijze bracht de heer Langenus ter sprake hoe het verblijf van het Belgische elftal ge durende de reis aan boord was geweest. Over de ontvangst te Montevideo, het koude klimaat, waaraan de Belgen In den beginne niet konden wennen. Over zijn wederwaardigheden in Zuid- Amerika. Hoe de leiding en het spel van de verschillende landen waren geweest. Hoe het Argentijnsche elftal zich na de eerste ronde aanvankelijk had teruggetrok ken, en na het besluit om wederom deel te nemen voor de volgende wedstrijden in een gesloten autocar door een sterke politie macht was geëscorteerd. Bovendien bleek, dat het publiek zich tijdens alle wedstrijden bijna voortdurend op voorbeeldige en sportieve wijze had gedra gen. Te vrosg kwam het einde van deze boelen de causerie die onder luid applaus werd be ëindigd. Nadat den heer Langenus nog door het bestuur voor zijn bereidwilligheid een fraaie ets was aangeboden, togen de aanwezigen voldaan huiswaarts. De in de „Nijverheid" gehouden jaarver gadering, voorafgegaan door een bijeen komst van 't Havenfonds waarvan 't fi nancieel verslag over 1930 goedgekeurd werd was zeer druk bezocht en had een geani meerd verloop. In z'n openingswoord kon de voorzitter getuigen van de goede samenwer king, die er in de veresniging bestaat en waardoor 't bestuur met volledige medewer king der autoriteiten veel moeilijkheden had overwonnen in verband met den havenbouw. De H. Z. V. bezit nu een perceel Rijkswater in de Mooie Hel Met goeden moed kan de vereeniging. die een tiental nieuwe jacht jes rijker wordt, het komende seizoen ingaan. Na voorlezing notulen der vorige vergade ring, werd het keurige jaarverslag, uitge bracht door den secretaris, onder luid ap plaus goedgekeurd. Ook het financieel ver slag werd behoudens enkele vragen, onver anderd goedgekeurd. Bezitters van motorboo ten en eigenaars van jachten buiten Haar lem, kunnen nu lid worden (buitenleden) De aftredende bestuursleden werden her kozen. 't Volgende zomerprogramma werd vastge steld: 26 April of .3 Mei opening seizoen; 14 Mei naar de Varsity; 23, 25 Mei Pinkster- tocht naar De Kaag; 30, 31 Mei le Onder linge Wedstrijden; 13-14 Juni 2e idem; 4-5 Juli Invitatie-wedstrijd afd. Zaan; 11-12 id. te Haarlem; 19 Juii Zomerfeest; 6 Septem ber tocht naar 't Noordzeekanaal; 24 Sep tember sluiting. In Augustus de gebruikelijke vacantie- tochten. De startcommissie zal bestaan uit de heeren Teunenbroek, Schmitz Sr., Loo- man en Walter. Omtrent de verloting kon meegedeeld wor den, dat ruim twee derde van 't aantal loten geplaatst waren. Bijzondere omstandigheden uitgesloten, zal de trekking plaats hebben omstreeks Pink ster 1931. Na enkele besprekingen over t zeilen met leden van bevriende vereenigin- gen, werd de vergadering tegen' elf uur ge sloten. District en O. v. d. Ned. R. K. Dambond. Uitslagen van 27 Maart: P. Mul wint van N. Somers; G. Zeeuwe verliest van P. Hol- lenberg; J. Warmerdam remise met J. Fie- toor. Fersoonlijk kamp. Ile klasse: C. van Dam verliest van M. Veenendaal. C. van Dam ver liest van J. Lucas. J. Lucas remise met J. Floris. M. Homburg verliest van C. v. Dam. C. v. Dam remise met J. Floris. M. Veenen daal verliest van J. Floris. Ille klasse: In deze klasse kwam slechts 1 partij tot een uitslag, nl. B. v. d. Weijden P. J. de Haas, 20. Wegens de Goede Vrijdag wordt a.s. Vrij dag niet gespeeld. De volgende ronde zal plaats vinden op 10 April a.s., In het R. K. Vereenlgingsgebouw, Heerenweg te Heem stede. Vanaf Maandag 6' April (2e Paaschdag) heeft de H(aarlemsche) H(onkbal) C(Iub) weer de beschikking over het gemeenteter rein aan de Kleverlaan. Geoefend wordt des Zondags van 2 uur tot 4 uur 30. De vereeniging stelt zich beschikbaar, om als tegenpartij voor de verschillende schooi - negentallen te dienen. Reeds thans heeft zij vele aanvragen tot. het spelen van vriendschappelijke wedstrij den ontvangen. De onderlinge wedstrijden der afdeelingen heeren en jongens zijn deze week gehouden. Zij zijn wederom tot voile tevredenheid van allen verloopen, het ging er gezellig naar toe en er werd flink gewerkt. De uitslag dezer wedstrijden is als volgt: Afdeeling heeren, eerste gelid. Chr. van Eerde behaalde den eersten prijs met 45 punten, waardoor deze voor den tweeden keer in 't bezit kwam van den Wisselbeker. Dam. Hienkens behaalde den tweeden prijs met 44 punten, bestaande uit een vergulde medaille. Verder werden er in dit gelid nog de volgende cijfers behaald: Luc. Eyking 42',<, A. Hienkens 40, Cor v. d. Wijst 34'.. en Tli. Eyking 27 punten. Afdeeling. heeren, tweede gelid. C. Jonge- jans behaalde den eersten prijs met 411 punt, waardoor deze in 't bezit kwam van een verguld-zilveren medaille. S. Hoogland behaalde den tweeden prijs met 40 y. punt, bestaande uit een verguld-bronzen medaille. Verder werden in dit gelid nog de volgende cijfers behaald: J. v. Lieshout 40jj, J. v. Buggenum 40, B. Admiraal, C. Eyking en R. de Kruyf 35 punten. Afdeeling jongens, eerste gelid. J. Schram behaalde den eersten prijs met 27 pum. J. P. Niesten behaalde den tweeden prüs met 25 punt. Vervolgens werden in dit gelid nog de volgende cijfers behaa'.d: W. Uilenburg 25 >4, J. Beentjes en J. v. Til 24',;, J. v. d. Does 22 en Th. v. Egmond 21'. punt. Tweede gelid. F. Berkhout behaalde den eersten prijs met 30 punten, H. Zonneveld behaalde den tweeden prijs met 27 punt, R. Hoogland behaalde den derden prijs met 26 punt. Daarna werden in dit gelid nog de volgende cijfers behaald: W. Korsman 24. W. Velthuis 23»^, H. v. Doom 20)4 en A. Schuyt 20 punten. Derde gelid. S. Geldermans behaalde den eersten prijs met 27 punten. G. Kochx be haalde den tweeden prijs met 25 punt, C. de Goede behaalde den derden prijs met 24 punt. Hierna werden in dit gelid nog de volgende cijfers behaald: H. Kochx 24, J. Korsman 23%, B. de Swart 21, J. Boon 19 en E. v. Baarsen 18 punten. Vierde gelid. H. Niesten verwierf den eer sten prijs met 32 punten, J. Slotemaker, A. v. Til en A. Zonneveld behaalden alle 3 den tweeden prijs met 31 punten. Verder werden er in dit gelid nog de volgende cijfers be haald: E. Winkel 29, J. v. d. Kolk 27, L. Corridon 27, Th. v. d. Horst 26, J. Schuyt 23, J Keesen, J. Mulder en C. Burger 22 en Jo Mulder 19 punten. Allen het beste beentje voorgezet en de genen, die thans niet aan een prijs zijn toe gekomen, doen hun uiterste best den vol genden keer wel met een prijsje te kunnen huiswaarts keeren en degenen, die een prijs hebben verworven van harte proficiat en doe je best dat deze bij een volgende gele genheid rJet voor den neus wordt wegge haald. Oefentijden: Aangezien (volgens de gewone regeling) de eerste oefenavond der heeren- en jon- gensafdeellng zou moeten worden gehouden op Witten Donderdag, doch om kerkelijke redenen dit niet gewenscht is, zal de eerst volgende oefening worden gehouden op a.s. Woensdag 1 April op de vastgesteld tijden, dus voor de Jongens van 78.30 en voor de heeren van 8.3010.30 uur. Dr. E. H. Rcnkum is benoemd tot inspecteur der Gymnasia. Dr. Renkum was rsctnr van het Christelijk Gymnasium te Den Haag-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13