EEN SENSATIONE ELE UITVINDING Stadsnieuws A PIJLTJES TWEEDE BLAD DINSDAG 31 MAART 1931 BLADZIJDE 1 p BORSTPASTiLLüS 30cten SOct perdoos alleen bij De ringbaan om Amsterdam Ir. G. Hofstede „Oost en West" Handel In blanke slavinnen Gevaarlijke zwakteperiock na griep Hoedt U voor weder-instorting „Eerbied in Gods Hui: Apothekers en Drogisten. ONZE OOST Ned. Natuurhistorische Vereenüging Voor den Politierechter Vereeniging tot Bevordering van Vakonderwijs in West-Friesland Aanbesteding bovenbouw van bruggen Maandagmiddag te 2 uur werd vanwege den hoofdingenieur bij den aanleg van spoorwegverbindingen met de Havens-West te Amsterdam in diens kantoor aan de Zo- merluststraat te Haarlem aanbesteed: het maken, leveren en stellen van de ijzeren bovenbouwen voor twee vaste bruggen, te za nten vormende den bovenbouw der overbrug ging van den Sloterstraatweg in het baan vak Sloterdi.ikNieuwe Meer van de ring baan om Amsterdam met bijkomende werken; ramir.g 54.000. Er waren 20 biljetten ingekomen. Het laagst werd ingeschreven door de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen voor 35.978. De gunning zal later worden beleend ge maakt. Lid der Generale Commissie Zuiderzee- steunwet Bij Kon. besluit is aan den heer H. J. de Groot, oud- inspecteur-generaal van het nij verheidsonderwijs te 's-Gravenhage, eervol ontslag verleend als lid van de Generale Com missie, bedoeld in artikel 3 der Zuiderzee- steunwet 1925 met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is benoemd tot lid dier commissie de heer ir. G. Hofstede, in specteur-generaal van het nijverheidsonder wijs te 's-Gravenhage en oud-directeur der Haarlemschc M. T. S. Een zekere mijnheer H. S. maakte op 22 Februari j.l. een wandeling met zijn vrouw in Bloemendaal bij welke gelegenheid hij zich de fiets toeeigende van den heer J. P., die (de fiets natuurlijk!) zich daar ter plaat se in een sloot bevond. Voor den politierechter gekomen, ver klaarde verdachte, dat hij thuis een fiets had, die echter niet kon concurreeren met de gevondene. Bovendien was verd. werkloos, zoodat hij tot iederen prijs van dit buiten kansje wilde profiteefen. De officier van justitie gaf te kennen, dat die prijs in dit geval gevangenisstraf was en eischte drie maanden. De politierechter was echter een andere meening toegedaan en omdat z. i. de feiten niet bewezen waren, sprak hij verd. vrij. „Een gewone kalme dronkaard". Nog stond terecht P. de G., die zich op zekeren avond, toen hij iets te veel aan Bacchus geofferd had, wederspannig getoond had tegenover een gerechtsdienaar. Op een vraag van den rechter, wat voor personage verd. was, antwoordde de verbali- reerende agent, dat het een „gewone kalme dronkaard" was. De officier eischte 8 dagen gevangenis straf. De politierechter was wat milder en vrceg, omdat verd. anders zonder verdienste was, f 10.boete. De leden van de afdeeling Haarlem en omstreken van de Vereeniging „Oost en West" hebben gisteravond kunnen genieten van een spscialen Suriname-avond in den Schouwburg-Jansweg. Suriname werd dezen avond door middel van de rolprent voor oogen getooverd en na de pauze werd Surinaamsche muziek ten gehoor? gebracht. De heer Heijna, bekend Surinamer, gaf, na door den voorzitter van „Oost en West", den heer A. G. Boes, aan de aanwezigen voorgesteld en als een alleszins bevoegde be- oordeeler van Suriname gekenmerkt te zijn, een korte inleiding voor de Suriname-film. Inleider noemde het merkwaardig, dat men in het algemeen zoo weinig van West- Indië weet in vergelijking met de Neder- landsche bezittingen in het Oosten, en dat men over* de laatste steeds met een zekeren trots spreekt. Dat dit niet bij West-Indië het geval is, weet spr. aan het feit, dat het niet die belangstelling geniet als OÓst-Indii*. Men vindt er wel Industrieele onderne mingen, zegt spr., maar deze zijn meestal lijdend aan bloedarmoede of ouderdoms zwakte, gevolgen van die mindere belang stelling, en ook, doordat het bij de benoe ming van bestuursfunctionarissen zóódanig toegaat, dat zoowel deskundige leiding op handels- als op landbouwgebied absoluut ontbreekt. Men is zelfs niet genoegzaam op de hoogte van hetgeen uit Suriname gehaald kan worden en de ondernemingen, die er zijn, zijn meerendeels Amerikaansche. De Surinaamsche Bauxiet-Mij., die het bauxiet delft en ontgint en dit in haar Ca- nadeesche fabrieken tot aluminium laat ver werken, is, zoo zegt spr., de eenigste onder neming, welke met winst werkt. Spr. noamde het een droevig feit, dat alle concessies tot het delven van bauxiet in handen zijn van Amerikanen, en naar zijn meening zou een dergelijke fabriek, indien wij die zouden hebben, voor ons ook een zegen zijn geweest. Intensiever propaganda heeft men ge- gemeend te kunnen maken door een film van Suriname te vervaardigen en spr. is er van overtuigd, dat in Nederland menschen zijn, die Suriname genecen kunnen, waardoor het wederom zal worden een paarl aan de Ne- deriandsche kroon. Hierna werden de filmdeelen afgedraaid. Zij gaven zeker aan onbekenden met Suri name een goed beeld van zijn natuur, han del, verkeer, landbouw en veeteelt en van Chineesche matrone gearresteerd De ziekte heeft veel van uw krachten ge vergd. U voelt zich nu hersteld, maar lang nog niet flink eri sterk. Gebrek aan eetlust, gebrek aan slaap, lusteloosheid, belemmeren dikwijls een volkomen herstel. Weest dan uiterst voorzichtig, want dit is de gevaar lijke periode, waarin velen weer instorten en.... de lijdensgeschiedenis opnieuw be gint. Wincamis, het door duizenden dokto ren aanbevolen versterkingsmiddel, zal U snel en zeker over deze gevaarlijke periode heenhelpen. Wincamis zal niet alleen een rustigen slaap en gezonden eetlust herstel len, het zal U inwendig de noodige gezond heid en kracht opbouwen. Dr. L. P. te L. schreef onlangs; „Ik heb de vaste gewoonte om herstellenden, na welke ziekte ook, Win camis voor te schrijven. Voornamelijk ter op wekking en versterking in gevallen van cloed- armoede en wanneer men de maag van den patiënt niet te veel belasten wil." Wincamis bevat phosphor voor uw zenu- I wen, vleeschextract en vatimine-houdend mout voor lichaam en spieren en roode druivensappen voor uw bloed. Drinkt dage lijks een glas Wincamis en begint hier morgen mee. Uw gezondheid zal beter wor- 'en dan zij ooit geweest is! Wincarnis is uitsluitend verkrijgbaar bij 'ie apothekers en drogisten. Prijzen vanaf 2.45. Importeurs: N. V. Rowntree Handels- 'aatrohapplj, Keizersgracht 124, Amster- dam-C. (Adv.) hetgeen op onderwijs- en industrie-gebied geschiedt en het bleek, dat ook hier de mo derne techniek benut wordt in het algemeen belang. De na de pauze door middel van gramo- foonplaten gegeven demonstratie van Su rinaamsche muziek was een aardige af wisseling in het programma en mocht evenals de film de grootste aandacht, be langstelling en waardeering van het audito rium inoogsten. Morgenavond om acht uur heeft deze vereeniging een vergadering in het St. Bavo- gebouw in de Smedestraat. Wie kent ze niet, de mannen, die 's Zon dags, ter liefde Gods, een gedeelte van hun vrijen tijd opofferen, cm te zorgen voor de orde ln onze kerken! Om te zorgen, dat Redenaars en Za-.jjers prefereeren A. van Driel Morgen is de heer A. van Driel, eerst technisch opzichter bij de Haarlemsche Gemeentereiniging, nu directeur van dat bedrijf en directeur van het Cen traal Vervoer, van het Marktwezen, in specteur van de autobussen, directeur van den Ontsmettingsdierist, van het Baggerwezen en van misschien nog an dere gemeentelijke diensten, 25 jaar voor de gemeente Haarlem werkzaam. Als het moeilijke bedrijf der Reiniging in Haarlem, dat zoo nauw verband houdt met het uiterlijk aanzien onzer mooie stad en waarmede bijna alle In gezetenen schier dagelijks te maken hebben, voortreffelijk is georganiseerd en zoo goed als nimmer reden tot kla gen geeft, dan is d:^ voor een goed deel te danken aan de picchtige leiding en de plichtsbetrachting var den jubi laris van morgen. Plichtsbetrachting, liefde voor z!' werk, trouw aan het gemeentebela; het schijnt wel of de' heer van Drie' deze mooie, in zijn vroegeren chef en leermeester, den heer Boerkoel, zoo hoog geprezen deugden, heeft overgenomen, zoodat hij een verjongde Boerkoel mug worden genoemd. Wie zich herinnert met hoeveel waardeering over den vroe geren directeur der Reiniging immer is en wordt gesproken, begrijpt, dat dit een groote lofprijzing is. Bovendien mist de heer van Driel het stroeve, dat zoo dikwijls den amb tenaren eigen is. Hij is niet alleen een prettig mensch, maar hij leidt zijn dienst ook met een soepelheid en voort varendheid, die menige particuliere be drijfsleider mag benijden. Verre van te verstarren in oude methoden past de Haarlemsche Reini ging zich voortdurend bij nieuwe toe standen en behoeften aan. Wij denken hierbij niet alleen aan de paarden- tractie, die in weinig jaren tijds door auto's werd vervangen; aan den regel matiger baggerdienst, die tot gevolg heeft gehad dat de stank der grachten heel wat verminderd is; aan den ont- smettingsdienst, die geheel beantwoordt aan de behoeften van een groote stad; aan de grondige reorganisatie van den geheelen dienst, die bij betere inrich ting ook financieel voordeeliger voor ie gemeente was, maar wij denken ook aan het ooglijker aanzien, dat Haarlem heeft in vergelijking met andere steden. Het is bekend, dat de heer van Dri»l van 's morgens tot 's avonds in de weer is voor zijn werk. Desondanks maakt hij zich ook ver dienstelijk op particulier terrein en is een gezien man in de Gereformeerde Kerk en in de organisatie van christe lijke ambtenaren, in welker hoofdbe stuur hij zitting heeft. De heer van Driel staat bij het ge meentebestuur hoog aangeschreven en dat zal hem zijn zware taal: ongetwij feld verlichten, maar bij een gelegen heid als dit jubileum mag toch ook uit de burgerij even de aandacht worden gevestigd op de voortreffelijke eigen schappen van dezen goeden ambtenaar. En dat de jubilaris morgen de blijken zal zien van de algemeene waardeering, die hij geniet, staat wel vast. De „Indische Courant" meldt, dat de zedenpolitie te Soerabaja een Chineescne matrone arresteerde, die werd verdacht van handel in branke slavinnen. Zij nam i bij haar aankomst te Soerabaja intrek in i een Chineesch hotel en werd vergezeld door twee Chineesche meisjes, die door haar werden geëxploiteerd. Toen de politie ingreep, zette de matrone een brutalen mond op. Zij werd opgesloten in het hoofdpolitiebuteau të Soerabaja, terwijl de twee Chineesche meisjes werden ondergebracht in het emigrantenverblijf. Men schrijft ons: Vrijdagavond sprak voor de afd. Haarlem- van bovengenoemde vereeniging de algemeene voorzitter ar. Joh. van Burkom over Mimicry. Spreker begon met de definitie: Mimicry, is beschermende nabootsing en behandelde daarna velschillende soorten mimicry aan de hand van tallooze voorbeelden. Zoo heeft men het verschijnsel der beschermende kleur. In overeenstemming met nun omgeving heb ben de dieren die in 't Poolgebied leven, (ijs beer, poolvos) een witte kleur, de weidedie- ren (kikker, sprinkhaan) groen, de steppe-, dieren (springmuizen, vossen) geelgrijs, aan de oppervlakte der zee leven de doorschij nende dieren als kwallen. Is deze kleur te allen tijde 't bezit van het dier dan spreken we van passieve mimi cry. Actieve zien we het sterkst bij het kame leon, dat beweeglijke cellen in de huid be zit, welke onder invloed van het zenuwstel sel naar de oppervlakte komen. Wordt het netvlies door een bepaalde kleur getroffen, dan verschijnt als reflex de kleur die het meest ermee overeenkomt. Ook de zeelt laat deze kleurwisseling zien in veel langzamer tempo en alleen wit, rood, zwart. Een ander mimicry-verschijnsel is het z.g. Versteckspiel, d.w.z. de dieren hebben, of ne men aan een beschuttende gelijkenis, b.v. kokerjuffers, spanrupsen, wandelende takken en bladeren. Zelfs zijn er in Brazilië cycaden, welke op bloemen gelijken. Dikwijls ls er sprake van een waarschuwlngskleur v.nll. zwart en geel of oranje, wat voor den vijand 't kenmerk Is van: niet lekker smakend, b.v. bij wespen, zebrarupsen, vuursalamander. Evenwel zijn er dieren, die deze kleurcom binatie vertoonen en wel eetbaar zijn. Deze zijn dan door hun kleur veilig. Van een dergelijke beschuttende gelijkenis kunnen we ook spreken b'Jkoekoek en sperwer, zee tong en pieterman. Met vele lantaarnplaatjes verduidelijkte spreker deze uiteenzetting om, aan het slot een causerie te houden over de vragen: kun nen we het ontstaan van mimicry verklaren en is ze doelmatig? Hierover zijn vele hypo thesen geopperd, wetenschappelijk vastge steld ls er niets. Een verklaring kan gevon den worden in de natuurkeus, d.w.z. de minst opvallende dieren bleven 't langst leven, plantten zich 't meest voort, het nageslacht had ten slotte de aanpassende kleur. Spreker legde er den nadruk op, dat wij menschen, zelf onderdeel der natuur, voor alles een ver klaring willen vinden. Van kind af vragen we: „waarom?" en zijn daardoor geneigd vooral doelmatigheid te zien in bovenge noemde gelijkheid in vorm of kleur. Echter we moeten daarin voorzichtig zijn en er ons eigenlijk meer over verwonderen, dat de natuur bij betrekkelijk gering aantal gegevens een dergelijk geweldige variabiliteit vertoont. Mr. v. d. Plaats dankte den spreker met hartelijke woorden voor zijne boeiende voor dracht. Verder deelde de voorzitter mede, dat reeds prijzen beschikbaar gesteld zijn (een fototoestel, een zilveren plaquette enz.) voor den fotowedstrijd, waarvan de voorwaarden nader worden bekend gemaakt. Met een op wekking tot deelname aan dezen wedstrijd sloot de voorzitter de bijeenkomst. Zwijntjesjager Een 19-jarige jongeling, genaamd C. L. en van beroep loopjongen te Amsterdam, had 20 Dec. van het vorig jaar de stad Haarlem met een bezoek vereerd, ter gelegenheid .waarvan hij als souvenir een rijwiel medenam. Dit be hoorde in eigendom aan G. T. en was ge plaatst tegen de pui „De Rijwieltrust", Kleine Houtstraat. Al heel spoed g liep het zaakje echter warm en gisteren verscheen de fietsen- liefhebber in gezelschap van zijn moeder ter verantwoording voor den politierechter. Op een desbetreffende vraag van den rech ter antwoordde de schuldige: ,Jk had geen geld om een fiets te koopen en' toen nam ik er maar een weg", waarop de politierechter verd. op een duidelijke manier aan het verstand bracht, dat men „hier niet gecharmeerd was op die heertjes die uit Am sterdam komen." Daar het reclasseeringsrapport nog al gun stig luidde, eischte de officier van justitie 6 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en opgave aan de Prot. Chr. Re- classeerings-vereeniging. De politierechter verklaarde zich hiermede accoord. Nog een liefhebber! Een soortgelijk geval, waarvan de gevolgen echter niet zoo ernstig waren, kwam daarna in behandeling. iedereen met gepasten eerbied de godsdienst oefeningen bijwoont. Om diegen,en, die door hun gedrag de geloovigen ontstichten, hierop te wijzen of desnoods zelfs uit de kerk te verwijderen. Iedereen kent ze reeds. En heeft „Eerbied" voor hun offervaardig heid in 't geven nu niets van geld doch van tijd en moeite, ondanks allerlei onaan genaamheden die 't werk dikwijls meebrengt. Maar! 't Korps heeft eenige aanvulling noodig. Er worden enkele manr.en gevraagd om opengevallen plaatsen in te nemen Daarom worden degenen, die in de gelegenheid zijn te helpen, die willen medewerken voor dit mooie doel, beleefd verzocht morgen ook op bovengenoemde vergadering te komen en zich aan te sluiten bij deze vereeniging. Ze zullen van harte welkom zijn, onverschillig in welke parochie ze wonen Komt allen, die kunt! Wij wachten u, om ons te helpen bij het bewaren van den eerbied in Gods huis. Deze vereeniging houdt een algemeene ver gadering, tevens 23e jaarvergadering op Za terdag 4 April, voorm. 10 uur in het lokaal „De Zwaan" van den heer De Bruin te Win kel! De agenda vermeldt o.a. Installatie nieuw gekozen H.B.-leden; Jaarverslag dienst 1930; Financieel verslag 1930; Benoeming Contróle Commissie dienst 1931; Mededeeling inzake wijziging der lesprogramma's; Jury-rapporter, en bekroningen. De tentoonstelling is geplaatst in het vei lingsgebouw te Winkel en bestaat uit het tee- kenwerk der leerlingen van al de teekenscho- len der Vereeniging, het proefwerk der leer lingen in opleiding bij de patroons en het proefwerk van de leerlingen van den hout en marmercursus. De tentoonstelling is geopend; Zaterdag 4 April van 13 tot 18 uur. 5 April van 13 tot 18 uur en 6 April van 10 tot 18 uur. In deze tijden, waarin de moeilijkste problemen tot oplossing worden gebracht, pogingen worden gedaan om met een duik boot de Noordpool te onderzoeken en per raket-vuurpijl naar de maan te vliegen, staat men voor niets. Het behoeft dan ook in het geheel geen verwondering te baren, als men hoort van plannen om, wanneer de zon afscheid van ons heeft genomen, een kunstmatige zon te laten schijnen. eveneens van een magnetisch veld, ontstaan ln de ruimte spanningen. Zulke spanningen treden eveneens bij het licht op en ver toonen zich als een druk op de bestraalde voorwerpen en wel in volle kracht bij ge heel zwarte lichamen bij loodrechten inval der stralen. Deze druk ls door Lebedew ge- meten. Bij het gebruik van een boog lamp vond hij een druk van 31/10.5 dynes per vierkante c.m., in overeenstem ming met het calorisch gemeten arbeids- Een van de, door den Amerikaanschen geleerde prof. dr. A. P. Ril uitgevonden, enorme lampen, die In de naaste toekomst Haarlem zullen beschijnen en waarvan er acht in gebruik zullen worden genomen. De grootte van deze kunstmatige zonnen komt goed uit tegenover den man, die bij den schijnwerper bezig is. Het zijn geen plannen meer; het is wer kelijkheid. De Maatschappij, die dit wonderlijk pro ject heeft uitgewerkt, de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Kunstmatige Zonnen, kortweg de N.V. M. T. E. V. K. Z., is in alle stilte te werk gegaan, maar nu zij op haar vinding in alle landen patent heeft verkregen, laat zij iets meer los omtrent haar plannen en werden wij in de gelegen heid gesteld de proefinstallatie te bezichti gen. Wanneer concessie voor Nederland is ver kregen, zullen, op 450 punten over ons land verdeeld, installaties worden opge richt. Elke installatie bestaat uit een enormen mast, zooals wij die kennen van de radio. Alleen eenige malen hoo- ger. Naast den mast komt een ge bouwtje, waar de electrische stroom wordt opgewekt, boven in den mast komt een lichthuisje, dat met een lift is te bereiken. In het lichthuisje komen 3 enorme lampen vier stuks van elk 45 millioen kaars sterkte en vier elk van 15 millioen. De eerste viei worden in schuine richting geplaatst en werpen hun stralen 5 K.M. ver, zoodat elke installatie een omtrek heeft van 10 K.M De andere lampen, die van 15 millioen, wer den naar onder gericht, zoodat het geheele gebied in een zee van licht sttaalt. Een verlichting, op deze wijz' tot stand ge bracht, doet in kracht weinig voor het zon licht onder. Het licht, dat in de huizen zal binnendringen, is van gelijke kracht als dat wij met bedekte lucht m huis ontvangen. Omtrent deze waardevolle uitvinding, mo gen hier nog eenige mededeelingen van wetenschappelijken aard volgen i Bij aanwezigheid van een electrisch en vermogen der straling op 1 vierk. c.M. De druk bleek onafhankelijk van de golflengte. De totale druk van het zonlicht op aarde werd berekend op 300 millioen K.G., die bij nauwkeurige onderzoekingen in rekening moeten worden gebracht, hoewel dit be drag, in vergelijking met de Newtonsche gravitatie, zeer gering is. Voor zeer kleine lichamen wordt de lichtdruk, daar deze evenredig is met de doorsnede, grooter dan de met het volume evenredige kracht der gravitatie. Hieruit verklaart m?n de afstoo ting der kometenstaarten. Arrhenius neemt aan, dat ook fijne electrisch geladen neveldrupjes door den lichtdruk uit de atmosfeer der son worden gestooten en aan- j eiding geven tot electrische sto ringen, Noorderlicht, op aarde. I Gebruik makende van deze theorie, is men er in geslaagd de lampen zeer intensief licht De doen uitstralen, terwijl men er tevens in geslaagd is, gelijk met het licht, utra-violette stralen uit te zenden. De wer- king van het zonlicht wordt dus wel dicht benaderd. De spanning, die op dq lam pen staat is 200.000 volt. Een kjjkje op de Installatie vanaf het Noorder-Buiten Spaame. Op den voorgrond de fabrieken der firma Droste. Boven het lichthuisje In den winter zal ook-warmte worden uit gezonden. Tot dit doel worden monsterachtig groote kachels geconstrueera, die door middel van spherische of parabolische oppervlakten van metaal, welke dienen om de warmtestralen in één punt te verzame len, de warmte naar de aarde zenden. Wan neer de warmte-stralen op de oppervlakte eens lichaams vallen, verdeslen zij zich over het algemeen in twee deeien, eenige drin gen door in de massa van het lichaam, an dere keeren terug, als werden zij door de oppervlakte terug gestooten. Deze terug- keerende stralen, worden door parabolische spiegels weder opgevangen en nogmaals terug gezonden. Op deze wijze krijgt men een zeer nuttig effect van de uitgezonden warmte. Vooral in den tuinbouw zal deze kunst matige warmte een algeheele omwenteling teweeg brengen. Nachtvorsten behoeven niet meer gevreesd te worden en tropische vruchcen als sinaasappelen en bananen zul len wij nu spoedig zelfs in onze stads tuintjes aantreffen. Dat de besparing, die deze uitvinding opbrengt, enorm zal zijn, behoeft geen betoog. Alle andere kunstver lichtingen komen te vervallen, huisverlich- ting ls niet meer noodig, de straatverlich ting kan gesloopt worden. De financiering van het plan wordt gedacht in een speciale lichtbelasting, berekend naar het electrisch verbruik, met als maatstaf één cent per K.W. Een van de grootste problemen, die nog op te lossen vielen, was „hoe komt de indus trie aar? goedkooperen stroom en waar sluiten wü de radio en stofzuiger op aan". Ook dit ls tot oplossing gekomen. De photocel, wel bekend uit de fabricatie van de geluidsfilm, heeft een Amerikaansche geleerde in zoo verre volmaakt, dat men door inwerking van het licht op de photocel electriciteit verwekt, welke in accu's wordt ingemaakt. Boven op elk perceel komt een eenvoudig stel koperen plaatjes, die de lichttrillingen naar de photocel brengen. Aangezien wij dan dag en nacht over voldoende licht be schikken, is er voldoende gelegenheid om stroom te verzamelen, te meer daar er door een kleine verbetering aan de accu's, geen bezwaar meer bestaat om gelijktijdig te la den en te ontladen. Daar men het aantal accu's met photocel tot, om het eens populair te zeggen, in het oneindige kan opvoeren, kan zelfs de groot ste industrie voldoenden stroom verza melen. Dat bii eventueele storing van de kunst matige zon, ook een noodverlichting op accu's kan worden aangesloten, zal vrijwel ieder duidelijk zi'n. De eerste proefinstallatie is opgericht op een terrein achter de fabriek der firma Droste en Co., aan het Noorder-Buiten- Spaame, in de gemeente Haarlem. Die plaats is gekozen, omdat men tegelijkertijd proefnemingen wilde verrichten in een ge deelte van de stad en voor den land- en tuinbouw. Daartoe is het terrein van Droste schitterend gelegen. De uitvinder, prof. dr. A. P. Ril, van de Universiteit te Baltimore, zal zelf de proef nemingen leiden. Hij koos Haarlem daar voor uit, omdat zijn grootvader een Haar lemmer van geboorte was en omdat hij een boezemvriend van onzen oud-stadgenuot Fokker is. De installatie zal binnen enkele weken in werking worden gesteld, het gedeelte op den beganen grond is gereed en morgen middag tucschen 2 en 4 uur voor belang stellenden te bezichtigen. Verder verwijzen wij naar de onderschrif ten bij de foto's. De heer A. van Driel, directeur der Gc- meentereiniging te Haarlem, is morgen 25 jaar ln dienst der gemeente Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5