DE GRAALBEWEGING EN DE KINDEREN'VAN DEZEN TIJD DE GOEDE WEEK STADSNIEUWS Gediplomeerden Het Moederhuis der St. Julianacongregatie Faillissementen Voorjaarsvacantle bij H. O. V. Steun voor het Santos-fonds Cabaret-avond op Woensdag 8 April De aardappelvoorraad Comité tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid te Haarlem UIT DEN OMTREK BEVERWIJK UMUÏHEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Tollinie De Curtus tegen de verwijten van Briand Opstand in Venezuela BUROERUJKE stand Franklin D. Roosevelt, Democratisch candidaat voor het Presidentschap van de Ver. Staten II. (Slot) Toen wij in Januari te Amsterdam de op voering van mevrouw Roland Hoist's leeke- spel mochten bijwonen, stond het bü ons reeds vast, dat wij als Graalbeweging, in de Goede Week of op Faschen, door onze meis jes een Kruishulde als proeve van gemeen - schaps-tooneel en spreekkoor-techniek ten gehoore zouden brengen, om daarmee in het openbaar onze eerste daad te stellen van wereldapostolaat. Want wij meenen, dat de oplossing der vele moeilijkheden, waarin de kinderen van onzen tijd zich bevinden, ten slotte alleen in het kruis kan worden gevonden; in de verheffende, mar. tevens ook dieptroostende waarde van het offerkruis van Christus, als ware Godmensch aanbeden door het Chris telijk Geloof. In de overtuiging fat de zonde ten slotte de eenige fout is de wereldgeschiedenis, en de eenige schuld aan de sociale misstanden van deze eu alle andere tijden, meenen wij, dat juist het eerste woord, dat de Katho lieke jonge vrouw hier mee gaat spreken, een boetend kruiswoord en een dankbare kruishulde moest zijn, omdat juist in de schaduw van dat groote kruis op Kalvarië alle misverstanden ineens by tooverslag worden doorstraald en doorschenen van op offerende, zelfvergetende, zich tot in den dood vrijwillig overgevende liefde. Pas als wy dien stellen berg opdurven, vallen alle overige lasten van ons af. En vooral de jonge katholieke vrouw, het jonge katholieke meisje vindt al het andere de moeite niet waard. De kwestie is voor de Graalbeweging een voudig deze: moeten wy en mogen wy ook in dezen tyd het Kruis van Christus aan vaarden? Ja, of neen. Moeten wy mee ons kruis dragen tot uitboeting van de zonden der wereld, of is dat alleen voor de religieuze zusters? En het antwoord is ons door Chris tus' Apostel al eeuwen lang gegeven in zyn brief aan de Galaten: „Mihi absit gloriari, nisi in cruce Domini". „Het is verre van my": op iets anders te roemen, dan op het kruis van Christus, waardoor de wereld voor my dood en gekruist is, en ik ook dood en ge kruist ben voor de wereld." Als wy ten-, minste dat Apostelwoord nog noodig hadden na Christus' eigen uitspraak: „Wie niet eiken dag zyn kruis opneemt en achter My komt, kan myn leerling niet zyn." Wy hebben dus te kiezen, wy meenden dan ook aan onze meisjes geen betere taak voor den Vasten-tyd te kunnen geven, dan een spreekkoor te leeren en in te oefenen over het nut van het ïyden, d.w.z. den Koninklyken weg van het Heilige Kruis. Maar dan tevens door prac- tische offers in dezen boetetijd deze waar heid te leeren kennen, niet slechts in theo rie, maar ook in de practijk! Niemand werd tot meedoen verplicht. En reeds by het van buiten leeren openbaarde zich dadelijk een scheiding der geesten. Er waren er onder, die eeriyk verklaarden, dat ze dit allemaal onwerkelijk vonden; en wy hebben ze stil laten heengaan. Maar dege nen, die bleven, die wij er door büwonnen er was aanvankeiyk slechts op 1500 deel neemsters gerekend, en feiteiyk zullen wij met 25 2600 executanten voor den dag kómen hebben de gevolgen er van zeker duidelijk aan hun zielen en harten ervaren. In het begin sliepen zy er niet van. Later droomden zy er over. En nu leven zy er van; en" zétten het dagelijks in daden om; zoodat het1" met Tweeden Paaschdag geen van bui ten geleerd en opgezegd spelletje zal wezen; maar een golf van bruisende overtuiging, een vlaag van bezielenden gloed, een zang van meesleepende geestdrift, die beter dan wat voor middeliyke aanwyzing ook, onmid dellijk en direct iedereen overtuigen zal, dat het haar meenens is en diep beleefde ernst, in concrete, kleine, dageiyksche daden opge voerd. Zie, dat is nu de eerste vrucht van het gemeenschapstooneelde echo van Chris tus' Kruisvoorbeeld in de harten der Jonge Christenen, dieer onder gedrukt gaan?neen, die er daverend gelukkig van zyn! Maar ook den deus ex machina van Gheon konden wy daarby niet missen, t twaalfde hoofdstuk vart het tweede boek der Imitatio had de stof gegeven voor het meer bespiegelend eerste bedrijf, het 56:te hoofdstuk van het derd.e boek bracht ons het dramatisch element van het tweede be drijf: de stem van Christus zelf, weergege ven door een élite altenkoor, die zich met de Graal over Zijn Krulsmysterie onderhoudt en haar opwekt niet te vreezen. Onwillekeurig overwogen wy daarby de ontmoeting met Maria en Christus' woor den tot de weenende vrouwen van Jeruzalem op Zijn Kruisweg, de rol, die juist de vrou wen op Paaschdag hebben gespeeld, terwyl de Apostelen nog vluchtten en zuchtten. Daarom zingen, terwyl allen in 't Kruls mysterie verzonken in stilte nog bidden, nog plotseling Engelenkoren het drievoudig Al leluja van Paasch-Zaterdag: waarop dan Maria zelf, de gezegende onder de Vrouwen en de Moeder van Smarten evenzeer aio de Moeder der schoone liefde, haar nog altyd niet ten volle begrepen Magnificat zingt; waarna weer de Engelen hun Alle luja's inzetteif Dan hreekt de Paaschstemming los. En in een karakteristiek vlug lyrisch beurtgesprek wordt de taak der vrouwen op Jesus' Verry- zenisfeest herdacht; en de gang der Aposte len naar Emmaus, eer ze aan het Kruis- mysterie en de er van zelf uit volgende Verryzenls durven gaan gelooveff; moest dan de Christus niet ïyden en zoo in zyn verheeriyking binnen gaan? Moet dan de menschheid misschien ook niet lijden, om haar verheeriyking van Christus in ruil te ontvangen? Tot zoover waren wy gevorderd, toen wy het Leekespel van mevrouw Roland Holst „De Kinderen van dezen Tijd" mochten by- wonen. En was het nu zoo'n wonder, dat we n a dien avond by onze thuiskomst elkander als uit één mond verrasten met: „Nu moet er een derde bedryf by, gericht tot de Kinderen van dezen Tyd?" Niet, dat wy met mevrouw Roland Holst in dichter lijke gaven willen wedyveren, maar omdat wy ons van ons christeiyk standpunt ver plicht achten op te komen tegen het agnos ticisme onzer dagen. Alsof de eigeniyke oplossing van de wereldraadselen nog altyd niet gevonden wès! Christus is ons alie waarheid komen leeren! Hij is de Weg, de Waarheid en het Leven. En wy rekenden het, ons tot een duren plicht, te komen ge tuigen van ons kinderiyk geloof en ver trouwen in Hem; als wy het christendom maar werkelijk en heelemaal beleven, zyn immers' alle oplossingen overbodig! En waar mevrouw Roland Holst ophoudt, beginnen wij dus ons derde bedryf. ..Op, kinderen van dezen tyd, van dezen nacht, Gy hebt het begrepen, gy zijt het geslacht, Dat staande in 't onzekere llctn van ken terende tyden Geen bedding wéét, gereed om te zaam'len Uw kracht. Zoekenden zyt gy nog, gy zyt nog ver spreiden, Gy moet u zeiven uit menlgen waan nog bevryden Gy moet nog worden hen, waar de wereld op wacht. O, laat onze boodschap u van 't Paaschkruis verkonden, Uw ongeweten God heeft ons 't geheim verklaard, Wat gy niet zaagt, hebben vrouwen met oogen toe gevonden, De Paaschklokken luiden het nieuw geluk over de aard. De lust naar het offer heeft den Kruisberg ons gewezen En al zyn zyn luchten yi, Hy is voor menschenvoeten niet te steil, Die kruislust is de weelde, waar de wereld naar snakt. Ons kleine hart zal nu het kruis ook niet meer vreezen, Zoenlijden uit liefde heeft onze harten ge pakt. Menschen, laat uw hart ook door het Mjden betooveren, Om op de ruwe vloeden van uw driften wars en wild Door llefde's stuw den zachten zegen te ver overen; Het onze is reeds tot luwte van milde zoet heid gestild." En dan komt de adoratie uit de twes eerste bedrijven terug, maar met twee Al leluja's doortinteld en goudgestraald, waar- by er een vloed van verbijsterenden jubel over de Stadion-bezoekers uit 2500 bezielde meisjesharten zal henen slaan. Dan komt een Engelenkoor uit Joost van den Vondel's nalatenschap de zilveren klok ken luiden van: „De hemel heeft het kleen verkoren, Hier geldt noch adel, staat noch macht, Al wie door ootmoed wordt herboren, Is van het hemelsche geslacht." En dan zal de Graal in symbool van 't harmonisch C-dur-akkoord, de woorden van mevrouw Roland Holst tot de hare maken: „Macht kan het ryk, macht kan het ryk niet bouwen, Geen stelsel kan t. Hier geldt groot noch klein; Liefde, geduld en onwrikbaar vertrouwen Moeten daarvan de steenen zyn." Waarop gebeden wordt met de in my'n eerste artikel geciteerde aanvangsbedewoor- den van een der geesten van Erbar ming: „Erbarm U Heer over de kinderen van dezen tyd, over Hun hoogmoed, hun zingenot en hun op standigheid." Dan wordt de genotzucht onder han den genomen: „Genieten wekt grofheid, maar sterflust veredelt Doffen voedt de overvloed, maar derflust spat vuur." En het z&l vuur spatten uit de vonkende harten, zoowaar er nog vuur in de Holland- sche vrouwenharten tintelt. En bezield zé.1 het klinken: ,,'t Genot wordt met haar slaaf in 't don kere graf begraven. Maar liefde's leed veriest uit witte wade cn grot. Dat is de les van Paschen, juichfeest van wie zich gaven, Het Lam der liefde gaat ons allen voor naar Go-b" En dan de troost voor hen die lijden, gciyk men het zal hooren: want ïyden en troost vullen nu eenmaal het vrouwenhart vol komen Dan Komen ziel en lichaam aan de beurt. Met Dirk Coster in „De Stem" van Maart 1931. blz. 280, is de Graal vooral begaan met de zielen: „In den wedyver van de zich „volmakende machine, het zich volmakende „lichaam, blUft thans de ziel klagelijk ach- „ter; en de ziel dreigt steeds meer achter „te biyven en vergeten te worden. Begrijpt „men dan niet, dat dit een doodsgevaar voor „onze beschaving is? Begrijpt men dan niet. „dat zy alleen, die kleine geringe Assche- „poester, zy alleen de macht bezit, de beide „andere machten te remmen en te temmen „in hun mechanisch voortvretende tyrannie, „die elndeiyk zich in paniek zal moeten „uitvieren? Zij alleen, en niets en niemand „anders? Eerbied dus voor wat er ondanks „alles in het verleden aan zielskracht werd „bereikt, kan de toekomst alleen groot „maken." Geen welstand van 't vleesch, als de geest niet gezond wordt. Geen bhjheid van zinnen, als binnen onvrede mort. Geen gaafheid van weten, als 't geweten gewond wordt. Geen weelde der idee, als 't ideaal verdort. En dan komt haar besluit: WU Katho lieke meisjes willen heiligen tot zonen heb ben, óók al zullen ze moeten ïyden. Zie, dat zyn idealen van het Christelyk Moeder schap, geiyk de Hoilandsche Katholieke Jonge Vrouwen van thans dat verstaan: Om de wereld te redden! Maar nu wordt ten slotte ook de sociale strijd in den kruisban getrokken: Biyft trouw aan de liefde, dus naast de rechtvaardigheid, Hst juweel van het ïyden is meer waard dan goud. In de vreugde der deugd ligt der vrouwen menschwaardigheid En de kanker der zonde is 's werelds éénige fout. Heeft de menschheid dus rechten op welstand en voorspoed, zy heeft ook een diepe-behoefte aan genegenheid! Vermind'ring van werktyd vermeerd'rlng van loongoed zyn goed als gunstig uur voor liefde's genegenheid. Maar als de liefde aldoor een makkeiyk léven leidt En met morren, en klagen al haar kruiswegen mydt: Gevloekt. (Hoort ge de christelijke echo van Mevrouw Roland Hoist's daemonisch „Gevloekt" uit haar tweede bedryf?) Gevloekt die pret van goedkoope gelegenheid, Maar het diepe ïyden uit liefde, zy gezegend in eeuwigheid. Inderdaad, zoo meenen wij, leidsters der Graalbeweging, dat de problemen, die Mevrouw Roland Holst in de kinderen van dezen tijd heeft naar voren gebracht, in onzen kring een dankbare echo hebben gevonden. En wy wagen te meenen, dat hiermee de jonge Hoilandsche Katholieke Vrouw het hare heeft bygedragen om een antwoord te vinden op de brandende en allen thans martelende vrage: Waar heen?. Wie belang stelt in ons antwoord daarop, kome er naar luisteren op Tweeden Paasch dag in het Stadion' te Amsterdam, 's mid dags om 2 uur, en men zal het hooren: In cruce salus. „Wat vreest gij' dan, neem op uw kruis, waar gy mee in den hemel komtl „Aan het kruis is zaligheid, aan het kruis is het leven, aan het kruis is bescherming tegen den vyand. „Aan het kruis de instorting van het hoog ste zoet, aan het kruis de zielkracht, aan het kruis de geeste.'ijke vreugde. „Aan het kruis tie schat van alle deugden aan het kruis de volmaaktheid en heiligheid. „Geen zaligheid der ziel, noch hoop cp eeuwig leven, dan aan het kruis.' Passie-Zondag 1931. MIA VAN DER KALLEN, Vr. v. Nazareth. Zaterdag heeft de uitdeeling plaats gehad aan leerlingen van de Ambachtsschool, die het dioloma verwierven. Smeden, Bankwerkers: H. Claudius, Haar lem; N. P. v. Diggelen, Haa-lem; J. van Ge loven, Haarlem; J. D. Glas, Heemstede; C. J. v. d. Heuvel, Haarlem; J. P. H. Honkoop, Haarlem; H. C. Hoogevesn. Haarlem; G. v d. Linde, Haarlem; M. G. Mo'enkamp, Haar lem; L. A. Okker, Haarlem; J. J. Schreuders, Haarlem; P. J. Smit, Haarlem: A. H. Souwer. Haarlem; Th. Sytrandy, Amsterdam; Th. G. Willerose, Vogelenzang. Automonteurs: J. P. C. Aupers, Haarlem; H. J. Cramer, Haarlem; J. K. Eichcnberger, Haarlem; C. van Erk, Haarlemmermeer; G. Hommers. C. G. Hoogendoorn, W. J. Hop man, J. C. Hünd'ing, M. A. Koopman. C, J v. d. Merkenhof. H. J. J. Piepers, N. van Slo ten. A. Stokman, W. G. Tweehuyzen, Ch. F. v. Zutohen, allen te Haarlem. Electric!ens: A. P. Formanoy, J. L. dé Graaff, C. J. van Gijn, J. C. Heikamp te Haarlem; A. C. Jonker, Hoofddorp; J. G. van Koten.' Haarlem; W. F. M. H. LaSschuit, Haarlem; M. Lasthuis. Overveen; J. Roden burg. Haarlem; J. J. B. Roove-s Heemstede: M. Slagtveld, Zandvoort; F. G Snuverink, Bloemendaal; H. Stoelman, J. A. Verharen, W. Verlnea, G. Wielart, A. J. de Zaayer. alien te Haarlem; F. Zwemmer, Zandvoort; N, Zijlstra, Haarlem. Timme-IiedenA. v. Beyeren, Haarlemmer- liede; M. J. de Boer, Haarlemmerliede; K. de Boer, HaarlemmerliedeJ. J. Boutelllir, Bloemendaal; S. Dekker, Haarlemmerliede: W. H. Gmelig Meyling, Bloemendaal; A. van Heerden, Haarlem: M. H. A. Janse, Haar lem; J. Plevier, Haarlem; W. Vallentgoed, Spaamdam; J. Willebrord, J. de Wit, F. van Zwündregt, C. van Andel, N. Faure, E. Ha- lewiin. A. J. F. Hofstee, H. C. G. Jongkind, C. Klaasven, allen te Haarlem; A. Nieuwdop, Heemstede; J. Paap, Bloemendaal; A. F. Valkenberg, Bloemendaal; J. B. Visser, Haar lem; H. W. v. d. Voet, Haarlem: C. Voorn, Heemstede; N\ W. C. v. Warmerdam, Haar lem; C. J. v. d. Werff. Zandvoort. Meubelmakers: M. Koopman, Haarlem; A. Thuis, Haarlem. Schilders: H. C. Ackermann, Haarlem; W. A. Bol, Zandvoort; J. Bosch, Haarlem: N. Th. van Duin, Hoofddorp; M. Eichenberger. Haa-lemJ. M. Koopman, Haarlem; J. J. Vinken, Zandvoort. Ook voor de avondteekenschool had de uitdeeling van diploma's plaats. Het resultaat was als volgt: Metaalbewerkers: A. Asmus, P. Bas, J. H. Bourgonje, L. F. Groeneveld, L. G. Henkel, J. Kors, H. J. v. Mees, H. Snippe, H. G. L. Tesselaar, N. J. Vreeken, J. C. de Vries Automonteurs; J. C. v. Andel, J. P. Deen, H. J. de Groct, J. F. Schijf, P. Stryder. F. M. Terpooxten, J. v. Tongeren, W. P. H. Uitermark, C. Verbruggen. Electriclens: J. J. H. v. Blokland; P. C. Verdel, C. v. wyngaarden. Timmerlieden: D. v. Eek, G. J. Komduur, C. J. Komduur, Ch. Waalewyn. J. G. A. v. Eeten, P. J. Hameleveld, E. v. Heulen, W. M v. d. Heyden, J. Hogendorp, P. G. Mees, J. Nijssen, J. Veldman, C. J. Vennik, F. Th. L. v. Voorst. Lithografen: M. Leen, J. Root. Metselaars: J. Baas, W. J. Huisman, A. H. v. d. Mey de Bie, M. M. v. Raay. Loodgieters: L. Hommes, P. J. Kelt- sens, A. J. de Moel, J. A. Nieman, M. A. Ter- poorten, F. Veenhof. Schilders; P. Eken, H. B. de Goede, G. N. v. Herwerden, A. Merks, K. Sikema, H. v. Tongeren, W. Vermeer, M. A. H. Nelissen. Meubelmakers: J. Bom, N. Moorhoff. Schoenmakers: H. Bogaart, F. M. Heke- laar, G. Honnier, P. Munsterman, J. Steen- ken. Behangers en stoffeerders; Th. Buys, W Mörlng. Zilversmid; C. A. Schaafsma. Modelmaker: J. Booms. Om half elf verzamelde de afgestudeer den, benevens het bestuur en leeraren der school, zich in de aula van het schoolgebouw, waar de directeur, de heer R. L. Hengeveld hen toesprak. Met den wensch, dat het allen goed moge gaan, nam de directeur afscheid van zyn leerlingen, terwyl hy nog zeide, dat, mocht iemand ooit verdere inlichtingen omtrent zyn vak willen hebben, het personeel van de school en ook hij zelf steeds bereid zullen zijn om de jongens ook in de toekomst terzyde te staan. Tot slot richtte de directeur warme woorden van dank en waardeering tot het bestuur en de leeraren der school. Namens het bestuur bracht de heer Reinlerse dank aan het personeel der school en de overheid, die deze prachtige gebouwen ter beschikking van de jongelui heeft ge steld. De leerlingen, aldus spr., kunnen het best hun dank toonen door er voor te zor gen, dat ze goede menschen in de maat schappij worden. Hierna had de uitreiking van de diplo ma's plaats. Na de uitreiking spraken nog een der leeraren en enkele leerlingen. In Haarlem mochten de Jullaantjes voor haar Moederhuis ontvangen van J. Gr. ƒ2.50, van Mej. D. 5.— en van P. v. D. 0.25. 'sHage voegde daar nog 475.20 by en van elders ontving ik nog ƒ100.—. Te zamen dus 582.95, zoodat nog noodig biyft 33.464.74. Moge de Goede Week een echte goede week voor het Moederhuis zyn. Binnen enkele maanden zitten de Jullaan tjes vast met haar woningruimte. Het Moe derhuis moet binnen bepaalden tyd gebouwd zyn anders zou de schenking vervallen, om dat het geschonken terrein niet in alle eeuwigheid braak kan blyven liggen. Dit is een clausule in het definitieve contract,, Waarby de grond aan de St. Julianacongre gatie zal worden overgedragen. Drie redenen dus om spoedig te helpen. Eerstens omdat het Moederhuis binnen den bepaalden termyn gebouwd zy, vervolgens omdat de Juliaantjes uit haar woningnood worden gered en, last not least, opdat in dezen tyd van werkloosheid door een mooi stuk werk aan velen werk worde verschaft. Onder de Haagsche giften was er een van 300Honderd zulke giften en we zyn zoo goed als klaar. Besten dank aan alle weldoeners en wel doensters. Ook het kleine giftje van 0.25 wordt zeer gewaardeerd. Wie weet op wat zuinigheid het bezuinigd isl De Goede Week, een goede week! Den Haag, 28 Maart 1931. J. JORNA S.J., pastoor, bisschoppe- iyk bestuurder der St. Juliana-con- gregatie. Da Costastraat 44, Giro No. 88072. Het gebeurt vaak genoeg, dat een Chris- tenmensch het gevoel krygt, dat hij een vreemdeling is op deze wereld, zyn geest ver diept zich in de geheimenissen van een an dere wereld, wier grootheid en schoonheid hem overmeestert, en hij begrijpt niets van het drukke gedoe der menigte, die zich hee lemaal niet bekommert, om de gebeurtenis sen van het andere leven. En eenzaam gaat hij zijn weg in de overtuiging, dat alles toch anders is dan de onverstandige mensch, die hem verleidelijk van alle kanten omringt, in zijn verwatenheid meent. In de Goede Week, die nu weer een aan vang heeft genomen, een reeks van dagen, die als een kruisprocessie droevig en plechtig den banier van hun gekrüisten Koning be geleiden, statig voorwaarts schrijdend, droe ve koraal-muziek zingend, terwijl overal in 't rond geen voertuig stilhoudt of iemand ook maar den hoed afzetten niemand den groo- ten doode eert, in de Goede Week voelt de Christenmensch zyn eenzaamheid dubbel zoo zwaar. Ja, in deze dagen zou de christenmensch willen wegvluchten uit die gejaagde wereld en daarheen snellen, waar hy alleen zyn grootste liefde kan uitleven. Dan ineens be grijpt hij die mannen en vrouwen, die reeds in hun Jonge jaren verwond werden door de pijl van een Liefde, die hen zwervers maakte op deze wereld zonder woonplaats. Zy gin gen heen naar eenzame wouden, naar het stille zeestrand, in verlaten rotsspelonken of diep in de zwygende woestijn, om alleen nog de gekruisigde Liefde te overwegen Steeds stond hen voor oogen het smartvolle Ecce Homo Ziet den menrch, altHd dat god delijke beeld van het Ïyden, altiid door de verheven majesteit van den dood, altyd de ernst van de uitersten van den mensch. En ook tegenwevdig zijn in de laatste dagen der Goede Week onze retraitehuizen, kloos ters en abdyen vervuld met zoekende zielen, die zich voor enkele dagen hebben weten los te rukken u)t het gewoel der wereld, om de wegen van den geliefden Meester te volgen of om zich te verdiepen in de Liturgie van het Lyden. De Christenmensch, die dat van tijd tot tyd niet eens doet, zal zich in het tegen woordige leven niet meer op zyn plaats ge voelen. Hy zal een dubbel bestaan leiden, dat op den duur onverdraagiyk is. Zyn scheepje zal op de woeste wereldzee der hedendaag- ^che stroomingen heen en weer geslingerd Warden en stuurloos rondzwalken: dat is verschrikkelijk. Wie zal het ontkennen, dat we zooiets dag in dag uit beleven? De Christenen doen overal mee aan alle hei- densch gedoe in balzaal, theater en speel huizen: ze waaien met alle winden mee en verliezen uit het oog, wat het meest ge wichtige is in de wereld: hun einddoel. In heiligen ernst komt de Goede Week ons weer op ons einddoel wUzen en de richting aangeven waarin wy moeten gaan. Het is een wonderbare schooi van Christe- lyke Levenswysheid. Wie eens vol geloof en liefde het Ecce Homo heeft beschouwd, die kan niet meer heelemaal ten onder gaan in de lichtzinnig heid, die aan onzen modernen tyd zoo ei gen is. Hy weet direct, hoe de wereld over de dingen denkt, of ze ernstig zyn of niet. Hy kan niet vergeten, dat het overal om het belang der onsterfeiyke zielen gaat in de economie, in de politiek, in de opvoeding en bij de volksvermakeiykheden. Wanneer de mensch lederen dag opnieuw hoort van mis daden en schandalen, dan huiveren we by de gedachte, dat alles in de jvereld belust is op sensatie, ofschoon over alles de blik van den ïydenden Godmensch ligt. Wanneer wy dat beeld van den ïydenden Verlosser diep in onze ziel prenten, zooals het eens in den doek van Veronica werd gedrukt, dan zullen wy dien indruk nooit vergeten. Maar mijn God, hoe kunnen de Christe nen zich toch zoo misdragen als ze dat beeld in hun hart dragen? En toch, de mensch die het Christendom in practyk wil brengen, moet zyn oog voortdurend op den gekrüisten Christus ge vestigd houden. Want al worden nu de kruis beelden wel weggehaald uit de school, uit het parlement en uit de huizen eri wonin gen der mensehen men kan ze niet weg nemen uit de harten der menschen. Daar staan ze als een teeken, als een kenmerk, als een wegwyzer. In de Goede Week worden we herinnerd aan de woorden van Sint Paulus: „Ik leef niet meer, maar Christus leeft in my en dien gekruisigd!" Dan zal de vreugde wederkeeren, die uit God geboren is. Wy staan rond het kruis, niet omdat het dood is, maar omdat het een zinnebeeld is van het leven Daar hangt niet de waanzinnige smart, maar de wereld- overwinnende liefde. De liefde maakt geluk kig, ook al draagt ze een kruis En daar om zyn de kruisdragers gelukkig. De god- deloozen echter hebben geen vrede in hun hart. Ze moeten ook hun kruis dragen, maar een zonder liefde. En waar de liefde ont breekt, daar is ook geen vreugde. Vraag hen zelf maar eens. of hun genoegens hen ge lukkig maken. Zoek voor U zelf een paar oogen, die stralen van geluk: maar bU den wereldschen mensch zyn ze niet te vinden, by hen raast de eene prikkel over den an deren, overspannen zenuwen en verfynde ge noegens, maar geen vreugde, die uit den grond van het hart opwelt. De Goede Week is begonnen. Christus' Bruid bekleedt zich met haar rouwgewaad. Weeklachten zullen van hare lippen vloeien. Zy zal by haar geliefden B-iUdegom ver toeven weenend van vreugde, liefde en ver driet. Neem den sluier niet weg. Want gij schreit, omgeven door liefde, Ihden en on- uitsprekeiyke schoonheid, terwijl heel oude psalmen en koraalmuziek rond onze altaren en hun geheimen zweven. In staat van faillissement is door de Haarlemsche Rechtbank verklaard: A. de Boer, garagehouder, Nic. Beetslaan 7, Aer- denhout. Het bestuur van de Haarlemsche Orkest- vereeniging heeft aan de musici voorjaars vacantle gegeven van 2 tot ea met 7 April. Door de R.K. Middenstandsvereenlging is het vorige jaar een kegelconcours gehouden, waarvan de baten ten goede kwamen aan het Santos-fonds. Een onbekende naam deze laatste? Toch niet! S(teun) A(an) N(ederlandsche) T(uberculeuse) Onbemid delde) S(tandgenooten) I Ziedaar wat San tos beteekent! Het fonds dient dus wel voor het bevorderen van een sympathiek doel. Maar, zooals 't meer gaat met sympathieke doeleinden, de te verleenen steun is niet altyd evenredig daaraan. Laksheid, vergeet achtigheid, of erger: onwelwillendheid- Dit laatste natuurlijk niet, de eerste twee ge noemde factoren zijn helaas wel dikwijls aanwezig. Maar dat ook deze op zy gezet kunnen worden, heeft het vorige Jaar het hiervoor genoemde kegelconcours bewezen. Daarvoor bestond zoo'n goede belangstelling, dat een flink bedrag aan 't fonds ter hand gesteld kon worden. Zoo'n prachtigen steun, welke weer hard noodig is, zou de Santos-commissie gaarne opnieuw hebben. Verandering van spijs doet eten en om die reden heeft de commissie gemeend, het kegelconcours, hoe succesvol het ook verloopen is, niet te moeten dou- bleeren. Doch er is iets op touw gezet, dat niet minder aanlokkelyk is, nl. een caba ret-avond! De ondervinding heeft geleerd, dat de menschen van zoo iets houden en daaraan daadwerkelijk hun belangstelling geven. Er is nu zoo'n mooie avond in elkaar gezet voor Woensdag 8 April. De uitvoering zal plaats vinden in het Gemeentelijk Con certgebouw. Er zal geboden worden, zang, muziek, voordrachten, film, dans, een zeer varieerend programma, waarvan wij gerust kunnen verzekeren, dat de afwerking er van de aanwezigen den geheelen avond op de aangenaamste wijze zal bezig houden. De organisatie van den avond is aan goede handen toevertrouwd en veler welwillende medewerking is toegezegd. De katholieke middenstanders hebben slechts te zorgen, dat de groote zaal van het Concertgebouw vol loopt (en dat is zoo moeilijk niet, want zy hebben gratis toe gang) en de Santos-commissie kan van succes verzekerd zijn! Na den langen vastentijd heeft men wel een extra-ontspanning noodig en een mooie gelegenheid biedt zich nu aan. Dus een prachtige avond, gratis toegang, steun aan een bij uitstek liefdadig doel, alle even zooveel foctoren, om een succesvol, resul taat te mogen verwachten. De Haarlem sche R. K. middenstanders zullen er wel voor zoigen, dat zoo'n resultaat ook bereikt wordt. Vragen van den heer J. G. van Kessel Maatregelen tegen prijsstijging worden gevraagd Door het lid van den Raad, J. G. van Kessel, zijn de volgende vragen by B. en W. ingediend. 1. Is het Burgemeester en Wethouders be kend, dat onlangs door de regeering de aard- appelvoorraden zyn opgenomen en dat daar by gebleken is volgens de berichten in de pers, dat deze sinds den oogst van het vorig jaar van 18 millioen H.L. tot 3 millioen H.L. zgjn verminderd? 2. Dat na deze opname vooral, de prijzen der aardappelen exorbitant zyn gestegen en dat deze prysstyging by den dag grootere afmetingen aanneemt? Dat waar het artikel aardappelen, naast het brood het hoofdbestanddeel van onze volksvoeding uitmaakt, dit by de thans heer - schende werkloosheid en de daarmede ge paard gaande mindere koopkiacht van een niet gering deel onzer bevolking het zeer moellUk voor deze menschen wordt, voor de thans geldende pryzen dit hoofdproduct van onze volksvoeding te betrekken? zyn B. en W niet van oordeel, dat de overheid In casu het Gemeentebestuur in dezen noodtoestand prijsregelend dient op te treden? 5. Zoo ja, zyn Burgemeester en Wethou ders in verband hiermede genegen om even als dit reeds geschiedt in de gemeente Am sterdam, een Commissie te benoemen welke hen daarbij terzijde staat? 6. Zijn Burgemeester en Wethouders in dit geval bereid, om met zoodanige voorstellen by den Gemeenteraad te komen, waarbij voorschriften omtrent den verkoopsprijs enz. worden vastgesteld en waarbij het verschil tusschen inkoop- en verkoposprijs, althans vcor een deel door de gemeente wordt gedra gen? In dank ontving het comité de volgende bijdragen: Haarl. Politiepers. 2e afd. f 50.51, E. M. N. f 3.00, fa. P B. f 3.00, afd. Haarlem Nat. Verb. Gemeenteambtenaren f 250, mej. C. V. H. K. f 5.00, M. A. f 25.00, Haarl. Poli tiepers., 3e afd. f 52.53, N N. F f 100, C. M. B. f 10.00, J. C. H. A. B. f 10.00. K. B. f 3.00, dames B. de H. f 10.00, Mr. J D. f 5.00, Mr. W. G. J. V. f 5.00. Alg. Ver. Gem. Ambten f 50.00, H. C. f 10.00, G. B f 5.00, J. M. v. d. T. f 10.00, J H. A. M. D. f 5.00, H. KI. f 5.00. fa. F. O. Zn. f 10.00. Jhr. Mr. A. A. V. D. v. K. f 75.00. Totaal f 739.39. Amateur-fotografie Maandagavond werd In het werklokaal in de U. L. O.-school voor de leden van de Bcverwijksche Amateur Fo tografen Vereeniging een lezing gehouden over „het gebruik van „Mimosa"-artikelen." Spreker was de heer C. Boone, die in een uitvoerig betoog de eischen -besprak, welke aan een goede amateur-foto gesteld moeten worden. In het eerste gedeelte behandelde spreker de techniek, om daarna te besluiten met een bespreking van het streven naar c'e kunst in het fotografisch beeld. Een groot aantal lantaarnplaatjes verdui delijkte het gesproken woord, waarbij in het bijzonder den nadruk werd gelegd op de drie eischen, waaraan een goed negatief moet vol doen, n.m.l. heldere lichten, krachtige scha duwen en mooie overgangen van licht naar donker. Vervolgens gaf de heer Boone vele nuttige wenken ever het gebruiken van de juiste papiersoorten in verband met den toestand van het negatief om een goeden afdruk te verkrijgen. Met een woord van dank aan den spreker werd deze nuttige avond ges'otsn. Nijverheidsschool voer Ambachtslieden Maandagavond werd de cursus 19301931 van de gemeentelijke Nijverheidsschool voor Ambachtslieden gesloten. Dé jaarlljksche tentoonstelling van werk stukken, die steeds ais een propagandamiddel voor de school moert dienen, bleef ditmaal achterwege, omdat uitbreiding van het getal leerlingen in verband met de beschikbare ruimte niet mogeliik is. In de naaste toe komst zal dan'ook uitbreiding van de school ruimte moeten wo rden overwogen. De directeur, de heer F. J. Hevkoop, reikte met een toepaselijk woord de diploma's uit aan H. Brave van de afd. timmerlieden en aan C. Put, M. Bak, H. Beumer en J. van Zantvliet van de klasse der metaalbewerkers. Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse: Timmerlieden: G. Vonk. D. Zwitser, A. Krom, W. v. d. Zon, J. Brandjes, A. Soiiker, J. Kaatjk, P. Spanjaard. K. Zwaan, A. Heidoorn, J. Veenboer, H. Lichtendonk en H. v* d. Plas. Voorwaardelijk: H. v. d. Ham, H. Brethou- wer. J. Korióon en H. Niesten. Metaalbewerkers: B. Baren deen, J. Wil- lemse, W. Roos, C. Hoogesteijn, A. Slotema- ker, Th. Kleyne, C. Steen, Chr. Six, B. Mun ter en J. Zonneveld. Electriclens: P. Massee, J. v. d. Ahrend en D. Steenbergen. Voorwaardelijk: J. v. Lierop. Van de tweede naar de derde klasse: Tim merlieden: A. Dibbits, J. Hergarden, M. Bruineberg, J. Vermeulen, B. Huijzendveld, A. de Goede. Voorwaardelijk: J. Stad. Metaalbewerkers: A. de Koning, P. Snan- jaard, S. Slotemaker, Th. Galesloot, K. Nooy, J. v. Donselaar. Voorwaardeiyk: A. Rothe en J. van wyk. Schilders: A. Heymans. Van de derde naar de vierde klasse: Timmerlieden: L. Dokter. R. Zonneveld, G. Cornelisse, G. Driessen, H. Hergarden, J- Snanlaard, P. Heldoom, C. Versteeg en f- Visser. Voorwaardelijk: J. Beers en N. van Kleef. Metaalbewerkers: J. C. Bakker, H. Bosman. Voorwaardelijk: P. Zwaan en G. Bakker. Schilders: D. Hoogewerf en N. Blanken- daal. Electriclens: B. Los. Van de vierde naar de vyfde klasse- Schilders: A. Foncin. Electriclens: K. Groot (voorw.) Lading piekijzer Met het Ned. s. Hon- testroom werd gisteren ben in de zeehaven vanhet hoogovenbedrijf ingenomen partij piekijzer naar Londen verscheept. No. 10 31 Maart De „Wiener Son- und Montagszeitung" pu bliceert een onderhoud met den Duitschen Ryksminister van buitenlandsche zaken over zijn meening, omrtent de rede van Briand. Dr. Curtius deelde mede, dat hy Dinsdag a.s. zijn standpunt in een rede uitvoerig zal uiteenzetten en op dé rede van Briand zal antwoorden. Hij verklaarde o.a.: „Niets was zoo ver van ons, als de gedachte om met ver rassingen te komen, of een brandende fak kel te zwaaien en onrust te veroorzaken. Wij hebben van onze bedoelingen absoluut geen geheim gemaakt en zijn nooit als verstoor ders van den vrede opgetreden, doch hebben integendeel ernaar gestreefd de vredespoll-, tiek ook met deze economische middelen voort te zetten. Overigens is het duideiyk, dat wy' slechts met de economische kant van het probleem te maken hebben, want de overeenkomst is zuiver economisch en metapolitiek. Van een schending van het protocol en van de vredesverdragen kan geen sprake zijn. Niets is mij vreemder, dan de wil om niet mede te wex-ken aan de econo mische samenwerking of om deze zelfs te verstoren. Tegenover dit verwijt ben ik be schermd, want alles wat ik doe is tenslotte op deze samenwerking gericht. Ik betreur het dan ook buitengewoon dat Minister Briand heeft gezegd, dat wij den weg van den vrede verlieten Ik wil dan ook met na druk verklaren, dat wij in werkelijkheit' geenverstoorders van den vrede zyn. De regeerlngstroepen verslagen? Uit Bogota in den staat Colombia wordt gemeld, dat in het Westelijk deel van Vene zuela een revolutionnaire beweging Is uitge broken onder leiding van generaal Cedeno. De regeerlngstroepen zouden op verschil lende plaatsen door de opstandelingen zyn verslagen. De Venezolaansche regeering heeft uit alle deelen van het land, troepen samengetrokken om een tegenoffensief in te zetten. Gebaren: 26 Maart. z. van A. Lindeboom Doorn; d. van A. M. J. v. d. Kerkhof— v.. d. Kroft; 27 Maart: d. van M. H. W. HoogkamerOtto; z. van E. M. "W. Zand bergenGouw; d. van W. C. Matheij—Lang- schmidt; 28 Maart: d. van M. Cats—Vonk; d. van J. v. Vlietde Koninck; z. van A. C. Zuvhaar—de Boer. Overleden: 27 Maart: M. VisserBaard- se, 73 jaar, Leidscheplein; 28 Maart: O. Weys, 51 jaar, Nagtzaamstraat. De gedelegeerden-vergadering van de De mocratische Partij neeft met groote meer derheid besloten om bij de komende Presi- dents-verkiezing als candidaat te stellen de» Gouverneur van den Staat New York< Franklin D. Roosevelt. Van de 844 stmege- rechtigden brachten 478 hun stem uit Roosevelt. 125 op Albred C. Smith, 73 op Owen Young, en 39 op Gouverneur Albert Ritchie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6