Fr anken's f3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- BELGIE EN NEDERLAND Broodfabrieken Dumping Mt nummer bestaat uit vier bladen I I DINSDAG 31 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG Nq, 17730 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Een onderhoud met Z.Exc. Graaf H. Carton de Wiart, Staatsminister van België, Oud-Belgisch Gezant te 's-Gravenhage (Van een bij'zonderen medewerker) Brussel, 25 Maart 1931. I Wettelijke voorziening overwogen Na hal ongeluk te Blerik Nederlandsche Bioscoopbond Postconducteur gearresteerd Hooge Raad De Wateier Vredesprijs Toegekend aan Sir Eric Drummond Elly Belnhorn's vliegtuig verloren Onschuldig gevangenisstraf ondergaan? In een kelder gevallen De sluipende dood Mijn vrouw tracteert mij op Paaschbrood van „Franken" Middenstands-Diploma Handels kennis R. K. Reclasseeringsvereeniging Mgr. Jeglic zendt aan Mussolini decoraties terug Verkeersweg door Geestmer- Ambacht Het accoord Lord Irwin-Gandhi Definitief VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Ernstige brand te Veldhoven Vier boerderijen in de ascb gelegd De gouden tientjes Aan de binnenlandsche circulatie onttrokken BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. a bonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bii verlies van een dulmoi wijsvinger bii een breuk van been ol arm bij verlies van *n anderen vinger Er is den Iaatsten tijd een merkbare verbetering waar te nemen in de verhoudingen tusschen België en Nederland Dit is de leidraad van het interview. Jat een bijzondere medewerker van ons Wad te Brussel een dezer dagen had met flen Graaf H. Carton de Wiart, oud- tainister en Staatsminister van België, Oud-Belgisch gezant te 's-Gravenhage, Voorzitter van den Hoogen Raad der Öelgisch-Luxemburgsch-Economische U- hie, en lid van het Belgische Parlement. Onze medewerker schrijft: Dank zij een bevriende, invloedrijke lelatie te Brussel, had ik een dezer Üagen het voorrecht, een onderhoud te Hebben met den ook ln Nederland wel bekenden Katholieken Belgischen staats kan, Graaf H. Carton de Wiart, Staats minister van België, enz. Z. Exc. ontving blij ln de riante, luxueus Ingerichte Wandelgangen van het Belgische Huis van Afgevaardigden, waar wij, tête 5 tète, in een der gezellige hoekjes, al heel 8Poedlg waren gewikkeld in een vraag gesprek over de Belgisch-Nederlandsche Verhoudingen. Reeds dadelijk stond bij mij vast, dat 'k in den heer Carton de Wiart mocht Ontmoeten een uitgesproken, onverdacht Vriend van Nederland, die (zooals hu blij bij wijze van introductie zeide) Vooral drie zeer aangename herinnerin- 6en aan ons land had: ten eerste zijn Vriendschap met wijlen onzen eminen- fen emancipator Dr. H. J. M. Schaep- bian, ten tweede den tijd, dat hij mede Sitting had in het bestuur van het vóór Öen oorlog onder Minister Heemskerk tot stand gekomen Economisch Comité NederlandBelgië," en ten derde: zijn Gezantschap te 's-Hage, onmiddellijk (6 mnd.) na den wereldoorlog. De eerste vraag, die wij Z. Exc. stel den, en die ging over de vriendschap biet Holland, was dus vrijwel overbodig. Nochtans hebben wij haar gesteld: Ver- Heugt u zich over de verbetering der BelgischNederlandsche betrekkingen O, van ganscher harte, ik zou wel tVenschen, dat alle moeilijkheden (en er Sijn er helaas nog!) vanaf heden tus- I ®chen beide landen waren opgelost Gat is mijn hartewensch Hoe stelt u zich deze oplossing voor? Niet alleen op intellectueel en politiek kebied, ook op economisch gebied. Op politiek gebied? Ja zeker. i Maar die groote leger- en verster- kingswerken dan, die in België aanhan gig zijn en waarin sommige kringen in Nederland zien een struikelblok voor eventueele toenadering.... ja.... die, Volgens sommigen, zelfs tegen Neder land zouden gericht zijn? En met verheffing van stem ant- Vroordde Z. Exc.: „Deze voorstellen zijn biet gericht tegen Nederland, niet tegen Öe vredelievende gedachte van den Sta gen-(Volken-) bond. Die dat zeggen Sijn.... idioot. Wij moeten onze grenzen versterken. Om den vrede (den Europeeschen, den j Wereldvrede) te waarborgen. Het gaat btn onze onafhankelijkheid: „Le jour oil la Belgique perdrait son indépendance, la Hollande la perdrait le lendemain.' I 'Daags nadat België zijn onafhankelijk - Heid zou verliezen zou Holland vol ken). De voorgenomen verdediging onzer landsgrenzen, aldus vervolgde de heer Carton de Wiart, is dus ln het welbegre- I ben belang van België, maar ook in dat van Nederland.- De oprechtheid,waarmee de heer Car ton de Wiart deze woorden sprak, en Ji? blij zoo levendig herinnerde aan den "tplomaat-gentleman, dien men nog techt in de oogen zien mag lieten Voor mij geen verdéren twijfel. Ik stapte daarom over dit politieke j Vraagstuk heen en vroeg verder: En wat denkt Uwe Excellentie over économische toenadering? Deze is, vooral in dezen tijd, van de kfootste beteekenis. Reeds onder het l^ederl. ministerie-Kuijper werd op eco- bomisch gebied toenadering tusschen öhze beide landen gezocht Minister Heemskerk heeft vóór den oorlog dit werk op zeer gelukkige wijze voortgezet. In het Comité Nederland— België, onder zijn voorzitterschap, had ik zitting en we hebben toen reeds ondervonden, dat beide landen door samenwerking op economisch gebied heel wat bereiken kunnen. Ik herinner o.a. aan het tot stand gekomen accooró ln zake de posttarieven; dat was een mooi begin! En Z. Exc. vervolgde: De kleine landen moeten op econo misch gebied zooveel mogelijk samen werken. Dat dit zeer wel mogelijk is. heeft ook het LuxemburgschBelgisch Economisch Comité bewezen. Ik heb het genoegen reeds gedurende 10 jaar het voorzitterschap van dit Comité waar t? nemen, en. Ik kan u de verzekering geven, dat het, tot wederzijdsch genoe gen, heel wat in 't belang der beide landen heeft tot stand gebracht. Ja, men mag gerust zeggen, dat dit beschei den economisch bondgenootschap een schitterend voorbeeld is voor vele ande re. De kleine landen zullen nu vérder gaan. En met groot enthousiasme herinner de Graaf Carton de Wiart aan het pas tusschen de kleine landen gesloten accoord van Oslo. Dat, zoo vervolgde de staatsman, is de weg, waarop wij, kleine landen, met de noodige energie moeten voortgaan, dat is de grondslag, waarop ook de kleine landen een groot gebouw kunnen oprichten. Je suis trés grand partisan. (Ik ben er een groot medewerker van). Immers^ „Le marché intérieur des petits pays n'est pas assez grand". (De binnen- landsche markt der kleine landen is niet groot genoeg). Wij moeten haar ver- grooten, willen wij niet door den „K0I03 der groote staten worden opgéslorpt Une. chose, sur laquelle on faut insister est, que nous sommes dans la periode des ententes économiques. (Laat ons niet vergeten, dat wij leven in een tijd perk van economische verdragen). Ten slotte heb ik nog met een enkel woord ter sprake gebracht de kwestie Antwerpen—Rijn (m. a. w. de Schelde- kwestie). Zeer betreurde mijn zegsman het, dat deze kwestie nog niet is opge lost, en met nadruk voegde hij er aan toe, dat langer talmen slechts spelen is in de kaart der Groote Mogendheden. Maar hier keerde de heer Carton de Wiart tot ons uitgangspunt terug: hij herinnerde nogmaals aan Dr. Schaep- man en bracht hulde aan zijn eminen- ten opvolger Mgr. Dr. W. H. Nolens. En met een hartelijken handdruk nam Z. Exc. van ons afscheid, daarbij nogmaals de hoop uitsprekend, dat de merkwaardige verbetering, die in de be trekkingen tusschen Nederland en België valt waar te nemen, moge bevestigd en versterkt worden. Het nader antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Lovink, betreffende het nemen van maat regelen van Regeeringswege in verband met in het buitenland in voorbereiding zijnde bepalingen om producten beneden kostprijs op de open markten te werpen, luidt: Het vraagstuk der dumping en anti dumping is eenigen tijd geleden door de Regeering voorgelegd aan de Commissie voor de Economische Politiek. Een uit deze gevormde subcommissie heeft sedert aan de Regeering' een (voorloopig) rapport om trent het vraagstuk uitgebracht. De Regeering overweegt thans de moge lijkheid eener wettelijke voorziening, welke ten doel zal hebben de gelegenheid te schep pen in daartoe leidende gevallen tegen verschijnselen van dumping bepaalde af- weormaatregelen te nemen. Verdacht van verduistering Gisteravond is te Amsterdam door recher cheurs van het bureau Warmoesstraat aan het Centraal-Station een 45-jarige post- conducteur gearresteerd. Hij wordt er van verdacht op de lijn Amsterdam—Den Helder pakketten, die aan de Posterijen waren toevertrouwd, te heb ben verduisterd. Bij hutszoeking is een sigarenkistje ge vonden, zooals alleen voorkomt in het Noorden van Noord-Holland. De nerkomst van het kistje kon hij niet opgeven. De overwegwachteres ontslagen De directie der Nederlandsche spoorwegen heeft met ingang van 27 Maart de wachte- res J. Ebbinge, bekend door het vreeselijK autobusongeluk bij wachtpost 66 te Blerik, ontslagen uit den dienst. Zij heeft appèl aangeteekend by het scheidsgerecht der spoorwegen. Mr. J. L. M. Meckmann als raadsheer geïnstalleerd Mr. J. L. M. Meckmann, benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad, in de vaca ture, ontstaan door de benoeming van jhr. mr. Feith tot vice-president, is gisteren in zijn nieuwe functie geïnstalleerd. Mr. Meckmann heeft zitting genomen ln de Kamer van Strafzaken. De Camegie-Stichting te Den Haag heeft den Wateler-vredesprijs voor 1931 toegekend aan Sir Eric Drummond, Secretaris-Gene raal van den Volkenbond, op grond van zijn bijzondere verdiensten voor de ontwikkeling van de organisatie der Internationale sa menleving. Sir Eric Drummond heeft de aanwijzing aanvaard, doch op grond dat zijn functie het Hem bezwaarlijk maakte het gel delijk bedrag, aan deze aanwijzing verbon den, aan te nemen of zelf daaraan een bestemming te geven heeft hij het bedrag ter beschikking gesteld van het bestuur der Camegie-Stichting, opdat deze het zou aan wenden voor zoodanig doel in verband met de bevordering van internationale, samen werking, vrede en veiligheid, als het bestuur mocht dienstig oordeelen. Het bestuur der Camegie-Stichting heeft het bedrag, ingevolge dit verzoek, toegewe zen aan de Internationale Unie van Volken- bondsvereenigingen. gevestigd te Brussel. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door den heer J. G. D. Wateier, in leven direc teur der Oranje-Nassau Hypotheekbank al hier, die bij zjjn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Camegie-Stichting, onder beding dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan den- gene, die op eenigerlei wijze de zaak van den vrede het beste zou hebben gediend, of zou hebben bijgedragen tot het vinden van middelen ter bestrijding van den oorlog. De toekenning van den prijs, ten bedrage van 25000 gulden, is dit jaar voor het eerst ge schied. Slechts de motor kon meegenomen worden De vliegster Elly Beinhorn, die tijdens een vliegtocht boven Afrika genoodzaakt was een noodlanding te maken en haar reis te voet voort te zetten naar de bewoonde we reld, deelde glsterén mede, dat haar vliegtuig niet meer te redden is. Zij keerde met een hulpkaravaan uit Timboektoe naar het ver laten vliegtuig terug om het vervoer naar de naastbügelegen startplaats te regelen. Na veel moeite kwam mej. Beinhorn tot de overtuiging, dat het transport door de zand- massa's van de Sahara onmogelijk was. De motor is uit het vliegtuig genomen om opgezonden te worden naar Duitschland. Via Algiers zal de vliegster naar Europa terug- keeren. Revisieverzoek toegestaan De Hooge Raad heeft a Test gewezen in zake het revisieverzoek ''an J B.. die door de Amsterdamsche Rechtbank is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf wegens dief stal van een baal manufacturen ait een spoorwegwagon aan de Czaar Peterstraat te Amsterdam op 13 Januari 1927, ten nadeeie van den expediteur K. De veroordeelde heeft inmiddels die gevangenisstraf ondergaan. Onlangs zou echter aan hei licht gekomen zijn, dat B. aan den diefstal onschuldig was en dat hij zijn veroordeeling zou hebben te w(jten gehad aan valsche getuigenverklarin gen. Zooals bekend is, heeft dc procureur-ge neraal bij den Hoogen Raad deze kwestie laten onderzoeken. Het resultaat daarvan had hem aanleiding gegeven te concludeeren, dat de zaak zou worden verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam, ten einde na te gaan of hier een vrijspraak dan wel een ver oordeeling had behooren "laats te heboen. Het revisieverzoek was door mr. Bruyn voor den Hoogen Raad toegelicht. Arrest wijzende, heeft de Hooge Raad dit verzoek toegewezen en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam. Vrouw overleden In de Eerste Oosterparkstraat te Amster dam is een Woningbureau gevestigd. Een 38- jarige vrouw ging Zaterdag, naai zij nad me degedeeld, naar dat bureau om een woning te huren, zy keerde niet naar huis terug. De familie informeerde by het woningbureau, maar men zeide daar, dat de vrouw er niet was geweest, althans niemand had haar ge sproken of gezien. De familie riep de hulp van de politie in, maar de vrouw werd niet gevonden Gisterochtend wilde iemand van iiet per soneel van het bureau in den kelder kolen gaan scheppen. Tot zijn ontsteltenis vond hy daar het lijk van de vermiste vrouw, zy heeft biykbaar, toe-, zi, nar het kantoor van het woningbureau wiide gaan, een ver keerde deur, n.l. de kelderdeur (in de gang zyn- vyf deuren) geopend en is naar be neden gestort zy had een gToote wend aan het hoofd èn is vermoedelijk onmiddellijk dood geweest. Algemeene vergadering te Bergen Bezoek van de leden aan het te stichten Bio-vacantieoord (e Bergen aan Zee In „De Rustende Jager" te Bergen werd gisteren de algemeene jaarvergadering van den Ned. Bioscoopbond gehouden. In plaats van Amsterdam, werd ditmaal in Bergen vergaderd om het landgoed „Russe iduin dat einde van het vorig jaar door de stich ting „Bio-vacantieoórd" was aangekocht, te bezichtigen. De algemeene vergadering, die door een 170-tal ondernemers van bioscopen was be zocht, .werd geleid aocr den heer D. Ham burger uit Utrechf De heer A. de Hoop uit Amsterdam, secre taris, bracht het jaarverslag uit, waaruit wy aanstippen dat het hoofdbestuur met leed wezen constateert dat aan hei eind van het derde jaar, waarin de Rijksfïlmkeuring in ons land werkzaam was, de censuur in het afgeloopen jaar nog scherper was dan in de beide voorafgaande jaren. Van de 487 groote speelfilms, welke in 1930 ter k eunng zyn aangebeden, werden 26 niet voer openbare vertooning toegelaten By her-keuring, wer den hiervan nog 7 goedgekeurd. Geconstateerd werd, dat de commissie voor de filmkeuring zich door zich me- de ge luidsfilms te bemoeien, oev egdheder. heeft veroorloofd, welke in het geheel niet wette- lyk gesanctioneerd zyn. In 1930 bestond het aantal in roulatie gebracht groote speelfilms voor meer dan de helft uit geluidsfilms. De rekening en verantwoording werd in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd op een be drag van f 52.589.79. Een saldo vai f 10.000 werd overgebracht naar de weerstandskas. In plaats van den heer M. C. de Hut te Dordrecht werd tot bestuurslid de heer P. Vermeer te Rotterdam gekozen. De heer. A.. Ehrlich en de heer E. de Hoop Az., werden als bestuursleden geko zen. Tot leden van de arbitragecommissie wer den herbenoemd de heeren E. S. Kroese te Amsterdam en D. Pinto te Zwolle, terwyi als I'd van die commissie gekozen werd de heer M. Desmet te Eindhoven en de hèer S. Zon dervan te Leeuwarden In plaats van den heer N. Kahn te Den Haag werd tot lid dier commissie gekozen de' heer P. Vermeer Jr., te Amsterdam. Een voorstel Inzake het stichten van een nationaal filmarchief en de uitgifte van een bondsorgaan werd wegens tydgebrek aan gehouden tot de volgende vergadering. De bezichtiging van het Russendnin Om vier uur begaven de deelnemers aan de algemeene vergadering zich per auto's en auto-cars naar het landgoed „Russenduin". De file leverde een eigenaardiger aanblik en werd door filmoperateurs opgenomen. De voorzitter van de Stichting Bio-vacan- tie-oord, de heer J. Ter Linden uit Amster dam, sprak in de eerste Plaats een woord van dank aan het Hooidbestuur var. <len Ne- derlandschen Bioscoopbond voo: de bereid willigheid om aan het verzoek te voldoen, de vergadering in Bergen te houden. Hierdoor was het bestuur van de stichting Bto-vacan- tie-oord in de gelegenheid de leden «an den Ned. Bioscoopbond te toonen wat reeds be reikt is ten aanzien van het Bio-vacantie- oord. In de drie jaren, dat de stichting bestaat, gelukte het reeds 600 zwakke Nederlandsche kinderen met een totaal aantal van 19000 verpleegdagen naar buiten te zenden en zon der overheidssteun dit beeriyke landgoed aan te koopen. Veel moet er nog voor het in richten van het gebouw gebeuren. Het doel is honderd kinderen daarin onder te bren gen. Voor de verbouwng, die ongeveer een jaar zal duren, is nog veel geld noodig. De bedoeling Is om het koetshuis in te richten voor de eventueele verpleging van kinderen, die door besmettelijke ziekten worden aan getast en dus geïsoleerd moeten worden. De garage zal tot speelzaal worden ingericht, terwijl verschillende kamers tot slaapzalen zullen worden omgebouwd. Men staat thans voor de Paaschcollecte en spr. wekte allen op, met groote energie die collecte ter hand ic nemen. Wanneer 't Nederlandsche volk ziet, wat hier tot stand zal worden gebracht, dan zal het gaarne in het belang van de vel? bleekreusles voor die collecte een offertje brengen Onder krachtig applaus der aanwezigen deelde spr. mede, dat een van hen die onbf.ker.d wenschte te blijven, uit enthousiasme over het bereikte f 1000.had geschonken voor de inrichting van het gebouw. De voorzitter van den Ned. Bioscoopbond, de heer Hamburger, verklaarde, dat de bios coop. en filmexploitanten in hoofdzaak wa ren gekomen om eens te kyken, of ze met den aankoop var, hei Kussenduin. waar voor hun geld hadden gekregen. Nu spr. het landgoed heeft gezien, kon hy n:et anders dan verklaren, dat de stichting niet beter gedacht had kunnen worden. Hij was over tuigd, dat alle exploitanten zich gaarne zul len inspannen om de Paaschcollecte te doen slagen om het vacant,ieoord tot een parel te maken van het Nederlandschen Bioscoopbe drijf. Spr. hoopte, dat het bestuur ook zooveel mogelijk outsiders in de gelegenheid zou stel len dit mooie landgoed te bezichtigen. Wan neer zij dit fraaie gebouw zien, dan zullen zij zeker met liefde hun bijdrage voor de Paaschcollecte geven. Het slagen van het Bio-vacantie-oord beteekent zeker het die nen van het ideëele belang van het Neder landsche volk. Spr. was er trotsch op, dat de Bond dit heeft mogen bereiken en is dan ook overtuigd, dat 30 Maart 1931 een belang rijke mijlpaal was van historische waarde voor het Ned. Bioscoopbedrijf De eerevoorzitter de heer Willy Mullens, was enthousiast over hetgeen hy nad gezien. Hij noemde dit eer: der mooiste daden van ethisch belang, vooral /oor de toekomst. Als filmfabrikant stelde hij f 100 beschikbaar. (Anplaus). Na het gebruiken van een thee en een rondwandeling door het groot aantal kamers vertrokken de deelnemers naar de hoofdstad om aldaar het diner te gebruiken. Twee jonge tnenschen dood gevonden Op den weg van Huybergen naar Calmpt- hout zyn op een villa de ïyken gevonden van den 18-jarigen IJ. en de 17-jarige M. E. Beiden waren door gas gestikt. szoo Haarlem-Heemstede-Bloemendaal Evenals vorige jaren zal de Nederlandsche R. K. Middenstandsbond (Federatie van de vyf Diocesane Hanze-Bonden iu Nederland) wederom de gelegenheid openstellen tot het afleggen van bovengenoemd examen. Aan het examen kunnen deelnemen: le. allen, die hun opleiding genoten aan een Handelscursus van de Hanze; 2e. alle interne leerlingen van pensionaten en andere inrichtingen van onderwijs; 3e. allen, die op andere wyze werden op geleid, voorzoover zy niet in de gelegenheid waren een handelscursus van de Hanze te bezoeken. De candidaten moeten zich aanmelden door een formulier voor 1 Mei a.s. behooriyk ingevuld en onderteekend in te zenden aan den penningmeester der Examencommissie, den heer A. J. Spierings, accountant, Ver- werstraat 9 te 's Hertogenbosch. De R.K. Reclasseeringsvereeniging zal dit jaar haar algemeene jaarvergadering hou den op Vrydag en Zaterdag 15 en 16 Mei a.s. en deze zal, in afwyking van vorige jaren, thans te Nijmegen plaats vinden. Vrydag 15 Mei wordt meer beschouwd als een studiedag, waar dr. J. A. J. Bamhoom, geneesheer-directeur van het R.K. Psycho- pathengesticht te Heiloo, het onderwerp zal behandelen: „De Psychopathenwetten en de Reclasseering". De avond wordt verder in gezellig samenzUn doorgebracht. Zaterdag 16 Mei vindt de huishoudeiyke vergadering plaats. Deze dag wordt begon nen met een H. Mis, waaronder korte toe spraak door den geesteiyken adviseur der vereeniging, rector W. G. J. de Haer. Om half elf vangt dan de ledenvergade ring aan, waarna door bemiddeling der afdeeling Nymegen aan de deelnemers een gemeenschappeiyke lunch zal worden aan geboden. Na afloop hiervan wordt een bezoek ge bracht aan het R.K. Nat. Tehuis „Luctor et Emergo" te Nymegen. Naar de correspondent van den „Daily Herald" uit Belgrado meldt, heeft de aarts bisschop van Lubljana (Laibach) dr. Jeglic, Zondag, 29 Maart JJ., de ordeteekenen van St. Maurits en St. Lazarus, die hem in 1925 verleend werden, aan Mussolini geretour neerd. De onderscheiding werd den aartsbisschop indertyd verleend voor de door hem bewezen diensten by het overbrengen van het stoffe- ïyk overschot van Italiaansche soldaten, die tijdens den oorlog in Italië gesneuveld wa ren, naar hun vaderland. Eenige dagen geleden werd den aartsbis schop door de fascistische autoriteiten ver lof geweigerd, om een godsdienstplechtigheid by te wonen ter eere van den vorst-bisschop van Görz, die nog steeds preekt in de Slo- weensche taal, ondanks het verbod der fas cisten. Mgr. dr. Jeglic werd aan de Italiaansche grens tegengehouden. Verbinding tusschen het Westen van Noord- Holland en de Wieringermeer Naar wU vernemen zal men nog dit jaar beginnen met den aanleg van den breeden verkeersweg, dwars door Geestmer Ambacht, waardoor een rechtstreeksche verbinding zal worden verkregen tusschen het Westen van Noord-Holland en de Wieringermeer, voor welken aanleg gemeente- en polderbesturen hun medewerking hebben toegezegd. Het Al-Indisch Nationaal Congres te Ka rachi heeft een resolutie aangenomen, waar in het accoord tusschen Gandhi en Lord Ir win den Onderkoning van Indië, wordt goed gekeurd. In dezelfde resolutie wordt het doel, om te komen tot de algeheele onafhanke- lykheid van Indië, opnieuw bevestigd, ter- wyi de volledige controle over legerzaken en financiën wordt geëischt. Het Congres sprak zUn vertrouwen in Gandhi uit en benoemde hem tot ieider der delegatie, die zal worden afgevaardigd naar de nieuwe Tafelconferentie. De afgifte van gouden tientjes voor het binncnlandsch gebruik wordt met ingang van morgen beëindigd. (biz. 1, 1ste 'ilad) Vier boerderijen te Veldhoven afgebrand. (blz. 1, 1ste o.ad) De regeering overweegt de mogelijkheid eener wettelijke voorziening tegen dumping- verschijnselen. (biz. 1, 1ste blad) De Wateier vredesprijs toegekend aan Sir Eric Drummond. (blz. 1, 1ste blad) Henderson en Schober over de Tol-Unle. (blz. 1, 3de olad) Protesten tegen de nieuwe Duitsche nood verordening. (blz. 1, 3de blad) Mededeelingen in de jaarvergaderingen van de Papierfabrieken Van Gelder en Zonen. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur van. 775. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.01. Hoogste barometerstand 775.7 te Kinn. Laagste barometerstand 749.1 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, ooste- ïyke tot zuidoosteiyken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, nachtvorst, iets zachter overdag. Gistermiddag omstreeks 3 uur "ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de boerderij van den heer Van Mol in het gehucht Oerie, gemeente Veldhoven. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat het niet mogeiyk was, iets van het huisraad te redden. Twee varkens kwamen 'in de vlammen om. Door het wegwaaien van vonken vatten ook drie in de nabijheid ge legen boerderijen vlam, die alle een rieten dakbedekking hadden, toebehoorende aan de heeren v. d. Berk, Gepkens en Tieleman. Het bleek onmogeiyk, den brand met de brandspuit van Oerle te blusschen. Ook deze drie boerderijen gingen in vlammen op. Huisraad en vee kon men in vei'igheid brengen. De burgemeester van Veldhoven was ter plaatse. Om den uitvoer naar het buitenland onmogelijk te maken. Nadat de goudvoorraad van de Nederland sche Bank in 1925 aanzienlek was gestegen, is de directie in November van dat jaar, by wyze van proef, overgegaan tot de af gifte van gouden tienguldenstukken voor de binnenlandsche circulatie. Toen het na wei nige maanden du:delijk was, dat de binnen landsche circulatie spoedig verzadigd was en de handel zich van de gouden tien gulden stukken trachtte meester te maken voorden export naar landen, waar een premie voor deze munten werd betaald, is de uitgifte be perkt tot f 250 per dag en per persoon. Een verdere beperking en wel tot f 50 per per soon en per dag bleek op deze zelfde prin- cipieele gronden noodig in het jaar 1927. Op deze wyze liet de bank voor hen, die voor redelijke doeleinden over gouden mun ten wenschten te beschikken, de mogeiyk- heid open, zich het begeerde zonder al te veel moeite te verschaffen, Het is echter gebleken, dat de door de bank niet gewenschte handel by de vraag naar gouden munten een overheerschende rol is blijven spelen, in verhouding tot de aanvra gen van ander karakter. Nog steeds worden tien guldenstukken met een door de wissel koersen niet gewettigde premie opgekocht en houdt een voortdurende afvloeiing van het door de bank verstrekte goud naar het bui tenland aan. Weliswaar gaat het hier om betrekkeiyk onbelangrijke bedragen, tengevolge van de bovengenoemde beperking der afgifte en is de geheele voorraad goud van de bank thans slechts weinig geringer dan toen met de proef een aanvang werd gemaakt, (de voor raad gouden tienguldenstukken is zelfs nog gestegen), maar toch acht de directie het onder de gegeven omstandigheden juister, de regelmatige afgifte van gouden munten voor het b'nnenlandsch gebmik met het einde van dit boekjaar, 31 Maart 1931 geheel te beëindigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1