Franken's f3000.- f 750.- f250.- HEVIGE AARDBEVINGEN IN NICARAGUA Broodfabrieken G. C. Krouwels BUREAUXNA8SAULAAN 49 MT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN WOENSDAG 1 APRIL 1931 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17731 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EKONOMISCHE ZELFMOORD De Noord-Hollandsche Land- en Tuinbouw te Praag De bekeeringsactie onder niet-Katholieken Men vermijde opdringerigheid, onvoorzichtigheid en luidruchtigheid Meer dan ÏOOO dooden? Rijkswaterstaat Aparte landmeetkunde dienst De Fransche begrootingsdebatten Tornado op Florida VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht l ectiniscii Bureau Telefoon 14024 STOFZUIGERS Koninsrinnewej? 6 b.d. RaambniSï Gevaarlijke krankzinnige aangehouden Had twee moorden bedreven De mijnwerkersstsking in Noord-Frankrijk Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per treek 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(J vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bil vooruitbet Bil contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per reget Alle abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd vopr een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een onsevel met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voetof een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm T /jjl m bij verlies van'n I "Tll^- anderen vinger Nederland schijnt het niet te kunnen laten! In naam van het onschendbaar vrij handelsbeginsel wordt nog dag in dag uit de poging tot ekonomischen zelf moord herhaald: wij mogen het buiten land, dat ons onder zijn waren begraven wil om dik aan ons te verdienen, geen strootje in den weg leggen en dat niet alleen, wij zijn niet alleen passief wij zijn ook actief: wij trekken er op uit om het buiten land met onze orders te vereeren; wij vragen prijsopgaven in het buitenland, wy gunnen onze orders in het buiten land, wij verschaffen het buitenland geld en werk, ook al is daarvoor hoege naamd geen houdbaar motief aan te voeren, en met nimmer bezwijkend enthousiasme verdragen wij hier de plaag der werkloosheid, bekostigen wij het leven van duizenden tot degeneree- rende werkloosheid gedoemde arbeiders gezinnen. Zoo zijn we nu eenmaal. Regeerings- en andere overheidslicha men geven het schoone voorbeeld, en de particuliere bedrijven en de tamme Nederlandsche koopers vólgen natuur lijk. De kwaal is chronisch, en er schijnt niets aan te doen: we schijnen nu een maal met blindheid geslagen en we loo- pen, zonder te zien, neg roemend op onze royaliteit, het steeds erger dreigend ekonomisch verderf tegemoet. Het is vooral de directie der Neder landsche Spoorwegen, welke met onge- loofelijke hardnekkigheid geregeld de Nederlandsche industrie passeert en enorme sommen naar het buitenland doet verhüizen, daardoor talloos vele Nederlandsche arbeiders tot werkloos heid doemend. Onlangs is daarop een heel scherp licht gevallen, toen het geval van de bestelling van 'n aantal locomotieven .n Duitschland bekend werd: Duitschland "was iets goedkooper (in schijn, want het Verschil ln prijs zou gemakkelijk aan uitsparing van ondersteuningsgelden verdiend geworden zijn), maar ook toen de betrokken Nederlandsche industrie in de gelegenheid gesteld werd, de loco- motleven voor denzelfden prijs te leve ren als welken Duitschland vroeg, werd tóch de eigen industrie gepasseerd en genoot Duitschland tóch de gunst. „Werkspoor" wenschte geen subsidie van de Regeering te aanvaarden! Ongeloof elijk! Ter verdediging van dergelijke onva- derlandsche daden wordt veelal aange voerd, dat de Nederlandsche industrie niet steeds binnen de gewenschte ter mijnen leveren kan, maar o.i. is het slechts een kwestie van beleidvol voor uitzien om het materiaal zóó tijdig te bestellen, dat het wél op tijd afgeleverd kan worden. Naar aanleiding van een vraag in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende de Waterstaatsbegrootlng de vraag nJ. hoeveel spoorwegwagons er in het buitenland en hoeveel er 'n Nederland door de Spoorwegen besteld waren heeft Minister Reymer de lich telijk ontstellende mededeeling gedaan, dat over de jaren 1929 en 1930 aan rol lend spoorwegmateriaal voor 12.925.935 in Nederland en voor 10.738.850 in het buitenland besteld is geworden. De heer Van der Lande, die deze zaak Vrijdag 1.1. in de Eerste Kamer besprak, maakte hierbij zeer terecht de opmer king, dat over de genoemde jaren dan zeker voor ongeveer 7 millioen aan werkloonen naar het buitenland gegaan was, en dat in een tijd, waarin hier juist de metaalindustrie zeer noodlijdend is, terwijl er veel werkloozen zijn. „Ik beschouw die 7 millioen gulden eenvoudig als een gift aan het buiten land; dat geld is weg; het had echter hier in het land kunnen blijven, maar het wordt den Nederlandschen werkman onthouden," zoo sprak de heer Van dei- Landenaar ons hart. Hoe handelt daartegenover het bui tenland? In het Nürnberger „8 Uhr Blatt" van 18 Maart 1.1. lezen wij, dat als gevolg van eventueelen verkoop van bestaand Duitsch spoorwegmateriaal aan Rus land, de Duitsche Spoorwegen in 1931 niet minder dan 107 locomotieven zullen bestellen, waarmee een bedrag van 16 a 17 millioen mark gemoeid zal zijn -n voor de twee volgende jaren nog eens 100 locomotieven; men vraagt daarbij eenvoudig geen buitenlandsche aanbie dingen; men bestelt in het binnenland, zonder meer. En als we nu eens eventjes rekenen: 107 locomotieven voor 10 millioen gul den, dat is ongeveer 93.000 per ma chine. Men vergelijke dezen prijs nu eens met dien van de onlangs door de Nederland sche Spoorwegen bestelde machines, dan blijkt er een verschil van 25.000 per stuk. We weten wel, dat de vergelijking niet in alle opzichten juist kan zijn, maar dit verschil zóó groot is toch al te treffend! Zop zorgt Duitschland voor zijn eigen industrie. Er is nog méér: de restauratie-rijtui gen mogen alleen door Duitschland loo- pen. als men in dat land ook dergelijke wagens bestelt. België handelt eveneens; ja, het komt. hier een geldleening plaatsen, maar wil men van hier uit op de industrieele markt mee-concurreeren, dan is België daarvoor niet te vinden en geeft het aan de eigen industrie een voorsprong van 10 a 25 procent. In Frankrijk is alles voor ons geslo ten in Engeland evenzoo. Moet dat zoo vóórtduren? Zijn wij niet lang genoeg het lammetje geweest in een kring van wolven? Het verzet tegen den ekonomischen zelfmoord, welken Nederland nog voort durend bezig is te plegen, kan ni -t krachtig genoeg georganiseerd worden. Aan deze onvaderlandsche lamlendig heid, waaronder duizenden en duizenden te lijden hebben, moet een einde komen. Een bijzondere medewerker schrijft ons uit Praag: Op 29 Maart heeft het Jaarbeursgebouw zijn deuren weer gesloten en behoort *ie groote reclame-campagne van het Centraal Bureau van de veilingen en den Nederland schen Zuivelbond weer tot het verleden. Niet te tellen duizendtallen bezoekers heb ben zich acht dagen lang verdrongen om zich te verlustigen aan den schitterenden tuin van roode en witte kool, met daartus- schen, als een gazon van het mooiste groen, de kisten met jonge groenten en komkom mers uit onze kassen. Aan de bovenzijde van dien groententuin, die zich uitstrekte door de geheele lengte van de Hodachalle, oe- vond zich een reusachtige pyramide van onze onvolprezen Edammertjes. Heel Praag spreekt in deze dagen van de Nederlandsche kool en in het bijzonder van de Hollandseoe kaas, want daarvan mocht Iedere bezoeker proeven, en daar is zoo'n druk gebruik van gemaakt, dat de helpers van den Zuivelbond handen te kort hadden om den proevers öe verschillende kaassoorten te bezorgen. Nederlandsche kaas behoorde tot voor kort nog tot de weelde-artikelen in Tsjecho- Slowakije, want deze was er ten gevolge van de hooge invoerrechten die betaald moesten worden, ruim tweemaal zoo duur als hier te lande. Dit is begrijpelijk als men nagaat dat het invoerrecht 70 procent bedroeg, waarbij dan nog de vervoer- en verpak- kingskosten kwamen. Tsjecho-Slowakije nam dien ten gevolge maar zeer weinig kaas af, in 1930 maar 40.000 K.G. en dat voor een bevolking van 15 Millioen zielen. Door de jarenlange bemoeiingen van ons Gezantschap te Praag is men er van Neder landsche zijde tenslotte in geslaagd om voor onze Goudsche en Edammer kaasjes tot een gelijkstelling te komen met de Zwitsersche harde kaassoorten ten aanzien van da douanerechten. Het moet dan ook wel een persoonlijke voldoening voor onzen Gezant, die de Nederlandsche tentoonstelling de af- geloopen week bezocht, geweest zijn, om de Hollandsche producten, nu dezer dagen zijn onderhandelingen over het Tsjechische kaas- tarief tot een gunstig einde zijn gebracht, in het middelpunt der belangstelling van het Praagsche publiek te zien. Nu men in Praag eenmaal de echte Hol landsche kaas geproefd heeft en de prijs daarvan door de tarief verlaging zoodanig geworden is, dat van luxe-artikel niet meer behoeft te worden gesproken, zal de vraag naar dit nationale product wel toenemen en den export vermeerderen. Van de Nederlandsche groenten kon dat zelfde helaas nog niet gezegd worden, want daarvoor gelden nog steeds hooge invoer rechten. Voor den oorlog, toen Tsjecho-Slo wakije nog tot Oostenrijk behoorde, was de export naar Bohemen en Moravië zeer groot, maar na den oorlog is deze niet toegenomen. Het is te hopen dat de Tsjechische Regee ring termen vindt om ook op dat gebied tot tariefverlaging over te gaan. Daar is nu, wat ons land betreft, alle reden voor, want Tsjecho-Slowakije importeert hier zeer veel en in het land zelf zijn niet veel groenten te krijgen. De onpersoonlijke reclame, thans door het Centraal Bureau van de veilingen en den Nederlandschen Zuivelbond gemaakt, bewijst dat hier de moed niet wordt opgegeven. Nederlandsche groenten zijn in Tsjecho- Slowakije niet onbekend en thans wordt er algemeen over gesproken en in de bladen over geschreven. Hierdoor is op schitterende en doeltreffende wijze weer eens de aan dacht gevestigd op de Nederlandsche tuin bouwproducten, daardoor kan invloed wor den uitgeoefend op de regeering en zal in de toekomst de export daarheen zeker toe nemen. Het begin is er, want ontevreden over de eerste resultaten van deze inzendnig mogen de Nederlanders niet zijn. De belangstelling voor een bekeeringsactie onder de niet-Katholieken in de Noorde lijke provinciën blijft in stijgende mate voortduren. Dit blijkt reeds uit het feit, dat niet alleen de Katholieke pers, maar ook andere bladen zich met het vraagstuk bezig houden. Dat er iets gedaan moet worden, daar over bestaat onder de Katholieke open bare meening geen verschil van inzicht. Slechts de wijze waarop vormt thans het voorwerp van bespreking. En nu doet het ons genoegen, dat de be kende apologeet Pastoor van Dorp zich blijft verklaren voor de methode, welke wij een tiental dagen geleden in een hoofdartikel hebben aanbevolen en met ons blijft waarschuwen tegen alle opdringerigheid, onvoorzichtigheid en aller lei luidruchtigheid. Inderdaad: de zaak kan niet stil genoeg aangepakt worden. Daarom ook schrijft Pastoor van Dorp thans weer in „De Tijd": „Het staat bij mij vast, dat, ais men in die bedoelde dorpen verschijnen zou met „auto met luidspreker-installatie", zooals de heer Mineur zich droomt, dus met straatprediking zou beginnen gesteld dat van gemeentelijke zijde geen bezwaren zouden bestaan dan staat het, zeg ik, voor mij vast, dat men de zaak inderdaad bederft. In dit opzicht zijn de dorpen niet met Amsterdam te vergelijken. Als het op zulk een dorp, door welke onvoorzichtigheid ook. tot een heibeltje komt, kunt ge uw biezen wel pakken. En een groote onvoorzich tigheid zou de straatprediking zijn. Men bedenke wel, dat het volk van ons niet duldt, wat het duldt b.v. van het Leger des Heils". Het beste, acht de schrijver een begin in volle stilte. En dies raadt hij aan: „Een praatavondje in een of ander huis. De weg daartoe is soms een ge lukkige samenloop van allerlei omstan digheden, een reeds bestaande relatie b.v. onder zakenmenschen, die deze zaak eens voorzichtig inleiden. Hier kunnen leeken een schoone zending vervullen en het contact brengen". In hetzelfde nummer van „De Tijd" schaart de heer Joh G. J. Sluiter, voorzit ter van de „Groningsche Propaganda-club" iemand uit de Noordelijke streken dus en die uit hoofde van zijn functie volkomen met de Noordelijke mentaliteit op de hoogte geacht mag worden zich volkomen aan de zijde van de door Pastoor Van Dorp en ons voorgestane wijze van werken en schrijft hij: „Als Noordeling moet ik verklaren, dat ik het allergevaarlijkst zou achten, wanneer men daarvan een reiskerk- Blijkens een bij het Amerikaansche Departe ment van Marine inge komen mededeeling heeft een hevige aardbeving in Nicaragua groote schade aangericht. De hoofdstad Managua zou grooten- deels verwoest zijn; er moet in de stad een felle brand gewoed hebben. Aangezien de aardschok ken nog voortduren, heeft President Hoover order gegeven, dat leger, vloot en Roode Kruis onver wijld hulpexpedities naar het geteisterde gebied zullen uitzenden. te Managua plunderingen te Reeds 40 dooden geborgen In het aardbevingsge- bied van Nicaragua zijn, volgens de laatste berich ten, tot dusverre 40 doo den geborgen. Marinetroepen verrichten politiedienst, ten einde voorkomen. Verscheidene Amerikaansche oorlogssche pen liggen in het gebied van Panama ge reed om hulp te verleenen. Ook vliegtuig- afdeelingen en Roode Kruis-colonnes zijn gemobiliseerd. Managua verwoest Naar met betrekking tot de aardbeving in Nicaragua gemeld wordt, is de stad Ma nagua volkomen verwoest. De puinhoopen vormen één groote vuur zee. Enorme schade De omvang van de aardbeving te Mana gua kon tot dusverre nog niet worden vastgesteld. Volgens de laatste berichten is geen enkel huis gespaard gebleven. Men is er in geslaagd draadloos in ver binding te komen met Managua. De ge volgen der aardbeving zijn inderdaad zoo ernstig als men reeds vreesde. In de hoofd stad van Nicaragua zijn bijna alle gebouwen verwoest. Het aantal dooden kan nog niet bij be nadering worden geschat. Gelijk reeds ge meld, zijn tot dusverre 40 lijken gevonden. 33 personen zijn in een kerk verbrand tij dens een kerkdienst. De aardbeving duurde van 17.04 tot 17.26 (M. E. T.). De hevigste schokken hadden gedurende de laatste 3 minuten plaats. Men vreest, dat bij deze aardbeving tal rijke buitenlanders om het leven zijn ge komen. Meer dan duizend dooden? De marine-autoriteiten te Colon deelen mede, dat het aantal dooden te Managua waarschijnlijk 600 zal bedragen, terwijl het aantal gewonden op ruim 1000 wordt ge- schadt. Volgens latere berichten echter mag ver wacht worden, dat het aantal dooden meer dan 1000 zal bedragen. Om 10 uur (M. E. T.) woedde het vuur nog steeds in Managua, zoodat er groot ge vaar bestaat, dat de door de aardbeving gespaarde gebouwen een prooi der vlam men zullen worden. In het gebied van de ramp heerscht ge brek aan levensmiddelen en water. Enkele bijzonderheden Gedurende den nacht ^was de stad in vol komen duisternis, daar er geen electrische stroom meer is. Ook de spoorwegverbinding met Managua is verbroken, zoodat de stad alleen per vlieg tuig kan worden bereikt. Staat van beleg afgekondigd De regeering van Nicaragua heeft voor het aardbevingsgebied van Managua en omgeving den staat van beleg afgekon digd. De orde wordt gehandhaafd door marine soldaten, matrozen en nationale garde. Engösh Miles e zo Railways wcoln WBOtego Mataéalpa SmJuandd, JoanddNarte JGreytown) In totaal heeft men tot dusver 100 lijken uit de puinhoopen kunnen bergen. Onder de dooden zijn vele Amerikaansche vrouwen en kinderen. Zoo goed als de geheele bevolking van Managua is dakloos. De doctoren en het verplegend personeel van de Amerikaansche Marinekampen, neb ben handen vol werk, om de stroomen ge wonden te helpen. Het eenige gebouw te Managua, dat niet door de aardbeving is vernield, is het pa leis van de president der republiek. Het aantal dooden tsngevo'ge van de aard beving, die de stad nagenoeg met den grond gelijk gemaakt heeft, wordt op duizend ge schat, terwijl vele duizënóen personen wer den gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich eer. aantal Amerikaansche vrouwen en kinderen, verwanten van zakenlieden, militairen en een hooggeplaatst Amerikaansch marine officier. De Britsche en Amerikaansche legatie lig gen in de asch, alle regeeringsgebouwen zijn vernield, de meeste banken, magazijnen en kantoren zijn tot den grond afgebrand. De correspondent van de „^Associated Press" meldt: Een groot aantal lijken van Amerikaan sche vrouwen en kinderen is nog niet geïden tificeerd. Er heerscht ernstig gebrek aan water en levensmiddelen. De tot dusver aangerichte materieele schade wordt op dertig millioen dollar geschat. In de zakenwijk zijn twintig huizenblok ken door brand verwoest. In de stad spelen zich onbeschrijfelijke tooneelen af. Ket gekreun der gewonden, die zich niet konden losmaken van onder de gevallen bal ken en stukken muur. vervulde de lucht, toen de Amerikaansche marinetroepen over de hoopen smeulend hout klauterden om de slachtoffers te redden, terwijl de brand woedde in de centrale zakenwijk, waar prach tige nieuwe gebouwen evengoed als oude bouwsels een prooi werden van het vuur. Muur na muur stortte in, in de straten het leven der vrijwillige reddingsmanschappen in gevaar brengend, die de vlammen trachtten vóór te blijven, op hun weg overal gekwet sten wegdragend. In het eenige ziekenhuis, dat is blijven staan, behandelen de geneesheeren en ver pleegsters honderden gewonden, die evenwel slechts een klein gedeelte vormen van het totaal aantal der slachtoffers. Te Managua reeds 1200 dooden Uit Managua wordt gemeld, dat het aan tal dooden gestegen Is tot over de 1200. Men vreest, dat het totaal aantal dooden zal stij gen tot 2500. Vergeefs wordt in de stad a? strijd gevoerd tegen den geweldigen brand, waarbij men door het gebrek aan water ech ter sterk gehandicapt wordt Men vreest, dat vele gewonden, die zich tusschen de puin hoopen van de brandende gebouwen bevin den, slachtoffers van het vuur zullen wor den. dat Paaschbrood een lekkernij moet zijn, dus van „Franken" Haarlem-Heemstede-Bloemendaai loudspeakertenten-beweglng zou maken Ons Noordervolk moet daar weinig van hebben. Veel meer gevoel ik voor ont wikkelingsavonden als door Pastoor Van Dorp bedoeld werden, praatavonden, waarop over t geloof klare dingen ge zegd en oude stokpaardjes verbrand kunnen worden. En dat dan ingeleid door vlugschriften- propaganda". Ten slotte laten wij nog een gezaghebbende stem-uit-de-praktijk-van-het-Noorden hoo- ren, nJ. die der redactie van het katholieke Groningsche dagblad, die meent: „dat de praeses van de Groningsche propanganda-club niet alleen gelijk heeft wanneer hij aanspoort tot kalmte en voorzichtigheid, maar zelfs vreest voor overhaasting, wanneer onmiddellijk be gonnen werd met cursus-avonden in de verschillende plaatsen, zooals de heer Sluiter met pastoor van Dorp wil. Zou het niet verstandiger zijn, om de zaak eerst finantieel goed op pooten te zetten, en er vooral voor te zorgen, dat we in dezen niet al te veel afhangen van de bereidwilligheid der propagandisten, die dikwijls zoo gauw hun enthousiasme op enkele loffelijke uitzonderingen na verliezen, zoodat dan de actie van zelf weer dood loopt. Zou het niet mogelijk zijn, dat de eerste stap was, de oprichting van een inllchtingsbureau b.v. te Groningen, Leeuwarden, Bneek en Assen". Uit een en ander blijkt oi. duidelijk, dat de weg, dien de heer Mineur cs. willen vol gen, niet de gewenschte en juiste weg is maar dat men alle opdringerigheid, onvoor zichtigheid en luidruchtigheid moet vermij den. Naar wij vernemen, zal binnenkort bij den Rijkswaterstaat een aparte landmeetkundige dienst worden ingesteld, welke onmiddellijk zal aanvangen met de opmetingen van het Amsterdam-Rijnkanaal. In verband met de vele groote werken en de gebrekkige wijze, waarop de kadastrale dienst aan de aanvragen van den Waterstaat kan voldoen, zoowel als door tekort aan per soneel als anderszins, zal de nieuwe dienst permanent worden. De heer J. N Tiênstra, landmeter van het kadaster te Amsterdam, *al woeden benoemd tot adjunct- hoofdingenieur van den Rijks waterstaat en als hoofd van den dienst op treden, terwijl het personeel van het parti culier landmeetkundig bureau van prof. Schermerhorn te Delft eveneens in Water staatsdienst zal overgaan. De nieuwe dienst zal worden gevestigd te Delft. Over verhoogingen bij het onderwijs De Fransche Kamer heeft gisteren de de batten over de begrooting 1931-1932 voort gezet, nadat de ontwerpbegrooting uit den Senaat was terug gekomen. Ook in den Senaat heeft de .salarisver- hooging voor onderwijzers en leeraren een onderwerp van uitvoerige discussie uitge maakt. Ten slotte werd een radicaal-socia listische motie aangenomen, waardoor de regeering wordt verplicht, nog voor het einde van 1932 met een wetsontwerp te komen, waarbij de promotie van het onder- wijskorps in haar geheel wordt geregeld. In de Kamer keerde zich echter de afge vaardigde Chautemps tegen deze motie. Minister-President Laval verklaarde, dat in een tijd, waarin de arbeiders allen loons verlaging mosten aanvaarden, het oogenblik voor salarisverhooging aan onderwijzers en .eeraren slecht was gekozen. Het door de radicaal-socialisten voorge stelde program zou 200 millioen francs kos ten en de Minister kon daarvoor onmogelijk verantwoordelijkheid op zich nemen. Toen de radicaal-socialisten echter hun standpunt handhaafden, stelde Laval de vertrouwenskwestie. De regeering kreeg een meerderheid van 30 stemmen. Een voorstel van Chautemps, om de zaak terug te wijzen naar de finan- tieele commissie, werd verworpen met 304 tegen 274 stemmen. Het plaatsje Winterhaven op Florida, is gisteren door een tornado geteisterd. Zes personen werden gewond. Van vele hulzen werden de daken afgerukt en hon derden palmboomen uit den grond genikt. Hevige aardbeving In Nicaragua Ver schrikkelijke verwoestingen Duizend dooden. (blz. 1, 1ste Dlad) BH den Rijkswaterstaat wordt een aparte landmeetkundige dienst ingesteld. tbiz. 1. 1ste blad) De slechte economische toestand. Sluiting van een papierfabriek der N. V. Ver. Kon. Papierfabrieken Van Gelder en Zonen ge durende enkele uren per week. (blz. 1, 2de blad) Besprekingen in de Haarlemsche Kamer van Koophandel over de Nederlandsche handelspolitiek. (blz. 2. 2de blad) Bij een vliegongeluk in Canada zijn negen personen gedood. (blz. 2, 3de blad) Het officieele rapport van het onderzoek naar de ramp van het Engelsche luchtschip R 101. (blz. 2. 3de blad) Op de steenfabrieken langs de rivieren zijn in de laatste nachten millloenen steencn stukgevroren. (blz. 2, 3de blad) Te Soerabaja Is een gevaarlijke krank zinnige aangehouden, die twee moorden be dreven heeft. (blz. 1, 1ste blad) Barometerstand 9 uur v.m.; 7.72, achteruit LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.03. Hoogste barometerstand 772.6 te Hapa- randa. 'Laagste barometerstand 747.0 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, later toenemende, Oostelijke tot Zuidoostelijken wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, droog weer, iets zachter. Maandagavond werd te Soerabaja een ga- neesheer gewaarschuwd, dat een 31-jarige Europeaan, een ex-machinist, krankzinnig was geworden. De dokter stelde de politie op de hoogte, die uit het ingestelde onderzoek opmaakte» dat men te maken had met den moordenaar van een inlandsche vrouw op Ketapang, als mede den moordenaar van den chauffeur in de Van Hogendorplaan. De kamer van den krankzinnige was ge barricadeerd. Men vond daar een dolkmes, een pistool en rubberhandschosnen. welke laatste vermoedelijk zijn weggenomen uit het gesticht te Bu'tcnzorg, waar hij reeds eerder werd verpleegd wegens verstandsverbijstering doch waaruit hij werd ontslagen, omdat hü niet gevaarlijk werd geacht. De krankzinnige werd door vier commissa rissen van politie voor zhn kamer overmand en voorloopig in het politiebureau opgesloten. Uitbreiding De staking in de noordelijke mijndistricten neemt van dag tot dag grooter afmetingen aan, terwijl Maandagochtend vroeg slechts hier en daar door nog kleine groepen gevolg werd gegeven aan den stakingsoproep der communisten, is het aantal stakers in den loop van Maandag en Dinsdag belangrijk grooter geworden. Terwijl naar schatting Maandagmiddag 28 pet. der mijnwerkers staakten, was dit in de noordelijke kolenbekkens gisteren reeds opgeloopen tot 49 pet. Bovendien kwam het op vele plaatsen tot heftige incidenten tus schen politie en stakers, waarbij vooral veel Poolsche mijnwerkers waren betrokken. Vijf hunner werden gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1