PAASCHBROOD DE STATEN- EN GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN 1931 EEN PAASCHNACHT IN DE RUSSISCHE GEVANGENIS PIJLTJES 't fijnst bij Henri J. Carels TWEEDE BLAD DONDERDAG 2 APRIL 1931 BLADZIJDE l Het jubileum van den heer Van Driel Luxe en dagel. schoeisel TH. SMIT Fa. KLEIN STADSNIEUWS Het jubileum van den heer Van Driel Schoolvoetbalwedstrijden Oud-Drieh u is Paaschvacantie Floralia Personalia Notariaat Verlof Drankwet Herinneringen uit het jaar 1920 GEMENGD NIEUWS Drie inbraken te Linschoten Uitleiding van Oostenrijksche onderdanen Duizend gulden gerold Ernstig arbeidsongeval Bij het spelen verdronken Opsporing verzocht BINNENLANDSGH NIEUWS Het vetgehalte van de volvette Goudsche boerkenkaas Het lot van een vrek Afnemende werkloosheid LEGER EN VLOOT Generaal-majoor W. Schuurman J. C. Het jaar 1031 staat ln het teeken van tie Verkeringen. De kiezers zullen worden op geroepen ter stembus en wel wat de ver kiezing van leden van de Provinciale Staten betreft vóór 23 April a.s. en wat de verkie zing van leden van den Gemeenteraad be treft in Juni a.s. Vooral voor degenen (mannen en vrou wen) die voor de eerste maal hun stem plicht moeten vervullen, achten wij het van belang omtrent de kiesverrichtingen het een en ander mee te deelen. Om aan de verkiezingen te kunnen deel nemen, moet men aan bepaalde eischen voldoen. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van de leden der Provinciale Staten is het vereischte, dat men ingezetene der provincie zij en om aan de Raadsverkiezing te kunnen deelnemen, moet men ingezetene der ge meente zijn. Daardoor kan het voorkomen, dat men Wel aan de Statenverkiezing mag deelnemen en niet aan de Raadsverkiezing, doordat men wél ingezetene der Provincie, doch nog geen ingezetene der gemeende is, bijv. we gens verhuizing naar een andere gemeente binnen de Provincie. De kiezers moeten den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben vóór of op den 15den Mei. Ten minste 3 dagen vóór den dag der stemming ontvangt elk kiezer, die bevoegd ts aan dé stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente, op welker kie zerslijst hij voorkomt, een kaart, bevat tende een oproeping voor de stemming, de Z g. oproepingskaart. Deze oproepingskaart overhandigt de kie zer op den dag der stemming aan den voor zitter van het stembureau. Ontbreekt hem die kaart, dan wordt hij niet tot de stem ming toegelaten. Aan den kiezer die zijn kaart heeft ver loren of die geen kaart heeft ontvangen, Wordt op zijn aanvraag door het stembu reau een nieuwe kaart afgegeven, mits hij Voldoende van zijn identiteit doet blijken. Na overhandiging van de oproepingskaart ontvangt de kiezer van den voorzitter van het stembureau een stembiljet. Bemerkt de kiezer, dat hij zich bij de invulling heeft Vergist, dan kan hij éénmaal een nieuw stembiljet aanvragen, mits het eerstover- handigde door hem wordt terug gegeven. Wanneer blijkt, dat een kiezer lichamelijk hulpbehoevend is. kan de voorzitter van het stembureau toestaan, dat hij zich doet bij staan in de uitoefening van zijn stemplicht. Hier wordt bedoeld een lichamelijk gebrek, niet het gemis van'kennis van lezen of schrijven. De kiezer is vrij in de keuze van den persoon aan wien hij het geheim van de door hem uitgebrachte stem wil toe- Vertrouwen. De kiezers moeten zooveel mo gelijk in de gelegenheid worden gesteld hun stemrecht uit te oefenen. De werkgevers en bestuurders van ondernemingen en instel lingen die personen, die den leeftijd van 25 jaren bereikt hebben, in dienstbetrekking hebben zijn, behoudens verkregen vrijstel ling, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te Werken, gedurende ten minste 2 achtereen volgende uren tusschen 8 uur des vóórmid dags en 5 uur des namiddags daartoe gele genheid vinde. Indien arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, dan moet in het arbeids- lokaal gedurende 2 werkdagen vóór en op den dag der stemming een lijst zijn opge hangen de uren vermeldende, waarop voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of allen gezamenlijk gelegenheid is om te gaan stemmen. De kiezer kan bij de Statenverkiezing in Plaats van ln de gemeente, op welker kie zerslijst hij voorkomt, in een andere ge meente aan de stemming deelnemen, mits die andere gemeente gelegen is in dezelfde Provincie. Hij moet daartoe uiterlijk 14 da gen vóór den dag der stemming in persoon ter secretarie van een gemeente mededeelen, in welke gemeerite hij aan de stemming- deelnemen wil. Die mededeeling kan in elke gemeerite in het Rijk geschieden: zoowel in de gemeente waar de kiezer op de lijst voor komt, als van die, waar hi) wenscht te stem men, als van een derde gemeente, waar hij op het tijdstip dier mededeeling vertoeft. Ook kiezers, die nog in de gemeente van hun vorige woonplaats op de kiezerslijst voorkomen, kunnen van deze bevoegdheid gebruik maken, ten einde in hun nieuwe woonplaats hun stem te mogen uitbrengen. Tevens is een regeling getroffen voor hen, die op den stemmingsdag niet in hun woon plaats aanwezig kunnen zijn. Ook deze per sonen zullen aan de stemming deelnemen. Bepaald is n.l., dat de kiezer bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het ge deelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende den tijd, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die ge meente terug komt, als regel telkens langer dan 3 dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stem men de vrouw, welke, gehuwd met een kie zer, die voldoet aan genoemde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezer, die een gemachtigde heeft aangewezen, blijft bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds gestemd heeft. De gemachtigde wordt tot de stemming toe gelaten indien hij in het bezit is van de kaart bevattende de oproeping van den kie zer voor de stemming in het stemdistrict waartoe de kiezer behoort, doch niet vcor 12 uur des middags en indien de kiezer niet zelf reeds heeft gestemd. Ieder die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich op den dag der stemming aan te mel den bij het stèmburcau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Deze bepaling is een uitvloeisel van het be ginsel van den stemplicht. Toch is er van stemplicht feitelijk geen sprake. Niemand kan gedwongen worden te stemmen. De kie zer moet zich alleen aanmelden bij het stembureau. Er bestaat alzoo alleen de aan meldingsplicht, ook wel opkomstplicht ge noemd. Ieder die aan dezen aanmeldings- of op komstplicht niet voldoet is strafbaar, tenzij men kan aantoonen, dat er voor het niet- nakomen van de verplichting een geldige reden bestaat (b.v. ziekte, noodzakelijke af wezigheid enz.). Ook gewetensbezwaren kunnen beschouwd worden als een geldige reden van verhinde ring bij de nakoming van den wettelijken opkomstplicht. De jubileerende directeur van den gemeen telijken reinigingsdienst, het centraal ver voer, den ontsmettingsdienst en het markt wezen, de heer Van Driel, werd gistermiddag in hotel „Lion d'Or" officieel gehuldigd na mens het gemeentebestuur van Haarlem. Wethouder mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen richtte tot den feesteling, die met zijn echtgenoote en familie aanwezig was, zeer waardeerende woorden. Spr. heeft den reinigingsdienst in zijn kleinheid gekend als een lichaam, dat zoo goed en zoo kwaad als het ging, marcheerde, doch „een vrij vieze bedoening" was. Uw or- ganiseeringstalent heeft echter ingegrepen op onnavolgbare wijze; u hebt getoond het hoogste talent te bezitten en geleidelijk aan, zonder ophef en voor de gemeente zonder buitengewone kosten, den dienst tot den te- genwoordigen gemaakt. Door deze werkwijze hebt u de sympathie van het gemeentebe stuur geheel en al gekregen. Spr. ging voorts na, hoe de jubilaris zijn hand ook uitstrekte naar de nevenbsdrjjven, met dit resultaat, dat zij het hoofdbedrijf zeer nabij gestreefd hebben. Spr. hoopt dat de suprematie van den ju bilaris ook in de toekomst zal zijn in het wel begrepen belang van de gemeente Haarlem, welke hij met lijf en ziel dient. Ook toen het Marktwezen in banen ge leid moest worden, bleek de heer Van Driel, zoo zei spr., iemand te zijn die hart voor de gemeente heeft, en door de hem eigen werk wijze zijn we op dit gebied ook een tijdperk van evolutie ingetreden. Spr. memoreerde verder aan de niet zelden voorgekomen gelegenheden, dat de heer Van Driel ook 's Zondags voor de gemeente moest werken. Behalve door Hierboven, wordt dit ook door de gemeentenaren gewaardeerd, om dat het in aller belang was. Namens het gemeentebestuur bood spr. hem vervolgens een fraaie pendule aan. Spr. besloot zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat God den jubilaris zou geven nog een schoone reeks van jaren zijn taak op zoo schitterende wijze te volbrengen, dan zal Haarlem daar wel bij varen. De heer Van Driel antwoordde in harte lijke bewoordingen op deze huldiging en hij sprak er zijn verheugenis over uit, dat hij nog juist de eindstreep heeft bereikt in den tijd dat de heer Heerkens Thijssen nog baan wachter is. Voor den op ondubbelzinnige wijze onder vonden steun van den wethouder zegde hij hem bijzonder dank. Ook voor het groote ver trouwen, dat hij steeds van hem mocht ge nieten, en wat ten gevolge had, dat hij zijn verantwoordelijkheid scherpte en verdiepte. Spr. is verheugd door zoo'n man van erva ring gevormd te zijn. Na zijn dank betuigd te hebben voor het cadeau, riep hij de hulp en bescherming van den wethouder in voor zich en de reiniging om nog veel tot stand te kunnen brengen. Hierna sprak de heer J. A. A. Ochtman, di recteur van het gemeentelijk gasbedrijf, na mens de hoofdambtenaren. Hoewel wij u slechts kort als collega kennen, is de waar deering voor uw arbeid door ons niet minder. Namens alle directeuren sprak spr. de hoop uit, dat men steeds zou blijven samenwerken in het belang van de gemeente Haarlem. Vervolgens richtten nog velen woorden van gelukwensch tot den heer Van Driel, welke woorden zij deels van geschenken, deels van bloemstukken vergezeld deden gaan. De heer M. van der Sluys sprak als voor zitter der afdeeling Haarlem van den Chr. Ambtenaarsbond; dr. Breukelaar namens het Instituut ,,Oranje-Nassau" en namens zijn personeel de heer Peschaer, de heer A. M. Tijssellng, namens de afdeeling Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambte neren; de heer J. P. van den Bosch, namens de A.R.K.A., afd Haarlem; de heer E. Over- '.vit - - *1 Ter gelegenheid van zijn zilveren dlenstjubl leum werd de directeur van den Haarlem- achen Reinigingsdienst, tevens voorzitter van den Chr. Ambtenaarsbond, de heer A. van Driel, gisteren door de ambtenaren gehnld'gd. Hierboven de jubilaris en lamille te midden van de ambtenaren beek namens den Chr. Besturenbond; de heer A. Staphorst namens den Ned. Bond van ge meentewerklieden, afd. Haarlem, de heer Warmerdam namens den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Onder degenen, welke deze drukke receptie bezochten, waren eenige wethouders, raads leden, de hoofden van takken van dienst, vele ambtenaren en vrienden van den jubilaris. In „Lion d'Or" werd de heer Van Driel door de afd. Haarlem van den Chr. Ambte naarsbond gehuldigd als voorzitter van het hoofdbestuur van dien bond. Na een kort openingswoord door den voor zitter der afdeeling Haarlem, den heer Van der Sluys, werd den heer Van Driel een hui- de-lied toegezongen. De voorzitter van het feestcomité, de heer J. H. Borger, schonk den jubilaris, na waar deerende woorden voor zijn organisatie-ar beid namens de afdeeling Haarlem een gas haard. Namens het Bondsbestuur richtte de heer L. Vermeulen nog het woord tot den heer Van Driel, die, na voor alle huldeblijken dank betu.'gd te hebben, vervolgens met zijn familie vertrok. De bijeenkomst werd hierna gesloten. Het programma voor de school voetbal wed strijden van Donderdag 2 April af tot en met Zaterdag 11 April is al uitgedijd tot 8 folio vellen. Een vluchtige blik bewijst, d.at van L. O. tot V. H. O. meedoet en zoowel openbare als bijzondere scholen. Die Faasch- wedstrijden schijnen dus wel bij de jeugd in den smaak te vallen. De „kleine" jongens beginnen Donderdag morgen 2 April al op ,het Gemeenteterrein aan den Middenweg. Dan gaat het tusschen O.S.S. 2 en 5 en O.L.S. 14 en U.L.O. Bil. De wedstrijden duren tweemaal een half uur met een rustpoos. Is de stand aan het einde gelijk, dan neemt elke partij drie strafschoppen. Wie daarvan het giootste aantal benut is winnaar. Mocht dit aantal gelijk zijn, dan wordt opnieuw een serie van drie strafschoppen genomen. Zoo wordt door gegaan tot een beslissing is verkregen. Jongelui, waarvan ce namen niet op het ingezonden formulier voorkomen, mogen niet meedoen. De spelers moeten zorgen, dat ze tien mi nuten voor den aanvang van hun strijd aan wezig zijn. 1Toor afdeeling A begint de strijd Vrijdag morgen achter het H. F. C.-terrein tusschen Gemeente Lyceum in en H. B S Bil. Voor afdeeling B vangt de eerste ronde Vrijdag om half tien aan op he" terrein achter R. C. H. De strijd gaat dan tusschen H. B. S. Ain en Gemeente Lyceum V. Ook wordt er gevoetbald op het terrein te Bloemendaal, bij E. D. O. en op het Haar lemterrein. Afdeeling C bevat den kring Velsen. SP" MMR ~N\- Het 100-jarige huisje van den heer Nijman te Driehuis, dat ais slachtoffer van 't verkeer gesloopt zal worden. Er komt daar ter plaatse een nieu we verkeersweg In de Paaschvacantie staan in de mor genuren (11—12 uur) en de middaguren de speelterreinen voor de schoolgaande jeugd van de derde tot en met de zevende klas open. Evenals vorige jaren stelt Floralia weer ongeveer 3000 plantjes ter opkweeking be schikbaar voor de schoolkinderen. De prijs is als de laatste jaren een dubbeltje en een bloempot moet worden meegebracht. Aan de Middelbare Landbouwschool te Groningen slaagde voor net eindexamen de heer L. E. Beuvery, alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsver vangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te dezer stede mr. P van Sonsbeek inspecteur der registratie en domeinen te Alkmaar. Ingekomen is een verzoekschrift van W. A. Kilian, om verlof, ingevolge art. 34 der Drankwet, tot het verkoopen van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlokaliteit van het perceel aan het Plein No. 29. „15, 14, 9, 5, 6 10, 8, 1.."; deze morse- teekens werden op den vooravond van het Paaschfeest geklopt tegen de muren water'.eidings- en verwarmingsbuizen van de gevangenis in St. Petersburg, in de Spaier- naja 25. Zij beteekenden geen gevaarlijke sa menzwering, maar bevatten enkel Je korte, voor ons zoo blijde boodschap „hedennacht godsdienstoefening." Midden in onze groote ellende had de gevangenisdirectie toegestaan, een gemeenschappelijke godsdienstoefening te houden onder leiding van een priester. Maar hoe kwam het, dat de commissaris sen zich daartoe bereid verklaard liadden hoe kwam het, dat zij den Christenen, die door de nieuwe bewindvoerders zeo vreeselijk bestreden en vervolgd werden, gelegenheid gaven een gemeenschappelijke godsdienst oefening te houden, gemeenschappelijk te smeeken om verlichting en bevrijding van de onuitsprekelijke kwellingen, die zy te verduren hadden.... Nog meer.... God te bidden, zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de vervolgingen en kwellingen waaraan 't Russische volk blootstond? Zeker was aan deze onverwachte toestemming een langdurige beraadslaging voorafgegaan, waar in het voor en tegen druk besproken was. Zoo'n gemeenschappelijke Godsdienstoefe ning, zul"en zij gezegd hebben, biedt een voortreffelijke gelegenheid om nauwkeurig gade te slaan, hoe de verhouding der ge vangeren onderling is, welke groeien met el kaar sympathiseeren een paar vluchtige woorden op te vangen, om daaruit nieuwe be weegredenen voor een aanklacht of een ver oordeeling te zoeken. Want er was immers nog veel te weinig bleed „wit bloed" vergoten, nog veel te weinig leed en veel te weinig gruwelijke kwellingen waren im mers over het geduldige, groote Rusland gekomen. Doch wellicht zullen enkelen nog uit an dere motieven hun toestemming gegeven hebben, n.l. om gelegenheid te hebben „ambtshalve", d.w.z. zonder zichzelf te ver raden, een godsdienstoefening bij te wonen en God te smeeken spoedig een einde te ma ken aan hun Judas-dienst onder de nieuwe bewindhebbers. „5, 9, 19....". Het rumoert nog a'ttjd in de buizen en steenen: de koude, dikke ge vangenismuren schijnen plotseling stemmen gekregen te hebben. Men heeft het blijde nieuws nu reeds zoo vaak vernomen en toch herhaalt men het zelf telkens weer opnieuw in morse-schrift, want er kon toch nog wel eens iemand in dit huis der verschrikkingen zijn, wiens oor dit vreugdevol bericht nog niet vernomen had.... In de cellen heerscht groote drukte. Ik be vind mij met 28 vrouwen in één cel, die maar tien slaapbritsen bevat, dus slechts voor 10 personen bestemd is. Allen bereiden zich voor om naar de kerk te gaan. Iedereen maakt, dat hij er „zoo schoon en netjes" mo gelijk uitziet. De eene zit op de brits en kamt het haar, de andere hurkt op den vloer en tracht zich van het lastig ongedierte te be vrijden. Vergeefsche moeite! Ze heeft het eene diertje nauwelijks gedood of een ander komt alweer van den grond op het arme menschenkind gekropen om het opnieuw te pijnigen en te kwellen. Eindelijk is het zoo ver. De wacht komt. Wij worden uit de cel'en gevoerd door lange onóeraardsche gangen, die de vrouwenge vangenis met de mannenafdeeling verbindt. Hier diep beneden passeeren we de afge zonderde cellen. Een der soldaten, die ons begeleidden, vertelde mij met een grijnslach op het ge zicht, dat hier de ter dood veroordeelden ondergebracht waren. Zij, die den goddelijken troost het meest noodig hebben, mogen niet aan de Paaschoefeningen deelnemen. De gevangenen, die in het midden loopen. maken in het voorbijgaan de deurluikjes aan de afgezonderde cellen open, de volgenden werpen vlug en handig door de openingen allerlei liefdegaven, als cigaretten, kleine stukjes brood en Paasehkoek Maar snel en zonder dat iemand het ziet. GoddankDe geleiders, die tot aan de tanden "ewapend zijn, hebben er niets van gemerkt.... Wij gaan verder. In het hooge, smalle trappenhuis der mannenafdeeling is beneden een provisorisch altaar opgericht. Reeds van verre ziet men een grijzen priester, die ons bij onze aan komst met opgeheven handen zegent. De mannelijke gevangenen zijn reeds aanwe zig omringd door zwaargewapende bewakers Wij vrouwen worden op de bordessen der hooger gelegen verdiepingen verdeeld. Als Ik over de leuning kijk, zie ik het altaar goed en ookmijn lotgenooten in het lijden De oefening begint. Heel uit de verte dringt door de nauwe vensters der gevange nis het klokgelui der stadskerken, het dringt door in onze ellende'.het leidt de gedachten af van onze troostelooze omge vingen doet al het tegenwoordige uit het bewustzijn verdwijnen. Men vergeet dat men een gevangene van de Bolsjewisten is, men denkt weer aan de vroegere Paasch- feecten, aan de vreugde en don jubel., aan het vervlogen geluk.... Voor velen is de macht der herinnering te sterkte groot. Zacht wcenen en snikken dringt tot ons door.... Velen kunnen de beelden uit het gelukkig verleden niet verdragenzij ver liezen het bewustzijn.Men legt ze op den kóuden steenen vloer of brengt ze naar de cel terug Maar plotseling werd men weer in de werkelijkheid verplaatst. De grijze, bevende priester richt zich met een toespraak tot ons. Hij spreekt van onze eigen kwellingen en on zen eigen nood. Wij moeten op God vertrou wen, de Almachtige zal een einde maken aan onze kwellingen, indien het met Zijn Godde lijken wil overeenkomt. Het weenen der toe hoorders gaat over in een luid snikken, tot ook de priester, overmand door zijn ontroe ring, zelf onmachtig neerzinkt Als hij na eenigen tijd uit zijn bewusteloos heid ontwaakt, reikt deze meevoelende pries ter toch nog persoonlijk ons allen het H. Avondmaal. Allen verdringen zich om de pa triarchale verschijning, wiens sidderende handen door den diaken gesteund werden, en over wiens lief, oud gezicht nerveuse zenuw trekkingen gaan. Potseling voel ook ik, dat het bewustzijn mij dreigt te ontzinken. Alles rondom mij schfint te draaien en dooreen te warrelenHet wordt eensklaps zoo licht in mijn hoofddan volgt rust en diepe nacht Ik ontwaak weer in mijn cel. Wat voel ik me vermoeid, het liefst zou ik nu maar ver der slapen, niets meer zien.... niets meer hoorenIk stop mijn ooren dicht om de ratelende motoren der vrachtauto s niet te hooren. Want het geratel van deze razende benzinemonsters beteekent, dat de beulen- troep der Tscheka weer aan het werk is nieuwe slachtoffers haaltdat opnieuw onschuldig bloed zal vloeien.Nog eenmal herinner ik mij de gebeurtenissen van dien nacht, met die tallooze gevangenen, die ik daar zag: ze waren lang voor hun tijd ver ouderd, diep getogen van smart en zorgen, verzonken in gebed. Ik herinner mij, dat ook mijn arme moeder, die ana een hartkwaal leed, en door mijn zuster ondersteund werd. onder deze groep waren Goddank! Zij leven dus nog. Maar waarom heb ik miin geliefden broe der niet gezien? Waar is hij, die na den dood van vader onze beschermer en kostwinner was?Zucht hij in een andere gevangenis of zit hij misschien in een van die afzonder lijke cellenter dood veroordeeld Neen, neenliever niet doordenken Nu niet daaraan denken vandaag vergeten dat onpeilbare leeddie smart die droefheidWant vandaag is het immers Paschen, het feest van vreugdede op standing van Jezus.... de geboorte van nieuwe verwachtingen! Noot der schrijfster: Bovengenoemde priester, die ons temidden van de grootste ellende zooveel troost en moed geschonken heeft, is kort daarop ge arresteerd en door de Bolsjewistische rech ters veroordeeld en gefusilleerd. Dinsdagnacht zijn te Linschoten drie in braken gepleegd. In de woning van den bur gemeester, den heer G. v. d. Valk Bouman, heeft men een groote ruit opengesneden en de geheele benedenverdieping doorzocht. Eenig geld is gestolen. Vervolgens is inge broken in de woning van den heer H D. de Vries, waar 2 horloges, waaronder 1 kost baar antiek, en 1 gouden ring zijn gestolen. Ten slotte is in het huis van den schoen maker Arents een bedrag aan geld gestolen. In het Alg. Politieblad is opgenomen een circulaire van den Minister van Justitie, waarin wordt medegedeeld, dat met de Oos tenrijksche regeering een afspraak is ge maakt, ten doel hebbende uitleidingen van Oostenrijksche onderdanen (minderjarigen en meerderjarigen) naar Oostenrijk in daarvoor in aanmerking komende gevallen eenigszins te bespoedigen. De aanleiding tot deze regeling, ontstaan op initiatief van Oostenrijksche zij de, is in het bijzonder geweest het streven om door een spoediger uitleiding van Oosten rijksche minderjarigen een verblijf in het Huis van Bewaring te besparen of den duur van het verblijf aldaar te bekorten. De justitie en de hoofden van plaatselijke politie worden uitgenoodigd, met de ten deze getroffen regeling rekening te houden en daarnaar te handelen. Een kantoorlooper de dupe. Een brutale zakkenroller heeft eergisteren in de Reederijstraat te Rotterdam een goe den slag geslagen, waarvan de 67-jarige kantoorlooper C. H. v. d. S. uit de Benthem- straat de dupe is geworden. Deze man is in dienst van de Vereenigde. Kolen-Maatschappij, die haar kantoren aan den Pieter de Hooghweg heeft. Hij had een pakje, dat honderd briefjes van f 10 bevat te, in een buitenzak van zijn overjas gebor gen. Hij vermoedt, dat dit pakje hem ont stolen is, terwijl hij op een tram stapte. Metselaar gedood De 69-jarige metselaar H. de K. te Prin- cenhage, die jj. Woensdagvoormiddag bezig was met het afbreken van een tuinkamer bij een notaris, viel van ongeveer 3 M. hoogte en kwam met zijn hoofd op een hoop steenen terecht. Des middags om 4 uur is hij aan de gevol gen overleden. De 7-jarige J. G. van Tol te Rotterdam is gisteren bij het spelen op den Feyenoordkade aldaar te water geraakt en verdronken. Het lijkje is later opgevischt en naar de ouder lijke woning vervoerd. De burgemeester van Laren (N.H.) ver zoekt in het Alg. Politieblad namens den of ficier van justitie te Amsterdam opsporing, aanhouding en voorgeleiding van een per soon, genaamd Otter, oud-bediende van het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio te 's-Gravenhage, vermoedelijk verblijvende te Amsterdam, Den Haag, Utrecht of Leiden. Hij wordt verdacht van oplichting, subs, ver- duistereing van twee aquarellen en veertien penteekeningen ter, waarde van f 1500 f 2000. ten nadeele van een te Laren wonen den kunstschilder. Het signalement van verdachte luidt: oud, afgeleefd persoon, lang ongeveer 1.68 M., schraal postuur gekleed met overjas, ver moedelijk demi-saison, waarvan de mouwen gerafeld zijn, gerafeld boor, te grooten bruin- beige geklcyrden slappen hoed, zwarte ver sleten hoogé schoenen, heeft slecht onder houden grijzen knevel, grijs hoofdhaar en brokkelige tanden, maakt den indruk aan la ger wal geraakt te zijn, doet zich beschaafd voor en weet met kennis van zaken over ar tistieke zaken en schildersaangelegenheden te spreken. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den mi nister van Binnenlandsche zaken en land bouw gevraagd: Is het den minister bekend, dat de Utrecht- sche en Zuidhollandsche kaasproducenten zeer klagen over het door de regeering be paalde hooge vetgehalte in de volvette Goud sche boerenkaas, die voor uitvoer bestemd is, en dat de groot-exporteurs van die kaas klagen over het veelvuldig voorkomen van „knijperig, bitter, grootgaterig en blindheid" de nieuwe „ORTHOLUXE" STEUNSCHOEN met voetkussens. NASSAUSTRAAT 1 TELEFOON 13490 Een „Gemengd Nieuws"-berichtje. Op 76-jarigen leeftijd is te Groenio overleden zekere H., een man, die, hoe wel rijk met aardsche goederen bedeeld, zijn laatste levensjaren in de meest kommervolle omstandigheden door bracht. Hij wilde ondanks zijn hulpe loosheid van geen verpleging weten, tot dat de buren hem eergisteren dood op een stoel vonden zitten. Zijn hond, die door medelijdende buren gevoerd werd, liet hij hongeren. Het eten, dat men het dier toewierp werd stilletjes door den baas weggehaald en opgegeten, om aldus kosten te sparen. H. laat intusschen een aanzienlijk vermogen na. Een ander „Gemengd Nieuwtje".... In Marseille, de bekende havenplaats van Zuid-Frankrijk liep een bootwerker al langen tijd zonder werk. Zijn arme vrouw leed aan een zware ziekte, die haar langzaam maar zeker ten grave sleepte. Langer dan een week leefden .'ij al van hun allerlaatste geld; het voed sel, dat zij kregen was schaarsch en slecht. Op een goeden morgen maakte de bootwerker zijn kas op. Hij had neg maar eenige stuivers over. Niet genoeg zelfs om wat melk voor hem en zijn vrouw te koopen. Toen nam hij een wanhopig besluit. Hij ging weer zijn woning binnen. Zijn vrouw sliep. Zonder leven te maken, zette hij de gaskraan open in de kamer waar het ledikant stond en ging zelf ook naar bedDen anderen morgen vonden de buren, die naar aanleiding van den gasreuk de deur hadden ingetrapt, twee lijken.... Een krant, die zoo'n vreeselijk bericht als liet laatste vermeldt, voegt er in den regel aan toe, dat een maatschappij, die haar leden zonder brood en zonder werk laat, hard noodig verbetering behoeft. En iedereen zal dat beamen. Ook ik. Maar wacht even! Om het overlijden van de twee laatste ongelukkigen vast te stellen wordt een commissaris van politie ontboden. Hij komt en ook hij is vol medelijden voor de arme drommels. Eerbiedig ontbloot hij het hoofd. Niets meer aan te doen. De arme menschen zullen op kosten van de gemeente begraven worden. Maar, door de macht der gewoonte onderzoekt hij, nadat de lichamen weggenomen zijn, het bed. En onder de matras vindt hij 60.000 francs aan bankbiljetten! Zestigduizend francs, die de vrouw van den bootwer ker gedurende haar leven bijeen heeft weten te schrapen en waar haar man blijkbaar niets van af wist. Liever dan deze som voor hun onder houd te gebruiken, had zij in acht dagen niet gegeten; had zij haar man naar werk laten zoeken; hem tot wanhoop gebracht en tot zelfmoord aangezet, er niet aan denkende, dat hij haar zelf ook het graf zou insleepen. En al had zij het geweten! Misschien zou zij het geld toch nlst gebruikt heb ben! Dat bewijst wel, dat schraperigheid niet enkel een der zeven hoofdzonden is, niet alleen ingaat tegen de normale opvattingen van deze samenleving, maar een ziekte is. Wie met deze ziekte behept is, sterft liever op zijn rijkdom dan «r aan te raken. Toch sluit men de gierigaards niet in ziekenhuizen op; zelden komen zij zelfs een psychiater consulteeren, wat toch noodig zou zijn. De dokters houden zien alleen met gekken bezig, die in staat zijn anderen of zich zeiven het leven te benemen, of die zich niet behoorlijk weten te gedragen. Een vrek is intusschen niet minder gevaarlijk voor zich zelf en voor ande ren, maar men weet niet altijd wanneer het tot een uitbarsting zal komen. wat een gevolg is van de nieuwe methode van bereiding, welke noodzakelijk gevolgd moet worden om dat hooge vetgehalte te bereiken? Is de minister bereid, deze klachten te onderzoeken en zoo spoedig aan de algemeene wenschen van die boeren en de kaasexpor teurs tegemoet te komen door het voorge schreven vetgehalte van die kaas te verlagen? In Friesland is de werkloosheid onder de landarbeiders afnemende. Het aantal te- werkgestelden in de Werkverschaffingen is met ongeveer 500 verminderd. Gaat den dienst verlaten I Generaal-majoor W. J. C. Schuurman, inspecteur van de artillerie, heeft het voor nemen te kennen gegeven met 1 November den dienst met pensioen te verlaten. Hij is sinds I November 1S28 generaal-' majoor. Generaal Schuurman werd geboren in 1870, werd in 1892 tweede- en ln 1899 eerste-luite- nant. In 1911 werd hij kapitein, in 1920 ma joor, in 1924 luitenant-kolonel en in 1926. koloneL Kolonel M. ridder van Rappard, comman dant van de IVe artilleriebrigade te Amers foort, zal hem als inspecteur opvolgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5