Berichten uit onze vorige oplage KINADRUPPELS m Het weer in Maart Anderson Scott naar Australië gestart Wegens smaadschrift veroordeeld Gespannen toestand In het Roergebied Gevaarlijke krankzinnige aangehouden Had twee moorden bedreven De Fransche begrootingsdebatten De mijnwerkersstaking in Noord-Frankrijk STADSNIEUWS Eieren voor de werkloozen Personalia Een inhalige dienstbode, Wenschte zij een lingeries-zaak te beginnen? Per auto naar het buitenland Nutsspaarbank BUUPERU.JKE STAND SPORT EN SPEL Verloting Turnlust D. H. V. B. FIN AN Cl EN Congregatie der Priesters van het H. Hart UIT DEN OMTREK Rijkstuinbouwschool voor de bloemboliencuTuur te Lisse NOORDWIJKERHOUT i^taakt blanke tanden Dr H NANNING S o £ETlU51-0PWtK!\E.MD l.JÖ p fl. BEVERWIJK „Rerum Novarum"-ïeest VRAGENBUS mm Mededeeling van het Kon. Ned. niet. Inst. te De Bildt Voorloopig overzicht van het weer in Maart 1031. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Maart de ochtendtemperatuur 2% graad te laag, in de drie dekaden resp. 514, i'A en A graad. De grootste afwijkingen kwarten voor op den lOen en 23sten, resp. 9 v. graad beneden en 5 graden boven normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was 1A. het gemiddelde minimum 3 gra den beneden normaal. Het aantal dagen met een minimum-tem peratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bildt 23 tegen 12 normaal. De neerslag was overal ver beneden nor maal. In Zuid-Holland, Zeeland, Gelder land, OostBrabant en Limburg viel 40 tot 50 pCtin het overige deel van het land slechts 20 tot 40 pCt. van de normale hoe veelheid. Te De Bildt werden 195 uren zonneschijn waargenomen tegen 111 normaal. 'LONDEN, 1 April. De vlieger Anderson Scott is hedenmorgen gestart voor een solo vlucht naar Australië. Hij wil trachten het huidige record, dat op naam staat vau Kihgsford Smith, te breken. De Vierde Kamer der Amsterdamsclie Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den redacteur van het dagblad ,X>e Telegraaf", die zich te verantwoorden had gehad, verdacht van smaadschrift, subsi diair eenvoudige beleediging. De redacteur zóu opzettelijk de eer en goeden naam van den heer P. J. P. Kloppenburg hebben aan gerand, door het kennelijk doel daar aan ruchtbaarheid te geven in het ochtend blad van „De Telegraaf" van 5 Maart 1930 een artikel op te nemen ol te doen opne men onder de hoofden ..drie of vier ton ver duisterd"?, „Pracrijken van een bankier" én „De opzienbarende arrestatie van den heer K. te Haarlem". Het O. M., waargenomen door mr. Mas- sink, eischte tegen verd. wegens smaad schrift een gevangenisstraf van twee weken. 'De rechtbank veroordeelde heden den re dacteur tot een geldboete van 300 subs. 60 dagen hechtenis, benevens tot een voor waardelijke gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van drie jaren. Communistische stakingsoproep. -Tengevolge van de opzegging door de werk gevers van het looncontract in de metaal- en kolenindustrie voor de iödustrie-groep Noord West, is de toestand in het Rijnsch- Westfaaisch iridustrie-gebiéd zeer -gespan nen. De Revolutionaire VakvereenigingsQr* gftnisaties hebben, tezamen met den Gom- munistischen Mijnwerkersbond, een er00te adtie ingezet voor een staking van mijnwer kers en metaal-arbeiders in het Roergebied. Overal ziet men de stakingsoproepen der communistische organisaties en de oproer>en voor de mobilisatie-vergaderingen. Men vreest, dat ondanks de gematigde actie der andere vakbonden de communisten een groot deel der arbeiders voor hun stakings plannen zullen winnen, want de stemming tol het Roergebied is uiterst verbitterd. De communistische eischen zijn: handhaving van de loonen, ploegtijden voor de mijnwer kers van 7 uur en verkorting van den ar beidstijd tot 7, resp. 6 uur per dag. Wanneer het in het Noord-Westelijk in dustrie-gebied cot een conflict komt, zullen hierbij een half millioen arbeiders betrokken zijn. Hoezeer de radicaliseering van de arbei ders in dit gebied toeneemt is wel verleden week gebleken bij de verkiezingen, voor de bedrijfsraden voor de mijnen, toen het com munistische stemmental een sterke stijging vertoonde Uitgebracht werden op de ver'e- genwoordigers der moderne organisaties 80.641, op de Christelijke vakbeweging 55.860 op de communisten en huil R. V. O. 60 909 en op de nationaal-socialistische organisa tie. 17.814. Maandagavond werd te Soerabaja een ge neesheer gewaarschuwd, dat een 31-jarige Europeaan, een ex-machinist, krankzinnig was geworden. De dokter stelde de politie op de hoogte, die uit het Ingestelde onderzoek opmaakte, dat men te maken had met den moordenaar van een inlandsche vrouw op Ketapang, als mede den moordenaar van den chauffeur in de Van Hogendcrplaan. cDe kamer van den krankzinnige was ge barricadeerd. Men vond daar een dolkmes, een pistool en rubberhandschocnen. welke laatste vermoedelijk zijn weggenomen uit het gesticht te Buitenzorg, waar hij reeds eerder werd verpleegd wegens verstandsverbijstering doch waaruit hij werd ontslagen, omdat hij niet gevaarlijk werd geacht. De krankzinnige werd door vier commissa riseen van politie voor zijn kamer overmand en voorloopig in het politiebureau opgesloten. Over verhoogingen bij het onderwijs De Fransche Kamer heeft gisteren de de batten over de begrooting 1931-1932 voort gezet, nadat de ontwerpbegrooting uit den Senaat was terug gekomen. Ook in den Senaat heeft de salarisver- booging voor onderwijzers en leeraren een onderwerp van uitvoerige discussie uitge maakt. Ten slotte werd een radicaal-socia listische motie aangenomen, waardoor de itjgeering wordt verplicht, nog voor .het inde van 1032 met een wetsontwerp te komen, waarbij de promotie van het onder- wijskorps m haar geheel wordt geregeld. In de Kamer keerde zich echter de afge vaardigde Chautemps tegen deze motie. Minister-President Laval verklaarde, dat in een tijd, waarin de arbeiders allen loons verlaging mosten aanvaarden, het oogenblik voor salarisverhooging aan onderwijzers en .eeraren slecht was gekozen. Het door de radicaal-socialisten voorge stelde program zou 200 milliosn francs kos ten en de Minister kon daarvoor onmogelijk verantwoordelijkheid op zich nemen. Toen ae radicaal-socialisten echter hun standpunt handhaafden, stelde Laval de vertrouwenskwestie. De regeering kreeg een meerderheid van 30 stemmen. Een voorstel van Chautemps, om de zaak terug te wijzen naar de f.nan- tieele commissie, werd verworpen met 304 tegen 274 stemmen. Uitbreiding De staking in de noordelijke mijndistricten neemt van dag tot dag grooter afmetingen aan, terwill Maandagochtend vroeg slechts 'nier en daar door nog kleine groepen gavolg werd gegeven aan den stakingsoproep der communisten, is het aantal stakers in den loop van Maandag en Dinsdag belangrijk grooter geworden. Terwijl naar schatting Maandagmiddag 23 pet. der mijnwerkers staakten, was dit in de noordelijke kolenbekkens gisteren reeds opgeioopen tot 49 pet. Bovendien kwam net op vele plaatsen tot neftige incidenten tus- schen politie en stakers, waarbij vooral veel Poolsche mijnwerkers waren betrokken. Vijf hunner werden gearresteerd. Een goed voorbeeld Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, zijn in verband met het a.s. Paasch- feest 500 eieren ter beschikking gesteld van den R. K Volksbond ter verdeeling onder de R. K georganiseerde werkloozen. Een mooie daad die navolging moge vinden. De navolgende gediplomeerden van de M. T. S. te Haarlem zijn geplaatst in de volgende betrekkingen. Af deeling bouwkunde: de heeren F. A. H Bos als opzichter-teekenaar bij den Provin cialen Waterstaat van Noord-Holland te Bloemendaal; Fr. Meyers als teskenaar 'bij den architect P. Verhulst te Leiden. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: de heer V. L. van der Lijke als opzichter-teekenaar bij den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland te Bloemendaal: Afd. Werktuigbouwkunde: de heer J. van Hooidonk als teekenaar-c onstructeur bij het Bruggenbureau van het Ministerie van Waterstaat. Een Haarlemsclie dame heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij linnengoed vermist, nl. 8 kopjesdoeken, 15 handdoeken, 10 blau we handdoeken, 3 toiletdoeken. 10 vinger doekjes, 7 beddelakens, 37 zakdoeken. 1 ser vet, 1 glazendoek, 8 sloopen, 4 directoirs, 8 combinations, 3 paar zijden kousen, 5 on derjurken, 20 paar sokken, 15 boorden en 1 overhemd. In verbandhiermede ls aangehouden een Du.tsche dienstbode Zij ontkende, den dief stal te hebben gepleegd. In vorige betrek kingen heeft zij zich echter ook aan dief stallen schuldig gemaakt, zoodat men ook hier in haar de dader gelooft te hebben aangehouden. Grensdocumenten te Haarlem verkrijgbaar Onze lezers zullen weten, dat men voor een reis per auto of motorrijwiel naar het buitenland eenige grensdocumenten nood'g heeft, welke de AN.W.B, Toeristenbond voor Nederland, in Den Haag en Amsterdam kantooj houdend, kan verschaffen. Wij vernemen, dat de formulieren tot het aanvragen dezer papieren vanwege den A.N.W.B voortaan ook verkrijgbaar gesteld zijn hier ter plaatse en wel bij de consuls van den A.N.W.B., de heeren F. H. Kehlen- brink, Ramplaan 3, J. Massink, Floresstraat 39, C L. F. Sarlet, Zocherstraat 9, zoodat men thans met het minste tijdverlies zijn aan vraag volledif kan inzenden. Dit zal door hen, die per auto of motor de grens over gaan, wei ten zeerste worden toegejuicht en wy zijn overtuigd, dat zij hiervan thans druk gebruik zullen maken. Het verkeer met het buitenland, dat vroe ger door zoovele moeilijkheden belemmerd werd, wordt de laatste jaren wel zeer ver eenvoudigd en voor iedereen mogelijk. Het vergelijkend overzicht over Maart 1931 —1930 van de Nuts-Spaarbank te dezer stede is als volgt: Aantal behandelde posten 15012 (v.j. 18216); aantal inlagen 10702 (v.j. 141362aan tal terugbetalingen 4310 (v.j. 3854)Inge- lc*d f 688.832.50 V. v.j. f 678.058.88 '4 Terug betaald 547.173.27V4 (v.j. 504.773.83 44) meer ingelegd f 121.659.23 (v.j../ 173.28505-; aantal nieuwe boekjes 344 (v.j. 4111; aantal afbetaa'öe 117 (v.j. 126). Spaarbusjes op 31 Maart in omloop 3589; Geledigd in Maart 1931 333 busjes met totaal f 6395.31. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Maart 1931 270. Geboren: 28 Maart, z. van E. G. Papen- deilRiittermann 29 Maait, d. van M. E. V. Groskamp—v. Rossum z. van J. Mersé— Dobber d. van A. KnavenMes d. van E. C. Meijer—Verheul d. van J Homborg Plet 30 Maart, d. van H. J. v. Wetering Grobosch d. van A. J. HuijsmansBroi.- meijer 31 Maart, z. van J. C. Kamsma- - Starkenburg. Overleden: 30 Maart, J. F. P.. 8 mnd.. z. van F. v. Kessel, Merovingenstraat J. Worst, 64 J„ Schotersingel A. C. Scnut, 61 j„ Zoetestraat H. Nolet—de Jong, 64 j., Regulierstraat G. MinkBakker, 75 j., Kamperlaan J ,C., 6 d. van P. Beljaards Ée'Zuidpo'derstraat: 31 Maart, W. H. J., 9 d., d. van A. Treffers, L. Hofstraat W. Roest, 79- j„ H. van Alphenstraat. Zooals bekend viert de Chr. Gymn. Ver. „Turnlust" haar 25-jarig jubileum dit jaar op grootsche wijze met o.a. uitvoeringen en •wedstrijden op gymnastiek-, athletiek- en zwemgebied. Voor een zoodanig propagandistisch jubi leum is uit den aard der zaak veel geld noo- dig en daarom had „Turnlust" het plan op gevat tot het houden van een loterij. Deze loterij .ls voor de jubileerende ver- eeniging een succes geworden, want er wa ren slechts weinig loten onverkocht. De trekking had Dinsdagavond plaats in het gebouw der H. J. M. V. onder leiding van notaris Wildschut. De winnaar van den hoofdprijs, die viel op lot no. 1202, was niet tegenwoordig. De ver loting liep vlot van stapel, zoodat de uit slag van de overige 100 prijzen, bestaande uit o.a. rijwielen, klokken, horloges, sport artikelen enz. spoedig bekend was. District Haarlem JUNIOREN-COMPETITIE Programma 6 April 1931 lste Klasse TYBB 4—G. Wit 4, 2 uu>. Santpoort 4BSM 3, 1 uur. HBC 5—Onze Gezellen 4, 1 uur Heerenweg, Concordia 4Alliance 3, 2.30 uur. 2e klasse Alliance 4VVF 2, 1 uur. 3de klasse Concordia 5Alliance 6, 1.30 uur. Onze Gezellen 6HBC 6, 2 um: 4de klasse V.VF. 3—H.B.C. 8 2 uur. Programma 12 April a.s. Oefenwedstrijd Zuidelijke Junioren en oefenwedstrijd Noordelijke Junioren op nader te bepalen terreinen, de elftallen worden Zaterdagavond bekend gemaakt in de N. H. Crt. Na afloop van deze wedstrijden worden de definitieve elftallen gekozen, welke Zon dag 19 April tegen elkaar zullen spelen. Daarna wordt het officieel Districts-Juhio- ren-elftal gekozen, dat tegen het Rotter- damcche Junioren-elftal zal spelen op 10 Mei a.s. Dus doet allen je best. De competitieleider DE SPORTDAG De sportdag is uitgesteld tot 10 Mei a.s. daar Rotterdam op 19 April niet kan kó men. HET SENIOREN-ELFTAL De elftalcommissie van het District, Maan dag j.l. in vergadering bijeen, formeerde 2 prosfelftallen, welke een proefwedstrijd zul len spelen, op Zondag 12 April a s. op het Onze Gezellen-terrein, behoudens goedkeur ring van deze veresniging natuurlijk. De wed strijd vangt te half drie aan. Hieronder de elftallen- A: Heemskerk (Geel-Wit) Sambeek (S.) Gigengack (G.W.) R. Kamer, Drayer (T.Y.B.B.) Heesakkers (O.G.) Tolido Martin (H.B.C.), Schoord (S.) C. Smit G.). Jac. v. Leuven (T.Y.B.B.) ScheidsrechterGrijmans. B: Metten (T.Y.B.B.) v. Bakel en Duinncven (H.B.C.) Lindström Elferink (O.G.) D. Nijssen (S.) Kuiper Put Honsehoten (T.Y.B.B.) v. Roo- den (H.B.C.) v. Huizen (G.W.) De vereenigingen gelieven de betreffende spelers van hun keuze in kennis te stellen. Bij eventueel verhindering, bericht bi) den heer Duyn Sr. Jansstraat, liefst zoo spoedig mogelijk. Voor shirts wordt zorg gedragen. Na afloop wordt het Senioren-elftal ge kozen, welk team alsnog een oefenwedstrijd zal spelen vóór de match tegen Rotterdam. De elftalcommissie verzoekt aller medewer king, omdat hun werkzaamheden een vlot verloop moge hebben. Duin, Braakhuis en Smit. De Junioren-commissie De Jun. Comm. organiseerde weder R. K. Schoolwedstrijden in de week na de Paasch- dagen, welke zij in aller aandacht aanbe veelt. 12 R. K. schoolelftallen nemen deel, 2 moesten afgewezen worden, wegens, te late opgaven. De loting was reeds geschied. De commissie hoopt weder op een schitterend verloop. De Jun. Commissie. De Nederlandsche provincie van bovenge noemde Congregatie wenscht aan te gaan een obligatieleenmg gioot 700.000, nominaal in stukken van 1000, 500 en f 100. Dc leening wordt gesloten met machtiging van den H. Stoel en goedkeuring van den Hoogsteerw. Pater Generaal-Overste van de Congregatie der Priesters van het H. Hart. Men gaat over tot uitgifte van de eerste tranche van bovengenoemde obhgatieleening groot 400.000, nominaal, waarvan f I0O.OO0 reeds onderhands geplaatst, in obligatiën van 1000, 500 en 100, rentende 45i pet. per jaar tegen den koers van rOO pet. De Congregatie der Priesters van het H. Hart heen zien in ïyedenaria zeer sner ver breid. Sinds de stichting in 1900 van het Juve naat H. Hart te Bergen op Zoom, ontston den achtereenvolgens: in 1908 het Noviciaat der Congregatie te Asten N.B.; in 1910 het Voogdijgesticht met Ambachtsschool te Heer bij Maastricht; in 1911 het Rectoraat H. Hart te Maastricht met openbare kerk; in 1912 het Groot Seminarie te Liesbosch-Princen- hage; in 1920 de Parochiekerk te De Rips Opioo N.B. met 2 Rectoraatskerken; in 1923 werd door Z. H. E. den Bisschop van Haar lem aan de Congregatie het Sint Francis- cus-liefdewerk, dat de verzorging bedoelt der geestelijk onverzorgde jeugd, toevertrouwd te Amsterdam en te Rotterdam, waarvoor zij de kloosters oprichtte Keizersgracht 19 te Amsterdam en Walenburgerweg 9 te Rotter dam, in welke laatste plaats, onder de hooge goedkeuring van wijlen Mgr. Callier, ook de Missleprocuur gevestigd werd; in 1927 volgde de opening van e n afzonderlijk I'ovlciaat voor Broeders te Heer bij Maay.cht, als mede de overname van het 5t. Fr. nclscui- liefdewerk te Delft; in 1928 de oprichting van een Studiehuis voor de hoogere stuaie te Delft; in 1928 de ónriclt'lfg -'an een Studiehuis voor de hoogere studie te Hees- Nimegen en de bouw van een Rec.oraa.z- kerk te Brouwhuis bij Helmond; in 1929 de stichting van de Missieschool „Christus Ko ning" an den Deurnscheweg te Helmcnd; terwijl datzelfde jaar door Z. H. Exc. Mgr. J D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, aan de Congregatie de St. Anna-parochie te Amsterdam werd toevertrouwd. De opbrengst dezer obhgatieleening zal worden aangewend tot aflossing van schul den dér Congregatie tegen eeri hooger rente- typa, waar-door jaarlijks een aanzienlijke rentebesparing verkregen wordt. Men zie verder de advertentie in het num mer van gisteren. De uitslag der eind- en overgangsexamens K als volgt: Geslaagd zijn: J. J v. d. Boom, te Alphen a. d. Ryn, met aanteekening voor Engelsch- Duitsch-Fransch-Zweedsch-Machine schr.; N. A. Captein, Heemstede met aant. voor D.-Zw.-Stenografie-M -schr.; J. W. Dekker te Zaandam met aanteekening voor E.-D.- Fi.-St.-M.-sch.; N. Frijlink, C. J. v. d. Geest, Sassenheim belden met aanteekening voor E -D.-Fr.-Zw.-M.-sch.; C. Ie Grand te Sas- senheim met aanteekening voor E.-D.-Fr.- en Zw.; B. D. D. M. Kapteijn te Sassenheim met aanteekening voor È.-D.-FrF. W. Ko ning te Sassenheim met aanteekening voor E.-D.-Fr.-Zw.-M.-schr.; A. P. Koning te Sassenheim. L. Verdegaal te Sassenheim met aanteekening voor E.-D.-Zw.; J. Isbrücker te Scheveningen met aanteekening voor E.- D.-Fr.; D. H. Keijser te Texel met aantee kening voor Fr.-E.-D.-Zw.-M.-schr.; H. J. v. Parera te Noordwijkerhout met aanteeke ning voor E.-Zw.-M.-schr.; G. C. Tromp te Lisse met aanteekening voor E.-D.-Fr.-Zw.- St.-M.-sch.; S. J. M. J. Verdegaal te Noord- wijkkerhout met aanteekening voor E.-D.- Fr.-Zw.-St. en M.-schr.; W. J. C. Verharen te Amsterdam met aanteekenirjg voor E.-D.- Fr.; A. C. Vrcom te Haarlem met aantee kening voor E.-D.-Fr.-Zw.-M.-scr.; B. H. Wepster te Rotterdam met aanteekening v. E.-D.-Fr.-Zw.; D. F. Wesseling te Haarlem mét aanteekening voor Zw. en M.-schr. Overgangsexamens van klasse I n. kl. II. Onvoorwaardelijk geslaagd zijn; J. de Bruin te Voorschoten: W. Ie Grand, W. v. Zonne veld te Sassenheim; H. G. Hylkema te Hil- legom; W. Montagne te Lisse; Th. Sabelis te Santpoort; W. J. H. Verhoeven te Utrecht; J. A. Zwaan te Voorburg. Voorwaardelijk geslaagd zijn (met her examen in één of meer vakken)D. Jonge- jans te Hoofddorp; C. A. G J. Nieuwenhuis te Lisse; C. v. Zij verden te Hillegom. Niet bevorderd werden vier leerlingen. Van klasse II naar klasse III. Onvoorwaar delijk geslaagd zijn; W. L. Biesheuvel té Spaarndam; J. K. C. Dix, B. Korsten te Heemstede; P. N. v Eeden, J. W. J. A. de Ruijter te Noordwijk: W. v. Marle te Rotter dam; W, Montagne te Lisse; C. H. W. Pieper te Castrlcum; A. P. Freenen te Hillegom; D. F. Ruijter te Bloemendaal; C. S. M. Verde gaal te Voorhout. Voorwaardelijk geslaagd zijn( met her examens In één of meer vakken)P. Dieben, H. A. Poen te Haarlem. Gemeenteraad Een vergadering van den gemeenteraad werd Dinsdag gehouden. Afwezig met kennisgeving de heer Pas- schier. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting worden door den secretaris voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Mededeeling wordt gedaan van een aantal door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Den heer K. J. Noy wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. In zijn plaats wordt benoemd de heer J. P. Arends hoofd der Hervormde School met den Bijbel. Tevens werden de heeren J. Pijnenburgen S. L. Houthuis als leden der Commissie van Schoolverzuim herbenoemd. Ingekomen is een adres van Alb. van Rey- zen te Noordwijk, waarbij deze verzocht om toestemming om te Noordwijkerhout een radio-centrale te mogen oprichten, zulks onder overlegging van een memorie van toe lichting en van een adres met een aantal handteekeningen van ingezetenen. De voorzitter zegt, dat hij aan deze hand teekeningen niet veel waarde kan hechten, Als iemand een radio-centrale wil oprich ten en hij loopt dan met een adres om hand teekeningen, dan heeft hij meer zijn eigen belang, dan het belang der handteekening- stellers op het oog. Overigens is dit een zaak die niet de raad, maar B. en W. hebben te beslissen. Spreker stelt dan ook voor de aangelegenheid te stellen in handen van B. en W. ter afdoening. B. en W. stellen voor om een gedeelte grond van het Grondbedrijf te rullen met een perceel grond van de Woningbouwver- eenlging „Sint Antoniusvan Padua". Daar door kan op beide perceelen worden ge bouwd. Voorts stellen B. en W. voor aan te koopen van genoemde Woningbouwvereni ging pl.m. 1270 M2. grond, gelegen langs de Julianastraat voor den prijs van 1.50 per M2. De heer Van Parera kan met deze ruiling en aankoop wel accoord gaan, maar spreker is er op tegen, dat de Woningbouwvereeni- glng winkelhulzen verhuurd tegen 10 on sommige tegen 4 per week, terwijl de kos ten der winkelhuizen driemaal zoo duur zijn als die der andere woningen. Op die manier moeten de arbeiders meer opbrengen ter wille der winkeliers. De voorzitter zegt, dat de heer Van Parera buiten de orde gaat. De wijze waarop de Woningbouwvereeniging de deer haar te bouwen woningen exploiteert, heeft met ae ruiling en aankoop van grond niets te ma ken. De heer Van Parera protesteert hiertegen en meent dat er wel degelijk verband be staat. De voorzitter zegt dat hij en hij alleen heeft te beoordeelen of iemand buiten de orde gaat. Intusschen heeft de heer Van Parera gelegenheid om bij de rondvraag op deze aangelegenheid nader terug te komen. De voorzitter vraagt of iemand omtrent het voorstel van B. en W. stemming ver langt. De heer Van Parera zegt, dat hij voor hst voorstel van B. en W. is, doch dat hij er de voorwaarde aan wil verbinden, dat de Wo ningbouwvereeniging haar woningpolitiek eenigszins wijzige. De voorzitter zegt, dat de raadsleden hun stem hebben uit te brengen vóór of tegeu zonder meer. Voorwaarden kunnen daarbij niet worden geaccepteerd. Het voorstel van B. en W. wordt daarna bü acclamatie aangenomen. Aan de orde komt thans de begrooting van den Sehoolartsendienst HLlegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout en Noordwijk. De secretaris leest de begrooting voor. De heer Geerlings vindt den Schoolartsen- dienst duur. Spreker vindt het vreemd, dat terwijl voor het tijdvak 1 April—31 December als salaris is uitgetrokken 4125, er nog ruim 2000 andere kosten bijkomen. De voorzitter zegt, dat dit niet zoo vreemd is. als den heer Geerlings lijkt. Want 3e schoolarts geniet 1000 per jaar voor het gebruik van een eigen auto, 250 voor bu reaubehoeften en instrumenten, benevens vrijdom van pensioenbijdragen. Men had deze bedragen ook in het salaris kunnen verwerken. Wat de bezoldiging van den schoolarts be treft, moest spreker nadrukkelijk verklaren, dat deze aan den lagen kant is. Spreker- heeft dit in de commissie van beheer altijd beweerd en bij de sollicitaties is wel geble ken, dat spreker gelijk heeft gehad. De heer Geerlings vindt de jaarwedde van den secretaris van den Sehoolartsendienst te hoog en vraagt in wiens tijd de secretaris van de Commissie van Beheer van den Schoolartensdienst zijn werk verricht. De voorzitter zegt, dat de secretaris van de Commissie van Beheer van den Sehoolartsendienst is de secretaris der ge meente Hijlegom. Men heeft er dus te Noord wijkerhout niets mede te maken, welken tijd de secretaris van Hillegom daarvoor wil spendeeren. Wat het salaris van den secre taris van den Sehoolartsendienst aangaat fn de bstreffende regeling die ook door den heer Geerlings is goedgekeurd staat, dat het salaris als, maximum 300 bedraagt. De Commissie van Beheer heeft dit salaris be paald op 200. Opmerkingen ter zake kunnen thans geen effect meer sorteeren. De begrooting van den Sehoolartsendienst wordt daarna bij acclamatie goedgekeurd. B. en W. stellen voor een hoekje weiland van het grondbedrijf te verhuren aan J. Dui venvoorde Heremans voor 25. De heer A. H. v. Noort zegt, dat het veel te duur is. De voorzitter zegt, dat dit voor den heer A. H. v. Noort geen reden behoeft te zijn om zijn stem aan dit voorstel te geven. De pach ter heeft het er gaarne voor over. Bij acclamatie wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. stellen voor enkele wijzigingen in de Bouwverordening aan te brengen. Op de eerste plaats willen B.' en W. de Kerkstraat, den Rijnvlietweg, de Beeklaan en den Wasseenaarschen weg aan de open bebou wing onttrekken. Een andere bepaling strekt om het hoogte- peil van den vloer nader vast te stellen. De voorstellen van B. en W. worden bij acclamatie aanvaard. De voorzitter zegt, dat in de jongste ver gadering is geklaagd over den slechten toe stand van den voormaligen Schermschen weg met de nieuwgebouwde huizen. De eenige oplossing is naar de meening van B. en W. dat ter plaatse een riool wordt gelegd en tevens een trottoir. De kosten van het riool bedragen 900, voor het trottoir 1100. De heer A. H. v, Noort zegt, dat men er ook wel een lantaarn kan zetten. De voorzitter zal nagaan, of in den.be- trekkelijken kabel een draad voor de straat verlichting zit. In elk geval heeft het hier veel meer zin om een lantaarn te plaatsen, dan om zes lantaarns te plaatsen in de nieu we buurt in de Zilk. Wethouder Warmerdam betwijfelt dit. Onder hilariteit der vergadering merkt de voorzitter op, dat hij gelooft, dat de splitsing van de kiesvereeniging den heer Warmer dam nu reeds parten speelt. Op een verzoek van de Vereenlging tot stichting en instandhouding van Ned. Her vormde Scholen met den Bijbel om een bij drage in de verbouwingskosten benevens door nieuwe schoolbanken, wordt gunstig beschikt. Op advies der Gezondheidscommissie wor den onbewoonbaar verklaard de woningen Schoolstraat no. 18, 20, 22 en 24. Vastgesteld wordt een verordening op het grondbedrijf. Den heer J. P. de Jong wordt op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als 4en ambte naar van den Burgerlijken Stand en als zoo danig aangewezen, de heer C. A. M. Linders, ambtenaar ter secretarie. De instructie voor den gemeente-ontvanger wordt gewijzigd en als waarnemend gemeen teontvanger wordt benoemd de heer C.- A. M. Linders. In verband met een ingekomen schrijven van den directeur van hst Postkantoor te Hillegom, of de gemeente bereid is een bedrag van maximum 124. per jaar te ga randeeren om een post- en telegraafstation in De Zilk, wordt bij acclamatie besloten daarmede accoord te gaan. In plaats van den heer J. Passchier, die heeft bedankt, wordt tot lid van het stem bureau in district II benoemd de heer G. Bouwmeester en tot plaatsvervangend lid de heer P. Reijneveld. Bij de rondvraag maakt de heer L. M. v. Noort de opmerking, dat de belendende per ceelen zooveel overlast ondervinden van het jrapler, dat van den vuilnishoop aan de Leidsche vaart waait Wethouder Oostdam zegt, dat hierin zal worden voorzien door het plaatsen van een afrastering. De heer van Pareira komt thans terug op hetgeen door hem reeds eerder is gezegd. Volgens opgave hem gedaan door een der in schrijvers, waren de bouwkosten van de win kelhuizen der bouwvereeniging door dezen inschrijver begroot op f 15.000, alzoo op f 7500 per stuk, de bouwkosten der gewone arbei derswoningen daarentegen op f 2500 per stuk. De huur der winkelhuizen dient derhalve f 12 per week te bedragen, indien de huur der gewone arbeiderswoningen f 4 bedraagt, Voorzitter zegt, dat de opmerking van den heer van Parera hem niet onjuist voor komt. Mogelijk kan de voorzitter (jer Wo ningbouwvereeniging ter zake nadere inlich tingen geven. De heer E. Oostdam Jzn verzocht den ge meente-secretaris, tevens secretaris van de bouwvereeniging zulks te doen. De gemeente-secretaris zegt, dat de win kelhuizen waren begroot op f 11.000, vandaar de onderlinge verhouding tusschen de huren, die op deze basi3 alleszins redelijk was. Als men uitgaat van andere cijfers zooals de heer van Parera komt men van zelf tos een andere conclusie. De heer Langeveld zegt, dat nu de aan besteding erg is meegevallen, de woningbouw vereeniging het trottoir voor de woningen wellicht voor haar rekening kan nemen. De Voorzitter zegt, dat de cijfers van een inschrijver naar het werk hem juister lijken dan de geraamde cijfers der bouwvereeni ging. Ook voor de opmerking van den heer Langeveld is iets te zeggen. Het beste is, dat B. en W. deze aangelegenheden eena onder de oogen zien en zoo noodig met de bouwvereeniging in nader overleg treden. De heer P. Oostdam Dzn. beveelt de aan schaffing aan van prikstokjes om het papier langs den weg op te ruimen. De voorzitter zal dit overwegen. De heer van Parera geeft in overweging cm de Havenstraat voor zooveel loopende langs de Haven opnieuw te bestraten. B. en W. zullen nagaan of dit nocdig is. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan in geheim comité. Wit-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis hield een algemeene vergadering onder voor zitterschap van den Burgemeester. De zaal was zeer matig bezet, hetgeen misschien aan de koude heeft gelegen. De voorzitter opende de vergadering met den Christeiyken groet en sprak er zijn vol- j doening over uit, dat de geestelijke advi- j seur, de Zeereerw. neer Pastoor Quant, ondanks zijn wankele gezondheid en de kou de, toch aanwezig was. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaraan ontleenen wy, dat werd vastge- steld, dat de leden en begunstigers voorloo- pig recht hebben op de gewone wljkverple- j ging en by verpleging in een inrichting voor tuberculoselijders op een vergoeding van f 1 50 per dag en wel gedurende dertien we ken. I11 het verslagjaar werd voorts beslo- ten, de helft van de contributie te besteden voor de wykverpleging en de andere helft voor de t. b. c.-bestrijding. In het afgeloopen jaar werd een t. b. c.- lijder verpleegd in Berg en Bosch Door de Zuster-wijkverpleegster werden per dag 4 a 5 huisbezoeken afgelegd, terwyi in het Zus tershuis na den namiddagschooltijd vele kleine verplegingen plaats vonden. Vijf per sonen werden bestraald onder de hoogtezon; circa 60 verplegingsartikelen werden uitge leend. Op de ledenlijst stonden 31 Decem ber ingeschreven 483 huisgezinnen en al-* ieenstaande personen. Aan de beurt van aftreding waren de be stuursleden E. Oostdam Hzn en J van den BergVerdegaal. Beiden werden bij accla matie herkozen. De rekening over 1930 werd vastgesteld, onder dankzegging aan den secreiarls-pen- ningmeester voor zyn accuraat beheer. Bij de rondvraag vroeg de heer J. van Dyk, of hij goed verstaan had, dat er een batig saldo is van f 1200 en zoo ja, of con tributieverlaging kan worden overwogen. De voorzitter zeide. dat er inderdaad een vrij belangrijk saldo is, maar dat het de taak van het bestuur is, dit saldo weg te werken. Het Wit-Gele Kruis heeft op het- oogenblik geen behoorlijke huisvesting; er worden daarom maatregelen getroffen een geschikt lokaal, benevens een behooriyke gelegenheid voor het opbergen der diverse verplegings artikelen te verkrijgen. Is eenmaal een be hooriyke berging aanwezig, dan zal de voor raad verplegingsartikelen, welke thans vry primitief is, aanmerkelijk worden uitgebreid. Na de toelichting van den voorzitter zeide de heer van Dyk te kunnen begrijpen dat er van contributieverlaging geen sprake kan zijn. De heer Franck vroeg, of het Wit-Gele Kruis niet kan «orgen voor bakers. Spr. zegt, dat ook in de statuten staat dat het tot de taak van het Wit-Gele Kruis behoort in behooriyke kraamverzorglng te voorzien. Het is thans ondoeniyk een baker te krij gen en een verpleegster slechts tegen een bedrag, dat de meesten r.iet kunnen betalen. Wellicht zou het Wit-Gele Kruis genegen zijn om een toeslag te verleenen in de "ver- plegingskosten, byv. voor zooveel ae verple- gingskosten meer dan f 2 per dag bedragen. De voorzitter zeide, dal inderdaad tot dé taak van het Wit-Gele Kruis behoort de voorziening van een behoorlijke kraamver zorglng te bevorderen, echter kan niemand meer doen dan zijn financieele krachten hem veroorloven. De bedoeling van interpellant zal wel zyn, dat uitsluitend steun wordt verleend aan hen, die financieel niet bij machte zyn, alle kosten zelf te betalen. Doch dan gaat men ongeiykheid scheppen tusschen degenen die aan het Wit-Gele Kruis contri- bueeren en daarom geliike rechten meenen te hebben. Zou men allen helpen, dan put men de kas uit. Het is den voorzitter be kend, dat er in de St. Elisabethvereemging ook al eens over deze aangelegenheid is ge sproken, doch men is daar niet tot ïesultaat gekomen, omdat men de beschikking niet had over meisjes die zich voor hulp in de huishouding beschikbaar stellen. Daarna volgde sluiting van de vergade ring met den Christeiyken groet. Boschbrand. Op de terreinen van de N.V. Noordwykerhoutsche Landexploitatie Mij. aan den Gooiweg alhier, brak gistermid dag een flinke boschbrand uit. Door eenige b.y de werkverschaffing tewerkgeitelden werd de brand met zand gebluscht. De oorzaak is vermoedeiyk te wijten kan baldadigheid van eenige jongens. Door de politie werden reeds eenige bel hamels verhoord. Ook hier zal feesteiyk herdacht worden hei feit, dat 04 jaar geleden uitgevaardigd is «je Encycliek „Aerum Novarum". De herdenking zal plaats hebben Zondag 31 Mei, des middags 2 uur in het Gemeente lijk Sportpark. Met ontplooide banieren en door muziek vergezeld zal men naar het ter rein trekken. Als sprekers op het terrein der meeting zul len optreden pater H. de Greeve S. J. en de heer A. C. de BruUn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond. Vr.: Waartoe ben ik verplicht als mi)n dienstbode ziek wordt? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd door dw.z. acht of 14 dagen. Indien de dienstbode inwonend is bent u verplicht te zorgen voor verpleging en ge neeskundige behandeling, indien daarin niet op andere wyze b.v. door een ziektefonds wordt voorzien. Die verplichting biyft be staan gedurende de eerste zes weken van de ziekte, maar de kosten van de laatste twee weken mogen op de dienstbode worden ver haald. Vr.: Ik was in betrekking van Juni tot Juni. Nu ben ik ziek geworden en gedurende myn ziekte heeft myn patroon my ontsla gen. Wel heb lk veertien dagen ziekengeld gekregen. Ik ben naar het adviesbureau ge weest, maar daar vertelde men mij, dat de patroon daar recht op heeft. Is het juist mU tiidens mijn ziekte ontslag te geven? Antw.: U bent toch niet aangekomen van Juni tot Juni? Is dat wel het geval, dan kan de patroon u niet ontslaan dan om redenen, die een ontslag op staande voet wettigen. Bent u op de gewone manier in dienst, dan moet de gewone opzegtermijn in ac it geno men worden. Byv. één week ah u pjr week betaald, één maand als u per maand betaald wordt. Of u bij het opzeggen van den dienst ziek bent of niet doet aan de wettige geldig heid van de opzegging niets af. Vr. betreffende Handelsregisterwet. Onder de beantwoording van de vraag in zake de Kamer van Koophandel in de „Vra- genbus" dd. 30 Maart 1.1. staat, dat de vra ger spreekt van ,.ge ;lWonn'en" te z'in geworden lid van de Kamer van Koophandel te wor den. Men wyst er ons op, dat dit natuur- lük geheel onjuist is. Hy bedoelt waar- schynlük, dat hij zich destyds krachtens de Handelsregisterwet heeft moeten laten in schrijven in het Handelsregister, hetwelk in ons land door de Kamers van Koophandel wordt gehouden, doch welk -Instituut even goed, zooals in het buitenland, by de Recht bank ondergebracht zou kunnen zijn. De beantwoording van de vraag of „hy van den last tot betaling ontheven kan \v- den" ïykt niet juist, want de Wet op het Handelsregister kent geen onl heffing van betaling, zoodat zaken of bedreven, die een maal zijn ingeschreven blyven en moeten biyven betalen. Alleen by opheffing of bp doorhaling van de inschrijving op last van den kantonrechter eindigt de plicht tot het betalen der jaariyksche bijdrage, die overi gens voor kleine zaken slechts f 2.50 per jaar bedraagt. Vr.: Welke is de kortste weg per auto van Haarlem naar Apeldoorn? Antw.: Haarlem, Halfweg, Sloten, Amster dam, Diemerburg, Geinburg, Weesp, Zijweg naar Ankeveen, 's-Gravenland, Hilversum Putten, Garderen, UIdelermeer, Aardhu: Apeldoorn. Afstand 124.7 KM.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6