Buiten landsch FEUILLETON LIVERPOOL EN DUBLIN DE DROOMER stoomvaartlijnen PERDE BLAD DONDERDAG 2 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ENGELAND De sweep-stake Het Fransche Parlement verdaagd Geen debat over de buitenlandsche politiek Het Indisch congres gesloten Moties van wantrouwen tegen Thuringsche ministers Met 2922 stemmen aangenomen De Tolunie Het eerste burgemeesterschap van Berlijn Het Engelsche leger en werkstakingen De Geneefsche Handelsovereen komst Gemengde (Buitenlandsche Berichten Gruwelijke moord Een buit van 80.000 Mark Scheepsbotsing nabij Gibraltar Charlie Chaplin en een ridderorde Hitler's macht aan het tanen? Aardschokken in Trier Om de verzekeringspremie Gisting op Belgische scheepswerven Drie liefhebbers voor één prijs Voortdurende aardverschuivingen in Frankrijk Sneeuwstormen en vorst in Polen KORT NIEUWS RADIO-OMROEP Een ernstig spoorwegongeluk, met talrijke dooden en gewonden, op 40 mijlen ten doorden van Londen; de University Boat Race; bloedige oproeren in Indië, bijna even bloedige debatten op de liberale partijver- Saderingen over de vraag of de liberalen eon formeel bondgenootschap met de regee- rjhgsparti) zullen aangaan; de dood van mr. Hlw Healy, den beroemden Ierschen staats kan en lsten Gouverneur-Generaal van den bijstaat; verbouwereerdheid over het voor- deinen van Duitschland en Oostenrijk om eeQ tolverbond te sluiten. Heb ik hier alle ittoote gebeurtenissen der laatste dagen ge doemd? Waarschijnlijk heb ik er een paar °ver het hoofd gezien. Er vallen mij, onder bet schrijven, nog eenige in, die zich op financieel en economisch gebied afgespeeld bebben: verscherping van de rubber-crisis, bet terugloopen der me taalprijzen, de weige- r'dg van Nieuw Zuid Wales de rente op öjn Engelsche schuld te betalen, het passee- ren van het dividend der Cunardline. Maar ?elfs wanneer ik nog verzuimd mocht heb ben een aantal gebeurtenissen en feiten, ^aarvoor in de laatste dagen de belangstel- bdg van het Engelsche publiek gevraagd is, le noemen, dan is bovenstaande opsomming al meer dan lang genoeg. En toch zijn zij, elk afzonderlijk en alle fezamen, niets, vergeleken "bij de Grand Rational, te Aintree bij Liverpool. Deze sfad is, ondanks haar volkrijkheid en haar Aanzienlijke winkelstraten, onder gewone omstandigheden niets anders dan een uit baar krachten gegroeide provinc iestad. Be halve in de mijlenlange havenwijk heerscht er in Liverpool éen rustige, bijna doodsche Hamming, vergeleken bij steden als Man chester en Birmingham. Wie voor het eerst *h' de groote zeestad aan de Mersey komt, 20U niet vermoeden, dat zij meer dan een hiillioen inwoners telt, tenzij de pracht der openbare gebouwen hem op dit denkbeeld brengen mocht. Maar het leven gaat er zoo rustig zijn gang als in een provinciestad fan den zooveelsten rang. In het begin dezer week evenwel vond ik een ander Liverpool. De bevolking scheen Verdubbeld te zijn. All-s was overvol. De hotels, de pensions waren overvol; de stra- fen, de tramwagens, en zelfs de veerbooten baar Birkenhead en New Brighton waren overvol. Honderdduizenden personen uit alle boelen des lands, en ontelbare bezoekers van bet vasteland en van Amerika hadden de bevolking versterkt. Tot laat in den avond Steg het in de van licht klaterende hoofd- sfraten, waar anders na zeven uur weinig k doen is, zoo levendig en uitbundig toe Alsof een groot volksfeest gevierd werd. Liverpool is zich in deze dagen wèl er van bewust een der voornaamste centra van onzen aardbol te zijn. Aan gene zijde van be Noordzee en aan gene zijde van den At- lantischen Oceaan bevinden zich duizenden bienschen, die in gedachten te Liverpool fertoeven, én die droomen van Aintree. Want Aintree, de Grand National, is het Smotste van alle internationale dobbelspe len. En toch, wat is Liverpool, vergeleken bij öublin! Dublin is onder alle omstandigheden een drukke, levendige stad een der aantrek kelijkste steden die ik ken. Maar sinds de fijden van bloedige woelingen voor Erin ge lukkig tot het verleden schijnen te behooren, frekt Dublin weinig meer de aandacht van bet buitenland. Het voert zijn eigen gezellig bestaan als hoofdstad van een klein, tot de Rritsche Kroon behoorend land, maar het ligt afgescheiden van het overige Europa, en zelfs van Engeland, en niemand bekommert zich om wat te Dublin gebeurt. Behalve de laatste dagen. Het leek er veel op alsof Dublin, inplaats vkn Londen, de hoofdstad van 't „British Em pire" geworden was. Heel Engeland heeft in gedachten in Dublin geleefd. De Irish Hos pital Sweepstake heeft Engeland in rep en foei' gebracht. De oogen van een geheele batie zijn gericht geweest op de „nurses", die in Dublin's Mansion House, het verblijf fan den Lord Mayor, uit een reusachtigen, om zijn as wentelenden trommel, de trekking beden, welke in een oogenblik anderhalf bozijn arme menschen rijk zou maken, en anderen „troostprijzen" van 1181 zou ver ankeren. De telefoonlijnen tusschen Londen en Dublin waren besproken; elke minuut en elk °hderdeel van een minuut was bezet. Book- ihakersfirma's hadden dagen van te voren feeds beslag gelegd op telefoonverbindingen fan twee, drie en meer men. Het is twij felachtig of op de grootste oogenblikken der biodeme wereldgeschiedenis te Dublin en Londen zulk een opwinding geheerscht heeft ais Dinsdag, op den dag der trekking. Er dreigt oproer, zou de argelooze vreem- beling te Dublin gedacht hebben, want de groote ronde zaal van het Mansion House Werd door rijkspolitie bewaakt; alom zag Pien gewapende ordebewaarders, en- zelfs een afdeeling van de brandweer was uitgerukt om de veiligheid te verzekeren van de Piillioen „sweep"-coupons, die op lange tafels lagen en welke door 300 meisjes „gemengd" Werden als salade. Zeven en een half uur Werkten zij er aan. En de meeste coupons waren niet van Ieren, maar van Engelschen en Schotten. Zonder hen zou Dublin zijn sweepstake ten bate van zijn hospitalen niet kunnen hou den, en zoo het voornamelijk Engelschen en Schotten zijn die met de prijzen gaan strij ken, de ziekenhuizen van Dublin halen een rijken oogst binnen. In het moreele Engeland is een „sweep" voor de hospitalen verboden. De Minister van Binnenlandsche Zaken of althans zijn departement heeft alles in het weik gesteld om te voorkomen dat de Engelschen aan de „sweep" zouden deelnemen. Maar zij hebben hem of althans het departement uitgelachen, en niet minder dan negen Londenaars, voor het meerendeel doodarme drommels, trokken een paard. Elk hunner heeft kans op den eersten prijs een ver mogen van 354.544. De dag van heden zal over hun fortuin beslissen. Maar de trekkers van „starters" hebben, door een aandeel in hun kans te verkoopen,' in ieder geval reeds tienduizenden ponden binnengehaald. Een schoonmaakster, een schoenlapper, een Italiaansche koffiehuishouder behooren tot de gelukkigen. Hoe gelukkig zij zullen zijn, zal heden worden uitgemaakt te Ain tree, bij Liverpool. Eén blad roept uit: „Jammer dat mr. dy nes, de Minister van Binnenlandsche Zaken, geen paard getrokken heeft!" Of mr. Cos- grave, de president van den Vrijstaat. Maar zulke buitenkansjes vallen in onzen tijd re geerders niet meer ten deel. Men herinnert zich, dat onder koningin Elisabeth, op bevel van Hare Majesteit, qens een staatsloterij georganiseerd werd, opdat ieder burger of burgeres een kans zou heb ben den hoofdprijs van 100.000 te trekken. De onderdanen van Hare Majesteit waren over deze goedheid van de koningin zeer verheugd, en kochten druk loten. De eerste prijs evenwel werd door de koningin zelf ge trokken. Het volk vond dit erg toevallig. Zulke toevallen komen niet meer voor. NESSUNO. De Fransche Kamer en Senaat zijn gister middag, na behandeling van de begrooting, tot 5 Mei verdaagd, zonder dat het aange kondigde groote debat over de buitenland sche politiek kon plaats vinden. De begroo ting werd door de Kamer met 458 tegen 120 stemmen goedgekeurd, nadat de Minister- President Laval zich tot vijf keer toe genood zaakt had gezien de vertrouwenskwestie te stellen, waarbij hij een meerderheid van 260 tegen 65 stemmen verwierf. De Senaat kwam tegen drie uur des mid dags weer bijeen om de begrooting in haar laatste groepeering onveranderd aan te ne men. Er stemden 174 senatoren voor en 13 tegen. Volgens de begrooting werden de inkom sten op 50.643.5 millioen en de uitgaven op 50.640.5 millioen geraamd. Het overschot be draagt dus drie millioen francs, terwijl de Senaat kort geleden nog op een surplus van 175 millioen rekende. De Minister-President Laval heeft er in den Senaat zijn tevredenheid over uitgespro ken, dat het gelukt is de begrooting in even wicht te brengen. De plotselinge verdaging Naar in de wandelgangen van de Kamer verluidt, zou inzonderheid in den boezem van de radicaal-socialistische Kamergroep groote bevreemding zijn ontstaan tengevolge van het plotselinge verdagen van het Parle ment. Eenige afgevaardigden schijnen reeds handteekeningen te verzamelen voor een protestactie Inzonderheid is men er weinig over te spreken, dat de Duitsch-Oostenrijk- sche Tolunie niet in debat gekomen is en dat ook hiervoor geen termijn is gesteld. In po- J'tieke kringen neemt men aan, dat het Ka binet en de meerderheid der regeering den wensch koesteren politieke gedachtewisselin gen te voorkomen om Briand geen moeilijk heden te bereiden. Na de bi i eenkomst der beide huizen op 5 Mei zal aller belangstelling gericht ziin op de op 13 Mei bepaalde presidentsverkiezin gen. Verschillende eischen gesteld Het Indische congres is gesloten. Op de slotzitting werden verscheidene moties aangenomen, waarvan een de voort zetting eischt van den vreedzamen boycott der Engelsche weefsels. Verder werd vermindering der uitgaven voor het leger met minstens de helft ge- eischt. Ook verlangde het congres, dat de sala rissen voor de staatsambtenaren niet meer dan 5400 gulden per jaar zullen bedragen. Gandhi verklaarde persoonlijk, dat vol gens de meening van het congres ook het honorarium van den Engelschen onderko ning, den hoogsten Engelschen ambtenaar van Indië, niet hooger dan 5400 gulden per jaar mag bedragen. Geen definitieve beslissing Gandhi heeft verklaard, dat het bericht, dat hij in Juni naar Londen zou gaan aan het hoofd van een delegatie van het con gres, onjuist was. Hij voegde er bij, dat omtrent de heele kwestie van deelneming van het congres aan de nieuwe ronde tafel-conferentie geen definitieve beslissing was genomen. In den Landdag van Thüringen is gisteren gestemd over de soc. motie van wantrouwen tegen de vertegenwoordigers der nationaal- partij in de regeering, dr. Frick en Marschler, een motie van wantrouwen, welke de goedkeuring wegdroeg der Duitsche Volks partij en andere burgerlijke partijen. De motie aangenomen. De Landdag nam na stormachtige debat ten de sociaal-democratische moties van wantrouwen tegen de leden der regeering, minister-president dr. Frick en Staatsraad Marschler, aan met een meerderheid van ze ven stemmen. Voor de sociaal-democratische moties stemden de sociaal-democraten, de commu nisten, de Staatspartij -en de Duitsche Volks partij, tezamen 29 stemmen. Tegen de moties stemden de Duitsch-nationalen, de econo mische partij, de Landvolkpartij en de na- tionaal-socialisten, die tezamen 22 stemmen" hadden. Twee afgevaardigden onthielden zich van stemming. Frick en Marschler afgetreden. De Thuringsche ministers dr. Frick en dr. Marschler hebben na de aanneming van de motie van wantrouwen door den Thuring- schen Landdag schriftelijk hun ontslag in gediend. Ook de D.-nat. minister vraagt ontslag. Ook het Duitsch-nationale lid der Thu ringsche regeering, Staatsraad Kien, heeft zijn ontslag ingediend. De Landdag komt 14 April weer bijeen. Eerste punt der agenda is verkiezing eener nieuwe regeering. Frick naar München vertrokken. Dr. Frick is, onmiddellijk na zijn aftreden als minister van binnenlandsche zaken, naar München vertrokken. Vo'ksbegehren tegen ontbinding Landdag. Nu meer dan 1000 stemgerechtigden het communistische voorstel tot het houden van een Voiksbegehren tegen de ontbinding van den Thuringschen Landdag hebben onder teekend, is, volgens een bericht van het Thu ringsche Ministerie van Binnenlandsche Za ken, de voorwaarde voor het houden van een Voiksbegehren vervuld. De termijn voor het uitbrengen der stem men loopt van 19 April tot Mei a.s. Een interview met Colijn Dr. Colijn heeft in een onderhoud met een correspondent van de „N. Fr. Presse" verklaard, dat hij de voorgenomen tol- overeenkomst tusschen Duitschland en Oostenrijk, van economisch standmint uit beschouwd, toejuicht, daar alle pogingen om van Genève uit de economische een heid van Europa tot stand te brengen, tot nu toe mislukt zijn. Verder verklaarde Colijn, dat volgens zijn meening de overeenkomst niet in strijd is met de vredesverdragen. Hij ziet geen enkel punt, waardoor een schennis van de vredesverdragen zou kun nen worden bewezen. Oostenrijk zegt handelsverdragen op De handelsverdragen met Joego-Slavië en Hongarije zijn door den Oostenrijkschen ge zant te Belgrado en Boedapest uit naam van de Oostenrijksche regeering per 1 Juli 1931 opgezegd. Deze opzegging geschiedde met de mo tiveering dat de nog beschikbare tijd be nut zou worden voor het aangaan van een nieuwe regeling. Onze leiders hebben onze absolute volmacht ten aanzien van den te volgen weg. Wij strij den niet voor de partij en partijbonzen, maar alleen voor Duitschland. Dr. Sahm? De interfractioneele besprekingen over de benoeming van een eersten burgemeester van Berlijn zijn thans tot een eind gekomen. In een gemeenschappelijke bespreking van de leiders van de soc.-dem, het Centrum, de D. V. P. er. de Staatspartij is men tot over eenstemming gekomen. Naar verluidt, kan er met eenige zekerheid op gerekend worden, dat de voormalige voor zitter van den senaat van Danzig, dr. Sahm, tot eerste burgemeester van Berlijn zal wor den benoemd. Geen troepen tegen stakende arbeiders of werkwilligen Bij de behandeling van de legerbegrooting in het Engelsche Iageihuis verklaarde Shaw, de minister van Oorlog, bij de afwijzing van een desbetreffend amendement van oen lin kervleugel der Arbeidersfractie, dat de re geering maatregelen zou treffen om te ver zekeren, dat geen troepen tegen stakende vakvereenigingsleden of werkwilligen zouden worden gebruikt. De Duitsche regeering heeft den Secreta ris-Generaal een schrijven doen toekomen, waarin medegedeeld wordt, dat zij afziet van het deponeeren der ratificatieoorkon den inzake de Geneefsche Handelsovereen komst, aangezien in de bijeenkomst van de Donauconferentie geen overeenstemming be reikt is over het in werking treden van de Geneefsche overeenkomst. De Secretaris- Generaal heeft het schrijven van de Duit sche regeering aan alle staten, die aan de Europeesche Donauconferentie hebben deel genomen, ter kennisneming doen toekomen. Te Goerlitz is de 50-jarige weduwe Anna Racheahl in haar woning door den 24-jarigen Martin Poneitz vermoord. De jongeman had omgang met de 18-jarige dochter van de weduwe, die dezen omgang echter niet goedkeurde. Met een mes kwam de jongeman de wo ning van de weduwe binnen en sneed haar de keel door. De vrouw werd in het zieken huis opgenomen, waar zij korten tijd later overleed. De dader werd op straat door de politie gearresteerd. Roofoverval in Bronswijk. Gisteravond drongen 5 gemaskerde en met pistolen bewapende lieden het administratie bureau van de „Vezilien Werke" te Schoene- berg binnen. De aanwezige administrateur en zijn vrouw, benevens de portier, werden gedwongen de heden binnengekomen gelden, ten bedrage van 80000 RM. af te geven. De bandieten ontkwamen in een auto, die een talsch nummer droeg. Geen persoonlijke ongelukken. Het Fransche stoomschip „Florida" is op 16 mijlen Oostelijk van Gibraltar in botsing geweest met het vliegtuig-moederschip „Glo- rius". De „Florida" werd ernstig beschadigd en de opvarenden moesten aan boord van de „Glorius" worden gebracht. Deze heeft de „Florida" op sleeptouw genomen. Ontstemming tegen de toekenning In een vergadering van vertrouwenslieden der Berlijnsche (nat.-soc.) Stormafdeelingen is een motie aangenomen, waarin Hitier wordt verweten, dat hij de verantwoordelijk heid ontvlucht, zich verschuilt achter de partijbestuurders, behagen schept in wan orde en byzantijnsche smakeloosheden en het oorspronkelijke doel niet meer nastreeft. De motie eindigt aldus; Wij hebben onzen leider Stennes opgedragen alles te doen om de Stormafdeelingen onder de discipline, waaraan zij zijn gewend, bijeen te houden. Naar de correspondent van de „Daily Express" meldt, zijn de militaire leden van het Legioen van Eer, die hun ordeteekenen op het slagveld ontvingen, ten zeerste ont stemd over het feit, dat het kruis van ridder van het Legioen van Eer door de Fransche regeering werd verleend aan Charlie Chaplin. Zij hebben hiertegen een officieel protest ingediend bij den groot-kanselier van de orde. De oud-gedienden, aldus de „Action Frangaise", die gedecoreerd zijn, zien niet in, waarom het roode ordelint van het Le gioen, dat gedrenkt is in het bloed van helden, verleend moet worden aan een clown, die door z'n kunstenmakerij millioenen heeft verdiend, en waarom hij op één lijn geplaatst wordt met hen, die hun bloed voor hun vaderland vergoten. Gelijk gemeld, zijn gistermorgen in Trier en omgeving lichte aardschokken geregis treerd. Ook uit de grensgebieden van het Saargebied en uit Greimerath zijn berich ten ontvangen, volgens welke tegelijkertijd ook daar twee aardschokken zijn waarge nomen. Er werd tevens een onderaardsch gerommel geconstateerd. Omtrent schade is niets bekend. Een moord bekend De meubelmaker Basche, uit de Stube- manstrasse te Friedenau, wiens vrouw eeni- gen tijd geleden vermoord in bed is gevon den, heeft, na langdurig te hebben ont kend, thans een bekentenis afgelegd en verklaard, dat hij zijn vrouw met een hamer had doodgeslagen. De „Antwerp Shiprepaires' Federation" heeft het verzoek der werklieden tot invoe ring van de 45-urige werkweek van de hand gewezen. Naar de Soc. „Volksgazet" meldt, bestaat er veel kans op een verscherping van den gespannen toestand op de scheepswer ven. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat een zeer ernstig conflict uitbreekt. Over eenige dagen zullen de werklieden waar schijnlijk reeds een beslissing nemen. Maar niemand heeft hem nog. Te Dublin wordt verklaard, dat de rechter toegaf aan het verzoek om een rechterlijk bevel, ter verhindering, dat de Iersche Zie kenhuistrust den eersten prijs in een loterij aan een zekeren Emilio Scala uitbetaalt. Het verzoek werd gedaan namens twee Italianen, die beweren dat andere personen eveneens geïnteresseerd waren bij het win nende lot. Weer een dorpje bedreigd Tengevolge van de voortdurende aardbe- weging, die reeds in de eerste helft van Maart vele dorpen heeft bedolven, is thans weder een dorpje, het 77 inwoners tellende Nigolard, in gevaar. Omstreeks 100.000 M3. grond bewegen zich in de richting van het dorpje en dreigen het binnen afzienbaren tijd te bedelven. Ten gevolge van een plotselingen hevigen sneeuwval in de omgeving van Wilna moet het spoorwegverkeer op drie verschillende lijnen gestaakt worden. De thermometer daalde tot tien graden onder nul. Er heerscht in geheel Polen een dergelijke lage temperatuur en bijna over het geheele land woedden sneeuwstormen. In de Parijsche hallen zijn eenige duizenden karpers, 12.000 kilo wegend en een waarde van 80.000 francs vertegenwoor digend, door misdadige individuen opzette lijk gedood, doordat deze 200 liter vloeibaar teer in de reservoirs hebben geworpen. De gemeenteraad van Stockholm heeft besloten, een tunnel voor tram- cn treinverkeer aan te leggen tusschen het Noorden en het Zuiden der stad, om de ver keersstremmingen in de binnenstad te ver minderen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (uitr.) 31 Maart van Algiers. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE 1 April van Batavia te Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ARIADNE 1 April van Vigo te Amst. BARNEVELD (uitr.) pass. 31 Maart Flo- res. BERENICE 31 Maart van Cartnagena n. Malaga. BRION 1 April van Bordeaux te Amst. CERES 31 Maart van Malta naar Algiers. CLIO 31 Maart van Smyrna te Salonica. COSTA RICA (uitr.) 30 Maart van Cura sao naar P. Colombia. HELDER (uitr.) 31 Maart van Valparaiso naar San Antonio. JUNO (thuisr.) 31 Maart te Londen. ORESTES 1 April van Lissabon te Amst. TELAWAN 31 Maart van Valencia naar Amsterdam. TRITON 31 Maart van San Carlos naar Valencia. ULYSSES 31 Maart van Stamboul te Bour- gas. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM (uitr.) pass. 31 Maart F. Noronha. VRIJDAG 3 APRIL 1931 HUIZEN, 1875 M. Ultsl. NCRV-uitzending. 8.30—9.40 Morgenwijding door Joh. de Heer, 10.30—11.00 Ziekendienst. 11.00—12.00 Gra- mofoonpl., 12.00 Politieber., 12.302.00 Con cert. D. Vos (viool), J. H. van Ginkel (kla rinet). H. van der Horst Jr. (cello), Mevr. vari der HorstBleekrode (piano), 2.002.30 Gramofoonpl., 2.303.00 Lezen van Chr. Lectuur, 3.004.30 Concert. Mevr J. van Helemavan Nieuwenhoven (sopraan), mej. M. Sentis (viool), F. Kloek (orgel), 4.30 5.30 Kinderuurtje. 5.456.30 Orgelconcert J. F. Rootlieb, 6.30—7.00 Causerie A J. Her wig, 7.007.15 Gramofoonpl., 7.15—7.30 Po litieber., 7.30 Kerkdienst uit de Oude Kerk te Amsterdam. Orgel: Jac. Bonset, 9 009.15 Vaz Dias. 9.1511.00 Concert. Gemengd So listenkwartet en H. Hermann (1ste viool), J. Smits (2de viool), B. v. d. Star (altviool), H. v. d. Horst Jr. (ceilo), 11.00—11.30 Gra- mofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. 9.00 Gramofoon- platen, 12.002.00 Concert Omroeporkest O. I. v. N. Treep, met medewerking van solis ten. 2.002.30 Kamermuziek Haagsch Strijk kwartet-, 2.302.45 Gewijd kwartiertje, 2.45— 4.00 Concert „Schola Cantorum" o. 1. v. Hub. Cuypers, 4.00 Orgelspel Joh. Jong, 5.15 Con cert Herm. Hulsmann - (bariton). Joh Jong (piano), Gramofoonplaten. 6.00 Concert. VARA-orkest onder leiding var H. de Groot. 7.05 Slot Concert VARA-orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.50 Berichten. 11.0511.50 Kerkdienst. 3.50 Orkestconcert. L. Seymour (alt), Jan van der Gucht (te nor). 5.20 Lezing. 5.50 Viool-recital door A. Sammons. 6.20 Concert. Kwintet, M. Sandra (sopraan), J. Morel (bariton). 7.50 Wagner- concert. Orkest en solisten. 8.50 Berichten. 9.0510.20 Vervolg concert. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten 1250 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonpla ten. 8.20 Radio-Tooneel. 9.50 Orgelconcert. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.50 Gra mofoonplaten. 10.5011.25 Gramofoonplaten. 12.201.50 Kamermuziek. 3.505.20 Vesper concert en solisten. 6.006.40 Gramofoon platen. 7 30 Duitsch Requiem voor soli, koor en orkest. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.20 Concert. 2.204.20 Orkestconcert en voor dracht. 7.208.35 Kerkconcert. 9.059.20 Cembalo-soli met pianobegeleiding. 9.20 10.20 Orkestconcert en solist. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoon platen. 6.05 Concert en voordracht. 7.05 Gra mofoonplaten. 8.20 Concert, zang en voor dracht. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Concert. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest concert en soliste. ZEESEN, 1635 M. 8.10 Morgenwijding. 10.20 Orgelconcert. 11.20 Orkestconcert. 1.20 3.50 Gevarieerd programma. 3.50 Orkest concert. 5.206.55 Lezingen. 6.55 Missa As- Dur Schubert. Solisten, koor en orkest. 750 Christus-legende S. Lagerlöf. 8.20 Concert Amar-kwartet. 9.20 Berichten. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. NIAS (thuisr.) 1 April van Antwerpen n. HEEMSKERK 31 Maart van Mozambique naar Mikandini. NIJKERK (thuisr.) I April van Beira n. Loronzo Marques. RANDFONTEIN (uitr.) 31 Maart van .Ont werper. (verb.) SPRINGFONTEIN (uitr.) 30 lS*wt van Walvischbaai naar Luderitzbaai. WAAI,KERK 31 Maart van Durban naar Lorenzo Marques. WESTERKERK 1 April 's avonds van Hamburg naar Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MOERDIJK 31 Maart van Hamburg naar Bremen. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. GEMMA (uitr.) 1 April van Antwerpen. OLDEKERK (thuisr.) 1 April te Genua. RIOUW (thuisr.) 1 April van Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (uitr.) 1 April van Suez. JACATRA (thuisr.) 1 April van Singa pore. KOTA TJANDI (thuisr.) pass. 1 April Do ver. MERAUKE (uitr.) pass. 31 Maart Suez. SLAMAT (uitr.) 1 April te Belawan. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ARY SCHEFFER 29 Maart van Rotterd- te Havre. BATAVIER II 1 April v.m. 8 uur van Rot terdam te Gravesend. BATAVIER VIII 31 Maart van Rotterdam te Bordeaux. BRITSUM 31 Maart Las Palmas gepass. B.-Aires naar Huil. DIJKWATER 31 Maart van Antwerpen n. Montevideo. FLYING SCOTSMAN 31 Maart van Lu- beck naar Duinkerken. HARDERWIJK 1 April van Philadelphia te Havre. PARKHAVEN 31 Maart van Mobile naar Bremen. STAD ZAANDAM 31 Maart van Rotter dam te Tunis. TELA 31 Maart Ouessant gep. Huelva n. Rotterdam. VREDENBURG 1 April van Hirkenes n. Rotterdam. WIERINGEN 31 Maart van Boston naar Rotterdam. IJSELHAVEN 31 Maart van Antwerpen te Montevideo. 19. „Hoe heet hü?" vroeg Mrs. Hastings. „Percy Chatterton. Hij moet in Cairo zijn teweest omtrent den tijd van uw huwelijk. Hseft u hem daar niet gezien?" Er werd gerinkel vernomen aan de thee tafel en aller oogen richtten zich op Nancy, die ontsteld, de scherven van een kopje en Schoteltje bij elkaar raapte. ,.'t Is niet erg, hoor, kindje", stelde Mrs. Hastings haar gerust. „Neen, ik geloof niet, dat ik Mr. Chatter ton ooit ontmoet heb, Ronald, maar ik heb den generaal wel van hem hooren spreken; daarom spijt het mij dubbel, dat lk hem niet *al aantreffen." „Niet aantreffen?" herhaalde Ronald. „Ja, Mus West en ik gaan Maandag een Veertien c'vtgen weg. Maar misschien dat wij hem dan nog wel zien, als wij terug zijn." „O, zoo lang blijft hij nooit op eenzelfde Plaats; een paar dagen is al mooi!" „Veertien dagen is nu ook wel wat ruim gezegd. Ik denk eerder, dat het een week zal «Ijn; want jullie moet niet denken, dat lie vergeten ben, hoe we ad over drie weken den gederikwaardigen datum van vijftien November zullen hebben!" Toen het gezelschapje weg was, keken de dames elkaar eens aan. „We hoeven ons niet ongerust te maken", zei Mrs. Hastings, „want al zou die Mr. Chatterton ons nu ook van gezicht herken nen onze namen heeft hij niet geweten, al heeft hij dan ook misschien vermoed, dat wij actrices waren. In de week van mijn huwelijk was hij niet in Cairo, dus zal hij waarschijnlijk geenerlei verband brengen tusschen Miss Annette East, die zijn vriend, den generaal, trouwde, met een van de ac trices in het Nieuwe Hötel. Maar, daar hij ons soms herkennen mocht en dan tot min der gewenschte conclusies kon 'komen, acht ik het toch maar beter, een tijdje weg te gaan van hier." „Zeker. Ik vond het verbazend handig van u ineens gezegd!", „Maar waar zuilen wij nu heengaan?" „Wel, naar Londen. Dan kunnen wij daar beiden op ons gemak onze garderobe aan vullen." „Wat zal ik blij zijn. als die „groote ge beurtenis" eindelijk achter den rug is en wij kunnen uitkomen voor onze ware verhou ding!" Mr. Percy Chatterton kwam 's Maandags op Hazelwood aan en maakte zich daar zeer populair door zijn onderhoudende wijze van converseeren en zijn talent van amateur fotograaf, waarin hij Maud nog overtrof. Den laatsten avond, dat hij op Hazelwood was, keek hij haar fotografie-album door en viel'zijn oog toevallig op een onopgeplakt portretje. „Wie is dat?" vroeg hij. „Miss West, de gezelschapsdame van Mrs. Hastings op de Abbey." Maud kreeg een kleur, want dit portretje van Nancy had zij genomen op een keer, dat Nancy er zelve niets van wist. Miss West had immeis nooit anders dan op groepjes willen gekiekt worden, en daar dit Maud eengiszins verdacht was voorgekomen, had zij dit juist in alle stilte genomen. „Eigenaardig", zei Mr. Chatterton, het portretje nauwkeurig bekijkend. Maud spitste de ooren, maar vroeg, zonder bijzondere belangstelling te toonen: „Kent u haar? Heeft u haar meer gezien?" „Ik ken haar niet, maar ik heb haar wel gezien. O. ja. dat is waar ook! Uw nicht is in Cairo 'getrouwd, nietwaar? Dan heeft zij da&r zeker al dezelfde gezelschapsdame ge had, want daar heb ik dat gezichtje gezien." „Neen, daar moet u zich toch in vergissen. Mrs. Hastings heeft die gezelschapsdame eerst na haar huweijk aangenomen en in Engeland", zei Maud. „Och, neen, hoe kan ik nu ook zoo dom zijn; zij was ook geen gezelschapsdame, maar actrice. Nu herinner ik het mij weer! Zij kan ook niet dezelfde zijn, maar wèl is het een treffende gelijkenis!" En ander maal bestudeerde hAJ de foto, „Goudblond baar, violstblauwe oogen en heel kalm van uiterlijk." „Ja, dat is Miss West precies." „Het kan maar niet zoo'n toevallige gelij kenis zijn, want met dit jonge meisje heb ik in denzelfden trein gereisd en ik vergeet niet gauw een gezicht.." „Heette zij West?" „Daar ben ik niet achter kunnen komen. Op dat oogenblik trad zij niet op en ik her inner mij, hoe ik gehoord heb, dat zij het tooneel verlaten had wegens ziekte. Zij was verbonden aan een derderangs-tooneelgezel- schap: „The Stanyon", dat juist omtrent dien tijd' failliet gegaan was." Maud genoot in stilte van hetgeen zij daar op zoo ongezochte wijze over het gezel schapsdametje hoorde. Want dat die actrice en Miss West één en dezelfde persoon wa ren, daar twijfelde zij niet aan. Zij herinnerde zich nu ook weer, hoe Nancy, zeker in haar zenuwachtigheid over het hooren van den naam van Chatterton, een kopje had gebroken; maar dat Mrs. Hastings eenig vermoeden had, wie zij in werkelijkheid was, dit leek Maud niet waar schijnlijk. Haar theorie luidde, dat Miss West, nog in Cairo zijnde, natuurlijk van het romantische huwelijk en van den plotselin gen dood van den ouden generaal had ge hoord, maar daar zij zeker ook wel had ge weten van den afkeer van Mrs. Hastings voor het tooneel, had zfi dan wel gezorgd de kennismaking uit te stellen, tot zij beiden in Engeland waren. Daar had zij zich toen voorgedaan als een eenvoudig, onschuldig buitenmeisje en had zoo de betrekking van gezelschapsdame weten te verkrijgen. Toch begreep Maud heel goed. dat het nog niet zoo gemakkelijk zou zijn, om nicht An nette te overtuigen van het bedrog van het jonge meisje, dat zich dan wel zoozeer in haar gunst mocht verheugen. Mrs. Hastings bleef langer weg. dan dit haar plan was geweest; pas in de eerste week van November kwamen zij op de Abbey terug. Simon wist niet eens, dat zij er weer wa ren, tot hij op een goeden morgen Nancy gemakkelijk geïnstalleerd vond in den groo- ten stoel bij het vuur, met Fuzbuz op schoot. „Ja, we zijn terug", zei ze, in antwoord op zijn verrasten blik. „En je zult wel blij zijn, om te hooren, dat je nicht zich gaat inte resseeren voor je plannen. Ze is zelfs een architect gaan raadplegen en die maakt een paar ontwerpen voor het een of ander zie kenhuis." Simon's hart sprong op van vreugde bij die onverwachte mededeeling: hij had zich nu al zoo lang uit de gunst gevoeld bij Mrs. Hastings, dat hij alle hoop had opgegeven, hoe zij zich ooit nog eens voor zijn plan in- teresseeren zou. „Dat is zeker üw werk!" riep hij verheugd. Zij haalde haar schouders op: „Neen, het komt meer door kleinen Dumpty. Mrs. Hastings is op een dag bij hem binnen geweest en het ventje beeft haar toen verteld, èl wat je met het geld bad willen doen. Ze was zeer ingenomen met het idéé, en zei, hoe zij niet had gedacht, dat je zooveel verstand had, niet dat ze het je daarom nog vergeven heeft van de paarlen!" „O, het kan mij niet schelen, wat zij van mij denkt, als zij maar belang stelt in het plan!" „En nu over m ij n zaken", ging zij voort. „Ik vrees, dat Mrs. Hastings eenige verden king op mij heeft. Ze kan mij soms zoo doordringend aankijken. Zou. iemand kwaad van mij verteld hebben?" Een gloeiend rood overtoog zijn gelaat. Ofschoon hij niets wist van hetgeen Mr. Chatterton zijn zuster had verteld, was het hem immers geen geheim, dat Maud Miss West wantrouwde, en mogelijk had zij Mrs. Hastings al iets te verstaan gegeven van dit gevoelen. „Dus je weet wel iemand, die mij vijandig gezind is?" vroeg zij scherp. „Zeker weten doe ik het niét, maar neem nu eens aan, dat dit zoo was. Zou het dan niet veel beter zijn, dat u haar regelrecht met uw geschiedenis te voorschijn kwam?" „Hè?Haar dus vertellen, dat ik ac trice was geweest? Terwijl ik haar honder den malen heb hooren zeggen, hoe zeer zij het tooneel haat?" „Zü houdt zooveel van u, dat zij dit best door de vingers zou zien." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9