imiém purol Landbouw en Visscherij Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DÉ GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN Kalender Maad j e MOORS SIJNHARDT's „Vacantie" JWi v u Wl— Vijftiende Internationale Landbouw- congres te Praag Meer gras en hooi, ett van betere kwaliteit Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tab'ctten ..75 ct. Maag-Tabletten.75 ct. Bij Apoth. en Drogisten ONZE OOST De salarisverlaging KERKNIEUWS Een Oostersche week Commissie van beroep in het bisdom Haarlem Een Nederlander Apostolisch Delegaat van Britsch-Indië? RADIO-OMROEP ''HkLHg r -lo\ \iuV «&rT Zooals reeds gemeld werd, zal het vijf tiende internationale Landbouwcongres te Praag worden gehouden van 5 tot 8 Juni a.s. Het staat onder de hooge bescherming van cifen president der Tsjechoslowaaksche Repu bliek, T. G. Masaryk. De belangstelling voor het congres is bui tengewoon groot en nog steeds groeiende, wat o.a. blijkt uit de vele rapporten en me- dedeelingen ontvangen van landbouwdes kundigen en specialisten uit verschillende landen. Den congres-deelnemers zullen ver schillende faciliteiten verleend worden, o.a. een reductie van 25 tot 50 pet. op de spoor wegtarieven, waaromtrent men overeenstem ming heeft bereikt met de spoorwegen in Al giers, Duitschland. België, Bulgarije, Dene marken, Estland, Frankrijk, Hongarije, Joe- go-Slavië, Italië, Lithauen. Nederland, Noor wegen. Oostenrijk, Portugal, Roemenië, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Turkije en Zwit serland. Behalve vele deskundigen op landbouwge bied zullen ook verschillende regeeringen vertegenwoordigd zijn, alsmede het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève. Er zul- jen zeven secties worden gevormd, waarin de discussies zullen plaats vinden. Na afloop der discussies zullen de deelne mers in de gelegenheid worden gesteld ver schillende excursies te maken, zoowel in de omstreken van Praag als in de verschillende streken van de republiek. Voor het organiseeren van de deelneming aan het congres zijn speciale comité's ge sticht in Duitschland, Hongarije, Denemar ken, Nederland, Oostenrijk, Joego-Slavië, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Polen, Portu gal, Roemenië. België en Zwitserland. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Congresbureau, Praag II, Dl&zden& 2, Tsjecho-Slowakije. Aan de prijzen der landbouwproducten valt weinig te doen; aan de opbrengst van dc graslanden echter nog heel veel. Er zal dit. jaar, gerekend over heel Neder land, wel minder kunstmest worden gebruikt dan vorige Jaren. Dit is te begrijpen, a.s we zien dat in die streken, waar het kunstmest- gebruik op den hoogsten trap staat, de pro ducten het sterkst in prijs zijn gedaald. Men denke aan de veenkolonies, waar fabrieks aardappelen en rogge en haver de vrijwel uitsluitend geteelde gewassen zijn. Daar kun nen die hooge kunstmestgiften niet meer rendeeren. Er zijn echter streken waar een verhoogd gebruik van deze kunstmeststoffen nog een middel is pm de crisis te verzachten. Dit geldt vooral voor vele graslanden, speciaal voor het gebruik van slakkenmeel. Alhoewel nog lang niet overal, toch wordt zulks lang zamerhand door de meeste grasland-gebrui kers wel begrepen en het is dan ook zeker geen toeval, dat in een van de laatste markt berichten het Centraal Bureau tot de con clusie kon komen, dat tegenover de andere meststoffen de afzet van Thomasmeel geen slecht figuur maakt. Dat in de vooruitstrevende streken zoo ruim gebruik van het slakkenmeel wordt ge maakt, heeft verschillende voor de hand lig gende oorzaken. De graslandbedrijven zijn nJ. in de eerste plaats aangewezen op den in het bedrijf zelf geproduceerden mest. De ze bevat voor het grasland wel voldoende stikstof en ook nog al tamelijk kali, maar in verhouding te weinig fosforzuur en kalk. Daarom kan men door deze stoffen aan te vullen veel meer en beter resultaat van den gebruikten stalmest verwachten. Het Tho- masslakkenmeel bevat deze beide stoffen, vandaar dus dat het op de graslanden naast stalmest en ier zoo uitstekend werkt. Het is duidelijk, dat grasland, dat alleen met stalmest of ier wordt bemest, op den duur aan fosforzuur- en kalkgehalte achter uit gaat, waarom dus het slakkenmeel. door dat het fosforzuur en kalk in gemakkelijk opneembaren vorm bevat, bij uitstek ge schikt is voor alle graslanden. Boor het regelmatig geb.uik wordt de on juiste voedingstoestand in den grond weer hersteld. De betere grassen komen weer op den voorgrond, de slechte verdwijnen. Dit ziet het vee ook spoedig, want zeer bekend is de onmiskenbare voorkeur, die het gra zend vee toont Juist voor het met slakken meel bemeste weiland. Dit heeft ook nog wel een andere oorzaak. Door de onderzoekingen n.l. van Dr. van Daalen, Rijkslandbouwconsulent te Utrecht, is heel duidelijk gebleken. Jat vooral Tho- masslakkenmeei het vermogen bezit, het ge halte aan fosforzuur en talk in gras en hooi te verhoogen. En het zijn ook weer deze beide stoffen, die voor de voeding van het vee van groote beteekenis zijn. Dit is be grijpelijk. als men zich her'nnert dat met de melk veel fosfor en kalk het bedrijf verlaat en dat voor den opbouw van het geraamte van groeiende dieren bijna uitsluitend fos forzuur en kalk wordt gebruikt. Wetenschappelijk onderzoek geeft dus de verklaring van wat in de goede grasland- streken door de praktijk reeds lang was ont dekt. n.l. dat door regelmatig gebruik van slakkenmeel niet alleen meer gras en meer hooi, maar daarnaast ook oeter gras en hooi wordt verkregen. Aan de prijzen van de producten kunnen we weinig doen, maar in de graslandstre- ken ligt voor het verbeteren der opbreng sten der landerijen, zoowel uit het oogpunt van hoeveelheid als van kwali eit neg een groot terrein open Vooral door het gebruik van slakkenmeel, naast stalmest of ier, is hier veel te bereiken, zonder dat dit veel geld gaat kosten. Jarenlang heeft men gemeend, dat slak kenmeel vroeg moest worden gebruikt. Door proeven is echter bewezen, dat dit niet juist is gebleken. Met succes kan dit tot half April geschieden zelfs bij net trooi°n O 'er gras in vollen groei zijn prachtige resultaten be reikt. Nu is er steeds gewacht, omdat men ver wachtte dat de prijzen »iOg meer zouden zakken. Hierop is echter geen kans. Door vele landbouwers werd dit ondergeteekende gevraagd. Slakkenmeel is een bijproduct van de staal industrie. Het wordt dus nooit gemaakt om zich zelf. Nu is de staalindustrie tengevolge van de heerschende crisis zeer ingekrompen en daardoor zijn de ter beschikking komende hoeveelheden slakkenmeel automatisch ver minderd. Ais men verder in het oog houdt, dat de handel geheel vrij is, waardoor dus in dit artikel groote concurrentie heerscht; dat de wet van vraag en aanbod onbelem merd in den prijs tot uiting kan komen, dan ziet men wel, dat voorloopig op verdere prijs daling niet te veel gerekend mag worden. Het zou dan jammer zijn, wanneer men zich door tevergeefs wachten de voordee- len van een slakkenmeelbemesting voor zijn wei- en hooiland in deze benarde tijden zou laten ontgaan. Men denke voorts niet, dat deze meststof alleen aangewend, zulke resultaten geeft, doch men gebruike deze naast den in het bedrijf aanwezigen stalmest en ier, welke dan het land volledig bemesten. Deze zoo waardevolle Ier-bemesting moest in deze tijden in doelmatige kelders worden bewaard, doch hieraan ontbreekt het nog wel eens. Naast slakkenmeel is dit een meststof, die uitstekende resultaten geeft. S. V. Nadere bijzonderheden Uit de mededeelingen van de Regeering aan den Volksraad blijkt het voornemen om met ingang van 1 Januari 1932 een korting van 10 pet. te leggen op de bezoldigingen van alle civiele en militaire landsdienaren en standplaatstoêlagen indien deze geza menlijk meer dan 50 per maand bedragen. Door verlaging van uitkeeringen aan auto nome gebiedsdeelen en subsidies voor bij zonder onderwijs zal de Regeering bevorde ren, dat ook daar een overeenkomstige kor ting zal worden opgelegd. Als overgangs maatregel zal een korting van 5 pet worden ingesteld in het tweede halfjaar van 1931, dus ingaande 1 Juli 1931. De ambtstoelagen worden met een bedrag van rond f 193.000 verminderd door ze, ai naar gelang de onontkomelijke representa tieve verplichtingen bij de bekleeders, met 10, 20 of 40 pet. te verminderen. Ook deze vermindering zal in twee tempo's worden doorgevoerd. In de derde plaats zal zoo spoedig moge lijk het reglement op de buitenlandsche ver loven worden gewijzigd, waardoor alle ver lofsalarissen met 5 pet. zullen worden ver laagd. Gestreefd wordt ook naar formatieverso bering, waar mogelijk met handhaving van de bestaande organisaties, gepaard aan sa larisvermindering. De formatieversobering is reeds begrepen in de f 26.000.000 bezuiniging voor 1932. Aan de hand van de cijfers kan worden vastgesteld dat de huidige salarisregelingen in de toekomst een voortdurende bedreiging vormen voor het budgetair evenwicht. De keus is dus: de ontwikkeling van het land te remmen door vast te houden aan het tegenwoordig salarispeil of dit omlaag te brengen ter wille van de harmonische ontwikkeling van land en volk, welke keuze niet moeilijk is. De totale bezuinigingen op den gewonen dienst voor het dienstjaar 1932 ten opzichte van 1931 zullen inclusief de salariskortingen f 46.400.000 bedragen. Van 26 April tot 3 Mei Naar de „Osservatore" meldt, zal te Syra cuse van 26 April tot 3 Mei a.s. een Ooster sche week worden gehouden. Als sprekers zullen o. a. optreden de Benedictijn, dom Placidus de Meester, een geestelijke van den Grieksch-Katholieken ritus van Malta, prof. Chetta, en tal van andere geleerden. De verschillende onderwerpen, waarover gespreken zal worden, zijn: het kloosterleven in de Oostersche Kerk, de kloosters der Basilianen, de Grieksche ritus op Cicilië, Z. A. Pius XI en het Russisch college te Rome, het concilie van Ephese, de Griek sche ritus op het eiland Malta, Islamisme en christendom op Sicilië, enz. De Oostersche week zal geopend worden door mgr. Carabelli, aartsbisschop van Syracuse, en zal gesloten worden door Z. E. kardinaal Lavitrano, aartsbisschop van Pa lermo. De ziel van deze studieweek is echter de rector van het pauselijk Oostersch Instituut te Rome, mgr. d'Herbigny, die de laatste weken een rondreis heeft gemaakt door Sicilië, om de gemoederen voor te bereiden en ook het volk aan deze week te doen deelnemen door middel van het gebed. Mgr. d'Herbigny heeft o. a. gesproken te Palermo in tegenwoordigheid van den kar dinaal-aartsbisschop, te Messina en Cata nia en besloot zijn serie lezingen te Syra cuse, waar hij voor een talrük gehoor sprak over de dwalingen, die het Oosten van Rome losrukten en over de pogingen, die in den loop der eeuwen werden aangewerd, om den terugkeer der Oosterlingen tot den eenen schaapstal te verhaasten. „St. Bavo" bevat het volgend besluit van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem: Krachtens No. IV 30 van de bepalingen omtrent bouwwerken, welke worden uitge voerd door rekenplichtige besturen in het Bisdom Haarlem, door Ons vastgesteld den 22en Januari 1931, hebben Wij ingesteld een Commissie van Beroep en benoemd: tot voor zitter van deze Commissie: den weleerw heer pastoor L. J. Boogmans, Amsterdam- straat 59, Haarlem; tot rechtskundig lid: den weled. gestr. heer mr. dr. F. A. Bijvoet, Ged. Oude Gracht 54, Haarlem; tot lid en plaatsvervangend lid namens de groeo: „Bouwkunst" van de Alg. R. K. Kunste naarsvereniging resp. de heeren; P. G. Buskens, Mathenescerlaan 264a, Rotterdam, en ir. H. Thunnissen, Graaf van Bijlandt- laan 6, Den Haag; tot lid ep plaatsvervan gend lid namens de «jfdeelingen in het Bis dom Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons resp. de heeren: H. J. Ij. Klein Schiphorst, Zijlweg 198, Haarlem, en F. Schuurmans, Vondelstraat 158, Amster dam; tot lid en plaatsvervangend lid na- -"v-p Hcariem von de gezamenlijke R. K. Bonden van on- Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met Doos 30-60. Tube 60 ct. Bij Apoth. ea Drogisten deraannemers.resp. de heeren: A. J. v. Rest, Foeldijk, en J. H. van Langen, Oostsingel 48, Delft. Het secretariaat is gevestigd: Ged. Oude Gracht 54, Haarlem. Benoeming van Pater ICierkels verwacht In Vaticaansche kringen verluidt, dat de hoogeerw. pater Kierkels, generaal der Pas- sionisten, tot Apostolisch Delegaat in Britsch-Indië zal worden benoemd. Pater Pierre Kierkels, Nederlander van ge boorte en behoorend tot de voor eenige ja ren geleden opgerichte Hollandsche provin cie der Passionisten, werd op het 32e generaal kapittel, in het Moederhuis der H.H. Johan nes en Paulus te Rome 25 Mei 1927 tot Generaal-Overste aangewezen. Hij was de eerste niet-Italiaan, die sedert het 200-jarig bestaan der Congregatie der Passionisten tot die hooge waardigheid werd verheven. Zijn hoogeerw. werd geboren te Baexem (Limburg) op 12 December 1882; £ij deed zijn gymnasiale studiën aan het toenmalig Belg'.sch-Hollandsch Juvenaat der Passio- nistei} te Ere bij Doornik, werd in het novi ciaat aldaar geprofest op 23 Mei 1899; zijn verdere studiën moest hij enkele jaren later onderbreken om als Nederlandsch onderdaan zijn militairen dienstplicht te vervullen (de Passionisten hadden toen nog geen klooster in Holland hij bracht geruimen tijd door in het H. Land, waar hij zich speciaal op de studie der H. Schrift toelegde; na zijn pries terwijding in 1906, vervolgde hij zijn theo logische studiën te Rome; werd daar weldra benoemd tot professor in de philosophie aan 't internationaal studiehuis der Congregatie en vervolgens tot professor in de dogmatiek, de rechte man op de rechte plaats, en hoop te dan ook zijn heele leven professor te blij ven. Doch zijn oversten hadden weldra zijn veelzijdige gaven ook op ander gebied ge waardeerd: in 1916 werd hij oenoemd tot Genèraal-Secretaris en op het Generaal Ka pittel in 1920 tot Generaal Procurator. Pater Kierkels spreekt en schrijft vlot bij na al de levende talen van Europa en hij be zit een merkwaardige kennis van het Kerke lijk Recht. Z. H. E. is, behalve Generaal der Passio nisten, Consultor van de Congregatie der kloosterlingen en van de Congregatie tot Voortplanting des Geloofs. Thans drie: Mook, Haastrecht en Echt. ZONDAG 5 APRIL 1931 HUIZEN, 1875 M. 7.30—8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.00—5.00 KRO. 5.50 NCRV. Daarna KRO. 7.308.30 Carillon-bespe ling J. Vincent 8.309.30 Morgenwijding door Lector J. Dito O.P. 9.50 Kerkdienst uit het Geb. der Geref. Kerk, Amsterdam 12.011.30 Concert KRO-extet, o.l.v. P. Lus- tenhouwer 1.302.00 Godsdienstonderricht voor ouderen 2.004.00 Concert KRO- orkest, o.l.v. J. Gerritsen. F. Boshart, piano 4.005.00 Ziekenuurtje 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Hervormde Kerk te Heerde 7.458.10 Dr. H. H. Knippenberg: „Paasch- gebruiken uit de Nederl. Folklore" 8.10 8.15 Voetbaluitslagen 8-158.20 Intenties van het Apostolaat des Gebsds 8.2010.40 Concert Arnhemsche Orkestvereeniging, o.Iv. W. Andriessen. H. Franke, cello ca. 9.00 Vaz Dias 10.4011.00 Epiloog door het Klein Koor, o.l.v. Jos. H. Picckers. HILVERSUM, 298 M. 8.50 Voetbal nieuw 9.2510.00 Orgelspel, Joh. Jong 12.0012.30 Carillonconcert uit Den Bosch door Toon van Balkom 12.301.00 Con cert AVRO-octet, o.l.v. Schmidt 1.001.30 Zang, Liederen- en Oratorium-kwartet, o. 1. v. F. de Nobel 1.302.00 Vervolg con cert AVRO-octet 2.002.30 Boekenhalf- uurtje 2.304.30 Concert. Residentieorkest o.l.v. dr. P. v. Anrooij 4.305.00 Gramo- foonplaten en Vaz Dias 6.00 Concert VARA-orkest, o.l.v. H. de Groot 7.15—8.00 Vervolg en slot Concert VARA-orkest -^8.00 Vaz Dias 8.15-9.20 „Cavalleria Rusticana" opera in 1 bedrijf van P. Mascagni; m. m. v. versterkt AVRO-orkest en solisten, o.l.v. A. v. Raalte 9.2010.00 „Een Graaf", spel in 1 bedrijf van F. Salten, o.l.v. Kommer Kleijn 10.0011.00 Concert versterkt Omroeporkest, o.l.v. N. Treep; m. m. v. Olga K. Kalliwoda, zang 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.50—11.50 Kerkdienst 3.20 Kerk-cantate No. 4 van Bach 4.05 Kinderkerk 4.35 Concert. Militair Orkest, E. Crulckshank (alt), L. Godiwsky (viool) 5.50 Zang door J. Coa- tes (tenor) 6.20 Bijbellezing 8.20 Kerk dienst 9.05 Lezing 9.10 Berichten -- 9.25 Concert. Orkest, W. Glynne (tenor), T. Jones (viool) 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 11.50 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. 4.20 Gramofoonpl. 7.50'Circus Radio Paris 8.20 Concert 9.05 Concert. Orkest en so listen. LANGENBERG, 473 M. 5.20—6.20 Con cert 6.207.20 Concert 7.207.50 Gra mofoonpl. 8.259.20 Katholieke morgen wijding 11.0011.40 Gramofoonpl. 12.20 1.50 Orkestconcert 3.505.20 Militair concert 7.20 Concert. Orkest en solisten. Declamatie. Daarna: Berichten en tot 11.20 Dansmuziek 11.2012.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 7.20—7,50 Paaschpsalmen 8.058.50 Klassieke Kerk muziek 11.201.20 Orkest-concert 1.35 2.30 Concert van werken van oude mees ters 2.353.Cti Voordracht en muziekde- monstratie 3.053.45 Schubert-concert 5.406.10 Concert 7.209.50 Opera „Faust". BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.20 Gramofoonplaten 7.05 Gramofoon- Van de week nam ik een dag vacantie. Ik ging ergens naar buiten, waar gras groeit en boomen en bloemen en duinen en koeien en muggen en zoo, en toen sneed ik van een boem een dikken tak het mocht lek ker niet! cn maakte daar een stok van. Ik had me fijn niet geschoren en ik nad een oud pak aan, waarvan de broekspijpen doorgesleten zijn en een slap boordje cn makkelijke oude turftrappers. Kortom, mijn vrouw had geweigerd zóó met me op straat te loopen en de politie-agenten keken me allemaal heel achterdochtig aan en ik had op straat overal flink de ruimte, want ieder een ging me een paar meter uit den weg en de heeren grepen allemaal plotseling naar hun binnenzak of hielden hun horloge vast en de dames namen haar handtaschje gauw in haar andere hand. Daar buiten dan liep ik door mulle zan derige paadjes en ik maakte me lekker stoffig en ik liep zoo maar groene wegge tjes in, niet, omdat die weggetjes ergens naar toe gingen, maar omdat het zoo fijn was er te loopsn, met al die zon en die groene struiken en die vliegen en krekels, die allemaal niets deden, dan in de zon zit ten gonzen en zingen. En ik liep door wei landen met bordjes „Verboden Toegang", en ik aaide bokken over hun kop en trok even aan hun sik, en ik zat op vermolmde hek ken en liet mijn bcenen naar beneden bun gelen. Daar smcokte ik pijpjes en ik zong allemaal vreeselijke lied'es in allerlei toon- aa~den, meestal verkeerde en ook wel val- sche en ik zong ook liedies die heelemaal geen liedjes waren want die liedies hadden maar één woord en dat was: tralala. Lieve Hemel, wat deed ik dien dag alle maal? Ik spuwde op den grond (foei!) en Ik dronk uit een beek'e roet koud duinwater en kikkers, en ik slikte bijna een waterspin in en ik vond zco maar ergens een peer aan een boom en at d!e op en vond het nog lek ker ook! Ik plukte een bos hooi uit een hooiwagen en stak telkens een versch stroo tje in m"n mond om op ts» kamven en ik lag op mijn rug in een hooi'and en pro- bee-de een eend te, vangen door hem een bosje hooi voor te houden. Ik liep langs boerenerven en zwaaide mijn stok, waarop de boerin naar een hondenhok liep en een grooten hond losmaakte, die met ziin oogen mijn broekspijpen volgde, en ik zong nog meer afschuwelijke liedies en vond het erg mooi. In een weiland stond een koe en die wenkte me met haar staart en eaf me een knipoogje over haar schouder. Ik ging er heen, leunde ap miin gemak over een hek en zei: „Ook goeie morgen!" De koe keek me lang, eenigszins weemoe dig aan, schudde langzaam haa1- grooten kon en zei dan: „Verdikkie, wat zie jij d'r uit." „Nou," antwoordde ik lachend, „dat is de pot die den ketel verwijt, oat ie zwart ziet. Kijk maar eens, wat een plakkaat je daar zelf op je linkerheup heb zitten, zus! „Jawel," zei die koe, en trok minachtend een lip omhoog, „maar je loopt met een baard van drie dagen en je ruikt naar een modders'oot en je hebt vanmorgen je tan den niet gepoetst!" „Ja, dat is zoo," zei ik, maar je vergeet, dat ik vandaag vacantie heb, dus. „Ik heb nooit vacantie", zei de koe loom. „Weet je wat," zei ik, „ga dan met mij mee! Laat dat gras nu maar eens zelf zien dat het melk wordt en ga met me mee aan den kuier!" „Goed," zei de koe, sputvde een bosje gras uit, dat ze nog in haar bek had en riep: „Daar, zie maar dat je boter wordt. Ik doe het niet!" „Jullie stedelingen zijn toch rare snoes hanen, hoor," ging de koe voort en gaf me een amicaal stootje in mijn zij met haar hoorA „Hoor eens," zei ik vermanend, „ik vin je we een lollige koe maar denk er om, ik hou niet van zulke lolletjes." „Wat ik zeggen wil, heb je niet wat lek kers in je zak, een stukje lijnkoek, of zoo?" „Neen,zei ik ontwijkend, „mijn vrouw houdt er niet van zie je." „Of een bosje klaver?" hield de koe aan, terwijl ze haar mopneus in mijn zijzak stak om te snuffelen. „Het spijt me, maar dat heb ik ook nie£; maar ik weet hier in de buurt wel een ko renveldje, met fijn, goudgeel koren!" „Sapperloot," zei de koe, „gauw, wijs me waar dat is en blijf dan op den uitkijk staan, want als de boer het ziet, krijgen we reuzen-ruzie." Ik bracht de koe er heen, liet haar heur buikje rond eten en nam toen afscheid. „Slechte kerel!" riep de koe me na, „om een koe zoo te verleiden om van een ander zn koi-enveldje te eten! Maar het was toch wel lekker, zie je! Aju, de groeten thuis!" O, ik heb d!en dag nog een heeleboel meer gedaan. Ik lokte een leuken hond, met een paar schelmsche bruine oogen, van zijn huis weg en ravotte met hem in de duinen, ik kocht bij een slager een ons worst voor hem en at zelf een half pond pepermuntbal len op. En teen Ik 's avonds doodmoe thuis kwam, herkende onze hond ik bedoel nu mijn eigen hond, dien van mijn vrouw en de kinderen en van mij mij niet, hij snuffelde aan me en begen toen te grom men. En mijn vrouw gromde ook en de kinderen hadden de grootste pret omdat hun pa landlooper gewo~den was, en toen gromde mijn vrouw niet meer en hebben we allemaal gelachen, tot onze buiken er pijn van deden. Sapperloot waarom is het eiken dag geen vacantie? platen 8.20 Fragmenten uit de opera „Lakmé" van Leo Delibes 333.2 M. 5.20 Concert, gegeven door de VLANARA 6.20 Gramofoonplaten 6.35 Concert door het Omroeporkest 7.05 Gramofoonplaten 8.20 Orgelconcert 8.50 Zang 9.20 Dans muziek. ZEE SEN, 1635 M. 6.20 Orkestconcert 8.10 Morgenwijding 8.20 Kerkdienst 10.20 Lezing 10.50 Concert door orkest, koor en solisten 11.20 Lezing 11.50 Concert 1.50 Lezing 2.20 Mandoline concert 3.20 „Die vier Temperamente" van R. Christian 4.10 De Duitsche Revellers 6.10 Berliner Ostern, H. Brennert 6.10 Hintertreppe van W. Gronostay 7.20 Or kestconcert. E. Grape (piano) 9.30 Be richten en daarna tot 11.50 Dansmuzeik. MAANDAG, 6 APRIL. HUIZEN, 1875 M. 8.30 NCRV, 10.30—12.00 KRO. Daarna NCRV. 8.309.30 Morgenwij ding o. 1 v. Ds. J. J. v. Petegem, m m. v. Zangver. „Immanuel". 10.3012.00 Uitzending van de Hoogmis uit de kerk van den H. Bartholomeus te Wasp. 12.302.00 Orgelcon cert Jan Zwart. 2.003.00 Kamermuziek „Arti-kwartet". 3.00—4.30 Wüdingsdicnst uit Neerbosch o. 1. v. Ds. H. Kluin. Met muzikale medewerking. 4 30—6.00 Concert. Chr. Radio orkest o. 1. v. P. v. d Hurk. 6.006.15 Gra mofoonpl. 6157.00 Piano-duetten door Mej. W. Bergacker en R. Riphagen. 7.008.00 Concert Amerongsch Meisjes- en Kinder koor o. 1. v. T. H. Visser, m. m. v. solisten, sopraan, alt, viool, piano, orgel. 8.00—10.45 Concert Chr. Radio-orkest o. 1. v. G. Stam, Mevr. Ina Mulder-Belser, alt-mezzo. 10.00 Vaz Dias. 10.4511.20 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 8.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. 1.55 Vervolg concert. 2.45 Cello-reci tal, H. v. Wezel. 3.45 Concert. Utr. Sted. Or kest o. 1. v. E. Cornells, m. m. v. T. van der Sluijs, sopraan. 4.55 Vervolg en slot concert. 6.00 Plano-recital door Fred. Lamond. 8.0U Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot en Gramofoonpl. 9.40 Vervolg concert. 10.30 Vaz Dias. 10.40—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10 35 Morgenwij ding. 12.20 Orgelspel door E. T. Cook, E. Williamson, tenor. 1.35 Orkesteoncert, 2.20 2.50 Gramofoonpl. 4,20 Orkestconcert. 6.35 Kinderuurtje. 6.35 Berichten. 700 Concert Strijkkwartet 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. M. Hamlin, sopraan, T. Birvis, tenor, R. Williams, bariton, koor en orkest, 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 H. 8 05 Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramo- foonRj. 6.50 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel. 9.50 Concert. Zang, cello- soli en strijkkwartet. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.50 Gramo foonpl. 8.25—9.20 Evangelische morgenwij ding. 11.10—11.40 Gramofoonpl. 12.20—1.50 Orkestconcert. 3.50—5.20 Orkestconcert. 7.20 „Requiem" van G. Verdl. Daarna: Berichten en tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert. 1.502.10 Vocaal concert. 2.202.40 Piano-soli. 2.50—3.20 Gramofoonmuziek. 3.20 —4.20 Orkestconcert. 7.35—10.35 Uitzending van de operette „Die Bajadere", E. Kalman. 10.3511.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Concert door het Omroeporkest. 6.20 Concert onder auspicies van den Belg. Kathol. Radio-Omroep. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoomriuziek. 9.20 Le Jeu de la Passion.. 9.45 Largo, Han del. 9.50 Gramofoonmuziek. 338.2 M. 5.20 Dansmuziek 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Or gelconcert. 7.05 Gramofoonmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.50 Gymnastiek. Daar na Gramofoonpl. 8.10 Morgenwijding. 10.20 Orgelconcert. 10.50 Lezing. 11.20 Concert. 1.20 Jeugduurtje. 2.20 Viool-recital Stef. Frenkel. 2.25 Concert Sopraan en vleugel. 2.50 Lezing. 3.20 Concert. 3.45 Verslag van een Renbaan. 4.20 Militair Concert. 6.20 Lezing. Daarna om 6.50 „Die Sieben Schwaben", opera in 3 acten van C. Millöcker. 8.20 Concert. Or kest en solisten. 9.20 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. DINSDAG 7 APRIL HUIZEN, 1875 M. Uitsl. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.0011.30 Gramofoonplaten 11.3012.00 Godsa. Half uurtje Pastoor Perquin. 12.0012.15 Politie berichten. 12.151.45 Concert. KRO-Trio onder leiding van P Lustenhouwer. 1.45—2.00 Gramofoonplaten 2.00—3.00 Vrouwenuurtje. 3.00—3.15 Voor de ouders. 3.45—4.50 Gramo foonplaten. 4.50—5.30 Solistenconcert. 5.30— 7.30 Uitz. uit de Mijn Julia te Eygelshoven. Causerie door W. Schweitzer en Ir. Edix- hoven. Zang door de Zangvereeniging der Mijnen Laura en Vereeniging. 7.307.45 Gramofoonplaten. 7 458.00 Politieker. 8.00 11.30 Concert. Liedertafel „Aurora" te Oosterhout. Solisten: Suae Luger (alt), L. v. Tulder (tenor), W. de Hoog (bariton), ca. 9.00 Vaz Dias. 11.30—12.00 Gramofoon platen. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. AVRO-Uit- zending. 8.00—9.50 Gramofoonplaten. 10.00 tot 10.15 Morgenwijding, 10.30—12 00 Con cert AVRO-kwartet onder leiding van D. Groeneve'd. 12.00 Concert Kovacs Laios en zijn orkest, 2.30—3.00 Gramofoonpl. 3.00—3.30 Zang. Grethe Weynschenk Hogenbirk. 3.30 4.30 Kamermuziek Concertgebouw-Trio. 4.30 tot 5.30 Kinderuurtje. 5.306.15 Concert Om roeporkest onder leiding van N. Treep. 6.15 tot 6.45 Onderwijsfonds Binnenvaart 6.45— 7.15 Vervolg Concert. 7.15—7.45 Radio Volks universiteit. 7.458.15 Gramofoonpl. 8.15 Carrière-maken 4 April Een roekeloos briefschrijver, die blijkbaar nog niet de jaren des onderscheids heeft bereikt, is zoo vrijpostig mij te vragen, hoe oud ik ben, welke levenswijze ik volg en hoe men het beste carrière maakt. Nu stuur ik gewoonlijk dergelijke briefjes direct terug, na er onder te hebben getypt: „Onze medewerker heeft tot zijn leedwezen geen tijd om particuliere correspondentie te be antwoorden." Maar vandaag heb ik toevallig zoowel lust als gelegenheid om den vrager van repliek te dienen. Wat mijn leeftijd betreft, mijn jeugdige lezer zal vermoedelijk verbaasd zijn te hoo- ren dot ik op 21 Maart, tegelijk met de Lente, 89 werd. Hij hoeft hier echter niet van -te schrikken. Ik bezit een buitengewoon sterke physiek, eet nog mijn eigen maaltij den, kan niet zien met een bril en houd er zeer jonge Ideeën op na. Hoe men carrière maakt? Door te zorgen voor een kruiwagen en hard te werken. Of fer niet te veel tijd op aan sport behalve natuurlijk voetbal, tennis en pluimstrijken, die onmisbare sporten vormen op ieders maatschappelijke ladder zit niet (e lang aan tafel, cultiveer uitsluitend vriendschap pen, die u in uw zaken tot voordeel kunnen strekken, en laat in het algemeen geen ge legenheid voorbijgaan om voor uw belanzen op te komen. Neem een voorbeeld aan den zakenman, dien ik gisteravond in het gesel schap van een exporteur aantrof. Merk je veel van de malaise? vroeg de zakenman. Och, ik doe nog wel wat, antwoordde de exporteur, gisteren heb ik bijvoorbeeld voor 20 000 dollar naar Amerika verscheept, voor 200.000 frank naar Marseille en voor 60.000 mark naar Duitschland. En hoeveel bedraagt mijn provisie vroeg de koopman. PrProvisie?? stamelde de expor teur. Ja natuurlijk, zei de eerste, als ik je niets gevraagd had, had je toch ook die zaken niet gedaan! Hoe ik zelf tot tleze duizelingwekkende hoogte ben gestegen? Ik heb mijn carrière geheel te danken aan Justus van Maurik. Wij Waren tamelijk bevriend. Toen ik hem eens met Nieuwjaar mijn visitekaartje had gestuurd, was hij getroffen door het styi- rijke adres. Vriend, zei hij, Jij moest gaan schrij ven. Hij bezorgde mij een betrekking als nacht redacteur bii het Scharnegoutum'che Week blad, waar ik acht jaar de Veemarkten en de Staatsloterij ..deed", de twee belangrijkste rubrieken. Daarna deed ik zes jaar de ru briek Aanbestedingen bij het Dagblad van Ilpendam, waar ik bü ontstentenis van den boekhouder ook wel de rubriek Beurs mocht knippen en als hooge gunst de Scheepstij dingen. Toen kreeg ik een erfenis en kocht een krant, waarin ik voortaan de hoofdartikelen schreef. Wie dit voorbeeld voor oogen houdt, kan onmogelijk falen. SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTR. 27 PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN 10.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Uitzending Feestconcert door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Dr. W. Mengelberg. 10.15 Vaz Dias. 10.30 12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. O. Henrv. 1.20 Orkesteoncert 2.15 Tc'evisie. ,2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert B. See ker (viool), E. Lewis (piano) 4.50 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.00 Concert door Striikkwartet. 7.20—7,40 Lezing. 7.45 Lezing. 8 05 Concert Orkest W. Radford (sonraan), 9.20 Berich ten. 9.35 Berichten 9.40 Lezing. 10.00 Ka mermuziek. Strijkkwartet en solisten. 11.05 12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.2C Gra mofoonpl. 9 3510.35 Gramofoonpl. 10.35 10.55 Gramofoonnl. 11 20—12.10 Concert en toespraken, 12.251.50 Orkestconcert. 4.20— 5.20 Concert-Trio en guUaar. 7.20 Orkest concert. Intermezzo: Hoorspel. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert. 2.204.20 Orkesteoncert Solisten. 3.05 Piano-soli. 7.208.20 Suppo Millöcke- concert. 8.208.40 Piano-soli, 8.40 -8.55 Fa milie Hansen. 8 559.55 De Historie van Denemarken in gedicht en muziek, met me dewerking van solisten. 10.1010.35 Concert, 10.35—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek, 7.05 Gramofoonmuziek, 8 20 Orkestconcert en solisten onder ausoieiën van de Belg. Kath. Radio-Omroep. 338.2 M. 5.20 Concert door het omroeporkest, 7 05 Gramofootipl. 8.20 Orkestconcert en solisten onder auspi ciën van de SAROV. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen. 11 20—12.15 Gramofoonpl., 12.15- -1.20 Be richten, 1.202.10 Gramofoonpl2 103 50 Lezingen. 3.504 50 Concert, 4 507.50 Le zingen. 7.50 „Ostereier" van M. Ophuls. Mu ziek van Fr. Grothe. 9.35 Lezing Daarna Berichten en tot 11.20 Orkestconcert. 269. De jongen, die naar de hand kijken bleef, Zei: „Wat meet ik nu verzinnen?" Wim, die steeds vol rare streken zit, Zei: „Wat moet ik nu verzinnen." De plaaggeest begon weer een raren streek, S Om den armen agent te plagen. Hij trok den handschoen van diens hand, schreeuwend: „Die behoef je heusch niet te dragen." 270. Diep in het water verzonk de machine. Alleen de staart stak er boven. De piloot en de arme jongen Waren op den staart geschoven. „Daar zitten wij nu," zei de piloot, „Wij kunnen hierop niet blijven, lk geloof niet, dat wij door den wind Naar het gindsche land zullen drijven."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10