f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- HENK FIBBE DOOD EN LEVEN WONINGBUREAU MT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17734 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De bloembollen Nog geen Bollenzondag Een gedenkbord voor Z. H. den Paus De lijn AlkmaarAmsterdamHaarlem Zware brand bij Waalwijk Twee boerderijen en twee woningen een prooi der vlammen Ernstige heidebrand Deposito's - Spaarbank met 3y2 rentevergoeding Rekening-courant De aanvaring bij Gibraltar 32 dooden Ongeluk aan boord van een schip Een doode en drie gewonden Windhoos Commissie van Qverleg der drie Middenstandsbonden Aanslag op een abt Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 Geweigerd pasvisum De S. D. A. P. en de Zuiderzee Heibeltje te Amsterdam Goed* afgeloopen Doodelijke val VOORNAAMSTE cACIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Een nieuwe vliegmachine? Dame op een kerkhof verbrand Mgr. Glbler t BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. By contract belangryke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een üer volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger „De dood en het leven worstelen bei den in wonderlijken strijd. De Heer des Levens gestorven, heeft leven en heer schappij verworven." Dat is de flauwe weergave van een vers uit de Paaschhymne der H. Mis „Mors et vita duello conflixere mirando: dux vitae mortuus regnat vivus", een vers, dat eigenlijk niet in woorden weer gegeven kan worden, zóó gewichtig is het. Wipo, de hofkapelaan van Koenraad IX heeft het geschreven. Deze Wipo zal *n den strijd ook wel nu en dan zijn man gestaan hebben, wanneer het ridderbloe.-t hem meesleurde en zijn geestelijk kleed vergeten deed. Zeker, hij wist wat strijd Was. Maar de strijd van Christus was er toch een, waarvoor zelfs de grootste en hartstochtelij kste kampioen stil en verle gen werd. Men voelt als het ware hoe Wipo de woorden te kort schieten. Hier streden immers geen sterfelijke wezens met elkander, hier traden leven en dood zelf in het strijdperk. En hier zou voor eeuwig beslist wor den, wie van beiden nu overwinnaar bleef. Hoe sterker de helden zijn, die elkander ontmoeten, hoe zwaarder de strijd. Hier echter stonden de sterksten tegenover elkander, hier gold het een overweldigenden strijd. Maar dat was nog niet het verwonderlijkste. Het mees', ongehoorde, wat alle begrip te boven ging, was dit: Indien het Leven stierf, overwon en begroef het den Dood. Dï schilddrager van het leven, die daar stierf enomdat Hij stierf het leven ten heerschappij voerde. Moet men dus sterven om te kunnen leven? Ja, dat moet men en daar ligt juist de beteekenis van het Paasch- allelujade m e n s c h moet sterven, opdat de Christen leve De beteekenis van Paschen is niet. „Wees getroost, Hij heeft het volbracht!" maar „Hij deed het, volgt Hem nu na!" Het gaat niet aan den Goeden Vrijdag over het hoofd te zien en zich alleen aan de Paaschvreugde te houden. Dat loopt altijd uit op een mislukking. Wat echter eenmaal waarheid is, blijft Waarheid, ook in alle andere omstandig heden, als het gaat om dood en leven, de waarheid blijft tot het laatste, bittere einde.... En wederom luiden de klokken deze Waarheid uit over de beproefde wereld die een strijd voert om haar bestaan. Is er nog iets van dien heldhaftigen geest van Wipo in ons?Ach, wat zou dat noo- dig zijn! Want, nog eens, wij voeren een strijd om ons bestaan! En daar staat dan streng en waardig het „Dux vitae mortuus". De Heer van het Leven is ge storven! Er is geen andere uitweg. Het gaat over het sterven Maar het komt er vooral op aan, wat dan sterven moet. En daarom is het van zoo groote beteekenis waaróm wij strijden. Niet, om wat wij zéggen, waarom wij streden, maar om datgene waarom Wij werkelijk strijden. Iedereen keere nu eens in zich zeiven en onderzoeke zich eens op dit puntEn wanneer het ons ernst is, moeten wij dit sterven in de waagschaal stellen, dat is een drin gende noodzakelijkheid. En juist dat willen wij niet, dat willen wij nog niet. althans nog niet allen. Want het schijnt de dood te zijn. En toch moet juist die dood en de gehechtheid daaraan sterven en dan zuilen wij tot een nieuw, een geheel nieuw verworven leven komen. Maar er zijn toch nog zooveel kleinzee- rige menschen. O,... wij willen geen Pha- rizeïsch woord uitspreken over hen, die totaal verpletterd zijn onder den molen steen van deze crisistijden. En toch, er zijn nog zooveel kleinzeerige menschen. Behooren wij daar ook niet toe? Tot hen die jammeren om een z.g. lateren tijd, die zich vastklemmen aan de overblijf selen van betere tijden en er zich niet van los willen rukken. „Wij moeten sterven en daardoor tot het leven komen". Hoe ver en zwaK klinkt dat en toch was het eenmaal een woord vol macht en kracht. Een der Russische anarchisten der vijf tiger jaren, Bakoenin, bekende van zich zeiven, dat hij, die steeds bereid was om met een bomaanslag ook zijn eigen leven in gevaar te brengen, het waarschijnlijk niet verdragen zou om in de gevangenis zijn tabak te moeten missen. Zijn niet velen van ons met betrekking tot ver schillende dingen van dezelfde meening? En toch, een volk leeft niet van rijk dom en behaaglijkheid, niet van machts vertoon en den baas kunnen spelen, niet van 't zalig genot van 'n veilig bestaan en van de oorlogswinst-makers van dui zend gemakken. Het leeft tenslotte van de kracht, die gelegen is in het kunner, ontberen, in het laten afsterven van dit alles, het leeft vooral van de offervaar dige trouw, die iedereen afzonderlijk voor het algemeen welzijn aan den dag legt. En deze trouw moet sterk genoeg zijn. om niet alleen te offeren wat men graag offert, maar wat tijd en omstandigheden eischen. Geschiedt dat niet, dan sterft het land werkelijk en geen Paaschklok is luid genoeg, om het wederom ten leven op te wekken. „Wie zijn leven zoekt zal het verlie zen", zegt Hij, die het weten moest en het zelf ook waargemaakt heeft. Wij staan vpor het oogenblik, dat wij alles op alles moeten zetten. Wie dezen laatsten inzet van ons verlangt, die is in waarheid onze vriend. Wie echter onze gehechtheid en ons oogenblikkelijk heim wee naar de vleeschpotten van vroeger welvaren streelt, die is onze vijand, al wil hij dat ook duizendmaal niet zijn. Nog eens: Christus' strijd en triomf is het beslissende voorbeeld voor een ieder. De verzadigden gaan ten onder, wie echter weet te ontberen komt er bo ven op. Leven is dood en dood is leven dat is de beteekenis van het luiden der PaaschklokkenWie haar Boodschap begrijpt, die bidt met Wipo en zijn gebed is als een eed: „Wij weten het, van de banden des doods is de Heiland waarlijk verrezen. O triomfeerende Koning, wij, armen, bidden U om kracht en erbar ming". Door het koude weer van den laatsten tijd zijn de bloembollen nog niet erg uitgekomen: alleen de crocussen en de narcissen beginnen aardig te bloeien. Ook de tamelijk vroege Paschen kan een oorzaak genoemd worden, dat het morgen nog geen „bollendag" is. Dit beteekent voor vele menschen in het bollenland een teleurstelling. Terwijl men anders gewoon is dat met Paschen duizenden wandelaars en bezoekers met auto's en fiet sen uit den verren omtrek komen toestroo- men, zal dezen keer de belangstelling nog niet bovenmatig groot worden. Het veer van vandaag en gisteren heeft wel eenigermate een gunstige wending aan den groei der bolgewassen gegeven, doch de echte bollenzondag zal nog wel een tweetal weken op zich laten wachten. Geschenk var de R. K Werkgevers- vereeniging Bij gelegenheid van de veertigste herden king der uitvaardiging der Encycliek „Re- rum Novarum" door Paus Leo XIII z.g. zal de ook bij die gelegenheid in Rome vertoe vende vertegenwoordiging der Alg. R. K. Werkgeversvereeniging in Nederland den H. Vader een gedenkbord aanbieden. De vervaardiging van dit gedenkbord is opgedragen aan „de Sphinx" te Maastricht. De verbetering na de electrificatie Na de electrificatie van de lijn Alkmaar- AmsterdamHaarlem *al er een groote ver betering in de dienstregeling plaats vinden. De treinen zullen nu in de ochtenduren van half zes tot negen uur ongeveer om de 10 minuten vertrekken, daarna tot 12 uur rijden er eenige om het uur en om het half uur, vervolgens weer eenige om de 10 minuten en verder vrijwel geregeld om het halt uur. Als men in de oude dienstregeling ziet, dat er na 5.38 geen trein meer vertrekt voor 6.55, zal men wel moeten toegeven, dat dit een aanmerkelijke verbetering is. Ook het omgekeer Ie traject is vrijwel op dezelfde wijze geregeld. Gistermorgen omstreeks elf uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de VrijhoeveCapelle gem. Sprang—Capeile (N.-Br.). De brand werd het eerst ontdekt in de kapitale boerderij van den heer H. Stam, bij wien mede inwoont de heer P. Stam. In zeer korten tijd stond de boerderij met stallen en schuur in lichtelaaie. Alleen het vee kon worden gered. Tien minuten later werd de nevenstaande boerderij van P. van der Schans door het vuur aangetast. De sterke Z.O.-wind maakte het blusschingswerk vrijwel onmogelijk: ook deze boerderij ging in de vlammen op. Het vee kon worden ge red. Het water van een slang, die op de waterleiding was gekoppeld, kon niets an ders doen dan de aangrenzende gebouwen nathouden. Te ongeveer kwart over 12 werd ook de dertig meter lange bakkerij, met hst woonhuis van den heer Van der Hagen, een prooi der vlammen. Assistentie werd ingeroepen van de Til- burgsche en Waalwijksche brandweer. Om streeks kwart voor één was Waalwijk met een motorspuit aanwezig. Bij verschillende perceelen ontstond hierna nog een begin ,n brand aan de verschillende rieten daken en de bijliggende schuren, welke behuizin gen slechts met de grootste inspanning kon den worden gered. Thans liggen geheel in de asch de boer derij met stallen en schuren van H. Stam, de boerderij met schuren en stallen van P. van der Schans, de woning van den hear Van der Hagen, waarin gevestigd de coöpe ratieve bakkerij „Ons Belang" en de woning van Heurtens, waarin een gezin met twaalf kinderen was gehuisvest. Onder Wiene, gemeente Ambt-Delden, heeft Donderdagavond een hevige bosch- en heidebrand gewoed. Ongeveer 15 H.A. boscn en heide werd door het vuur vernield, het geen voor den eigenaar, den lanaboitwer Wilmink te Wiene, een flinke schadepost is. Wij vieren nu het Paaschfeest weer, Het liefst met eetpartijtjes! Het paaschbrood staat op tafel klaar Met veel gekleurde eitjes. De schoonmaak is, goddank voorbij, Dus kan de vrouw weer lachen! Want zelfs de vliering is ontdaan Van stofjes en van raggen Een nieuw behang versiert den wand, Gewit zijn weer de gangen. Gordijnen zie je, splinter-nieuw, Stijf voor de ramen hangen. En wat ons zelve wel betreft, Ook dit mag hier besproken: Wü hebben ons van top tot teen Weer in het nieuw gestoken! De modebladen hebben ook Den juisten tijd gekozen, De voorjaarsmode voor de vrouw Werd smaakvol uitgeplozen. Derhalve demonstreert je vrouw De kracht der modewetten, En zij verschijnt in crêpe satin, In kasha of georgette. En heb je dochters, lieve deugd, 't Is thans het feest van Paschen, Dus denk nu liever niet aan geld, Doch raak maar in extase! 't Is met de menschen juist gesteld Zooals 't in de natuur is, Zoodat men in het voorjaar ook Een beetje overstuur is. De pronkzucht wordt in 't voorjaar steeds Den menschen ingeblazen. En 't schoone resultaat daarvan, Dat zie je nu, met Paschen! MARTIN BERDEN. Uit nadere berichten blijkt, dat de bot sing tusschen de „Glorious" en de „Florida" plaats had toen eerstgenoemd schip met een snelheid van dertig knoopen voer om een in het water gevallen vliegtuig te hulp te komen. De „Florida" voer met een snel heid van 17 knoopen Nog 22 personen vermist. Reddingsploegen werkten den geheelen nacht tot het te voorschijn halen van de slachtoffers aan boord van ae „Florida", die met een groot gat ii de naven binnenliep na de aanvaring met de „Glorious", het En- gelsche moederschip voor vliegtuigen. Er werden zes lijken gevonden, waardoor het aantal slachtoffers, dat teruggevonden is, tot tien stijgt, doch er moeten nog twee-en- twintig vermisten worden geïdentificeerd. De „Glorious" naar Gibraltar. De „Glorious" heeft de haven- van Malaga gisteren weder veriaten en is naar Gibraltar vertrokken. Aan boord bevinden zich de pas sagiers van de „Florida", die door de „Glo rious" waren opgenomen en te Gibraltar aan land zullen gaan, waaronder zeventien gewonden. Er zouden in totaal 32 dooden zijn, met name vier Polen 17 Italianen, drie Zuid- Slaviërs, zes Syriërs en twee Spanjaarden. Op een van de schenen van de stoom vaartmaatschappij „Oceaan", liggende aan de Borneohade te Amsterdam, heeff gisteren een ernstige ontploffing plaats gehad. In de machinekamer is een buis gespron gen, waardoor vier personen, twee Europea nen en twee Chineezen ernstige brandwon den opliepen. Alle vier zijn zij door den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis -'ervoerd. De twee Europeanen en :en Chinees kon den, na verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. De tweede Chinees is ter verple ging opgenomen. In den loop van den dag is hij echter aan zijn wonden bezweken. Veel schade aangericht Een windhoos heeft Donderdag te Apel doorn bij velen schade aangericht. In het bij zonder was dit het geval bij eenige groen- tenkweekers, o.a. bij den heer D. Dekker aan den Deventerstraatweg,' bij wien vijftig groo te ramen, waarmede de kassen waren afge dekt, in de lucht werden geslingerd. Door het vallend glas werd tevens veel schade aangericht aan de jonge gewassen. Ook bij den heer Apon, aan den Meidoornweg, wer den vele ramen van broeikassen de lucht in- geslingerd. ca&., Verbod van het geven van cadeaux aan fancy-fairs, etc. Dezer dagen kwamen ten bureele van den Kon. Neci Middenstandsbond bijeen de da- gelijksche Besturen der drie Ned. Midden standsbonden. Volgens toerbeurt werd voor 1931 het voor zitterschap der Commissie van Overleg door den heer Eu. G Schürmann, voorzitter van den Kori Ned. Middenstandsbond, overge dragen op den heer C. J. G. Struycken, voor zitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Mededeeling werd gedaan van ondernomen stappen tot meerdere versterking van de positie der ondernemers. Hieromtrent duurt het overleg nog voort. Medegedeeld werd, dat door de drie Bon den is geconfereerd met de Broederschappen van Notarissen en va:i Deurwaarders, tot wegneming van het zich nu en dan voor doende euvel, dat vliegende winkels worden gehouden in den vorm van publieke verkno pingen en dat publieke verkoopingen ender valsche vlag worden gehouden. Vastgesteld werden de regelen, zooals deze in den vervolge zullen gelden voor de aange sloten vereenigingen, inzake samenwerking en de vorming van Middenstandscentrales ter plaatse. Deze regelen zullen thans, met 'n begeleidend schrijven aan de besturen van de bij de drie Ned. Middenstandsbonden aan gesloten vereenigingen worden toegezonden. Besproken werd de actie tot bestrijding van de Personeelsorganisaties, meer in het bij zonder van de wijze, waarop verschillende maatschappijen en ondernemingen meenen coöperaties van haar personeel te moeten bevoordeelen, door het beschikbaarstellen van localiteiten, het verleenen van facilitei ten ten aanzien van het vervoer, crediet Besloten werd omtrent dit euvel te confe reeren met de besturen der Gvootwerkgevers- organlsatiei, teneinde aldus te trachten aan de onbillijke concurrentie, waaraan de ge vestigde winkelier wordt blootgesteld, een einde te maken. Ten aanzien van de Nederlandsche verte genwoordiging op de Arbeidsconferentie te Genève waren de besturen van oordeel, dat het zeer gewenscht moat worden geacht, om wanneer kwesties aan de orde komen meer in het bijzonder de middens!,andsbodrijven rakende, de Ned. delegatie te doen bijstaan door een deskundige op middenstandsgebied, ten einde op deze wijze de belangen van den Middenstand te behartigen. De stappen; in deze richting reeds gedaan worden voortgezet. Als een ernstige onbillijkheid wordt het ge voeld, dat winkels, hotels, café's enz. nog steeds worden getroffen in de personeels be lasting, hetgeen ten aanzien van fabrieken en werkplaatsen niet het geval is. Besloten werd den Middenstandsraad te verzoeken stappen te dosn, ten einde te be reiken, dat in de toekomst aan deze onbillijk heid 'n einde wordt gemaakt, subsidiair o'at hotels, café's en restaurants worden gelijkge steld met winkels. Behandelt' werd de regeling van liet Kies recht voor de Kamers van Koophandel, waar bij de vergadering tot de conclusie kwam, dat het gewenscht most worden geacht, het per soonlijk Kiesrecht te vervangen door een za kelijk Kiesrecht, waardoor aan de thans bestaande onjuistheid, dat b.v. kleine coö peratieve vereenigingen van weinig beteeke nis zijn en meer stemmen kunnen uitbrengen, terwijl bedrijven van 10 maal grooteren om vang dikwijls maar 1 of 2 stemmen kunnen uitbrengen, een einde wordt gemaakt. Besloten werd opnieuw een actie in te stel len tegen het geven door winkeliers van cadeaux aan fancy-fairs e.d. en het gedwon gen plaatsen van advertenties in gelegen heidsprogramma's en om algemeen aan de aangesloten vereenigingen in overweging te geven een besluit te nemen, waardoor het aan de leden verboden wordt dergelijke ca deaux te geven en advertenties te plaatsen. Ten slotte werd besproken de verkoop door middel van automaten. De vergadering was van oordeel, dat maatregelen gewenscht zijn, ten einde te bereiken, dat na de inwerking treding van de winkelsluitingswet verkoop door middel van automaten alleen dan v/ordt toegestaan, indien de automaten kunnen wor den beschouwd als een verlengstuk van een gevestigden winkel, zoodat b.v. door middel daarvan geen andere artikelen mogen wor den verkocht dan die, welke ook in den win kel verkrijgbaar zijn. Aan den Middenstandsraad zal worden ver zocht na te gaan, welke wetgevende maat regelen tot dit doel zijn te nemen. Naar de „Vremé" uit Novisad verneemt, werd op den abt van het klooster, „Giawa", in Syrmië een bloedige overval gepleegd. Een familielid van een knecht, die inder tijd in het klooster gediend had, maar ontslagen was, bracht den abt verschillende messteken toe. De dader werd gearresteerd. De toestand van den abt is hopeloos. Russische propaganda ongewenscht Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer I. H. J. Vos, in verband met de weigering van een Nederlandsch visum aan den Russischen schrijver S. Tretjakow, heeft de Minister van Justitie, mede namens den Minister van Buitenlandsche Zaken, geant woord, dat, blijkens een schriftelijke mede deeling van de Ambassade der Sovjet-Repu blieken te Berlijn aan het Consulaat-Gene raal der Nederlanden aldaar, de bedoelde Rus zich voor den tijd van tien dagen en voor het houden van voordrachten over Russische literatuur naar Amsterdam wilde begeven, derhalve niet slechts voor een enkele voordracht in besloten kring op 24 Januari 1931. De weigering berustte op de overweging, dat in het algemeen een visum-verklaring aan personen van bedoelde nationaliteit voor doeleinden, als de onderwerpelijke, met het oog op gevaar voor ongewenschte pro paganda, niet pleegt te worden verleend en voor het onderhavige geval van voldoende redenen tot uitzondering niets bleek. Voor voortzetting der werkzaamheden De rede van den heer Henri Polak in de Eerste Kamer, tot stopzetting van de droog legging van de Zuiderzee, is door velen op gevat als een teeken, dat de S. D. A. P.-sche Eerste Kamer-fractie de voortzetting dier drooglegging zou veroordeelen. Naar aanleiding hiervan is het goed mede te deelen, dat, naar het „Volk" uit die Eerste Kamerfractie verneemt, de heer Polak zijn betoog geheel op eigen initiatief en zon der raadpleging, van de fractie gehouden heeft. De fractie heeft zich nog twee jaar geleden met krachc voor energieke voort zetting van de drooglegging uitgesproken, evenals met de S. D. A. P.-sche Tweede Kamer-fractie sinds 19?0 het geval is. Er bestaat geenerlei aanleiding tot de onderstel ling, dat de S. D. A. P.-sche Senaatsfractie van meening veranderd zou zijn. Over het lossen van een schuit cement Gistermorgen is aan de Houtmanskade te Amsterdam een opstootje geweest tusschen arbeiders, die lid zijn van de Federatie en on georganiseerden. net- -ging om een scttuft met cement, die gelost moest worden, waarover eergisteren besprekingen waren gevoerd tusschen de Fe deratie en den baas van de schuit. De baas was niet tevreden met het bod en had 'ater voordeeliger contract gesloten met andere ar beiders, die dan ook gistermorgen met fris- schen moed aan het lossen gingen. De fede ratie leden kwamen echter ook op het werk en protesteerden onder luid geschreeuw, toen zij zagen, wie daar het werk hadden Ingepikt. Dreigementen volgden, die ten slotte er toe leidden, dat de lossers het werk In den rteek lieten. Een brigadier van politie heeft toen ingegrepen en daar de man alleen stond, te genover een dertigtal oververhitte arbeiders, die 'niet uit den weg wilden, loste hij een schot in de lucht, waarop versterking aan rukte. Het werk werd dan ook spoedig her vat onder toezicht van enkele agenten. Gistermorgen omstreeks half negen werd de vrachtauto van de stoomwasscherij „de Blauwe Olifant" v.h. C. Quartel te Ughelen bü Apeldoorn op den onbewaakten overweg bij Hotel Rijk te Eerbeek door den trein, die om half negen In de richting Dieren daar passeert, aangereden; een tiental meters medegesleurd en vervolgens onder aan het talud van de spoorbaan neergeworpen. Ge lukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, daar de chauffeur en een knecht zich bijtijds in veiligheid konden brengen en met de schrik vrijkwamen. Het uitzicht is op deze plaats tamelijk goed; alleen een woning van den tuinman Meyboom belemmert dit wel eenigszins, daar deze behuizing een vijf tiental meters van den spoorweg is verwij derd. Vermoedelijk heeft de chauffeur den trein niet zien aankomen. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. Gisteren is te Vlissingen mej. N„ een ge huwde vrouw, wonende in de Verkuijl Quak- keraarstraat, van de trap gevallen en spoedig daarop aan hersenschudding overleden. Van den dood gered Een zeldzame operatie Uit Stockholm wordt melding gemaakt van een hoogst zeldzame operatie, dezer dagen door een jongen chirurg dr. Ernst Bergen- feldt verricht. Twee schooljongens van 15 jaar hadden in een gang van dc school voor de grap ge duelleerd, doch daarbij van scherpe messen gebruik gemaakt en door een ongelukkig toe val was een der knapen in de borst getrof fen. Het mes was tot de nartkamer door gedrongen. De gewonde werd stervend naar het hos pitaal gebracht, waar men zijn toestand als hopeloos beschouwde. De jonge chirurg wil de echter nog eer. laatste poging doen, om het leven te redden en ging daarom ter stond tot de operatie over, waarbij hij twee ribben verwijderde en de hartwonde toe- naaide. Hij slaagde er in de operatie te volbren gen, voordat de jongen doodgebloed was. 24 uur lang zweefde de patiënt in doodsgevaar, doch thans bevindt hij zich op weg naar beterschap. Slechts zeer enkele soortgelijke operaties zijn bekend. Enkele jaren geleden heeft ook de Zweedsche chirurg Einar Key een der gelijke operatie verricht bij een patiënt, die door een schot uit een flobertgeweer In het hart was getroffen. BU Waalwijk zijn gisteren twee boerderüen en twee woningen afgebrand. (blz. 1, 1ste blad) Bij een ontploffing op een schip te Am sterdam werd een Chinees gedood. (blz. 1. 1ste oiad) Nieuwe besprekingen inzake de Vlootover- eenkomst. (blz. 1, 3de blad) Inzake de Oustric-affaire is een aantal bankiers naar den strafrechter verwezen. (blz. 1, 3de blad) Een oproep van Hitier. (blz. 1, 3de blad) Brutale bankoverval in La Panne (België). (blz. 1, 3de blad) Spoorwegongelukken in Frankrijk. (biz. 1, 3de blad) Nadere byzonderheden omtrent de ko mende salaris-korting voor de ambtenaren. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.08, overmorgen om 7.10. Uitvinding van een Jezuïet De „Universe" maakt melding van de uit vinding van een nieuw type vliegmachine door Fr. Plo Maria Scatizzi S.J., van de Gregoriaansche universiteit. De constructie van deze machine, een „gyroplaan", zou van dien aard zijn, dat stijgen en dalen in verticale richting moge lijk wordt, terwijl ook het evenwicht der machine bij horizontaal vliegen nog aan merkelijk grooter wordt dan bij de huidige machines. Het belangwekkende, waarop de „Uni verse" vooral de aandacht vestigt, zijn de mogelijkheden, welke deze uitvinding zou bieden voor de Vaticaansche Stad, waar momenteel nergens voldoende ruimte is voor een landingsterrein. Het blad meldt, dat de H. Vader persoon lijk belang stelt in de experimenten met den „gyroplaan" en van plan is, bijaldien de proef slaagt, een tweetal machines voor de Vaticaansche stad te doen construeeren. Te Empolt in Italië heeft op het ge meentekerkhof een eigenaardig voorval plaats gehad. Zekere mevrouw Elsa Hof- mann Kohen is daar namelijk geheel ver brand gevonden. Maandag j.l. was ze uit Florence te Em- poli aangekomen en had zich onmiddellijk van den trein naar het kerkhof begeven, waar zij den bewaarder verzocht had, een bouquet neer te leggen op het altaar In de kapeL Daarna was zij naar een graf gegaan, klaarblijkelijk met de bedoeling, om daar te bidden. Het verder verloop van de geschiedenis is niet juist meer te reconstrueeren. Hoogst waarschijnlijk is zij met haar kleeren in aanraking gekomen met een lampje, zooals die in Italië veelal op de graven branden. In ieder geval werd haar lijk geheel ver koold gevonden door eenige doodgravers, die zich in den namiddag naar het kerkhof be gaven. Bisschop van Versailles Mgr. Gibier, bisschop van Versailles, Is In den ouderdom van 81 jaar overleden. Hij werd geboren te Artenay, in het dio cees van Orléans den 24sten December 1849. In 1888 werd hij priester gewijd. In het consistorie van den 21sten Februari 1906 volgde zijn benoeming tot bisschop. Den 25sten dier maand ontving Mgr. Gibier uit de handen van Paus Pius X de bis schopswijding. Den 16den Maart van het zelfde jaar volgde, in de kathedraal te Ver sailles, zijn intronisatie als opvolger van Mgr. Goux. Mgr. Gibier, die gisterochtend omstreeks 8 uur bezweek, na 3 jaren lang aan het ziek bed te zijn gekluisterd geweest en in het bestuur van het diocees te zijn vervangen door zijn coadjutor Mgr. Roland Gosselin, is één van de meest belangrijke figuren van het Fransche episcopaat geweest m den tijd, dat het gold, den Katholieken het ralliement te doen accepteeren. Hij is één van de belangrijkste werkers voor de toenadering tusschen het Fransche Katholicisme en de overheid geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1