KUSSEN IN HARDE Goedkoops Patronen PAASCHCERECHTEN OP VERZOEK OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Paschen ligt in een jaargetijde, dat bij de jubel-viering van zijn machtig ge beuren past als een met liefde gekozen lijst om een heerlijk meesterwerk. Het is in zoo volmaakte harmonie met het karakter van het feest, dat het tot een gelijkenis wordt. Heel het lente-gebeuren wordt verheven tot parabel! Elke tul- penknop, die zich ontworstelt aan den grond, en aan zijn eigen stugge schut- blaren, tot de ranke, spitse bloem als bedwelmd openvalt voor de dwingende zomerkracht elk paarlgrijs wilgen katje van zijden fluweel, elke ribes struik in verrukkelijk-vroegen bloei, elke triomfantelijke merel-kreet, die als een ver trompet-signaal van den hoogsten boomtop en de hóógste daknok schalt, predikt het rijk der hemelen en den op bloei van ons zieleleven, dat moet zijn als een groene vallei, die uitbreekt in bloesem en vogeljubel. Paschen is zóó volkomen schoon ge legen, dat de moderne heidenen het ons benijden en er niet af kunnen blijven met hun eigengereide gewichtigheid. Hun verveloos stokpaardje: het parallel- trekken tusschen oud-heidensche natuur- feesten en de viering der Christelijke Geloofsgeheimen, of liever nog, het „af leiden" en verklaren der laatste uit de eerste, komt ieder jaar nog trouw van stal: 't moet óók de wei in, het ver molmde beestje en in 't splinternieuw zonnetje weer voldoende op z'n verhaal komen voor nog 'n paar onwijze spron gen. Paschen is een feest van diepe, heerlijke beteekenis, ja zeker, wanneer t tenminste opgevat wordt in den zin der oud-Germaansche lente-feesten, Os- tara ter eere. Herleving der natuur, niet waar vernieuwing van den verstar den, winterschen mensch. Wij zijn toch iets rijker, dunkt me. Wij doen wat minder hysterisch met onze bussels katjes en crocussen, omdat die nu niet precies 't eenige zijn, waar we ons aan vast kunnen klampen, wanneer we willen mediteeren over opstanding. We zijn wat bedaarder in ons enthou siasme over de fonkelnieuwe natuur. Maar we hebben toch óók onze ver rukkingen, zélfs om zulke uiterlijkheden, want we weten, hoe niet alleen de lente van dit jaar, maar elke lente der oude, aarde dè Lente, 't feit dat er lentes waren en zijn en komen zullen een vooraf beelding was, een gelijkenis is van het Verrezen Leven Christi, van de herboren genade in ons hart. „Het rijk der heme len in uw ziel is gelijk aan een lente-tij, dat bloesemt over de landenDit is het ideaal, dat de prille, teer-blauwe dagen rond het Paaschfeest ons predi ken. En zoo hebben ook wij, Christenen, onzen heel eigen eerbied voor die aller kleinste aposteltjes en predikers, die knoppen en zijden blaadjes en vroege vlinders zijn. En als de afzonderlijke woorden van Gods groote parabel ver eeren en beminnen wij de teerste lente geruchtjes. Ik ben Onzen Lieven Heer dankbaar, dat Hij niet in November verrezen is. Stel u het feest van Zijn en ons her leven vóór, gevierd in den natten nevel, waarin rouwzwart de starre boomen staan, naakt en betraandWij zijn toch maar arme menschen, wij hebben het zinnebeeld noodig van Gods ver jongde natuur; het valt ons niet zoo moeilijk den nieuwen mensch aan te doen, als naast Zijn genade de bloemen van Zijn vlakten ons meehelpen en de boomen van Zijn bosschen ons bemoedi gend vóórgaan. Het verlangen, een én- der te worden, een beter, reiner, blijer mensch, is een bijna onvermijdelijk ge volg van wat dagelijks om ons heen ge beurt; nooit komt de natuur de boven natuur zóó ver en zóó gewillig tegemoet als hier en nu. Het is onze zaak, partij te trekken van dit ons zeer natuurlijke heimwee naar vernieuwing en verjonging. En zij ook deze ontroering om Gods zoete parabel, die drijft op den lente-wind van land tot land, het eenige, waartoe wij ons schij nen te kunnen opheffen de smeekend opgestrekte hand onzer onmacht, Hij zal ze vatten en ons doen opstaan. MACHTELD strand- Dat men heusch geen kapitalen be hoeft te besteden aan z'n garderobe om goed gekleed te zijn, bewees ons weer eens de modeshow van Vroom en Drees- mann in het R. A. L-Gebouw te Amsterdam. We zagen hier costumes voor elk uur van den dag en voor eiken prijs. Vooreerst de z.g. studio- dress, met de lange broek, die in wijde vo lants ïindigt en t grap pige kor te Jasje. Dan het costume met broek, waarin de elegan te mannequins nu eens geleken op filmsterren in Flo rida, dan weer op ondeugende kwa jongens of Ameri- kaansche matro zen. Wij kwamen weer op ons ge mak toen we de vrouw weer zagen en den langen gracielijken rok, die aan de vrou welijke lijn haar soepelheid en charme geeft, 't Corsage is dikwijls zeer nauw aan sluitend zooals in de figuren 1 en 2 te zien is. We zien hier en daar merk waardige herinne ringen aan de fig. I 'n bridge-coat van zwarte crêpe geor gette, toonde ons, dat, al zijn de kleine krieuwelpatroontjes van de stoffen van dit seizoen veelal gedistingeerder, ze toch niet meer flatteus zijn. 3) mantels lederen zijn alle Engelsche gemaakt in zeer model, vlossige lichte zo- merbont wordt niet meer gedra gen. We zien 'n heel en kele versie ring van ,'n glad soort bont als breit- schwanz of kalf en op de ge- kleede zwarte mantels 'n smalle rand van wit hermelijn. De eenige variatie van de Engel sche jassen is de vorm van de re vers. We zien ze dan ook zeer groot, of, zooals 't schetsje toont, een eigenaardig model 4), waar bij de kraag ge heel ontbreekt. Bij de avondja ponnen zagen we 'n paar eigen aardige détails, zooals de mouw voor van u fig. 2 Fig. 5 fig. 4 fig. 6 dracht uit vroeger eeuwen, zooals ook in het zwarte toi letje met t halve lange mouwtje, dat een uitgetanden rand heeft. Hier uit vallen heel wij de ballonvormige mouwen van witte georgette met roo- de en zwarte moe zen. Van voren hangt een jabot van dezelfde kleurige stof. Het corsage ein digt in een smal plissée- strookje evenals de volant van het rokje. De zoom is evenais de mouwen kanteel - vormig uitgetand. Het sport- pakje op fig. 2 heeft ook dat aardige aansluitende jasje, van voren met groote knoo- pen sluitend. Langs de kleine revers loopt een bies van de roode geruite stof, waarvan ook het rokje is en de biais langs de manchetten. Een roode shawl en 'n klein petje, eveneens van rood en zwart, maken het ge heel tot iets origineels. We zagen opmerkelijk minder bloem- patronen; 'n enkel exemplaar van geel en oranjebloemen op zwart fond, met van een licht groen toiletje, die evenals de wijde rok geheel uit kleine strook jes bestond, maar die zoc vrij was om pas boven den elleboog te beginnen. Zonder eenig ver band met het overige deel der japon moest ze hier dus met een lintje om den arm worden vastgehouden 5). 'n Ander eigenaardig détail zien we hier afgebeeld, waar de rok zoodanig is inge- knipt, dat er drie bandiers ontstaan, die juist van ach teren worden gestrikt. Het deed ons even denken aan den tijd der queue 6). Ove rigens werd de aankondi ging, die de firma Vroom en Dreesmann ons in 't begin van haar show deed, ten volle bewaarheid. Zij bracht ons niet het exotische of ge raffineerde, maar hetgeen binnen ieders smaak en onder ieders bereikt valt. POLA. fig. 3 Benoodigd: 1.50 M. flanel van 68 c.M. breed en 3 knoopjes. Wanneer ge twee nachtjaponnetjes maakt, is het aardig voor het ééne effen flanel en voor het andere een fijn ruitje te nemen. Dan kunt ge het effen afwerken met geruit splitje, kraagje en manchetjes, terwijl ge het andere met effen afwerkt. Ge maakt de patroontjes op de aangegeven maten, waarna ge ze op de stof legt en alles met een naad uitknipt; onder aan het nacht japonnetje knipt ge nog 3 c.M. extra bij voor zoom. Dan kunt ge zij-, schouder- en mouwnaadjes met een platten naad ver binden, waarna ge onderaan een 3 c.M. breeden zoom instikt. Middenvoor knipt ge een 15 c.M. lang splitje in, waarna ge twee splitreepjes knipt, welke 18 c.M. lang en 6 c.M. breed zijn Deze worden op den verkeerden kant op één c.M. vanaf het inknippunt opgestikt, naar den goeden kant omgeslagen, en opgestikt. Het onderstukje laat ge dan in puntvorm toeloopen. Dan stikt ge aan weerskanten, op 2 y? cM. vanaf het splitje en van elkaar, twee plooitjes in, en wel een y, c.M. diep. Hierna wordt het kraagje op vorm geknipt. De schuine kantjes dicht- gestikt, waarna ge het op het nacht japonnetje zet, tot precies in 't midden van 't splitje, zoodat het kraagje tot el kaar sluit. De mouwtjes onderaan rim pelt ge in, waarna ge een manchetje aanstikt, dat ge 19 c.M. lang en 9 c.M. breed knipt. Bij het Inzetten der mouw tjes neemt ge den naad 2 c.M. meer naar voren dan den zijnaad, waarna ge het mouwtje op het nachtjaponnetje over- stikt. In het splitje maakt ge bovenaan een liggend, en in 't midden twee staande knoopsgaatjes, waarna ge in dezelfde richting de drie knoopjes aanzet. DINY. De Paaschklokken gaan luiden en vanzelfsprekend willen we eieren en eiergerechten op tafel brengen. Eieren in allerlei variaties: bij het ontbijt, bij het middagmaal, bij de lunch. Laten we hierbij een paar recepten volgen, die mijne lezeressen-huismoeders van dienst kunnen zijn: Bij het ontbijt: eieren met Paasch- brood, dat is nu eenmaal 's lands wijs, 's lands eer in ons Nederland. Voor de kinderen de eieren mooi gekleurd. Dat staat zoo vroolijk aan het Paasch-ont- bijt. Gekleurde eieren De eieren worden hard gekookt in water, dat een of an der natuurlijk kleurmiddel bevat. Zoo verkrijgt men schakeeringen van geel tot bruin met uienschillen, groen met spi- naziewater, rood met cochenille, paars met roode kool, blauw met campêche- hout; naarmate men hellere of zwakkere kleuren wenscht, neemt men meer of minder van de kleurmiddelen. Wil men bonte figuren, dan kleeft men met een weinig gom verschillende bloemen op de eierschaal en bevestigt deze met een draadje. Als de eieren hard gekookt zijn, koelt men ze af, droogt ze en wrijft ze op met een stukje spekzwoord, waardoor de kleuren mooi glanzend worden. Voor de lunch: Schotsche rib. In een koekepan worden drie dunne sneedjes brood zonder korst aan één kant in boter lichtbruin gebakken en gekeerd. Op ieder sneedje wordt voorzichtig een ei gebroken en dan de koekepan even in den open oven zetten tot het wit der eieren gestold is. Geen bruine randjes mogen er aan komen. Men bakt zoo veel sneedjes als men denkt noodig te hebben en dient er peper en zout bij. Oeufs a 1'impératrice of wel spiegel eieren met uien en kaas. Een uitje wordt goed schoon gemaakt en fijn gehakt en in boter even gefruit in een platten, vuurvasten schotel. De ui mag niet bruin worden. Dan strooit men er 25 gram ge raspte kaas op, n.l. oude zoetemelksche, Parmezaansche of Gruyère en breekt 4 6 eieren voorzichtig naast elkaar in den schotel. De dooiers moeten heel blijven. Daaroverheen strooit men nog 25 gram geraspte kaas en zet den schotel in den oven tot het wit gestold is. Het mag volstrekt niet bruin worden. Warm voordienen. Gepocheerde eieren: In een wijd pan netje koken we water met een weinig zout en een scheut azijn. Als het water kookt de pan afzetten tot het water niet meer borrelt. In een kommetje breken we een ei en laten dit in het heete wa ter vallen, terwijl we met een lepel het wit zooveel mogelijk om den dooier rol len, zetten het pannetje weer op het vuur en laten het water 3 4 minuten doorkoken. De aanhangende stukjes ei wit eraf knippen en het ei warm houden boven een pan heet water, tot alle eieren op dezelfde manier gepocheerd zijn. De gepocheerde eieren kan men voordienen in een bord geurigen bouillon, in ieder bord een ei, of men legt ze op dunne sneedjes geroosterd brood, die met boter besmeerd zijn. Of men legt ze op een verwarmden schotel en bedekt ze met een of andere geurige dikke saus als to maten-, kerry- of kaassaus. MENU Zondag, len Paaschdag "Gevulde eieren, Aspergesoep, "Lams bout, tomatensaus, aardappelen, sny- boonen, "Kalfstong la Toulouse, Com- póte van abrikozen, "Paaschtaart. Maandag 2en Paaschdag "Eiersla, Witte ragoutsoep, oesters, doperwten, ningspudding. aardappelen, Kalfs •Ko- Gevulde eieren 8 eieren hard koken, afkoelen en pellen. De spitse zijde af snijden, om het ei te laten staan. Dan uit de stompe punt de dooiers nemen. Deze door een zeef fijn wrijven, met 4 5 eetlepels mayonnaisesaus vermengd en daardoor heen de inhoud van een klein blikje kreeft (de kreeft in kleine stuk jes gesneden). Met dit mengsel de eieren vullen, flink hoog. Bovenop een stukje kreeft. De eieren op een schotel leggen en deze met versche slablaadjes, waar- tusschen resten van het vulsel, gamee- ren. Lamsbout. Het vleesch van 2 lams bouten afwasschen en inwrijven met zout, kruidnagelpoeder, peper, dan lar- deeren met 2 ons lardeerspek. In een pond boter bruin en gaar braden pl.m. 25 minuten per pond, onder herhaalde lijk begieten met de jus. Kalfstong a la Toulouse. 1 i 2 Kalfs- tongen wasschen en koken in 2 L. wa ter met 1 afgestreken eetlepel zout pl.m. 1y% 2 uur. Het laatste half uur een kleinen kalfszwezerik meekoken. Dan den zwezerik uit den bouillon nemen en van de velletjes ontdaan weer terug leggen in het nat. Eveneens de kalfstongen van vellen en vet ontdoen. Alles warm hou den op een zacht vuur. In een pan y ons boter smelten en er 2 eetlepels bloem doorroeren, vervolgens langzaam y L. bouillon door een zeef gegoten 5 minuten roerende doorkoken, de pan van het vuur en er vlug 2 ge klopte eierdooiers doorheen mengen, dan 1 dX. kookroom, 1 klein blikje cham pignons en den fijngesneden zwezerik. Is de saus te dik, dan bouillon bijvoegen. De saus warm houden au bain Marie. De tong in dikke, schuine plakken snij den, op een verwarmden schotel leggen, de saus er over heen gieten en er om heen een rand fleurons leggen. Paaschtaart. Neem 30 petit beurres, 75 gram boter, 120 gram donkerbruine sui ker en een ei, wat chocoladestrooisel en eenige fondant- en chocolade-Paasch- eitjes. Roer de boter tot room in een groote kom, voeg de suiker toe, den eier dooier en ten laatste 't stijfgeklopte eiwit, steeds flink roerende, tot de crème ge reed is. Op een schotel legt ge 6 droge koekjes, daarover heen een laagje crème en zoo voortgaande een paar malen laag om laag, doch de koekjes dan eerst even in lauwe melk dompelend. De bovenste laag moet van crème zijn. Nu snijdt men met een scherp mes midden uit de taart een weinig uit, zoodat men een nestje krijgt. Het geheel wordt nu glad gestre ken met de overgebleven crème en voor afwerking strooit men er kwatta- strooisel over heen. Het nestje wordt ge vuld met eitjes, terwijl men op de 4 hoe ken ook een eitje deponeert of een klein wollen kuikentje. Eiersla. 4 eieren hard koken, in koud water leggen en pellen. Dan in plakjes snijden. Een paar lepels pittige mayon naisesaus vermengen met wat mosterd, peper en zout. De plakjes ei hier door roeren, heel voorzichtig, op een schotel leggen en bestrooien met gehakte peter selie. Koningspndding In een pan op een zacht vuur 1 ons boter smelten, daar door heen 3 eetlepels bloem roeren, 3 eetle pels suiker en 3 y d.L. melk. Blijven roeren totdat men een dikke saus heeft. Dan de pan van het vuur nemen, er door heen roeren 8 geklopte eierdooiers, 1 ons gemalen amandelen en een eet lepel oranjebloesem. Als de massa be koeld is gaat het stijfgeklopte eiwit er door heen. In een met boter besmeerden puddingvorm wordt de massa overge daan, het deksel zorgvuldig gesloten en de pudding in een pan, half gevuld met water, 3 uur gekookt. Het water nu en dan bijvullen. Dan den deksel van den vorm afnemen en den pudding nog een half uur in een matig warmen oven plaatsen. Naar verkiezing den pudding warm of koud voordienen met een vruchten- of vanillesaus. SYLVIA van al onze modellen, du genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan .Met PalronenkantoorPostbus No. 1. Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskleeding in de maten 88. 96, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kinder- kleedingalleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels in gesloten, waarbij vermeldnaam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt er bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder dn armen door. gewoon g'-d zonder extra toegift. In Saksen wordt ieder jaar met Paschen, in de nabijheid van Maria Stem, een groot volksfeest gevierd. Her, is een voorvaderlijk gebruik, dat de boe renzonen op dien dag te paard en onder het zingen van vrome liederen om hun boerderijen rijden Ook de ouderen nemen er aan deel, aldus op deze wijze plechtig om een goe den oogst biddende. Na het volbrengen van die rondritten verzamelen zich alle Paaschruiters in een groote processie, die naar het klooster Maria Stem optrekt. Voorop worden groote vaandels gedragen. In het' kloos ter aangekomen trekt de processie drie malen den kloosterhof rond, waarna de stoet ontbonden wordt. Door de jaren heen is steeds nauwgezet aan dit oud plattelandsch gebruik vastgehouden. In het Spreewald, niet ver van Berlijn, gingen tot voor korten tijd de jonge doch ters in haar schilderachtige Wenden- kleederdracht, om vier uur in den mor gen van eersten Paaschdag, zwijgend naar het dichtbij zijnde water, om voor zonsopgang weer thuis te zijn en het hooge feest in te wijden met het water, dat zij zorgvuldig gehaald hadden. De andere helft der jeugd echter zorgde tegenwoordig te zijn bij dat waterhalen. Zy stelden zich op langs den weg, waar langs de meesten moesten terugkeeren en poogden dan de jonge dames aan het spreken te krijgen. De mooie Spreewalde- rinnep gaven echter niet gemakkelijk kamp. Zij betaaldèn met gelijke munt, door de jongelieden te bespuiten met kleine, primitieve, uit hout vervaardig de waterspuitjes. Een en ander gaf aan leiding tot tooneeltjes van de grootste vrooiykheid en uitgelatenheid en menig jong paartje vond op deze wyze elkander en tot op den huidigen dag zweren zij by de kracht van het Paaschwater, dat hun jonge levens tot elkander bracht in jeugdige liefde en beginnende lente. In andere Duitsche streken is eveneens het halen van Paaschwater op den eer sten Paaschdag in stand gebleven. Een honderd jaar geleden snelden te Beriyn voorname dames, zoowel als de eenvou digste meisjes uit het volk in onverbreek baar zwygen naar de Spree, om voor zonsopgang in emmers, kannen of ander vaatwerk een zoo groot mogeiyke hoe veelheid Spreewater thuis te brengen. Aan dit water werd een zeldzame kracht toegeschreven. Het gold als een kostbaar schoonheidsmiddel, dat heilzaam werkte tegen zomersproeten, vlekken en tegen oorsuizen. Wie zich 's morgens het voor hoofd ermee waschte, werd van alle muizennesten bevryd. Nam men twee eetlepels er van in vóór het slapen gaan, dan werd men behoed tegen alle booze gedachten gedurende den nacht. Het wa ter verloor echter z'n kracht, zoodra de draagster maar één enkel woord sprak onderweg. Het mannelijke geslacht liet zich niet onbetuigd en trachtte op allerlei manie ren de vrouwen en meisjes aan het spre ken te krygen, wat aanleiding gaf tot velerlei wanordeiykheden. Reden waarom op een goeden dag de politie heel pro zaïsch het oude gebruik door een politie verordening uitroeide. De Spreewandelin- gen in het vroege Paaschmorgen-uur werden verboden. Het ontsteken van Paaschvuren wordt in sommige streken van ons land en van Duitschland nog aangetroffen. Ook vindt men in Duitschland hier en daar nog het gebruik, dat de kinderen door de huizen dwalen om de langslapers te verrassen, waarmede zy het recht op hun Paasch- gift verkrygen. Paschen het begin van de nienw op bloeiende lente. In het begin der Christe lijke jaartelling bestond er nog geen overeenstemming bij het bepalen van den dag, waarop de verrijzenis des Heeren moest worden gevierd. Het Concilie van Nicea maakte hieraan een einde door vast te stellen, dat de eerste Zondag na de volle maan, na het begin der lente, Pa schen was. Vijftien eeuwen lang is dit nu reeds zoo gebleven, ondanks het groote tijdsverschil (22 Maart tot 25 April). In aansluiting op aloude gebruiken wordt echter Paschen door zeer velen nog altyd beschouwd als een zinnebeel dige feestviering van de beginnende Len te, van weer-ontwakende natuur en van het vruchtbaar kiemende leven. Vandaar het cadeau doen en het zoeken van Paascheieren. In sommige streken van ons land wordt met Paschen door de melkboeren aan hun verbruikers een Paaschlammetje van versche grasboter cadeau gedaan. En vandaar het gebruik van Paaschbrood en Paascheieren. Paschen in Rusland. Eertyds werd in Moskou een van de mooiste Paaschplech- tigheden gehouden. Daar was een prach tige klokketoren, 269 voet hoog, met een prachtige diepklinkende klok erin, waar omheen nog vele kleinere klokken hin gen. Het was de toren van Ivan Veliki. Op den vooravond van Paschen werden op de kerkpleinen, rondom den toren, groote hoeveelheden Paaschkoeken op gestapeld. In iederen koek stak 'n kaars. De priesters kwamen deze koeken zege nen. De kerk zelf was van binnen en van buiten versierd met bloemen, palmtakken en brandende kaarsen. Iedere kerkbezoe ker bracht een brandende kaars mede. De dienst in de kerk duurde zeer lang. Dan by het slaan van het middemach- teiyk uur begon de groote klok van den toren te luiden, de kleine klokken vleien by en langzamerhand luidden alle toren klokken van Moskou. Plotseling werd dan de geheele toren van Ivan van onder tot boven verlicht, het prachtige orgelspel kwam naar bui ten, vermengd met het gezang van dui zenden stemmen. De priesters, getooid in de kostbaarste gewaden, kwamen door de groote kerkdeur naar buiten en ver kondigden, staande in het stralende licht, met luide stemmen: „Christus is opgestaan!" Dit was een prachtig, wydingsvol oogenblik. In Polen bestaat een eigenaardig Paaschgebruik, het z.g. „Dygnus". De jeugd komt te zamen en de jongelieden houden de meisjes met het hoofd onder de pomp of zy dompelen de meisjes in een vyver. De meisjes schünen nog al van die grap te houden, ten minste zy vluchten er slechts zelden voor weg. Het geldt zelfs voor een bizondere gunst op Paaschdag door een jongeman voor het stortbad of de onderdompeling te warden uitverkoren. In Zevenbergen wordt met Paschen een gelijksoortig gebruik onderhouden. Daar geldt 't voor een liefdesverklaring, wanneer een jongeman op eersten Paaschdag een kan water uitgiet over het hoofd zyner uitverkorene, die den z.g. „Paaschstroom" meestal gaarne onder gaat. Gaat zy er mede accoord en wil zy dan met hem dansen, dan gaat zy vlug naar huis om haar feestkleed aan te trekken. Voert het aldus natgegoten meisje den jongen man daarna mede naar het huis harer ouders, dan wordt de verloving spoedig gevierd en is het feest. Zoo bestaan er nog vele oude Paasch- gebruiken in de Folklore, te veel echter om ze alle te vertellen. J. K. Rood, blauw, oranje en èeel Maak dit mooie bloemversiersel op een zwart kussen van wollen stof. Den lap hiervoor nemen we ongeveer 40 cM. in het vierkant. We beginnen met een rand stof op te rygen in een hardgroene kleur, de hoeken vouwen we schuin in. De rand stof kan eerst opge naaid worden met garen in dezelfde tint en daarna gaan we hem, aan beide kan ten, met den veder- of taksteek bewerken met hard-oranje wol. Maak dan Zy, c.M. 'rondom een lyn met den vedersteek in hard-blauw, en daar op 4 c.M. rondom een lijn met den vedersteek in rood. Het midden van het kussen is versierd een klein cirkeltje, het laatste wordt weer opgevuld met den kettingsteek in geel. De twee kleinste bloemen zyn van hardgeel boorlint. De buitenkant heeft blauwe vedersteken. De binnenkant roode kettingsteken; de spaken zyn hard blauw. Het cirkeltje wordt gevuld met kettingsteken in oranje. De bladeren zijn geknipt van vilt in twee kleuren groen, 3 van 5y, cM. ïawg met bloemen. De grootste bloem is ovaal 7 X c.M. breed. Teeken dit ovaal met wit kryt op het zwarte doek en r.tem een lengte van vuurrood boordsel, niet te smal, we hebben onge veer noodig yK el. Verbind de beide ein den tezamen. Er is een draad langs den kant van het boordsel, welken men kan inhalen, totdat de gewenschte ovaal-vorm verkregen wordt. Stik het langs de krytlijn op zyn plaats en werk het half op het kussen, half op het boordsel, met den vedersteek in jade- groen wol. Aan den binnenkant een ovaal van diepblauw in den ketting steek. Vul het midden met vierkantjes van groen, kleine kruissteekjes van blauw houden de ruitjes op hun plaats. Onder de roode bloem zijn twee cirkel vormige van 7 c M. middeliyn. Voor ieder hebben we noodig een half el blauw boor lint. De buitenkant wordt gedaan met den vedersteek in oranje wol, de binnen kant heeft kettingsteken in hardgeel. Met rood werken we acht spaken vanuit en 3 van 3 c.M. lengte. Ze worden vast genaaid of opgefestonneerd met bypas- sende groene wol. De onderkant van het kussen kan van zwart satinet gemaakt worden of ook van dezelfde zwarte wollen stof als de bovenkant. Aan de hoeken komen dikke k vasten van oranje wol. Onder ziet men in t zelfde werk een nachtzak. De binnenkant van den zak kan met geel satinet gevoerd worden ADELE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8