cN> Dank U wel, ik gebruik Persil allëén Persil FEUILLETON UIT HET RIJKE NATUURLEVEN uitsluitend Persil Sproeten komen vroeg in DE DROOMER DERDE BLAD ZATERDAG 4 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 De Vlootovereenkomst voor mijn wasch KOET NIEUWS Een moordende gast/ De crisis in de Nat. Soc. Partij Nieuwe besprekingen Japan en Rusland De zaak-Oustric Opschudding in een synagoge Het aftreden van Herriot Gemengde Uduitenlandsche 'Berichten De aardbeving in Nicaragua Een nieuwe brand te Managua Jonge vrouw slaapt twee weken achtereen Ernstige spoorwegongelukken in Frankrijk De finantieele toestand van Nieuw Zuid-Wales en niets anders. Ik heb dit schit terende waschmiddel reeds jaren lang tot mijn groote tevredenheid gebruikt en weet, dat het aan alle eischen voldoet. Waarom zou ik dus wat anders nemen? Ik laat me niet beïnvloeden door gezeg den als „even goed als Persil" of „beter dan Persil" en kan met de grootste overtuiging verklaren r het voorj'aar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Groote brand bij Hamburg Granaat ontploft Brutale bankoverval in La Paime De snoeplust der mieren die den vorigen keer het onderwerp van onze studie is ge weest, biedt nog zooveel stof dat een nadere bespreking overwaard is, dat we er nog ge rust een artikeltje aan kunnen besteden. Er leeft namelijk bij de bloedroode roof- mier .Tormica sanguinea) die een heibewo ner is, een gast, die op die mierenhartstocht speculeert, 't Is een kever die pl.m. 7 m.m. lang is. 't Is een echte myrmica-phyle kever, d. w. z. letterlijk vertaald, een mierenlie- vende kever. Hij draagt den mooien naam van Eomeclusa strumosa. In onze moedertaal luistert hij naar den naam van groote haar- bosch-kever, voor zoover er bij kevers althans sprake is van luisteren. De bloedroode roofmier heeft dezen kever in haar vriendschap opgenomen om de sim pele reden, dat ook bij de mieren den weg naar het hart over de maag loopt. De haai- boskever is namelijk de leverancier van een overzoet vocht, dat door alle roofmieren hartstochtelijk wordt begeerd. Een paar klieren scheiden dezen goden drank af op het achterlijf en daar komen de mieren het gretig oplikken. En nu moet ge eens hooren, wat de haar boskever van die haast onbeteugelde drank zucht der mieren profiteert. Met minstens even groote zorg als voor haar eigen nage slacht, brengen de mieren het haarboskever- kroost groot. Dat is een. Vervolgens behoeft hij zich nooit benauwd te maken dat hij van honger zal omkomen. Hij is zelfs ontslagen van den last het zelf ergens te gaan halen. Als een gekriebel in zijn maag het sein is, dat de voorraad opraakt, behoeft hij zich slechts bij een voorbijloopende mier aan te melden. Met zijn sprieten trommelt hij miersgewijze op den kop van de voorbijgang ster. Deze staakt haar gezwinden loop en Voedert den kever op de bekende wijze uit haar krop. Door de samenleving in het nest is hij ook beveiligd tegen zijn natuurlijke vijanden, als insecten-etende vogels, vleesch-etende loopkevers etc. Deze zullen het niet gauw Wagen, een nest van de venijnige bloedroode roofmieren binnen te dringen, 't Zou gelijk staan met een zelfmoord. Als het nu toch mocht gebeuren, dat er gevaar voor den haarbos-kever dreigt, dan zijn de mieren er als de kippen bij, hem naar veiliger oorden te dragen. Ze brengen hem dan dieper in het nest. De haarbos-kever mocht die royale vriend schap met de mieren wel op prijs stellen. Wat woont ze bovendien in een ruim paleis! Zijn familie-genooten moeten zich dikwijls met een heel wat minder luxueuze woning tevreden stellen Zij moeten hun verblijf hou den in spleten van den bodem of boomen, onder een steen of rotte bladeren of ver molmde boomschors Maar de haarbos kever kan naar hartelust rondkuieren in het altijd warme en ruime mierennest met zijn talrijke gangen, kamers en verdiepingen. Hoe vergeldt nu de haarbos-kever al die Weldaden? Haar eenigste prestatie is, dat ze dien zoeten nectar afscheidt en door de mieren laat oplikken. En verder Vooral in hun jeugddagen, als hij nog in het larvenstadium verkeert, is hij bijzon der vraatzuchtig. Dat is tot daar aan toe. Ze hebben ook veel noodig. De mieren doen haar uiterste best om maar voedsel voor hen aan te sleepen. Zij voederen hen bij 't eer ste hongerteeken uit haar eigen kop. Ja zelfs drijven zij haar haarbos-keverliefde zoo ver, dat ze haar eigen kroost verwaarloozen. We kunnen dit wel eenigszins verklaren. De larTe namelijk van den haarbos-kever ver schilt niet zoo heel erg in grootte en vorm van de mierenlarve. De mieren onderschei den hem in het donker niet en voederen naar mieren-zede de eerste de beste die er om vraagt. Daar nu de haarbos-keverlarven zich het meest om voedsel aanmelden, voe deren ze hen het meeste. Dat die ongewone honger bij de mieren geen argwaan wekt, of ze toch misschien met andere larven dan hun eigen te doen hebben, is een gevolg van hun gebrek aan een greintje verstand. Dom weg volgen ze hierin het instinct dat hen misleidt. Nu is dit bedrog nog niet zoo erg. De on verlaten drijven echter him onbeschaamdheid nog verder. Ze gaan zelf op voedsel uit. En Wat zouden ze in een mierennest anders kun nen vinden den mieren-eieren en larven! t Is een feit, dat zijn weerga in de natuur haast niet vindt. Ze beginnen gewoon aan de mieren-eieren en -larven En zoo maar niet een of twee keer met kleine porties. Neen, met groote happen verslinden ze in enkele weken bijna alles, wat er aan mieren- gebroed te vinden is. Ze zijn in staat een groot deel der arbeiders-generatie op te peu zelen. In onbegrijpelijke lankmoedigheid laten de mieren dien kindermoord toe. Zoo zou een groot aantal van die keverlarven in staat zijn een mierennest op den duur uit te roeien. Daar komt dan bovendien nog iets anders bij, waardoor de mieren zelf in zulke om standigheden den ondergang van de kolonie verhaasten. Altijd zijn er nog larven in het nest van een vorige mieren-generatie, die nog niet tot het volwassen mieren-stadium gekomen zijn. De larven die daarvan tot wijfjes waren bestemd worden gedeeltelijk door een andere voeding, tot arbeiders om gevormd. 't Gevolg is, dat er zoogenaamde pseudogyne mieren ontstaan. Door haar eer ste voeding waren ze bestemd tot wijfjes of m.a.w. koninginnen. Door de verandering in voedingswijze wordt haar een karakter van arbeidsters gegeven, 't Resultaat is, dat er noch wijfjes, noch arbeidsters uit groeien, maar een tusschensoort, de pseudo-gyne let terlijk vertaald: pseudos, leugen, schijn, gyne, vrouw, schijnvrouwtje. Zij hebben een dubbel karakter, maar mis sen de goede eigenschappen van de twee soorten waar ze een mengsel van zijn. Ze kunnen niet als de wijfjes eieren leggen en evenmin als de arbeidsters werken, 't Zijn tenslotte onnuttige dieren die alleen maar leven van de vruchten van het werk der echte arbeidsters. We staan hier weer voor een natuurraad- sel, waarvan de oplossing nog misschien lang op zich zal laten wachten. Door welk instinct gedreven, gaan de mie ren er toe over, om door die verandering in voedingswijze, van die bastaard-wezens te kweeken? De enkele arbeidsters, die anders gewoon zouden zijn uitgekomen, zouden ten minste nog een weinig de geleden schade hebben kunnen herstellen. De volledige ko ninginnen zouden, door later eitjes te gaan leggen, op de meest afdoende wijze den ach terstand doen inhalen Maar waarvoor nu die halfslachtige dieren worden voortgebracht en nog wel met opzet, is een raadselachtige methode. Nu hebben de mieren echter toch een middel, waardoor ze een al te voorspoedigen aanwas van de haarbos-kevers kunnen stui ten. Hier zijn het weer haar instinctmatige handelingen, die weer doelmatig zijn voor het behoud van haar eigen ras. De mieren hebben namelijk de gewoonte de harde cocons van haar eigen verpopte larven, na eenige dagen weer uit hun om hulsel van aarde te halen en ze naar andere plaatsen te sleepen. Ze maken zooals we reeds eerder gezegd hebben, geen onder scheid tusschen haar eigen broedsel en dat van den haarbos-kever. De cocons van de ke verlarven worden dan ook volgens hetzelfde recept behandeld. Maar deze zijn op die be handeling niet berekend. Ze zijn namelijk niet zoo stevig als die van de mieren, het logische gevolg, dat ze scheuren en haarkost- bare inhoud ten gronde gaat. Zoo ontkomen op die wijze slechts die keverlarven aan een wissen dood, die ergens in een verborgen hoekje gelegen, door de mieren vergeten worden. De ijzeren consequentie van het instinct herstelt op die manier het verstoorde even wicht weer. 't Schijnbaar ondoelmatige in de natuur wordt tenslotte weer heel doelmatig geordend tot een ander groot nut voor het dier. Laten wij, menschen, ons er toch voor wachten, zoo maar direct 't een of ander natuurverschijnsel als ondoelmatig te brand merken. Wij hebben zoo'n gebrekkige kennis van het heerlijke raderwerk der natuur, dat een uiterste bescheidenheid ons in deze niet misstaat. De Groote Ordenaar heeft met een oneindig verstand de natuurwetten gemaakt. Hij beschermt ook het kleinste diertje met groote zorg en liefde, om het den mensch voortdurend in te prenten dat men nooit te veel vertrouwen kan op Zijn Voorzienigheid Geen gewelddaden tegen den staat. In hetzelfde nummer van den „Vclki- schen Beobachter" waarin de reeds vermel de oproep van Hitler is verschenen, schrijft de leider der nat. soc. een opstel, waarin hij o.a. zegt, dat hij ieder, die poogt een to taal ongewapende organisatie tot geweldda den tegen den staat op te jagen, een dwaas of misdadiger vindt. In 1923, aldus Hitier, heb ik verklaard te willen oprukken, en toen ben ik opgerukt. Thans moet ik bekennen, dat ik iedere po ging in deze richting voor dwaasheid houd. Ik heb een eed afgelegd op strenge legaliteit van de partij en laat mij door niemand tot meineedige maken. Een oproep van Hitier. Adolf Hitler publiceert in de „Völkische Beobachter" een oproep, waarin hij te keer gaat tegen de onruststokers in de Natio- naalsocialistische Arbeiderspartij, die een gevaar beginnen op te leveren voor de ge- heele Nazibeweging. Hitler is thans beslo ten de partij van alle onzuivere elementen te zuiveren. Binnen weinige dagen zal, al dus Hitier, het spook der ontbinding in de Duitsche vrijheidsbeweging reeds hebben afgedaan. Hij, die bevelen aanneemt, duldt of doorgeeft, afkomstig van den gewezen kapitein Stennes, stoot zichzelf automatisch uit de Nationaal-socialistische Arbeiders partij. Voorts publiceert het blad een decreet, waarbij alle leiders van groepen van de Stormafdeeling der Nazi's opdracht ont vingen vóór 12 April 1931 een onvoorwaar delijke loyaliteitsverklaring ten aanzien van Hitier te doeri toekomen. Zij die hier aan niet voldoen, moeten na 12 April as. uit de partij verwijderd worden geacht. zijn kabinet naar Londen te zenden ten einde den Engelschen koning de correspon dentie tusschen hem en Scullin over te leggen, om aldus de toestemming der En- gelsche regeering te verkrijgen ten aan zien van den eisch van Nieuw Zuid-Wales. Volgens de Parijsche bladen verluidt in goed ingelichte Fransche kringen, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat de Op perste Marineraad tot een bijzondere bij eenkomst zal worden uitgenoodigd, in ver band met de ontstemming in zake de ton- Voorts verluidt, dat deze aangelegenheid op de beste wijze zou kunnen worden be handeld door persoonlijke besprekingen der ministers der drie landen. Een protestnota overhandigd Volgens een officieele mededeeling van het Sovjet-Russische Telegraaf Agentschap, heeft de plaatsvervangende Volkscommissa ris Karachan, den Japanschen ambassadeur Chirota ontvangen en hem namens de Sov- jetregeering een protestnota overhandigd in verband met den aanslag tegen den Sovjet- Russischen Handelsvertegenwoordiger te Tokio. In de nota wordt medegedeeld, dat de Sovjet-Russische gezant te Tokio 23 Maart een protest-nota heeft overhandigd aan de Japansche regeering, waarin verzocht wordt mede te deelen, welke maatregelen de Ja pansche regeering heeft genomen in ver band met dezen aanslag en er op wordt aangedrongen stappen te nemen ter voor koming van een herhaling dezer gebeurte nissen. Op deze nota heeft de Sovjetregee- ring nog geen antwoord ontvangen. Om die reden heeft Karachan den Japan schen Ambassadeur verklaard, dat de Sov- jetregeering met nadruk de aandacht der Japansche regeering op deze aangelegenheid vestigt en aandringt op een zoo spoedig mogelijke verwittiging der regeering te Mos kou, welke maatregelen de Japansche re geering zal nemen om een slechter wording der betrekkingen tusschen beide landen te gen te gaan. Mevrouw Spanje tot haar nieuwe ministers: He tontbreekt u aan de noodige levenskracht, te regeeren. Wendt u tot Voronoff. werden bij het ruimingswerk 2000 dooden geteld. Het aantal der gewonden kon nog niet worden vastgesteld, aangezien lang niet allen in de ziekenhuizen zijn opgenomen. De aangerichte schade moet omstreeks 70 millioen dollar bedragen. Langzamerhand is de uitwerking van de hulpactie goed merkbaar. Zusters van het Roode Kruis arriveeren in steeds grooter getale en nemen het hulpwerk met kracht ter hand. Levensmiddelen zijn thans in vol doende hoeveelheid voorhanden en voor goede verbandmiddelen is eveneens gezorgd. Volgens een telegram uit Managua schat president Moncada de in Nicaragua door de aardbeving aangerichte schade op ongeveer 30 milloen dollar. Tot dusver zijn 700 doo den geïdentificeerd. 400 werden in een massagraf begraven. Bankiers naar den strafrechter verwezen De rechter van instructie verwees, wegens oplichterij in de zaak der „Bourse et Fi nance", de financiers Maixandeau en Thoral, directeur van dit orgaan, Rochette> finan cieel redacteur, en de bankiers Oustric, Mennier, Bedel, Freedland, Lagneau, Pour- ville, Coulissiers, Drieu en Bloch naar den strafrechter. Het betreft hier de zaak-Ristournes, die leidde tot de arrestatie van Oustric. Als burgemeester van Lyon. Als protest tegen de houding van zijn vrienden ten aanzien van Herriot, die ver plicht is geworden zijn ontslag in te dienen als burgemeester van Lyon, is de afgevaar digde van l'Ain, Nivollet, uit de socialisti sche groep van de Kamer getreden. In het Westelijk stadsdeel van Managua is wederom een brand uitgebroken, die het tentenkamp van de daklooze vluchtelingen bedreigd. De vrouwen en kinderen van de Amerikaansche marinesoldaten worden met vliegtuigen naar de haven van Corinto ver voerd. De regeering is naar Masaia ver trokken, dat vermoedelijk de nieuwe han delshoofdstad zal worden. Naar gemeld wordt zijn er tot dusverre 600 slachtoffers tan de aardbeving ter aarde besteld. De troepen 2iji^ geconsigneerd, aangezien na dering van rooversbenden is aangekondigd. Volgens de rapporten van den comman dant der Amerikaansche troepen Bradman Schietpartij door een wanhopige In de Joodsche Centrale Synagoge te Boe dapest werd tegen het einde van de gods dienstoefening op Goeden Vrijdag plotseling eenige malen achtereen geschoten, met het gevolg, dat 5 personen gewond neerstortten. De dader zou door de aanwezigen ge lyncht zijn, wanneer de toegesnelde politie niet tusschenbeide was gekomen en den man had gearresteerd. Deze verklaarde de daad te hebben begaan, omdat hij in nood verkeerde en zelfmoord wilde plegen. Voor dien echter wilde hij nog eenige joden, die de oorzaak zijn geweest van zijn ellende, dooden. Twee der vijf gewonden moesten, met ernstige kwetsuren, in het ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. Uit La Chèze bij St. Brieux wordt gemeld, dat daar een jonge vrouw van 25 jaar veer tien en een halven dag achtereen geslapen heeft. Bij haar ontwaken was zij niet in staat haar oogleden op te lichten; weinigen tijd later gaf zij nauwelijks teekenen van le ven. Gisterenmiddag heeft zij voor het eerst de oogen geopend en eenige woorden gespro ken. De doktoren hopen haar in het leven te houden. Dooden en gewonden Bij een spoorwegovergang in de omgeving van Fontainebleau had de baanwachter, in afwachting van den sneltrein Parijs-Lyon de spoorhekken neergelaten, toen een autobus aan kwam rijden. De baanwachter opende de spoorboomen nog even en liet de autobus passeeren. Een met vier personen bezette vrachtauto wilde eveneens de spoorlijn oversteken, doch op hetzelfde oogenblik naderde de sneltrein. De vrachtauto werd door den trein gegrepen en ongeveer 500 Meter meegesleurd en Ver volgens van den spoordijk geslingerd. Van de vier inzittenden waren drie op slag dood, terwijl de vierde tijdens de over brenging naar het ziekenhuis aan de door hem opgeloopen verwondingen bezweek. De baanwachter is gearresteerd. Twee treinen op elkaar geloopen Bijna tegelijkertijd is op het traject Char- tres-Orleans ten gevolge van een verkeerden wisselstand een personentrein op een goede- De heeft Toespitsing van den toestand Labourpartij van Nieuw Zuid-Wales Fendore, den Minister van Finan ciën, uit de partij gestooten, omdat hij de staking der schuldbetalingen door Nieuw Zuid-Wales bestrijdt. De partij dreigt alle afgevaardigden van het parlement met in houding van steun indien zij de betaling der rente aan het Engelsche moederland bepleiten. De Australische premier Scullin heeft den premier van Nieuw Zuid-Wales, Lang, doen weten, dat de Bondsregeering de a.s. geldovermaklng ten bedrage van 225.000 pond sterling zal inhouden. Dit geld zal dan gedeeltelijk worden aangewend ter dek king van de som van 700.000 pond sterling, welke de Federale regeering zal storten ter nakoming der verplichtingen van Nieuw Zuid-Wales. Lang is thans voornemens, een lid van Pot 90 ct., Tube 50 ct Zeep 60 ct. rentrein geloopen. De hoofdconducteur en een conducteur van den goederentrein wer den levensgevaarlijk gewond, terwijl acht reizigers min of meer ernstige verwondingen opliepen. 25 woningen vernield Een groote brand verwoestte tal van hui zen in het plaatsje Lauenbriick bij Ham burg. Een sterke wind wakkerde het vuur aan, dat in het geheel ongeveer 25 woningen en winkelhuizen vernielde. De geheele brandweer van de stad Ham burg Wilhelmsburg werd gealarmeerd. Tijdens het blusschingsw.erk werden tal van personen gewond, onder wie ook eenige brandweermannen. In enkele boerderijen, die door het vuur werden aangetast, kwam het kleinvee in de vlammen om. In de voorstad Hohenschönhausen deed zich gistermiddag op de plaats voor een huis een hevige explosie voor, waardoor talrijke vensterruiten verbrijzeld werden en tele graafdraden werden vaneengerukt. De politie vond de resten van een hand granaat in buisverm. Tusschen Hohenschönhausen en Frie- drichsfeld werden later nog tien granaten van dezelfde constructie gevonden. Daar naast lag pakpapier en een aantal verfrom melde communistische bladen. Men vermoedt, dat kinderen het pakket, dat daar al lang moet gelegen hebben, open maakten en één der handgranaten mee naar huis namen. Op de bewuste plaats hebben zij waar schijnlijk aan de lont getrokken en zijn er, toen zij zagen, dat de granaat begon te sis sen, vandoor gegaan. Onmiddellijk daarop heeft de explosie plaats gehad. De dader aan de grem gearresteerd Vrijdagmiddag heeft in het bijkantoor van een Antwerpsche bank in de badplaats La Panne een brutale bankroof plaats gehad. Juist op het oogenblik, dat de directeur van het kantoor met een tasch, inhoudende fr. 60.000 aan bankbiljetten de deur uit wilde gaan, kwam iemand binnen om geld te wisselen. Van een oogenblik van onachtzaamheid maakte de onbekende gebruik om de tasch te grijpen, waarmede hij naar een buiten wachtenden auto rende, die in volle vaart met hem wegreed. Onmiddellijk werd naar de grens getelefo neerd, terwijl ook per auto een achtervolging werd ingezet. Beide auto's kwamen tegelijk bij de grens aan, waar de kommiezen den man, een Ar meniër, zonder tegenstand te ondervinden, aanhielden. E. Ostermann Co.'s Handel Mil. N.V.. Amsterdam Dekwartaalcijfers van den Ja panschen handel over het eerste kwartaal 1931' toonen een zeer ongunstig beeld. De uit voer over genoemd tijdperk bedroeg 29.300.000 Pond Sterling, vergeleken met 40 millioen Pond in dezelfde periode van het vorige jaar De import bedroeg 33 millioen, verge leken met 52.500.000 in dezelfde periode van liet jaar 1930. Opl06-jarigen leeftijd is te Bone, waar zij 75 jaar achtereen heeft gewoond, de weduwe Perez overleden. Zij had elf kin deren en een groot aantal kleinkinderen. Volgens oude traditie, verleende de koning tijdens de plechtigheden in de kapel van het koninklijk paleis op Goeden Jaca tot verbanning naar Mahon veroor deelden, door de zwarte linten, die aan de doodvonnissen worden bevestigd, door witte te vervangen. Bij de inscheping van de Spaansche onderofficieren, die door den Krijgsraad van Jaca tot verbanning naar Mohan veroor deeld werden, hebben onlusten plaats ge had. De politie werd met steenen gewor pen. De menigte bracht hoera's uit op de republiek, terwijl van alle officieele ge bouwen de Spaansche vlag werd afgerukt. Eerst na het vertrek van het schip kon de rust eenigszins hersteld worden. „Wees voorzichtig, Fay," luidde de waar schuwing van Mrs. Hastings. „Als je tegen mijn wil dat meisje ook maar één nacht een onderdak biedt, dan zal je mi) levenslang tot je vijandin maken." „Men kon uw vriendschap ook wel eens voor te hoogen prijs moeten koopen, nicht \nnette!" zei Fay, sloeg den arm om Nancy neen en drong: „Kom maar mee, lieve!" Juist op dat oogenblik trad Simon bin nen. Traag van begrip, als hij ln dep regel was, scheen hij nu de situatie ineens te vat ten, was in een paar stappen naast Nancy en zei: „Wees maar niet bang: niemand zal u meer kwellen." Toen wendde hij zich tot de anderen: „Wat hebt u tegen haar ge legd?" riep hij tot Mrs. Hastings, met uit dagende verontwaardiging. „Als u haar zóó de wereld in hebt gestuurd, dan heeft u zich tegenover mij te verantwoorden." „Ze is niet zonder vrienden, Simon, „fluis terde Fay sussend. „Ze heeft bij mü baar onderdak." Hii wierp bewr m dankbaren Wöt tsft maar toen keerde hij zich weer tot Mrs. Hastings. Die liet .zich uitgeput in haar stoel vallen en riep: „Laat deze beproeving tot een einde ko men! Ik ben doodop. Gaat nu allen heen en laat mij met rust. Neen, Maud, jouw ge zelschap heb ik ook niet noodig. Ik ben nu waarlijk het beste alleen. En komt eerst terug, als ik jullie verzekeren kan, dat mijn huis bevrijd is van de tegenwoordigheid van dat bedrieglijk meisje!" HOOFDSTUK XVIII Het leek Fay, dat nicht Annette nog al veranderlijk was, want, terwijl zij Nancy hielp pakken, om in de „Duiventil" haar onderdak te vinden, trad Mrs. Hastings het vertrek binnen en verzocht Miss West, nog een week op the Abbey te blijven. „Ik wil niet graag doorgaan voor harte loos," verklaarde zij haar beweegreden, „en ofschoon mijn beschouwing over uw bedrieg lijk gedrag dezelfde blijft, wil ik niet gezegd hebben, dat ik u met een uur opzeggens de deur gewezen heb." „Mijn huis staat voor haar open", viel Fay in. „Beste Fay, je hoeft niet bang te zijn, dat je mij al niet duidelijk genoeg te verstaan gaf, hoe je je geheel aan de zijde van Miss West schaart," antwoordde Mrs. Hastings streng. „Je moet het zelve weten; en, als je houding je bevalt en ook je vrienden," heareso zeer wel. dat dit op Ronald duidde, „dan hoef ik niets verder te zeg gen. En nu uw antwoord, Miss West?" „Ik zal blijven," antwoordde Nancy mat. Dit besluit verwonderde Fay; maar heel haar houding nu kwam haar vreemd voor. Want, terwijl zij samen waren, had Nancy totaal niet meer gesproken over het zoo even gebeurde en ze had ook geen woord van dankbaarheid overgehad voor de moedige wijze, waarop Simon haar verdedigde. Fay had niet anders kunnen handelen: haar rechtvaardigheidszin had het haar zoo voorgeschreven, al begreep zij dan ook zeer goed, dat zij daarmee tegenover Ronald waarschijnlijk voor goed had afgedaan. Het was dus met angstig kloppend hart, dat zij hem drie dagen later het voortuintje van de „Duiventil" zag betreden. Onmiddel lijk ging ze hem tegemoet, maar de stroeve uitdrukking op zijn gelaat was wel een be wijs, dat hij haar haar optreden niet verge ven had. Koud begon hij dan ook: „Ik kom hier als afgezant van nicht An nette, om je op te roepen, morgen om twaalf uur mee op the Abbey aanwezig te zijn. Zij verlangt met allen, die belang stellen in het legaat van neef Philip, te bespreken de wyze, waarop zy daarover beschikken wil. Op den dag daaraanvolgende, wanneer de groote beslissing zal plaats hebben, ver wacht zy ons allen op den namiddag." Hy stond op en was waarschyniyk, zonder een woord verder te zeggen, weer ge géén, als de uitdrukking van stille afwachting in heel haar houding hem niet gedwongen had, er nu dus uit eigen beweging aan toe te voe gen: „Je begrypt zeker wel, Fay, dat wy nu niets meer voor elkaar kunnen zyn. Door je dwaze verdediging van dat meisje, dat geen gedachte meer waard is, heb je je het ongenoegen op den hals gehaald van zulk een belangrijke persooniykheid in onze fa milie als nicht Annette. Vooral by zulk een crisis als nu, zou het onvergeeflijk dom van my zqn, als ik het met jou eens bleef." „Het zou zeker gebrek aan wereldwysheid toonen," gaf zy toe. „Ja, ik verwachtte wel van je, dat je my mijn wereldwijsheid zoudt verwyten; maar, daar je nu eenmaal op de wereld bént, hoort die wijsheid er wel by." „Ik verwyt ze je ook niet, Ronald, en ik wil ook geen rem op je zijn. Je kunt ten allen tyde een einde maken aan onze ver houdingEigeniyk valt er niet veel te ver breken, vind je wel?Vera „Ja, natuurlek. Jullie vrouwen zyt altijd jaloersch op elkaar" „Ik ben niet jaloersch, maar ik begrijp heel goed den waren stand van zaken. Vera is byzonder mooi. Ze kan een vrouw voor je zyn, waar je trotsch op kunt wezen. Maar, Ronald. Vera heeft je niet lief zooa's Ik!" „Houd toch op; dat ben ik eindelijk moe. Wat ter wereld heb ik nu nog aan jc lief de?" Dit zeggende keerde hjj zich om en ver liet het huis, haar in zyn hart verwytend, dat zij door deze dwaze woorden van „geen andere vrouw zal je ooit zoo lief hebben als ik", hem had bewogen, meer te zeggen, dan hü eigeniyk wel kon verantwoorden. Wat gaf het nu nog, of geen andere vrouw hem ooit zoo lief had! Liefde was toch niet al les? Vrouwen waren altijd geneigd, dit ge voelen veel te zeer te overschatten, het te beschouwen, als de spil, waar alles om draait. Hy zou wüzer zyn. Zijn vrouw moest óók schoonheid en jeugd bezitten. Maar, telkens, als hij probeerde, Vera's schoon gelaat vóór zich te roepen, kreeg hy het beeld voor oogen van Fay's bleek en innig-bedroefd gezichtje. Den volgenden dag om twaalf uur werd de plechtige familievergdareing op the Abbey geopend. Waartoe deze „generale repetitie" van de nvolgenden dag eigeniyk hoorde, be greep n'emand recht, tenzij Mrs. Hastings eerst nog enkele voorwaarden wilde stellen, vóór ze haar onherroepeiyk besluit mee deelde. Het was een sombere dag; er hing een dikke nevel, maar in den grooten hall brandde een heeriyk knappend houtvuur en Mrs. Hastings zat op een stoel, Indrukwek kend als een troon, aan een tafel, waarop eenige documenten lagen. Maud en Ronald voelden zich het hart kloppen, want beiden hadden zy hoop, de „uitverkorene" te zyn. De overigen, Vera, Fay en Simon, werden door hen beschouwd als „buitenstaanders", die dus niet in aan merking zouden komen. „Ofschoon de dag dus zoo aanstaande is, dat de beslissing moet vallen," begon zy vol waardigheid, „zult gij verrast zyn te hooren, dat myn keuze nog niet bepaald is. Wel heb ik een wetteiyke schenkingsacte laten opstellen," en zy duidde op het document vlak vóór haar op tafel „en daar heb ik ook wel voorloopig een naam ingevuld, maar eerst morgen wordt het stuk onderteekend en verzegeld. Ik heb u nu hier samengeroe pen, om u mee te deelen, dat ik nog één voorwaarde heb, onbeduidend zal ze u misschien lyken die ik stel aan den- of degene, die door my tot legataris gekozen wordt. Deze bestaat hierin, dat hy of zy ver der geenerlei omgang houdt met myn gewe zen gezelschapsdame, Miss Nancy West. En van ieder van u, persoonlijk, wil ik het ant woord op deze conditie hooren. Te beginnen met Maud. Mocht mijn keuze nu op jou vallen! heb je er dan geen bezwaar tegen, om mü officieel te beloven, hoe je in het volg niets zult hebben uitstaan met Miss West?" „Natuuriyk, wil ik u volgaarne deze be lofte geven, nicht Annette, ofschoon ze my haast overbodig Hjkt, want na de wyze, waarop zy u behandeld heeft, begrijpt u vanzelf, dat ik uit vrijen wil nooit meer een we-*"' tegen haar zal spreken! v- -a. wat is je antwoord hierop?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9