f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DE EENHEID IN DE S.D.A.P. BEDREIGD dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 7 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17735 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VERKIEZINGSALARM Groot en klein Het meisje uit de fabriek En in het gezin HOE „LINKSCH" DE S.D.A.P. BLIJKT ONDERSTEUNING mm m m sm v: De Raad van Vlaanderen Beginselverklaring Oprichtingsvergadering Revolutie op Madeira Portugeesche troepen naar het eiland VOORNAAMSTE cXIEUWS t® J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De Tribune" Het Paaschfeest bespot De Suikerfabriek te Halfweg Alle bieten worden geaccepteerd De Koningin in September naar Amsterdam Motorrijder gevallen BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bi) vooruitbet. B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ol arm bij verlies van *n anderen vinger Men kan den strijd van 22 April a.s., de Statenverkiezing N.-H., bezien uit den gezichtshoek van kleine belangen, elk op zich van waarde, maar die meer glorieeren in heerschen en hebben dan In dienen en geven. De Koloniehuizen, de Jeugdherbergen, de T.B.C.-bestrijding, het Nijverheids- en Buitengewoon Onderwijs, de Nazorg, de Monumentenzorg, de subsidies aan Land- en Tuinbouw, de Veeveredeling, de steun aan de Leeszalen en zoovele gel delijke hulp zijn de beschouwing waard, maar hoe groot elk dezer zaken voor den belanghebbende ook lijkt (denk als Haarlemmer aan de f 80.000.provin cialen steun voor de R. K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs), alles tezamen toch: klein gedoe. Maar de beschouwing van onze daad op 22 April als een bewijs van kracht, als een toets der ideeën, levend in de hatie, een machts- en wilsuiting, geheel gelijkwaardig aan een Tweede Kamer stemming, Is de beteekenis der Staten verkiezingen aanzienlijk verhoogen. Dit is de zaak groot zien en toch ook juist zien, zelfs al Is in deze zittings periode geen Eerste Kamerverkiezing aan de orde. (Pas achter den rug voor zes jaren, behoudens Eerste Kamer ontbinding). Het geheele Nederlandsche volk wordt dadelijk, zij het niet op denzelfden dag, opgeroepen om te getuigen. Geen cul tuurvolk zal deze getuigenis zuiver om geldelijke motieven willen afleggen. Er is meer en beter. Voor recht en orde, voor deze maatschappelijke ordening. Wars van de kinderlijke onrijpe begrip pen der communisten en extreme so cialisten, voor God en Kerk, Vorstin en Land. een leuze, die wij in onze zalen zoo dikwijls hebben hooren weergalmen en toelichten in de principieele taal van den man. die als bestuurder van ons gewest wederom aan het hoofd staat van onze lijst. Te kiezen vóór hem, niet om hem, maar vóór hem om onze hei ligste beginselen, ons geloof, onze staat kundige en burgerlijke vrijheden, om ons huisgezin en onze kinderen, om ons Godsgezag niet minder, om de liefde bovenal, dat is de groote getuigenis af leggen op 22 April voor Christus, onzen Koning! Eenigen tijd geleden hebben wij in een hoofdartikel ook al in verband met de heerschende werk'oosheid de wenschelijk- heid betoogd, dat onze Hollandsche meisjes, die thans in fabrieken haar brood moeten verdienen, deze werkplaatsen verlaten, om in een degelijk gezin als dienstbode de vrouw des huizes behulpzaam te zijn en daar de Plaats in te nemen, welke nu veelal door een buitenlandsche wordt bezet. In „De Tijd" van Zaterdagavond nu tref fen wij een artikel aan van de hand van baron' Van Wijnbergen, die ons betoog vol komen onderschrijft en als ideaal noemt: het meisje uit de fabriek en in het gezin. En de gezag-hebbende schrijver vervolgt: „En dat ideaal nu kan voor velen be reikt worden door, voor zoover de hulp van het meisje niet in eigen gezin tot bij stand der moeder wordt vereischt, een passende betrekking te zoeken als dienst bode in een degelijk, christelijk gezin. Het groot aantal dienstmeisjes van vreemde nationa'iteit, hier te lande werk zaam, bewijst, dat het groote voordeel, daaraan verbonden, door tal van Holland sche meisjes en hare ouders niet wordt ingezien hetgeen zeer te betreuren is. Toegegeven toch moet worden, dat een bij uitstek goede voorbereiding voor de toekomstige huisvrouw en huismoeder is het gedurende eenige Jaren achtereen dienstmeisje zijn in een degelijk christelijk gezin. In zoodanig gezin leeft het meisje mede het godsdienstig leven van het gezin is het beveiligd tegen zedelijke gevaren, die elders dreigen wordt het op den jongen leeftijd goed gevoed heeft het de noodige rusttijden en nachtrust ont vangt het niet geringe beschaving. En later gehuwd zijnde, wordt In tal van ge vallen de band, die eenmaal tijdens de dienstbetrekking werd gelegd, onderhou den, hetgeen in verschil'ende omstandig heden des levens van niet gering voordeel blijkt te zijh. Te betreuren is het nu, dat door niet weinigen die voordeelen willens en wetens worden prijsgegeven. En om hierin verandering en verbetering te brengen is geen steun van overheids wege, geen medewerking van werkgevers nood.'g. Neen, daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat in de daarvoor in aan merking komende kringen de ouders het groote be'.ang gaan inzien, dat er voor hun kind in gelegen is in een goeden dienst werkzaam te zijn, om daarna ook hun kind zelf er van te overtuigen." Baron Van Wijnbergen meent tenslotte te mogen zeggen, dat zij, die krachtig mee werken om te bevorderen, dat de plaatsen itl onze goede christelijke gezinnen door HoPandsche dienstmeisjes worden bezet, daarmede den meisjes en den later door haar te vormen gezinnen een niet geringen dienst bewyzen een werk verrichten ook van Ngemeen-maatscbappeiyk bhK Het machtige gebouw, dat de S. D. A. P. zich in Nederland stichtte door een moeizamen, maar elan-rijken arbeid van tientallen jaren, heeft gedurende de Arnhemsche Paasch-congresdagen staan schudden op zijn fundamenten. Spraken wij onlangs bij de bespre king van het onderwij srapport der S. D. A. P. de veronderstelling uit, dat de „linksche" partijgenooten in de S. D. A. P. numeriek veel sterker waren, dan men zoo aan den buitenkant zou ver moeden we hebben geen oogenblik kunnen verwachter^ dat dit roode con gres ons op zoo ontstellende wijze in het gelijk zou stellen, en dat de group van „De Socialist" in de S. D. A. P. zóó machtig zou blijken. De botsing tusschen rechts en links in de S. D. A. P. kon niet langer uit blijven; herhaaldelijk hebben wij er op gewezen, hoe de aanhangers van „De Socialist" in de partij eigenlijk een rol speelden, welke in een partij, die haar eenheid enzichzelf niet vernietigd wil zien, eigenlijk niet geduld kon wor den: de linksche groepen gaven een eigen orgaan uit, zij hielden eigen con gressen (al noemden zij deze ook on- schuldigjes: „weekends"), zij spaarden niets en niemand, wat herhaaldelijk veel ergernis gaf; en eenige dagen voor den aanvang van het Arnhemsche congres werd zoowaar bekend, dat de „Socialist"-groep zich met buitenland sche links-socialistische groepen in ver binding gesteld had om door middel van een eigen politieke organisatie zéér links-gelegen doeleinden na te streven. Toén kon de partijleiding, die al jarenlang een welhaast ongeloofelijke lankmoedigheid aan den dag gelegd had, niet langer zwijgen, en zij diende een resolutie in, waarin „het optreden van den linkervleugel In strijd met de resolutie van Nijmegen 1929" (waarbij aan de linksche groepen zekere conces sies zijn gedaan), werd genoemd en waarin geëischt werd, dat bij eventueele nieuwe overtredingen „het partijbestuur onmiddellijk de maatregelen" zou „ne men, in het belang van de eenheid en de strijdkrachten der partij noodig". De voorgestelde resolutie heeft ten congresse tot felle betoogen aanleiding gegeven; van linksche zijde werd ont kend, dat de „Socialist"-groep buiten haar boekje zou zijn gegaan, jnaar die ontkenning geschiedde met zulk een brutaal aplomb, dat men er een sterk machtsbewustzijn uit vernemen kon en een groote mate van onverschilligheid voor het geval de rechtsche partijgenoo- ten van een andere meening waren. De beschuldigden traden op als aan klagers: het partijbestuur zou dit con gres met deze resolutie overrompeld heb ben, opzettelijk om de linksche groepen in een hoek te drukken; het alarm- geroep naar aanleiding van de aan 't licht gekomen internationale afzonder lijke actie der „Socialist"-groep Zou maar valsch zijn, daar de feitelijkheden reeds lang bekend waren; er werd zelfs verklaard, dat de lankmoedigheid aan de zijde der linksche groepen was Tot dan toe kon men al dit georeer nog beschouwen als de meeningsuiting van enkele hardnekkige heethoofden, die de massa niet achter zich hadden, maar later kwam de stemming en toen deed zich het verbluffende feit voor, dat de resolutie van het partijbe stuur nou ja! werd aangenomen, maarmet een stemmenverhouding van 838 tegen493 terwijl 204 stemmen blanco werden uitgebracht; de blanco-stemmen voor iedere groep halveerend zou men bijna kunnen spre ken van een verhouding 9:6. Als men de stemming zóó opvat, heeft twee derden van de te Arnhem aanwe zige afgevaardigden zich met de link sche groepen solidair verklaard. Dat is zeer ernstig voor de S. D. A. P. en terecht werden ten congresse woor den van bezorgdheid gesproken; te recht ook schreef „Het Volk" boven het congres-verslag „Eenheid der partij in gevaar gebracht". Wat er nu zal geschieden? Strikt genomen moeten de linksche groepen nu niet alleen breken met haar afzonderlijke internationale actie, maar bovendien zal het partijbestuur de link sche partijgenooten, die niet hóóren wil len en zich niet willen houden aan de resolutie van Nijmegen 1929.... buiten de deur moeten zetten. Dat de linksche heeren zich na déze stemming opeens heel tam zullen gaan gedragen, is niet te verwachten en dan Deze stemming is echter niet alleen van belang voor de S.D.A.P. als partij. Heel ons volk is betrokken bij wat zich thans in de S.D.A.P. afspeelt. Dit congres beteekent zeer zeker een zwenking naar links in de S.D.AP. of liever: dit congres heeft geopenbaard, hoe linksch de S.D.A.P. hier te lande reeds was. Wat toch willen de linksche groepen? Voorzoover dit nog niet bekend was, is dit vast komen te staan uit haar in ternationaal afzonderlijk program; o.a. komen daarop als eischen voor „eenheid met de arbeiders van Sovjet-Rusland"; „verwerping van openbare of bedekte coalities met kapitalistische partijen en weigering om regeeringsverantwoorde- lijkheid te aanvaarden, waar het be houd van de regeeringsmacht afhanke lijk is van den steun van kapitalistische partijen"; „het kapitalistisch-impe- rialistisch karakter van den Volkenbond moet in het licht worden gesteld, daar deze een ij dele hoop en illusie schept, zoowel wat betreft het anti-militairisme als de wijziging van den economischen toestand der arbeiders"; algeheele en onvoorwaardelijke nationale onafhan kelijkheid van alle koloniale landen"; en „revolutionnair optreden tegenover fascisme, militairisme en oorlog". De bedoeling is: „een alomvattende Inter nationale met een stouter socialistische politiek". Wij zullen er rekening mee te houden hebben, dat bijna twee derden der te Arnhem gecongresseerden zich voor deze en dergelijke eischen heeft uitge sproken. 't Is dan ook met bezorgdheid onzer zijds, dat wij de jongste gebeurtenissen in de S.D.A.P. gadeslaan. Hier ontwikkelt zich een bolsjewis tisch gevaar, en het is twijfelachtig, of de thans zoozeer verzwakte S.D.A.P. dit gevaar zal kunnen bezweren. (Ingezonden) In de allereerste christentijden waren de pas tot het christelijk geloof be keerden vaak zóó eensgezind, dat zij, uit liefde voor de armen, al hun have en goed aan de Apostelen wegschonken, opdat dezen het onder de armen der ge meente zouden verdeelen. Al spoedig bleek, dat deze armenzorg een bron kon worden voor ernstige onderlinge twis ten, denken we slechts aan de Hellenis tische en Palestijnsche Joden, waarom eenige leerlingen door de Apostelen werden aangewezen, die zich uitsluitend met deze zorg zouden belasten. Geluk kig dat tot op heden toe de Kerk is voortgegaan met zich het lot der min derbedeelden aan te trekken. Naast deze katholieke armbesturen hebben zich echter de St. Elisabeth- en de St. Vincentiusvereenigingen tot taak gesteld, de armen niet alleen te bedee- len, maar ook te bezoeken en zoo noodig Een kükje op de dicht bezette tribunes, van waar na elk bedrijf telkens weer een geest driftig gejuich en handgeklap opsteeg. Het défilé der 2600 Graalmeisjes voor Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, na afloop van het spel. Onder het brengen van den Graal groet trekken zij voorbij onzen Bisschop. hun godsdienstig peil te verhoogen. Voor zeker een zeer loffelijk streven! Frede- rik Ozonam, de stichter der laatste ver- eeniging, heeft zeker nooit kunnen den ken, dat honderden en duizenden Vin- centianen na hem, dat heerlijk werk zouden voortzetten. Maar ook de gemeentebesturen wij den hun zorg aan de armen en stichten burgerlijke armbesturen, terwijl in den laatsten tijd in tal van steden comité's zijn opgericht ten bate der werkloozen, tal van schoolbesturen schoolvoeding en kleeding verschaffen en ondanks dat alles nog tal van personen langs de huizen komen bedelen, of kwasi luci fers, potlooden, pennen of schrijfpapier te koop aanbieden. In hoeverre al deze vereenigingen samenwerken om in dezen malai- setijd de armen (hier zoo ruim moge lijk genomen) te ondersteunen, is mij onbekend. Maar wel vraag ik mij af, of er malaise is, want 'n feit is 't, zooals ook uw geëerd blad schreef, dat de bioscopen, sportterreinen, dancings, schouwburgen, sigaren- en sigaretten- winkels nog steeds goede zaken maken. En bij goed toezien zijn het niet de ttienschen, die baden in *t geld, welke zich tal van behoeften hebben eigen ge maakt, maar heel vaak juist de arm lastigen. Moeten tal van burgers zich het roo- ken van veel sigaren of sigaretten ont zeggen, zij dampen er lustig op los, zelfs als ze niets verdienen. Zij hebben zich eenmaal al die uitgaven gewoon ge maakt en maakt men er eenige aan merking op, dan hoort men: „Mogen wij dan niets hebben?" In sommige plaatsen zijn zelfs gezin nen, waar de vaders niet willen werken, of zich niet willen ma tigen in eten of drinken, terwijl de moeders niet zuinig willen zijn en mede door haar slordigheid, door het niet kunnen of het niet willen naaien of verstellen van klee- dingstukken er toe meewerken het 's Zaterdags thuisgebrachte loon in enkele dagen op te maken. Al die gezinnen worden ondersteund, met het gevolg, dat de toestand er zoo blijft, als hij niet erger wordt. De kin deren uit die gezinnen zien dergelijke voorbeelden en volgen, op lateren leef tijd gekomen, deze heel gemakkelijk na. Het leger armlastigen breidt zich uit en de werkelijk door ongeluk tot armoe gebrachte gezinnen worden er de dupe van. Is het niet hemeltergend, dat een man voor z'n zieke vrouw ondersteuning durft vragen, terwijl hij zelf er bij ver klaart, dat hij het vertikt om te wer ken? Zijn er geen tientallen van gezin nen, waar 's zomers 30, 40 tot 60 en meer per week verdiend wordt, waar geen cent wordt bespaard en 's winters maar brutaalweg bij de eene of andere vereeniging van liefdadigheid, of bij pastoor of kapelaan wordt aangeklopt? Er wordt veel, zeer veel aan de armen gegeven, maar hoe wordt het uitge reikte schoeisel gebruikt, hoe de das sen, petten, dekens, jassen, hoe het ondergoed? Zou het geen overweging verdienen, dat de gezinnen van degenen, die on dersteuning vragen, niet alleen gere geld werden bezocht, maar dat ook hun verdiensten werden gecontroleerd, alsmede hunne uitkeeringen uit ver schillende kassen? Of moeten we door gaan met ondersteuning van gezinnen, die beslist arm willen zijn? 't Is zeker de moeite waard deze vraag onder de oogen te zien, alsmede op welke wijze alle instellingen van liefdadigheid kunnen samenwerken om een gezonde en werkelijk vrucht dragende armenbedeeling mogelijk te maken. VTNCENTTU3. Het sekretariaat van den Raad van Vlaanderen (Wuytslei 29 De Merksem bü Antwerpen) deelt het volgende mede: De vooraanstaande Vlaamsche Nationalis ten van verschillende schakeeringen, die op 15 Maart j 1. te Antwerpen den Raad van Vlaanderen hebben opgericht, hebben als grondslag van hun samenwerking de vol gende -beginselverklaring aanvaard De Vlaamsche Nationalist is zich bewust, dat alle Vlamingen behooren tot de Neder landsche Volksgemeenschap. Derhalve moet het einddoel van het VI. nationalisme zijn, het innigste samengaan te bewerkstellingen der gescheiden deelen van den Nederlandschen stam. Als aanvangsaktie ter verwezenlijking van dit ideaal moeten de Vlaamsche nationalis ten het zelfbeschikkingsrecht veroveren, zooals dit elk vrij volk bezit d.w.z. buiten de medezeggenschap om van vreemden, dus ook van de Walen, meester zijn over hun eigen Vlaamsche aangelegenheden en moe ten zü In volle vrijheid kunnen bepalen welke die eigen aangelegenheden zijn. Die politieke zelfstandigheid zal dan eerst verwezenlijkt zijn, wanneer de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht over Vlaanderen berust in handen van Vlamingen en de betrekkingen tusschen Vlamingen eenerzijds, en andere Volkeren of Staten anderzijds, door Vlamingen worden onder houden en geregeld. Ter verwezenlijking van dit doel is de Vlaamsch Nationalist bereid broederlijk samen te werken met allen die hetzelfde VI.-nationaal beginsel huldigen. De vertegenwoordiging in den Raad is ge grondvest op de breedst mogelijke wijze, in opzicht van schakeering in den Vlaamsch na- tionalen strijd, wijsgeerige overtuiging en ge westelijke indeeling. Na de verkiezing van het bestuur hebben de aanwezige leden in handen van den Voor zitter den eed (of- de plechtige belofte) afge legd. In deze oprichtingsvergadering zijn verder drie Kommissie's benoemd: 1. Een kommissie voor de behandeling der politieke aangelegenheden. 2. Een kommissie voor de geldmiddelen, die belast is met de organisatie en de propa ganda voor de vrijwillige belasting ten bate van de aktie van den Raad. 3. Een kommissie voor de pers en pro paganda. Onmiddellijk na de oprichtingsvergadering hebben de kommissie's een eerste bijeen komst gehouden tot regeling der verdere werkzaamheden. De eerstvolgende algemeene vergadering van den Raad zal binnen zeer kort te Brus sel gehouden worden. Volgens berichten uit Punchal (Madeira), is'' daar Paaschzondag een revolutie uitge broken. Zoowel de burgerlijke als de mili taire gouverneur zijn gearresteerd. Een militaire junta, onder leiding van generaal Souza Pias. Twee maanden geleden werden bij onge regeldheden tijdens de staking eenige perso nen gedood. De Portugeesche regeering heeft toen een nieuwen gouverneur en Hoogen Commissaris benoemd, ten einde den toe stand op het eiland te bestudeeren. Deze zijn thans door de opstandelingen gearres teerd. Punchal is de hoofdplaats van het eiland Madeira en telt 75.000 inwoners. De President van Portugal heeft in ver band met een besluit van den kabinetsraad een kruiser naar het eiland gezonden. Aan boord bevindt zich een regiment regeerings- getrouwe troepen. Nieuwe versterkingen naar Funchal Bombardement der stad? Uit Lissabon wordt gemeld, dat indien de onlusten niet eindigen de regeering een twee den kruiser en een torpedojager naar Fun chal zal zenden. Ook een eskader viiegtuigen wordt gereed gehouden voor transport. De Portugeesche regeering heeft den op perbevelhebber der troepen op Madeira be vel gegeven, Punchal te bombardeeren, Indien de opstandelingen zich niet zouden over geven. In de Portugeesche pers wordt weinig of niets omtrent den toestand op Madeira ge meld, aangezien een strenge perscensuur is ingesteld. Het bezoek van den Spaanschen koning aan Lissabon is uitgesteld tot 12 Mei a.s. De koningin zal haar bezoek aan de hoofdstad In September brengen. (biz. 1, 1ste blad) Op Madeira is revolutie uitgebroken. ibiz. 1, is te o.ad) Het massale spreekkoor in het Stadion te Amsterdam. (biz. 1, 2de blad) Vele ernstige verkeersongelukken tijdens de Paaschdagen. (blz. 2, 2de blad) Het onderwas aan schipperskinderen. (blz. i, 3de blad) De Roemeensche regeering is afgetreden. iQiz 1, jue oiad) Briining en Curtius zouden tot een be zoek aan Londen uitgenoodigd zün. (Diz i, sde blad) De ramp te Managua 1800 dooden. 20 personen wegens plundering geëxenteerd. (biz. l. 3de oiad) Geen afscheiding der Independent La bour Party van de Labour Party. (biz. 1, 3de blad) Een orkaan in Japan beeft groote ver woesting aangericht. (blz. 1, 3de blad) Auto in den Amstel gereden; een inzit tende verdronken. (blz. 2, 3de blad) Het Paaschcongres der S.D.A.P. (blz. 2, 3de blad) I Barometerstand 9 uur van.: 7.63 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.13. Hoogste barometerstand 761.3 te Frankfurt Laagste barometerstand 731.7 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen, Ooste lijke tot Zuidelijken wind, toenemende be wolking, aanvankelijk weinig of geen regen, iets zachter. Zonder dieper op den Inhoud in te gaan, vermelden wij hier siechts, dat ook het Paaschfeest voor de „Tribune"-redactie aan leiding is geweest, tot het schrijven van een voor ieder christelijk denkend en voelend mensch hoogst stuitend artikel en tot het doen opnemen van een walglijke plaat. Beterschap toont de redactie dus geens zins. En verstandig was dus het besluit, om dit vunzige blad uit de openbare leeszalen en boekerijen te weren. De suikerfabriek „Holland" te Halfweg heeft besloten alle bieten, ook die uit de binnen Haarlemmermeer, te accepteeren. De gelegenheid tot contracteeren blijft nog opengesteld. Waarschijnlijk zullen de bieten te Halfweg worden verwerkt. Het ligt m het voornemen van de Ko ningin het jaarliiksche bezoek aan Amster dam ditmaai niet in het voorjaar, doch in September te brengen. Gisterenmorgen omstreeks 12 uur is op den Nieuwen Rijksweg tusschen de Hakke- laarsbrug en Naarden de 30-jarige motor rijder D. Strengholt uit de Rustenburger straat te Amsterdam, gevallen, waardoor hy het motorrijwiel op zyn hoofd kreeg. Andere motorrijders vonden hem. Daar telefonische communicatie langs den Rijksweg ontbreekt, is eerst een half uur later een dokter uit Muiden aanwezig geweest en een uur later een ziekenauto uit Weesp, waarmede het slachtoffer naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam is vervoerd. Dokter Niekerk uit Muiden constateerde een hersenschudding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1