[CRUSTARS] UW MOEBER LOTTGERING De Paaschdagen Uitslaande brand te Heemstede liet reeds stoomen en verven bij de fa. ELCK WAT Griep dreigt ook voor U Opmerkelijke rust in stad en omgeving v ^'iiveepa^aa^\\ AMANDELTJES" PUDDING Kranig optreden van de brandweer TO ON EEL N.V. Hoilandsche Cultuur Mij. BLOEMENDAAL SANTPOORT VIJFHUIZEN HEEMSTEDE VELSEN GEMENGD NIEUWS Paaschvuren in de Achterhoek GR. HOUTSTR. 5a Telefoon 10771 Een nieuwe Haagsche badplaats in opbouw Bismarck als huwelijkspretendent Het einde van een diva Waak voor Uw gezondheid "burgemeester en Wethouders, alsmede den eretaris van Zandvoort, den Commissaris an Politie en den directeur van de gemeente edrijven, vertegenwoordigers van het Ju- ileumfonds der N. Z. T., afgevaardigden van en Prot. Christ. Bestuurdersbond, den heer A. v. Helden, oud hoofd-inspecteur der :i. Z. H. Namens het gemeentebestuur complimen teerde de Burgemeester den jubilaris en schetste hem als een ernstig man, die de be langrijke vraagstukken ernstig onderzocht en daarvan een grondige studie maakte. De heer S. Velt-man complimenteerde den jubilaris namens de afd. Haarlem I en over handigde een bloemenmand. Vele vrienden en kennissen voerden nog )et woord, zelfs uit Den Haag was net be- s'uur van de afd. „Tram" aanwezig. De woning van den heer Geers was door de vele bloemstukken in een bloemhof her schapen. Behalve vele vrienden hadden nog bloemen gezonden de R. K. Kiesvereeniging, het gemeentebestuur, de gemeente-secreta- 's, de heer Jellema, de directeur der ge meente-bedrijven, de heer Sensen en de heer Lovink, commissaris van politie, terwyl de heer J. Hellemons, voorzitter van ,,St. Paphaël," telegrafisch zijn gelukwenschen l ad overgeseind. Eenlge verkeersongevallen De drukte der Paaschdagen mag eigenlijk niet dien naam hebben. Mag voor een deel de vroege Paschen daarvan oorzaak zijn, an derzijds is het niet in ale opzichten gunstige weer een factor geweest, dat er geen verkeer geweest is, zooals andere jaren op mooie dagen wel het geval was. Eersten Paaschdag was er slechts het ge wone Zondagsverkeer. Noch te Haarlem, noch in de buitengemeenten behoefden door de politie bijzondere maatregelen getroffen te worden, ter regeling van het verkeer. De E. S. M. had in den morgen op het traject Am sterdamHaarlem eenige extra-diensten in- gelascht, doch deze bleken niet noodig te zijn. Paaschmaandag bood wel iets meer drukte, doch daarmede werd de tegenvaller niet weg genomen. De Heemsteedsche politie, die op dergelijke dagen direct extra maatregelen treft, kon dit nu gevoegelijk nalaten. In den loop van den middag was het hier, noewel het een onderdeel van den grooten verkeers weg AmsterdamHaarlemDen Haag is, nog stiller dan op een gewonen Zondagmiddag. In Bloemendaal was het van hetzelfde la ken een pak. Er was wel wat autoverkeer en nu en dan stond een aantal auto's aan den kop van den Zeeweg aan het Bloemendaal- sehe strand, doch het weer was niet aanlok kelijk genoeg om er lang te verblijven, zoo dat de autobezitters weer spoedig verdwenen. In Zandvoort was wat meer drukte, doch desondanks een drukte, die men gemakkelijk baas kon. Tusschen 10 en 12 uur Maandag morgen moest de E. S. M. op de lijn Amster dam—Haarlem een 10-minuten-dienst onder- houden en tusschen 2 uur en half 7 op het traject HaarlemZandvoort vice-versa een 7 'v -minuten-dienst. Alles verliep regelmatig, moeilijkheden bij het reizigersvervoer deden zich niet voor. Auto- en ander verkeer op Zandvoort was er natuurlijk eveneens, doch niet zoodanig, dat het met een streepje aan den balk ver meld kon worden. Op de lijnen HaarlemHeemstede, Haar lemBloemendaal en HaarlemOverveen was ook geen noemenswaard reizigersverkeer. De stoomtramdienst HaarlemLeiden door de bollenstreek had niets bijzonders te doen. Daar was trouwens nog niet veel te zien. Slechts enkele crocusvelden kleurden de vlakte. Aanrijding nabij de Kadijk Te Heemstede reed gisterenmorgen circa 11 uur de 20-jarige v. A. uit Haarlem met naast hem een vriend in de richting Ben- nebroek, met naar schatting een vaartje van 3040 K.M. Met de bedoeling naast villa „Dennenheuvel" den Kadijk op te rijden, gaf hij op circa 70 M. voor den Kadijk signaal. Achter hem kwam de 26-jarige L. ter B., met op de duozitting de 21-jarige mej. v. G„ beiden wonende te Haarlem. Blijkbaar heeft ter B. het sein van A. niet gezien en den auto willende passeeren, bot ste hij tegen het voorspatbord van den auto op. Door de botsing werden beiden van den motor geslingerd en kwamen voor den auto te liggen, die Juist tijdig genoeg stopte. Ter B. werd met ernstige vleeschwonden opgenomen en bij de familie Bunge op „Dennenheuvel" binnengebracht, waar dr. v. Walsum de eerste hulp verleende, waarna hij per ziekenauto van Mathot naar het groote Gasthuis werd gebracht. Mej. v. A. werd licht aan het gezicht verwond en kon, na verbonden te zijn, huis waarts keeren. De motor werd ernstig beschadigd, terwijl van den auto het voorspatscherm werd in gedrukt Een botsing aan den Heerenweg hoek Adr. Pauwlaan Deze botsing, die even na den middag plaats had, liep beter af. Een auto, bestuurd door den heer Bosman uit Rotterdam, wilde de Adr. Pauwlaan uitrijden naar den Heerenweg, in de richting Haarlem. Van de richting Bermebroek kwam een auto, bestuurd door dén heer Picard, uit Brussel. Het voorwiel van den auto van den heer B. bleef haken achter de dumpers van die van den heer P., waardoor een ernstige bot sing met vrij veel materieele schade het gevolg was. Beide bestuurders kwamen met den schrik vrij. Ernstig motorongeluk te IJmuiden. Op den eersten Paaschdag 's avonds onge veer 7 uur, heeft op den Wijk aan Zee-er straatweg te IJmuiden-Oost, een ernstig motorongeluk plaafs gehad. De bestuurder zekere K. V., die met den duorijder P. B. op genoemden straatweg in de richting IJmui den reed, raakte zijn stuur kwijt met het ge volg, dat hij tegen het hekwerk der grasga zons opreed. De bestuurder en duorijder, die beiden in het gras terecht kwamen, liepen wonden on. Vooral K. V. werd ernstig ge wond. Dr. Oosterwijk was spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. De bestuurder is per auto naar de woning van den geneesheer ver voerd, om na gehecht en verbonden te zijn, naar zijn woning gebracht te worden. P. B. werd na verbonden te zijn per ziekenwagen naar zijn woning a. d. Engelmundusweg ver voerd. Het motorrijwiel werd zwaar bescha digd. Daar gingen de Paascheieren. Gisteren heeft in de Prinsestraat te IJmui den een aanrijding plaats gehad tusschen een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door W. te IJmuiden en een transport-driewieler, beladen met eieren.. Laatstgenoemd voertuig was ernstig beschadigd, terwijl de daarin aanwezige eieren voor 'n groot deel stuk wa ren. De schade wordt onderling geregeld. -* J POLA.K CRONINGEN De Paaschdruktc te Velsen Ongetwijfeld tengevolge van het koude weer, is de drykte tijdens de Paaschdagen hier minder groot geweest dan verleden jaar. Paasch-Zondag was zelfs een stille dag, die zich in niets onderscheidde van andere dagen. Op den tweeden Paaschdag was er welis waar een druk auto-verkeer, maar dit was niet van dien aard, dat er stagnatie aan de ponten werd veroorzaakt. Alleen des avonds vormden zich aan weerskanten files, maar lang behoefde er niet gewacht te worden. Opvallend was op dezen dag het gering aantal wielrijders. De koude Noorderwind maakte dan ook het maken van fietstochtjes niet tot een genot. Zaterdagavond om half 9 werd de brand weer te Heemstede gealarmeerd voor een uitslaanden brand in perceel Bleekersvaart- weg 41, bewoond door den heer Jac. v. d. Weiden. Het bleek, dat een slaapkamer in het zuid westelijk gedeelte van het gebouw, waaraan aan belde zijdenwaschinrichtingen zijn ge vestigd, de een van den heer Jac. v. d. Weiden en de andere van de firma Peeper- kom. in brand stond. Binnen enkele minuten was de brandweer aanwezig en binnen 10 minuten na het eerste alarmsignaal werd het *^ur met 2 stralen op de waterleiding bestreden. Toen besloten werd ook vanaf de Magiusladder het vuur te bestrijden, werd 12 minuten na het eerste blusschingswerk een watermassa in het vuur geworpen, voldoende om de vlammen ongedaan te maken. Vooral toen het dak vlam vatte, dat deels met mastiek was bedekt, liet de brand zich heel ernstig aanzien, en het is zeker te dan ken aan het zeer vlug optreden van de brandweer, dat de brand zich alleen bepaal de tot de bewuste bovenkamer. Maar deze brandde dan ook geheel uit. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Een dienstmeisje van 16 jaar was alleen thuis, met een 5-tal kinderen. Door brandlucht gewaarschuwd, ging het meisje op onderzoek uit, en de brand ont dekkend, spoedde zij zich naar den naast t perceel wonenden hr. P. Peeperkorn, die di rect met een brandbluschapparaat verscheen, doch door den rook niets kon uitrichten. Ge lijktijdig hiermede werd de brandweer ge alarmeerd. Daar aanvankelijk gevreesd werd, dat ook de autogarage van den heer Peeperkorn vlam zou vatten, werden de er in geplaatste luxe- en vrachtauto in veiligheid gebracht. Om 9 uur was elk gevaar voor verdere uitbreiding geweken. Wel had de brandweer nog lang werk om na te blusschen. Natuurlijk was de belangstelling van het publiek zeer groot. Op het terrein bemerkten wij wethouder Dr. E. A. M. Droog. De politie onder leiding van inspecteur C. Kemper zorgde voor een behoorlijke afzetting, zoodat de brandweer onbelemmerd haar werk kon verrichten. „Papa", blijspel in 3 be drijven door Rob de Fiers en G. A. de Caillavet Rott. Hofstad-Tooneel. Stadsschouwburg. Dit was een eere-avond voor Louis Gim- berg, een van onze beste tooneelspelers, die in dezen tijd zijn vijf en twintigjarig acteurs jubileum viert en nu ook het Haarlemsche publiek gelegenheid gaf, in de feestelij ke ge beurtenis deel te nemen. De jubilaris had over de bloemenstad, op den vooravond van Paschen, niet te klagen. De schouwburg was goed bezet en Gimberg had nauwelijks een voet op de planken gezet, of er brak een harte lijk applaus los, dat nog verschillende keeren op den avond de waardeering der toeschou wers zou vertolken. De jubilaris was, vrijelijk.gesproken, op dezen avond in verschillende hoedanigheden aanwezig. De vertaling van het Fransche blijspel was van zijn hand, hij speelde er de hoofdrol in en nam tevens de regie waar. Misschien ligt er in deze manier van werken een toekomst voor ons op zwakke financieele basis wankelend vaderlandsch tooneel.... Of de acteur gelukkig is geweest in de keuze van zijn jubileumstuk is een andere vraag. Het dient erkend te worden, dat dit luchtige, opgewekte en meermalen geestige Fransche product hem gelegenheid bood, zijn bijzondere kwaliteiten als tooneelspeler te toonen. Het behoort ook tot het genre, dat aan uitgaand publiek een vroolijken avond waarborgt wat nog altijd de beste remedie tegen de leege-stoelen-koorts blijkt te zijn. Maar zeer zeker is het een stuk, dat de katho lieke criticus niet van harte kan aanbevelen, omdat 't er daarin af en toe 'n beetje erg Fransch in de oude, bekende beteekenis naar toe gaat. Op de lijn, die door al het lichtzinnig ge- dartel van dezen vooroorlogschen „Papa" heenloopt, hebben we niets aan te merken. De hoofdpersoon, graaf de Larzac, is een onmiskenbare vrouwengek en dat hij daarbij zoo charmant wordt voorgesteld, dat de gevolgen van zijn ergerlijke levenswijze alleen maar in humoristisch licht komen te staan, moet men in een spel zonder ernst niet te zwaar wegen. Feit is, dat de verstan dige toeschouwer uiteindelijk zijn sympathie niet zal schmlen aan den or.ve.beteilijkcn charmeur, maar aan den eenvoudigen, op rechten zoon, die den frivolen papa meer dan eens een lesje geeft. Niet alle toeschou wers mogen we evenwel verstandig noemen en dit is dan ook de reden, waarom wij mee- nen, dat de indruk van het geheel geen voor- deelige zal zijn. De lach, die herhaaldelijk opklinkt, is menigmaal onzuiver. Misschien hindert het nog meer, dat in deze comedie een priester optreedt (natuur lijk is 't weer Daan van Ollefen Jr., die op dergelijke rollen geabonneerd schijnt), een priester, waarvan we weinig meer dan een caricatuur te zien krijgen. Het is nooit aan genaam voor een katholiek, te moeten op merken, dat telkens weer een dwaas beeld wordt gegeven van een figuur, die toch al zoo gemakkelijk miskend wordt. Wie deze bezwaren niet voelt, zal ongetwij feld van „Papa" kunnen genieten, al heeft het stuk voornamelijk waarde als amusement. En iedere tooneelliefhebber kan profiteeren van de meesterlijke wijze, waarop Louis Gimberg den Parijschen bon-vivant op de planken brengt. Dat was een uitbeelding, waardoor alle kantjes van zoo'n oppervlak- kigen, doch daarom nog niet onbelangrijken mensch in kleurige afwisseling aan het licht kwamen. Door die brillante actie kreeg het stuk iets zonnigs, dat tot het einde toe bleef sprankelen en veel minderwaardigs vergeten deed. Goede hulp had Gimberg in Eduard Pal mers als de zoon en Louis van Gasteren als de vriend. Van de dames trad alleen Mary Dresselhuys op den voorgrond, al scheen de rol van hartstochtelijke Roemeensche haar in het begin niet goed te liggen, zij sloeg zich door alle moeilijkheden kranig heen en boeide door haar levendig spel. Aan directeur van Hees was de taak op gedragen, den jubilaris namens Haarlem te huldigen. Hij bracht fraaie kransen aan van de Commissie van Beheer van den Stads schouwburg en van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Tooneelverbond. Daarbij sprak hij ook een persoonlijk woord van hulde jegens den beschaafden en veel- zijdigen acteur, niet zonder iets van het oude tooneelspelershart te luchten. Louis Gimberg, min of meer verrast zijn collega van Gasteren heeft hem waarschijnlijk niet veel goeds van een Haarlemschen eereavond voorspeld dankte met enkele gevoelige woorden voor de gebrachte hulde. H. B. v. d. S. Verkoop van de onroerende goederen Woensdag 29 April en 6 Mei des morgens om half 11 ur zullen te Groenendaal pu bliek verkocht worden: De aan de in staat van faillissement ver- keerende N.V. Holl. Cultuur Mij. te Benne- broek toebehoorende onroerende goederen, bestaande uit: kapitaal cultuurgebouw, voorts bloembollenschuur, drie woonhuizen en bloemkassen, benevens diverse perceelen uit muntend bloembollenland, bouwterrein, bosehterrein en water. Concert op Brcderode-dnin Door een aantal amateur-musici uit Haarlem, onder leiding van den hr. Adr. Nieman, Rosehaghe- straat, is Zaterdagmiddag een concert gege ven op Brederode-duin. Het concert werd geopend met een pittig gespeelde „Marche Americain'' van J. P. Sousa, waarbij de groote fluit in 't trio ge legenheid had, zijn technische vaardigheid op dit Instrument te demonstreeren. De ouverture „Alessandro Stradella" van Fr. v. Flotow, eveneens een symphonisch nummertje, vond in dit gezelschap een uit stekend vertolker. De Fox-Trot „Should I" van Brown, de wals „Moonlight on the Colorado" van Moil, en eenige andere Jazz-nummertjes bewezen, dat ook de Jazz-moeilijkheden dit gezelschap niet vreemd zijn. Het Pizzicato van L. Delibes en Moment Musical no. 3 van F. Schubert, gaven, even als „Geschichten aus dem Sachsenwald" van O. Fetras, ruimschoots gelegenheid, de zeer goede kwaliteiten van 't gezelschap te waar de eren. Met „Kompotpourri" van N. Dostal werd 't concert besloten, waarmee patiënten en verplegend personeel zich door luid applaus herhaaldelijk zeer ingenomen hadden be toond. Bij monde van de hoofdverpleegster werd aan het gezelschap dank gebracht voor den genotvollen middag, die door het concert aan de patiënten was bezorgd. Liefdadige instellingen, die eens kennis willen maken met de prestaties van dit ge zelschap, kunnen we die kennismaking ten zeerste aanbevelen. Candidaten S. D. A. P. De afdeeling Bloemendaal van de S. D. A. P. zal voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen de vol gende candidaten stellen: 1. C. Schulz, 2. Noorman, 3. G. A. Tus sen, 4. C. G. Cramer, 5. P. Schraa. „Westcrhock". Naar we vernemen, zal de bewoner van het straks verdwijnend „Wes- terhoek" zijn intrek nemen in de andere woning die op dat terein staat, welke dus niet zal worden weggebroken. Gevolg is dan ook, dat op het terrein langs den weg niet meer dan twee dubbele woningen kunnen geplaatst worden. Naar concours. Onze beide plaatselijke muziekvereenigingen zijn weer druk in stu die om straks op te gaan naar den edelen strijd van het concours. Het fanfarecorps „Wilhelmina" zal in Wormerveer deelnemen en komt uit In de eerste afdeeling. Het verplichte nummer is „Neptune" van Gadenne. De R. K. Harmonie „Soli deo Gloria" gaat 2en Pinksterdag concoursen in Landsmeer. Zij komt uit in de eereafdeeling met het verplichte nummer: „Mireille", een fantasie naar een opera van Ch. Gounod. Clivia's. Als een bijzonderheid mag wel vermeld worden dat bij den heer C. Ouden dijk te bloeien staat een kuipje clivia's. Er zijn acht bloemen in, waarvan één zelfs 20 keiken heeft. De Vijfhuizermolen Zijn wij goed inge licht dan schijnen er plannen te bestaan om de Vijfhuizermolen van motorische kracht te voorzien. Bij een groote regenval ender vinden de te bemalen landerijen veel last van het water. Dit is vooral heel erg geweest in het najaar en in de wintertijd. Wi) weten niet In welk stadium deze plan nen zijn en ook niet of de molen van een motor zal worden voorzien die alleen bij noodgevallen dienst kan doen. Dit laatste mooie molen die zoo'n echt aardig en :anóc- zullen wij echter hopen daar dan deze zoo lijk aspect geeft in deze omgeving behouden blijft. E. K. Werkloozen-Comité Aangezien door verschillende gunstige omstandigheden het aantal werkloozen, die het ontspannings lokaal in deze gemeente bezochten, aanmer kelijk is verminderd, besloot bovengenoemd comité, dit lokaal voorloopig te sluiten, om het te heropenen zoodra zulks wenschelijk zal z(jn. In de laatste vergadering werd door den voorzitter dankbaar gememoreerd, hoe van alle zijden sympathieke medewerking ver leend werd, zoowel door het kosteloos be schikbaar stellen van een goed verwarmd en uitstekend geschikt gebouw, als door het zenden van giften in geld en in na- tura, waardoor het comité niet alleen In staat werd gesteld, de werkloozen flink te onthalen, maar ook een ruim batig saldo over te houden, dat onmiddellijke herope ning op ieder oogenblik mogelijk maakt. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werd en in de week van 30 Maart tot en met 4 April genomen 653 douche- badenbaden en 59 kuipbaden. Aan 32 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur, werd door 8 volwassenen gebruik gemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: J. J. Ellveld- v. Doorn, d. C. M. Stei^-Dolk, z. W. H. Polman—Tuin-Brant, z. G. H. Swier—de Groot, z. W. D. Ie Krijger—Bijl, d. L. Blok Zwart, d. R. Broekde Vries, z. en d. A. Bos—Roodzant, z. A. C. Dekker—Beuk- man, z. M. v. Dijk—Schipper, z. A. H. Ban- nink—Vermeer, d. A. C. de Ruyter—Jansen, d J. de Ruyter—Vermeeren, z. J. Meijer,s— Goedhart, d. E. M. YntemaLangenhoff. d. J. T(jl—Unger, z. H. Stolk—Prins, z. B. W. v. d. Akker—van Gameren, z. J. Bras— Noortman, z. C. StruysJansen, d. J. v. d. Scham—de Jong, z. J. v. Wijk—Does, z. Ondertrouwd: E. Rosier met J. C. Glas. A. J. Uil met J. Weln. A. Duivestein met E. M. v. d. Bos. G. Tiets met G. G. Ruyse- naars. P. Hoek met C. Stam. A. Koffeman met F. Noordzij. E. Broers met M. J. Piek. K. de Graaff met A. Zwart. J. P. C. Wa- gemans met H. Westermann. Getrouwd: A, A. Weijers met M. J. P. Versteege. J. H. Hagedoorn met A. C. Buchhallen. OverledenG. Haver, wed. A. Kaasen brood, 58 jaar. Jakob Roemer, 87 jaar. F. Sprokholt, e. v. J. Hollenberg, 42 jaar. Antje de Wildt wed. J. Hamers, 81 jaar. Jac. v. d. End, 62 jaar. M. Doesburg, wed. C. Pirovano. S0 jaar. Th. M. Schoonen- berg, 22 jaar. Cath. Thyssen, e. v. M. Ho nig, 58 jaar. Cath. Luttikhuizen, e. van J H. Rozemeijer, 62 jaar. Wethouder Schilling ongesteld De heer D. F. G. Schilling, wethouder van Sociale Aangelegenheden is sedert eenlgen tijd onge steld. De heer Schilling is thans naar Ber gen vertrokken, waar hij eenige weken rust zal nemen. Vechtpartij in een café Zaterdagavond ontstond In het café van den heer B. nabij de pont een ernstige twist tusschen eenige bezoekers, die eindigde in een algemeene vechtpartij. Een der bezoekers, H. genaamd, een Drentenaar, thans wonende te IJmui denOost werd tegen den grond geslagen, waardoor hij een bloedende wonde aan het achterhoofd bekwam. Na. door dr. de Weerdt te zijn verbonden, werd de man, die beschonken was, naar het Antoniusziekenhuis gebracht, waar men hem verder verbond. Daarna brachten de politie mannen hem naar z'n woning. Vóór de deur van z'n woning begon de dronkaard hevig te gen z'n geleiders uit te varen. Zelfs dreigde hij, hen te zullen doodschieten als ze bij hem in huls kwamen. Z'n vrouw wist echter erger te voorkomen, door den ma.n in huis te halen en de deur achter hem dicht te trekken. In den Gelderschen Achterhoek brandden op den avond van den eersten Paaschdag weer vele Paaschvuren, zooals dat in deze streken de gewoonte is. Ondanks den aan houdenden regen laaide het vuur nog flink op, tot vermaak der vele omstanders. Door j den neerslag hing er des avonds in vele plaatsen een dikke rook. De vaderiandsche tragedie van Ter Heydc Het oude dorp Ter Heyde, gelegen nabij Monster aan de kust van de Noordzee, on dergaat een heele verandering. Het dorp, hetwelk in den loop der eeuwen reeds tot tweemaal toe door de zee was overstroomd, wordt thans geheel afgebroken, terwijl een 125-tai nieuwe huizen, waarvan er reeds ruim 70 gereed en bewoond zijn, zullen worden opgetrokken. Ter Heyde was vroeger een zelfstandige heerlijkheid en een der be langrijkste dorpen in het district West- land. Reeds in de dertiende eeuw wordt het dorp als „Die Hey" beschreven als eén visschersplaats en dat het ook later nogal beteekenis had, blijkt wel uit het feit, dat omstreeks 1600 Prins Maurits de strand- wachten van Ter Heyde liet versterken te gen de aanvallen van de Duinkerksche zee- roovers, die het dorp binnenvielen en plunderden. Er was toen zeker nog wel wat te halen. Het is vooral bekend door den zeeslag tusschen de Hollanders en Engelsche vloten op 10 Augustus 1653, waarbij Maar ten Harperszoon Tromp met nog 6000 man het leven liet, terwijl onze vloot er 26 sche pen verloor. De bevolking van Ter Heyde sloeg toen vanaf het strand en de duinen het verloop van den slag gade en de over levering wil, dat het een inwoner van het „Wat is dat nu? Gisteren vroeg u beduidend minder geld voor die koe." „Ja, dat weet ik. Maar mijn vrouw kwam plotseling vertellen, dat ze een nieuwen zomerhoed noodig had." (Pages Gales) dorp is geweest, die het eerst de tijding van het sneuvelen van Tromp aan wal bracht. Dit is de laatste maal, dat Ter Heyde officieel in de geschiedenis wordt ge noemd. De plaats ging zienderoogen achter uit. Gedurende de Fransche overheersching werden door de Heydsche visschers een le vendige smokkelhandel op Engeland gedre ven. Nadat de Franschen uit ons land wa ren verdreven, was het met den bloei van Ter Heyde geheel gedaan. In 1870 was er nog slechts één visschersvloot, terwyl het visscherybedrijf thans geheel stil ligt. De zeelieden van Ter Heyde varen des zomers op de visschersvloten van Scheveningen, Maassluis en Vlaardingen, terwijl er ook velen'van hen werk hebben gevonden in den tl inbouw. Aan de schelpenvisscherij wordt nog wel wat gedaan, doch de opbrengst hiervan is zeer onbeduidend. Toch verloochent de zesmansaard van de inwoners zich niet, Zij bezitten een reddings boot, waarmede zij in geval van nood steeds bereid zijn hulp te verleenen. De totale on dergang van Ter Heijde beantwoordt merk waardigerwijze aan een profetie, gedaan in 1572, het jaar van de martelaren van Gor- cum. Te Monster werd toen namelijk de parochiebediening waargenomen door de Pa ters Norbertijnen Jacobus Lacops van Ouden aarde en Adrianus Janszen van Hilvaren- beek. Zoodra de Watergeuzen zich genesteld hadden in Den Briel, trok een kleine troep van hen naar het rustige plaatsje en nam daar, geholpen door een verraderlijken pa rochiaan, Jan Vrouwelingh, de beide pries ters gevangen. Ze werden naar zee gesleurd om per schip te worden vervoerd naar Den Briel. Onderweg kwamen de Geuzen met hun gevangenen door het visschersdoipje Ter Heyde, dat op een kwartier afstand van Monster ligt en daarmede éen parochie vormde. Zfj ontmoetten er eenige inwoners van de plaats cn riepen hun toe: „Tsa, man nen, hier hebben wij uwen pastoor en uwen kapelaan voor u te koop! Voor dertig stui vers kunt gij hen van ons krijgen!" Maar de visschers weigerden deze nietige som te betalen als losprijs voor hun parochie-gees telijken, en de kleine bende ging door. We gens den zeer desolaten toestand waarin het geheele gehucht zich reeds sinds tal van jaren bevond, besloot de gemeenteraad van Monster, waartoe ter Heyde tegenwoordig behoort in September 1928 tot afbraak van het geheele dorp. Slechts de school en de kerk, welke uit het midden der zeventiende eeuw dateert, zullen blijven staan. Ongeveer 70 woningen werden afgebroken en in de plaats van de oude, bouwvallige krotten, waarvan enkele 300 jaar oud waren, verrijst thans een geheel nieuwe badplaats. De plannen voor den nieuwbouw werden ont worpen door den bekenden architect Jan Oosthoek te Den Haag. Behalve den huizen bouw omvat het plan den aanleg van eenige straten met goede trottoirs en een rioleeringstelsel, dat zal aansluiten bij dat van ^onster. Ook voor de aanplanting van boomen en groen wordt zorg gedragen. Als de metamorphose geheel zal zijn voltrok ken, zal het oude Ter Heyde een modern dorpje zyn met gas, waterleiding, electrische huis- en straatverlichting. Voor het uitvoe ren van deze plannen, waartoe het initia tief werd genomen door burgemeester Kampschöer van Monster, moesten eerst heel wat onderhandelingen worden gevoerd, daar de gemeente allereerst in liec bezit moest komen van den grond en de opstallen der eigenaars, terwijl dit grondgebied nog moest werden uitgebreid met e iuige stuk ken van het Staatsdomein en van het ge- b'cd van het Hoo"-h"emraa-'s<-hno Delfland. De meeste tegenwerking werd ondervonden van de zijde van de huiseigenaren. Ver schillende menschen in Ter Heyde had den hun eigen woning, welke van geslacht op geslacht was overgegaan én waarin zij dus weinig of niets verwoonden. De afbraak van het dorp bracht voor het meerendeel der bewóners, die zeer arm zijn, groote fi nancieele lasten met zich mede, die zij onmogelijk alleen konden dragen. Immers als zij een betere woning kregen, konden de meesten hun armoedige huisraad niet meer gebruiken; o. a. kwamen zij te staan voor de aanschaffing van ledikanten, daar de oude woningen alle bedsteden bevatten. In één der krotten woonde zelfs een gezin van tien personen in één kamer en moesten een moeder met vier kinderen van één bed stede gebruik maken. Om in de dringend ste behoeften van de bevolking te voorzien, werd, naar de ',,L. Crt." schrijft, een comité opgericht, dat zich belastte met het inzamelen van gelden, meubelen, dekens en andere goederen. Op Vrijdag 21 Maart 1930 had te Ter Heyde de plechtige eerste steenlegging plaats voor den weder opbouw van het dorpje door Burgemeester G. W. Kampschöer, lid van de Tweede Kamer. Van de nieuwe woningen wordt een deel ingericht voor groote gezinnen, terwijl er ook enkele winkelhulzen zullen komen. De eerste winkel werd begin October door den burgemester van Monster officieel ge opend. Het eerste badhotel van Ter Heyde, hetwelk werd gebouwd onder architectuur van den heer v. d. Heyde te Den Haag, is in December j.l. in gebruik genomen. Het gebouw bevat verschillende goed ingerichte kamers en is een groote aanwinst voor het herbouwde zeedorp. De gemeenteraad van Monster verwacht een belangriike toename van het strandbezoek in Ter Heyde voor het a.s. seizoen. In vroeger jaren was Ter Heyde, vooral bij de Hagenaars, zeer geliefd, daar het strand veel rustiger was dan in andere badplaatsen in de omgeving, doch door de zeer slechte outillage van het dorp en het absoluut ontbreken van eenige gcede verkeersmiddelen, werd de trek' naar Ter Heyde steeds minder. In de laatste jaren heerschten er in het een zoo welvarende visschersdorp het grootste verval en armoe de. Ter Heyde heeft een ideaal strand voor een badplaats. Bii eb is het stand tienta'len meters breed, terwijl de zee er lang niet zoo gevaarlijk is als in andere badplaatsen langs de Noordzee, waar men drijfzand en gevaarlijke golfstroomen aantreft. Daar ook de residentie zich in deze richting steeds meer uitbreidt, heeft men te Ter Heyde groote verwachtingen voor het a.s. badsei- zon speciaal wat het bezoek uit Den Haag betreft. Beroemde menschen spelen in hun parti culiere leven vaak een rol. die heelemaal niet met hun optreden in het publiek ge rijmd kan worden. Daar hooren we b.v. brave en vreedzame huisvaders op de parlementaire tribune zeer radicale, ja revolutionnaire ideeën verdedi gen. Van den anderen kant ontpoppen licht zinnige en zorgelooze vrijgezellen zich daar als voorstanders van strenge, uiterst-conser vatieve wetten. Onder de voornaamste Staatslieden, die in de veelbewogen geschie denis van Europa een rol speelden, zien we echter één man, die zoowel als particulier mensch en als persoonlijkheid in het publiek leven, haast altijd op dezelfde manier te werk ging, d.w.z. met dapperheid, vastbe raden en met verachting van alle mogelijke hindernissen, die vaak aan vermetelheid grensde. Van dezen staatsman, Bismarck, zijn nu nog tallooze anecdotes In omloop, die deze karaktereigenschappen treffend weergeven. Een der aardigste heeft betrekking op het huwelijksaanzoek van den grooten man. dat wel waard was, om als bravourstukje in de moderne films opgenomen te worden. Toen de jonge Bismarck, toenmaals een kranig kurassier-offlcier, op zekeren avond op een bal bij Baron Putthamer uitgenoo- digd was, leerde hy tijdens het soirée de dochter van den gastheer kennen. Haar zien en smoorlijk verliefd op haar worden, was één!.... Zoodra hij thuis kwam, schreef hij een vurige liefdesverklaring naar het jonge meisje en een tweeden brief aan de ouders, waarin hij hun om de hand der dochter vroeg en zijn bezoek voor den volgenden dag aankondigde. Men kan zich de verbaasde ge zichten van den baron en zijn gezin voor stellen. En dit te meer, omdat Bismarck, Ofschoon hij van goeden huize was, ln den grond als een windbuil werd beschouwd, die graag een standje schopte en er overigens maar op los leefde. Op het vastgestelde uur verscheen de jonge officier, kaarsrecht te paard en pre senteerde zich met z'n gewone non-chalance. Toen hij de strenge gezichten van den baron en zijn vrouw zag, begreep hij direct, dat slechts een bliksemsnel handelen hier de situatie redden kon. Zonder zijn gezicht te vertrekken, liep hij recht op het jonge meisje toe en gaf haar een kus op beide wangen. Daarna wendde hij zich met een beminnelijke lachje tot de ouders, die er verbouwereerd bij stonden en vroeg: „En wanneer zal de bruiloft plaats hebben?" Baron Putthamer, die anders toch niet voor een beetje vervaard was, bekende later, dat hij nog nooit in zijn leven zóó perplex ge staan had, als in het oogenblik van dit sen sationeel aanzoek. De bruiloft had ook wér kelijk reeds een maand later plaats èn het huwelijk werd, zooals men weet, zeer ge lukkig. Bismarck had als huweiijkspreten- dent, evenals later zoo vaak ln gewichtige momenten van zijn leven, als belooning van zijn moed en koelbloedigheid geluk gehad. Een der beroemdste schoonheden onder de artisten der tachtiger jaren was Alma Stan ley, die zich ook enkele jaren in de vereering van Koning Eduard VII mocht verheugen. Zij stierf in het hospitaal van een gevange nis. De oude vrouw was ongeveer 14 dagen van tevoren uit een straatgoot opgeraapt en wegens dronkenschap en bedelarij naar het politiebureau gebracht, waar zij direct een hevige bronchitis kreeg. Op deze wijze ein digde de levensloop van een vrouw, die en kele tientallen jaren geleden nog overladen werd met brillanten, paarlen en bloemen en die de dragers van groote namen onder haar Ëuropeesche en Amerikaansche bewonderaars had. Alma Stanley was de dochter van een kolo nel, die tot de garde van den ongelukkigen Keizer Maximiliaan van Mexico behoorde. Öp 18-jarigen leeftijd debuteerde zi) in Mi laan en van daaf uit begon zij een schitte rende tournëe door geheel West-Europa. Na haar optreden ln Covent Garden sloot zi) een contract voor verschillende tournées in Amerika, die alle een overweldigend succes voor haar werden. Haar loopbaan op het tooneel, die tot de schitterendste carrières van de vorige eeuw gerekend moet worden, voerde haar tweemaal rond den aardbol. Haar val begon met het verlies van haar stem, die haar met één slag uit haar carrière rukte. Maar in ieder geval was de kring van haar vrienden zóó groot en haar rijkdom zóó aanzienlijk, dat zij in haar woning te Kensington nog een soort hof kon hóuden. Maar roem verbleekt snel, en rijkdom is Ver gankelijken vrienden gaan mettertijd hun eigen weg. Hoe het kwam,weet eigen lijk niemand precies, maar in ieder geval moest Alma Stanley zes jaar geleden haar woning vaarwel zeggen en van dit oogenblik af verdween zij totaal voor de oogen 'Ier wereld. Eerst haar dood ln het gevangenis hospitaal bracht den naam Alma Stanley weer in herinnering. Men zocht en vond de woning der 78-jarige vrouw, die in de armen wijk van Notting-Hill boven een autogarage lag. In een kamertje, waar de gebroken ven sterruiten met papier dichtgeplakt waren, hingen de overblijfselen van vervlogen roem: portretten, kransen, zilveren voor werpen. Een prachtige schrijftafel in empire- stijl (een geschenk van den bekenden lord Lennox) was gevuld met brieven en kran tenuitknipsels. Men vond een reeks brieven van Eduard VII en de meest bekende namen der Engelsche hoogere standen. Nog ln haar zolderkamertje was er een brief aangekomen van een ex-commandant van een Londensch regiment, die haart na lange jaren weer trachtte te vinden, om gemeenschappelijke herinneringen te overpeinzen. Maar Alma Stanley was te diep gezonken, dan dat zij zich nog aan haar vroegere ken nissen wilde vertoonen. Zij raakte verslaafd aan den drank en leidde de laatste jaren een uiterst ellendig bestaan. In dezen tijd van heerschende griep heeft de sterke een onschatbaar voordeel, natuurlijk het gezonde weerstandsvermogen. I De zwakke zal niet alleen eerder vatbaar I zijn, hij zal van de ziekte ook meer te lijden i hebben en slechts langzaam en moeilijk tot i een volledig herstel komen. Wacht daarom I niet tot het te laat is, doch laat een be proefd en door vele doktoren aanbevolen versterkingsmiddel u helpen. Wincamis. waarmee duizenden voor u hun gezondheid herstelden, zal ook u nieuwe kracht geven. Dokter R. C. te L. schreef ons o.a.: „Ik schrijf geregeld Wincarnis voor en met uitnemende resultaten. Ik vond het vooral van groot nut in gevallen van nerveuze uit putting, die vaak volgen op koorts." Wincarnis bevat phospor voor uw zenu wen, vleeschextract en rijk vitaminenhou- dend mout voor lichaam en spieren, zuiiere roode druivensappen voor uw bloed kortom alles wat een zwak gestel zoo noodig heeft. Wincarnis is een versterkend middel waar u onmiddellijk baat bij zult vinden. Koop nog heden een flesch en maak u tot ge woonte eiken dag een glas te drinken. Win carnis is uitslu'tenri verkrijgbaar bi) apothekers en drogisten. Prijzen vanaf f 2.45. Importeurs; N.V- Rowntree Handels Mil.. Keizersgracht l-"1- Amsterdam-C. t I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6