Buitenlandsch oJ^Cieuws FEUILLETON DE DROOMER DERDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 7 APRIL 1931 Sociale zielzorg De breuk onder de Nazi's Het Roemeensche kabinet afgetreden Briining en Curtius naar Londen De Moslem-conferentie te New-Delhi Gandhi eenig gevolmachtigde naar het Congres Koning George van Engeland ongesteld Het jaarcongres der Independant Labour-Parüj Geen afscheiding van Labour-Partij Revolutionnaire beweging in Venezuela Gemengde ^Buitenlandsche cBerichten Na de ramp te Managua Executies wegens plundering Aardschok in Argentinië Hevige orkaan boven Japan Groote verwoesting aangericht Botsing tusschen auto's Auto door een trein gegrepen Joodsche arbeiders overvallen KORT NIEUWS KUNST EN KENNIS Een Rembrandt ontdekt? RADIO-OMROEP ONDERWIJS Onderwijs aan schipperskinderen Aankoop van een Fongers maakt rijker De FranschItaliaansche tegenstelling bij het Vlootverdrag Centrum en Stahlhelm Majoor Franco weer in Spanje? Moord bij een bokswedstrijd Ernstig spoorwegongeluk in Rusland Een moedige jongen (Brief uit Weenen). Er gaat een passie door heel de beschaaf de wereld, een zucht naar bevrijding en naar oplossing der sociale nooden. Politieke partijen wedijveren met elkaar, vervolgen, haten elkaar om een meeningsverschil, als het gaat over „sociale kwesties". Volgens de „Arbeiders-Encycliek" van Paus Leo XIII ligt het einde dezer nooden alléén besloten in: de oplossing van het Arbeidersvraagstuk. Overal ter wereld heeft dit pauselijk woord geklonken, en intens wordt het kapitale vraagstuk dan ook van Katholieke zijde aangepakt ook in Oos tenrijk! Pionier is hier op dit gebied wel de „Congregatie voor R. K. Werklieden" (Pa ters Calasantijnen)De „Reichspost" schrijft hierover interessante bizonderheden De „Congregatie voor R. K. Werklieden" schijnt zooals haar Stichter, Pater Schwartz nu 114 jaar geleden als afgeleefd grijsaard heeft voorspeld een tijdperk te beginnen van onuitputtelijke actie en on- gekenden bloei. In Weenen, Boedapest, Wie- ner-Neustadt e.a. werken de Calasantijnen onder het arbeidersvolk reeds met groot suc ces. Waar de werkman bedreigd en bedro gen wordt door het roode spookbeeld onzer tijden, daar is ook bij voorkeur de Calasan- tijn aan 't werk. Dat bewees deze jonge Congregatie al verscheidene malen. En de zer dagen opnieuw, door n.l. een harer Priesters uit te zenden naar de 3000 arbei ders op het Gross-Glockner Gebergte. Als 'n echte aalmoezenier trekt deze Priester mee met de werklui, die over dit gebergte een 27 K.M.-langen auto-straatweg zullen aanleggen. Voor 't eerst in de geschiedenis van mo dernen wegenbouw, dat een pionier van Christus optrekt met de pioniers der tech niek. Zijn taak zal zijn: den werklieden, die wegens te groote afstanden wekenlang geen kérk zouden zien, de eeuwige waarheden te verkonden en Gods troostenden zegen te schenken. Door tunnels van blanke sneeuw kwam hij vóór enkele dagen aan in het ba- rakkendorp en woont daar nu met de mare chaussees onder één dak. Een barak is z'n kerkje, en zoo vaak het houten dorp zich hooger-op moet verplaatsen, gaat ook dit kerkje mee. Dagelijks mengen zich klokke- tonen met 't donderen van springstoffen. De werkman zal weten, dat Christus hem volgt en zoekt. Op het vliegveld Wiener-Neustadt, waar eveneens zoo vele arbeiders te ver van 'n kerk wonen, hebben de Calasantijnen 't plan om een zielzorgstatie met college op te richten, voorzien van alle middelen der mo derne arbeiders-zielzorg. In Praag werd ook verleden week een kerk en college voor de arbeidersklasse door deze actieve Congre gatie geopend, en zooals „Das Kleine Volksblatt" weet te berichten zal zij te vens in Salzburg binnenkort haar werk beginnen. In Oostenrijk hebben de Calasantijnen .Verder verschillende leerjongens-tehuizen, arbeidersheimen, arbeidersbeurzen, vacan- tiekolonies, patronaten, e.d. voor de arbei dersklasse. De Priesters en Broeders dezer Congrega tie, onder leiding van hun nieuwen Gene raal, Pater Effenberger, leveren op gods dienstig en sociaal gebied een reuzen-arbeid. Het werk van Pater Schwartz, den Ween- schen „arbeiders-apostel", geeft blijken van levenskracht! JAN VAN HET NOORDEN Stennes' poging zou mislukt zijn In een mededeeling van het gewestelijk bestuur der nat. soc. partij wordt gezegd, dat de poging van Stennes, om zich na zijn afzetting als leider der S. A. (stormafdee- lingen) en zijn uitsluiting uit de partij m Berlijn als leider eener oppositiegroep tegen de nat. soc. beweging te vestigen, volledig mislukt is. Om het partijblad „Der Angriff" publiceert een reeks mede- deelingen, waaruit blijkt dat het blad zich weer in handen van de nationaal-socialisti- sche partij-organisatie bevindt. In een mededeeling van de uitgeverij wordt gezegd: „Het is Donderdag j.l. aan kapitein Stennes, door gebruikmaking van geweld, tijdelijk gelukt de redactielokalen van de „Angriff" en de drukkerij te bezetten. Door deze huisvredebreuk kon hij in de editie van de „Angriff (en ook deels reeds Woensdag) wederrechtelijk publicaties tegen de nat.-soc. beweging en haar leider Adolf Hitler af dwingen. De leider van de uitgeverij van „Der An griff", Ludwig Weissauer, is door de aandeel houdersvergadering van zijn functie onthe ven en op staanden voet ontslagen. In een mededeeling der redactie wordt eveneens meegedeeld, dat het blad slechts tijdelijk door Stennes in bezit was genomen. Goehring krijgt plein pouvoir. In verband met het Stennes-conflict heeft de Rijksdagafgevaardigde Goehring van Adolf Hitler de volgende algemeene vol macht ontvangen: „Voor het geheele gebied der groep Oost (met uitzondering van den gouw Berlijn) benoem ik met buitengewo ne volmachten tot politiek commissaris H. Goehring Hauptman Stennes publiceert een verkla ring, waarin o.m. gezegd wordt: dat de on tevredenheid der militaire en proletarische elementen in hoofdzaak veroorzaakt wordt door het optreden van Hitier en diens om geving, welke meest uit onbekwame men- schen bestaat. Vorming eener concentratieregeering Het Roemeensche kabinet-Mironescoe is afgetreden. De koning nam het ontslag aan en gaf uiting aan den wensch, dat alle po litieke krachten aan de vorming der nieuwe regeering zouden deelnemen. In dien zin heeft Mironescoe besprekingen met de partijleiders geopend. De vorming van een nationale concentratieregeering is steeds de speciale wensch van koning Carol geweest. Het kabinet-Mironescoe blijft de loopende zaken afdoen. De aanleiding De onmiddellijke aanleiding tot het ont slag van het kabinet vormde het aftreden van den minister van handel Manoilescu, die bij een stemming over een wetsontwerp met de regeeringspartij in conflict geraakte en terstond zijn voornemen te kennen gaf, zijn functie neer te leggen. Alle pogingen, hem tot andere gedachten te brengen, mis lukten, zoodat hij ten slotte aan zijn voor nemen gevolg gaf, waarop het geheele ka binet zijn voorbeeld volgde. Mironescoe is steeds een aanhanger van koning Carol geweest en bezat het speciale vertrouwen der Kroon. Titoelescoe, de gezant in Engeland, is, in verband met de krisis, telegrafisch naar Roemenië teruggeroepen. Titulescu kabinetsformateur. Na het aftreden van de regeering-Miro- nescu, is den Roemecnschen gezant te Londen, Titulescu opgedragen een kabinet te vormen. De koning heeft alle besprekingen ver daagd tot Woensdag. Alsdan wordt Titulescu te Boekarest verwacht. Het doel der besprekingen onbekend. Volgens een officieuze mededeeling in de „Times" heeft de Engelsche regeering eeni- gen tijd geleden door bemiddeling van de Duitsche legatie te Londen, een uitnoodiging overhandigd voor een persoonlijk bezoek van den Duitschen Rijkskanselier, Dr. Briining, en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius, aan Londen in de maand April. Door gerezen moeilijkheden zal het onmo gelijk zijn dit bezoek nog deze maand te doen plaats hebben. De uitnoodiging is wel geaccepteerd. Gehoopt wordt, dat Briand mede aanwe zig zal zijn. Over het doel der bijeenkomst wordt niets medegedeeld. Nader wordt van bevoegde Duitsche zijde medegedeeld, dat cie Britsche regeering voornemens is, den Rijkskanselier en den minister van Buitenlandsche Zaken uit te noodigen voor een privé bezoek aan de Che quers, het buitenverblijf van den Britschen premier. Aan Duitsche zijde juicht men dit denk beeld ten zeerste toe. Henderson heeft Dr. Briining en Dr. Cur tius onmiddellijk na zijn bezoek aan Rome en Parijs uitgenoodigd tot besprekingen te Londen, wordt nog gemeld. Van welken aard deze besprekingen zul len zijn is niet precies bekend, doch zij zul len vanzelfsprekend een politiek karakter dragen Verwacht wordt, dat het bezoek zal plaats hebben begin Mei a.s. voor de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond. Resoluties in strijd met Congresbesluiten De All-Indische Moslem-conferentie, welke te New Delhi gehouden wordt, heeft eenige resoluties aangenomen, waarin o.m. gepro testeerd wordt tegen de ongeregeldheden te Cawnpore en andere plaatsen, zoomede tegen de vijandige houding der Hindoes. Geëischt wordt dat de daden van geweld zullen worden gestaakt. De Conferentie eischt voorts dat alle bevoegdheden zullen worden overgedragen aan de provinciale ra den, die voor elk geval afzonderlijk zullen hebben te beslissen, welke aangelegenheden ter behandeling aan den Centrale regeering zullen word envoorgelegd. Zij eischt verder gescheiden verkiezingen voor onderschei dene godsdiensten en een derde van net aantal zetels in het Centrale Parlement. Deze resoluties zijn op vele punten in strijd met de besluiten der Congresleden. Gandhi is door den Uitvoerenden Raad van het Congres tot eenig gevolmachtigde ter Conferentie te Londen benoemd. Eenige leden van het Werkcomité zullen hem als adviseurs terzijde staan. Thans tracht Gandhi de communale aan gelegenheden tusschen de Mohammedanen en de Hindoes op te lossen. Indien het hem gelukken zal overeenstemming tusschen de partijen te brengen, zal Gandhi eveneens op den steun der Mohammedanen kunnen reke nen. Gandhi zal trachten algeheele of gedeelte lijke volmacht te verkrijgen der Mohamme danen. De koning, die Donderdag met de konin gin zijn intrek heeft genomen in Windsor Castle, heeft een lichte koude gevat. Hij zal gedurende enkele dagen zijn kamer moeten houden. Op het jaarcongres der I. L. P., dat te Scarborough is gehouden, werd Fenner Brockway tot voorzitter gekozen als opvol ger van Maxton, die als zoodanig aftreedt. Tijdens zeer langdurige besprekingen, welke deels een tamelijk opgewonden karak ter droegen, werd de verhouding tot de Labour-Partij behandeld. Een voorstel tot algeheele afscheiding werd evenwel met 241 tegen 32 stemmen verworpen. Uitbreiding De revolutionnaire beweging in Venezuela breidt zich steeds meer uit, en heeft zich reeds over het geheele Zuidwestelijk gedeelte van den staat verspreid. De leider der op standelingen generaal Aravelo Cedeno, heeft, na hevige gevechten tegen de troepen der bondsregeering, verscheidene groote plaatsen in het gebied Apure veroverd. In een langen oproep aan het Venezuelaansche volk, verklaart generool Cedeno. den oor log aan de regeering. Gemeld wordt, dat te Managua opnieuw vijf personen door een aardschok zijn ge dood. Zij werden bedolven onder een om- vallenden muur, toen zij trachtten uit hun verwoest huis eenige bezittingen te redden. Tot nu toe zijn 800 personen ter aarde besteld. Paaschzondag zijn in de omgeving van de stad aan den rand van een kratermeer (le lijken ontdekt van 40 vrouwen, die op het oogenblik der catastrophe de wasch behan delden. v Tot nu toe zijn 20 personen geëxecuteerd, die betrapt werden op het plunderen van gebouwen en woonhuizen. Een Amerikaansche marine-officier werd gedood bij een schietpartij. 1800 dooden De situatie in de door de aardbeving ge teisterde stad is iets verbeterd. Amerikaansche en Nicaraguaansche troe pen zorgen voor de handhaving der orde. Het geheele net der waterleiding en der gas- en electriciteitsvoorziening is gestoord. Het grootste deel der bevolking is naar Gra nada en Masyas gevlucht. De regeering be vindt zich thans eveneens te Masyas. Het aantal dooden wordt thans geschat op 1800. Een zeer gering aantal huizen zijn zoo weinig beschadigd, dat zij nog voor bewoning ge schikt zijn. De plunderijen zijn thans door de scherpe maatregelen der regeering opgehouden. De groote banken en kantoren zijn thans tijdelijk ondergebracht te Granada. Tucuman geteisterd Tucuman, de hoofdstad van de gelijkna mige Argentijnsehe provincie, is door aard schokken geteisterd. Een derde deel der stad is verwoest. De bevingen duren voort. Een brandweerman moest eens een tame lijk corpulente vrouw uit een brandend huis redden. Op een na de laatste snort van de ladder werd de last hem te zwaar, hij viel achterover en de dame boven on hem. Spoedig was een dokter ter plaatse en con stateerde eenige inwendige kneuzingen. „Je bent een held", zei de dokter. „Een held, dat kan zijn, maar dan toch in ieder geval geen „heer" meende onze brave brandweerman. „Waarom niet?" was de wedervraag. „Ik had de dame eerst moeten laten val len, in plaats van zelf eerst te gaan." President Hoover was buitengewoon ge troffen door den heldenmoed van dezen jon gen, die, toen de chauffeur de autobus ver laten had om hulp te gaan zoeken hij kwam daarbij om het leven de kinderen op allerlei wijze bezig hield, om ze voor be vriezen te behoeden. Verschillende dooden Maandagmorgen had in de omgeving van Bar-Le-Duc een ernstig auto-ongeluk plaats, dat waarschijnlijk vijf personen het leven heeft gekost. Een geheel bezette auto werd door een achter rijdenden vrachtwagen in volle vaart geramd en volkomen vernield. De chauffeur vart de vrachtauto reed door, zonder zich iets aan te trekken van hetgeen gebeurd was. Eerst later werd het ongeluk ontdekt. Twee dooden werden geborgen. Drie personen ver- keeren in levensgevaar, terwijl twee anderen ernstig gewond zijn. De,politie stelt een onderzoek in. Vijf dooden In de omgeving van Lucca (Italië) is in den nacht van Zondag op Maandag een auto, waarin vijf jongelui gezeten waren, door den sneltrein RomeTurijn gegrepen. De jongelui werden ernstig verminkt en waren op slag dood. De auto werd totaal vernield. Op Paasch-Maandag werden bij een overval op een groep van 11 Joodsche arbeiders te Haifa, twee mannen en een vrouw gedood en 4 anderen gewond. De daders konden tot dusverre niet wor den opgespoord. Men vermoedt echter, dat het hier geen roofoverval betreft, doch dat de aanleiding tot den overval zal moeten gezocht worden in politieke of religieuze motieven. Zekere Leo Brothers, lid van de beruchte bende Moran een concurrente van die van Al Capone is wegens moord tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De jury beraadslaagde 27 uur lang. De Japansche premier Hama- goetsji heeft een operatie ondergaan, welke goed geslaagd is. Devoormalige burgemeester van Dinant, Bribosia, die sinds 21 Maart j.l. uit zijn woonplaats werd vermist, is Zondag te Lyon (Frankrijk) aangetroffen. Hij bleek zijn geheugen te hebben verloren en zich zelfs zijn naam niet meer te herinneren. Tijdens werkzaamheden aan een gasleiding op het hoogovenbedrijf Longwy zijn zeven arbeiders door ontsnap pend gas bedwelmd. Vijf hunner heeft men na eenigen tijd weer kunnen bijbrengen. De zesde verkeert in levensgevaar, terwijl een zevende arbeider aan de gevolgen is over leden. In particuliere verzameling te Nice Een B. T. A.-bericht uit Nice meldt, dat er in een particuliere verzameling aldaar een onbekend portret is ontdekt, dat aan Rembrandt wordt toegeschreven en zijn tweede vrouw Hendrikje Stoffels zou voor stellen. WOENSDAG 8 APRIL 1331. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV.-Uitzen- ding. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Gro- mofoonpl. 10.30—11.00 Ziekendienst. 11.00— 12.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium); Mej. D. Mijnhout (sopraan). 12.0012.30 Po- litieber. 12.30—2.00 Concert. Mevr. v. Ra- venswaayMöllenkamp (zang), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode (piano). 2.002.30 Gramofoonpl. 2.30—3.00 Lezen van Chr. lec tuur door mej. Wentink. 3.004.30 Concert Mevr. A. ZeemanVramer (sopraan), H. de Lange (bas), Chr. Hengeveld (viool), G. Hen- geveld (piano). 4.304.45 Gramofoonpl. 5.00 ^-6.00 Kinderuurtje. 6.00—6.45 Vroolijk aller lei. 6.45—7.15 Halfuurtje voor de rijpere ieugd. 7.157.30 R. P. Baas en J. Wester- houd: „Te voet of per autocar door Zwitser land". 7.30—7.45 Politieber. 7.45—9.30 Evan gelisatie-Avond uti de Geref. Kerk te Koog- Zaandijk. M.m.v. Mevr. J. Hekkert—Van Eys- den (zang), C. Zemel (orgel). 9.3010.45 Concert' Chr. Radio-orkest o.l.v. G. Stam. 10.00 Vaz Dias. 10.45—11.30 Gramofoonpla- ten. HILVERSUM 298 M. 9.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelsnel Joh. Jong. 11.00 Gramofoon- platen. 11.35 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA Septet O.I.V. Is. Eyl afgew. door Gra mofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 3.15 Gramo- foonplaten. 4.25 Gramofoonpl. 6.00 Zang en Piano Erich Wagner en Joh. Jong. 6.30 Man doline-cursus Joh. B. Kok. 9.30 CkvRceri VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.10 Vaz Dias. 10.20 Concert VARA Strijkorkest O.I.V. H. de Groot. 1100—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.05 Orgelspel door H. T. Young. 1.502.50 Or kestconcert. 3.50 Concert. Orkest, Melsa (viool), Ph. Dore (orgel). 5.05 Orgelspel door R New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Concert. Kwartet. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 805 „The House of the Arrow". Hoor spel van Mason. 9.25 Nieuwsber. 9.40 Berich ten. 9.45 Lezing. 10.00 Concert. Orkest H. Perkin (piano). 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Radio-too- neel. 10.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG 1153 M. 12.05—1.20 Or kestconcert. 2.50—4.30 Orkestconcert. 7.20— 9.20 Orkestconcert en zang. 9.351150 Dans muziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Zang. 7.05 Gramo- foonmuziek. 8.20 Avond gewijd aan de Ar dennen. Concert en declamatie. 338.2 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonmuzie*. 7.05 Orgelconcert. 8.20 Militair coneen,. ZEESEN 1635 M 5.4011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Be richten. 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50—6.50 Voor drachten. 6.50 Orkestconcert. 8.30 Voordracht 9.05 Duitsche volksliederen. 9.40 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. Onderbrenging bü het buitengewoon L. O. gewenscht In een te Amsterdam gehouden vergade ring, welke was bijeengeroepen door het Onderwijsfonds en waarin aanwezig waren vertegenwoordigers van besturen van ge meenten, waar schippersscholen zijn geves tigd, schoolbesturen, hoefden van schippers scholen, van bedrijfs- en andere organisa ties, is het advies benanöeld, dat door de commissie van advies van het Onderwijs fonds inzake het Lager Onderwijs aan schip perskinderen is opgesteld met betrekking tot het rapport van de commissie-Rutgers. De vergadering sprak zich in de eerste plaats unaniem uit voor een regeling, waar bij het gansche onderwijs aan schipperskin deren, dus ook wat betreft de schippersklas- sen, ondergebracht wordt bij het buitenge woon lager onderwijs. Ten aanzien van de kwestie van den leer plicht, die hierna in behandeling kwam, nam de vergadering, na uitvoerige discussies, het besluit dat den minister zal worden gead viseerd, den leerplicht voor schipperskinde ren te doen ingaan onmiddellijk na aan komst in een plaats, waar gelegenheid is, onderwijs te volgen. De vergadering stelde vervolgens uitdruk kelijk vast, dat het niet gewenscht is, de schippers te verplichten. Voorts bleek de vergadering, wat de kwestie van het school geld betreft, unaniem van oordeel, dat geen schqplgeld moet worden geheven; ook sprak zij zich er voor uit, het schippersonderwijs in zijn geheel te beschouwen als Rijkszaak. Met algemeene stemmen besloot de verga dering hierna, dat het bijhouden van het re gister, zooals dat thans is samengesteld door het Onderwijsfonds, voor een regeling van het lager onderwijs noodzakelijk is. De vergadering droeg tenslotte den heeren Polak en de Jong op, aan de hand van de genomen besluiten, een adres aan den mi nister samen te stellen. Beiden heeren werd tevens opgedragen, zoo nor dig opnieuw een vergadering als de onderhavige bijeen te roepen. Ernstige moeilijkheden? De moeilijkheden, welke worden ondervon den bij de formuleering van het Vlootver drag, zijn, volgens een mededeeling van den Parijschen correspondent van de Morning Post aan zijn blad van ernstigen aard. In Parijs heeft Henderson kennis genomen van den wensch der Franschen die oudere kruisers en torpedojagers in de komende ja ren te vervangen door nieuwbouw. In Rome zou Henderson hiervan evenwel geen mede deeling hebben gedaan aan de Italianen, hoewel Craigie hem in het bijzonder op dit punt opmerkzaam zou hebben gemaakt. Henderson zou evenwel van meening zijn geweest, dat het een detail betrof, dat van ondergeschikt belang is. Eerst toen de experts te Londen bijeen kwamen om het ontwerpverdrag in oefini- tieven vorm te genieten, hebben de Italianen kennis gekregen van de Fransche wenschen en de houding van Engeland te dier zake. De bevreemding zou zeer groot zijn ge weest, aangezien het een verschil betreft van 60.000 tot 80.000 ton. Manifest tegen het Volksbegehren De „Köln. Volksztg." heeft een manifest van de Pruisische Centrumpartij gephbli- ceerd, waarin naar aanleiding van het door de Stahlhelm voorgestelde Volksbegehren o.a. wordt gezegd: Via Pruisen wil men nu het politieke doel bereiken, waarnaar men in het Rijk ver geefs streeft, waarbij de leuze „tegen Mar xisme en Zwarte Internationale" wordt ge bruikt. Men maakt het Centrum een verwijt van de vruchtbare samenwerking met de soc.-democratie. Deze coalitie was ten ge volge van het optreden der oppositie ge dwongen, zij beteekent geen gelijke gezind heid. Een diepe kloof scheidt ons van de soc.-dem., evenals van het liberalisme. Door een Volksbegehren v.-rdt onze nationale eenheid opnieuw ernstig benadeeld. Voor ons is er daarom maar één leus, n.l. geen ondersteuning van het Volksbegehren, geen deelneming aan het Volksentscheid. De politie zoekt hem Het gerucht loopt in San Sebastian, dat majoor Franco in Spanje terug is. De poli tie zoekt ijverig naar hem in alle hotels van de stad. Er is aanzienlijke schade aangericht te Tschiarai op het station foor legervlieg tuigen te Kyushu in Japan. Er brak plotseling een geweldige orkaan los, waardoor tien vliegtuigen totaal werden verwoest en tien andere zwaar werden be schadigd. Bovendien werden dertig huizen geheel en veertig andere gedeeltelijk vernield. Vier personen werden gedood en verscheidene tientallen gewond. No. 10 7 April De schade, op het vliegstation aangericht, wordt alleen reeds geschat op een millioen yen. Alle om het leven gekomen personen zijn vrouwen en kinderen, die onder de neerstortende puinhoopen werden bedolven. De winnaar met een dolk doodgestoken Te Mexico is het bij een bokswedstrijd tot opwindende tooneelen gekomen, toen een van de beide boksers zijn tegenstander met een dolk doodstak. De moordenaar stond op het punt te ver liezen. Na den gongslag voor een der laatste ronden, sprong hij plotseling van zijn stoel op en stiet zijn tegenstander een dolk in de borst. Met bloed overstroomd, zakte het slachtoffer ineen. De ongelukkige stierf reeds op weg naar het ziekenhuis. De moordenaar is onmiddel lijk gearresteerd. Toen hij naar de gevangenis werd over gebracht, moest de politie hem tegen de woede van het publiek, dat hem wilde lyn chen, beschermen. Tientallen slachtoffers In een plaatsje nabij Tsjeljabinsk (ten O. van den Oeral) zijn bij een spoorweg-ongeluk tien personen gedood en 51 gewond. Bü president Hoover ontboden Wegens het feit, dat het grootendeels aan hem te danken is geweest, dat zeventien kin deren, die in een verblindenden sneeuw storm in Colorado met een autobus waren blijven steken, behouden bleven, is zekere Bryan, een dertienjarige jongen, uitgenoo digd tot een bezoek aan president Hoover in het Witte Huis. Op het oogenblik ligt de jonge held nog in bed om te herstellen van de gevolgen der doorstane ontberingen, doch zoodra hij genezen is, zal hij zich naar Washington begeven. 22. „Ik heb geenerlei bezwaar tegen het uit spreken van de door u verlangde belofte. Miss West vertrekt onmiddellijk, niet waar?" „Over twee dagen." „Waarschijnlijk zullen onze wegen zich nooit meer kruisen, dus geef ik u er mijn woord op, nicht Annette!" „Moet ik hieruit opmaken, dat je geen persoonlijke opvatting hebt in de zaak: geen persoonlijke antipathie tegen Miss West?" „In het geheel niet. Ik geef er u enkel mijn woord op, omdat u deze belofte graag heeft." „En jij, Ronald?" „Uw wensch is mijn gebod, zooals u weet, nicht Annette. Hoe zou zulk een onbedui dend persoontje, als Miss West, mij van de zen stelregel laten afwijken?" „En jij, Fay?" Ronald had onverschillig- den kant van Fay eens uitgekeken tot zijn groote ver- en bewondering zag hij, dat zij kaarsrecht daar stond, ofschoon ze er teerder uitzag dan ooit, Ja, eigenlijk nog maar een schaduw was, van die hij haar jaren geleden had gekend. Maar toch sprak zij, met een energie, die indruk maakte: „U weet, nicht Annette, dat ik zulk een belofte niet zal uitspreien. Het spijt mij dat Miss West u misleid heeft, maar ik denk ook niet, dat u zoo hard voor haar zoudt wezen, als u meer besefte, hoe moeilijk haar leven moet zijn geweest, jong en. mooi ais zij is! Al heeft zij u dan ook misleid, zou het misschien nog niet beter zijn. dan zij dit bedrog pleegde, dan dat zij bleef ver bonden aan het tooneel? Mogelijk koos zij van twee kwade het beste. Hoe dit zij, ik wil haar niet veroordeelen en zeker zoudt u dit ook niet doen, als u maar dacht aan de waarheid: Tout sa voir, e'est tout pardonner!" „Dus je wilt niet beloven, dat je van ver der vriendschapsbetoon tegenover haar zult afzien?" „Neen," klonk het vriendelijk, maar be slist. „Je durft het er op wagen, mijn gunst te verbeuren?" „Oprecht gesproken, is het voor mij mis schien niet zoo moeilijk, als voor de anderen, om uw gunst te verbeuren, nicht Annette, daar ik zeer goed weet, dat ik nooit ook maar de geringste kans heb gehad, om voor het legaat in aanmerking te komen Maar al had ik ook kans, dan zou ik nóg volharden bij hetgeen ik nu zeg, dat, als ik ooit in de gelegenheid mocht zijn, Miss West op de een of andere manier te helpen, ik dit dan volgaarne zal doen Helaas, zal ik niet tot veel in staat zijn, daar ik op het het einde van de week Engeland verlaat, omdat ik toch maar besloten heb, met Va der mee te gaan naar Australië." Met een buiging tot het gezelschapje trad zij naar de deur en ging. Mrs. Hastings liet haar gaan, met een veelzeggend gebaar, waarvoor Ronald haar haatte. Was het niemand dan opgevallen, hoe slecht Fay er uitzag? Had het niemand leed gedaan, te hooren, dat zij van plan was, En geland te verlaten? Hij glimlachte. Hij zou wel een woordje tot haar spreken en haar dit plotselinge besluit uit 't hoofd praten. Ze ging, omdat ze zich gegriefd en beleedigd voelde. Nu, hij zou haar wonden wel heelen; hij wist, hoe hij dit moest aanleggen Hij kon immers toch niet buiten haar, zelfs als hij trouwde, zou hij nog haar vriendschap willen behouden. Intusschen had Mrs. Hastings zich tot Si mon gewend, die, tegen den schoorsteenman tel geleund, als een weinig belangstellend toeschouwer had toegekeken. „Simon," vroeg zij, „je hebt gehoord, wat ik tegen de anderen zei? Hetzelfde vraag ik jou. Mag ik ook op je belofte rekenen?" „Neen," antwoordde hij beslist. „Je acht zeker je kans te gering, om de uitwerking te duchten van zulk een besluit?" „Ik weet, dat ik mij niet in uw gunst mag verheugen, nicht Annette. U heeft ook geen reden om goed over mij te denken. Maar ik zeg met Fay, a! kan ik het dan ook niet zoo mooi en zoo welsprekend zeggen, dat het niets aan mijn besluit zou veranderen, om Miss West ter zijde te staan, al zou ik er ook alles bü verliezen!" „Welke naam denk je, dat voorloopig staat ingevuld op de schenkingsacte?" vroeg Mrs. Hastings, het document van tafel nemend en het openvouwend. „Het is de naam van dengene, dien het mijn hartewensch was, tot legataris te kunnen maken. Het zal het bit terste oogenblik van mijn leven zijn, als ik mij genoodzaakt zou zien, dien te veranderen. Komt u a!len overtuigen." Haastig kwamen zij allen aan en een uit roep van verbazing ontsnapte aller lippen. Alleen Simon was niet naderbü gekomen. Op nicht Annette's herhaalde uitnoodiging trad hü nu ook aan de tafel en laszün eigen naam! HOOFDSTUK XIX „Ik denk, dat jullie allen verrast züt," sprak Mrs. Hastings, toen ze weer hun plaatsen hadden ingenomen. „Ik geloof niet, dat je een van allen vermoedde, dat het altijd mijn wensch is geweest, om, zoo eenigszins moge lijk, Simon, die toch eerst tot universeel erf genaam was benoemd van de nalatenschap van den generaal, dan in ieder geval het legaat te kunnen vermaken. Bovendien stel ik veel meer belang, dan ik ooit getoond heb, in het edele plan, dat hü koesterde, toen hü zich nog millionnair waande, om hier The Abbey met het prachtige park te maken tot een Paradüs voor arme kreupelen en ver lamden. Maar, daar een honderdduizend pond nóg niet veel beduiden, dóór, waar The Abbey eerst geheel afgebroken zou moeten worden en dan in een ziekenhuis herscha pen, ben ik bereid, een groot deel van mijn eigen middelen voor hetze'fde doel te schen ken en The Abbey af te staan voor een kleiner huis. In Londen heb ik een zeer be kwaam architect geraadpleegd, zoodat het werk dadelijk ter hand genomen kan worden. Zou ik mij nu gedrongen zien, om welke reden dan ook, om een anderen legataris te kiezen, dan Simon, dan zou het heele plan in duigen vallen, want degene, die dan het legaat kreeg, zou het waarschijnlijk voor zichzelven gebruiken. Nu ik alles dus zoo dui- delük toegelicht heb, Simon, wend ik mü nog eens tot jou met de vraag, of je het nu nóg zoo onmogelijk vindt, om mij de belofte re doen, die ik van je vergde. Je weet nu, hoe veel er van afhangt. Dus antwoord niet over haast, maar bedenk je eens goed!" Van het oogenblik af, dat Simon zijn eigen naam gelezen had, voorloopig ingevuld op de schenkingsacte, was hij we! uitermate ver rast geweest; maar na die openbaring van mrs. Hastings, wat betreft de schenking van The Abbey en de toezegging van een deel van haar eigen middelen, was hü niet langer bij machte, geregeld te denken en bleef hü dus ook het antwoord schuldig op de vraag van Mrs. Hastings, die daarom voortging, nu tot heel het gezelschap: „De voorwaarde moet u dan wel heel be- lachelük hebben geschenen, maar bedenkt, dat het enkel was ter wille van Simon, dat ik overging tot dezen maatregel, omdat ik al lang vermoedde, dat hü groote genegen heid voelde voor Miss West, en, door dezen eisch, dat hij alle betrekking met haar zou verbreken, heb ik dus zoowel hemzelven als het geld bewaakt, dat hem door het legaat zou ten deel vallen. Dat hü er iets tegen zou hebben, om deze belofte uit te spreken, kon ik niet gelooven, want ik weet, dat Miss West steeds met hem gespeeld heeft. Om zijn goeden naam heeft zij zich in het minst niet bekommerd; zü heeft hem laten lüden. voor hetgeen zü misdeed. Het lükt dus on- mogelük, dat hü nog dralen zou." Dit zeg gende keek zü naar Simon, die roerloos stond, diep in gedachten verzonken. Hetgeen Mrs. Hastings zei, was volkomen waar: Miss West had nooit in 't minst aan hem gedacht! En nü, door een uiterst vreemde speling van het lot, stond zij tusschen hem en de verwezen- lpking van zijn schoonsten droom. Toch kon hü er niet aan denken, zün woord te breken: had hij Nancy niet beloofd, bü die gelegenheid, dat zij hem haar goud blond krulletje bood, dat hij haar, zoo noo- dig, ter züde zou blüven staan tegenover iedereen; 'tegenover heel de wereld Wat een zelfopoffering zünerzijds hoord» er nu toe, om alles te vergooien met di« enkele woorden: „Ik kan het u niet beloven, nicht Annette!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9