f 750.- f3000.- f250. f125.- f50. f40. 22 APRIL OP No. 1 VAN LIJST 6 OP No. 1 VAN LIJST 9 dit nimmer, bestaat uit drie bladen WOENSDAG 8 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17736 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL S.D.A.P. EN MOBILISATIE Ter correctie Niet twee derden, maar twee vijfden eigende uitsluiting in Denemarken Na hst congres der S. D. A. P. De Engelsche uitnoodiging en Briand Café te Schiedam uitgebrand De kinderkrant van den K. R. O. Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen Frederlk van Eeden bediend De vliegtocht BataviaMelbourne Paaschreis met hindernissen Garage uitgebrand I De electrificatie der spoorwegen Luxe en dagel. schoeisel TH. SMIT Fa. KLEIN De burgemeesterverkiezing Chicago „Big Bill" verslagen Na de ramp van de „Noordpool" Het Vaticaansche geld De vacature van gemeente ontvanger te Bloemendaa' Voordracht ter benoeming opgemaakt Katholieke M. T. S.-Vereeniging Wetenschappelijke conferentie Werk aan de Schipbeek De Uitsluiting in Noorwegen een feit VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Tei.egrafisch Weerbericht Alle R. K. Kiezeressen en Kiezers wekken wij met den meesten aan drang op, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, te stemmen op No. 1 der R. K. lijst. Dit is voor Noord-Holland in alle kieskringen (behalve Am sterdam). Voor Zuid-Holland: De drooglegging der Zuiderzee Opzienbarende arrestatie te Helsingfors DUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi] vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle ahnnné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkceringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim oi wijsvinger bij een breuk van been ot arm Oii verlies van 'n anderen vinger De verbluffende resultaten van de stemming over de resolutie van het Partijbestuur tegen het optreden van den linkervleugel hebben de belangstel- Ung voor het andere congres-punt de houding der S. D. A. P. ingeval van mobilisatie een weinig op den achter grond gedrongen. Toch moeten wij ook daarover nog oen enkel woord zeggen. Gelijk te verwachten was, is men ook omtrent dit strijdpunt niet tot klaarheid gekomen. Wel werd met een blijkbaar groote meerderheid (stemmenverhoudingen zijn hieromtrent niet bekend) de resolutie van het partijbestuur inzake de houding der s. D. A. P. ingeval van mobilisatie - na enkele wijzigingen aangenomen, maar ook na de aangebrachte wijzigin gen biedt deze resolutie geen houvast en de ten congresse hieromtrent ge voerde debatten zij-n allerminst geëigend geweest tot het brengen van meer licht. In de resolutie wordt gehinkt op twee gedachten; ten congresse geschiedde dit niet minder! Natuurlijk werd er nog moedig ge schermd met „dappere ongehoorzaam heid" en natuurlijk herhaalde de heer Albarda ook hier zijn welbekende revo- lutionnaire phrasen, dat hij tegen het drijven naar een oorlog of tegen daden, die oorlogsgevaar oproepen, elk doel matig middel geoorloofd acht, ook al Valt dit ver buiten de wettelijke gren zen maar in diezelfde redevoering Zeide de heer Albarda ook: „Men wil, dat het onderscheid tusschen een gewone en een beperkte mobilisatie niet gemaakt zal worden. Men acht een gedeeltelijke mobilisatie niet mogelijk, maar men vergeet of weet niet, dat Neder land in 1859 een gedeeltelijke mobilisatie heeft gehad. Een beperkte mobilisatie zal in geval van oorlog in een der nabuursta- ten noodig zijn om de strijdende troepen buiten de grens te houden of ze bij over schrijding van de grens te ontwapenen. Doet men dat niet, dan maakt men zich aan een oorlogsdaad schuldig." En hij besloot zijn rede met het ver trouwen uit te spreken, dat het goede sentiment zou worden beteugeld door het gezond verstand Precies wat ook wij wenschen. Toch is de toestand er na aanneming der hier besproken resolutie voor het Aan orde en gezag hechtende deel onzer Patie niet gunstiger op geworden, want men mag niet wegcijferen, dat het par tijbestuur, op aandrang van den linker vleugel, er ten slotte geen bezwaar tegen zeide te hebben, de clausule inzake de moties van I.V.V. en S.A.I, van Rome en £>en Haag 1922 (waarin o.a. staking en Sabotage als middelen ter bestrijding van den oorlog werden genoemd) over te nemen. Aan de alinea, luidende dat het Congres van de S. D. A. P.: „ver dacht van de S.A.I., dat zij" in overleg Piet het I.V.V. de socialistische partijen eP de moderne vakvereenigingen zal Bereed maken voor een krachtigen strijd voor den vrede", werd toegevoegd: „en Voor zoover mogelijk maatregelen zal Voorbereiden tot uitvoering van de rese ttles van Rome, Den Haag en Hamburg, delke tot den plicht der internationale Arbeidersbeweging hebben verklaard, Piot alle haar ten dienste staande mid delen te trachten het uitbreken van een °orlog te voorkomen". Na den verbluffenden uitslag der in den aanvang van dit artikeltje bedoelde stemming zien wij hierin een noodge dwongen concessie van het partijbestuur Aan den linkervleugel, en een ieder zal Pioeten toegeven, dat de resolutie door een en ander een tikje méér revolution- Pair geworden is. Dat is het eindresultaat van de ten congresse gehouden besprekingen betref fende de kwestie: S. D. A. P. en mobili- SAtie, maar zooals gezegd tot klaarheid is men er niet gekomen en ive weten ten slotte nóg niet, wat wij ten deze aan de S. D. A. P. hebben. Abusievelijk heeft men in ons hoofd artikel van gisteren „De eenheid in de s- D. a. P. bedreigd" in een deel onzer oplage laten staan: dat ten congresse te Arnhem twee derden der afge- vAardigden vóór de linksche groepen Bestemd zou hebben; dit twee derden JPoet natuurlijk (zooals trouwens uit de °arekening blijkt) twee vijfden zijn. Dp *a maandenlange vruehtelooze onderhao- Re over de loonkwestie tusschen werk- vers en vakvereenigingen verklaarden f rstgenoemden tot uitsluiting over te m< ten Paan. De staatsarbiter heeft een ber, ra ?8svoorstel gedaan, waarover partijen he in asen- De werkgevers zijn bereid er op dB* Baan, doch de meerderheid der arl i- m is er tegen. r Polen geen overeenstemming wordt be- ïoi 'reecP- de uitsluiting, welke 50.000 m i omvatten, in werking „Het Volk" is blijkbaar zóó geschrokken van den uitslag der stemming over de re solutie van het Partijbestuur der S. D. A. P. ten aanzien van de links-georiënteerde par- tijgenooten. dat het eenige uitvluchten be denkt, om de stemmingscijfers zoo gunstig mogelijk te kunnen voorstellen. Het schrijft: „Ter verduidelijking van deze cijfers eenige opmerkingen. De 493 tegenstem mers zijn talrijker dan het stemmenaantal waarover de linkervleugel later bleek te kunnen beschikken. Dat stemmenaantal zal wel iets meer zijn dan de 231 stemmen, die De Kadt kreeg voor afgevaardigde naar het Weener congres. Het zal gelegen zijn tusschen dit aantal en de 435 stemmen die Fimmen bij die stemming kreeg en die bijna overeenstemmen met de 432 stem men, die Matthijsen, door zijn discussie artikelen het mikpunt der oppositie, minder had dan Boekman bij de verkiezing voor het dagelijksch bestuur. Het is ons bekend, dat er onder de tegenstemmers eenerzijds waren die, zonder van overrompeling te spreken, d; bespreking op te korten termijn gehouden achtten, anderzijds die In de partijbestuursmotie misten den aard der maatregelen, door het Partijbestuur even tueel te nemen. De blanco-stemmen zijn te verklaren uit die overwegingen, bene vens uit meeningsverschil tusschen ver schillende afgevaardigden eener afdeeling en uit weigering om te stemmen over een zaak, die niet tevoren in de partij-afdee lingen besproken was." Heel dit geredeneer neemt niets weg van 't feit, dat de tegenstemmers der motie van het Partijbestuur wel degelijk zich bewust bleken van het standpunt, dat zij na de discussies innamen, en v-m de gevolgen, welke hieruit zullen voortvloeien. Maar bovendien: van de ongeveer 200 stem men, die blanco werden uitgebracht, mag men veilig aanr.emen, dat een groot aantal zich niet tegen het bestuursvoorstel ver klaarde, uit referentie jegens het Partijbe stuur, dat men r.iet voor een échec wenschte te plaatsen. Hun votum hield wel zeker een verkapte in stemming met de door de „linkschen" voor gestane ideeën in. Een officiecle Engelsche mededeeling Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat het nooit in de bedoeling heeft ge legen, Briand tegelijk met de Duitsche mi nisters op the Chequers te inviteeren. Alle an dersluidende voorstellingen berusten op een misverstand. Op de Quay d'Orsay wordt verklaard, dat Briand zich nog niet heeft uitgelaten over het al of niet aannemen van de Engelsche invitatie. De uitnoodiging zon een per soonlijk karakter dragen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Herald" schrijft, dat de uitnoodiging van MacDonald en Henderson aan dr. Brti- ning en dr. Curtius, een zuiver persoonlijk karakter heeft. MacDonald en Henderson hebben te Lon den reeds vroeger conferenties gehad met leidende Europeesche staatslieden, als Grandi én Briand, doch zij waren tot dus verre niet in de gelegenheid om soortge lijke besprekingen te voeren met de Duitsche staatslieden Briining en Curtius. Daarom wenschen zij op informeele wijze met hen bijeen te komen om besprekingen te voeren over de toekomst van het ontwa peningsprobleem en de andere hangende vraagstukken. De uitnoodiging was reeds lang hangende vóór de publicatie van de Duitsch-Oosten- rijksche Tol-unie. Het is, volgens het blad, onjuist, dat Briand en Grandi terzeifdertijd naar Lon den zullen worden uitgenoodigd. Schade pl.m. 25.000. In den vroegen morgen te ongeveer 5 uur brak brand uit in het groote café „Rondeel", op den hoek van de Rembrandtlaan en den Vlaardingerdijk te Schiedam. De brand werd ontdekt door een bewoner van het pand, die op de derde verdieping sliep. Daar beneden reeds alles vol rook stond, kon hij slechts met de grootste moeite een goed heenkomen zoeken. De brandweer, die met veel materiaal uit rukte, kon zich alleen beperken tot het nat houden van de belendende perceelen. Het pand brandde geheel uit, op de derde ver dieping na, welke brand- en waterschade op liep. De inboedel van den huurder was laag verzekerd; het pand is waarschijnlijk ver zekerd op beurspolis. Naar schatting bedraagt de schade 20 a 25.000 gulden. Een actie tot schadevergoeding Naar wij vernemen heeft de uitgeefster van het jeugdblad „Jong Nederland" heden door middel van hai" advocaat mr. Engering de K. R. O.-vereemging doen dagvaarden, op grond van het feit dat deze in strijd met de voorschriften en onrechtmatig door mid del van haar zendinnchtingen reclame maakt voor een kindercourant. De uitgeef ster heeft in haar dagvaarding gevraagd, dat de rechtbank de reclame-uitzending onrecht matig zal verklaren. Voorts eischt zij schadevergoeding, terwijl zij voornemens is een gelijke actie te zijner tijd tegen de A. V. R. O. in te dienen. Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft met Paschen wederom de H. Mis gelezen. Zijn toestand zeer ernstig De Zeereerw. Heer Pastoor E. Beumer van de St. Vitus-parochie te Bussum heeft Za terdagmiddag aan dr. Fred, van Eeden de laatste H.H. Sacramenten toeged-end. Dr. /an Eeden was reeds langen tijd ziek, maar jj. Vrijdag, toen hij zijn 71sten ver jaardag vierde, is er plotseling een ernstige verandering in zijn ziekte gekomen, waarom Zaterdagmorgen de geneesheer toedienen van de laatste H.H. Sacramenten noodza kelijk achtte. Hedenmiddag was de toestand nog steeds ernstig. Bijzonderheden over den tocht van kapitein M. P. Pattist Zooals men reeds uit verschillende be richten heeft kunnen lezen, zal de volgende maand de Indische kapitein-ylieger M. P. Pattist een studievliegtocht van Indië naar Australië ondernemen. Omtrent dezen tocht, welke ten doel heeft na te gaan welke de mogelijkheden zijn vooi een geregelde luchtverbinding tusschen Ne- derlandsch-Indië en Australië kan thans het volgende worden medegedeeld: Reeds geruimen tijd liep kapitein Pattist met plannen rond om een uitgebreiden vliegdienst te organiseeren tusschen Neder- landsch-Indië en de verschillende daarom heen gelegen landen. Maar na verschillende besprekingen met autoriteiten op lucht vaartgebied wijzigden deze plannen zich dermate, dat daaruit thans is voortgekomen deze eerste vlucht van Batavia naar Sydney in aansluiting op den Holland—Indlë- dienst, waardoor dus tevens een verbinding van Engeland op Australië zou worden ver kregen. Kapitein Pattist vond in den heer J. J Moll, die indertijd het tweede vliegtuig van de K.N.I.L.M. naar Indië bracht,, een warm voorstander voor zijn plannen, die zich be reid verklaarde als tweede bestuurder mede te gaan, terwijl daarna de heer S. Elleman, ook al een oude bekende op het gebied van lange afstandvluchten, als mecanicien werd aangeworven. Het spreekt van zelf, dat kapt. Pattist zijn Voorbereidingen met de gebruikelijke Hollandsche degelijkheid trof. Reeds twee en een half jaar geleden begon hij met de uitwerking der plannen, waarbij natuurlijk een der grootste moeilijkheden was, hoe men aan de voor zulk een tocht benoodigde gei den zou komen. Maar van de zijde van particulieren en ondernemingen ondervond de heer Pattist zulk een steun, dat de finan ciering van den tocht vrijwel geregeld is. Daarbij komt nog, dat de K.N.I.L.M. op zeer voordeelige voorwaarden het vliegtuig in huui afstond en dat ten slotte de Post administratie haar steun verleende door het uitgeven van een specialen luchtpostzegel. Het is een zegel ter waarde van een gulden, welke slechts voor dezen eersten tocht gel dig is en daarna vernietigd zal worden. Wagon van een trein in brand Men schrijft d.d. 5 April uit Nice: Gisterenavond arriveerde alhier een gezel schap van negentig personen, allen leden van de Ned. Reisver. De trein, waarmede het gezelschap reisde, had drie uur vertra ging. De oorzaak hiervan was, dat een der wagons tweede klasse, behoorende aan de Zwitsersche Spoorwegen, dicht bij de Fransch-Italiaansche grens in brand ge raakte. Hoewel een der reizigers het treinperso neel attent maakte op een duidelijk merk bare brandlucht, werd hierop aanvankelijk geen acht geslagen. Wanneer gereden wordt met een snelheid van tachtig KM. per uur, tunnel in, tunnel uit, werkt de geweldige zuiging als een blaasbalg, waardoor het 'vuur snel om zich heen grijpt. Het duurde dan ook niet lang of vinnige tongen lekten langs de wanden van het derde compartement. Hoewel brandbluschmiddelen in den trein aanwezig waren, bleek, dat het treinperso neel niet met het gebruik daarvan op de hoogte was. Een der passagiers trok daarop aan de noodrem. Nadat de trein tot stilstand was gebracht, werd de wagen ontruimd. Daarna reed de trein met den nog steeds brandenden wagen, die een spookachtig licht verspreidde, Sn den donkeren nacht verder, tot aan Fontan Saorge, een halte vóór het grensstation Brail, waar hij werd uitgerangeerd en uitbrandde. De reizigers kwamen allen in goeden wel stand aan. Gistermiddag oiftstreeks half vijf ontdekte men in de autobus van den heer Hartog in de garage van Broere te Sliedrecht brand. Men trachtte den brand te blusschen, doch voor men het vuur kon meester worden, sloegen de vlammen zoo fel uit de bus, dat deze niet meer te redden viel. De brandweer werd gewaarschuwd, doch men kon niet verhinderen, dat de geheele garega een prooi der vlammen werd. Alleen de muren staan overeind. Verbrand zijn de autobus, die niet verze kerd was, een vrachtauto, drie rijtuigen en diverse klein materiaal. De oorzaak van den brand is vermoede lijk te zoeken in het feit, dat een brandende sigaar of cigaret in de autobus was achter gelaten. de nieuwe „ORTHOLUXE" STEUNSCHOEN met voetkussens. Nieuwe spoorrijluigen. De Fabriekscourant van „Werkspoor" maakt melding van elf electrische bijwagens ls en 2e klasse van een nieuw type, welke de Nederlandsche Fabriek heeft gebouwd voor de Nederlandsche spoorwegen. Deze rijtuigen zijn bestemd om in dienst té worden gesteld op de geëlectrificeerde baanvakken AmsterdamAlkmaar en Vel- senUitgeest. De le en 2e klasse-afdeelingen hebben ieder 24 zitplaatsen en zijn gescheiden door een middenbordes. Tusschen het middenbor des en de tweede klasse compartimenten bevinden zich twee closet-afdeelingen. De eindbordessen hebben bü deze uitvoering één, in plaats van twee portieren in eiken zijwand. De daken van deze rijtuigen, waarop een aantal ventilatoren is aangebracht, bestaan uit aaneengelaschte stalen platen. De baga genetten zijn in gebruineerd messing uitge voerd en zijn breeder dan bij de vroeger gebouwde rütuigen. Een büzonderheid is nog, dat de assen van deze, en ook van de nieuw gebouwde derde klasse aanhangrütuigen, op S. K. F. rollenlagers loopen en de remcylinders met bybehoorende apparaten en reservoirs in de draaisteilen zijn ondergebracht, zoodat het remmechanisme onder den wagen kan ver vallen. De laatstgenoemde wijziging is ook bij de nieuwgebouwde motorrütuigen toegepast. Gisteren had te Chicago de verkiezing plaats van een burgemeester, waarbü het ging tusschen den tegenwoordigen republi- keinschen „mayor Thompson", bügenaamd „Big Bill" en den democraat Cermat. Daar- bü is, aldus Reuter, het hoogtepunt be reikt van een zeer bewogen verkiezings campagne, in welke alle denkbare middelen werden gebezigd om de gunst van de mil- lioenen kiezers van Chicago te verwerven. Thompson had hierbij de hulp van zün „circus" van ezels, muildieren en kameelen, die verkiezingsopschriften droegen. Er werden gisteren weinig wanordelijkhe den verwacht, maar voor de zekerheid waren in de wüken waar wanorde zou kunnen Ontstaan de politieposten verdubbeld. D» aanhangers van Cermat, die minia tuurbezems m hun knoopsgat droegen ais zinnebeeld van het beloofde algeheele weg- bezemen van misdaad en corruptie, trokken met borden door de hoofdstraten. De aan hangers van Thompson antwoordden hierop met de volgende belofte van belooning voor steun: „Als gü mü stemt, zal ik het stad huis met Polakken vullen." Dit was een lok middel om de stemmen der Poolsche emi granten te verwerven. Er liepen weddenschappen op Cermat. Nader wordt gemeld, dat de verkiezing voor het burgemeestersambt voor het oog betrekkelijk kalm verliep. De politie onder drukte elke poging tot wanordelükheden, Thompson verslagen. Naar Reuter meldt, heeft bij de verkie zing voor het burgemeesterschap van Chi cago de tegenwoordige functionaris Thomp son (bügenaamd Big Bill) de nederlaag ge leden. Alle chefs de bureau worden ontslagen De bladen begroeten den uitslag van de burgemeestersverkiezing met vreugde. De bladen verklaren, dat nu een einde zal komen aan de corruptie en de terreur der misdadigers. De nieuwe burgemeester Cermat, de demo craat, is van Tsjechische afkomst. Hü zal morgen zün ambt aanvaarden. Hü heeft reeds aangekondigd, dat geen enkele chef de bureau van den tegenwoor digen burgemeester meer op het stadhuis zal komen. Zooals bekend, was de niet-herkozen burgemeester Thompson (bügenaamd Big Bill) een vriend van den koning der onder wereld, Al Capone. Thompson verpletterend geslagen. De groote overwinning van den Demo craat Anton J. Cermak bü de verkiezing tot burgemeester van Chicago, wordt be schouwd als een vlammend protest der be volking tegen de corruptie en het ongeloof lijke wanbeheer onder leiding van den ver slagen burgemeester William Hale Thomp son, bügenaamd Big Bill, die gedurende drie perioden zestien jaar lang burgemeester der stad was. Cermak is te Praag geboren en was als jonge ezeldrijver in een kolenmijn in Bo- hemen, terwijl hij later als straathandelaar in een karig onderhoud kon voorzien. Wat daarom zün overwinning beteekent begrüpt men te beter, als men weet, da' Thompson een zoon is van een welgestelde familie uit Boston, een z.g. 100 pet. Amerikaan en een voormalige voetbalster van de Yale-Univer- siteit. De cüfers geven een duidelijk beeld van de stemming. Cermak behaalde 672.689 stem men en Thompson ongeveer 200.000 minder, nJ. 479.187 stemmen Cermak heeft reeds aangekondigd, dat hü den Augiasstal zal reinigen. In verband met de overbrenging van de slachtoffers van de „Noordpool" IJmuiden 152, kan worden gemeld, dat de voorberei dingen zoover zün gevorderd, dat as. Woens dagavond Ds. H J. Heida van Vlaardingen en de heer A. Kool, inspecteur van de V.E.M. te IJmuiden naar Schotland vertrekken om aldaar verder het transport te regelen. Bin nen korten tüd zal de „Victoria" voor dit doel vertrekken. Zij. die in verband met het vertrek en de terugkomst van de „Victoria" inlichtingen wenschen. hunner, zien tot den voorzitter van het comité, den burgemeester van Maassluis, wenden. NASSAUSTRAAT 1 TELEFOON 13490 Voor het eerst uitgegeven Met goedkeuring van Z. H. den Paus is gisteren het Vaticaansche geld voor de eerste maal uitgegeven. Het zijn goudstukken van 120 lire met de beeltenis van den Paus, zilverstukken van 20 en 5 lire, alsmede kleinere geldstukken. Sinds einde December van het vorige jaar is er een vacature van gemeente-ontvanger te Bloemendaal. Er was een oproep om sol licitanten geplanfst, waarop 114 personen gereflecteerd hadden. Thans is een voordracht door B. en W. samengesteld, welke bü den raad zal worden ingediend. Op deze voordracht zijn geplaatst; 1. N Scheffer, kommies ter gemeente-se cretarie te Schiedam: 2. C. Harkema, kom mies ter gemeente-secretarie te Zeist. Landelijke bijeenkomst in de hoofdstad Te Amsterdam is een büeenkomst gehou den van alle bestaande plaatselüke katho lieke M. T. S.-vereenigingen, met het doel een unie te stichten voor katholieke studen ten aan de Middelbaar Technische Scholen in ons land. Vertegenwoordigd waren naast het bestuur en vele leden van de Amsterdamsche club, afgevaardigden uit den Bosch, Haarlem en Utrecht, waar in het afgeioopen jaar plaat selüke vereenigingen tot stand kwamen. Rotterdam was verhinderd een afgevaar digde te zenden. In het geheel waren ongeveer een dertig tal M T. S.-ers bijeen, die den dag begon nen met een H. Mis en gezamenlüke H. Communie in St. Joan de Deo. Daarna werd in een huishoudelüke vergadering een eerste plan opgemaakt voor de te stichten unie. Het huishoudelük reglement en de statuten werden besproken en in schema opgesteld. Het doel der vereeniging, aldus de statu ten, is het bevorderen van het godsdienstig, zedelük en wetenschappelük leven der leden. De middag werd doorgebracht met een excursie naar het Koloniaal Instituut onder leiding van den heer H. Nimpoene, leeraar in Maleisch en Javaansch aan de M. T. S. te Amsterdam. Om drie uur verzamelden de leden zich in Café „De Poort van Weesp", waar de heer J Schuurman, expraeses van Sanctus Tho mas, een lezing hield over „Katholicisme en techniek." Over dit onderwerp ontspon zich later een uitvoerig debat. Tegen zes uur werd gezamenlük gedineerd, waarna de ochtendvergadering werd voort gezet. Hierbij werden de statuten in eenigs- zins gewüzigden vorm goedgekeurd, waarna men deze voorloopige bijeenkomst met een gezellig samenzün besloot. Te Moskou geopend Te Moskou is de eerste conferentie voor wetenschappelüken „plan"-arbeid geopend. Meer dan duizend vertegenwoordigers van wetenschappelüke organisaties uit de ge heele Radenrepubliek nemen er aan deel. Volgens een officieel Russisch bericht deelde de voorzitter in zün openingsrede mede, dat gedurende de laatste dertien jaren in Rusland 1200 nieuwe instellingen voor wetenschappelijk onderzoek zün opgericht, hetgeen een zeer sterke toeneming ten op zichte van den tüd vóór den oorlog be teekent. 30 arbeiders ontslagen Toen hedenmorgen het werk aan de Schipbeek bü Batmen zou worden hervat, is een 30-tal arbeiders, allen tewerkgestel- den uit de gemeente Deventer, ontslagen, omdat zü den vorigen avond het werk te vroeg hadden verlaten. Naar wfi vernemen, hebben de arbeiders zich deswege in verbinding gesteld met den wethouder voor sociale aangelegenheden te Deventer. Als een economische catastrophe beschouwd. De laatste bemiddelingspogingen van den RÜksbemiddelaar om het groote arbeids conflict in Noorwegen te vermijden, zün mislukt, zoodat thans de groote uitsluiting in Noorwegen een feit zal worden Morgenavond worden 43.000 arbeiders uit gesloten. Sedert drie weken zün reeds 12.000 arbei ders uitgesloten. Verdere uitsluitingen treden over acht da gen in werking. Bü totale uitsluiting zün 90 a 100 duizend arbeiders betrokken. In vele kringen bescho-wt men dit ar beidsconflict als een economische catastrophe voor Noorwegen, Burgemeester Thompson (Big Bill) van Chicago niet herkozen. (biz. 1, 2de blad) Fred, van Eeden's toestand zeer ernstig. (biz. 1, 1ste ciad) Openingsrede van Dr. J. Schokking, op de aJgemeene vergadering der Christelijk Historische Unie. (blz. 3, 3de blad) Zelfstandigheidsbeweging in Nieuw-Zuid- Wales (Australië). (blz. 1, 3de blad) Reorganisatie van den Congo? (biz. 1, 3de blad) Het O. M. b'j de Utrechtsche rechtbank eischte twintig jaren gevangenisstraf tegen den inlandschen bediende, die mevrouw Soe- parwi en haar beide kinderen vermoordde. (blz 2, 3de-blad) Te Rotterdam hield gisteren de St. Augus- tinusvereeniging haar jaarvergadering. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m: 765. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.15. Hoogste barometerstand 767.2 m.M. te Ablsko. Laagste barometerstand 728.1 m.M. te Reykjavik. Verwachting: Meest matige, Oostelü'ke tot Zuidelüken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, waarschünlük lichte nachtvorst, iets zachter overdag. Engelsche waardeering De „Times" van hedenmorgen bevat een hoofdartikel over de Zuiderzee-kwestie, waarin verklaard wordt, dat deze verandering van zee in bewoonbaar land niet alleen een bewüs is van de vastberadenheid van het Nederlandsche volk, doch ook van de bewonderenswaardige bekwaamheid van zijn ingenieurs. Men behoeft geen tech nische kennis te hebben, om de groot heid van de reeds volbrachte taak te begrij- pen en om aan het Nederlandsche volk volledig succes te wenschen voor het vol tooien van dit grootsche werk. Groot opzien is gisteravond te Helsing fors gebaard door ue arrestatie var urn directeur der sociale vevze* enngsbank Itkonen, wegens wisselvervalsching ten bedrage van ongeveer 7600) Finsche mark. De vervalschingen werden ontdekt, door dat op eenige wissels protest kwam. Itkonen was een der vooraanstaande lei ders der Finsche sociaal-democratie. Hü was voorzitter van het partübestuur, ver schelde malen lid van den Finschen Rijks dag en minister van binnenlandsche za ken in het kabinet Tanner. Gistermorgen verscheen hij als gewoon lijk op het raadhuis, waar hü in den na middag werd gearresteerd. Algemeen is bekend, dat Itkonen zeer eenvoudig leeft, doch in de huidige moei lijkheden is geraakt dooi- ongelukkige grondspeculaties. Een combinatie van perso nen had hem ovrgehaald om mee te doen aan 'n grondspeculatie in de provincie, in 'n stadje, waar de grondprüzen snel zouden stijgen. Hij had de verantwoordelijkheid voor deze transactie aanvaard, doch de verwachte prijsstüging bleef uit. Tegelükertüd had hü een aantal wissels voor in moeilükheden verkeerende familieleden moeten betalen en toen de vervaldatum van zün eigen wissels naderde, had hü zich uit' de moeilijkheden gered door de vervalschingen te begaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1